Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0048

Ieteikums PADOMES LĒMUMS, ar kuru pilnvaro Eiropas Savienības vārdā sākt sarunas par jaunu protokolu, ar ko īsteno partnerattiecību nolīgumu zivsaimniecības nozarē ar Kotdivuāras Republiku

COM/2024/48 final

Briselē, 30.1.2024

COM(2024) 48 final

Ieteikums

PADOMES LĒMUMS,

ar kuru pilnvaro Eiropas Savienības vārdā sākt sarunas par jaunu protokolu, ar ko īsteno partnerattiecību nolīgumu zivsaimniecības nozarē ar Kotdivuāras Republiku

{SWD(2024) 22 final} - {SWD(2024) 25 final}


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Komisija ierosina sarunās vienoties par tādu jaunu protokolu ar Kotdivuāras Republiku noslēgtajam zivsaimniecības partnerattiecību nolīgumam 1 , kas atbilstu Savienības flotes vajadzībām un būtu saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1380/2013 2 par kopējo zivsaimniecības politiku (KZP).

Saskanība ar spēkā esošajiem noteikumiem konkrētajā rīcībpolitikas jomā

Spēkā esošais partnerattiecību nolīgums zivsaimniecības nozarē (PNZN) starp Eiropas Savienību un Kotdivuāru tika noslēgts 2007. gada 1. jūlijā. Pašreizējo PNZN īstenošanas protokolu 3 , kura darbības periods ir seši gadi, sāka provizoriski piemērot 2018. gada 1. augustā, un tā termiņš beigsies 2024. gada 31. jūlijā. Tajā ir noteiktas Savienības flotei piešķirtās zvejas iespējas un atbilstošais finansiālais ieguldījums, ko maksā Savienība un kuģu īpašnieki. Savienības ikgadējais publiskais finansiālais ieguldījums, kas par pēdējo piemērošanas gadu izmaksāts Kotdivuārai, ir 682 000 EUR, no kuriem 407 000 EUR ir paredzēti nozares atbalstam.

Ar Kotdivuāru noslēgtais PNZN paredz tunzivju un tālu migrējošo sugu zvejas iespējas trīs Savienības dalībvalstu (Spānijas, Francijas un Portugāles) kuģiem. Eiropas Savienībai jau ir labi attīstīts divpusēju ilgtspējīgas zivsaimniecības partnerattiecību nolīgumu (IZPN) tīkls Rietumāfrikā un Centrālāfrikā, proti, ar Maroku, Mauritāniju, Kaboverdi, Senegālu, Gvineju-Bisavu, Libēriju, Kotdivuāru, Santomi un Prinsipi un Gabonu.

IZPN palīdz popularizēt KZP mērķus starptautiskā mērogā, nodrošinot, ka Savienības zvejas darbības ārpus Savienības ūdeņiem ir balstītas uz tiem pašiem principiem un standartiem kā tie, kas piemērojami saskaņā ar Savienības tiesību aktiem. Turklāt IZPN stiprina Eiropas Savienības pozīcijas starptautiskajās un reģionālajās zvejniecības organizācijās, jo īpaši Starptautiskajā Atlantijas tunzivju saglabāšanas komisijā (ICCAT) — struktūrā, kas izveidota saskaņā ar starptautiskajiem tiesību aktiem, lai reģionā saglabātu un pārvaldītu tālu migrējošas sugas. Visbeidzot, IZPN ir pamatoti ar labākajiem pieejamajiem zinātniskajiem ieteikumiem un palīdz uzlabot atbilstību starptautiskajiem pasākumiem, tostarp cīņā pret nelegālu, nereģistrētu un neregulētu (NNN) zveju.

Saskanība ar citām Savienības rīcībpolitikas jomām

Sarunas par jaunu PNZN protokolu ar Kotdivuāru ir saskaņā ar ES ārējo darbību attiecībā uz Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna (ĀKK) valstīm un jo īpaši ar Savienības mērķiem attiecībā uz demokrātijas principiem un cilvēktiesībām.

Pienācīgas kvalitātes nodarbinātības veicināšanu nodrošina gaidāmās saskaņā ar SDO konvenciju Nr. C188 veicamās sarunas par sociālo klauzulu attiecībā uz partnervalsts darba ņēmējiem, kurus nodarbinās Savienības kuģi.

Sarunas par jaunu IZPN protokolu ar Kotdivuāru atbilst arī mērķiem, kas izvirzīti starp ES un Kotdivuāru noslēgtajā ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumā (EPN), kura nolūks ir veicināt preču tirdzniecību starp abām pusēm.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Šā lēmuma juridiskais pamats ir LESD V daļas par Savienības ārējo darbību V sadaļas par starptautiskiem nolīgumiem 218. pants, kurā noteikta procedūra, kādā notiek sarunu risināšana un nolīgumu slēgšana starp Savienību un trešām valstīm.

Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

Neattiecas. Ekskluzīva kompetence.

Proporcionalitāte

Saskaņā ar 31. pantu Regulā (ES) Nr. 1380/2013, ar kuru izveido kopējo zivsaimniecības politiku, priekšlikums ir samērīgs ar mērķi izveidot juridiskās, vidiskās, ekonomiskās un sociālās pārvaldības satvaru, kas reglamentē zvejas darbības, kuras Savienības kuģi veic trešo valstu ūdeņos.

Juridiskā instrumenta izvēle

Instrumenta izvēle izriet no LESD 218. panta 3. un 4. punkta piemērošanas.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaudes

Komisija veica ex post izvērtējumu par pašreizējo protokolu, kas pievienots ar Kotdivuāru noslēgtajam PNZN, kā arī jauna protokola noslēgšanas iespējas ex ante izvērtējumu. Minētā izvērtējuma ziņojums ir publiski pieejams 4 .

Izvērtējumā secināts, ka ES tunzivju zvejas sektorā ir liela interese par iespēju turpināt zvejošanu Kotdivuāras ūdeņos un ka jauns protokols palīdzētu stiprināt reģiona zvejniecību uzraudzību, kontroli un pārraudzību un veicinātu to labāku pārvaldību. Paredzētais protokols ES tunzivju zvejas sektoram un partnervalstij ir svarīgs arī tāpēc, ka Atlantijas okeānā zvejojošai Savienības flotei Abidžana ir galvenā izkraušanas osta un apstrādes vieta.

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Izvērtēšanas procesā notika apspriešanās ar dalībvalstīm, nozares pārstāvjiem, starptautiskām pilsoniskās sabiedrības organizācijām, kā arī ar Savienības un Kotdivuāras zivsaimniecības pārvaldi un pilsonisko sabiedrību. Apspriešanās notika arī Tāljūras flotes konsultatīvajā padomē.

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Izvērtēšanas darbā tika iesaistīti šīs jomas neatkarīgi eksperti.

Ietekmes novērtējums

Neattiecas.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Neattiecas.

Pamattiesības

Sarunu norādēs, kas sniegtas lēmuma priekšlikuma pielikumā, ieteikts iekļaut klauzulu par cilvēktiesību un demokrātijas principu pārkāpšanas sekām.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Jaunā protokola ietekme uz budžetu būs saistīta ar finansiālā ieguldījuma maksāšanu Kotdivuārai. Paredzamās ikgadējās saistību un maksājumu apropriāciju summas ir noteiktas ikgadējā budžeta procedūrā saskaņā ar daudzgadu finanšu shēmu 2021.–2027. gadam, un tās ietver rezerves pozīciju priekšlikumiem, kas gada sākumā vēl nav stājušies spēkā 5 .

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzības, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Lai nepieļautu zvejas darbību pārtraukumu pēc pašreizējā PNZN īstenošanas protokola termiņa beigām 2024. gada 31. jūlijā, sarunām jāsākas 2024. gada pirmajā ceturksnī.

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

Komisija iesaka:

– Padomei pilnvarot Komisiju sākt un risināt sarunas, lai to rezultātā noslēgtu jaunu protokolu, ko pievieno partnerattiecību nolīgumam zivsaimniecības nozarē ar Kotdivuāru;

– norīkot Komisiju par šo sarunu vedēju no Savienības puses;

– Komisijai sarunas risināt, apspriežoties ar īpašo komiteju, kas izveidota saskaņā ar Līgumu par Eiropas Savienības darbību;

– Padomei apstiprināt šim ieteikumam pievienotās sarunu norādes.

Ieteikums

PADOMES LĒMUMS,

ar kuru pilnvaro Eiropas Savienības vārdā sākt sarunas par jaunu protokolu, ar ko īsteno partnerattiecību nolīgumu zivsaimniecības nozarē ar Kotdivuāras Republiku

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 218. panta 3. un 4. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas ieteikumu,

tā kā ir jāsāk sarunas ar mērķi noslēgt jaunu protokolu, ar ko īsteno partnerattiecību nolīgumu zivsaimniecības nozarē ar Kotdivuāras Republiku,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Komisija tiek pilnvarota Savienības vārdā risināt sarunas par jaunu protokolu, ar ko īsteno partnerattiecību nolīgumu zivsaimniecības nozarē ar Kotdivuāras Republiku 6 .

2. pants

Sarunu norādes ir sniegtas pielikumā.

3. pants

Sarunas risina, apspriežoties ar Padomes Ārējās zivsaimniecības politikas jautājumu darba grupu.

4. pants

Šis lēmums ir adresēts Komisijai.

Briselē,

   Padomes vārdā –

   priekšsēdētājs

(1)    OV L 48, 22.2.2008., 42. lpp.
(2)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1380/2013 (2013. gada 11. decembris) par kopējo zivsaimniecības politiku un ar ko groza Padomes Regulas (EK) Nr. 1954/2003 un (EK) Nr. 1224/2009 un atceļ Padomes Regulas (EK) Nr. 2371/2002 un (EK) Nr. 639/2004 un Padomes Lēmumu 2004/585/EK (OV L 354, 28.12.2013., 22. lpp.).
(3)    OV L 194, 31.7.2018., 3. lpp.
(4)     https://op.europa.eu/fr/publication-detail/-/publication/6a0dbe7d-60d5-11ee-9220-01aa75ed71a1
(5)    Sk. 40. nodaļu (rezerves pozīcija 40 02 41) saskaņā ar 20. pantu Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas Iestāžu nolīgumā (2020. gada 16. decembris) starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju par budžeta disciplīnu, sadarbību budžeta jautājumos un pareizu finanšu pārvaldību, kā arī par jauniem pašu resursiem, tostarp par ceļvedi jaunu pašu resursu ieviešanai (OV L 433 I, 22.12.2020., 28.–46. lpp.).
(6)    OV L 48, 22.2.2008., 42. lpp.
Top

Briselē, 30.1.2024

COM(2024) 48 final

PIELIKUMS

dokumentam

Ieteikums

PADOMES LĒMUMS,

ar kuru pilnvaro Eiropas Savienības vārdā sākt sarunas par jaunu protokolu, ar ko īsteno partnerattiecību nolīgumu zivsaimniecības nozarē ar Kotdivuāras Republiku

{SWD(2024) 22 final} - {SWD(2024) 25 final}


PIELIKUMS

Sarunu norādes

Sarunu mērķis ir noslēgt protokolu, ar ko īsteno partnerattiecību nolīgumu zivsaimniecības nozarē starp Eiropas Savienību un Kotdivuāras Republiku un kas ir saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1380/2013 par kopējo zivsaimniecības politiku un ar Padomes 2012. gada 19. marta secinājumiem par Komisijas 2011. gada 13. jūlija paziņojumu par kopējās zivsaimniecības politikas ārējo dimensiju.

Īstenošanas protokolā būtu jānosaka vispārējais satvars, kādā notiek ES kuģu zvejas darbības Kotdivuāras ūdeņos un ES sadarbība ar Kotdivuāru zivsaimniecības jomā.

Lai veicinātu ilgtspējīgu un atbildīgu zveju un tai pašā laikā ES un Kotdivuārai nodrošinātu savstarpējus ieguvumus, Komisija sarunu pamatā liek šādus mērķus:

·nodrošināt piekļuvi Kotdivuāras zvejas zonai un atļaujas, kas vajadzīgas, lai Savienības kuģi varētu zvejot minētajā zonā, tādējādi cita starpā attīstot ilgtspējīgas zivsaimniecības partnerattiecību nolīgumu tīklu, kas pieejams Atlantijas okeānā darbojošamies Savienības operatoriem;

·lai nodrošinātu zvejas darbību vidisko ilgtspēju un veicinātu okeānu starptautisko pārvaldību, ņemt vērā labākos pieejamos zinātniskos ieteikumus un attiecīgos pārvaldības plānus, ko pieņēmušas reģionālās zvejniecības pārvaldības organizācijas (RZPO). Zvejas darbībām vajadzētu būt vērstām tikai uz pieejamiem resursiem, ņemot vērā vietējās flotes zvejas kapacitāti un īpašu uzmanību pievēršot tam, ka attiecīgie krājumi ir tālu migrējoši krājumi;

·censties iegūt pienācīgu, Savienības flotes interesēm atbilstošu daļu no zvejas resursiem;

·censties nodrošināt vienādu tehnisko nosacījumu piemērošanu visām ārvalstu flotēm Kotdivuāras zvejas zonā, iekļaujot klauzulu par flotu nediskriminēšanu un Kotdivuārā atļauto zvejas darbību pārredzamību;

·nodrošināt to, ka piekļuve zvejas zonai ir pamatota ar Savienības flotes vēsturisko un turpmāk paredzamo darbību reģionā, ņemot vērā jaunākos un labākos pieejamos zinātniskos novērtējumus un Savienības tālāko reģionu intereses;

·iedibināt dialogu, kura mērķis ir gan stiprināt nozares politiku, lai tādējādi veicinātu atbildīgas zivsaimniecības politikas īstenošanu saistībā ar Kotdivuāras attīstības mērķiem, jo īpaši attiecībā uz zvejniecību pārvaldību, cīņu pret nelegālu, nereģistrētu un neregulētu zveju, zvejas darbību kontroli, uzraudzību un pārraudzību, zinātnisko ieteikumu sniegšanu un zvejnieku sociālajām tiesībām 1 , gan arī sekmēt saimniecisko darbību;

·iekļaut klauzulu par cilvēktiesību (arī sociālo tiesību) un demokrātijas principu pārkāpšanas sekām;

·ņemot vērā relevantās Starptautiskās Darba organizācijas (SDO) konvencijas, nodrošināt, ka protokols palīdzēs veicināt ar zvejas darbībām saistītu ilgtspējīgu izaugsmi un pienācīgas kvalitātes nodarbinātību.

Protokolā būtu konkrēti jānosaka:

·zvejas iespējas, kuras piešķiramas ES kuģiem;

·finansiālā kompensācija un tās izmaksāšanas nosacījumi;

·nozariskā atbalsta īstenošanas mehānismi.

(1)    Jo īpaši īstenojot SDO Pamatkonvenciju Nr. 187 par darba drošības un veselības aizsardzības veicināšanas satvaru ( https://www.ilo.org/dyn/normlex/fr/f?p=NORMLEXPUB:12100:0::NO::P12100_INSTRUMENT_ID:312332 ) un veicinot SDO Konvenciju Nr. 188 par pienācīgas kvalitātes nodarbinātību zvejniecībā ( https://www.ilo.org/dyn/normlex/fr/f?p=NORMLEXPUB:12100:0::NO::P12100_ILO_CODE:C188 ).
Top