EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0209

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI Gada ziņojums par iniciatīvas "ES palīdzības brīvprātīgie" īstenošanu 2019.gadā

COM/2020/209 final

Briselē, 25.5.2020

COM(2020) 209 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

Gada ziņojums par iniciatīvas "ES palīdzības brīvprātīgie" īstenošanu 2019.gadā


I. Ievads

Rīkojoties saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 214. panta 5. punktu, ES 2014. gadā sāka iniciatīvu “ES palīdzības brīvprātīgie” 1 . Iniciatīvas mērķis ir stiprināt ES spēju sniegt vajadzībām atbilstīgu humāno palīdzību un stiprināt apdraudētu vai katastrofu skartu kopienu spējas un izturētspēju ārpussavienības valstīs. Vienlaikus tā ļauj Eiropas iedzīvotājiem, piedaloties humānās palīdzības pasākumos šajās valstīs, izrādīt solidaritāti cilvēkiem, kas nonākuši grūtībās.

Šajā ziņojumā aprakstīta iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošana 2019. gadā. Tas sagatavots saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 375/2014 2 27. panta 4. punktu, kurā noteikts, ka Komisijai jāiesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei gada ziņojumi par panākumiem, kas gūti šīs regulas īstenošanā. Iepriekšējie ziņojumi par 2014., 2015., 2016., 2017. un 2018. gadu ir pieejami tiešsaistē 3 .

Ziņojuma pamatā ir dati, kas savākti un analizēti saskaņā ar iniciatīvas pasākumu īstenošanas uzraudzības sistēmu. Šo sistēmu izstrādāja un saskaņoja, Komisijai vienojoties ar Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūru (EACEA), kuras atbildībā ir pārvaldīt lielāko daļu darbību, kas veiktas saskaņā ar šo iniciatīvu.

II. Mērķi un prioritātes

Šajā ziņojumā aprakstītās darbības pamatojās uz Komisijas 2019. gada darba programmu iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošanai 4 saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 375/2014 21. panta 3. punktu. Iniciatīvas īstenošanai budžetā tika paredzēti līdzekļi 18 365 000 EUR apmērā.

Iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” mērķis ir palīdzēt stiprināt ES spējas sniegt uz vajadzībām balstītu humāno palīdzību, kuras mērķis ir saglabāt dzīvību, novērst un atvieglot cilvēku ciešanas un saglabāt cilvēka cieņu, un palīdzēt stiprināt neaizsargātu vai katastrofu skartu kopienu spējas un izturētspēju trešās valstīs, jo īpaši, panākot sagatavotību katastrofām, samazinot katastrofu risku un uzlabojot saikni starp palīdzības sniegšanu, atjaunošanu un attīstību.

III. 2019. gadā īstenotie pasākumi

Pasākumi, kas aprakstīti šā dokumenta 1.–4. iedaļā, ir deleģēti EACEA, un tā tos īstenojusi sadarbībā ar Komisiju 5 .

EACEA ir atbildīga par uzaicinājumiem iesniegt priekšlikumus, uzaicinājumiem iesniegt piedāvājumus, līgumu pārvaldību un attiecīgo budžeta piešķīrumu izpildi saskaņā ar Komisijas gada darba programmām. Darbību pārvaldībā Komisija joprojām ir tieši atbildīga par partneru un brīvprātīgo tīkla, tiešsaistes platformas izveidi un uzturēšanu un komunikācijas pasākumiem.

1.Nosūtīšana

ES palīdzības brīvprātīgo nosūtīšana humānās palīdzības projektos valstīs ārpus ES sniedz jēgpilnu iespēju ES pilsoņiem un ES pastāvīgajiem iedzīvotājiem izrādīt solidaritāti grūtībās nonākušajiem. Pilna laika brīvprātīgo nosūtīšanu darbam valstīs, kas nav ES dalībvalstis, atbalsta tiešsaistē veiktais brīvprātīgais darbs, kurā cilvēki var piedalīties, atrazdamies jebkurā pasaules vietā.

Brīvprātīgā darba iespējas, ko finansē no iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” budžeta, nosūtošo un uzņemošo organizāciju konsorciji publicē ES palīdzības brīvprātīgo platformā 6 .

Laikā no 2019. gada 1. janvāra līdz 2019. gada 31. decembrim 374 ES palīdzības brīvprātīgos nosūtīja darbam projektos, kurus finansēja no 2017. un 2018. gada budžeta, un šajā periodā tika nodrošināta 61 mācekļa prakses vieta. Mācekļa prakses vietas ļauj jaunākajiem ES palīdzības brīvprātīgajiem pavadīt līdz sešiem mēnešiem nosūtošās organizācijas galvenajā mītnē ES dalībvalstī pirms viņu nosūtīšanas uz kādu trešo valsti.

Zemāk redzamajā diagrammā apkopots brīvprātīgo skaits, kāds plānots nosūtīšanas projektiem, kuri tiek atlasīti katru gadu kopš iniciatīvas sākuma 2015. gadā. 2019. gadā publicētā nosūtīšanas uzaicinājuma rezultāts ir 424 nosūtīšanas gadījumi, kuri tiks īstenoti 2020./2021. gadā.

ES palīdzības brīvprātīgo pieredze un prasmes ir daudzveidīgas, un tas saskan ar vajadzībām atbilstīgu pieeju, ko izmanto, lai noteiktu brīvprātīgo nosūtījumus un atlasītu iespējamos ES palīdzības brīvprātīgos. Zemāk redzamajā diagrammā parādīti iecienītākie profesiju profili, kurus organizācijas publicē kā savas brīvprātīgā darba vakances. Trīs vispieprasītākie profili kopš iniciatīvas sākuma ir i) komunikācija, ii) katastrofu riska pārvaldība un iii) projektu vadība.

ES palīdzības brīvprātīgie ir ES dalībvalstu valstspiederīgie un trešo valstu valstspiederīgie, kas likumīgi uzturas kādā no ES dalībvalstīm. 2019. gadā brīvprātīgo dalības līmenis sadalījumā pēc valstspiederības ir saglabājies nemainīgs. Līdz šim, kā parādīts zemāk redzamajā diagrammā, iniciatīvā ir piedalījušies brīvprātīgie no 24 dalībvalstīm, visvairāk no Itālijas, Spānijas un Francijas.

Kopš iniciatīvas sākuma ir publicēti 205 tiešsaistes brīvprātīgā darba uzdevumi, no kuriem 62 — 2019. gadā. Visbiežāk pieprasītie uzdevumi bija tulkošana, korektūra un grafiskais dizains.

Brīvprātīgā darba piemēri no 2019. gadā īstenotajiem projektiem 7

Projekts “Humānās palīdzības brīvprātīgie darbībā: izaicinājumi un iespējas” apvieno divas nosūtošās organizācijas no Francijas un Slovākijas, kas strādā kopā, lai nosūtītu 18 ES palīdzības brīvprātīgos humānās palīdzības operācijām deviņās uzņemošajās organizācijās Albānijā, Marokā, Alžīrijā, Ekvadorā, Gruzijā un Turcijā. Albānijā projekts piedāvā ar uzturu saistītus pakalpojumus neaizsargātām grupām Tirānas pašvaldības teritorijā, piemēram, bērniem, cilvēkiem, kuri nonākuši grūtībās, un cilvēkiem ar hroniskām slimībām.

Jaunākā ES palīdzības brīvprātīgā, kas strādā uztura jomā, raksta par savu lomu Albānijā, kur viņa vadīja darbseminārus par labu uztura praksi bērniem un jauniešiem ar invaliditāti: “Brīvprātīgā darba misijas laikā, strādājot par dietoloģi, man ir bijusi iespēja sadarboties ar dažādiem centriem un skolām. Reizi nedēļā es dodos uz centru “Femijet e Botes ne Shqiperi”, kur pēc mācībām skolā laiku pavada 10 bērni, un uz centru “Fondacioni Ndihmoni Jeten” ciematā Prush, kas rūpējas par jauniešiem ar garīgiem traucējumiem, tostarp īpašu tādu jauniešu grupu, kuri mācās kļūt pēc iespējas neatkarīgāki. Ar šīm divām grupām man bija iespēja izveidot saites un organizēt darbseminārus, kuru pamatā bija izglītošanās uztura jomā.”

( https://webgate.ec.europa.eu/echo/eu-aid-volunteers_en/nutritional-education-food-pyramid_en )

Projektā “ES palīdzības brīvprātīgo darbs ar mērķi uzlabot neaizsargātu kopienu izturētspēju un reaģēšanas spējas, izmantojot nosūtīšanas un spēju veidošanas pasākumus” nosūtošās organizācijas no Itālijas un Spānijas sadarbojas kā partneres, lai nosūtītu 32 brīvprātīgos uz 13 valstīm, kas nav Eiropas valstis.

Jaunākais ES palīdzības brīvprātīgais, kas nosūtīts uz Filipīnām, raksta par savu pieredzi, ko guvis kā ES palīdzības brīvprātīgais loģistikas jomā. Kopš Tāla vulkāna izvirduma viņa darbība ir vērsta uz ārkārtas reaģēšanas operāciju loģistikas koordināciju šajā apgabalā:

“Pēc pagājušajās nedēļās notikušajām zemestrīcēm mēs tagad īstenojam vairākus projektus ar pajumtes nodrošināšanas, ūdens, sanitārijas un higiēnas (WASH) un naudas līdzekļu nodrošināšanas komponentiem. Šajos divos mēnešos tika piedzīvots arī spēcīgs taifūns, nodēvēts par Kammuri, — šogad jau divdesmitais pēc kārtas, bet, par laimi, tas nebija tik iznīcinošs, kā tika gaidīts. Šķiet, apgalvojums, ka šajos mēnešos darba pietiek ik brīdi, ir pilnīgi patiess.”

Vairāk stāstu no projektu īstenošanas vietām: https://webgate.ec.europa.eu/echo/eu-aid-volunteers_en/ .

2019. gada uzaicinājums iesniegt priekšlikumus par ES palīdzības brīvprātīgo nosūtīšanu 8 tika publicēts 2019. gada 12. aprīlī ar iesniegšanas termiņu 2019. gada 13. jūniju. Uzaicinājuma mērķis bija līdzfinansēt ES palīdzības brīvprātīgo nosūtīšanas projektus, tostarp mācekļa prakses vietas jaunajiem profesionāļiem un papildu spēju veidošanas pasākumus, ko veic brīvprātīgie. Sākotnēji šā uzaicinājuma budžets bija 10 000 000 EUR. Pēc tam pēc pieteikumu izvērtēšanas budžetu palielināja, pārvietojot līdzekļus no budžeta, kas bija piešķirts uzaicinājumam iesniegt priekšlikumus tehniskās palīdzības un spēju veidošanas jomā. Kopumā līdzfinansēšanai tika atlasīti 10 projekti 9 ar kopējo ES dotāciju 11 360 700 EUR apmērā. Projekti sākās 2019. gada decembrī, un to rezultātā tiks nosūtīti 424 ES palīdzības brīvprātīgie, ko plānots sākt 2020. gadā. Ir palielinājies organizāciju piedāvātais brīvprātīgo skaits no 368 2018. gadā līdz 424 2019. gadā.

Nosūtīšanu 2019. gadā bija plānots veikt uz Āfriku (45,5 %), Latīņameriku un Karību jūras reģionu (24,8 %), Tuvajiem Austrumiem (15,8 %), Austrumāziju (9,9 %), Vidusāziju (3,1 %) un Balkānu reģionu (0,9 %).

2.Tehniskā palīdzība un spēju veidošana

Tehniskās palīdzības un spēju veidošanas projekti 10 , ko atbalsta ar iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” finansējumu, stiprina to organizāciju spējas, kuras plāno nosūtīt ES palīdzības brīvprātīgos, un nodrošina, ka tās ievēro iniciatīvā noteiktos standartus un procedūras.

2019. gada 22. maijā EACEA publicēja uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus 11 ar iesniegšanas termiņu 2019. gada 4. jūliju. Uzaicinājuma mērķis bija līdzfinansēt projektus, kas paredzēti ārpus ES esošu uzņemošo organizāciju spēju veidošanai un tehniskajai palīdzībai ES nosūtošajām organizācijām tādās jomās kā katastrofu riska pārvaldība, brīvprātīgo pārvaldība un vajadzību novērtēšanas metodika. Komisijas gada darba programmā ietverto līdzfinansējuma projektu kopējais budžets tika samazināts no 4 600 000 EUR līdz 3 239 300 EUR pēc tam, kad līdzekļi tika pārvietoti uz projektiem, kas atlasīti saskaņā ar uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus brīvprātīgo nosūtīšanas jomā.

Līdzfinansēšanai tika atlasīti pieci pieteikumi (viens — tehniskajai palīdzībai un četri — spēju veidošanai) 12 ar kopējo ES dotāciju 2 614 101 EUR apmērā.

Kopumā 2015.–2019. gada uzaicinājumu rezultātā tika finansēti 32 spēju veidošanas projekti un 13 tehniskās palīdzības projekti, kuros kopā iesaistīti 440 labuma guvēji / projekta partneri.

Šo projektu mērķis ir stiprināt iesaistīto organizāciju pārvaldības un darbības sistēmas un palīdzēt iesaistītajām organizācijām sadarboties, lai īstenotu paraugpraksi humānās palīdzības sniegšanā un brīvprātīgo pārvaldībā.

2019. gadā finansēšanai atlasīto projektu piemēri

Spēju veidošana

XCHANGE projektu veicina un īsteno 14 partneru konsorcijs: 5 ES organizācijas no Itālijas, Slovākijas un Spānijas un 9 organizācijas no Etiopijas, Kenijas, Gvatemalas, Kolumbijas, Peru un Serbijas. Projekta galvenais mērķis ir dot dalībniekiem iespēju pārvaldīt brīvprātīgos iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” ietvaros un mācīties no citu labās prakses humānās palīdzības, brīvprātīgo pārvaldības un uz sabiedrību balstītas attīstības jomā.

INPLACE ir spēju veidošanas projekts, kas saistīts ar iedzīvotāju piespiedu pārvietošanas problēmu Latīņamerikā un jaunu uzņemošo organizāciju sertificēšanu šajā kontinentā. Šajā 24 mēnešu projektā, daloties savā pieredzē un uzlabojot jau esošās spējas vai iegūstot jaunas, piedalās 2 ES organizācijas no Spānijas un Itālijas un 13 organizācijas no 9 valstīm, kas nav ES dalībvalstis, proti, Kolumbijas, Bolīvijas, Peru, Brazīlijas, Venecuēlas, Čīles, Hondurasas, Gvatemalas un Meksikas.

Projektam ir četri konkrēti mērķi: i) attīstīt spējas tādu neaizsargātu iedzīvotāju un kopienu aizsardzībai, kuras skārušas Venecuēlas krīze un iedzīvotāju piespiedu pārvietošana; ii) stiprināt sabiedrības vadītus aizsardzības, sagatavotības un reaģēšanas procesus, kas saistīti ar iedzīvotāju pārvietošanu; iii) stiprināt organizāciju spējas iegūt ES palīdzības brīvprātīgo sertifikātu un veicināt vietēju un tiešsaistes brīvprātīgo darbu; iv) sekmēt partnerību starp dalībniekiem.

Tehniskā palīdzība 

Tehniskajai palīdzībai, ko sniedz humānās palīdzības jomā, nodrošinot vērtīgu starptautisku brīvprātīgo darbu un cilvēku ar invaliditāti iekļaušanu, mērķis ir izveidot globālu prakses kopienu, ko veidotu ES organizācijas, kuru darbības mērķis ir iekļaut personas ar invaliditāti humanitārajā rīcībā un brīvprātīgajā darbā. Projektu pārstāv seši konsorcija partneri no četrām ES valstīm: Somijas, Itālijas, Beļģijas un Īrijas.

Projektam ir trīs galvenie mērķi: i) ES organizācijām ir lielākas spējas pārvaldīt un pārraudzīt iekļaujošus humānās palīdzības projektus, tostarp katastrofu riska samazināšanu un atjaunošanu pēc katastrofām; ii) dažas konsorcija ES dalīborganizācijas tiek sertificētas kā nosūtošās organizācijas ES palīdzības brīvprātīgo nosūtīšanai un īsteno iekļaujošas brīvprātīgā darba programmas; iii) ir izveidota prakses kopiena, kas veido dalībnieku spējas iekļaušanas, humanitārās rīcības un brīvprātīgā darba jomā un dalās ar šīm zināšanām ar nozari un sabiedrību.

3.Sertifikācija

Organizācijām, kuras vēlas nosūtīt ES palīdzības brīvprātīgos, jābūt sertificētām kā nosūtošām vai uzņemošām organizācijām saskaņā ar iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” sertifikācijas mehānismu. Šajā sertificēšanā pārbauda, vai iesaistītās organizācijas spēj piemērot brīvprātīgo pārvaldības standartus, lai pārvaldītu brīvprātīgos pirms to nosūtīšanas un nosūtījuma laikā.

2015. gadā tika publicēts atklāts uzaicinājums, kam var iesniegt pieteikumus līdz 2020. gada 30. septembrim 13 . 2019. gada beigās bija sertificētas 282 nosūtošās un uzņemošās organizācijas (52 nosūtošās un 230 uzņemošās organizācijas), kas nodrošināja iespējas nosūtīt vairāk ES palīdzības brīvprātīgo.

Diagrammā zemāk parādīts, cik organizāciju sertificētas laikposmā no 2015. līdz 2019. gadam.

Komisijas Īstenošanas regulas (ES) Nr. 1244/2014 14 36. panta 1. punktā noteikts, ka sertificētajām nosūtošajām un uzņemošajām organizācijām jāveic atkārtota sertifikācija trešajā gadā pēc sertifikāta saņemšanas. 2019. gadā 34 organizācijām, kas tika sertificētas 2016. gadā, bija jāveic atkārtota sertifikācija.

4.Apmācības programma

ES palīdzības brīvprātīgo apmācības programmu nodrošina konsorcijs, kuru vada ICF. Tās pamatā ir Komisijas Deleģētajā regulā (ES) Nr. 1398/2014 noteiktā kompetenču sistēma, un tā tiek nodrošināta ar kombinētu mācību pieeju, kura ietver sagatavošanos mācībām tiešsaistē un apmācību klātienē, kas ietver obligātos un izvēles mācību moduļus un uz scenāriju balstītu uzdevumu 15 .

Līdz šim kopumā ir sniegti 23 mācību cikli: divi 2016. gadā, četri 2017. gadā, astoņi 2018. gadā un deviņi — 2019. gadā. Kopš 2016. gada ir apmācīti 1016 brīvprātīgo kandidāti, katru gadu palielinoties apmācīto brīvprātīgo kandidātu skaitam: 2016. gadā — 96, 2017. gadā — 179, 2018. gadā — 295 un 2019. gadā — 446. Visā iniciatīvas periodā līdz šim 99 % brīvprātīgo kandidātu apmācības beigās tika atzīti par “piemērotiem nosūtīšanai”.

 

No 2016. gada līdz 2019. gadam 72 % dalībnieku bija sievietes un tikai 28 % bija vīrieši. Turklāt 75 % brīvprātīgo kandidātu atbilda jaunāko darbinieku profilam (ar mazāk nekā piecu gadu profesionālo pieredzi), savukārt 25 % — vecāko darbinieku profilam (ar vairāk nekā piecu gadu pieredzi). Attiecībā uz izcelsmes valsti — visvairāk brīvprātīgo kandidātu bija no Itālijas (278), Spānijas (220) un Francijas (177).

Laikā no 2019. gada marta līdz septembrim mācību centros Austrijā, Beļģijā, Itālijā un Nīderlandē notika deviņi apmācības cikli. Kopumā tika apmācīti 446 brīvprātīgo kandidāti. Tāpat kā iepriekšējos gados, apmācībā piedalījās vairāki rezerves kandidāti, lai nodrošinātu, ka brīvprātīgajiem ir aizvietotāji, ja izvēlētie kandidāti atsaka savu dalību vai vairs nav pieejami. Nosūtošās un uzņemošās organizācijas galīgo atlasi veic pēc apmācības beigām.

Kursi tika organizēti galvenokārt angļu valodā, un dažas grupas apmācīja franču vai spāņu valodā. Prognozes par turpmāko nosūtīšanu uz Dienvidameriku un Āfriku ir augstas. Tādējādi 2020. gadā var palielināties pieprasījums pēc apmācības cikliem spāņu un franču valodā.

Brīvprātīgo kandidātu apmierinātība ar apmācību joprojām ir augsta — vidējais vērtējums ir 8,8 no 10 punktiem.

5.Atbalsta pasākumi

ES palīdzības brīvprātīgo platforma turpināja pildīt ar brīvprātīgo darbu saistīta informācijas centra funkcijas, paziņojot par vakancēm pilna laika nosūtījumam un brīvprātīgajam darbam tiešsaistē. Turklāt tā nodrošina arī rīkus ES palīdzības brīvprātīgo pārvaldībai, datubāzi par apmācību sekmīgi beigušiem brīvprātīgajiem, rīkus, kas vajadzīgi, lai pārvaldītu tiešsaistes brīvprātīgā darba uzdevumus, sadarbības telpas brīvprātīgajiem un projektiem, publisku forumu, kurā tiek publicēti jaunumi par iniciatīvu, iespēju ievietot stāstus no projektu īstenošanas vietām un rīkus ziņošanai un apsekojumiem. Platformā ir 5806 aktīvi reģistrētie lietotāji.

Platformu apmeklē interesenti no visas pasaules, un 2019. gada beigās brīvprātīgā darba vakanču abonementam bija reģistrējušies aptuveni 4234 abonenti.

Nākamajā diagrammā ir redzams krasais pieaugums to personu skaitā, kas ES palīdzības brīvprātīgo platformā reģistrējušās vakanču paziņojumu saņemšanai.

Iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie” tika popularizēta arī vairākos pasākumos, piemēram, Eiropas Jaunatnes nedēļā Eiropas Parlamentā, Eiropas Komisijas ceļojošajā izstādē par ES reaģēšanu uz ārkārtas situācijām “ES glābj dzīvību” (“EU Saves Lives”), Eiropas Attīstības dienās, Globālajā humānās un attīstības palīdzības pasākumā (AidEx) un Komisijas humānās palīdzības partneru ikgadējā konferencē. Starptautiskajā brīvprātīgo dienā, 5. decembrī, Ārējās sadarbības informācijas punktā Briselē tika organizēta īpaša informācijas sesija.

2019. gadā Komisija organizēja plašu komunikācijas kampaņu ar liecībām no projektu īstenošanas vietām trīs kontinentos. ES palīdzības brīvprātīgajiem Kolumbijā, Filipīnās un Tunisijā bija iespēja dalīties ar stāstiem, aprakstīt savas konkrētās lomas un uzdevumus projekta īstenošanā un mijiedarbību ar vietējām kopienām. Tikšanās ar brīvprātīgajiem viņu projektu īstenošanas vietā ļāva Komisijai izveidot audiovizuālo materiālu 16 popularizēšanas pasākumiem, proti, Starptautiskajai brīvprātīgo dienai 5. decembrī. Turklāt tā sniedza iespēju apkopot atsauksmes par brīvprātīgā darba pieredzi, tostarp darba un dzīves apstākļiem, un vērtīgus ieteikumus, kā uzlabot iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošanu. 

Gan individuālajiem abonentiem, gan organizācijām regulāri tiek izplatīts biļetens, kurā atspoguļoti iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” jaunumi. 2019. gadā septiņi ES palīdzības brīvprātīgo biļeteni 17 tika nosūtīti simtiem ieinteresēto personu.

IV. Secinājumi un turpmākā rīcība

Iepriekšējos gados finansēto brīvprātīgo nosūtīšanas un spēju veidošanas / tehniskās palīdzības projektu īstenošana bija priekšnosacījums panākumiem, kas gūti iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošanā 2019. gadā. 2019. gadā finansēšanai kopumā tika atlasīti 10 jauni brīvprātīgo nosūtīšanas projekti, 1 tehniskās palīdzības projekts un 4 spēju veidošanas projekti. Kopējais to ES palīdzības brīvprātīgo skaits, kuri līdz 2019. gada beigām tika nosūtīti uz ārpussavienības valstīm, sasniedza 706, un vēl vismaz 424 tiks nosūtīti 2020. gadā. Brīvprātīgo vidū arvien ir augsts apmierinātības līmenis ar apmācības programmu, un 2020. gadā ir plānots rīkot vēl citas apmācības sesijas angļu, franču un spāņu valodā. Tomēr Covid-19 pandēmija var nopietni ietekmēt projektu īstenošanas plānošanu, tai skaitā ES palīdzības brīvprātīgo apmācību un nosūtīšanu.

Kopš iniciatīvas sākuma ir sertificētas 282 organizācijas. Vairākas no šīm organizācijām tika atkārtoti sertificētas vēl uz trim gadiem, un šis process turpināsies 2020. gadā attiecībā uz tām organizācijām, kurām sertifikāts tika piešķirts 2017. gadā. Varētu gaidīt jaunus sertifikācijas pieteikumus, ņemot vērā 2020. gada sākumā publicēto uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus nosūtīšanai.

Brīvprātīgie un organizācijas 2019. gadā ES palīdzības brīvprātīgo platformu arvien biežāk izmantoja, lai publicētu savus stāstus (2019. gadā 107 jauni stāsti). Platforma tika papildus pielāgota, lai reaģētu uz organizāciju vajadzībām savu brīvprātīgo pārvaldībā, un tagad tā darbojas labāk un ir lietotājiem draudzīgāka. ES palīdzības brīvprātīgo platforma tiks uzturēta un pilnveidota arī turpmāk, tostarp tiks atjaunināti norādījumi lietotājiem.

Arī turpmāk komunikācijas pasākumi informēs par iniciatīvu “ES palīdzības brīvprātīgie” un tās būtisko ietekmi un sasniegumiem.

Novērtējums par paveikto īstenošanas septiņu gadu finanšu periodā tiks sākts 2020. gadā.

Plašāku informāciju par iniciatīvu “ES palīdzības brīvprātīgie” skatīt http://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en .

(1)    Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 3. aprīļa Regula (ES) Nr. 375/2014, ar ko izveido Eiropas Brīvprātīgo humānās palīdzības korpusu (iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie”) (OV L 122, 24.4.2014., 1. lpp.). Komisijas 2014. gada 24. oktobra Deleģētā regula (ES) Nr. 1398/2014, ar ko nosaka standartus attiecībā uz brīvprātīgo kandidātiem un ES palīdzības brīvprātīgajiem (OV L 373, 31.12.2014., 8. lpp.). Komisijas 2014. gada 20. novembra Īstenošanas regula (ES) Nr. 1244/2014, ar kuru nosaka kārtību, kādā īstenojama Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 3. aprīļa Regula (ES) Nr. 375/2014, ar ko izveido Eiropas Brīvprātīgo humānās palīdzības korpusu (iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie”) (OV L 334, 21.11.2014., 52. lpp.).
(2)    OV L 122, 24.4.2014., 1.–17. lpp.
(3)     http://ec.europa.eu/echo/who/accountability/annual-reports_en
(4)

Komisijas 2019. gada 14. janvāra Īstenošanas lēmums C(2019) 4 par iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” finansēšanu un darba programmas pieņemšanu 2019. gadam.

(5)

   Uzdevumu sadalījuma starp Komisiju un EACEA pamatā ir Komisijas 2013. gada 18. decembra Lēmums C(2013) 9189, ar kuru deleģē pilnvaras Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūrai veikt uzdevumus saistībā ar Savienības programmu īstenošanu izglītības, audiovizuālajā un kultūras jomā, ietverot jo īpaši Savienības vispārējā budžetā iekļauto apropriāciju un EAF piešķīrumu īstenošanu.

(6)     https://webgate.ec.europa.eu/echo/eu-aid-volunteers_en/
(7) Teksts kursīvā ir to ES palīdzības brīvprātīgo stāstītais, kuri iesaistījušies iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” finansēto projektu īstenošanā.
(8)  EACEA/10/2019.
(9)   https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/euav_deployment_2019_publication_results.pdf . 
(10)    Regulas (ES) Nr. 375/2014 10. un 15. pants.
(11)    EACEA 13/2019.
(12)     https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/selection-results/eu-aid-volunteers-technical-assistance-for-sending-organisations-capacity-building-for-humanitarian-aid-hosting-organisations-2019_en  
(13)     https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/certification-call-announcement-012115.pdf
(14)    OV L 334, 21.11.2014., 52.–83. lpp.
(15)    Komisijas Īstenošanas regulas (ES) Nr. 1244/2014 II pielikums.
(16)      Daži no videomateriāliem, kas tapuši 2019. gadā: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181696 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181695 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181782 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181684 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181763 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181762 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181694 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181783 .
(17)   https://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en .
Top