EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024XG03543

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju secinājumi par Eiropas Jaunatnes gada (2022) mantojumu

ST/9864/2024/INIT

OV C, C/2024/3543, 31.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/3543/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/3543/oj

European flag

Eiropas Savienības
Oficiālais Vēstnesis

LV

C sērija


C/2024/3543

31.5.2024

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju secinājumi par Eiropas Jaunatnes gada (2022) mantojumu

(C/2024/3543)

PADOME UN PADOMĒ SANĀKUŠO DALĪBVALSTU VALDĪBU PĀRSTĀVJI

PAZIŅO, ka, veidojot pārticīgu, iekļaujošu, drošu un ilgtspējīgu nākotni, ir vajadzīgs visu iedzīvotāju, īpaši jauniešu, radošums, enerģija un daudzveidīgie talanti, lai saglabātu demokrātiju, nodrošinātu mieru, stingri aizstāvētu Eiropas vērtības un maksimāli izmantotu zaļo un digitālo pārkārtošanos. Eiropas Jaunatnes gads (“Jaunatnes gads”) (1) atgādināja, ka Eiropai ir vajadzīgs ikviens tās jaunietis, un vērsa uzmanību uz to, kā Eiropas Savienība (ES) ienes papildu vērtību jauniešu dzīvē, veicina viņu personīgo izaugsmi un nodrošina galvenos resursus un prasmes, lai viņi varētu kļūt par aktīviem pilsoņiem un solidaritātes un pozitīvu pārmaiņu veicinātājiem. Jaunatnes gads arī apliecināja – jaunieši sagaida, ka attiecīgajās Savienības politikas jomās tiks ņemta vērā jaunatnes perspektīva un jo īpaši tiks integrēts jaunatnes aspekts (2).

UZSVER – Jaunatnes gads pierādīja, ka ir viens no Eiropas sadarbības nozīmīgākajiem sasniegumiem, un tā mantojums ir jāsaglabā, lai nākamās paaudzes varētu dzīvot labākā pasaulē. Ikvienai ES darbībai būtu jāgūst iedvesma no paaudžu solidaritātes. Lai īstenotu Eiropas Savienības apņemšanos attiecībā uz Eiropas jauniešiem – īpašu uzmanību pievēršot jauniešiem, kuriem ir mazāk iespēju –, Eiropas sadarbība jaunatnes politikas jomā, kas iemiesota ES jaunatnes stratēģijā 2019.–2027. gadam, ir jāpielāgo jaunajām tendencēm un vajadzībām, kas apzinātas Jaunatnes gada laikā. Ir jāturpina strādāt pie taustāmu rezultātu gūšanas jauniešiem un kopā ar jauniešiem.

UZSVER – Jaunatnes gads apliecināja, ka jauniešu mobilizēšanā un aizstāvēšanā nozīmīga loma cita starpā ir jaunatnes padomēm, jaunatnes organizācijām un darba ar jaunatni organizācijām, un jaunatnes darbiniekiem visos līmeņos, kā arī valsts iestādēm.

VĒLREIZ APSTIPRINA, ka jomas, kurās Eiropas Savienībai veicams nopietns darbs, ir jaunatnes aspekta integrēšana un spēcīgas jaunatnes perspektīvas iestrādāšana visās attiecīgajās Savienības politikas jomās.

PAUŽ GANDARĪJUMU par dažādajām iniciatīvām, kurās uzmanības centrā ir Jaunatnes gada mantojums (3), kā arī par to, ka paziņojumā par Eiropas Jaunatnes gadu (4) ir ietverts mērķis rīkoties divās galvenajās jomās: nodrošināt jauniešiem lielāku ietekmi ES politikas veidošanā un jaunatnes problēmām pievērsties dažādās politikas jomās.

PIEŅEM ZINĀŠANAI galvenās darbības, kas ierosinātas paziņojumā, reaģējot uz jauniešu bažām piecās galvenajās politikas jomās, kas uz viņiem attiecas: veselība un labbūtība, vide un klimats, izglītība un mācības, starptautiskā sadarbība un Eiropas vērtības, nodarbinātība un iekļautība.

AICINA Komisiju sadarbībā ar dalībvalstīm savās attiecīgajās kompetences jomās strādāt ar jaunatni un jaunatnes labā ar mērķi:

1.

Veicināt un atbalstīt jaunatnes aspekta integrēšanu dažādās politikas jomās. Šajā darbā atbalstīt un veicināt to, lai dalībvalstis un attiecīgās ieinteresētās personas – tostarp valstu koordinatori, ja tādi ir – apmainītos ar paraugpraksi un veidotu spējas attiecībā uz jaunatnes problēmu risināšanu visās jomās.

2.

Izmantot šo impulsu, lai turpinātu kopīgi radīt, izveidot un izmantot savstarpējas mācīšanās pasākumus (5) (piemēram, ekspertu grupas, mācīšanos no līdzbiedriem vai jauno platformu, kas paredzēta jaunatnes jautājumos ieinteresētajām personām) nolūkā analizēt konkrētus integrēšanas instrumentus (piemēram, jauniešu testu jeb jauniešu pārbaudi, vai kādu līdzīgu instrumentu, ko īstenot ES līmenī) kopā ar jauniešiem un citām ieinteresētajām personām, piemēram, Eiropas Padomi, organizācijām, kas Eiropas Savienībā pārstāv jauniešus, un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju. Integrēšanas instrumentiem būtu jāatbilst principiem, kas paredz labu pārvaldību, pārredzamību, apsvērumus, kuru pamatā ir fakti, un objektivitāti – jo īpaši attiecībā uz novērtēšanu un atlasi.

3.

Saskaņā ar attiecīgām iekļaušanas stratēģijām stiprināt ES jaunatnes dialoga kvalitāti, redzamību un izpratni par to un veidot saiknes ar Eiropas Komisijas darba programmu, pienācīgi ņemot vērā ES jaunatnes dialoga specifiku un satvaru, kurā tas tiek organizēts. To varētu darīt, veicot Eiropas Savienības jaunatnes stratēģijas 2019.–2027. gadam vidusposma pārskatīšanu un pārskatot Padomes rezolūciju, ar ko nosaka pamatnostādnes ES jaunatnes dialoga pārvaldībai – Eiropas Savienības jaunatnes stratēģiju 2019.–2027. gadam, lai šīs rezolūcijas pielāgotu jaunām tendencēm un vajadzībām, un cita starpā izveidojot komunikācijas stratēģiju (6) ES jaunatnes dialogam.

4.

Kopīgiem spēkiem turpināt apsvērt un veidot jaunatnes jautājumos ieinteresētajām personām paredzētās jaunās platformas lomu, pilnvaras, mērķi un sastāvu, pienācīgi ņemot vērā attiecīgās kompetences.

5.

Pielikt papildu pūles, lai Eiropas Jaunatnes portālā jauniešiem piemērotā valodā, piekļūstamā veidā un formātos, kas atbilst jauniešu – īpaši to jauniešu, kuriem ir mazāk iespēju – vajadzībām, sniegtu informāciju par iespējām, jo īpaši tādās jomās kā demokrātiskā līdzdalība un iekļaujoša sabiedrība, kā arī par to, kā izmantot savas ES pilsoņu tiesības.

6.

Turpināt pilnveidot iepriekš minētās ierosinātās galvenās darbības, strādājot kopā ar dalībvalstīm, valsts jaunatnes padomēm un attiecīgā gadījumā reģionālā vai vietējā līmenī, un vienlaikus nodrošināt iespējas iekļaut jauniešus, kuriem ir dažāda izcelsme, kuriem ir mazāk iespēju, tai skaitā jauniešus no lauku, attāliem, nomaļiem, mazāk attīstītiem apgabaliem un tālākajiem reģioniem, kā arī jauniešus, kas ir neaizsargātā situācijā.

7.

Atgādinot ES jaunatnes programmu (piemēram, Erasmus+ un Eiropas Solidaritātes korpusa) nozīmību, turpināt ar šo programmu palīdzību nodrošināt iespējas un padarīt šīs programmas piekļūstamākas un iekļaujošākas, jo īpaši, ieviešot mikrodotācijas un veidojot sinerģiju starp valsts un ES līmeņa jaunatnes mobilitātes programmām un pasākumiem.

8.

Lai īstenotu Eiropas Savienības apņemšanos attiecībā uz Eiropas jauniešiem, nodrošināt, ka, pārskatot ES jaunatnes stratēģiju 2019.–2027. gadam, tajā tiek iestrādāts Jaunatnes gada mantojums.

9.

ES darba plānus jaunatnes jomā izmantot, lai strādātu šajos secinājumos apzinātajās kopīgajās darba jomās.

10.

Kā minēts ES jaunatnes stratēģijā, izmantot ES ziņojumu par jaunatni, lai Padomi un tās dalībvalstis informētu par iepriekš minēto pasākumu īstenošanu.


(1)  Kā paredzēts Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumā (ES) 2021/2316 (2021. gada 22. decembris) par Eiropas Jaunatnes gadu (2022), OV L 462, 28.12.2021.

(2)  Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju secinājumi par to, ka jāveicina jaunatnes aspekta integrēšana politikas lēmumu pieņemšanas procesos Eiropas Savienībā (C/2023/1342), un jo īpaši to 30. un 32. punkts.

(3)  Šo iniciatīvu skaitā ir Eiropas Jaunatnes gada noslēguma pasākums – konference “Piesaki savas tiesības uz nākotni”, kas notika 2022. gada 6. decembrī, politikas pasākums “ES jauniešu tests/pārbaude”, kas notika 2023. gada 26. aprīlī, un politikas pasākums par jaunatnes politikas integrēšanu, kura centrālais jautājums bija Jaunatnes gada mantojums un kas notika Briselē 2023. gada 19. jūnijā.

(4)  Komisijas Paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par Eiropas Jaunatnes gadu (2022), COM(2024)1.

(5)   “Dalībvalstīm, Eiropas Komisijai un attiecīgām ieinteresētajām personām vajadzētu savstarpēji mācīties, to izmantojot kā līdzekli jaunatnes politikas virzīšanai gan galvenajās, gan starpnozaru jomās. Ekspertu grupas turpinās izstrādāt politikas norādes un praktiskus instrumentus un dalīties ar labu praksi; šī stratēģija piedāvās jaunus savstarpējas mācīšanās instrumentus, piemēram, salīdzinošo izvērtēšanu un līdzbiedru konsultēšanu, augsta līmeņa forumus, analīzi un pētījumus, ievērojot ES jaunatnes stratēģijas prioritātes kopumā un triju gadu darba plānu ietvaros. Tā īstenos sistemātiskāku pieeju attiecībā uz kvalitatīvu jaunatnes informāciju, vēršanos pie jaunatnes un informācijas izplatīšanu, balstoties uz tās rīcībā esošajiem tīkliem.” Eiropas Savienības Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju rezolūcija par regulējumu Eiropas sadarbībai jaunatnes jomā: Eiropas Savienības jaunatnes stratēģija 2019.–2027. gadam (2018/C 456/01).

(6)  Sk. 35. punktu Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju Rezolūcijā par ES jaunatnes dialoga 9. cikla rezultātiem (2023/C 185/04), 34. punktu Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju Rezolūcijā par ES jaunatnes dialoga 8. cikla rezultātiem (2021/C 504/01) un 14. punktu Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju Rezolūcijā par pārskatu pār strukturētā dialoga procesu, tostarp jauniešu sociālo iekļaušanu (2014/C 183/01).


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/3543/oj

ISSN 1977-0952 (electronic edition)


Top