Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Noteikumi par olu tirdzniecības standartiem

Noteikumi par olu tirdzniecības standartiem

 

KOPSAVILKUMS

Regula (EK) Nr. 589/2008 — olu tirdzniecības standarti

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar šo regulu nosaka tirdzniecības standartus ES tirgotām olām*, tostarp olu šķirošanai, marķēšanai, vistu audzēšanas apstākļiem un uzskaites veikšanai.

Ar to īsteno Padomes Regulu (EK) Nr. 1234/2007 (kas ir atcelta un aizstāta ar Regulu (ES) Nr. 1308/2013), ar ko pieņem noteikumus par lauksaimniecības produktu tirgu organizāciju un šādu produktu tirdzniecību Eiropas Savienībā, tai skaitā tirdzniecības standartiem attiecībā uz vairākiem produktu veidiem, piemēram, olām.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Olas var klasificētA šķiras vai B šķiras olas.

A šķiras olām jābūt šādām īpašībām:

  • normālas formas čaumala, kas ir tīra un nebojāta;
  • olas gaisa kameras augstums nepārsniedz 6 mm;
  • dzeltenums ir bez skaidri saskatāma ārējā apveida, un, pagrozot olu, tas nedaudz sakustas;
  • baltums ir dzidrs un caurspīdīgs;
  • olā nedrīkst būt piejaukumi vai neraksturīga smarža;
  • olā nedrīkst būt manāma dīgļa attīstība.

A šķiras olas ne pirms, ne pēc šķirošanas nedrīkst mazgāt un tīrīt, un tās nedrīkst apstrādāt uzglabāšanai vai atvēsināt temperatūrā, kas zemāka par +5 °C.

A šķiras olas šķiro pēc svara:

  • XL — svars pārsniedz 72 g;
  • L — 63–72 g;
  • M — 53–62 g;
  • S — mazāk par 53 g.

B šķiras olas ir tādas olas, kas neatbilst A šķiras olas kvalitātes prasībām vai kas ir A šķiras olas, kuras pazeminātas par B šķiras olām.

Vienīgi iepakošanas centri drīkst šķirot un iepakot olas un marķēt to iesaiņojumus*. Iepakošanas centros jābūt atbilstošam aprīkojumam olu šķirošanai un marķēšanai. Olas ir jāšķiro, jāmarķē un jāiesaiņo desmit dienu laikā pēc to izdēšanas.

Uz olu transporta iepakojuma jānorāda marķējums ar šādiem datiem:

  • ražotāja vārds un uzvārds vai nosaukums un adrese;
  • ražotāja kods;
  • olu skaits un/vai to svars;
  • olu izdēšanas datums vai laikposms;
  • nosūtīšanas datums.

Iesaiņojumi, kas satur A šķiras olas, jāmarķē ar norādi par izmantoto turēšanas metodi un minimālo derīguma termiņu, kas nedrīkst pārsniegt 28 dienas pēc olu izdēšanas.

Olas var marķēt kā “brīvās turēšanas apstākļos dētās ola”, “kūtī dētas olas” vai “sprostos dētas olas”. Brīvās turēšanas apstākļos turētām vistām jānodrošina iespēja visu dienu var pavadīt brīvā dabā; tomēr audzētāji dažkārt var ierobežot piekļuvi noteiktu laiku rīta stundās saskaņā ar labu lopkopības praksi. “Sprostos dētas olas” iegūst no vistām, kuras ir turētas uzlabotos būros*, jo daudznodalījumu sprosti (jeb “neuzlaboti” sprosti) ES kopš 2012. gada ir aizliegti (Padomes Direktīva 1999/74/EK — dējējvistu aizsardzība).

Ja ES pieņem pasākumus sabiedrības veselības aizsardzībai, kas paredz vistu turēšanu iekštelpās, piemēram, putnu gripas uzliesmojumu laikā, olas joprojām var tirgot kā “brīvās turēšanas apstākļos dētas olas”, ja vien ierobežojums izlaist vistas āra aplokos nepārsniedz 16 nedēļas pēc kārtas.

Āra aplokiem galvenokārt jābūt ar augu valsts segumu, un un tos nedrīkst izmantot citiem mērķiem, izņemot izmantojumu augļu dārziem, mežu platībām vai ganībām.

Āra aploku maksimālais ganāmpulka blīvums nedrīkst pārsniegt 2500 dējējvistu uz hektāru jeb 4 m2 vienai dējējvistai.

Vārdus “ekstra” vai “ekstra svaigs” var izmantot kā papildu kvalitātes norādi uz A šķiras olu iesaiņojumiem līdz devītajai dienai pēc olu izdēšanas.

Atsauci uz dējējvistām, kas barotas ar graudaugiem, var norādīt vienīgi tad, ja graudaugi veido vismaz 60 % no barības maisījuma.

Olu ražotājiem ir jāveic uzskaite par:

  • izmantoto lauksaimniecības metodi;
  • dējējvistu skaitu un vecumu;
  • izbrāķēšanas datumu un izbrāķēto dējējvistu skaitu;
  • dienā pārdoto olu skaitu vai svaru;
  • pircēju vārdu un uzvārdu vai nosaukumu un adresi.

ES valstīm ir jāieceļ inspektori, lai veiktu atbilstības pārbaudes.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2008. gada 1. jūlija.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Olas: olas čaumalā — izņemot saplēstas olas, inkubētas olas un apstrādātas olas —, ko izdējušas Gallus gallus sugas vistas un kas ir derīgas tiešam patēriņam pārtikā vai izmantošanai olu produktu ražošanā.
Iesaiņojums: iepakojums, kurā ir A vai B šķiras olas, izņemot transporta iepakojumu un rūpnieciskai pārstrādei paredzēto olu (lietošanai pārtikā nederīgu olu) iepakojumu.
Uzlaboti būri: sprosti, kas ir pārveidoti, lai novērstu dažas ar daudznodalījumu sprostiem saistītas labturības problēmas, vienlaikus saglabājot dažas ekonomiskas un ar audzēšanu saistītas priekšrocības, kas raksturīgas sistēmām, kur būri netiek izmantoti.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Regula (EK) Nr. 589/2008 (2008. gada 23. jūnijs), ar ko nosaka sīki izstrādātus noteikumus Padomes Regulas (EK) Nr. 1234/2007 īstenošanai attiecībā uz olu tirdzniecības standartiem (OV L 163, 24.6.2008., 6.–23. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 589/2008 turpmāki grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1308/2013 (2013. gada 17. decembris), ar ko izveido lauksaimniecības produktu tirgu kopīgu organizāciju un atceļ Padomes Regulas (EEK) Nr. 922/72, (EEK) Nr. 234/79, (EK) Nr. 1037/2001 un (EK) Nr. 1234/2007 (OV L 347, 20.12.2013., 671.–854. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Padomes Direktīva 1999/74/EK (1999. gada 19. jūlijs), ar ko paredz minimālos standartus dējējvistu aizsardzībai (OV L 203, 3.8.1999., 53.–57. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 27.02.2018

Top