Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas satelītu novērošanas programma (Copernicus): klimata aspekti

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'ES kosmosa programma (2021.–2027. gadam) – Eiropas Savienības Kosmosa programmas aģentūra' for an updated information about the subject.

Eiropas satelītu novērošanas programma (Copernicus): klimata aspekti

Copernicus ir civila programma, kurā satelītu tehnoloģijas tiek izmantotas Zemes novērošanai. Tā nodrošina drošticamu un atjauninātu informāciju par vides stāvokli, regulāri uzraugot pārmaiņas atmosfērā, okeānos un zemes masās. Šie dati ir nenovērtējami cīņai pret klimata pārmaiņām, kā arī ļoti svarīgi dažādām nozarēm, sākot ar cilvēku veselību un beidzot ar tūrismu.

AKTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 377/2014 (2014. gada 3. aprīlis), ar ko izveido programmu Copernicus un atceļ Regulu (ES) Nr. 911/2010.

KOPSAVILKUMS

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Tā nosaka Copernicus programmas tiesisko regulējumu 2014.-2020. gadam, paredzot tās darbības noteikumus un galvenos mērķus. Klimata pārmaiņu novērošana ir viena no sešām jomām, kurām īpaši paredzēti Copernicus pakalpojumi. Pārējās jomas ir zemes, jūras un atmosfēras novērošana, reaģēšana ārkārtas situācijās un drošības pakalpojuma nodrošināšana.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • Klimata pārmaiņu pakalpojums nodrošina informāciju, lai atbalstītu pielāgošanās un seku mazināšanas politikas īstenošanu nolūkā pielāgoties klimata pārmaiņām un tās mazināt.
  • Tas ir vērsts uz būtiskajiem klimata rādītājiem, piemēram, temperatūras paaugstināšanos, jūras līmeņa celšanos, ledus segas kušanu un okeānu sasilšanu.
  • Tādus klimata rādītājus kā temperatūra, nokrišņu daudzums un sausuma rādītāji šajā pakalpojumā izmanto, lai konstatētu klimata pārmaiņu virzītājspēkus, klimata pārmaiņu pamatscenārijus un lai novērtētu ietekmi uz sabiedrību.
  • Saskaņā ar 2014. gada novembra vienošanos ar Komisiju šo pakalpojumu nodrošina Eiropas vidēja termiņa laika prognožu centrs.
  • Trīs gadus pēc darbības sākuma tas sasniegs savu optimālo darbotiesspēju.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

No 2014. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Copernicus sniegtos datus izmanto politikas veidotāji un valsts iestādes nolūkā izstrādāt tiesību aktus un politiku vides jomā un reaģēt uz dabas katastrofām un humānajām krīzēm. Secinājumi ir brīvi pieejami, tādējādi nodrošinot jaunas uzņēmējdarbības iespējas Eiropas uzņēmumiem, jo īpaši MVU.

Plašāka informācija:

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Regula (ES) Nr. 377/2014

1.1.2014.

-

OV L 122, 24.4.2014., 44.-66. lpp.

Pēdējo reizi atjaunots: 23.04.2015

Top