Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Savstarpējās atzīšanas nolīgumi

Savstarpējās atzīšanas nolīgumi

 

KOPSAVILKUMS:

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 207. pants

LESD 218. pants

KĀDS IR LESD 207. UN 218. PANTA UN SAVSTARPĒJĀS ATZĪŠANAS NOLĪGUMU MĒRĶIS?

Ar LESD 207. pantu izveido ES tirdzniecības politikas juridisko pamatu un nosaka procedūras, kas jāievēro, pieņemot lēmumus par dažādiem tirdzniecības aspektiem.

Ar LESD 218. pantu izveido ES noteikumus par sarunu rīkošanu ar trešām personām. Tas ir piemērojams sarunām starp ES un vienu vai vairākām ārpussavienības valstīm vai starptautiskām organizācijām.

Ar šiem pantiem izveido juridisko pamatu, saskaņā ar kuru Eiropas Komisija pēc Padomes pieņemto sarunu norāžu saņemšanas sāk sarunas par starptautiskiem tirdzniecības nolīgumiem.

Savstarpējās atzīšanas nolīgumu* mērķis ir veicināt preču tirdzniecību starp ES un ārpussavienības valstīm, novēršot tehniskus šķēršļus ar vieglāku piekļuvi atbilstības novērtējumam. Saskaņā ar divpusēju nolīgumu starp valdībām importējošā valsts atzīst atbilstības novērtējumu* rezultātus, kurus noteiktiem rūpnieciskajiem produktiem veic eksportējošās valsts ieceltās atbilstības novērtēšanas institūcijas (ANI), lai apliecinātu atbilstību importējošās valsts prasībām.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Savstarpējās atzīšanas nolīgumi (SAN):

  • ļauj ES uzņēmumu produktus testēt un sertificēt Eiropas Savienībā ieceltās atbilstības novērtēšanas institūcijās, lai apstiprinātu to atbilstību importējošās valsts prasībām, un pēc tam eksportēt tos uz ārpussavienības valstīm bez papildu testēšanas importējošajā valstī, kā arī paredz tādas pašas iespējas ārpussavienības valstu uzņēmumiem un ārpus ES ieceltām atbilstības novērtēšanas institūcijām attiecībā uz to eksportu uz ES valstīm;
  • izklāsta nosacījumus atbilstības novērtēšanas rezultātu savstarpējai pieņemšanai;
  • sniedz sarakstu ar apstiprinātām laboratorijām, pārbaudes institūcijām un dažādām atbilstības novērtēšanas institūcijām*;
  • izveido apvienoto komiteju, lai risinātu jebkurus no nolīgumiem izrietošos jautājumus.

ES ir SAN ar šādām valstīm:

KONTEKSTS

1989. gada 21. decembra rezolūcijā ES valdības vienojās par SAN principiem. 1992. gada 21. septembrī tās pilnvaroja Komisiju ES vārdā apspriest savstarpējas atzīšanas nolīgumus ar vairākām ārpussavienības valstīm.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Savstarpējās atzīšanas nolīgums: starptautisks nolīgums, saskaņā ar kuru divas vai vairāk valstis atzīst viena otras atbilstības novērtējumus.
Atbilstības novērtējums: procedūra, ar kuru produktam pirms tā laišanas tirgū veic pārbaudes, inspekcijas un sertifikāciju, lai nodrošinātu tā atbilstību attiecīgo tiesību aktu noteikumiem.
Atbilstības novērtēšanas institūcijas: institūcijas kas novērtē, vai produkts atbilst attiecīgo normatīvo aktu vai tiesību aktu standartiem. Tās var būt valsts aģentūras, valsts standartu institūti, arodasociācijas, patērētāju organizācijas un privātas vai publiskas uzņēmējsabiedrības.

PAMATDOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija — Piektā daļa: Savienības ārējā darbība — II sadaļa: Kopējā tirdzniecības politika — 207. pants (bijušais EKL 133. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 140.–141. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija — Piektā daļa: Savienības ārējā darbība — V sadaļa: Starptautiski nolīgumi — 218. pants (bijušais EKL 300. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 144.–146. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes rezolūcija (1989. gada 21. decembris) par vispārēju pieeju atbilstības novērtējumam (OV C 10, 16.1.1990., 1.–2. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 07.12.2018

Top