EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0208

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam, par Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas, ar ko izveido Savienības Kosmosa programmu un Eiropas Savienības Kosmosa programmas aģentūru un atceļ Regulas (ES) Nr. 912/2010, (ES) Nr. 1285/2013 un (ES) Nr. 377/2014 un Lēmumu 541/2014/ES, pieņemšanu

COM/2021/208 final

Briselē, 21.4.2021

COM(2021) 208 final

2018/0236(COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,

par

Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas, ar ko izveido Savienības Kosmosa programmu un Eiropas Savienības Kosmosa programmas aģentūru un atceļ Regulas (ES) Nr. 912/2010, (ES) Nr. 1285/2013 un (ES) Nr. 377/2014 un Lēmumu 541/2014/ES, pieņemšanu

(Dokuments attiecas uz EEZ)


2018/0236 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,


par

Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas, ar ko izveido Savienības Kosmosa programmu un Eiropas Savienības Kosmosa programmas aģentūru un atceļ Regulas (ES) Nr. 912/2010, (ES) Nr. 1285/2013 un (ES) Nr. 377/2014 un Lēmumu 541/2014/ES, pieņemšanu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

1.Konteksts

Datums, kad priekšlikums nosūtīts Eiropas Parlamentam un Padomei (dokuments COM(2018) 447 final – 2018/0236 (COD)):

2018. gada 6. jūnijs

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinuma datums:

2018. gada 17. oktobris

Reģionu komitejas atzinuma datums:    

2018. gada 6. decembris

Datums, kad daļējā provizoriskā kompromisa vienošanās (kopējā vienošanās) apstiprināta Pastāvīgo pārstāvju komitejā:

2019. gada 13. marts

Eiropas Parlamenta nostājas pirmais lasījums (ietverot kopējo vienošanos):

2019. gada 17. aprīlis

Datums, kad politiska vienošanās apstiprināta Pastāvīgo pārstāvju komitejā:

2020. gada 18. decembris

Datums, kad par kompromisa vienošanās apstiprināšanu nobalsoja Eiropas Parlamenta ITRE komiteja:

2021. gada 14. janvāris

Padomes nostājas pieņemšanas datums:

2021. gada 19. aprīlis

2.Komisijas priekšlikuma mērķis

Jaunā Kosmosa programma pirmo reizi vienā regulā aptver visas ES darbības, kas saistītas ar kosmosu, proti, esošās pamatiniciatīvas Copernicus, Galileo un EGNOS un jaunas iniciatīvas satelītsakaru jomā (GOVSATCOM) un kosmosa situācijas apzināšanās (SSA) jomā. Regula vienkāršo un racionalizē pārvaldību un izmanto sinerģiju un horizontālās darbības.

Turklāt ES Kosmosa programmas regulā liels uzsvars likts uz lejupējo nozari, kosmosa datu un pakalpojumu lietotājiem un ieviešanu tirgū un šo datu un pakalpojumu milzīgā potenciāla izmantošanu, lai izstrādātu lietojumus un pakalpojumus, kas rada pievienoto vērtību. Kosmosa dati un pakalpojumi, ko sniedz saskaņā ar Kosmosa programmu, palīdzēs veidot zaļās un digitālās pārkārtošanās politiku, kā arī pārējo ES rīcībpolitiku. Kosmosa programma palīdz tālāk attīstīties uzņēmējdarbībai kosmosa ekosistēmā un kosmosa nozares konkurētspējai visā vērtības ķēdē, mudinot jaunpienācējus, mazos un vidējos uzņēmumus un jaunuzņēmumus iesaistīties šajā nozarē un veidot pārrobežu sadarbību.

3.Komentāri par Padomes nostāju

Pēc Padomes nostājas pieņemšanas pirmajā lasījumā tagad ir iespējams pieņemt regulas galīgo redakciju. Lai nodrošinātu pašreizējo operatīvo pakalpojumu nepārtrauktību, ir svarīgi, ka jaunā Kosmosa programma, kā arī pārdēvētā ES Kosmosa programmas aģentūra (EUSPA) sāk darboties iespējami drīzāk. EUSPA aizstāj Eiropas Globālo navigācijas satelītu sistēmu (GSA) aģentūru un paplašina tās aizsākto darbu, un Komisijas pakļautībā EUSPA garantēs pakalpojumu nepārtrauktību un nodrošinās infrastruktūras un sistēmu drošumu. Regulas stāšanās spēkā ir arī priekšnoteikums tam, lai programmas īstenošanai tiktu noslēgts finanšu partnerības pamatnolīgums (FFPA) ar EUSPA un Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA), kā arī citi netiešās pārvaldības instrumenti ar citām struktūrām.

Attiecībā uz jautājumiem, kuri pēc daļējās kopējās vienošanās panākšanas 2019. gada februārī vēl nav atrisināti, Padomes nostājā ir saglabāti Komisijas priekšlikumi visos neatrisinātajos horizontālajos jautājumos, jo īpaši par starptautisko sadarbību, budžeta elastīgumu un programmas ilgumu, kā arī nodrošināta ES kosmosa programmu, jo īpaši Galileo un Copernicus, pakalpojumu nepārtrauktība ilgtermiņā.

Padomes nostāja atspoguļo 2020. gada 15. decembrī panākto Eiropas Parlamenta un Padomes politisko vienošanos, ko atbalsta Komisija.

Programmas pārvaldības ziņā regulas mērķis ir vienkāršot un racionalizēt spēkā esošo ES tiesisko regulējumu kosmosa politikas jomā un ES Kosmosa programmas pārvaldības noteikumus. Uzdevumi ir sadalīti starp dažādiem aktoriem, proti, Komisiju, EUSPA un EKA, šādā nolūkā noslēdzot FFPA. Panāktā politiskā vienošanās ar Eiropas Parlamentu atspoguļo to, ka Padomes nostājā uzsvars ir likts uz FFPA, iemaksu nolīgumu un darba programmu pārredzamību līdztiesīgajiem likumdevējiem.

Atšķirībā no Komisijas priekšlikuma ilgums tagad ir tāds pats kā daudzgadu finanšu shēmai (DFS) 2021.–2027. gadam, un regulā precizēts, ka uz Eiropas Kosmosa programmas aģentūru (EUSPA) šis termiņa ierobežojums neattiecas, un atļauts darbības izmaksas segt arī pēc 2027. gada, lai nodrošinātu kritiski svarīgas operatīvās darbības un pakalpojumu sniegšanu.

Attiecībā uz trešo valstu un starptautisko organizāciju dalību Komisija pauž nožēlu par to, ka Padomes nostājā nav pilnībā saglabāts Komisijas sākotnējais priekšlikums par atvērtu dalību programmās Copernicus un Galileo/EGNOS. Padomes tekstā ir noteikts, ka dalībai programmā Galileo/EGNOS visām trešām valstīm, izņemot EEZ valstis, jānoslēdz īpašs starptautisks nolīgums saskaņā ar LESD 218. pantu. Tomēr Komisija kompromisa garā var akceptēt Padomes nostāju, ņemot vērā kosmosa darbību specifiku drošības, tostarp industriālās drošības, ziņā.

Attiecināmības un dalības nosacījumiem, ko piemēro iepirkumam, Padomes nostājā ir pievienoti jauni būtiski elementi un strukturēta un detalizēta procedūra. Lai gan procedūra kļuvusi apgrūtinošāka, teksts atspoguļo Komisijas sākotnējā priekšlikuma garu, proti, nepieciešamību laikus noteikt skaidrus attiecināmības un dalības nosacījumus un aizsargāt Savienības drošības intereses, Komisijas institucionālās prerogatīvas un programmas raitu darbību.

4.Secinājums

Komisija akceptē Padomes nostāju.

5.Komisijas paziņojums

Komisija ir nākusi klajā ar vienpusēju paziņojumu, kas iekļauts papildinājumā.

PAPILDINĀJUMS

Komisijas paziņojums

Komisijas paziņojums par finanšu partnerības pamatnolīguma un iemaksu nolīgumu īstenošanas aktu un darba programmu lielāku pārredzamību:

Padomes un Eiropas Parlamenta panāktā vienošanās par Eiropas Kosmosa programmas regulas kompromisa tekstu paredz, ka Komisijai jāinformē Padome un Eiropas Parlaments par finanšu partnerības pamatnolīgumu (FFPA) un iemaksu nolīgumiem, ko paredzēts noslēgt, kā arī par šo nolīgumu īstenošanu un par darba programmām. Tekstā, par kuru panākta vienošanās, noteikts, ka Komisija ar īstenošanas aktiem apstiprina minētos nolīgumus un darba programmas. Tāpēc pienākumu informēt Eiropas Parlamentu un Padomi par to, ka paredzēts noslēgt FFPA vai iemaksu nolīgumu vai pieņemt darba programmu, Komisija pildīs saskaņā ar noteikumiem par informāciju par komitejas darbu, kuri paredzēti Regulā (ES) Nr. 182/2011, ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu.

Top