Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020SC0542

    KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS Pavaddokuments dokumentam Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA par datorizētu sistēmu saziņai pārrobežu civilprocesos un kriminālprocesos (e-CODEX sistēma) un ar ko groza Regulu (ES) 2018/1726

    SWD/2020/542 final

    Briselē, 2.12.2020

    SWD(2020) 542 final

    KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

    IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

    Pavaddokuments dokumentam

    Priekšlikums
    EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA

    par datorizētu sistēmu saziņai pārrobežu civilprocesos un kriminālprocesos (e-CODEX sistēma) un ar ko groza Regulu (ES) 2018/1726

    {COM(2020) 712 final} - {SEC(2020) 408 final} - {SWD(2020) 541 final}


    Kopsavilkums

    Ietekmes novērtējums par datorizētu sistēmu saziņai pārrobežu civilprocesos un kriminālprocesos (e-tiesiskuma komunikācija ar tiešsaistes datu apmaiņas starpniecību — e-CODEX sistēma) 

    A. Rīcības nepieciešamība

    Rīcības pamatojums. Risināmā problēma

    e-CODEX ir IT sistēma pārrobežu tiesu iestāžu sadarbībai, kas lietotājiem, neatkarīgi no tā, vai tie ir tiesu iestādes, praktizējoši juristi vai iedzīvotāji, ļauj drošā veidā nosūtīt un saņemt dokumentus, juridiskas veidlapas, pierādījumus vai citu informāciju. e-CODEX sistēmu izstrādāja 21 ES dalībvalsts konsorcijs laikposmā no 2010. līdz 2016. gadam ar ES finansējumu no Konkurētspējas un inovāciju pamatprogrammas (CIP) IKT politikas atbalsta programmas. Dalībvalstis ir brīvprātīgi izmantojušas sistēmu tādām procedūrām kā Eiropas maksājuma rīkojums vai Eiropas procedūra maza apmēra prasībām. Tagad, lai nodrošinātu sistēmas uzturēšanu, attīstību un plašāku piemērošanu citām tiesu procedūrām, būtu jārod risinājums, lai nodrošinātu tai pienācīgu finansējumu un ilgtspēju. Tas ir arī priekšnoteikums sistēmas ieviešanai dalībvalstīs, kuras to līdz šim nav izmantojušas. Komisija jau izstrādā e-pierādījumu digitālās apmaiņas sistēmu (eEDES), izmantojot e-CODEX kā saziņas kanālu. Paredzams, ka dalībvalstis pievienosies eEDES līdz 2021. gadam. e-CODEX arī ir programmatūras risinājums, kuru, ļoti iespējams, izmantos decentralizētas IT sistēmas izveidei saistībā ar dokumentu izsniegšanas un pierādījumu iegūšanas regulām. Nenodrošinot e-CODEX ilgtspējīgu pārvaldību, varētu tikt apdraudēts šis darbs, kā arī darbs attiecībā uz jebkādām procedūrām, kurās šo sistēmu jau izmanto izmēģinājuma kārtā.

    Paredzamie šīs iniciatīvas mērķi

    Vispārējais mērķis ir veicināt kopējas brīvības, drošības un tiesiskuma telpas efektīvu darbību, nodrošinot optimālu tiesu procedūru izmantošanu. Šā mērķa sasniegšanai būtiska ir kopēja tiešsaistes saziņas sistēma, kas īpaši pielāgota tiesu iestādēm. Konkrētāk, iniciatīvas mērķis ir novērst neefektivitāti pārrobežu saziņā, nodrošinot e-CODEX sistēmas ilgtspējīgu uzturēšanu, un uzlabot efektivitāti, nodrošinot plašāku e-CODEX sistēmas izmantošanu.

    ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība 

    Drošas pārrobežu informācijas apmaiņas mehānismu tiesu procesos vislabāk var panākt ES līmenī, jo ir nepieciešams vispārpieņemts risinājums. Ja nav rīcības ES līmenī, pastāv risks, ka dalībvalstis patstāvīgi izstrādā savas sistēmas, kā rezultātā sistēmas nebūs sadarbspējīgas. Kaut arī uzturēšana ES līmenī rada izmaksas, šis ir vienīgais veids, kā izveidot sadarbspējīgu sistēmu pārrobežu saziņai starp tiesu iestādēm.

    B. Risinājumi

    Apsvērtie leģislatīvie un neleģislatīvie rīcībpolitiskie risinājumi. Vēlamais risinājums. Pamatojums 

    Tika apsvērti vairāki leģislatīvi un neleģislatīvi risinājumi. Daži risinājumi tika noraidīti jau agrīnā posmā: Atsevišķas juridiskas personas izveide tika noraidīta, jo tas būtu nesamērīgi salīdzinājumā ar ierobežotajiem uzdevumiem, kas šādai struktūrai tiktu uzticēti. Turklāt alternatīvas sistēmas izmantošana vai izstrāde tika noraidīta galvenokārt tāpēc, ka pašreizējais e-CODEX risinājums izrādījās ļoti lietderīgs un efektīvs procedūrām, kurām tas jau tiek izmantots, un ir pamatoti sagaidīt atdevi no e-CODEX izveidē jau ieguldītajiem 24 miljoniem EUR. Arī komerciāls risinājums radītu problēmas ar ilgtermiņa ilgtspēju un datu apmaiņas konfidencialitāti un integritāti, jo risinājuma īpašniekam teorētiski varētu būt piekļuve datiem, kas pārsūtīti, izmantojot tā risinājumu. e-CODEX nodošanu dalībvalstij vai dalībvalstu konsorcijam nebija iespējams apsvērt, jo dalībvalstis nepārprotami noraidīja šādu iespēju. Dalībvalstis, kā pausts vairākos Padomes secinājumos, deva priekšroku nodot eu-LISA turpmāku e-CODEX uzturēšanu.

    Šajos apstākļos tika vērtēti divi risinājumi, ņemot vērā bāzes scenāriju, t. i., netiek nodrošināta pastāvīga uzturēšana, kā rezultātā e-CODEX darbība tiktu pārtraukta. Starp šiem par vispiemērotāko tika uzskatīta iespēja nodot e-CODEX aģentūrai. Alternatīva iespēja uzdot Komisijai nodrošināt e-CODEX uzturēšanu tika uzskatīta par mazāk vēlamu, jo būtu grūtāk nodrošināt dalībvalstu iesaisti sistēmas pārvaldībā — dalībvalstis uzskata to par svarīgu, lai garantētu tiesu varas neatkarību. Aģentūra varētu būt arī elastīgāks risinājums, kas ļautu labāk ņemt vērā ieinteresēto personu devumu. Starp esošajām aģentūrām Eiropas Aģentūra lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (eu-LISA) ir vienīgā, kurai ir attiecīga pieredze lielapjoma IT sistēmu pārvaldībā, un tāpēc tai būtu jāuztic uzdevums pārvaldīt e-CODEX. Lai varētu pieņemt e-CODEX juridisko pamatu, kā arī nodrošināt atbilstošu nodošanas procesu, pašreizējam dalībvalstu konsorcijam vai jaunai struktūrai jāturpina uzturēt e-CODEX laikposmā no 2021. līdz 2023. gadam.

    Atbalsts konkrētajiem risinājumiem 

    Dalībvalstis ir stingri iestājušās par e-CODEX nodošanu aģentūrai un uzskata eu-LISA par vispiemērotāko iespēju (jaunākie Padomes secinājumi, kas pieņemti Tieslietu un iekšlietu padomē 2020. gada oktobrī).

    Ieinteresētās personas, kuras pārstāv lielākās juridisko profesiju organizācijas Eiropā, arī ir paudušas atbalstu pastāvīgam e-CODEX sistēmas risinājumam. Vairākas ieinteresētās personas, kuras atbildēja uz sākotnējo ietekmes novērtējumu, uzskatīja eu-LISA par vispiemērotāko struktūru sistēmas pārvaldībai.

    C. Vēlamā risinājuma ietekme

    Ieguvumi no vēlamā risinājuma (ja nav, no galvenajiem risinājumiem) 

    e-CODEX kā būtiska IT sistēma tiesu iestāžu sadarbības digitalizācijai vienkāršos un paātrinās pārrobežu tiesu procedūras. Uzlabojot pārrobežu procesu efektivitāti, e-CODEX ļaus arī uzlabot digitālā vienotā tirgus darbību. e-CODEX izmantošana pozitīvi ietekmēs cīņu pret pārrobežu noziedzību, veicinot tiesu iestāžu sadarbību krimināllietās. Procedūru digitalizācijas rezultātā varētu palielināties arī valstu tiesu efektivitāte.

    ES regulatīva aģentūra, piemēram, eu-LISA, būs spējīga nodrošināt e-CODEX sistēmas ilgtermiņa uzturēšanu. Aģentūra varēs pieņemt pārvaldības procedūras, kas ļaus ātri ņemt vērā dažādu kopienu, tostarp dalībvalstu un e-CODEX lietotāju, vajadzības.

    Vēlamā risinājuma izmaksas (ja nav, galveno risinājumu izmaksas) 

    Dalībvalstu e-CODEX konsorcija pašlaik pildīto uzdevumu pārņemšana ES budžetā radīs izmaksas. Kopējās izmaksas 2022.–2027. gadam sasniedz 9,667 miljonus EUR (vidējās izmaksas gadā — 1,611 miljoni EUR). Izmaksas ietver eu-LISA un Komisijas veiktajām darbībām nepieciešamos papildu cilvēkresursus. eu-LISA iekšējo resursu darbā pieņemšana sāksies jau 2022. gada 1. septembrī ar divām līgumdarbinieku amata vietām. No 2023. gada 1. janvāra eu-LISA jābūt kopā diviem pagaidu darbiniekiem un trīs līgumdarbiniekiem, kas nodrošinās attiecībā uz e-CODEX veicamās pamatfunkcijas. Turklāt Komisijai (Tiesiskuma un patērētāju ģenerāldirektorātam) būs jāiesaistās eu-LISA darba politikas pārvaldības nodrošināšanā, aģentūras uzraudzībā un regulā paredzēto nepieciešamo īstenošanas aktu sagatavošanā. No 2022. gada tai būs vēl viena papildu likumā paredzēta amata vieta.

    Ietekme uz uzņēmumiem, arī MVU un mikrouzņēmumiem

    MVU un mikrouzņēmumi būs ieguvēji no e-CODEX nodrošinātās tiesu procedūru digitalizācijas. Iespēja iesniegt prasības tiesā tiešsaistē, piemēram, Eiropas maksājuma rīkojumu vai prasības saskaņā ar Eiropas procedūru maza apmēra prasībām, samazinās pasta izdevumus un ļaus ietaupīt, pateicoties efektīvākām un īsākām procedūrām. Pēc e-CODEX ieviešanas, izmantojot konkrētu juridisku procedūru, MVU (vai citiem dalībniekiem) neradīsies papildu izmaksas.

    Vai būs būtiska ietekme uz valstu budžetu un administrācijām? 

    Ir paredzams, ka ietekme uz valstu tiesu iestāžu spēju sadarboties ar kolēģiem citās dalībvalstīs būs pozitīva. Piemēram, e-CODEX sistēma varētu atvieglot nesamaksātu naudas sodu iekasēšanu no ārvalstu iedzīvotājiem par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

    e-CODEX uzstādīšana un izmantošana radīs izmaksas tām dalībvalstīm, kuras to vēl nav izdarījušas. Izmaksām nevajadzētu pārsniegt 80–100 persondienas vienam izvietojumam.

    Cita nozīmīga ietekme. Ne vairāk kā 6 rindas

    Turpmāka tādas IT sistēmas kā e-CODEX izmantošana juridiskām procedūrām ļaus ietaupīt dabas resursus, samazinot papīra izmantojumu. Arī transporta pakalpojumu mazākai izmantošanai pasta piegāžu nodrošināšanai būs pozitīva ietekme uz vidi. Ir paredzama arī papildu ietekme, kas veicinās valsts pārvaldes digitalizāciju, ņemot vērā, ka e-CODEX risinājumu varētu izmantot arī iekšējām vajadzībām, ne tikai pārrobežu lietās.

    D. Turpmākā rīcība

    Politikas pārskatīšanas termiņš. Ne vairāk kā 4 rindas 

    Trīs gadus pēc e-CODEX nodošanas eu-LISA un pēc tam ik pēc četriem gadiem Komisija izvērtēs, cik lielā mērā šis risinājums ir bijis efektīvs. Pamatojoties uz šo izvērtējumu, Komisija pieņems lēmumu par turpmākiem pasākumiem.

    Top