Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0242

    Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA, ar ko Regulu (ES) Nr. 1305/2013 groza attiecībā uz īpašu pasākumu, ar kuru, reaģējot uz ietekmi, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā, nodrošina ārkārtas pagaidu atbalstu no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA)

    COM/2022/242 final

    Briselē, 20.5.2022

    COM(2022) 242 final

    2022/0166(COD)

    Priekšlikums

    EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

    ar ko Regulu (ES) Nr. 1305/2013 groza attiecībā uz īpašu pasākumu, ar kuru, reaģējot uz ietekmi, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā, nodrošina ārkārtas pagaidu atbalstu no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA)


    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

    Priekšlikuma pamatojums un mērķi

    Kā norādīts Komisijas 2022. gada 23. marta paziņojumā par pārtikas nodrošinājuma garantēšanu un pārtikas sistēmu noturības stiprināšanu (COM(2022)133 final), neprovocētais Krievijas iebrukums Ukrainā ir vēl vairāk destabilizējis jau tā trauslos lauksaimniecības produktu tirgus. Pirms iebrukuma biržas preču tirgos bija vērojams būtisks cenu kāpums, ko lauksaimniecības produktu tirgos radīja enerģijas, mēslošanas līdzekļu un dzīvnieku barības izmaksu pieaugums. Tagad izmaksas lauksaimniekiem un maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu pārstrādi, tirdzniecību vai izstrādi, turpina pieaugt un ietekmē pārtikas cenu, un tas atklāj Eiropas pārtikas sistēmas ievainojamību, it īpaši tās atkarību no importa, un rada bažas par lauksaimnieku un ražotāju ienākumiem agropārtikas ķēdē.

    Tas vēl vairāk palielina slogu, kas uz Eiropas lauksaimniecību gulstas pēc Covid-19 pandēmijas.

    Arī klimata pārmaiņu un vides problēmas nedrīkst atstāt novārtā. Minētajā paziņojumā Komisija aicināja “novērst pašreizējās krīzes izgaismotos trūkumus tā, lai veicinātu pāreju uz ilgtspējīgām, noturīgām un taisnīgām pārtikas sistēmām ES un pasaulē”.

    Tirdzniecības traucējumi rada nopietnas, ar globālo pārtikas nodrošinājumu saistītas bažas, kas izriet no kara īstermiņa ietekmes un ar to saistītās nenoteiktības ilgākā termiņā.

    Stabila pārtikas piegāde ES nav apdraudēta, taču tad, ja augstākas cenas nekompensēs būtiski augušās ražošanas izmaksas lauku saimniecības līmenī, piegādes drošība var tikt apdraudēta.

    Kopējā lauksaimniecības politika (KLP) paredz virkni pasākumu, to vidū cenu drošības tīklu un iespēju īstenot ārkārtas pasākumus. 2022. gada 23. marta paziņojumā Komisija jau ierosināja vairākas ārkārtas iniciatīvas, kuru mērķis ir garantēt pārtikas nodrošinājumu un stiprināt pārtikas sistēmu noturību. Taču pašreizējā situācija ir iepriekš nepieredzēta un prasa papildu iniciatīvas, jo daudziem mazajiem uzņēmumiem un lauksaimniekiem ir steidzami vajadzīgs ārkārtas atbalsts, lai tie varētu turpināt darbību.

    Tāpēc Komisija ierosina papildu pasākumu, ko finansē no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un kas ļauj dalībvalstīm sniegt likviditātes atbalstu lauksaimniekiem un agropārtikas uzņēmumiem, kurus ietekmē būtisks ielaides izmaksu pieaugums, jo īpaši barības un mēslošanas līdzekļu ražošanas uzņēmumiem, kā arī energoietilpīgiem pārstrādes uzņēmumiem, kuri izjūt gāzes un elektroenerģijas izmaksu kāpumu. Tieši reaģējot uz šādu uzņēmumu naudas plūsmas problēmām, atbalsts veicinās globālo pārtikas nodrošinājumu un novērsīs tirgus traucējumus, ko rada ielaides izmaksu pieaugums.

    Lai sasniegtu šos mērķus, atbalsts tiks piešķirts kā vienreizējs maksājums lauksaimniekiem un MVU, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu pārstrādi, tirdzniecību vai izstrādi. Komisija maksājumus veiks saskaņā ar budžeta apropriācijām un atbilstoši pieejamajam finansējumam.

    Lai nodrošinātu saskaņā ar pašreizējām lauku attīstības programmām pieejamo līdzekļu maksimāli efektīvu izmantošanu, dalībvalstīm būs jāpamato, kā tās nodrošina, ka atbalsts tiek piešķirts visvairāk skartajām personām, pamatojoties uz objektīviem un nediskriminējošiem kritērijiem. Dalībvalstīm šis pasākums būs jāiekļauj lauku attīstības programmās, izdarot tajās izmaiņas. Dalībvalstis maksājumus saņēmējiem drīkst sākt, tiklīdz tās ir iesniegušas programmā izdarāmās izmaiņas, kas ievieš jauno pasākumu. Šo iesniegšanu var veikt pēc šā priekšlikuma pieņemšanas, kā arī pēc grozījumiem saistītajos sekundārajos tiesību aktos (Komisijas Īstenošanas regulā (ES) Nr. 808/2014 un Nr. 809/2014).

    Saskanība ar pašreizējiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

    Priekšlikums ir saskanīgs ar vispārējo tiesisko regulējumu, kas noteikts kopējai lauksaimniecības politikai un Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem (ESI fondiem), un aprobežojas ar mērķorientētu grozījumu Regulā (ES) Nr. 1305/2013. Priekšlikums papildina visus citus Savienības veiktos pasākumus, kuru mērķis ir risināt pašreizējo bezprecedenta situāciju, īpaši tos pasākumus, kuru mērķis ir sniegt atbalstu tirgiem un garantēt pārtikas nodrošinājumu. Priekšlikums neskar Regulas (ES) Nr. 1305/2013 59. panta 5. un 6. punktā noteiktās minimālās prasības par izdevumiem, kā arī Regulas (ES) 2020/2220 1. panta 2. punktā noteikto “regresa nepieļaušanas principu”.

    Saskanība ar citām Savienības politikas jomām

    Priekšlikums aprobežojas ar mērķorientētiem grozījumiem Regulā (ES) Nr. 1305/2013 un ir saskanīgs ar citām Savienības rīcībpolitikām.

    2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

    Juridiskais pamats

    Priekšlikuma pamatā ir Līguma par Eiropas Savienības darbību 42. pants un 43. panta 2. punkts.

    Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

    Līgumā par Eiropas Savienības darbību ir noteikts, ka lauksaimniecība ir Savienības un dalībvalstu dalītā kompetencē, un vienlaikus ar Līgumu ir izveidota kopēja lauksaimniecības politika ar kopīgiem mērķiem un kopīgu īstenošanu. Priekšlikuma mērķis ir nodrošināt kopīgo mērķu sasniegšanu un jauna lauku attīstības pasākuma kopīgu īstenošanu.

     Proporcionalitāte

    Priekšlikums ietver vienīgi tādus ierobežotus un mērķorientētus grozījumus, kas vajadzīgi, lai sasniegtu mērķi nodrošināt ārkārtas un pagaidu atspaidu lauksaimniekiem un MVU, kuri nodarbojas ar lauksaimniecības produktu pārstrādi, tirdzniecību vai izstrādi un kurus sevišķi skārusi ietekme, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā.

    Juridiskā instrumenta izvēle

    Šajos bezprecedenta apstākļos vajadzīgo papildu pasākumu ieviešanai piemērotākais instruments ir regula.

    3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

    Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaude

    Neattiecas

    Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

    Apspriešanās ar ārējām ieinteresētajām personām nenotika. Tomēr priekšlikumā ir ņemtas vērā pēdējo nedēļu laikā notikušās apspriešanās ar dalībvalstīm un Eiropas Parlamenta deputātiem.

    Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

    Neattiecas

    Ietekmes novērtējums

    Lai sagatavotu priekšlikumu par Regulu (ES) Nr. 1305/2013, tika veikts ietekmes novērtējums. Atsevišķs ietekmes novērtējums par šiem ierosinātajiem ierobežotajiem grozījumiem nav vajadzīgs.

    Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

    Neattiecas

    Pamattiesības

    Neattiecas

    4.IETEKME UZ BUDŽETU

    Ierosinātais grozījums nekādi nemaina daudzgadu finanšu shēmas gada maksimālos apjomus, kas saistībām un maksājumiem noteikti Regulas (ES) 2020/2093 I pielikumā. Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) ietvaros noteiktais saistību apropriāciju kopējais sadalījums pa gadiem paliek nemainīgs. Maksājumi saņēmējiem tiks veikti līdz 2023. gada 15. oktobrim un tātad tiks finansēti no 2023. gada budžeta. Maksājumu apropriācijas, kas vajadzīgas šā pasākuma finansēšanai, jāsagatavo atbilstoši ELFLA apropriācijām, kas iekļautas gaidāmajā Komisijas 2023. gada budžeta projektā, un tās izlīdzinās atbilstošs maksājumu vajadzību samazinājums nākamajos gados.

    5.CITI ELEMENTI

    Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

    Pasākumu īstenošana tiks uzraudzīta, un par to tiks ziņots ar Regulām (ES) Nr. 1303/2013 un Nr. 1305/2013 izveidoto vispārējo ziņošanas mehānismu satvarā.

    Skaidrojošie dokumenti (direktīvām)

    Neattiecas

    Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

    Ierosināts grozīt Regulu (ES) Nr. 1305/2013.

    2022/0166 (COD)

    Priekšlikums

    EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

    ar ko Regulu (ES) Nr. 1305/2013 groza attiecībā uz īpašu pasākumu, ar kuru, reaģējot uz ietekmi, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā, nodrošina ārkārtas pagaidu atbalstu no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA)

    EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 42. pantu un 43. panta 2. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

    ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu 1 ,

    ņemot vērā Reģionu komitejas atzinumu 2 ,

    saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

    tā kā:

    (1)Krievijas iebrukums Ukrainā ir radījis sekas, kuras lauksaimniekus un lauku uzņēmumus skārušas līdz šim nepieredzētā veidā. Ielaides cenu, it īpaši enerģijas, mēslošanas līdzekļu un dzīvnieku barības cenu, pieaugums ir radījis ekonomiskus traucējumus lauksaimniecības nozarē un lauku kopienās un sagādājis likviditātes problēmas lauksaimniekiem un maziem lauku uzņēmumiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu pārstrādi, tirdzniecību vai izstrādi. Tādējādi ir izveidojusies ārkārtas situācija, kas jārisina.

    (2)Lai mazinātu ietekmi, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā, ar jaunu ārkārtas un pagaidu pasākumu būtu jānovērš likviditātes problēmas, kas apdraud lauksaimniecības darbību nepārtrauktību un to mazo uzņēmumu darbības turpināšanos, kuri nodarbojas ar lauksaimniecības produktu pārstrādi, tirdzniecību vai izstrādi.

    (3)Lai pieejamos līdzekļus maksimāli novirzītu saņēmējiem, kuri no sekām, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā, cieš visvairāk, atbalsts, kura mērķis ir nodrošināt lauksaimniecības uzņēmumu konkurētspēju un lauku saimniecību dzīvotspēju, būtu jāpiešķir, pamatojoties uz objektīviem un nediskriminējošiem kritērijiem, kuru mērķis ir atbalstu novirzīt tiem, kas ietekmēti vissmagāk. Lauksaimnieku gadījumā šādi kritēriji var ietvert ražošanas nozares, lauksaimniecības vai lauku saimniecību struktūru veidus, bet MVU gadījumā – nozares, darbības veidus, reģionu veidus vai citus īpašus ierobežojumus.

    (4)Pašreizējā dramatiskā krīze apstiprina vajadzību paātrināt pāreju uz ilgtspēju, lai labāk sagatavotos turpmākām krīzēm, tāpēc šim pasākumam domātais atbalsts nedrīkstētu samazināt ELFLA ieguldījuma kopējo daļu, kas rezervēta Regulas (ES) Nr. 1305/2013 59. panta 6. punktā minētajiem pasākumiem.

    (5)Ņemot vērā šā pasākuma steidzamību un pagaidu un izņēmuma raksturu, būtu jānosaka vienreizējs maksājums un pasākuma piemērošanas beigu datums, vienlaikus atgādinot principu, ka Komisija maksājumus veiks saskaņā ar budžeta apropriācijām un atbilstoši pieejamajam finansējumam.

    (6)Lai sniegtu lielāku atbalstu vissmagāk skartajiem lauksaimniekiem un MVU, ir lietderīgi ļaut dalībvalstīm vienreizējo maksājumu līmeni pielāgot konkrētām atbalsttiesīgo saņēmēju kategorijām, piemēram, noteikt konkrētus diapazonus vai plašas kategorijas, kas pamatojas uz objektīviem un nediskriminējošiem kritērijiem.

    (7)Lai jaunajam pasākumam nodrošinātu pienācīgu finansējumu, neapdraudot citus lauku attīstības programmu mērķus, būtu jānosaka Savienības ieguldījuma maksimālā daļa šajā pasākumā.

    (8)Tādēļ Regula (ES) Nr. 1305/2013 būtu attiecīgi jāgroza.

    (9)Ņemot vērā Krievijas iebrukumu Ukrainā un vajadzību steidzami novērst tā ietekmi uz Savienības agropārtikas nozari, tiek uzskatīts par nepieciešamu paredzēt izņēmumu attiecībā uz astoņu nedēļu laikposmu, kas minēts 4. pantā Protokolā Nr. 1 par valstu parlamentu lomu Eiropas Savienībā, kas pievienots Līgumam par Eiropas Savienību, Līgumam par Eiropas Savienības darbību un Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumam.

    (10)Ņemot vērā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā saistītās situācijas steidzamību, ir lietderīgi, ka šī regula stājas spēkā dienā, kad to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī,

    IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

    1. pants

    Regulu (ES) Nr. 1305/2013 groza šādi:

    1)iekļauj šādu pantu:

    “39.c pants
    Ārkārtas pagaidu atbalsts lauksaimniekiem un MVU, kurus īpaši skārusi ietekme, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā

    1.Atbalsts saskaņā ar šo pasākumu nodrošina ārkārtas palīdzību lauksaimniekiem un MVU, kurus īpaši skārusi ietekme, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā, un tā mērķis ir nodrošināt to uzņēmējdarbības nepārtrauktību, ievērojot šajā pantā izklāstītos nosacījumus.

    2.Atbalstu piešķir lauksaimniekiem vai MVU, kas nodarbojas ar LESD I pielikuma aptverto lauksaimniecības produktu vai kokvilnas (izņemot zivsaimniecības produktu) pārstrādi, tirdzniecību vai izstrādi. Ražošanas procesa izlaide var būt arī produkts, kuru minētais pielikums neaptver.

    3.Dalībvalstis atbalstu mērķtiecīgi novirza vissmagāk skartajiem saņēmējiem, kurus nosaka, pamatojoties uz pieejamiem pierādījumiem, atbilstības nosacījumiem un – kad tas tiek uzskatīts par lietderīgu – objektīviem un nediskriminējošiem atlases kritērijiem. Dalībvalstu sniegtais atbalsts veicina pārtikas nodrošinājumu vai novērš tirgus nelīdzsvarotību, un atbalsta lauksaimniekus vai MVU, kuri veic vienu vai vairākas no turpmāk minētajām darbībām, kas vērstas uz šādu mērķu sasniegšanu:

    a)aprites ekonomika;

    b)barības vielu pārvaldība;

    c)resursu efektīva izmantošana;

    d)vidi un klimatu saudzējošu ražošanas metožu izmantošana.

    4.Atbalstu sniedz kā fiksētas summas maksājumu, kas jāsamaksā līdz 2023. gada 15. oktobrim, pamatojoties uz atbalsta pieteikumiem, kurus kompetentā iestāde apstiprinājusi līdz 2023. gada 31. martam. Pēc tam Komisija to atmaksā saskaņā ar budžeta apropriācijām un atbilstoši pieejamajam finansējumam. Maksājumu līmeni drīkst diferencēt pa saņēmēju kategorijām saskaņā ar objektīviem un nediskriminējošiem kritērijiem.

    5.Atbalsta maksimālā summa nepārsniedz 15 000 EUR vienam lauksaimniekam un 100 000 EUR vienam MVU.

    6.Kad dalībvalstis piešķir atbalstu saskaņā ar šo pantu, tās ņem vērā atbalstu, kas saskaņā ar citiem valsts vai Savienības atbalsta instrumentiem vai privātām shēmām piešķirts, lai reaģētu uz ietekmi, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā.”;

    2)regulas 49. panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

    “2. Dalībvalsts iestāde, kas atbild par darbību atlasi, nodrošina, ka darbības, izņemot 18. panta 1. punkta b) apakšpunktā, 24. panta 1. punkta d) apakšpunktā, 28.–31. pantā, 33., 34. pantā un 36.–39.c pantā minētās darbības, tiek atlasītas saskaņā ar šā panta 1. punktā minētajiem atlases kritērijiem un saskaņā ar pārredzamu un labi dokumentētu procedūru.”;

    3)regulas 59. pantā iekļauj šādu punktu: 

    “6.b ELFLA atbalsts, ko sniedz saskaņā ar 39.c pantu, nepārsniedz 5 % no kopējā ELFLA ieguldījuma 2021.–2022. gada lauku attīstības programmā, kas noteikts I pielikuma otrajā daļā.”

    2. pants

    Šī regula stājas spēkā dienā, kad to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē,

    Eiropas Parlamenta vārdā –    Padomes vārdā –

    priekšsēdētāja    priekšsēdētājs

    TIESĪBU AKTA PRIEKŠLIKUMA FINANŠU PĀRSKATS

    1.PRIEKŠLIKUMA/INICIATĪVAS KONTEKSTS 

    1.1.Priekšlikuma/iniciatīvas nosaukums

    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko Regulu (ES) Nr. 1305/2013 groza attiecībā uz īpašu pasākumu, ar kuru, reaģējot uz ietekmi, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā, nodrošina ārkārtas pagaidu atbalstu no ELFLA

    1.2.Priekšlikums/iniciatīva attiecas uz: 

     jaunu darbību

     jaunu darbību, pamatojoties uz izmēģinājuma projektu/sagatavošanas darbību 3

     esošas darbības pagarināšanu

    X vienas vai vairāku darbību apvienošanu vai pārorientēšanu uz citu/jaunu darbību

    1.3.Mērķi

    1.3.1.Vispārīgie mērķi

    Nodrošināt jaunu ārkārtas un pagaidu pasākumu, kas novērš likviditātes problēmas, kuras apdraud lauksaimniecības darbību nepārtrauktību un to mazo uzņēmumu darbības turpināšanos, kas pārstrādā lauksaimniecības produktus

    1.3.2.Konkrētie mērķi

    Konkrētais mērķis Nr.

    Neattiecas

    1.3.3.Paredzamie rezultāti un ietekme

    Norādīt, kāda ir priekšlikuma/iniciatīvas iecerētā ietekme uz labuma guvējiem/mērķgrupām.

    Neattiecas

    1.3.4.Snieguma rādītāji

    Norādīt, pēc kādiem rādītājiem seko līdzi progresam un sasniegumiem.

    Neattiecas

    1.4.Priekšlikuma/iniciatīvas pamatojums 

    1.4.1.Īstermiņā vai ilgtermiņā izpildāmās vajadzības, tostarp sīki izstrādāts iniciatīvas izvēršanas grafiks

    Neattiecas

    1.4.2.Savienības iesaistīšanās pievienotā vērtība (tās pamatā var būt dažādi faktori, piemēram, koordinēšanas radītie ieguvumi, juridiskā noteiktība, lielāka rezultativitāte vai komplementaritāte). Šā punkta izpratnē “Savienības iesaistīšanās pievienotā vērtība” ir vērtība, kas veidojas Savienības iesaistīšanās rezultātā un kas papildina vērtību, kura veidotos, ja dalībvalstis rīkotos atsevišķi.

    Neattiecas

    1.4.3.Līdzīgas līdzšinējās pieredzes rezultātā gūtās atziņas

    Neattiecas

    1.4.4.Saderība ar daudzgadu finanšu shēmu un iespējamā sinerģija ar citiem atbilstošiem instrumentiem

    Neattiecas

    1.4.5.Dažādo pieejamo finansēšanas iespēju, tostarp pārdales iespējas, novērtējums

    Neattiecas

    1.5.Priekšlikuma/iniciatīvas ilgums un finansiālā ietekme

    X Ierobežots ilgums

       Priekšlikuma/iniciatīvas darbības laiks: [DD.MM.]GGGG.–[DD.MM.]GGGG.

    X    Nav vispārējas finansiālās ietekmes uz saistību un maksājumu apropriācijām.

     Beztermiņa

    Īstenošana ar uzsākšanas periodu no GGGG. līdz GGGG. gadam,

    pēc kura turpinās normāla darbība.

    1.6.Paredzētie pārvaldības veidi 4   

     Komisijas īstenota tieša pārvaldība:

       ko veic tās struktūrvienības, tostarp personāls Savienības delegācijās;

       ko veic izpildaģentūras.

    X Dalīta pārvaldība kopā ar dalībvalstīm

     Netieša pārvaldība, kurā budžeta izpildes uzdevumi uzticēti:

       trešām valstīm vai to izraudzītām struktūrām;

       starptautiskām organizācijām un to aģentūrām (precizēt);

       EIB un Eiropas Investīciju fondam;

       Finanšu regulas 70. un 71. pantā minētajām struktūrām;

       publisko tiesību subjektiem;

       privāttiesību subjektiem, kas veic sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju uzdevumus, tādā mērā, kādā tie sniedz pienācīgas finanšu garantijas;

       dalībvalstu privāttiesību subjektiem, kuriem ir uzticēta publiskā un privātā sektora partnerības īstenošana un kuri sniedz pienācīgas finanšu garantijas;

       personām, kurām, ievērojot Līguma par Eiropas Savienību V sadaļu, uzticēts īstenot konkrētas KĀDP darbības un kuras ir noteiktas attiecīgajā pamataktā.

    Ja norādīti vairāki pārvaldības veidi, sniedziet papildu informāciju iedaļā “Piezīmes”.

    Piezīmes

    Šis jaunais priekšlikums nekādi nemaina daudzgadu finanšu shēmas gada maksimumus, kas saistībām un maksājumiem noteikti Regulas (ES) 2020/2093 I pielikumā. Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai ietvaros noteiktais saistību apropriāciju sadalījums pa gadiem paliek nemainīgs.

    Kopumā šim pasākumam nav vajadzīgas papildu maksājumu apropriācijas. 2023. gada maksājumu apropriācijas, kas vajadzīgas šā pasākuma finansēšanai, izlīdzinās mazākas maksājumu vajadzības nākamajos gados.

    2.PĀRVALDĪBAS PASĀKUMI

    2.1.Pārraudzības un ziņošanas noteikumi

    Norādīt biežumu un nosacījumus.

    Neattiecas

    2.2.Pārvaldības un kontroles sistēma

    2.2.1.Ierosināto pārvaldības veidu, finansējuma apgūšanas mehānismu, maksāšanas kārtības un kontroles stratēģijas pamatojums

    Neattiecas

    2.2.2.Informācija par apzinātajiem riskiem un risku mazināšanai izveidoto iekšējās kontroles sistēmu

    Neattiecas

    2.2.3.Kontroles izmaksefektivitātes (kontroles izmaksu attiecība pret attiecīgo pārvaldīto līdzekļu vērtību) aplēse un pamatojums un gaidāmā kļūdu riska līmeņa novērtējums (maksājumu izdarīšanas brīdī un slēgšanas brīdī) 

    Neattiecas

    2.3.Krāpšanas un pārkāpumu novēršanas pasākumi 

    Norādīt esošos vai plānotos novēršanas pasākumus un citus pretpasākumus, piemēram, krāpšanas apkarošanas stratēģijā iekļautos pasākumus.

    Neattiecas

    3.PRIEKŠLIKUMA/INICIATĪVAS APLĒSTĀ FINANSIĀLĀ IETEKME 

    3.1.Attiecīgās daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijas un budžeta izdevumu pozīcijas

    ·Esošās budžeta pozīcijas

    Sarindotas pa daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijām un budžeta pozīcijām

    Daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorija

    Budžeta pozīcija

    Izdevumu veids

    Iemaksas

    Nr.  

    Dif./nedif. 5

    no EBTA valstīm 6

    no kandidātvalstīm 7

    no trešām valstīm

    Finanšu regulas 21. panta 2. punkta b) apakšpunkta nozīmē

    3

    08.030102

    Dif.

    ·Jaunveidojamās budžeta pozīcijas

    Sarindotas pa daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijām un budžeta pozīcijām

    Daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorija

    Budžeta pozīcija

    Izdevumu 
    veids

    Iemaksas

    Nr.  

    Dif./nedif.

    no EBTA valstīm

    no kandidātvalstīm

    no trešām valstīm

    Finanšu regulas 21. panta 2. punkta b) apakšpunkta nozīmē

    Neattiecas

    3.2.Priekšlikuma aplēstā finansiālā ietekme uz apropriācijām 

    3.2.1.Kopsavilkums par aplēsto ietekmi uz darbības apropriācijām 

       Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgas darbības apropriācijas

    X    Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgas šādas darbības apropriācijas:

    miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

    Daudzgadu finanšu shēmas
    izdevumu kategorija

    Nr. 3

    Dabas resursi un vide

    Saistību apropriācijas netiek ietekmētas. Tā kā šo grozījumu finansēs, dalībvalstu lauku attīstības programmās izdarot grozījumus saskaņotā finansējuma robežās, papildu maksājumu apropriācijas kopumā nebūs vajadzīgas, un jebkādus maksājumus par šo pasākumu izlīdzinās ar mazākiem maksājumiem par citiem lauku attīstības pasākumiem.

    Tiek pieņemts, ka priekšlikums neietekmē ELFLA maksājumu apropriācijas 2022. gada budžetā. Ņemot vērā laiku, kas dalībvalstīm vajadzīgs šā jaunā pasākuma īstenošanai, gaidāms, ka saistītie izdevumi tiks deklarēti 2023. gada trešajā ceturksnī un tādējādi ietekmēs 2023. gada budžetu. Attiecīgā ietekme uz maksājumu apropriācijām, kas tiek lēsta aptuveni 450 miljonu EUR apmērā, tiks pielāgota tādu maksājumu apropriāciju līmenī, kas pieprasītas 2023. gada budžeta projektā, un izlīdzināsies ar attiecīgu maksājumu vajadzību samazinājumu nākamajos gados (sk. tālāk).

    AGRI ĢD

    2022. 
    gads

    2023. 
    gads

    2024. 
    gads

    2025. 
    gads

    Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

    KOPĀ

    • Darbības apropriācijas

    08.030102

    Saistības

    (1a)

    0

    0

    0

    0

    0

    Maksājumi

    (2a)

    0

    + 450

    -225

    -225

    0

    Administratīvās apropriācijas, kas tiek finansētas no konkrētu programmu piešķīrumiem

    Neattiecas

    (3)

    KOPĀ AGRI ĢD
    apropriācijas

    Saistības

    =1a+1b +3

    0

    0

    0

    0

    0

    Maksājumi

    =2a+2b

    +3

    0

    +450

    -225

    -225

    0



    KOPĀ darbības apropriācijas

    Saistības

    (4)

    0

    0

    0

    0

    0

    Maksājumi

    (5)

    0

    0

    0

    0

    0

    •KOPĀ administratīvās apropriācijas, kas tiek finansētas no konkrētu programmu piešķīrumiem

    (6)

    KOPĀ daudzgadu finanšu shēmas 3. IZDEVUMU KATEGORIJAS
    apropriācijas

    Saistības

    =4+ 6

    0

    0

    0

    0

    0

    Maksājumi

    =5+ 6

    0

    +450

    -225

    -225

    0





    Daudzgadu finanšu shēmas
    izdevumu kategorija

    7.

    Eiropas publiskā pārvalde

    Šī iedaļa būtu jāaizpilda, izmantojot administratīva rakstura budžeta datu izklājlapu, kas vispirms jānoformē tiesību akta finanšu pārskata pielikumā (iekšējo noteikumu V pielikums), kurš starpdienestu konsultāciju vajadzībām tiek augšupielādēts sistēmā DECIDE.

    miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

    N
    gads

    N+1
    gads

    N+2
    gads

    N+3
    gads

    Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

    KOPĀ

    <…….> ĢD

    • Cilvēkresursi

    • Citi administratīvie izdevumi

    KOPĀ <…….> ĢD apropriācijas

     

    KOPĀ daudzgadu finanšu shēmas 5. IZDEVUMU KATEGORIJAS
    apropriācijas

    (Saistību summa = maksājumu summa)

    miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

    2022. 
    gads

    2023. 
    gads

    2024. 
    gads

    2025. 
    gads

    Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

    KOPĀ

    KOPĀ daudzgadu finanšu shēmas 1.–7. IZDEVUMU KATEGORIJAS
    apropriācijas

    Saistības

    0

    0

    0

    0

    Maksājumi

    0

    +450

    -225

    -225

    3.2.2.Aplēstais iznākums, ko dos finansējums no darbības apropriācijām 

    Saistību apropriācijas miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

    Norādīt mērķus un iznākumus

    N
    gads

    N+1
    gads

    N+2
    gads

    N+3
    gads

    Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

    KOPĀ

    IZNĀKUMI

    Veids 8

    Vidējās izmaksas

    Daudzums

    Izmaksas

    Daudzums

    Izmaksas

    Daudzums

    Izmaksas

    Daudzums

    Izmaksas

    Daudzums

    Izmaksas

    Daudzums

    Izmaksas

    Daudzums

    Izmaksas

    Kopējais daudzums

    Kopējās izmaksas

    KONKRĒTAIS MĒRĶIS Nr. 1 9 ...

    0 Iznākums

    0 Iznākums

    0 Iznākums

    Starpsumma – konkrētais mērķis Nr. 1

    KONKRĒTAIS MĒRĶIS Nr. 2 ...

    0 Iznākums

    Starpsumma – konkrētais mērķis Nr. 2

    KOPSUMMAS

    3.2.3.Kopsavilkums par aplēsto ietekmi uz administratīvajām apropriācijām 

    X    Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgas administratīvās apropriācijas

       Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgas šādas administratīvās apropriācijas:

    miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

    N
    gads 10

    N+1
    gads

    N+2
    gads

    N+3
    gads

    Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

    KOPĀ

    Daudzgadu finanšu shēmas 
    7. IZDEVUMU KATEGORIJA

    Cilvēkresursi

    Citi administratīvie izdevumi

    Starpsumma – daudzgadu finanšu shēmas IZDEVUMU KATEGORIJA

    Ārpus daudzgadu finanšu shēmas IZDEVUMU KATEGORIJAS 11  

    Cilvēkresursi

    Pārējie  
    administratīvie izdevumi

    Starpsumma – ārpus daudzgadu finanšu shēmas IZDEVUMU KATEGORIJAS

    KOPĀ

    Vajadzīgās cilvēkresursu un citu administratīvu izdevumu apropriācijas tiks nodrošinātas no ĢD apropriācijām, kas jau ir piešķirtas darbības pārvaldībai un/vai ir pārdalītas attiecīgajā ĢD, vajadzības gadījumā izmantojot arī vadošajam ĢD gada budžeta sadales procedūrā piešķirtus papildu resursus un ņemot vērā budžeta ierobežojumus.

    3.2.3.1.Aplēstās cilvēkresursu vajadzības

    X    Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgi cilvēkresursi

       Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgi šādi cilvēkresursi:

    Aplēse izsakāma ar pilnslodzes ekvivalentu

    N
    gads

    N+1
    gads

    N+2 gads

    N+3 gads

    Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

    • Štatu sarakstā ietvertās amata vietas (ierēdņi un pagaidu darbinieki)

    XX 01 01 01 (Galvenā mītne un Komisijas pārstāvniecības)

    XX 01 01 02 (Delegācijas)

    XX 01 05 01/11/21 (Netiešā pētniecība)

    10 01 05 01/11 (Tiešā pētniecība)

    Ārštata darbinieki (izsakot ar pilnslodzes ekvivalentu FTE) 12

    XX 01 02 01 (AC, END, INT, ko finansē no vispārīgajām apropriācijām)

    XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT un JED delegācijās)

    XX 01 04 yy  13

    0 galvenajā mītnē

    0 delegācijās

    XX 01 05 02/12/22 (AC, END, INT 0 netiešā pētniecība)

    10 01 05 02/12 (AC, END, INT 0 tiešā pētniecība)

    Citas budžeta pozīcijas (norādīt)

    KOPĀ

    XX ir attiecīgā politikas joma vai budžeta sadaļa.

    Nepieciešamie cilvēkresursi tiks nodrošināti, izmantojot attiecīgā ĢD darbiniekus, kuri jau ir iesaistīti konkrētās darbības pārvaldībā un/vai ir pārgrupēti attiecīgajā ĢD, vajadzības gadījumā izmantojot arī vadošajam ĢD gada budžeta sadales procedūrā piešķirtos papildu resursus un ņemot vērā budžeta ierobežojumus.

    Veicamo uzdevumu apraksts:

    Ierēdņi un pagaidu darbinieki

    Ārštata darbinieki

    3.2.4.Saderība ar pašreizējo daudzgadu finanšu shēmu 

    Priekšlikuma/iniciatīvas finansēšanai:

    X    pilnībā pietiek ar līdzekļu pārvietošanu daudzgadu finanšu shēmas (DFS) attiecīgajā izdevumu kategorijā

    Aprakstiet, kas jāpārplāno, norādot attiecīgās budžeta pozīcijas un summas. Lielas pārplānošanas gadījumā sniedziet Excel tabulu.

       jāizmanto no DFS attiecīgās izdevumu kategorijas nepiešķirtās rezerves un/vai īpašie instrumenti, kas noteikti DFS regulā

    Paskaidrojiet, kas jādara, norādot attiecīgās izdevumu kategorijas un budžeta pozīcijas, atbilstošās summas un instrumentus, kurus ierosināts izmantot.

       jāpārskata DFS

    Paskaidrojiet, kas jādara, norādot attiecīgās izdevumu kategorijas, budžeta pozīcijas un atbilstošās summas.

    3.2.5.Trešo personu iemaksas 

    Priekšlikums/iniciatīva:

       neparedz trešo personu līdzfinansējumu

       paredz trešo personu sniegtu līdzfinansējumu atbilstoši šādai aplēsei:

    Apropriācijas miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

    N
    gads 14

    N+1
    gads

    N+2
    gads

    N+3
    gads

    Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

    Kopā

    Norādīt līdzfinansētāju struktūru 

    KOPĀ līdzfinansētās apropriācijas

     

    3.3.Aplēstā ietekme uz ieņēmumiem 

    X    Priekšlikums/iniciatīva finansiāli neietekmē ieņēmumus.

       Priekšlikums/iniciatīva finansiāli ietekmē:

       pašu resursus

       citus ieņēmumus

       Atzīmējiet, ja ieņēmumi ir piešķirti izdevumu pozīcijām

    miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

    Budžeta ieņēmumu pozīcija

    Kārtējā finanšu gadā pieejamās apropriācijas

    Priekšlikuma/iniciatīvas ietekme 15

    N
    gads

    N+1
    gads

    N+2
    gads

    N+3
    gads

    Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

    …………. pants

    Attiecībā uz piešķirtajiem ieņēmumiem norādīt attiecīgās budžeta izdevumu pozīcijas.

    […]

    Citas piezīmes (piemēram, metode/formula, ko izmanto, lai aprēķinātu ietekmi uz ieņēmumiem, vai jebkura cita informācija).

    […]

    (1)    OV C , , . lpp.
    (2)    OV C , , . lpp.
    (3)    Kā paredzēts Finanšu regulas 58. panta 2. punkta a) vai b) apakšpunktā.
    (4)    Sīkāku informāciju par pārvaldības veidiem un atsauces uz Finanšu regulu skatīt BudgWeb tīmekļa vietnē: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (5)    Dif. – diferencētās apropriācijas, nedif. – nediferencētās apropriācijas.
    (6)    EBTA – Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācija.
    (7)    Kandidātvalstis un attiecīgā gadījumā potenciālās kandidātvalstis no Rietumbalkāniem.
    (8)    Iznākumi ir attiecīgie produkti vai pakalpojumi (piemēram, finansēto studentu apmaiņu skaits, uzbūvēto ceļu garums kilometros utt.).
    (9)    Kā aprakstīts 1.4.2. punktā “Konkrētie mērķi”.
    (10)    N gads ir gads, kurā priekšlikumu/iniciatīvu sāk īstenot. Aizstājiet “N” ar paredzēto pirmo īstenošanas gadu (piemēram, 2021.). Tas pats attiecas uz turpmākajiem gadiem.
    (11)    Tehniskais un/vai administratīvais atbalsts un ES programmu un/vai darbību īstenošanas atbalsta izdevumi (kādreizējās BA pozīcijas), netiešā pētniecība, tiešā pētniecība.
    (12)    AC – līgumdarbinieki, AL – vietējie darbinieki, END – valstu norīkotie eksperti, INT – aģentūru darbinieki, JED – jaunākie eksperti delegācijās.
    (13)    Ārštata darbiniekiem paredzēto maksimālo summu finansē no darbības apropriācijām (kādreizējām BA pozīcijām).
    (14)    N gads ir gads, kurā priekšlikumu/iniciatīvu sāk īstenot. Aizstājiet “N” ar paredzēto pirmo īstenošanas gadu (piemēram, 2021.). Tas pats attiecas uz turpmākajiem gadiem.
    (15)    Norādītajām tradicionālo pašu resursu (muitas nodokļi, cukura nodevas) summām jābūt neto summām, t. i., bruto summām, no kurām atskaitītas iekasēšanas izmaksas 20 % apmērā.
    Top