Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/373/12

    Uzaicinājums izteikt ieinteresētību – Zinātniskā komiteja jautājumos par ķīmisku vielu iedarbības robežlielumiem darbavietā ( SCOEL ) – Dalība komitejas sestajā amata pilnvaru termiņā

    OV C 373, 21.10.2014, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.10.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 373/14


    Uzaicinājums izteikt ieinteresētību

    Zinātniskā komiteja jautājumos par ķīmisku vielu iedarbības robežlielumiem darbavietā (SCOEL)

    Dalība komitejas sestajā amata pilnvaru termiņā

    (2014/C 373/12)

    1.   Uzaicinājuma priekšmets

    Pēc Komisijas Lēmuma 2014/113/ES (1) pieņemšanas Komisija izsludina uzaicinājumu izteikt ieinteresētību, kas adresēts zinātniekiem, kuri vēlas kandidēt uz dalību Zinātniskajā komitejā jautājumos par ķīmisku vielu iedarbības robežlielumiem darbavietā (SCOEL) tās sestajā amata pilnvaru termiņā.

    SCOEL locekļi tiks iecelti amatā privātpersonas statusā uz trīs gadu amata pilnvaru termiņu.

    SCOEL sestā pilnvaru termiņa sākums ir paredzēts 2015. gada sākumā.

    2.    SCOEL misija

    Sākotnēji SCOEL tika izveidota ar Komisijas Lēmumu 95/320/EK (2), lai izvērtētu ķīmisko vielu iedarbību uz darba ņēmēju veselību darbavietā. Šis lēmums nesen tika atcelts ar Lēmumu 2014/113/ES, lai SCOEL darba metodes pielīdzinātu Komisijas ekspertu grupu standarta reglamentam. Šajā nolūkā saskaņā ar jauno lēmumu ir vajadzīga jauna atlases procedūra komitejas locekļiem, kurā, izmantojot atklātu uzaicinājumu izteikt ieinteresētību, tiktu nodrošināta pārredzamība un vienlīdzīgas iespējas augsti kvalificētiem un specializētiem zinātniskajiem ekspertiem. Minētais lēmums arī uzsver, cik joprojām svarīgi SCOEL darba pamatā ir izcilības, neatkarības un objektivitātes ētikas principi.

    Saskaņā ar Padomes Direktīvas 98/24/EK (3) 3. pantu SCOEL misija ir sniegt Komisijai zinātniskos ieteikumus un atzinumus par dažādām prioritārām ķīmiskām vielām. Šos ieteikumus un atzinumus Komisija izmanto, lai pilnveidotu ES politiku attiecībā uz darba ņēmēju veselības aizsardzību, it īpaši, lai noteiktu arodekspozīcijas robežvērtības (OEL) attiecībā uz ķīmiskajām vielām ES līmenī, saskaņā ar Direktīvu 98/24/EK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2004/37/EK (4). SCOEL izvērtē saistību starp sekām, ko bīstamās ķīmiskās vielas rada veselībai, un arodekspozīciju, veicot visjaunāko pieejamo zinātnisko datu neatkarīgu zinātnisku vērtējumu.

    SCOEL ieteikumiem ir jābūt zinātniski uzticamiem un atbilstošiem, novatoriskiem, labi pamatotiem, saprotamiem un skaidriem, un izstrādātiem līdzsvarotā, objektīvā un precīzi strukturētā procesā.

    SCOEL galvenais uzdevums ir ieteikt OEL saskaņā ar veselības kritērijiem, novērtējot gaisu piesārņojošu vielu iedarbību uz veselību. Ieteicamie līmeņi ir jānosaka, lai nodrošinātu, ka iedarbība, pat regulāri atkārtota iedarbība visā darba mūžā, neradīs kaitīgu ietekmi uz veselību cilvēkiem, kuri bijuši pakļauti ķīmisko vielu iedarbībai, un/vai viņu pēcnācējiem jebkurā laikā (ciktāl pašlaik iespējams prognozēt). Dažām nelabvēlīgām ietekmēm (it īpaši genotoksiskumam, kancerogēniskumam un elpceļu sensibilizācijai) nav iespējams, pamatojoties uz pašreizējām zināšanām, noteikt drošas iedarbības slieksni. Šādos gadījumos SCOEL var aprēķināt iedarbības līmeņu virknes saistībā ar aplēsto risku.

    Papildus ieteikumiem, kas attiecas uz gaisa OEL, SCOEL ir aicināta arī sniegt ieteikumus par bioloģiskajām robežvērtībām vai bioloģiskajām orientējošajām vērtībām un papildināt ieteiktās OEL ar precizējošām piezīmēm pēc vajadzības, piemēram, absorbcija caur ādu, sensibilizācijas spēja un kancerogēniskums.

    Zinātniskās konsultācijas par jautājumiem, kas saistīti ar darba ņēmēju veselības aizsardzību un drošību, ir jāorganizē saskaņā ar riska izvērtējuma paraugprakses principiem un pamatojoties uz izcilības, neatkarības, objektivitātes un pārredzamības ētiskajiem principiem. Tie izklāstīti Komisijas paziņojumā “Komisijas pieredzes apkopošana un izmantošana: principi un pamatnostādnes. Zināšanu pilnveidošana labākai politikai” (5).

    Informācija par SCOEL darbību, it īpaši par OEL noteikšanai izmantoto metodiku, un saraksts ar pieņemtajiem ieteikumiem ir atrodams šajā vietnē:

    http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=148&langId=en&intPageId=684

    3.    SCOEL locekļu loma

    SCOEL locekļiem jābūt augsti kvalificētiem, specializētiem un neatkarīgiem zinātniskajiem ekspertiem dažādās jomās, kas saistītas ar ķīmiskām vielām, tostarp it īpaši ķīmijā, toksikoloģijā, epidemioloģijā, arodmedicīnā un rūpnieciskajā higiēnā. Viņiem jābūt apguvušiem arī vispārējās prasmes, kas attiecas uz OEL noteikšanu.

    SCOEL locekļiem ir jāpiedalās SCOEL sanāksmēs vismaz četras reizes gadā un aktīvi jāiesaistās zinātniskajās diskusijās, dokumentu pārskatīšanā un komentēšanā un jādarbojas kā “priekšsēdētājam” un/vai “ziņotājiem” (atbildīgā persona par konkrētu lietu).

    SCOEL locekļi tiks aicināti veikt šādus uzdevumus:

    piedalīties zinātnisko ieteikumu par OEL sagatavošanā, apspriešanā un pieņemšanā kā “ziņotājam” vai “ziņotāja” palīgam,

    veicināt zinātniskās konsultācijas par jautājumiem saistībā ar ķīmiskajām vielām, kā to pieprasījusi Komisija,

    sniegt padomus par SCOEL zinātnisko pasākumu vadīšanu un organizēšanu.

    SCOEL darba dokumenti ir angļu valodā, un arī sanāksmes notiek angliski. Sanāksmes ietver rūpīgu sagatavošanās darbu, tostarp iepriekšēju lasīšanu, kritisku izvērtēšanu un dokumentu sagatavošanu.

    Pretendentiem tiek prasīts paust apņemšanos, ka gadījumā, ja viņi tiks iecelti amatā, viņi aktīvi piedalīsies SCOEL pasākumos.

    Saskaņā ar Lēmumu 2014/113/ES SCOEL locekļiem būs tiesības saņemt īpašu pabalstu, kura lielums nepārsniedz EUR 450, par katru pilnas slodzes darba dienu, kas pavadīta pasākumos, kuri saistīti ar viņu dalību sanāksmēs. Ar SCOEL pasākumu veikšanu saistītos ceļa un uzturēšanās izdevumus dalībniekiem Komisija atlīdzinās saskaņā ar piemērojamajiem noteikumiem (6).

    4.    SCOEL sastāvs

    Kā norādīts Lēmuma 2014/113/ES 3. pantā, SCOEL būs ne vairāk kā 21 eksperts, kas izraudzīts no piemērotu kandidātu saraksta pēc to atbilstīgo pieteikumu izvērtēšanas, kuri iesniegti, atsaucoties šo uzaicinājumu izteikt ieinteresētību.

    5.   Atlases procedūra

    Atlases procedūrā būs divi posmi:

    i)

    pieteikumu atbilstības pārbaude;

    ii)

    izvērtēšana, vai pieteikuma iesniedzēji atbilst atlases kritērijiem, un piemērotāko kandidātu saraksta izveide.

    Atlases komisijā būs attiecīgo Komisijas dienestu pārstāvji.

    Katru pieteikumu, piemērojot atbilstības un atlases kritērijus, vērtēs vismaz divi atlases komisijas locekļi. Atlases procesā Komisija apsvērs arī iesaistīto ekspertu neatkarību (it īpaši visus iespējamos interešu konfliktus) un nodrošinās ģeogrāfiskā un dzimumu ziņā līdzsvarotu SCOEL locekļu sadalījumu.

    Prasības

    A.   Atbilstības kritēriji

    Katrs pieteikums tiks pārbaudīts, piemērojot šādus atbilstības kritērijus:

    i)

    akadēmiskais grāds zinātnes jomā, kas saistīta ar SCOEL darbu;

    ii)

    vismaz desmit (10) gadu profesionālā pieredze jomā, kas saistīta ar SCOEL darbu un iegūta pēc tam, kad piešķirts i) punktā minētais grāds;

    iii)

    ES dalībvalsts pilsonība;

    iv)

    spēja strādāt angļu valodā: izvēlētajiem pretendentiem jāprot lasīt un sniegt ziņojumus angļu valodā rakstiski vai mutiski (7), jo tā ir valoda, kurā tiek rakstīta attiecīgā zinātniskā literatūra starptautiskā vidē.

    B.   Atlases kritēriji

    Pieteikumi, kas atbilst atbilstības prasībām, tiks vērtēti, ņemot vērā tālāk minētos atlases kritērijus.

    i)   Zinātniskās kompetences konkrētās jomas

    Kandidātu atlasē Komisija centīsies panākt zinātniskās kompetences labāko iespējamo līdzsvaru šādās jomās:

    ķīmija, toksikoloģija, epidemioloģija, arodmedicīna, vide un veselība, ekspozīcijas zinātnes, respiratorā medicīna, dermatoloģija, nervu sistēma, reproduktīvais toksiskums, genotoksiskums/kancerogēniskums, patoloģija, darba higiēna, bioloģiskais monitorings, analītiskās metodes un ķīmisko vielu OEL noteikšanas pieredze vai citas zinātnes jomas saistībā ar SCOEL darbu.

    ii)   Attiecīgas pieredzes un prasmju jomas

    Pretendenti tiks novērtēti, pamatojoties uz pieredzi un kompetenci šādās jomās:

    ķīmisko vielu arodekspozīcijas izvērtējums uz cilvēku veselību,

    profesionālā pieredze daudznozaru zinātniskajā vidē, vēlams starptautiskā vidē,

    publicēti zinātniskie raksti par tēmām, kas attiecas uz zinātnisko ieteikumu izstrādi par OEL,

    dalība valsts vai starptautiska mēroga zinātniskajās komitejās, kas atbildīgas par zinātnisku ieteikumu izstrādi vai par OEL noteikšanu ķīmiskām vielām,

    piedalīšanās, pildot atbalsta funkcijas, valsts vai starptautisko zinātnisko komiteju darbā, kas atbild par zinātnisko ieteikumu izstrādi vai par OEL noteikšanu ķīmiskajām vielām,

    projektu vadība saistībā ar zinātniskajiem jautājumiem.

    Iespējams, tiks apsvērti arī pretendenti, kuriem ir pieredze novērtēt ķīmisko vielu iedarbības ietekmi uz cilvēku veselību citās jomās, piemēram, pārtikas, vides vai patērētāju aizsardzībā.

    6.   Locekļu iecelšana

    Saskaņā ar Lēmuma 2014/113/ES 3. pantu Komisija locekļus iecels, ņemot vērā atlases procedūras rezultātus un nodrošinot līdzsvarotu ģeogrāfisko sadalījumu komitejas locekļu vidū.

    Iecelto locekļu vārdi tiks publicēti Komisijas ekspertu grupu reģistrā un Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Personas dati tiks apkopoti, apstrādāti un publicēti atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (EK) Nr. 45/2001 (8).

    Pirms iecelšanas amatā Komisija patur tiesības pārbaudīt dokumentus un sertifikātus, lai pārliecinātos par pieteikuma precizitāti un atbilstību.

    SCOEL locekļu pilnvaru termiņš būs trīs gadi.

    Dalības prasībām atbilstošie pretendenti, kuri netiks iecelti, paliks kandidātu sarakstā, kā minēts Lēmuma 2014/113/ES 4. panta 2. punktā.

    7.   Ētikas principi

    Kā noteikts Lēmuma 2014/113/ES 9. pantā, SCOEL zinātnisko ieteikumu pamatā jābūt neatkarības, pārredzamības un konfidencialitātes ētikas principiem.

    1.   Neatkarība

    SCOEL locekļi apņemas darboties neatkarīgi no jebkādas ārējās ietekmes. Viņi savus pienākumus nevar deleģēt nevienai citai personai.

    Viņi paziņo par apņemšanos darboties sabiedrības interesēs un ziņot par tādu tiešu vai netiešu interešu neesību vai esību, kuras varētu uzskatīt par tādām, kas ietekmē viņu neatkarību.

    Komisijas dienesti ņems vērā visas paziņotās intereses un lems par to būtiskumu.

    2.   Pārredzamība

    SCOEL jānodrošina, lai tās ieteikumi un atzinumi skaidri atspoguļotu lēmumu pieņemšanas procesā izmantoto pamatojumu, kā izklāstīts tās metodikā.

    3.   Konfidencialitāte

    SCOEL locekļi nedrīkst izpaust informāciju, ko viņi uzzina savā SCOEL darbā, tematiskajos semināros, darba grupās vai citos pasākumos, kas attiecas uz Lēmumu 2014/113/ES. Šī prasība ir papildus tām, kas noteiktas Līguma par Eiropas Savienības darbību 339. pantā un Lēmuma 2014/113/ES 12. pantā.

    SCOEL locekļiem katra pilnvaru termiņa sākumā ir jāparaksta konfidencialitātes deklarācija.

    8.   Iespēju vienlīdzība

    Komisija rūpējas, lai procedūru gaitā tiktu piemērots vienlīdzīgas attieksmes princips.

    9.   Pieteikumu iesniegšana

    Zinātnieki, kuri ir ieinteresēti pieteikties, tiek aicināti aizpildīt un iesniegt tiešsaistes pieteikuma veidlapu, kas pieejama šajā vietnē:

    http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SCOEL

    Lai atvieglotu atlases procedūru, pretendenti tiek aicināti aizpildīt pieteikuma veidlapu angļu valodā.

    Par pieņemamiem tiks uzskatīti tikai tie pieteikumi, kam pievienoti šādi dokumenti:

    aizpildīta pieteikuma veidlapa,

    dzīves apraksts (CV), turklāt vēlams, lai tas nepārsniegtu trīs lapas (augšupielādējams pieteikuma veidlapas attiecīgajā punktā),

    saraksts ar pretendenta zinātniskajām publikācijām par tēmām, kas attiecas uz SCOEL darbu (augšupielādējams pieteikuma veidlapas attiecīgajā punktā),

    pretendenta apliecinājums ar goda vārdu, saistību deklarācija un deklarācija par visiem iespējamiem interešu konfliktiem (šie dokumenti iekļaujami pieteikuma veidlapas beigās).

    Turpmākajos posmos var tikt pieprasīti apliecinoši dokumenti.

    Komisija iespējami drīz informēs pretendentus par atlases procedūras rezultātiem.

    10.   Pieteikumu nosūtīšanas beigu datums

    Dalībai SCOEL pieteikumu iesniegšanas beigu datums ir 15.12.2014. (laiks GMT + 1). Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kas pienācīgi aizpildīti tiešsaistē un iesniegti caur tīmekļa vietni, kuras saite ir norādīta iepriekš.

    Pretendentiem tiek stingri ieteikts neatlikt pieteikuma nosūtīšanu līdz pēdējām iesniegšanas dienām, jo interneta pārslodze vai problēmas ar interneta pieslēgumu var radīt situāciju, kuras dēļ pretendenti nevar iesniegt pieteikumu noteiktajā termiņā. Pēc termiņa beigām pieteikumi netiks pieņemti.


    (1)  OV L 62, 4.3.2014., 18. lpp.

    (2)  OV L 188, 9.8.1995., 14. lpp.

    (3)  OV L 131, 5.5.1998., 11. lpp.

    (4)  OV L 158, 30.4.2004., 50. lpp.

    (5)  COM(2002) 713 final, 2002. gada 11. decembris.

    (6)  Komisijas Lēmums C(2007) 5858. Noteikumi par to izdevumu atlīdzināšanu, kas rodas Komisijā nenodarbinātām personām, kuras kā eksperti ir uzaicinātas piedalīties sanāksmēs.

    (7)  Rokasgrāmata “Spēja strādāt angļu valodā” atbilst B2 vai augstākam līmenim, kā noteikts Eiropas Padomes atsauces dokumentā par Eiropas Valodu portfeli (“Eiropas vienotā valodu prasmes līmeņa noteikšanas sistēma: apguve, mācīšana, novērtējums”). Papildinformācija: http://europass.cedefop.europa.eu/lv/resources/european-language-levels-cefr

    (8)  OV L 8, 12.1.2001., 1. lpp.


    Top