Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62015CJ0600

    Tiesas spriedums (desmitā palāta), 2016. gada 8. decembris.
    Staatssecretaris van Financiën pret Lemnis Lighting BV.
    Hoge Raad der Nederlanden lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu.
    Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu – Regula (EEK) Nr. 2658/87 – Muitas savienība un kopējais muitas tarifs – Tarifa klasifikācija – Kombinētā nomenklatūra – Pozīcijas 8539, 8541, 8543, 8548 un 9405 – Spuldzes ar gaismu izstarojošām diodēm (LED).
    Lieta C-600/15.

    Court reports – general

    ECLI identifier: ECLI:EU:C:2016:937

    TIESAS SPRIEDUMS (desmitā palāta)

    2016. gada 8. decembrī ( *1 )*

    “Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu — Regula (EEK) Nr. 2658/87 — Muitas savienība un kopējais muitas tarifs — Tarifa klasifikācija — Kombinētā nomenklatūra — Pozīcijas 8539, 8541, 8543, 8548 un 9405 — Spuldzes ar gaismu izstarojošām diodēm (LED)”

    Lieta C‑600/15

    par lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu atbilstoši LESD 267. pantam, ko Hoge Raad der Nederlanden (Nīderlandes Augstākā tiesa) iesniedza ar lēmumu, kas pieņemts 2015. gada 6. novembrī un kas Tiesā reģistrēts 2015. gada 16. novembrī, tiesvedībā

    Staatssecretaris van Financiën

    pret

    Lemnis Lighting BV .

    TIESA (desmitā palāta)

    šādā sastāvā: E. Borgs Bartets [A. Borg Barthet] (referents), kas pilda desmitās palātas priekšsēdētāja pienākumus, tiesneši E. Levits un F. Biltšens [F. Biltgen],

    ģenerāladvokāts Ī. Bots [Y. Bot],

    sekretārs A. Kalots Eskobars [A. Calot Escobar],

    ņemot vērā rakstveida procesu,

    ņemot vērā apsvērumus, ko sniedza:

    Lemnis Lighting BV vārdā – EMennes un BKalshoven, belastingadviseurs,

    Nīderlandes valdības vārdā – KBulterman un BKoopman, pārstāves,

    Ungārijas valdības vārdā – MFehér un GKoós, kā arī APálfy, pārstāvji,

    Eiropas Komisijas vārdā – ACaeiros un PVanden Heede, pārstāvji,

    ņemot vērā lēmumu, kas pieņemts pēc ģenerāladvokāta uzklausīšanas, izskatīt lietu bez ģenerāladvokāta secinājumiem,

    pasludina šo spriedumu.

    Spriedums

    1

    Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu ir par to, kā interpretēt tarifu pozīcijas 8539, 8541, 8543, 8548 un 9405 kombinētajā nomenklatūrā, kas ir ietverta I pielikumā Padomes 1987. gada 23. jūlija Regulai (EEK) Nr. 2658/87 par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu (OV 1987, L 256, 1. lpp.), redakcijā, kas izriet no Komisijas 2007. gada 20. septembra Regulas (EK) Nr. 1214/2007 (OV 2007, L 286, 1. lpp.) (turpmāk tekstā – “KN”).

    2

    Šis lūgums ir iesniegts tiesvedībā starp Staatssecretaris van Financiën (valsts sekretārs finanšu lietās; Nīderlande, turpmāk tekstā – “muitas administrācija”) un Lemnis Lighting BV (turpmāk tekstā – “Lemnis Lighting”) par spuldžu ar gaismu izstarojošām diodēm (turpmāk tekstā – “LED spuldzes”) tarifu klasifikāciju.

    Atbilstošās tiesību normas

    Konvencija par preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizēto sistēmu

    3

    Muitas sadarbības padome, vēlāk – Pasaules Muitas organizācija (PMO), tika izveidota ar starptautisko konvenciju par minētās padomes izveidi, kas noslēgta Briselē 1950. gada 15. decembrī. Preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizēto sistēmu (turpmāk tekstā – “HS”) ir izstrādājusi PMO, un tā ir ieviesta ar starptautisko konvenciju par preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizēto sistēmu (turpmāk tekstā – “HS konvencija”), kura ir noslēgta 1983. gada 14. jūnijā Briselē un kopā ar tās 1986. gada 24. jūnija grozījumu protokolu Eiropas Ekonomikas kopienas vārdā apstiprināta ar Padomes 1987. gada 7. aprīļa Lēmumu 87/369/EEK (OV 1987, L 198, 1. lpp.).

    4

    Saskaņā ar HS konvencijas 3. panta 1. punktu katra līgumslēdzēja puse apņemas nodrošināt, lai to muitas tarifu nomenklatūra un statistika atbilstu HS, izmantot visas HS pozīcijas un apakšpozīcijas, tās nepapildinot un negrozot, un atbilstošos ciparu kodus un ievērot šīs sistēmas numerācijas secību. Katra līgumslēdzēja puse apņemas arī piemērot vispārīgos noteikumus HS interpretācijai un visas HS iedaļu, nodaļu un apakšpozīciju piezīmes un negrozīt šo pēdējo piemērošanas jomu.

    5

    PMO atbilstoši HS konvencijas 8. pantā ietvertajiem nosacījumiem apstiprina HS komitejas pieņemtās paskaidrojošās piezīmes un klasificēšanas ieteikumus.

    6

    HS paskaidrojošās piezīmes attiecībā uz minētās sistēmas pozīciju 8541 ir formulētas šādi:

    “A) Diodes, tranzistori un līdzīgas pusvadītājierīces;

    [..]

    Šādas ierīces ir, piemēram:

    I. –

    Diodes. Divizvadu ierīces, kuras veido viena PN pāreja un kurās elektriskā strāva plūst vienā virzienā (tekošais virziens), kas savukārt nodrošina ļoti augstu pretestību otrā virzienā (bloķētais virziens). Tās tiek izmantotas detektēšanai, atjaunošanai, komutācijai utt.

    Diodēm ir šādi pamatveidi: signāldiodes, taisngriežu diodes; spriegumu regulējošās diodes; sprieguma references diodes.

    II. –

    Tranzistori [..]

    III. –

    Līdzīgas pusvadītāju ierīces [..]

    Iepriekš minētās ierīces ietilpst šajā pozīcijā, neatkarīgi no tā, vai tās ir samontētā stāvoklī, tas ir, jau aprīkotas ar savienojumiem vai iekapsulētas (sastāvdaļas), nesamontētā stāvoklī (elementi) vai pat vēl nesagrieztas pusvadītāju plāksnes.

    [..]

    B) Gaismjutīgas pusvadītāju ierīces

    [..]

    C) Gaismu izstarojošas diodes

    Gaismu izstarojošas diodes vai elektroluminiscences diodes (kuru pamatā tostarp ir gallija arsenīds vai gallija fosfīds) ir ierīces, kas pārveido elektroenerģiju redzamos infrasarkanos vai ultravioletos staros. Tās tostarp tiek izmantotas datu attēlošanai vai pārraidīšanai informācijas apstrādes sistēmās.

    [..]”

    7

    HS paskaidrojošajās piezīmēs attiecībā uz minētās sistēmas pozīciju 8543 ir noteikts:

    “Šajā pozīcijā ietilpst visas elektriskās mašīnas un iekārtas, kas neietilpst nevienā citā šīs nodaļas preču pozīcijā un nav sīkāk atrunātas jebkuras citas nodaļas (tostarp 84. vai 90. nodaļas) preču pozīcijā, ja vien tās no šīs nodaļas vai daļas nav izslēgtas atbilstoši to piezīmēm.

    Šīs preču pozīcijas mašīnām un iekārtām jābūt paredzētām atsevišķu funkciju veikšanai. Pozīcijas 8479 skaidrojumu noteikumi attiecībā uz mašīnām un iekārtām ar atsevišķām funkcijām vienādā mērā attiecas uz šīs preču pozīcijas mašīnām un iekārtām.

    Lielākā daļa šīs preču pozīcijas iekārtu sastāv no tādu elektrisku izstrādājumu vai daļu (vārstu, transformatoru, kondensatoru, bremzes kluču, rezistoru u.c.) kompozīcijām, kas darbojas pilnīgi elektriski. Tomēr šajā preču pozīcijā ietvertas arī elektriskas preces, kas ietver mehāniskas ierīces, ar noteikumu, ka šādas ierīces tikai papildina mašīnas un iekārtas elektrisko funkciju.”

    8

    HS paskaidrojošās piezīmes attiecībā uz minētās sistēmas pozīciju 8479 ir formulētas šādi:

    “Šī preču pozīcija aprobežojas ar mašīnām un iekārtām, kam ir atsevišķas funkcijas un kas:

    [..]

    c)

    nav klasificējamas jebkurā šīs grupas preču pozīcijā tāpēc, ka:

    [..]

    1°)

    neviena cita preču pozīcija neietver tās attiecībā uz to funkcijām, aprakstu vai veidu;

    [..]

    Šīs preču pozīcijas mašīnas un iekārtas atšķiras no mašīnu un iekārtu daļām, kas tiek klasificētas saskaņā ar daļu klasifikācijas vispārīgiem noteikumiem, ar to, ka tām ir atsevišķas funkcijas.

    Par tādām, kam ir atsevišķa funkcija iepriekš minēto noteikumu piemērošanas nolūkā, tiek uzskatītas:

    A)

    Mehāniskas ierīces [..], kuru funkcijas var tikt izmantotas atsevišķi un neatkarīgi no jebkādas citas mašīnas, iekārtas vai mehānisma. [..]

    B)

    Mehāniskas ierīces, kuras var tikt izmantotas tikai, ja tās ir iemontētas kādā citā mašīnā, iekārtā vai mehānismā vai ja tās ir iebūvētas lielākā vienībā, ar nosacījumu, ka to funkcijas:

    1°)

    atšķiras no tās mašīnas, iekārtas vai mehānisma funkcijas, kurās tās ir jāiemontē, vai no tās lielākās vienības, kurā tās ir jāiebūvē, funkcijas; un

    2°)

    to funkcija nav jāuzskata par integrētu un nenodalāmu šīs mašīnas, iekārtas, mehānisma vai lielākās vienības funkciju norises daļu.

    [..]”

    9

    HS paskaidrojošās piezīmes attiecībā uz pozīciju 9405 ir formulētas šādi:

    “Šajā pozīcijā ietilpst arī lampu un apgaismes piederumu, apgaismotu zīmju, izgaismotu izkārtņu, tablo un tamlīdzīgu izstrādājumu daļas, kas citur nav minētas [..]

    Šo piederumu elektriskās daļas (piemēram, ietveres, slēdži, pārslēgi, transformatori, gaisa padeves regulēšanas vārsti, balasti), kas tiek piegādātas atsevišķi, ietilpst 85. nodaļā.

    [..]

    Šajā pozīcijā neietilpst arī:

    [..]

    h)

    spuldzes (kolbas) un kvēlspuldzes un gāzizlādes spuldzes (tostarp spuldzes, kam ir mozaīkas, burtu, ciparu, zvaigznes utt. forma), kā arī lokspuldzes (85.39).

    [..]”

    KN

    10

    Eiropas Savienībā importēto preču muitas klasificēšanu regulē KN, kuras pamatā ir HS.

    11

    Atbilstoši Regulas Nr. 2658/87, kurā grozījumi izdarīti ar Padomes 2000. gada 31. janvāra Regulu (EK) Nr. 254/2000 (OV 2000, L 28, 16. lpp.), 12. panta 1. punktam Eiropas Komisija katru gadu pieņem regulu, kurā pilnībā atveidota KN redakcija un muitas nodokļu likmes, kas izriet no Eiropas Savienības Padomes vai Komisijas noteiktajiem pasākumiem. Šo regulu piemēro no nākamā gada 1. janvāra.

    12

    Pamatlietas faktiem, kuri norisinājās laikā no 2008. gada maija līdz 2011. gada martam, piemērojamās KN redakcijas ir tās, kas secīgi izriet no Regulas Nr. 1214/2007, no Komisijas 2008. gada 19. septembra Regulas (EK) Nr. 1031/2008 (OV 2008, L 291, 1. lpp.), no Komisijas 2009. gada 30. septembra Regulas (EK) Nr. 948/2009 (OV 2009, L 287, 1. lpp.) un no Komisijas 2010. gada 5. oktobra Regulas (ES) Nr. 861/2010 (OV 2010, L 284, 1. lpp.). Tā kā šiem faktiskajiem apstākļiem piemērojamo KN noteikumu redakciju šie vēlāk izdarītie grozījumi nav ietekmējuši, ir jāņem vērā tā šīs nomenklatūras redakcija, kas izriet no Regulas Nr. 1214/2007.

    13

    KN pirmā daļa ietver ievada noteikumu kopumu. Šīs daļas I sadaļas, kas ir veltīta vispārīgiem noteikumiem, A nodaļā “Vispārīgi [KN] interpretācijas noteikumi” ir paredzēts:

    “[KN] preces klasificē pēc šādiem principiem:

    1.

    Sadaļu, nodaļu un apakšnodaļu virsraksti doti tikai ērtības labad; juridiski klasifikāciju nosaka pozīciju ieraksti un sadaļu un nodaļu piezīmes, kā arī tālāk izklāstītie noteikumi, ja vien pozīcijās un piezīmēs nav noteikts citādi.

    [..]

    4.

    Preces, kuras nevar klasificēt pēc iepriekš minētajiem noteikumiem, klasificē visradniecīgāko preču pozīcijā.

    [..]

    6.

    Juridiski preču klasifikāciju pozīciju apakšpozīcijās nosaka apakšpozīciju ieraksti un piezīmes, kā arī iepriekš minētie noteikumi pēc analoģijas, ievērojot, ka salīdzināmas ir tikai viena līmeņa apakšpozīcijas. Piemērojot šo noteikumu, ņem vērā arī atbilstīgo sadaļu un nodaļu piezīmes, ja vien konteksts nenosaka citādi.”

    14

    KN otrajā daļā “Muitas nodokļu saraksts” tostarp ir ietverta XVI sadaļa, kuras 4. piezīmē ir noteikts:

    “Ja kāda mašīna (ieskaitot kombinētās mašīnas) sastāv no atsevišķiem komponentiem (neatkarīgi no tā, vai tie ir atsevišķi vai savienoti ar cauruļvadiem, transmisijas ierīcēm, elektrokabeļiem vai citām ierīcēm), kas paredzēti tādas funkcijas kopīgai izpildei, kura skaidri noteikta kādā 84. vai 85. nodaļas pozīcijā, tā klasificējama pozīcijā, kas atbilst attiecīgajai funkcijai.”

    15

    KN XVI sadaļā ir 85. nodaļa ar virsrakstu “Elektroierīces un elektroiekārtas un to detaļas; skaņu ierakstīšanas un atskaņošanas aparatūra, televīzijas attēla un skaņas ierakstīšanas un reproducēšanas aparatūra un šādu izstrādājumu detaļas un piederumi”.

    16

    KN 85. nodaļas 8. piezīmē ir noteikts:

    “Pozīciju 8541 un 8542 izpratnē:

    “diodes, tranzistori un līdzīgas pusvadītājierīces” ir pusvadītājierīces, kuru darbības pamatā ir to pretestības maiņa elektriskā lauka ietekmē;

    [..]

    Klasificējot šajā piezīmē minētos izstrādājumus, pozīcija 8541 un 8542 ir prioritāra attiecībā pret citām nomenklatūras pozīcijām, izņemot pozīciju 8523, kas varētu atsaukties uz tām, ņemot vērā to funkciju.”

    17

    KN 85. nodaļas 9. piezīmē ir noteikts:

    Pozīcijā 8548 “izlietoti galvaniskie elementi, izlietotas galvaniskās baterijas un izlietoti elektriskie akumulatori” ir tādi, kas nav vairs izmantojami bojājumu, plīsumu, nolietošanās vai citu iemeslu dēļ un kurus arī nav iespējams uzlādēt no jauna.”

    18

    KN 85. nodaļā ietilpst šādas tarifa pozīcijas:

    “8539

    Elektriskās kvēlspuldzes un gāzizlādes spuldzes, ieskaitot virzītas gaismas hermētiskās spuldzes, kā arī ultravioletās un infrasarkanās spuldzes; lokspuldzes:

     

     

    [..]

    [..]

    8541

    Diodes, tranzistori un citas līdzīgas pusvadītāju ierīces; gaismjutīgas pusvadītāju ierīces, ieskaitot fotoelementus, kas ir vai nav samontēti moduļos vai iemontēti paneļos; gaismas diodes; samontēti pjezoelektriskie kristāli:

     

     

    [..]

    [..]

    8543

    Speciālas elektriskās mašīnas un iekārtas, kas citur šajā nodaļā nav minētas:

    [..]

    [..]

    8548

    Galvanisko elementu, galvanisko bateriju un elektrisko akumulatoru atkritumi un lūžņi; izlietoti galvaniskie elementi, izlietotas galvaniskās baterijas un izlietoti elektriskie akumulatori; mašīnu un iekārtu elektriskās daļas, kas citur šajā nodaļā nav minētas:

    [..].”

    19

    KN 94. nodaļas, kas ir ietverta minētās nomenklatūras XX sadaļā, virsraksts ir “Mēbeles; gultas piederumi, matrači, matraču pamati, polsterējumi un tamlīdzīgi pildīti mājas aprīkojuma izstrādājumi; lampas un apgaismes piederumi, kas citur nav minēti un iekļauti; izgaismotas izkārtnes, tablo un tamlīdzīgi izstrādājumi; saliekamās būvkonstrukcijas”. Šajā nodaļā ir ietverta tarifu pozīcija 9405, kuras redakcija ir šāda:

    “Lampas un apgaismes piederumi, ieskaitot prožektorus, starmešus un to daļas, kas citur nav minētas un iekļautas; izgaismotas izkārtnes, tablo un tamlīdzīgi izstrādājumi, kuros iemontēts stacionārs gaismas avots, to daļas, kas citur nav minētas:

    [..]”

    Pamatlieta un prejudiciālais jautājums

    20

    Lemnis Lighting laikā no 2008. gada maija līdz 2011. gada martam iesniedza deklarācijas LED spuldžu laišanai brīvā apgrozībā.

    21

    LED spuldzes sastāv no dažādiem elektroniskiem komponentiem, stikla apvalka un metāla cokola. Tās ir paredzētas iestiprināšanai gaismeklī un ir apgaismojuma avots.

    22

    Viena no elektroniskajām daļām ir iespiedshēma (printed circuit board, turpmāk tekstā – “PCB”), kurai ir 14 mm x 14 mm liela kvadrātveida forma un uz kuras ir piestiprinātas sešas gaismu izstarojošas diodes (light emitting diodes, turpmāk tekstā – “gaismu izstarojošas diodes”). Gaismu izstarojošās diodes pārvērš no elektrotīkla iegūto elektroenerģiju redzamā gaismā, tiklīdz elektriskā strāva plūst cauri diodei caurlaides virzienā.

    23

    PCB ar gaismu izstarojošām diodēm ir ievietots stikla kupolā. Turklāt LED spuldzēm ir cokols, kam ir tā dēvētās Edisona vītnes, kuru diametrs ir 27 mm (tā dēvētais E27 cokols, turpmāk tekstā – “cokols”). Līdz ar to LED spuldzes var tikt iestiprinātas gaismeklī.

    24

    Gaismu izstarojošām diodēm ir nepieciešama konstanta elektriskās strāvas padeve. Tādēļ starp cokolu un PCB ir iebūvēts elektronisks komponents, kura funkcija ir izlīdzināt elektrotīkla strāvas svārstības. Šis elektroniskais komponents tostarp sastāv no diodēm, tranzistoriem, rezistoriem, kondensatoriem un spolēm, kā arī integrālām shēmām.

    25

    Lemnis Lighting deklarēja LED spuldzes kā ietilpstošas KN apakšpozīcijā 8541 40 10, uz kuru attiecas muitas nodoklis 0 % apmērā.

    26

    Muitas administrācija uzskatīja, ka uz LED spuldzēm ir attiecināma KN apakšpozīcija 8543 70 90, kurai ir piemērojama muitas nodokļa likme 3,7 % apmērā, un nosūtīja Lemnis Lighting paziņojumus par attiecīgu muitas nodokļa samaksu.

    27

    Lemnis Lighting par šo klasificēšanas lēmumu iesniedza sūdzību, ko muitas administrācija noraidīja. Tādējādi minētā sabiedrība par šo lēmumu, ar kuru tika noraidīta sūdzība, cēla prasību Rechtbank te Haarlem (Hārlemas tiesa, Nīderlande), kura to atzina par nepamatotu. Lemnis Lighting pārsūdzēja šo spriedumu Gerechtshof Amsterdam (Amsterdamas Apelācijas tiesa, Nīderlande).

    28

    Apelācijas instances tiesa nosprieda, ka LED spuldzes, piemērojot vispārīgo KN interpretācijas noteikumu 4. noteikumu, var tikt klasificētas minētās nomenklatūras apakšpozīcijā 8539 22 90, kurai ir piemērojama muitas nodokļa likme 2,7 % apmērā, jo LED spuldzēm visradnieciskākās ir kvēlspuldzes atbilstoši KN pozīcijai 8539.

    29

    Muitas administrācija iesniedza kasācijas sūdzību par šo Gerechtshof Amsterdam (Amsterdamas Apelācijas tiesa) spriedumu iesniedzējtiesā Hoge Raad der Nederlanden (Nīderlandes Augstākā tiesa), un Lemnis Lighting iesniedza pretkasācijas sūdzību par šo pašu spriedumu. Minētajai tiesai ir šaubas par LED spuldžu tarifu klasifikāciju.

    30

    Tā būtībā uzskata, ka, tā kā atbilstoši vispārīgo KN interpretācijas noteikumu 1. noteikumam neviena no KN 8539, 8541 un 8543 pozīcijām, tāsprāt, nevar būt piemērojama KN interpretācijas nolūkā, LED spuldžu klasifikācija var tikt veikta, izmantojot šo vispārīgo noteikumu 2., 3. vai attiecīgā gadījumā – 4. noteikumu. Tā arī norāda, ka, ja LED spuldzes būtu jāuzskata par “mašīnu un mehānismu elektriskām daļām” vai par “lampām un apgaismes piederumiem un to daļām”, rastos jautājums, vai tās var ietilpt attiecīgi KN pozīcijās 8548 vai 9405.

    31

    Šādos apstākļos Hoge Raad der Nederlanden (Nīderlandes Augstākā tiesa) nolēma apturēt tiesvedību un uzdot Tiesai šādu prejudiciālu jautājumu:

    “Vai KN pozīcijas 8539, 8541, 8543, 8548 un 9405 ir jāinterpretē tādējādi, ka tādi izstrādājumi kā LED spuldzes, kuras sastāv no gaismas diodēm un citiem [elektroniskiem] komponentiem, kā arī stikla apvalka un Edisona cokola un pēc ievietošanas gaismas ķermenī ir kā gaismas avots, ir klasificējamas kādā no šīm pozīcijām? Ja atbilde ir apstiprinoša, kurā no šīm pozīcijām ir jāklasificē šie izstrādājumi? Ja atbilde ir noraidoša, kurā citā pozīcijā ir klasificējami šādi izstrādājumi?”

    Par prejudiciālo jautājumu

    32

    Ar savu jautājumu iesniedzējtiesa būtībā jautā, kurā KN pozīcijā – 8539, 8541, 8543, 8548 vai 9405 – ietilpst tādas preces kā pamatlietā aplūkotās LED spuldzes.

    33

    Vispirms ir jāatgādina, ka tad, ja Tiesā ir iesniegts lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu tarifu klasifikācijas jomā, tās uzdevums ir valsts tiesai izskaidrot kritērijus, kuru pielietojums tai ļaus attiecīgās preces pareizi klasificēt KN, nevis veikt šo klasifikāciju pašai, it īpaši tādēļ, ka Tiesas rīcībā, iespējams, nav visas šajā ziņā nepieciešamās informācijas. Līdz ar to valsts tiesa katrā ziņā ir labākā pozīcijā, lai veiktu šo uzdevumu (spriedums, 2014. gada 12. jūnijs, Lukoyl Neftohim Burgas, C‑330/13, EU:C:2014:1757, 27. punkts un tajā minētā judikatūra).

    34

    Tādējādi iesniedzējtiesai pamatlietā aplūkotie izstrādājumi ir jāklasificē, ņemot vērā Tiesas sniegto atbildi uz tai uzdoto jautājumu.

    35

    Lai uz šo jautājumu sniegtu lietderīgu atbildi iesniedzējtiesai, vispirms ir jāuzsver, ka, pirmkārt, kā izriet no šī sprieduma 13. punkta, KN interpretācijas vispārīgajos noteikumos ir paredzēts, ka preču klasifikāciju nosaka atbilstoši pozīciju ierakstiem un sadaļu vai nodaļu piezīmēm, bet sadaļu, nodaļu un apakšnodaļu virsraksti ir jāuztver tikai kā orientieris.

    36

    Otrkārt, saskaņā ar Tiesas pastāvīgo judikatūru tiesiskās noteiktības un pārbaužu atvieglošanas interesēs izšķirošais kritērijs preču tarifu klasifikācijā parasti ir to objektīvās īpašības un pazīmes, kas ir norādītas KN pozīcijas aprakstā un sadaļas vai nodaļas piezīmēs (spriedums, 2014. gada 12. jūnijs, Lukoyl Neftohim Burgas, C‑330/13, EU:C:2014:1757, 34. punkts un tajā minētā judikatūra).

    37

    Attiecībā uz HS paskaidrojošām piezīmēm ir jāpiebilst, ka tās ir svarīgi līdzekļi, lai nodrošinātu vienādu kopējā muitas tarifa piemērošanu, un pašas par sevi sniedz noderīgu informāciju tā interpretācijai, kaut gan tām nav juridiski saistoša spēka (spriedums, 2016. gada 17. marts, Sonos Europe, C‑84/15, EU:C:2016:184, 33. punkts un tajā minētā judikatūra).

    38

    Šajā gadījumā tādas LED spuldzes kā tās, uz kurām attiecas pamatlieta, nav tieši minētas ne KN pozīcijas 8539, 8541, 8548 un 9405 aprakstā, ne arī minētās nomenklatūras sadaļu vai nodaļu piezīmju formulējumā, nedz arī KN vai HS paskaidrojošajās piezīmēs.

    39

    Tomēr ir jāizvērtē, vai minētās LED spuldzes var tikt klasificētas vienā no šīm KN pozīcijām.

    40

    Saistībā ar KN pozīciju 8539 no tās formulējuma izriet, ka tā attiecas konkrēti tikai uz “elektriskajām kvēlspuldzēm un gāzizlādes spuldzēm, ieskaitot virzītas gaismas hermētiskās spuldzes, kā arī ultravioletajām un infrasarkanajām spuldzēm; lokspuldzēm”. Līdz ar to šī pozīcija attiecas tikai uz spuldzēm, kurās tiek izmantota īpaša tehnika gaismas radīšanai.

    41

    Tomēr tādu preču kā pamatlietā aplūkotās preces objektīvās īpašības un pazīmes šim formulējumam neatbilst. LED spuldzes izdala gaismu, izmantojot gaismu izstarojošas diodes, proti, tādu gaismas izplatīšanas procesu, uz kuru KN pozīcija 8539 neattiecas.

    42

    Līdz ar to tādas preces kā pamatlietā aplūkotās nevar ietilpt KN pozīcijā 8539.

    43

    KN pozīcija 8541 tostarp attiecas uz “gaismu izstarojošām diodēm”. Kā izriet no lūguma sniegt prejudiciālu nolēmumu un Tiesai iesniegtajiem apsvērumiem, nav šaubu, ka LED spuldzes sastāv no šādām diodēm.

    44

    Šajā ziņā ir jānorāda, ka saskaņā ar HS paskaidrojošo piezīmi attiecībā uz pozīciju 8541 šajā pozīcijā tostarp ir ietvertas gaismu izstarojošas diodes vai elektroluminiscences diodes, kas ir ierīces, ar kurām elektroenerģija tiek pārveidota redzamos infrasarkanos vai ultravioletos staros. Tās tostarp tiek izmantotas datu attēlošanai vai pārraidīšanai informācijas apstrādes sistēmās.

    45

    No tā izriet, ka KN pozīcija 8541 ietver gaismu izstarojošas diodes, kas nav samontētas ar citiem elektroniskajiem komponentiem. Jākonstatē, ka LED spuldzes sastāv ne tikai no gaismu izstarojošām diodēm, bet arī no daudziem citiem to darbībai nepieciešamiem komponentiem, kā, piemēram, stikla ampulas, PCB un cokola.

    46

    Līdz ar to LED spuldzes nevar ietilpt KN pozīcijā 8541.

    47

    Attiecībā uz KN pozīciju 8548 ir jākonstatē, ka tajā tostarp ir ietvertas “mašīnu un iekārtu elektriskās daļas”.

    48

    Jāatgādina, ka, lai arī jēdziens “daļas” KN pozīcijas 8548 izpratnē KN nav ticis definēts, no Tiesas judikatūras, kas ir izstrādāta saistībā ar KN XVI sadaļas 84. un 85. nodaļu, kā arī tās XVIII sadaļas 90. nodaļu, izriet, ka jēdziens “daļas” norāda uz to, ka pastāv kopums, kura darbībai šīs daļas ir nepieciešamas. No šīs judikatūras izriet, ka, lai izstrādājumu kvalificētu par “daļām” minēto nodaļu izpratnē, nepietiek pierādīt, ka bez šī izstrādājuma mašīna vai iekārta nevar tikt izmantota vajadzībām, kurām tā ir paredzēta. Vēl ir jāpierāda, ka minētajam izstrādājumam ir noteicoša ietekme uz attiecīgās mašīnas vai iekārtas mehānisko vai elektrisko darbību (spriedums, 2013. gada 12. decembris, HARK, C‑450/12, EU:C:2013:824, 36. punkts un tajā minētā judikatūra).

    49

    Šajā lietā no iesniedzējtiesas izdarītajiem faktu konstatējumiem izriet, ka pamatlietā aplūkotās LED spuldzes var tikt ievietotas gaismeklī. Turklāt gaismu izstarojošām diodēm ir nepieciešama konstanta elektriskās strāvas padeve. Kā savos rakstveida apsvērumos ir apgalvojusi Komisija, lai arī gaismeklis bez spuldzes nevar izplatīt gaismu, gaismekļa mehāniskā vai elektriskā darbība nav atkarīga no LED spuldzes esamības.

    50

    Līdz ar to ir jāsecina, ka LED spuldze nav nepieciešams elements gaismekļa darbībai. Ņemot vērā šī sprieduma 48. punktā minēto Tiesas judikatūru, šāda spuldze tātad nevar tikt kvalificēta kā gaismekļa “daļa” un līdz ar to tā nevar ietilpt KN pozīcijā 8548.

    51

    Turklāt LED spuldzes nevar tikt uzskatītas par “lampām un apgaismes piederumiem, ieskaitot prožektorus, un to daļām” KN pozīcijas 9405 izpratnē.

    52

    Kopējā muitas tarifa saskaņotas un vienveidīgas piemērošanas interesēs jēdzienam “daļas” KN pozīcijas 9405 izpratnē būtu jāpiemēro tāda pati definīcija, kā tā, kas izriet no Tiesas judikatūras, kura ir pieņemta attiecībā uz citām KN nodaļām un kura tika atgādināta šī sprieduma 48. punktā.

    53

    Līdz ar to LED spuldzes nevar ietilpt KN pozīcijā 9405, jo tās, kā tas izriet no šī sprieduma 49. un 50. punkta, nevar tikt uzskatītas par gaismekļu “daļām”, kuru darbībai šīs spuldzes ir nepieciešams elements.

    54

    Saistībā ar KN pozīciju 8543 no minētās pozīcijas formulējuma izriet, ka tā attiecas uz “elektriskajām mašīnām un iekārtām ar individuālu funkciju, kas citur [KN 85. nodaļā] nav minētas vai iekļautas”. Tādēļ izstrādājums šajā pozīcijā var tikt klasificēts tikai tad, ja to nav iespējams klasificēt kādā citā 85. nodaļas pozīcijā. No šī sprieduma 42., 46. un 50. punkta izriet, ka šajā lietā tas tā ir (pēc analoģijas skat. spriedumu, 2016. gada 25. februāris, G. E. Security, C‑143/15, EU:C:2016:115, 71. punkts).

    55

    Turklāt KN pozīcija 8543 elektriskajai mašīnai un iekārtai ir piemērojama tikai tad, ja tām ir atsevišķa funkcija (skat. spriedumu, 2014. gada 20. novembris, Rohm Semiconductor, C‑666/13, EU:C:2014:2388, 27. punkts).

    56

    HS paskaidrojošajās piezīmēs attiecībā uz minētās sistēmas pozīciju 8543 ir norādīts, ka par “mašīnām un iekārtām” šīs pozīcijas izpratnē ir uzskatāmas elektriskās ierīces, kurām ir atsevišķa funkcija. Šajās piezīmēs ir arī atgādināts, ka šīs mašīnas un iekārtas lielākajā to daļā sastāv no tādu elektrisku izstrādājumu (vārstu, transformatoru, kondensatoru, bremzes kluču, rezistoru u.c.) kompozīcijām, kas darbojas pilnīgi elektriski, un ka tomēr šajā preču pozīcijā ietvertas arī elektriskas preces, kas ietver mehāniskas ierīces, ar noteikumu, ka šādas ierīces tikai papildina mašīnas un iekārtas elektrisko funkciju. Šajā punktā arī ir precizēts, ka HS paskaidrojošās piezīmes par pozīciju 8479 attiecībā uz mašīnām un iekārtām ar atsevišķām funkcijām vienādā mērā attiecas uz HS pozīcijas 8543 mašīnām un iekārtām.

    57

    Šajā ziņā HS paskaidrojošajās piezīmēs attiecībā uz minētās sistēmas pozīciju 8479 ir precizēts, pirmkārt, ka tā aprobežojas ar mašīnām un iekārtām, kurām ir atsevišķas funkcijas un kuras nav klasificējamas kādā konkrētākā HS 84. nodaļas pozīcijā tāpēc, ka neviena cita preču pozīcija neietver tās attiecībā uz to funkcijām, aprakstu vai veidu, un, otrkārt, ka šīs preču pozīcijas mašīnas un iekārtas atšķiras no mašīnu un iekārtu daļām, kas tiek klasificētas saskaņā ar daļu klasifikācijas vispārīgajiem noteikumiem, ar to, ka tām ir atsevišķas funkcijas.

    58

    Šajā lietā LED spuldzēm ir apgaismes funkcija. Šī funkcija tiek nodrošināta, pateicoties gaismu izstarojošām diodēm, caur kurām ir konstanta elektriskās strāvas padeve. Šajā ziņā minētās spuldzes nav obligāti jāievieto gaismeklī, lai varētu tikt veikta apgaismes funkcija, ciktāl to darbībai pietiek ar elektrisko strāvu. Līdz ar to LED spuldzēm ir atsevišķa funkcija.

    59

    Ņemot vērā visus iepriekš izklāstītos apsvērumus, uz uzdoto jautājumu ir jāatbild, ka KN ir interpretējama tādējādi, ka tādas preces kā pamatlietā aplūkojamās LED spuldzes, ņemot vērā, ka iesniedzējtiesai ir jāveic visu tās rīcībā esošo faktu elementu vērtējums, ietilpst KN pozīcijā 8543.

    Par tiesāšanās izdevumiem

    60

    Attiecībā uz pamatlietas pusēm šī tiesvedība ir stadija procesā, kuru izskata iesniedzējtiesa, un tā lemj par tiesāšanās izdevumiem. Izdevumi, kas radušies, iesniedzot apsvērumus Tiesai, un kas nav minēto pušu izdevumi, nav atlīdzināmi.

     

    Ar šādu pamatojumu Tiesa (desmitā palāta) nospriež:

     

    Kombinētā nomenklatūra, kas ir ietverta I pielikumā Padomes 1987. gada 23. jūlija Regulai (EEK) Nr. 2658/87 par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu, redakcijā, kas izriet no Komisijas 2007. gada 20. septembra Regulas (EK) Nr. 1214/2007, ir interpretējama tādējādi, ka tādas preces kā pamatlietā aplūkojamās spuldzes ar gaismu izstarojošām diodēm, ņemot vērā, ka iesniedzējtiesai ir jāveic visu tās rīcībā esošo faktu elementu vērtējums, ietilpst šīs nomenklatūras pozīcijā 8543.

     

    [Paraksti]


    ( *1 ) * Tiesvedības valoda – holandiešu.

    Top