Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0060

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI par publiskā sektora aizdevumu mehānisma īstenošanu Taisnīgas pārkārtošanās mehānisma ietvaros 2022. gadā, kā minēts Regulas (ES) 2021/1229 16. pantā

    COM/2023/60 final

    Briselē, 7.2.2023

    COM(2023) 60 final

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    par publiskā sektora aizdevumu mehānisma īstenošanu Taisnīgas pārkārtošanās mehānisma ietvaros 2022. gadā, kā minēts Regulas (ES) 2021/1229 16. pantā


    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    par publiskā sektora aizdevumu mehānisma īstenošanu Taisnīgas pārkārtošanās mehānisma ietvaros 2022. gadā, kā minēts Regulas (ES) 2021/1229 16. pantā

    1.    Ievads un šā ziņojuma mērķis

    2019. gada decembrī Komisija izklāstīja Eiropas zaļo kursu Eiropas Savienībai un tās iedzīvotājiem 1 , atgādinot par Komisijas apņemšanos risināt ar klimatu un vidi saistītās problēmas un norādot uz nepieciešamību pārkārtošanos veikt taisnīgā un iekļaujošā veidā. Komisija 2020. gada janvārī detalizēti izstrādāja Taisnīgas pārkārtošanās mehānismu, kas ir daļa no Eiropas zaļā kursa investīciju plāna 2 , lai nodrošinātu, ka, pārkārtojoties uz klimatneitrālu ekonomiku, neviens cilvēks un neviens reģions netiek atstāts novārtā. Mehānisma galvenais mērķis ir sniegt atbalstu vissmagāk skartajiem reģioniem un iedzīvotājiem un palīdzēt tiem mazināt pārkārtošanās sociālekonomiskās izmaksas. Taisnīgas pārkārtošanās mehānismu veido trīs pīlāri: pirmais pīlārs ir Taisnīgas pārkārtošanās fonds, otrais pīlārs ir īpaša shēma programmas InvestEU ietvaros, bet trešais pīlārs ir publiskā sektora aizdevumu mehānisms (turpmāk “Mehānisms”).

    Saskaņā ar šo Mehānismu aizdevumi, ko nodrošina Eiropas Investīciju banka kā finanšu partneris, tiks apvienoti ar dotācijām, ko nodrošina Savienība, lai atbalstītu publiskā sektora struktūras ar resursiem, kas nepieciešami, lai apmierinātu attīstības vajadzības, kuras rodas, pārkārtojoties uz klimatneitrālu ekonomiku.

    Mehānisms atbalstīs projektus, kas nerada pietiekamu ieņēmumu plūsmu, lai segtu investīciju izmaksas un apmierinātu taisnīgas pārkārtošanās teritoriālajos plānos norādīto teritoriju attīstības vajadzības 3 . Atbalstītās investīcijas aptvers plašu attīstības vajadzību spektru, sākot no enerģētikas un transporta infrastruktūras, centralizētās siltumapgādes tīkliem un energoefektivitātes līdz pat prasmju pilnveidei un pārkvalifikācijai, apmācībai un sociālajai infrastruktūrai, tajā skaitā sociālajiem mājokļiem.

    1.1.    Publiskā sektora aizdevumu mehānisma tiesiskais regulējums un budžeta struktūra Taisnīgas pārkārtošanās mehānisma ietvaros

    Mehānisms tika izveidots ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 14. jūlija Regulu (ES) 2021/1229 par publiskā sektora aizdevumu mehānismu Taisnīgas pārkārtošanās mehānisma ietvaros (turpmāk “PSLF regula”).

    PSLF regulā ir paredzēts Savienības atbalsta kopējais maksimālais budžets 1525 miljonu euro apmērā Mehānisma dotācijas elementam, ieskaitot tehnisko palīdzību un konsultatīvo atbalstu.

    Turklāt Eiropas Investīciju banka nodrošinās līdz 10 miljardiem euro mehānisma aizdevuma elementam.

    1.2.    2022. gada īstenošanas ziņojuma darbības joma

    Saskaņā ar PSLF regulas 16. panta 3. punktu “līdz katra kalendārā gada 31. oktobrim, sākot ar 2022. gadu, Komisija izdod ziņojumu par Mehānisma īstenošanu. Minētajā ziņojumā sniedz informāciju par Mehānisma īstenošanas pakāpi attiecībā uz tā mērķiem, nosacījumiem un snieguma rādītājiem.”

    Kā sīkāk izklāstīts turpmāk, lai publicētu pirmo uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus saskaņā ar Mehānismu, bija jāpabeidz vairāki sagatavošanās pasākumi, ieskaitot: finansēšanas lēmuma pieņemšanu (sk. 2.1.1. punktu), Mehānisma īstenošanas deleģēšanu CINEA (sk. 2.1.2. punktu), administratīvā nolīguma parakstīšanu ar finanšu partneri (sk. 2.1.3. punktu) un konsultatīvā atbalsta izveidi konsultāciju centra InvestEU ietvaros (sk. 2.1.4. punktu). Turklāt pirmā uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus publikācija bija atkarīga no tā, vai ir pieņemts pietiekams skaits taisnīgas pārkārtošanās teritoriālo plānu, jo šie plāni ir nepieciešami, lai potenciālie pieteikumu iesniedzēji varētu apzināt attiecīgos projektus un iesniegt savus priekšlikumus.

    2022. gada 16. jūnijā Komisija pieņēma pirmās Taisnīgas pārkārtošanās fonda programmas un ar tām saistītos taisnīgas pārkārtošanās teritoriālos plānus 2021.–2027. gada plānošanas periodam 4 . Tas ļāva Komisijai 2022. gada 19. jūlijā publicēt pirmo uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus saskaņā ar Mehānismu, un pieteikumu iesniegšanas pirmais termiņš bija 2022. gada 19. oktobris.

    Tāpēc Mehānisma īstenošana ir tikai sākusies, un ir tikai daži elementi, par kuriem var ziņot.

    Tāpēc šajā pirmajā ziņojumā galvenā uzmanība pievērsta galvenajiem sagatavošanās pasākumiem, kuru rezultātā tika publicēts pirmais uzaicinājums iesniegt priekšlikumus, un šā uzaicinājuma iezīmēm.

    Lai šajā ziņojumā iekļautu elementus, kas saistīti ar Mehānisma faktisko īstenošanu, tika nolemts šo ziņojumu pabeigt un sagatavot tikai pēc iesniegšanas pirmā termiņa, tāpēc tas ir nedaudz novēlots salīdzinājumā ar PSLF regulā noteikto termiņu.

    2.    Ziņojums par Mehānisma īstenošanu 

    2.1.    Gatavošanās publicēt pirmo uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus saskaņā ar Mehānismu

    2.1.1.    Finansēšanas lēmuma pieņemšana

    Saskaņā ar PSLF regulas 14. pantu “Darba programmas” Mehānismu īsteno ar darba programmām, kas izveidotas saskaņā ar Finanšu regulas 110. pantu un pieņemtas ar Komisijas īstenošanas aktiem saskaņā ar komiteju procedūru.

    Par finansēšanas lēmumu, ieskaitot Mehānisma daudzgadu darba programmu 2021.–2025. gadam, 2022. gada 6. maijā 5 tika saņemts pozitīvs Kopīgo noteikumu regulas fondu komitejas atzinums, un minētais lēmums tika pieņemts 2022. gada 17. jūnijā.

    Finansēšanas lēmums, ieskaitot daudzgadu darba programmu, ir publiski pieejams:

    - Komisijas kohēzijas politikas tīmekļa vietnē: Finansēšanas lēmumu un daudzgadu darba programmas publikācija — REGIO ĢD — Reģionālā politika — Eiropas Komisija (europa.eu) ;

    - portālā “Finansējums un piedāvājumi”, kas ir Eiropas Komisijas finansēšanas programmu dalībnieku piekļuves punkts: 2022._gada_publiskā_sektora_aizdevumu_mehānisma_pielikums.pdf (europa.eu) .

    2.1.2.    Mehānisma īstenošanas deleģēšana Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūrai

    Komisijas Reģionālās politikas un pilsētpolitikas ģenerāldirektorāts (turpmāk “REGIO ĢD”) Mehānisma pārvaldību deleģēja 6 Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūrai (turpmāk “CINEA”) 7 , un par galīgo uzdevumu sadalījumu tika panākta vienošanās 2022. gada 5. septembrī parakstītajā saprašanās memorandā.

    CINEA ir atbildīga par konkrētu uzdevumu īstenošanu saistībā ar Savienības finansiālā atbalsta piešķiršanu un attiecīgo Savienības budžetā iekļauto apropriāciju izpildi, ko pārrauga REGIO ĢD, kurš darbojas kā galvenais ģenerāldirektorāts. REGIO ĢD joprojām ir atbildīgs par politikas aspektiem un to projektu galīgo atlasi, kurus atbalstīs no šā Mehānisma līdzekļiem.

    2.1.3.    Administratīvais nolīgums ar finanšu partneri — Eiropas Investīciju banku

    Saskaņā ar PSLF regulas 8. pantu “Administratīvi nolīgumi ar finanšu partneriem” pirms Mehānisma īstenošanas Komisija ar finanšu partneri paraksta administratīvu nolīgumu.

    Pēc sarunām ar Eiropas Investīciju banku administratīvais nolīgums starp Komisiju un Eiropas Investīciju banku stājās spēkā 2022. gada 1. septembrī.

    2.1.4.    Konsultatīvais atbalsts konsultāciju centra InvestEU ietvaros 

    Saskaņā ar PSLF regulas 3. pantu “Mērķi” un 13. pantu “Konsultatīvā atbalsta pakalpojumi” konsultatīvais atbalsts ir jāsniedz (atbalsttiesīgu projektu sagatavošanai, izstrādei un īstenošanai) un jāīsteno netiešā pārvaldībā saskaņā ar noteikumiem un īstenošanas metodēm attiecībā uz konsultāciju centru InvestEU.

    Resursi maksimāli 35 miljonu euro apmērā tiek piešķirti konsultatīvā atbalsta pasākumiem, un no šiem resursiem ar vismaz 10 miljoniem euro sniedz atbalstu saņēmēju administratīvajām spējām, jo īpaši mazāk attīstītajos reģionos.

    Komisija un Eiropas Investīciju banka 2022. gada 4. martā 8 parakstīja konsultāciju nolīgumu par konsultēšanas darbībām un operatīvo atbalstu, kas Eiropas Investīciju bankai 2021.–2024. gadā jāīsteno konsultāciju centra InvestEU ietvaros.

    Šajā nolīgumā ir sīki izklāstīts konsultatīvais atbalsts attiecībā uz Mehānismu un paredzēta tā īstenošana. Praksē konsultatīvo atbalstu potenciālie saņēmēji var pieprasīt, izmantojot konsultāciju centra InvestEU centrālo piekļuves punktu 9 .

    Informāciju par konsultatīvā atbalsta pieejamību plaši izplatīja kā daļu no komunikācijas pasākumiem, kas atbalstīja pirmā uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus saskaņā ar Mehānismu publicēšanu.

    Līdz šā ziņojuma sagatavošanas brīdim nav saņemts neviens atbalsta pieprasījums. Tomēr Eiropas Investīciju banka ir konsultējusi potenciālos saņēmējus par iespējamiem projektiem saskaņā ar Taisnīgas pārkārtošanās mehānismu, izmantojot JASPERS 10 un projektu konsultatīvā atbalsta un konsultāciju pakalpojumus.

    2.1.5.    Horizontālie principi

    Saskaņā ar PSLF regulas 4. pantu “Horizontālie principi”, īstenojot Mehānismu, tiek nodrošināta atbilstība horizontālajiem principiem.

    Saskaņā ar Komisijas praksi dokumentācijā tas ir atspoguļots dažādos veidos. Atbilstība horizontālajiem principiem ir iekļauta uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus tekstā kā atbilstības nosacījums un kā daļa no piešķiršanas kritērijiem. Tāpēc pieteikuma veidlapas paraugā ir iekļauti īpaši jautājumi par atbilstību šiem principiem.

    Turklāt Eiropas Investīciju banka saskaņā ar saviem noteikumiem, politiku un procedūrām iekļauj šo principu ievērošanu arī Eiropas Investīciju bankas piešķiramo aizdevumu novērtējumā.

    2.2.    Mehānisma īstenošanas sākums

    2.2.1.    Mehānisma īstenošanas parametru noteikšana

    Saskaņā ar PSLF regulas 7. pantu “Resursu pieejamība” dotāciju kopsumma, kas piešķirta atbalsttiesīgiem projektiem attiecīgajā dalībvalstī saskaņā ar uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus, kurš publicēts ne vēlāk kā 2025. gada 31. decembrī, nedrīkst pārsniegt attiecīgajai dalībvalstij piešķirto nacionālo daļu. Šīs nacionālās daļas ir noteiktas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/1056 I pielikumā 11 un finansēšanas lēmumā un arī daudzgadu darba programmā.

    Komisija nolēma Mehānisma īstenošanu sākt ar pirmo daudzgadu uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus. Šis uzaicinājums iesniegt priekšlikumus būs vienīgais, kas publicēts 2022.–2025. gada periodam. Saskaņā ar šo pirmo daudzgadu uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus būs pieejama visa katras dalībvalsts nacionālā daļa.

    Komisija publicēs otro daudzgadu uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus periodam no 2026. līdz 2027. gadam. Šim otrajam uzaicinājumam iesniegt priekšlikumus tiks piešķirts budžets, ko veidos visas summas, kas pēc pirmā uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus beigām būs pieejamas katras valsts nacionālajai daļai, un dotācijas tiks piešķirtas konkursa kārtībā Savienības līmenī.

    2.2.2.    Pirmā uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus saskaņā ar Mehānismu publicēšana

    Tā kā Mehānisma finansējuma saņemšana ir atkarīga no tā, vai ir apstiprināts taisnīgas pārkārtošanās teritoriālais plāns, tika nolemts pirmo uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus publicēt tikai pēc tam, kad būs pieņemts pietiekams skaits taisnīgas pārkārtošanās teritoriālo plānu.

    2022. gada 16. jūnijā Komisija pieņēma pirmās Taisnīgas pārkārtošanās fonda programmas un ar tām saistītos taisnīgas pārkārtošanās teritoriālos plānus 2021.–2027. gada plānošanas periodam.

    Tas ļāva Komisijai 2022. gada 19. jūlijā publicēt pirmo uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus saskaņā ar Mehānismu. Iesniegšanas pirmais termiņš bija 2022. gada 19. oktobris, un tam sekos trīs iesniegšanas termiņi kalendārā gada ietvaros (2023., 2024. un 2025. gada janvārī, aprīlī un septembrī), kā paskaidrots turpmāk esošajā tabulā.

    Grafiks un termiņi (indikatīvi) 

     

     

    Uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus publicēšana:

    2022. gada 19. jūlijs

     

     

    Priekšlikumu iesniegšanas termiņš: 

    1. termiņš

    2. termiņš  

    3. termiņš  

    4. termiņš

    5. termiņš

    2022. gada 

    19. oktobris 

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika 

    (Briseles) 

    2023. gada 

    19. janvāris 

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika 

    (Briseles) 

    2023. gada 19. aprīlis 

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika 

    (Briseles) 

     

    2023. gada  20. septembris

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika 

    (Briseles) 

     

    2024. gada 

    17. janvāris 

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika 

    (Briseles) 

     

    Izvērtēšana:

    No 2022. gada oktobra

    līdz 2023. gada janvārim

    No 2023. gada janvāra līdz aprīlim

    No 2023. gada aprīļa līdz jūlijam

    No 2023. gada septembra

    līdz decembrim

    No 2024. gada janvāra līdz aprīlim

    Informācija par izvērtēšanas rezultātiem:

    2023. gada janvāris

    2023. gada aprīlis

    2023. gada jūlijs

    2023. gada decembris

    2024. gada aprīlis

    Vispārējā nolīguma parakstīšana:

    No 2023. gada aprīļa līdz 2024. gada jūnijam

    No 2023. gada jūnija

    līdz 2024. gada septembrim

    No 2023. gada oktobra

    līdz 2024. gada decembrim

    No 2024. gada marta līdz 2025. gada aprīlim

    No 2024. gada jūnija

    līdz 2025. gada

    septembrim

     

     

    Priekšlikumu iesniegšanas termiņš: 

    6. termiņš

    7. termiņš  

    8. termiņš  

    9. termiņš

    10. termiņš

    2024. gada 17. aprīlis 

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika 

    (Briseles) 

    2024. gada

    19. septembris 

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika

    (Briseles)

    2025. gada 16. janvāris 

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika

    (Briseles)

    2025. gada 15. aprīlis

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika

    (Briseles)

    2025. gada

    11. septembris

    Plkst. 17.00 pēc Centrāleiropas laika

    (Briseles) 

    Izvērtēšana:

    No 2024. gada aprīļa līdz jūlijam

    No 2024. gada septembra

    līdz decembrim

    No 2025. gada janvāra līdz aprīlim

    2025. gada aprīļa līdz jūlijam

    No 2025. gada septembra

    līdz decembrim

    Informācija par izvērtēšanas rezultātiem:

    2024. gada jūlijs

    2024. gada decembris

    2025. gada aprīlis

    2025. gada jūlijs

    2025. gada decembris

    Vispārējā nolīguma parakstīšana:

    No 2024. gada oktobra

    līdz 2025. gada decembrim

    No 2025. gada marta līdz 2026. gada aprīlim

    No 2025. gada jūnija

    līdz 2026. gada septembrim

    No 2025. gada oktobra

    līdz 2026. gada decembrim

    No 2026. gada marta līdz 2027. gada aprīlim

     

    Pēc pirmā uzaicinājuma publicēšanas tika pieņemti papildu taisnīgas pārkārtošanās teritoriālie plāni. Iesniegšanas pirmajā termiņā tika pieņemti 16 taisnīgas pārkārtošanās teritoriālie plāni Austrijā, Čehijā, Francijā, Grieķijā, Igaunijā, Kiprā, Vācijā un Zviedrijā.

    Kopumā līdz 2023. gada pirmajam ceturksnim ir paredzēts pieņemt aptuveni 70 taisnīgas pārkārtošanās teritoriālos plānus 12 .

    2.2.3.    Uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus pieejamība un sākotnējie komunikācijas pasākumi

    Uzaicinājums iesniegt priekšlikumus ir publicēts un pieejams Komisijas portālā “Finansējums un piedāvājumi” 13 . Potenciālie pieteikumu iesniedzēji informāciju var atrast arī Taisnīgas pārkārtošanās platformā 14 un CINEA tīmekļa vietnē 15 . Pirmā uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus saskaņā ar Mehānismu publikācija tika izplatīta arī ar citiem parastajiem līdzekļiem (sk. 3.2. iedaļu), to vidū bija Komisijas un EIB kopīgs paziņojums presei un informācija sociālajos medijos.

    Turklāt 2022. gada 14. septembrī Komisija, CINEA un Eiropas Investīciju banka organizēja īpašu informācijas dienu. Šajā pasākumā tika detalizēti izskaidroti Mehānisma politikas aspekti un procedūras, lai pieprasītu dotāciju no Komisijas un aizdevumu no Eiropas Investīciju bankas, kā arī sniegtas atbildes uz potenciālo pieteikumu iesniedzēju jautājumiem. Pasākums tika ierakstīts, un saite uz atkārtojumu ir pieejama ikvienam potenciālajam pieteikuma iesniedzējam CINEA tīmekļa vietnē 16 .

    Tika organizēta arī īpaša sesija par pieejamo konsultatīvo atbalstu (arī attiecībā uz Mehānismu) konsultāciju centra InvestEU ietvaros.

    2022. gada 21. septembrī ES Ilgtspējīgas enerģijas nedēļas un 2022. gada 11. oktobrī Eiropas Reģionu un pilsētu nedēļas laikā notika vēl divas īpašas informatīvas sesijas.

    Kopā šajās sesijās piedalījās aptuveni 300 dalībnieku.

    2.3.    Rezultāti pēc iesniegšanas pirmā termiņa

    Iesniegšanas pirmais termiņš bija 2022. gada 19. oktobris. Ir saņemti trīs pieteikumi, no kuriem viens ir pieņemams/atbilstīgs un tiek vērtēts.

    Šāds neliels skaits bija gaidāms, jo: i) ir pieņemti tikai daži taisnīgas pārkārtošanās teritoriālie plāni, kas ir priekšnoteikums (t. i., atbilstības nosacījums), lai iesniegtu priekšlikumu, un ii) potenciālajiem pieteikumu iesniedzējiem ir nepieciešams laiks, lai iepazītos ar Mehānismu un sagatavotu priekšlikumus.

    Komisija turpinās strādāt, lai palielinātu informētību par Mehānismu saistībā ar gaidāmajiem pieteikumu iesniegšanas termiņiem un tādējādi palielinātu pieteikumu skaitu.

    3.    Komunikācijas pasākumi 

    3.1.    Administratīvais nolīgums ar finanšu partneri — Eiropas Investīciju banku

    Pēc administratīvā nolīguma parakstīšanas ar Eiropas Investīciju banku Komisija 17 un EIB 18 izdeva paziņojumus presei.

    3.2.    Pirmā uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus publikācija

    Komisija nodrošināja plašu komunikāciju saistībā ar pirmā uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus publikāciju, izdodot Komisijas dienestu 19 un CINEA paziņojumus presei 20 un katru dienu iekļaujot jaunumus Komisijas preses materiālos 21 . 

    Video ziņojumus ierakstīja gan par reģionālo politiku un pilsētpolitiku atbildīgais komisārs 22 , gan Eiropas Investīciju bankas viceprezidents 23 .

    3.3.    Bieži uzdotie jautājumi (BUJ)

    Komunikācijas pasākumu laikā uzdotie jautājumi tiek publicēti CINEA tīmekļa vietnē kā atsauce dalībniekiem. Komisija portālā “Finansējums un piedāvājumi” ir publicējusi arī aptuveni 40 BUJ.

    CINEA izveidoja īpašu funkcionālu pastkasti, lai atbildētu uz potenciālo saņēmēju jautājumiem.

    3.4.    Komunikācijas pasākumi 2022. gadā

    2022. gada 10. maijā:    sesija Taisnīgas pārkārtošanās platformas darbības laikā 24  

    2022. gada 14. septembrī:    informācijas diena, ko organizēja CINEA, Komisija un EIB 25

    2022. gada 21. septembrī:    paplašinātā sesijas programma Eiropas ilgtspējīgas enerģijas nedēļas laikā 26

    2022. gada 11. oktobrī:    sesija Eiropas Reģionu un pilsētu nedēļas laikā 27  

    2022. gada 8.–11. novembrī:    “Viens visai ES” tikšanās “Ecomondo” pasākuma laikā 28

    Pēc dalībvalstu pieprasījuma tika organizētas arī īpašas sesijas (martā — Slovēnijā un oktobrī — Francijā).

    4.    Turpmākie pasākumi

    Komisija sadarbībā ar CINEA turpinās darbu pie priekšlikumu izvērtēšanas un atlases pēc katra priekšlikumu iesniegšanas termiņa beigām (sk. 2.2.2. punkta tabulu).

    Komisija sadarbībā ar CINEA un Eiropas Investīciju banku turpinās palielināt informētību par šo Mehānismu, lai to popularizētu un parādītu tā potenciālu. Tas tiks darīts, cita starpā organizējot divpusējas sanāksmes ar dalībvalstīm un reģioniem, kuriem ir taisnīgas pārkārtošanās teritoriālie plāni, sagatavojot īpašas prezentācijas attiecīgajām Komisijas uzraudzības komitejām un piedaloties attiecīgos pasākumos, kas ļaus iepazīstināt ar Mehānismu. Kopumā Komisija izmantos jebkuru iespēju veicināt Mehānisma darbību un piesaistīt plašu potenciāli ieinteresēto personu auditoriju.

    Turklāt Aģentūra organizēs informācijas dienas, kas būs saistītas ar 2023. gada termiņiem.

    (1)     Komisijas paziņojums “Eiropas zaļais kurss”, COM(2019) 640 final, 11.12.2019.
    (2)     Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ilgtspējīgas Eiropas investīciju plāns: Eiropas zaļā kursa investīciju plāns” , COM(2020) 21 final, 14.1.2020.
    (3)    Kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/1056 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko izveido Taisnīgas pārkārtošanās fondu (OV L 231, 30.6.2021., 1. lpp.), 11. pantā.
    (4)     ES kohēzijas politika: 1,63 miljardi euro taisnīgam klimatiskās pārkārtošanās procesam un taisnīgai enerģētikas pārkārtošanai Grieķijā — Reģionālā politika — Eiropas Komisija (europa.eu) .
    (5)     Komitoloģijas reģistrs (europa.eu) .
    (6)    Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2021/173 (2021. gada 12. februāris).
    (7)     Publiskā sektora aizdevumu mehānisms CINEA tīmekļa vietnē .
    (8)     Eiropas Komisija un EIB grupa paraksta InvestEU nolīgumus, kas paver ceļu miljardus vērtām investīcijām visā Eiropas Savienībā .
    (9)     Konsultāciju centrs InvestEU (europa.eu) .
    (10)    Komisijas un EIB kopīga iniciatīva, kurā sniedz konsultāciju pakalpojumus ( par JASPERS (eib.org) ).
    (11)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1056 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko izveido Taisnīgas pārkārtošanās fondu (OV L 231, 30.6.2021., 1. lpp.).
    (12)    Atjaunināta karte ar apstiprinātajiem taisnīgas pārkārtošanās teritoriālajiem plāniem pieejama šajā vietnē: Inforegio — Taisnīgas pārkārtošanās fonds (europa.eu) .
    (13)     Finansējums un piedāvājumi (europa.eu) .
    (14)     Taisnīgas pārkārtošanās platforma — Reģionālā politika — Eiropas Komisija (europa.eu) .
    (15)     CINEA — Investīciju jomas (europa.eu) .
    (16)     TPM PSLF uzaicinājums uz 2022. gada informācijas dienu (europa.eu) .
    (17)     https://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/news/2022/09/09-07-2022-commission-and-european-investment-bank-unlock-up-to-eur10-billion-to-support-public-investments-in-the-territories-in-transition-towards-a-climate-neutral-economy .
    (18)     https://www.eib.org/en/press/all/2022-346-just-transition-eib-to-provide-up-to-eur10-billion-in-support-of-regions-most-affected-by-the-shift-away-from-fossil-fuels .
    (19)     https://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/news/2022/07/19-07-2022-commission-publishes-the-first-call-for-proposals-for-a-public-sector-loan-facility .
    (20)     https://cinea.ec.europa.eu/news-events/news/just-transition-mechanism-european-commission-publishes-first-calls-proposals-public-sector-loan-2022-07-19_en .
    (21)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/mex_22_4612 .
    (22)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/SPEECH_22_4621 -     https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-228334?lg=EN
    (23)     https://drive.google.com/file/d/1TR4M9jojHWmfw4BLIeTEqfEXAg46cmmP/view?usp=sharing .
    (24)     Taisnīgas pārkārtošanās platforma — Reģionālā politika — Eiropas Komisija (europa.eu) .
    (25)     TPM PSLF uzaicinājums uz 2022. gada informācijas dienu — Eiropas Komisijas straumēšanas dienests (europa.eu) .
    (26)     ES Ilgtspējīgas enerģijas nedēļa: Kā jūs varat izmantot publiskā sektora aizdevumu mehānismu Taisnīgas pārkārtošanās mehānisma ietvaros (europa.eu) .
    (27)     Eiropas Reģionu un pilsētu nedēļa: Kā jūs varat izmantot publiskā sektora aizdevumu mehānismu Taisnīgas pārkārtošanās mehānisma ietvaros .
    (28)     “Ecomondo” — ekoloģiskās pārkārtošanās pasākums — “Ecomondo 2022” .
    Top