Vides un veselības aizsardzība no noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem
KOPSAVILKUMS:
Regula (ES) 2019/1021 par noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
NOP ir bīstamas ķīmiskas vielas, kas izplatās pāri starptautiskajām robežām tālu no to avotiem, tās ir noturīgas vidē, bioakumulējas* un tādējādi apdraud cilvēka veselību un vidi.
Ražošanas kontrole, laišana tirgū* un lietošana
- Neatkarīgi no tā, vai vielas ir tīrā veidā, maisījumos vai izstrādājumos*, I pielikuma sarakstā norādīto NOP ražošana, laišana tirgū un lietošana ir aizliegta, izņemot gadījumus, kad piemēro pielikumā noteiktus izņēmumus. I pielikums ir vairākkārt grozīts ar Eiropas Komisijas pieņemtajiem deleģētajiem aktiem. II pielikuma sarakstā norādīto NOP ražošana, laišana tirgū un lietošana ir ierobežota attiecībā uz lietojumiem, kad attiecīgajai ES dalībvalstij nav vietēji drošu, iedarbīgu, un finansiāli pieejamu alternatīvu.
- Dalībvalstīm un Komisijai ir jāveic attiecīgi pasākumi, lai kontrolētu esošās vielas (piemēram, tās iekļaujot attiecīgos sarakstos) un novērstu tādu jaunu vielu ražošanu, laišanu tirgū un lietošanu, kuras uzrāda NOP īpašības.
- Dalībvalstis var iesniegt Komisijai priekšlikumus iekļaušanai sarakstā, kura ar Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) atbalstu lemj, vai ierosināt papildu vielu iekļaušanu sarakstā. ECHA sniedz tehnisko un zinātnisko palīdzību un ieguldījumu regulā aprakstītajos procesos.
Izņēmumi
- Kontroles pasākumu izņēmumi ir atļauti attiecībā uz vielām, ko izmanto laboratorijas mēroga pētījumos vai par references standartu, vai vielām, kuras ir nejaušs mikrokontaminants maisījumos vai izstrādājumos.
- Citi izņēmumi attiecas uz izstrādājumiem, kas ir ražoti pirms regulas stāšanās spēkā. Tiem piemēro īpašas garantijas un nosacījumus, tai skaitā prasību paziņot Komisijai un Stokholmas Konvencijas sekretariātam.
Izplūžu ierobežošana, samazināšana līdz minimumam un novēršana
Dalībvalstīm ir pienākums:
- izveidot pārskatus par III pielikumā minēto vielu izplūdēm gaisā, ūdenī un zemē;
- paziņot ar kādiem pasākumiem to rīcības plānos iecerēts identificēt, raksturot un līdz minimumam samazināt šādu vielu izplūdes, tostarp aizstājēju vai modificētu vielu izmantošanu;
- prioritāri apsvērt alternatīvus procesus, kas ļauj izvairīties no NOP veidošanās un izplūdes, būvējot jaunus objektus vai pārveidojot esošos.
Atkritumi
- Ciktāl iespējams, atkritumu radītājiem un turētājiem ir jānovērš atkritumu kontaminācija ar IV pielikumā uzskaitītajām vielām.
- Visbiežāk kontaminētie atkritumi ir jālikvidē vai jāatgūst*, lai nodrošinātu, ka NOP saturs ir iznīcināts vai pārveidots.
- Dalībvalstīm ir jānodrošina, ka kontaminētu atkritumu radīšana, savākšana un transportēšana, kā arī to glabāšana un apstrāde, ir izsekojama un tiek veikta apstākļos, kas nodrošina vides un cilvēku veselības aizsardzību.
- Ar grozījumu Regulu (ES) 2022/2400 atjaunina IV un V pielikumu, kas nosaka, kā rīkoties ar atkritumiem, kuri satur NOP, un jo īpaši to, vai tos var reciklēt, iznīcināt vai neatgriezeniski pārveidot. Grozītajā IV un V pielikumā ir iekļauts pentahlorfenols, kas tika netīšām izlaists, kad Regula (EK) Nr. 850/2004 tika atcelta un pārstrādāta.
- Ar grozījumu regulu IV pielikumam pievieno arī citas vielas un atjaunina dažu IV un V pielikumā iekļauto vielu robežkoncentrācijas:
- perfluoroktānskābe, tās sāļi un ar to saistīti savienojumi — izmanto ūdensnecaurlaidīgos tekstilmateriālos un ugunsdzēsības putās;
- polibromdifenilēteri — antipirēni, kas sastopami plastmasās un tekstilmateriālos, ko izmanto elektriskās un elektroniskās iekārtās, transportlīdzekļos un mēbelēs;
- heksabromociklododekāns — antipirēns, kas sastopams dažos plastmasas un tekstila atkritumos, īpaši polistirola izolācijas materiālos;
- īsās ķēdes hlorparafīni – antipirēni, kas sastopami dažos gumijas un plastmasas atkritumos;
- polihlorētie dibenz-p-dioksīni un polihlorētie dibenzfurāni — vielas, kas kā piemaisījumi sastopamas noteiktu veidu pelnos un citos rūpniecības atkritumos;
- dioksīniem līdzīgi polihlorbifenili — sastopami kā noteiktu veidu pelnu un rūpniecisko eļļu piemaisījumi;
- perfluoroheksānsulfonskābe, tās sāļi un ar to saistīti savienojumi — sastopami tekstilmateriālos, virtuves traukos ar nelīpošu virsmu un ugunsdzēsības putās;
- dikofols — pesticīds, ko agrāk izmantoja lauksaimniecībā.
Plānošana, pārraudzība un ziņošana
- Dalībvalstīm ir jāsniedz sabiedrībai iespēja piedalīties to īstenošanas plānu izstrādē, kam ir jābūt publiski pieejamiem un kas jāiesniedz Komisijai un ECHA, norādot arī informāciju par pasākumiem, kas veikti valsts līmenī, lai attiecīgi noteiktu un novērtētu vietas, kas piesārņotas ar NOP. Komisijai ir arī jāuztur īstenošanas plāns Eiropas Savienībai, kas attiecīgi jāpārskata un jāatjaunina.
- Ir jāizveido pārraudzības mehānisms, lai vāktu salīdzināmus pārraudzības datus par regulas III pielikuma A daļā norādīto vielu klātbūtni vidē. Dalībvalstis arī sagatavos ziņojumus par regulas īstenošanu.
- Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus, lai grozītu šīs regulas I, II un III pielikumā norādītos vielu sarakstus, lai tos pielāgotu Stokholmas Konvencijas vai 1979. gada protokola pielikumos norādīto vielu sarakstu grozījumiem.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
- Regulu (ES) 2019/1021 piemēro kopš 2019. gada 15. jūlija.
- Grozījumu Regulu (ES) 2022/2400 piemēro kopš 2023. gada 10. jūnija.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Bioakumulēties. Uzkrāties dzīvu būtņu organismos.
Laišana tirgū. Par maksu vai bez maksas piegādāt vai darīt pieejamu trešai personai. Par laišanu tirgū uzskata arī importēšanu.
Izstrādājums. Objekts, kam izgatavošanā piešķir īpašu formu, virsmu vai struktūru, kas nosaka tā funkcijas vairāk nekā ķīmiskais sastāvs.
Atkritumu atgūšana. Saskaņā ar definīciju
Atkritumu pamatdirektīvā tā ir jebkura darbība, kuras rezultātā atkritumus izmanto kādam lietderīgam nolūkam, aizstājot citus materiālus, kuri savukārt būtu izmantoti kādu noteiktu funkciju veikšanai, vai arī atkritumus sagatavo šādas funkcijas pildīšanai iekārtā vai tautsaimniecībā plašākā nozīmē.
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/1021 (2019. gada 20. jūnijs) par noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem (pārstrādāta redakcija) (OV L 169, 25.6.2019., 45.–77. lpp.).
Regulas (ES) 2019/1021 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/2400 (2022. gada 23. novembris), ar ko groza Regulas (ES) 2019/1021 par noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem IV un V pielikumu (OV L 317, 9.12.2022., 24.–31. lpp.).
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/98/EK (2008. gada 19. novembris) par atkritumiem un par dažu direktīvu atcelšanu (OV L 312, 22.11.2008., 3.–30. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1907/2006 (2006. gada 18. decembris), kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH), un ar kuru izveido Eiropas Ķimikāliju aģentūru, groza Direktīvu 1999/45/EK un atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 793/93 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 1488/94, kā arī Padomes Direktīvu 76/769/EEK un Komisijas Direktīvu 91/155/EEK, Direktīvu 93/67/EEK, Direktīvu 93/105/EK un Direktīvu 2000/21/EK (OV L 396, 30.12.2006., 1.–849. lpp.). Teksts publicēts atkārtoti ar labojumiem (OV L 136, 29.5.2007., 3.–280. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Komisijas paziņojums par piesardzības principu (COM(2000) 1 galīgā redakcija, 2.2.2020.).
Protokols par noturīgajiem organiskajiem piesārņotājiem 1979. gada Konvencijai par robežšķērsojošo gaisa piesārņošanu lielos attālumos (OV L 81, 19.3.2004., 37.–71. lpp.).
Pēdējo reizi atjaunots: 24.04.2023