EIROPAS KOMISIJA
Briselē, 18.6.2024
COM(2024) 247 final
2024/0140(NLE)
Priekšlikums
PADOMES REGULA,
ar kuru groza Padomes Regulu (ES) 2021/2061 par to zvejas iespēju iedalīšanu, kuras noteiktas Protokolā, ar ko īsteno Ilgtspējīgas zivsaimniecības partnerattiecību nolīgumu starp Eiropas Savienību un Mauritānijas Islāma Republiku
PASKAIDROJUMA RAKSTS
1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS
•Priekšlikuma pamatojums un mērķi
2021. gada 15. novembrī tika parakstīts Ilgtspējīgas zivsaimniecības partnerattiecību nolīgums (IZPN) starp Savienību un Mauritāniju un tā īstenošanas protokols (“nolīgums”) (). Īstenošanas protokola darbības laiks ir pieci gadi, skaitot no tā provizoriskās piemērošanas sākumdienas, tātad līdz 2026. gada 15. novembrim.
Saskaņā ar īstenošanas protokolu ES flotei Mauritānijas ūdeņos ir atļauts zvejot garneles, demersālo sugu zivis, tunzivis un mazo pelaģisko sugu zivis līdz kopējam apjomam 287 050 tonnas gadā. Kopējā pieļaujamā nozveja (KPN) 1. zvejas kategorijā (vēžveidīgie, izņemot langustus) ir 5000 tonnu gadā.
Īstenošanas protokola 2. papildinājumā ir noteikts, cik Savienības kuģiem atļauts vienlaikus zvejot katrā zvejas kategorijā. Attiecībā uz 1. zvejas kategoriju (vēžveidīgie, izņemot langustus) 2021. gada 15. novembrī parakstītā īstenošanas protokola 2. papildinājumā noteikts, ka vienlaikus zvejot drīkst būt atļauts ne vairāk kā 15 Savienības kuģiem. Protokolā noteiktās zvejas iespējas dalībvalstīm tika iedalītas ar Padomes Regulu (ES) 2021/2061 (). Minētās Padomes regulas 1. panta 1. punktā noteikts, ka 1. zvejas kategorijā Mauritānijas ūdeņos vienlaikus drīkst darboties ne vairāk kā 15 kuģi.
Saskaņā ar nolīguma 14. panta 3. punkta a) apakšpunktu un īstenošanas protokola 11. panta 1. punkta a) apakšpunktu protokola, tā pielikumu un papildinājumu grozījumus, kas attiecas uz zvejas iespējām, arī to, cik kuģiem atļauts zvejot noteiktā kategorijā, var apstiprināt Apvienotā komiteja.
Apvienotās komitejas sanāksmē, kas notika 2022. gada decembrī, puses lūdza Apvienoto zinātnisko komiteju novērtēt iespēju to kuģu skaitu, kuriem atļauts vienlaikus zvejot 1. zvejas kategorijā, palielināt līdz 18 kuģiem, nemainot minētajai zvejas kategorijai patlaban noteikto KPN. Šā pieprasījuma pamatā bija lūgums, kuru ES zvejrūpniecības sektors, kas zvejo 1. kategorijā, izteicis ar mērķi maksimalizēt protokolā noteiktās KPN izmantojumu.
Apvienotā zinātniskā komiteja analizēja jaunākos pieejamos nozvejas datus par 1991.–2022. gadu un zivju mirstību uz zvejas piepūles vienību. 2023. gada martā publicētajā ziņojumā Apvienotā zinātniskā komiteja uz šā pamata secināja, ka 1. zvejas kategorijā darbojošos ES floti no 15 kuģiem palielināt līdz 18 kuģiem būtu iespējams pašreizējās 5000 tonnu apmērā noteiktās KPN robežās.
Pamatojoties uz Apvienotās zinātniskās komitejas ziņojumu, ES un Mauritānijas apvienotās komitejas sanāksmei, kas notika 2023. gada 6.–8. decembrī, tika iesniegts priekšlikums grozīt 2. papildinājuma 1. zvejas kategorijas datu lapas 5. punktu, kurā noteikts maksimālais skaits kuģu, kam atļauts vienlaikus zvejot 1. kategorijā.
Atbilstoši Padomes Lēmuma (ES) 2022/1448 3. pantam Komisija ir pilnvarota Savienības vārdā saskaņā ar minētā lēmuma pielikumā izklāstīto procedūru apstiprināt protokola grozījumus, ko pieņēmusi Apvienotā komiteja. Pirms Apvienotās komitejas sanāksmes Komisija saskaņā ar Padomes Lēmuma (ES) 2022/1448 pielikuma 3. punktu priekšlikumu iesniedza novērtēšanai Padomē. Padome saskaņā ar minētā lēmuma pielikuma 4. punktu pret ierosināto grozījumu neiebilda, un līdz ar to Komisija to apstiprināja Savienības vārdā.
Apvienotās komitejas sanāksmē 2023. gada 8. decembrī puses apstiprināja protokola grozījumu, ar kuru to kuģu skaitu, kam atļauts vienlaikus zvejot 1. zvejas kategorijā, palielina līdz 18 kuģiem, nemainot pašreizējo minētajai zvejas kategorijai noteikto KPN. Par šo KPN Savienība Mauritānijai maksā finansiālu ieguldījumu, kas pēc grozījuma izdarīšanas nemainās.
Priekšlikuma mērķis ir, grozot Padomes Regulas (ES) 2021/2061 1. panta 1. punktu, ieviest iepriekš aprakstīto protokola grozījumu. Šis grozījums būtu jāpiemēro no dienas, kad Apvienotā komiteja protokola grozījumu apstiprinājusi. Šī piemērošana ar atpakaļejošu spēku palīdzēs 2024. gadā optimizēt šīs kategorijas zvejas iespēju izmantojumu.
•Saskanība ar pašreizējiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā
Šis grozījums neietekmē saskanību ar spēkā esošajiem tiesību aktiem zivsaimniecības politikas jomā.
•Saskanība ar citām Savienības politikas jomām
Šis grozījums neietekmē saskanību ar ES spēkā esošajiem tiesību aktiem.
2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE
•Juridiskais pamats
Izvēlētais juridiskais pamats ir Līguma par Eiropas Savienības darbību 43. panta 3. punkts, kurā noteikts, ka Padome pēc Komisijas priekšlikuma pieņem pasākumus par zvejas iespēju iedalīšanu.
Šis grozījums groza spēkā esošu tiesību aktu un atbilst tiem pašiem juridiskajiem principiem kā regula, kuru tas groza.
•Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā
Šī darbības joma ir ekskluzīvā kompetencē.
3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANOS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI
•Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaudes
Padomes Regulas (ES) 2021/2061 grozījums nolīgumā un ar to saistītajā protokolā noteiktos zvejas nosacījumus nemaina.
Tāpēc ex post izvērtējums, apspriešanās ar ieinteresētajām personām un ietekmes novērtējums nav vajadzīgs.
4.IETEKME UZ BUDŽETU
Regulas projekts Savienības budžetu neietekmē.
5.CITI ELEMENTI
Padomes Regulā (ES) 2021/2061 izdarītais grozījums nolīgumā un ar to saistītajā protokolā noteiktos nosacījumus nemaina.
2024/0140 (NLE)
Priekšlikums
PADOMES REGULA,
ar kuru groza Padomes Regulu (ES) 2021/2061 par to zvejas iespēju iedalīšanu, kuras noteiktas Protokolā, ar ko īsteno Ilgtspējīgas zivsaimniecības partnerattiecību nolīgumu starp Eiropas Savienību un Mauritānijas Islāma Republiku
EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 43. panta 3. punktu,
ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,
tā kā:
(1)Saskaņā ar Padomes Lēmumu (ES) 2021/2123 Ilgtspējīgas zivsaimniecības partnerattiecību nolīgums starp Savienību un Mauritāniju (IZPN) un tā īstenošanas protokols tika parakstīts 2021. gada 15. novembrī un kopš tā laika tiek provizoriski piemērots.
(2)2022. gada 18. jūlijā Padome pieņēma Lēmumu (ES) 2022/1448 par to, lai noslēgtu IZPN starp Eiropas Savienību un Mauritānijas Islāma Republiku un tā īstenošanas protokolu, un minētā lēmuma 3. pants pilnvaro Komisiju Savienības vārdā apstiprināt nolīguma grozījumus.
(3)Attiecībā uz 1. zvejas kategoriju (vēžveidīgo, izņemot langustus, zvejas kuģi) īstenošanas protokola 2. papildinājumā dotās 1. kategorijas datu lapas 5. punktā noteikts, ka vienlaikus drīkst būt atļauts zvejot ne vairāk kā 15 kuģiem.
(4)2021. gada 11. novembrī Padome pieņēma Regulu (ES) 2021/2061 par īstenošanas protokolā noteikto zvejas iespēju iedalīšanu.
(5)Saskaņā ar Īstenošanas protokola 2. papildinājumā dotās 1. kategorijas datu lapas 5. punktu minētās regulas 1. panta 1. punkta otrajā daļā noteikts, ka 1. zvejas kategorijā Mauritānijas ūdeņos vienlaikus drīkst darboties ne vairāk kā 15 kuģi.
(6)Apvienotā komiteja, kas darbojas saskaņā ar IZPN un īstenošanas protokolu, ar 2023. gada 8. decembra lēmumu īstenošanas protokola 2. papildinājumā dotās 1. kategorijas datu lapas 5. punktu ir grozījusi un to kuģu skaitu, kam atļauts vienlaikus zvejot 1. zvejas kategorijā, palielinājusi līdz 18 kuģiem, nemainot kopējo pieļaujamo nozveju (KPN), kas patlaban noteikta minētajai zvejas kategorijai. Šā lēmuma pamatā bija Apvienotās zinātniskās komitejas izvērtējums par šāda palielinājuma ietekmi uz krājumu un minētās komitejas secinājums, ka zvejas piepūli būtu iespējams palielināt, saglabājot pašreizējo KPN.
(7)Tāpēc Regulas (ES) 2021/2061 1. panta 1. punkts būtu jāgroza, lai atspoguļotu lielāku skaitu kuģu, kuriem saskaņā ar īstenošanas protokolu atļauts vienlaikus zvejot 1. zvejas kategorijā.
(8)Pieejamo atļauju skaita palielinājums būtu jāpiemēro no īstenošanas protokola grozīšanas dienas. Šī piemērošana ar atpakaļejošu spēku palīdzēs optimizēt šīs kategorijas zvejas iespēju izmantojumu. Tāpēc arī šī regula būtu jāpiemēro no 2023. gada 8. decembra. Šāda piemērošana ar atpakaļejošu spēku neskar juridiskās noteiktības un tiesiskās paļāvības aizsardzības principus, jo to kuģu skaits, kam atļauts zvejot 1. zvejas kategorijā, tiek palielināts. Attiecīgi regulai būtu jāstājas spēkā steidzamības kārtā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī,
IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.
1. pants
Padomes Regulas (ES) 2021/2061 1. panta 1. punktu aizstāj ar šādu:
“1) 1. kategorija. Vēžveidīgo (izņemot langustus) zvejas kuģi:
Spānija
4150 tonnas
Itālija
600 tonnas
Portugāle
250 tonnas
Šajā kategorijā Mauritānijas ūdeņos vienlaikus drīkst darboties ne vairāk kā 18 kuģi;”.
2. pants
Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.
To piemēro no 2023. gada 8. decembra.
Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.
Briselē,
Padomes vārdā –
priekšsēdētājs