EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0713

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI, EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI UN REĢIONU KOMITEJAI Tiesiskuma nodrošināšana Eiropas Savienībā — Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam

COM/2020/713 final

Briselē, 2.12.2020

COM(2020) 713 final

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI, EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI UN REĢIONU KOMITEJAI

Tiesiskuma nodrošināšana Eiropas Savienībā — Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam


KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI, EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI UN REĢIONU KOMITEJAI

Tiesiskuma nodrošināšana Eiropas Savienībā — Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam

1.Ievads

Ar Lisabonas līgumu Eiropas Savienībai (ES) tika piešķirtas pilnvaras veicināt tiesu iestāžu sadarbību civillietās un krimināllietās, nodrošinot “tiesnešu un tiesu iestāžu darbinieku mācības” 1 . Kopš tā laika tiesiskā apmācība par Savienības tiesību aktiem ir palīdzējusi uzlabot šo tiesību aktu pareizu un vienotu piemērošanu un veidot savstarpēju uzticēšanos pārrobežu tiesvedībā, tādējādi palīdzot veidot ES tiesiskuma telpu.

Ar Komisijas 2011. gada paziņojumu Uzticēšanās veidošana tiesiskumam ES mērogā. Eiropas tiesiskās apmācības jauna dimensija 2 gan pieejas, gan mēroga ziņā tika būtiski mainīts veids, kādā ES tiek organizēta tiesiskā apmācība. Lielākā daļa ES tiesnešu un prokuroru, kuri piedalījās 2010. gada apsekojumā 3 , nekad nebija saņēmuši tiesisko apmācību par Savienības vai kādas citas dalībvalsts tiesību aktiem, taču kopš iepriekš minētā paziņojuma pieņemšanas vairāk nekā puse (vairāk nekā 1 miljons) no visiem ES praktizējošiem juristiem ir piedalījušies šādā apmācībā.

Eiropas tiesiskās apmācības stratēģijas 2011.–2020. gadam novērtējums (publicēts 2019. gadā) 4 un gada ziņojumi par tiesisko apmācību Eiropā 5 liecina, ka kopumā, īstenojot stratēģiju, ir izdevies sasniegt lielāko daļu tajā noteikto mērķu. Pamatmērķis — laikposmā no 2011. līdz 2020. gadam apmācīt par Savienības tiesību aktiem pusi (t. i., 800 000) no visiem ES praktizējošiem juristiem — tika sasniegts 2017. gadā. Stratēģija palīdzēja palielināt apmācības pasākumu skaitu, kā arī sekmēja tādu jauna veida pasākumu īstenošanu kā, piemēram, apmaiņas programmas. Tā ir palīdzējusi uzlabot vairāku praktizējošo juristu kategoriju, jo īpaši tiesnešu un prokuroru, apmācību par Savienības tiesību aktiem. Tā ir arī uzlabojusi tādu tīklu veiktspēju kā, piemēram, Eiropas Tiesiskās apmācības tīkls (EJTN), un pastiprinājusi ES līmeņa tīklu un apmācības pakalpojumu sniedzēju darbību.

Ņemot vērā šos sasniegumus, tagad ir būtiski nodrošināt, lai tiesiskā apmācība arī turpmāk būtu viena no ES darba kārtības prioritātēm un tiktu vēl vairāk uzlabota.

ES saskaras ar virkni jaunu norišu un problēmu, kuras ir jārisina ar tiesiskās apmācības palīdzību, tās cita starpā ir šādas: situācijas pasliktināšanās tiesiskuma jomā un uzbrukumi pamattiesībām dažās dalībvalstīs, mūsu sabiedrības ļoti straujā digitālā pārkārtošanās un Rietumbalkānu valstu iespējamā pievienošanās ES. Turklāt dalības līmenis apmācības pasākumos dažādās dalībvalstīs un dažādu juridisko profesiju pārstāvju vidū joprojām ievērojami atšķiras. Tas var negatīvi ietekmēt Savienības tiesību aktu vienotu un efektīvu piemērošanu.

Šajā paziņojumā ir ņemta vērā gūtā pieredze, kā arī jaunās norises kopš 2011. gada. Tajā ir atspoguļoti rezultāti, kas tika iegūti gan Komisijas veiktajā 2011.–2020. gada stratēģijas novērtējumā, gan Komisijas 2018. gadā organizētajā plašajā sabiedriskajā apspriešanā 6 . Tajā ir izklāstīta visaptveroša stratēģija, kā vēl vairāk uzlabot juridisko profesiju pārstāvju apmācību par Savienības tiesību aktiem, attiecinot politiskās iejaukšanās pasākumus uz jauniem tematiem, profesijām un ģeogrāfiskajiem apgabaliem, risinot jaunās problēmas un nosakot jaunus mērķus laikposmam no 2021. līdz 2024. gadam.

2.Elastīga reaģēšana uz jaunām apmācības vajadzībām saistībā ar Savienības tiesību aktiem

Praktizējošiem juristiem ir jāspēj pielāgoties jaunām norisēm, tostarp arī Savienības tiesību jomā. Tādēļ ir svarīgi elastīgi reaģēt uz jaunām apmācības vajadzībām saistībā ar Savienības tiesību aktiem.

Tiesiskā apmācība vienotas tiesiskuma kultūras veicināšanai

Tiesiskuma ievērošana ir ārkārtīgi svarīga Savienības tiesību aktu efektīvai piemērošanai un savstarpējai uzticībai starp dalībvalstīm un to tiesu iestādēm. Tiesiskuma būtība ir efektīva tiesiskā aizsardzība, kuras nodrošināšanai ir nepieciešama valstu tiesu sistēmu neatkarība, kvalitāte un efektivitāte. Praktizējošiem juristiem ir būtiska loma tiesiskuma ievērošanā. Viņiem ir jāseko līdzi ES acquis izmaiņām šajā jomā, tostarp Eiropas Savienības Tiesas (EST) judikatūrai, kas strauji attīstās, lai varētu to pienācīgi piemērot savā darbā. Labi apmācītiem praktizējošiem juristiem un viņu tīkliem ir svarīga loma tiesiskuma kultūras stiprināšanā un tiesiskuma ievērošanā 7 , priekšplānā izvirzot tiesu neatkarības principu.

Pamattiesību ievērošana

Valstu tiesnešiem un citiem praktizējošiem juristiem ir būtiska loma ES Pamattiesību hartas efektīvas piemērošanas nodrošināšanā un tajā paredzēto tiesību īstenošanā cilvēku ikdienas dzīvē.

Viņiem būtu jāsaņem īpaša apmācība par šīs hartas piemērošanu, tās darbības jomu un tādām īpašām tiesībām kā tiesības uz datu aizsardzību 8 , kā arī par tās saikni ar valstu tiesību aktiem un mijiedarbību ar Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju. Apmācība par Pamattiesību hartu attiecīgā gadījumā būtu jāiekļauj apmācības moduļos par dažādām Savienības tiesību jomām 9 .

Tiesu sistēmu digitālās pārkārtošanās paplašināšana

Tiesiskās apmācības ceļā juridisko profesiju pārstāvji ir jāsagatavo digitālās pārkārtošanās sniegto iespēju un mākslīgā intelekta 10 izmantošanai. Jaunākās norises šajā jomā arvien vairāk ietekmē ikvienu mūsu dzīves aspektu. Covid-19 pandēmija ir parādījusi, ka tiesu sistēmām ir ātri jāpielāgojas, izmantojot digitālo pārkārtošanos. Praktizējošiem juristiem ir jāapzinās, kā digitālie rīki un tehnoloģijas ietekmē izskatāmās lietas, un ir jābūt gataviem tos pienācīgi izmantot ikdienas darbā, tostarp pārrobežu tiesvedībā 11 . Viņiem ir jānodrošina indivīdu tiesību un personas datu adekvāta aizsardzība digitālajā telpā, jo īpaši tā, lai puses varētu piekļūt lietas materiāliem un piedalīties tiesas sēdēs.

Sekošana līdzi izmaiņām Savienības tiesību aktos

Ar Eiropas tiesisko apmācību būtu jāveicina tas, ka praktizējoši juristi spēj saskatīt Savienības tiesību aktu lomu viņu ikdienas darbā un nodrošināt pilnīgu to īstenošanu, kā arī garantēt no Savienības tiesību aktiem izrietošo tiesību un pienākumu ievērošanu valsts līmeņa tiesvedībā. Ir arī svarīgi, lai viņi sekotu līdzi izmaiņām Savienības tiesību aktos. Gadījumā, ja tiek pieņemts kāds jauns tiesību akts vai EST judikatūra, ir nepieciešama apmācība, ja vēlamies, lai tie sniegtu paredzētos rezultātus un lai juridisko profesiju pārstāvjiem būtu nepieciešamās zināšanas un prasmes.

Tas jo īpaši attiecas uz galvenajiem ES instrumentiem tiesu iestāžu pārrobežu sadarbības nodrošināšanai. Līdz ar Eiropas Prokuratūras (EPPO) izveidošanu ir nepieciešami arī ievērojami apmācības pasākumi prokuroriem, tiesnešiem un advokātiem. Stratēģijā jo īpaši būtu jāparedz pasākumi, lai uzlabotu šo profesiju pārstāvju apmācību par EPPO darbības juridisko pamatu, valstu tiesību sistēmu un tiesu iestāžu pielāgojumiem, EPPO attiecībām ar citām ES struktūrām un aģentūrām, kas darbojas ES finanšu interešu aizsardzības jomā, piemēram, ar EUROJUST, Eiropolu un OLAF, kā arī par to ES juridisko instrumentu piemērošanu, kurus EPPO izmanto tiesu iestāžu pārrobežu sadarbībā.

Drošības jomā galvenie apmācības temati joprojām ir terorisma un organizētās noziedzības (ieskaitot cilvēku, ieroču un narkotiku tirdzniecību) apkarošana, vardarbīgā ekstrēmismā pāraugošas radikalizācijas novēršana un apkarošana un cīņa pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. 

Praktizējoši juristi, kuri kontaktējas ar cietušajiem, būtu jāapmāca, kā labāk atbalstīt cietušos un ar viņiem sazināties, ņemot vērā visneaizsargātāko personu vajadzības 12 . Šiem juristiem būtu arī jāzina, kā identificēt ļaunprātīgas tiesāšanās gadījumus un izmantot pieejamos rīkus šādu gadījumu novēršanai.

Ir vajadzīga specializēta apmācība par bērnu tiesībām 13 un invalīdu tiesībām un par tiesu sistēmu pielāgošanu šīm mērķgrupām, par specifiskajām problēmām, ar ko saskaras dzimumu vardarbības upuri 14 , un par līdztiesību un nediskriminēšanu, turklāt šie jautājumi ir jāiekļauj citos apmācību kursos. 

Patērētāju tiesību aizsardzība, nodrošinot tālākizglītību 15 gan materiālo tiesību, gan procesuālo tiesību jomā, ir uzskatāma par prioritāti 16 , jo Covid-19 pandēmijas laikā biežāk ir konstatēti nelikumīgas prakses gadījumi 17 . Ir jāgarantē ES pilsoņu tiesību efektīva izmantošana, tostarp arī brīvas pārvietošanās jomā. 

Apmācība ir nepieciešama lielam skaitam praktizējošu juristu, kuri iesaistīti vienotā tirgus noteikumu 18 īstenošanā, tostarp - daļēji nolūkā saglabāt ieguldītāju uzticību -, tādu noteikumu īstenošanā, kas jo īpaši attiecas uz darījumdarbību, kā, piemēram, noteikumi par ES iekšējo ieguldījumu aizsardzību 19 . Personām, kurām tas nepieciešams, būtu jānodrošina arī apmācība par ES uzņēmējdarbības tiesībām, jo īpaši par digitālajiem rīkiem un procesiem, uzņēmumu pārrobežu pārveidi un apvienošanos/sadalīšanu, kā arī par ES konkurences tiesībām.

Turklāt specializētas zināšanas un plašāka apmācība ir vajadzīga arī saistībā ar ES vides tiesību aktu piemērošanu.

Praktizējošu juristu sagatavošana jaunu problēmu risināšanai

Jaunas terorisma, vardarbīga ekstrēmisma un kibernoziedzības formas un Covid-19 pandēmija ir ietekmējušas ne vien indivīdu dzīvi un uzņēmumu darbību, bet arī valstu tiesu sistēmas, kurām nākas pielāgoties. Pandēmija jo īpaši ir mainījusi noziedznieku modi operandi, un tā rezultātā ievērojami ir palielinājies tādu pārkāpumu skaits, kas saistīti ar kibernoziegumiem, noziedzīgām darbībām tiešsaistē un veselību 20 . Praktizējošiem juristiem ir jāreaģē uz šīm pārmaiņām 21 . Turklāt jaunas darba formas rada izaicinājumus darba tiesību un sociālo tiesību jomā. Steidzami būtu jāorganizē un jāpiedāvā jaunas apmācību iespējas, kā tas nesen tika izdarīts kibernoziedzības apkarošanas un patvēruma jomās.



Pasākumi, kas jāveic apmācības pakalpojumu sniedzējiem:

·nodrošināt, ka apmācība par ES acquis tiesiskuma un pamattiesību jomā, kā noteikts ES līgumos un Pamattiesību hartā, ir sistemātiski pieejama tiesnešiem un citiem juridisko profesiju pārstāvjiem tālākizglītības piedāvājumā;

·iekļaut Savienības tiesības, tostarp Pamattiesību hartu, valstu tiesiskās apmācības pasākumos un vajadzības gadījumā organizēt īpašu apmācību par Savienības tiesību aktiem;

·nodrošināt apmācību, lai uzlabotu informētību par digitālo pārkārtošanos un mākslīgo intelektu un to izmantošanas prasmes un lai panāktu digitalizēto tiesvedības procedūru un reģistru efektīvu izmantošanu;

·nodrošināt efektīvu apmācību par jauniem Savienības tiesību aktiem un judikatūras izmaiņām, kā arī par tiesu iestāžu pārrobežu sadarbības instrumentiem un EPPO;

·apmācības procesā galveno uzmanību veltīt indivīdu tiesību aizsardzībai digitālajā telpā (piem., datu aizsardzībai, privātumam, nediskriminēšanai, aizsardzībai pret dzimumu vardarbību tiešsaistē, līgumtiesībām, patērētāju tiesībām) un īpašu grupu (piem., bērnu, personu ar invaliditāti, vardarbības, kas saistīta ar dzimumu, rasisma un diskriminācijas rezultātā cietušo) tiesībām;

·uzraudzīt apmācības vajadzības un pielāgot mācību programmas jaunām problēmām.

Pasākumi, kas jāveic Komisijai:

·atbalstīt apmācības par Savienības tiesībām nodrošināšanu praktizējošiem juristiem atbilstoši viņu vajadzībām;

·turpināt sadarboties ar Eiropas Padomi saistībā ar apmācību, kas ietver ES Pamattiesību hartā izklāstītos aspektus.

3.Komponenti, kuri nepieciešami plašākai praktizējošo juristu apmācībai, kas aptver ne tikai Savienības tiesības

Eiropas tiesiskajai apmācībai būtu jāaptver ne tikai juridiskā izglītība un atbalsts profesionālo prasmju pilnveidošanā. Tiesību akti un tiesību principi nedarbojas vakuumā, tādēļ praktizējošiem juristiem ir jāapgūst vairākdisciplīnu kompetences.

Apmācībai, kas nodrošina tiesneša aroda prasmju 22 iegūšanu, lai gan ir valstu atbildības joma, ir galvenā nozīme tiesu sistēmu efektivitātei, kā arī tam, lai izveidotu uzticības pilnas attiecības starp tiesu sistēmām un sabiedrības locekļiem un panāktu pārrobežu sadarbībā iesaistīto praktizējošo juristu savstarpēju uzticēšanos. Tiesnešu apmācības galvenie temati citu starpā ir šādi: tiesneša ētika, noturība, neapzināta neobjektivitāte, lietu pārvaldība, tiesas zāles darba pārvaldība, vadība.

Turklāt, lai iegūtu nepieciešamo zinātību, attieksmi un zināšanas, visiem praktizējošiem juristiem ir vajadzīga apmācība ar juridiskajiem aspektiem nesaistītu zināšanu un prasmju apguvei, piemēram, uzvedības zinātnēs, psiholoģijā, antropoloģijā, ekonomikā un kognitīvajā valodniecībā.

Juridiskās valodas prasmju attīstīšana ir būtiska, lai nodrošinātu netraucētu dialogu starp praktizējošiem juristiem, kas savukārt veicina savstarpējo uzticēšanos pārrobežu tiesvedībā. Svešvalodu apgūšana praktizējošiem juristiem palīdz izprast ārvalstu tiesību sistēmas un juridiskos jēdzienus, kā arī palielina viņu iespējas piedalīties pārrobežu apmācības pasākumos.

Komisija atbalsta apmācību progresīvas un tehniskas juridiskās valodas apgūšanai, tādējādi papildinot valstu piedāvājumu, un mudina šādā apmācībā iekļaut gan valodas, gan juridiskos aspektus, kas ir izrādījies efektīvs apmācības veids.

Pasākumi, kas jāveic apmācības pakalpojumu sniedzējiem:

·iekļaut tiesneša aroda prasmju un ar juridiskajiem aspektiem nesaistītu zināšanu un prasmju apguvi valsts tālākizglītības programmās;

·piedāvāt juridiskās valodas kursus svešvalodās, jo īpaši praktizējošiem juristiem, kuri strādā ar pārrobežu lietām.

Pasākumi, kas jāveic Komisijai:

·sniegt finansiālu atbalstu ar juridiskajiem aspektiem nesaistītas pārrobežu apmācības nodrošināšanai, sasaistot to ar tiesisko apmācību.

4.Uzlabota, plašāka un mērķtiecīgāka apmācība juridisko profesiju pārstāvjiem

Komisijas 2011. gada paziņojuma galvenais un vispārējais mērķis bija palielināt apmācītu praktizējošu juristu skaitu, lai panāktu situācijas izkustēšanos. Tas pats par sevi bija veiksmīgs pārmaiņu virzītājspēks. Tomēr apmācības stratēģijas novērtējumā tika norādīts uz dažām problēmām, piemēram, uz atšķirīgajiem rezultātiem dažādās profesiju kategorijās un valstīs. Tādēļ būtu jāizmanto pieeja, kurā noteikti jauni un vērienīgi (taču atšķirīgi) mērķi, kas ir labāk pielāgoti, ņemot vērā apmācības vajadzības un līdzdalības līmeni, īstenojot apmācību par Savienības tiesību aktiem mērķa profesijām.

Dalība tālākizglītībā par Savienības tiesību aktiem Eiropas Savienībā (%)

Profesijas

2011. g.

2012. g.

2013. g.

2014. g.

2015. g.

2016. g.

2017. g.

2018. g.

2019. g.

Tiesneši un prokurori

24,62 %

23,04 %

24,00 %

29,11 %

28,10 %

38,03 %

48,22 %

54,66 %

55,70 %

Tiesu un prokuratūru darbinieki

1,75 %

0,90 %

1,52 %

1,32 %

2,06 %

2,39 %

3,23 %

4,14 %

6,40 %

Advokāti

1,79 %

1,73 %

5,04 %

5,28 %

3,54 %

4,11 %

4,88 %

4,82 %

3,36 %

Notāri

11,36 %

5,75 %

10,37 %

15,31 %

18,07 %

13,89 %

27,03 %

22,35 %

26,03 %

Tiesu izpildītāji

3,57 %

4,02 %

3,12 %

8,29 %

5,67 %

7,57 %

9,55 %

12,77 %

16,19 %

Avots: Eiropas Komisija (dati par ES28, izņemot 2019. gadu, kad dati bija pieejami par ES27, jo no Apvienotās Karalistes dati netika saņemti; dati no gada ziņojumiem par Eiropas tiesisko apmācību 23 ).

Vispārīgi raugoties, apmācību par Savienības tiesību aktiem vajadzētu apmeklēt lielākam skaitam juridisko profesiju pārstāvju un apmācības pakalpojumu sniedzējiem vajadzētu uzlabot piedāvāto apmācību par Savienības tiesību aktiem neatkarīgi no tā, vai tā tiek sniegta valsts vai pārrobežu līmenī un vai tā tiek (līdz)finansēta no ES līdzekļiem. Tas attiecas uz visiem juridisko profesiju pārstāvjiem, kuri piemēro Savienības tiesību aktus, pamatā uz tiesnešiem, prokuroriem un tiesu iestāžu darbiniekiem, kā arī uz tādu profesiju pārstāvjiem kā advokāti, notāri, tiesu izpildītāji, mediatori, tiesu tulki/tulkotāji, tiesu eksperti un (noteiktās situācijās) arī ieslodzījuma vietu un probācijas dienestu darbinieki.

Pielāgoti mērķi

Tiesneši un prokurori ir galvenie profesionāļi, kas nodrošina Savienības tiesību aktu pienācīgu piemērošanu valsts līmenī 24 . Viņiem joprojām vajadzētu būt galvenajai mērķgrupai, kurai ir paredzēta apmācība par Savienības tiesību aktiem. Tiesneši piemēro Savienības tiesību aktus ex officio, praksē īsteno Savienības tiesību aktu prioritātes un tiešas piemērojamības principu un iesniedz prejudiciālus jautājumus EST. Prokuroriem ir jāpārzina un jāpiemēro attiecīgas ES acquis daļas tiesību jomā, tostarp krimināllietās aizdomās turēto un apsūdzēto personu procesuālās tiesības, ES finanšu interešu aizsardzības aspekti un jaunie darbības noteikumi, kas stājās spēkā pēc EPPO izveidošanas.

Tiesu un prokuratūru darbiniekiem ir būtiska loma tiesu sistēmu netraucētai darbībai. Daži no viņiem ir iesaistīti tiesas lēmumu sagatavošanā un izpildē, kā arī dokumentu, Eiropas maksājuma rīkojumu un Eiropas apcietināšanas orderu pārrobežu izsniegšanā un citās pārrobežu procedūrās. Šo pienākumu veikšanai ir nepieciešama plaša apmācība par Savienības tiesību aktiem, kas būtu precīzi pielāgota identificētajām vajadzībām. Komisija aicina veidot visu valsts un ES līmeņa tiesu darbinieku apmācības pakalpojumu sniedzēju tīklus, lai apmainītos ar paraugpraksi un uzlabotu valstu apmācības piedāvājumus.

Advokātiem ir ļoti svarīga loma Savienības tiesību aktu praktiskā īstenošanā daudzos tiesvedības procesos — neatkarīgi no tā, vai tie ir saistīti ar valsts mēroga vai pārrobežu lietām, civillietām, ģimenes lietām, administratīvām lietām vai krimināllietām. Viņu pienākums ir arī ierosināt Savienības tiesību jautājumus konkrētās juridiskās situācijās. Viņiem ir jāseko līdzi jaunām ES acquis izmaiņām. Tādēļ ir būtiski galveno uzmanību pievērst privāti praktizējošu juristu apmācībai un šādu apmācības pakalpojumu sniedzējiem.

Notāri palīdz nodrošināt Savienības tiesību aktu īstenošanu jomās, kas attiecas uz indivīdiem un uzņēmumiem, piemēram, mantošana, mediācija, maksātnespēja un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršana. Šie aspekti būtu labāk jāatspoguļo apmācības saturā, vienlaikus sekmējot interaktīvas metodikas, tostarp e-mācību, izmantošanu.

Tiesu izpildītāji ir iesaistīti tiesas lēmumu pārrobežu piespiedu izpildē, piemēram, Eiropas maza apmēra prasību un pārrobežu līdzekļu atgūšanas gadījumos. Lai gan viņu nodarbinātības statuss un profesionālā pieredze dažādās valstīs atšķiras, apmēram trešdaļā dalībvalstu viņi ir tiesu darbinieki. Viņiem ir vajadzīga plašāka apmācība par attiecīgajiem Savienības tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka viņi tos pareizi piemēro savā ikdienas darbā.

Citu profesiju pārstāvjiem paredzētas apmācības par Savienības tiesību aktiem uzlabošana

Šīs stratēģijas un Eiropas Tiesībaizsardzības apmācības shēmas (LETS) 25 savstarpējās saskarsmes jomās ir bijis lietderīgi izstrādāt un popularizēt vienotus apmācības materiālus un kopīgas prokuroru, tiesnešu un izmeklētāju apmācības sesijas. Šajā saistībā atzinīgi ir vērtējama un vēl vairāk būtu jāattīsta produktīvā sadarbība starp EJTN un Eiropas Savienības Tiesībaizsardzības apmācības aģentūru (CEPOL).

Ieslodzījuma vietu un probācijas dienestu darbinieki ir jauna mērķauditorija, jo viņu apmācība ir ārkārtīgi svarīga, lai nodrošinātu pamattiesību ievērošanu apcietinājuma laikā (jo īpaši saistībā ar Eiropas apcietināšanas orderiem 26 ) un konsolidētu viņu galveno lomu radikalizācijas novēršanā ieslodzījuma vietās un rehabilitācijas programmu sekmīgā īstenošanā. Viņiem arī ir jāpārzina ES politika, jo īpaši tādās jomās kā apcietināto personu pārvešana, probācija, alternatīvas sankcijas, uzraudzība, ar narkotikām saistītie tiesību akti, kā arī citas ieslodzījuma vietās pastāvošās problēmas 27 .

Visbeidzot, citiem juridisko profesiju pārstāvjiem, piemēram, mediatoriem 28 , tiesu ekspertiem 29 , maksātnespējas procesa administratoriem 30 un tiesu tulkiem/tulkotājiem 31 , arvien vairāk ir nepieciešamas zināšanas par Savienības tiesību aktiem un prasmes tos piemērot. Viņu tiesvedības procedūrās sniegtā ieguldījuma kvalitāte būtu jāuzlabo, nodrošinot attiecīgu apmācību par Savienības tiesību aktiem.

Pasākumi, kas jāveic visām ieinteresētajām personām:

Līdz 2024. gadam būtu jāpanāk, ka tālākizglītība par Savienības tiesību aktiem katru gadu tiek nodrošināta:

·65 % tiesnešu un prokuroru;

·15 % tiesu un prokuratūru darbinieku, kuriem nepieciešamas zināšanas par Savienības tiesību aktiem;

·15 % advokātu 32 ;

·30 % notāru;

·20 % tiesu izpildītāju.

Pasākumi, kas jāveic tīkliem:

·EJTN — ir jāizveido zinātības un paraugprakses apmaiņas tīkls, kurā apvienojušies visi tiesu iestāžu darbinieku apmācības pakalpojumu sniedzēji 33 ;

·Eiropas penitenciāro mācību akadēmiju tīkls (EPTA) — ir jāpaplašinās, iekļaujot visas dalībvalstis 34 , ir jāapzina apmācības vajadzības par Savienības tiesību aktiem un jāizstrādā attiecīga atbildes reakcija;

·Eiropas probācijas konfederācija (CEP) — ir jāturpina darbs apmācības jomā.

5.Augstvērtīgu un efektīvu apmācības pasākumu sekmēšana

Tiesiskās apmācības nodrošināšana nav pašmērķis. Ir ļoti svarīgi arī nodrošināt, ka apmācība ir pietiekami kvalitatīva, lai varētu sasniegt tās mērķus. Būtiska ir laba metodika — no apmācības programmu izstrādes līdz to īstenošanai un novērtēšanai. Lai elastīgi reaģētu uz problēmām, ar kurām praktizējoši juristi saskaras ikdienas darbā, apmācības pakalpojumu sniedzējiem pastāvīgi ir jāuzrauga apmācības vajadzības gan no valsts, gan Eiropas līmeņa ieinteresēto personu perspektīvas.

Praktizējošiem juristiem ir nepieciešama piekļuve dažādiem mācību veidiem — reflektīvām, konceptuālām, eksperimentālām un konkrētām mācībām. Viņu apmācībā būtu jāapvieno klātienes apmācības pasākumi, e-mācību rīki un apmācība darba vietā. Klātienes apmācības pasākumi (tostarp pārrobežu pasākumi) ir būtiski prasmju un attieksmes veidošanai, kā arī savstarpējas uzticēšanās veidošanai, ļaujot iesaistīties brīvās diskusijās uzticības un cieņas pilnā atmosfērā. Tie būtu jāatsāk, tiklīdz to pieļaus situācija sabiedrības veselības jomā. ES līmeņa apmācībai būtu arī jābūt noderīgai, izmēģinot jaunas iespējas, piemēram, hibrīdformātus (klātienes un tiešsaistes apmācības apvienojums) un klātienes apmācību dažādu profesiju pārstāvjiem par viņiem īpaši svarīgiem tematiem.

Lai labāk pielāgotos apmācāmo personu pieejamībai un daudzveidībai, būtu jāizmanto daudzveidīgi, viegli pieejami apmācības rīki un formāti. Apmācībā pilnvērtīgāk būtu jāizmanto jaunas tehnoloģijas 35 , lai sasniegtu plašāku auditoriju un uzlabotu apmācības kvalitāti. Šo vajadzību vēl vairāk pastiprina pašreizējā pandēmija un pāreja no klātienes apmācības pasākumiem uz apmācību tiešsaistē.

Visiem juridisko profesiju pārstāvjiem ir jābūt iespējai reāli izmantot augstākās kvalitātes e-mācības un pieeju e-resursiem par Savienības tiesību aktiem. Ar šiem rīkiem būtu jāpapildina un jāpalielina ieguvumi, ko sniedz klātienes apmācības pasākumi, — tie nodrošina jaunākos materiālus un autonomas mācīšanās rīkus, lai pēc iespējas labāk izmantotu e-tiesiskuma sniegtās iespējas.

Valsts līmeņa pasākumiem nevar būt tāda pati ietekme kā pārrobežu pasākumiem. Joprojām prioritāte ir tiesnešu, prokuroru un tiesu priekšsēdētāju apmaiņa — tai var būt gan vispārīgs, gan specializēts raksturs. Tā palīdz stiprināt vienotu Eiropas tiesiskuma kultūru, veidot uzticēšanos un sekmēt Savienības tiesību aktu vienotu piemērošanu. Šādai apmaiņai būtu jāsniedz reāla pievienotā vērtība tās dalībniekiem un jārada multiplikatora efekts profesionālajā vidē.

Visiem apmācības veidiem būtu jāparāda, ka ar tiem ir sasniegti noteiktie mērķi. Novērtēšanā būtu jāizvērtē zināšanu un prasmju apguve, attieksmes maiņa un ietekme uz profesionālo darbību, kā arī apmācāmo personu apmierinātības līmenis 36 .

Pasākumi, kas jāveic apmācības pakalpojumu sniedzējiem:

·stingrāk ievērot ieteikumus, kas minēti Ieteikumos mācību pakalpojumu sniedzējiem 37 un EJTN Rokasgrāmatā par tiesiskās apmācības metodiku Eiropā 38 ;

·ik gadu organizēt pārrobežu apmācības pasākumus vismaz 5 % visu tiesnešu un prokuroru; piesaistīt jaunus apmācību dalībniekus;

·piedāvāt tādu interaktīvu, praktisku un visiem pieejamu e-mācību iespējas, kas precīzi pielāgotas apmācības mērķiem;

·sīkāk izpētīt moderno metožu, piemēram, virtuālās apmācības klātienē un paplašinātās realitātes risinājumu, potenciālu;

·plašāk izmantot “kapsulveida” (īsu, mūsdienīgu, mērķtiecīgu) e-apmācību, lai apmierinātu juridisko profesiju pārstāvju steidzamās vajadzības konkrētas lietas kontekstā;

·nodrošināt, ka apmācības instruktori ir apmācīti un spēj pilnvērtīgi izmantot e-mācību metodiku;

·novērtēt katru apmācības pasākumu, ņemot vērā dalībnieku apmierinātības līmeni, kompetenču uzlabojumu un attiecīgā gadījumā arī ietekmi uz dalībnieku profesionālo darbību.

Pasākumi, kas jāveic Komisijai:

·attiecīgā gadījumā ES atbalstītajos apmācības pasākumos izmantot vienotu novērtējuma veidlapu;

·iekļaut Eiropas e-tiesiskuma portālā 39  “Eiropas apmācības platformu”, kas kalpotu kā galvenais centrs informācijas iegūšanai par juridisko profesiju pārstāvjiem paredzētiem apmācības pasākumiem un kā vienots piekļuves punkts pašmācības materiāliem par Savienības tiesību aktiem.

6.Gados jaunu praktizējošo juristu tiesiskās apmācības uzlabošana

Jaunajiem juridisko profesiju pārstāvjiem sākotnējās apmācības 40 laikā būtu jāsniedz pamatzināšanas par Savienības tiesību sistēmu un tiesiskuma kultūru. Šīm zināšanām būtu jāpalīdz veidot viņu praktisko izpratni par Savienības tiesību aktu lomu valstu tiesību sistēmās, par tiesiskuma acquis un par viņu kā Eiropā praktizējošu juristu lomu. Tādēļ sākotnējās apmācībās (ja tādas pastāv) pietiekami daudz laika būtu jāveltī kvalitatīvai apmācībai par Savienības tiesību aktiem, pamattiesībām un tiesiskumu, kā arī tiesneša aroda prasmju un valodu apguvei. Savienības tiesību sistēmiskie elementi 41 būtu jāiekļauj standarta apmācībā.

Pasākumi, kas jāveic apmācības pakalpojumu sniedzējiem:

·nodrošināt, ka visas sākotnējās apmācības programmas ietver moduļus par Savienības tiesību aktiem, kas ir vai nu integrēti valstu tiesiskās apmācības pasākumos, vai arī — attiecīgā gadījumā — tiek izmantoti atsevišķi;

·jauno praktizējošo juristu sākotnējā tiesiskajā apmācībā kā standarta komponentus iekļaut ES acquis, kas attiecas uz tiesiskumu un ES Pamattiesību hartu, kā arī tiesneša aroda prasmju apgūšanu;

·nodrošināt, ka visi topošie vai amatā tikko apstiprinātie tiesneši un prokurori savas sākotnējās apmācības laikā piedalās pārrobežu apmaiņā;

·nodrošināt, ka sākotnējā apmācībā kā standarta komponents tiek iekļauta EJTN AIAKOS apmaiņas programma topošajiem un amatā tikko ieceltajiem tiesnešiem un prokuroriem 42 . Valstu tiesiskās apmācības pakalpojumu sniedzējiem būtu jāiesaistās šādas apmaiņas organizēšanā;

·sākotnējās apmācības piedāvājumā kā standarta komponentu iekļaut juridiskās valodas kursus.

7.Kopīgas atbildības veicināšana

Atbildība par tiesiskās apmācības nodrošināšanu tiek dalīta starp dalībvalstīm, apmācības pakalpojumu sniedzējiem, valstu un Eiropas juridisko profesiju pārstāvju organizācijām un Eiropas Savienību. Lielāka atdeve ir nepieciešama no visiem iesaistītajiem dalībniekiem.

Galvenā atbildība jāuzņemas valstu ieinteresētajām personām

Valstu apmācības pakalpojumu sniedzējiem, tieslietu ministrijām, tiesnešu un prokuroru padomēm un reglamentēto profesiju pārstāvniecības iestādēm ir pienākums nodrošināt, ka apmācība atbilst praktizējošo juristu vajadzībām. Ir jādara pieejami pienācīgi resursi — gan budžets, gan darbinieki apmācības organizēšanai, gan laiks, lai juridisko profesiju pārstāvji varētu piedalīties mācībās. Obligātu apmācības kvotu noteikšana varētu nodrošināt, ka apmācība tiek uztverta kā daļa no parastās darba kārtības. Proaktīvi ir jāizplata informācija par valstu un ES līmeņa apmācības pieejamību un ir jāatbalsta iesaistīšanās apmācībā.

Patiesas apmācības kultūras radīšanā būtu jāiesaista vadošie un pieredzējušākie juridisko profesiju pārstāvji. Ir nepieciešama attieksmes maiņa, lai tiesu iestādes un profesionālās organizācijas padarītu par mācību organizācijām, kurās apmācība tiek uzskatīta par ieguldījumu nākotnē, nevis traucēkli ikdienas darbā.

Savienības tiesību ekspertu tīkli

Praktizējošiem juristiem nav pilnībā jāpārzina visas Savienības tiesību aktu nianses, bet tie ir jāievēro attiecīgajās situācijās. Viņiem vajadzētu būt iespējai vērsties pie kolēģa, kurš var sniegt vajadzīgās zināšanas un atbalstu saistībā ar Savienības tiesību aktiem, pilnībā ievērojot tiesu neatkarības principu, un kurš ir iesaistījies tīklā, kas šajā nolūkā izveidots valsts līmenī. Tā ir atzītā pievienotā vērtība, ko sniedz valsts tīkli, kuros apvienojušies tiesu koordinatori Savienības tiesību jautājumos.

Eiropas Tiesiskās apmācības tīkla unikālā loma

EJTN ar savu dalībnieku palīdzību vislabāk spēj koordinēt valstu apmācības pasākumus par Savienības tiesību aktiem un attīstīt tiesnešu un prokuroru pārrobežu apmācību, kas ietver arī apmaiņas pasākumus 43 . EJTN izstrādātie deviņi “tiesiskās apmācības principi” 44 pamazām kļūst par labas tiesiskās apmācības paraugu pasaules mērogā. Tam ir vajadzīgs stabils un pienācīgs finansējums.

ES līmeņa dalībniekiem ir būtiska multiplikatoru loma

Eiropas tiesību akadēmija (ERA) un Eiropas Publiskās pārvaldes institūts (EIPA), kas atrodas Luksemburgā, palīdz konsolidēt zināšanas par Savienības tiesību aktiem. Tiem būtu vēl vairāk jāuzlabo apmācības sniegšana, jānodrošina savu pasākumu kvalitāte un jāsekmē tajos sasniegto rezultātu tālāknodošana.

Juridisko profesiju pārstāvju tīkliem, piemēram, Eiropas Advokātu kolēģiju un juristu biedrību padomei (CCBE) advokātu gadījumā, Eiropas Savienības Notāru padomei (CNUE) notāru gadījumā un Eiropas Tiesu izpildītāju apvienībai (UEHJ) tiesu izpildītāju gadījumā, arī ir svarīga loma apmācības par Savienības tiesību aktiem uzlabošanā. Tiem ir būtiska loma šīs stratēģijas pilnvērtīgā īstenošanā, nodrošinot, ka izstrādātie materiāli tiek izmantoti un atkārtoti izmantoti to dalībnieku vidū, un sekmējot apmācības pasākumu izvēršanu valsts mērogā. Pieredzes apmaiņai starp apmācības pakalpojumu sniedzējiem no dažādām dalībvalstīm būtu jāļauj tiem konstatēt trūkumus savos apmācības pasākumos, radīt novatoriskus risinājumus un izmantot labu praksi, kas sniedz pārbaudītus rezultātus.

Eiropas juridisko profesiju pārstāvju tīkliem, kuru darbība ir orientēta uz atsevišķām Savienības tiesību jomām, arī ir svarīga loma kā multiplikatoriem.

Komisijas atbalsts

Komisija atbalstīs augstvērtīgus apmācības projektus ar Eiropas dimensiju, izmantojot programmu “Tiesiskums” un citas attiecīgās finansēšanas shēmas 45 . Komisija atbalstīs multiplikatoru, tostarp apmācības instruktoru, apmācību un sekmēs apmācības pakalpojumu sniedzēju pārrobežu konsorciju izveidi. Komisija turpinās attīstīt šajā jomā strādājošo tīklu darbību un, organizējot konferences, sekmēs to sadarbību, kā arī veicinās moderno tehnoloģiju un Eiropas e-tiesiskuma portāla izmantošanu.

Komisija atbalstīs projektus, kuri attiecas uz ES prioritārajām jomām, kuros tiek izmēģinātas jaunas idejas un kuri palīdz reaģēt uz konkrētām ad hoc vajadzībām. Komisija īpašu uzmanību pievērsīs apmācības vajadzību novērtēšanai un rezultātu ilgtspējai. Komisija prasīs, lai pakalpojumu sniedzēji, kuri izmanto ES līdzfinansējumu, darītu vairāk, lai nodrošinātu apmācības un tās sniegto rezultātu ilglaicīgumu. Komisija izmantos visas Finanšu regulā paredzētās iespējas, lai vienkāršotu piekļuvi ES finansējumam, tostarp saistībā ar pieteikumu iesniegšanu un dotāciju pārvaldību 46 .

Tiesiskā apmācība juridisko profesiju pārstāvjiem ārpus Eiropas Savienības

Eiropas tiesiskā apmācība ir paredzēta galvenokārt juridisko profesiju pārstāvjiem Eiropas Savienībā. Taču gadu gaitā sadarbība ir paplašināta, iekļaujot arī ES kandidātvalstis un potenciālās kandidātvalstis un citas valstis, kuras ir izteikušas vēlmi iepazīties ar ES tiesiskuma kultūru 47 , lai uzlabotu savu tiesu sistēmu darbību. Apmācība par tiesiskuma acquis jo īpaši ir nepieciešama kandidātvalstīs un potenciālajās kandidātvalstīs 48 , jo tām, gatavojoties dalībai ES, par prioritāti ir jānosaka demokrātijas un tiesiskuma veicināšana un pamattiesību ievērošana 49 .

Komisija jo īpaši mudina juridisko profesiju pārstāvjus no Rietumbalkānu reģiona piedalīties pārrobežu tiesiskās apmācības pasākumos. Šim reģionam sniegtā ES atbalsta mērķis ir nodrošināt saskaņotību un ilgtspēju un risināt problēmas, pamatojoties uz pareizu apmācības vajadzību novērtēšanu un izmantojot uz problēmu risināšanu vērstu (nevis līdzekļu devēju virzītu) pieeju. Ir jāturpina stiprināt Rietumbalkānu reģiona tiesiskās apmācības pakalpojumu sniedzēju strukturālo sadarbību gan reģionālā līmenī, gan ar ES. Attiecīgā gadījumā šis process varētu ietvert arī EJTN lomas konsolidēšanu, jo tas ir zinātības centrs, kas varētu atbalstīt spēju veidošanu un metodikas uzlabošanu.

Jāmeklē arī plašākas sinerģijas iespējas ar ES finansētām tiesiskās apmācības iniciatīvām citās trešās valstīs, jo īpaši Āfrikā un Latīņamerikā, tādējādi sniedzot ieguldījumu demokrātijas, cilvēktiesību un tiesiskuma stiprināšanā 50 .

Ilgtspēja

Aktīvi tiks veicināta apmācības moduļu, pakešu un publikāciju, piemēram, rokasgrāmatu un pamatnostādņu, kas sagatavotas ar ES fondu atbalstu 51 un kuras kopīgi izmanto valstu un ES līmeņa apmācības pakalpojumu sniedzēji, izplatīšana, ieviešana, atkārtota izmantošana, atjaunināšana un pielāgošana attiecīgās valsts situācijai, kā arī apmācība, kas paredzēta multiplikatoriem (piem., apmācības instruktoriem).

Uzraudzība

Komisija turpinās ziņot par progresu juridisko profesiju pārstāvju apmācībā par Savienības tiesību aktiem. Komisija kopā ar ieinteresētajām personām apsvērs, kā varētu uzlabot datu vākšanu un analīzi.



Ieteikumi:

·visām dalībvalstīm — tiesnešu un prokuroru vajadzībām izveidot valsts Savienības tiesību koordinatoru tīklu; sekmēt pārrobežu sadarbību starp šādiem tīkliem;

·citu juridisko profesiju pārstāvjiem — izveidot līdzīgus amatus nolūkā atbalstīt mācīšanos no kolēģiem darba vietā.

Pasākumi, kas jāveic ieinteresētajām personām:

·EJTN — nodrošināt tiesnešu un prokuroru kvalitatīvu apmācību, tostarp e-mācības, rūpēties par tiesu darbinieku vajadzībām un palielināt ES līmeņa pasākumu multiplikatora efektu, mudinot savus dalībniekus nodrošināt plašākas iespējas iziet apmācību par Savienības tiesību aktiem;

·ES līmeņa tīkliem, apmācības pakalpojumu sniedzējiem un juridisko profesiju pārstāvju organizācijām — turpināt veicināt, koordinēt un/vai organizēt pārrobežu apmācības pasākumus, tostarp apmācību tiešsaistē, vienlaikus uzlabojot apmācības rezultātus.

Pasākumi, kas jāveic Komisijai:

·atbalstīt sadarbību starp ieinteresētajām personām, lai palīdzētu sasniegt šīs stratēģijas mērķus;

·ar programmas “Tiesiskums” starpniecību piešķirt ES finansiālo atbalstu augstvērtīgiem projektiem, kas ilgtspējīgā veidā palīdz apmierināt konkrētas apmācības vajadzības, un EJTN;

·sadarbībā ar ieinteresētajām personām izveidot uzlabotu uzraudzības sistēmu.

8.Secinājumi

Šajā Eiropas tiesiskās apmācības stratēģijā 2021.–2024. gadam ir noteikts pamats vērienīgam darbību kopumam, kura mērķis ir veicināt Savienības tiesību aktu pareizu un efektīvu piemērošanu. Stratēģijas mērķis ir nostiprināt vienotu Eiropas tiesiskuma kultūru, kuras pamatā ir tiesiskums, pamattiesības un savstarpēja uzticēšanās.

Lai nodrošinātu stratēģijas sekmīgu īstenošanu, Komisija aicina visas ieinteresētās personas — tieslietu ministrijas, tiesnešu un prokuroru padomes, reglamentēto profesiju pārstāvju padomes, Eiropas juridisko profesiju pārstāvju asociācijas, valstu un ES līmeņa apmācību pakalpojumu sniedzējus, ES iestādes un struktūras — apņemties sasniegt stratēģijas kvantitatīvos un kvalitatīvos mērķus.

Komisija regulāri uzraudzīs šīs stratēģijas īstenošanu un sadarbosies ar citām ES iestādēm, lai nodrošinātu tās mērķu sasniegšanai nepieciešamo politisko atbalstu.

(1)

     Līguma par Eiropas Savienības darbību 81. panta 2. punkta h) apakšpunkts un 82. panta 1. punkta c) apakšpunkts.

(2)

     COM(2011) 551 galīgā redakcija.

(3)

     Tiesiskā apmācība ES dalībvalstīs, Eiropas Parlamenta pētījums (IPOL-JURI-ET(2011)453.198).

(4)

     Evaluation of the 2011-2020 European judicial training strategy [Eiropas tiesiskās apmācības stratēģijas 2011.–2020. gadam novērtējums], Komisijas dienestu darba dokuments (SWD(2019) 380).

(5)

     Komisijas Tiesiskuma un patērētāju ģenerāldirektorāta ziņojumi.

(6)

      https://ec.europa.eu/info/consultations/training-justice-professionals-eu-law-evaluation_lv .

(7)

     Komisijas paziņojumi Tiesiskuma stiprināšana Savienībā. Rīcības plāns (COM(2019) 343 final) un 2020. gada ziņojums par tiesiskumu. Tiesiskuma situācija Eiropas Savienībā (COM(2020) 580 final).

(8)

     Sk. Vispārīgo datu aizsardzības regulu, Direktīvu par datu aizsardzību tiesībaizsardzības jomā un jaunāko EST judikatūru, piemēram, 2014. gada 8. aprīļa spriedumu Digital Rights (apvienotās lietas C-293/12 un C-594/12); un 2016. gada 21. decembra spriedumu Tele2 Sverige (C-203/15).

(9)

     Komisijas Paziņojums Strategy to reinforce the application of the Charter of Fundamental Rights in the EU [Stratēģija Pamattiesību hartas piemērošanas uzlabošanai Eiropas Savienībā] (COM(2020) 711 final).

(10)

     Saskaņā ar Komisijas Paziņojumu Digitalisation of justice in the EU [Tiesu sistēmu digitālā pārkārtošanās Eiropas Savienībā] (COM(2020) 710 final).

(11)

     Padomes secinājumi Tiesu iestāžu pieejamība — digitalizācijas sniegto iespēju izmantošana (2020/C 342 I/01).

(12)

     Komisijas Paziņojums ES stratēģija par cietušo tiesībām (2020.–2025. gads) (COM(2020) 258 final).

(13)

     Gaidāmā ES stratēģija par bērna tiesībām (to plānots pieņemt 2021. gadā).

(14)

     Sk. Starptautiskās Juristu komisijas rokasgrāmatu Women’s access to justice for gender-based violence [Sieviešu iespējas vērsties tiesā dzimumu vardarbības gadījumos]: http://www.icj.org/wp-content/uploads/2016/03/Universal-Womens-accesss-to-justice-Publications-Practitioners-Guide-Series-2016-ENG.pdf

(15)

     Profesionālā apmācība mūža garumā.

(16)

     Tas ietver apmācību par unikāliem sadarbības mehānismiem izpildes panākšanas nolūkā, piem., saskaņā ar Regulu par sadarbību patērētāju tiesību aizsardzības jomā (Regula (ES) 2017/2394).

(17)

     Piem., negodīgi tirgotāji, kas izmanto negodīgu komercpraksi; lidojumu masveida atcelšana, neievērojot patērētāju tiesības saņemt naudas līdzekļu atmaksu.

(18)

     Komisijas Paziņojums Ilgtermiņa rīcības plāns vienotā tirgus noteikumu labākai īstenošanai un izpildei (COM(2020) 94 final).

(19)

     Komisijas Paziņojums ES iekšējo ieguldījumu aizsardzība (COM(2018) 547 final).

(20)

     Piem., kiberuzbrukumi veselības jomā, viltotu medicīnas produktu tirdzniecība, krāpniecība, kas saistīta ar aizsargaprīkojumu vai Covid-19 testiem, un sanitāro atkritumu nelikumīga likvidēšana.

(21)

      https://www.cepol.europa.eu/media/news/cepol-issues-fast-track-needs-analysis-impact-covid-19-law-enforcement-training .

(22)

     T. i., prasmju un attieksmes kopums, kas nepieciešams tiesnesim.

(23)

     Sk. 5. zemsvītras piezīmi un 2020. gada ziņojumu; https://ec.europa.eu/info/law/cross-border-cases/training-legal-practitioners-and-training-practices_lv .

(24)

     Tas attiecas uz visām jurisdikcijām, tostarp administratīvajām.

(25)

     Sk. Komisijas Paziņojumu COM(2013) 172 final.

(26)

     Sk. Tiesas 2016. gada 5. aprīļa spriedumu PPU, Aranyosi un Căldăraru, apvienotās lietas C-404/15 un C-659/15 PPU; 2018. gada 25. jūlija spriedumu lietā C-220/18 PPU (Apcietinājuma apstākļi Ungārijā) un 2019. gada 15. oktobra spriedumu Dorobantu, C-128/18.

(27)

     ES Narkomānijas apkarošanas programma un rīcības plāns 2021.–2025. gadam (COM(2020) 606 final).

(28)

     Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/52/EK (2008. gada 21. maijs) par konkrētiem mediācijas aspektiem civillietās un komerclietās (OV L 136, 24.5.2008., 3. lpp.).

(29)

     Padomes secinājumi un rīcības plāns par turpmāko darbību attiecībā uz Eiropas Tiesu ekspertīzes telpas izveidi (10128/16).

(30)

     Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/848 (2015. gada 20. maijs) par maksātnespējas procedūrām (OV L 141, 5.6.2015., 19. lpp.) un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/1023 (2019. gada 20. jūnijs) par preventīvās pārstrukturēšanas regulējumu, parādsaistību dzēšanu un diskvalifikāciju un ar pārstrukturēšanu, maksātnespēju un parādsaistību dzēšanu saistīto procedūru efektivitātes palielināšanas pasākumiem un ar ko groza Direktīvu (ES) 2017/1132 (Direktīva par pārstrukturēšanu un maksātnespēju) (OV L 172, 26.6.2019., 18. lpp.).

(31)

     Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2010/64/ES (2010. gada 20. oktobris) par tiesībām uz mutisko un rakstisko tulkojumu kriminālprocesā (OV L 280, 26.10.2010., 1. lpp.).

(32)

     Advokātu apmācības uzraudzības procesā tiks ņemtas vērā grūtības savākt datus.

(33)

     Komisija atzinīgi vērtē EJTN lēmumu savā mērķauditorijā iekļaut arī tiesu iestāžu un prokuratūru darbiniekus.

(34)

     Pašreizējās ES dalībvalstis: Austrija, Beļģija, Bulgārija, Čehija, Francija, Horvātija, Igaunija, Itālija, Īrija, Latvija, Luksemburga, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovēnija, Somija, Spānija, Vācija un Zviedrija.

(35)

     Piem., virtuāla apmācība klātienē: interaktīva virtuālā klase; virtuālā realitāte: virtuāla apmācības vide, kurai var piekļūt ar digitālām ierīcēm; paplašinātā realitāte: reālās pasaules vide, kas uzlabota ar datoru radītu uztveramu informāciju; jaukta realitāte: realitātei pievienoti virtuāli elementi.

(36)

     Sk. EJTN Pamatnostādnes tiesiskās apmācības prakses novērtēšanai; https://bit.ly/2UDmqtX .

(37)

      https://e-justice.europa.eu/fileDownload.do?id=9f252d82-8ef4-4f6e-b562-372f9fa50096 .

(38)

      http://www.ejtn.eu/Methodologies--Resources/Training-Methods .

(39)

      https://e-justice.europa.eu/content_impact_of_the_covid19_virus_on_the_justice_field-37158-lv.do .

(40)

     Topošo vai amatā tikko apstiprināto juridisko profesiju pārstāvju apmācība.

(41)

     Savienības tiesību aktos paredzētie vispārējie principi un tiesiskās aizsardzības līdzekļi, EST loma, kā notiek tiesu iestāžu sadarbība, kur atrast vajadzīgo informāciju un veidlapas utt.

(42)

     AIAKOS programmas ietvaros topošie vai amatā tikko apstiprinātie tiesneši no dažādām dalībvalstīm kopīgi tiek iesaistīti mācībās tiesiskās apmācības iestādē vai tiesās/prokuratūrās, lai sekmētu savstarpējo izpratni par dažādām Eiropas tiesiskuma kultūrām un sistēmām un uzlabotu informētību par viņu (turpmākā) darba Eiropas dimensiju.

(43)

     Padomes secinājumi Praktizējošu juristu apmācība: būtisks līdzeklis, lai konsolidētu ES acquis (2014/C 443/04).

(44)

      http://www.ejtn.eu/PageFiles/15756/Judicial%20Training%20Principles_EN.pdf . 

(45)

Tās ietver Komisijas priekšlikumus Eiropas Parlamenta un Padomes regulām, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) (COM(2018) 382), Savienības programmu izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā “Erasmus” (COM(2018) 367), programmu “Tiesības un vērtības” (2021.–2027. gadam) (COM(2018) 383), Vides un klimata pasākumu programmu (LIFE) (COM(2018) 385), ES Krāpšanas apkarošanas programmu (COM(2018) 386) un Pirmspievienošanās palīdzības instrumentu (IPA III) (COM(2018) 465).

(46)

     Sk. 4. zemsvītras piezīmi (44. lpp.).

(47)

     Kopīgs paziņojums Eiropas kaimiņattiecību politikas pārskatīšana (JOIN(2015) 50 final); Austrumu partnerības politika pēc 2020. gada. Noturības stiprināšana — Austrumu partnerība, kas sniedz labumu visiem (JOIN(2020) 7 final).

(48)

     Komisijas Paziņojums Pievienošanās procesa uzlabošana — ticama ES perspektīva Rietumbalkāniem (COM(2020) 57 final).

(49)

     Padomes secinājumi par paplašināšanos un stabilizācijas un asociācijas procesu (7002/20).

(50)

     Ceļā uz visaptverošu stratēģiju ar Āfriku (JOIN(2020) 4 final); Latīņamerikas un Karību jūras reģions: spēku apvienošana kopīgai nākotnei (JOIN(2019) 6 final).

(51)

     Piemēram, Mācību rokasgrāmata tiesnešiem un prokuroriem par tiesiskumu ( http://www.ejtn.eu/PageFiles/16144/2019-056-Training%20guide-v5_FINAL.pdf ); Tiesiskums Eiropā no juridisko profesiju un akadēmiskās vides pārstāvju perspektīvas ( http://www.ejtn.eu/PageFiles/16144/2019-056-RoL%20Manual-170x240-WEB_FINAL.pdf ), Apmācību pakete par ES vides tiesību aktiem ( https://ec.europa.eu/environment/legal/law/training_package.htm ).

Top