Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018XC0502(03)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

OV C 153, 2.5.2018, p. 15–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.5.2018   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 153/15


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2018/C 153/06)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTS DOKUMENTS

“LUCANICA DI PICERNO”

ES Nr.: PGI-IT-02313 – 5.6.2017.

ACVN ( ) AĢIN ( X )

1.   Nosaukums

“Lucanica di Picerno”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Itālija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.2. grupa. Gaļas produkti (termiski apstrādāti, sālīti, kūpināti u. c.)

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Produkts, ko drīkst apzīmēt ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Lucanica di Picerno”, ir gaļas izstrādājums, kas atbilst turpmāk norādītajiem raksturlielumiem.

Fizikālās īpašības

“Lucanica di Picerno” noformē kā raksturīgu “U” veida desas līkumu. Produkta svars var būt no 250 gramiem līdz 350 gramiem. Tā diametrs ir 3,0–3,6 cm, bet garums 20–35 cm.

Sagriešanai paredzēta desa “Lucanica di Picerno” sver līdz 1,2 kg, tās diametrs ir 3,0–3,6 cm, bet garums 40–70 cm.

Organoleptiskās īpašības

Krāsa: griezumā produkts ir blīva rubīnsarkanas krāsas šķēle, kurā ir redzama treknuma frakcija.

Smarža un garša: organoleptisku specifiskumu produktam piešķir tajā pārsvarā esošais “savvaļas fenheļa” (Foeniculum vulgare) aromāts, kuru nosaka fenheļa sēklu smarža un pēcgarša, apvienojumā ar “vircotu” (speziato) aromātu, kuru nosaka piparu (Piper nigrum) smarža un pēcgarša, un “paprikas” (peperone) aromātu, kuru nosaka smalcinātas paprikas (Capsicum annuum) vai tās sēklu smarža un pēcgarša. Produktu nobaudot, “vircotais” aromāts un “paprikas” aromāts ir mazāk izteikti salīdzinājumā ar “savvaļas fenheļa” aromātu.

Pieļaujams arī variants, kad produkts ir pikants – tad palielina “vircotā” aromāta intensitāti, ko sajūtas uztver kā izteiktāku, taču saglabājot “savvaļas fenheļa” aromāta pārsvaru.

Ķīmiskās un fizikāli ķīmiskās īpašības:

tauku saturs ir 18–35 %;

mitruma saturs ir 35–50 %;

ūdens aktivitātes skaitlis Aw nepārsniedz 0,88;

pH ir 5,4–5,8.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Ar AĢIN “Lucanica di Picerno” apzīmētā produkta ražošanai izmantotā izejviela ir svaiga gaļa, kas iegūta no smaga svara cūku liemeņiem, kuri attiecīgajā svara kategorijā klasificēti atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) Nr. 1308/2013 (2); attiecīgajos uzņēmumos nogādātajiem cūku liemeņiem jāatbilst E, U, R vai O muskuļaudu klasei saskaņā ar spēkā esošajiem Eiropas Savienības tiesību aktiem; šādas smaga svara cūkas audzē vismaz 9 mēnešus tā, lai tās sasniegtu ievērojamu svaru un lai to gaļa būtu piemērota “Lucanica di Picerno” ražošanai.

Nav izmantojama gaļa, kas iegūta no:

1)

cūkām, kurām piemīt īpašības, kas pretējas iepriekšminētajām, it sevišķi cūkām, kurām ir gēns, kas nosaka jutīgumu pret cūku stresa sindromu (CSS);

2)

tādiem ģenētiskajiem tipiem un dzīvniekiem, kurus neuzskata par atbilstošiem šai specifikācijai;

3)

tīršķirnes dzīvniekiem, kuri pieder pie šādām šķirnēm: Beļģijas Landrace, Hampshire, Pietrain, Duroc un Spotted Poland.

Cūkas optimālā veselības stāvoklī tiek nosūtītas kaušanai ne agrāk kā pēc devītā dzīves mēneša beigām. Nokaušanai nesūta kuiļus un sivēnmātes. Turklāt nedrīkst izmantot liemeņus, kas nav labi atasiņoti vai kam ir skaidri saskatāmas miopātijas (PSE un DFD) pazīmes vai sācis attīstīties iekaisuma process, vai redzamas savainojumu pazīmes.

“Lucanica di Picerno” ražošanai var izmantot tikai šādus izcirtņus: atkaulota un atdzīslota pleca daļa, kakls, pleca apakšdaļa, vēderdaļa, fileja un smalcināts šķiņķis.

Pildījuma sagatavošanai atļauts izmantot šādas sastāvdaļas (procentos no pildījuma kopējā svara):

sāls no 2,0 % līdz 2,5 %,

saldā vai sīvā paprika (Capsicuum annum) no 0,1 % līdz 0,15 %,

savvaļas fenheļa (Foeniculum vulgare) sēklas no 0,13 % līdz 0,18 %,

melnie pipari (Piper nigrum) no 0,05 % līdz 0,1 %),

dekstroze un saharoze ne vairāk par 0,5 %.

Pildījuma masas sagatavošanai turklāt ir atļauti šādi pārstrādes palīglīdzekļi, piedevas un konservanti:

nātrija nitrīts (E 250),

kālija nitrāts (E 252): ne vairāk kā 0,10 g/kg,

askorbīnskābe (E 300), nepārsniedzot 0,1 % vai nātrija askorbāts (E 301), nepārsniedzot 0,1 %.

Turklāt pildījuma gatavošanā fermentācijas uzsākšanai var pievienot attiecīgu mikrobu kultūras (ierauga kultūras).

Nav atļautas tādas sastāvdaļas kā piens, piena produkti un no ĢMO iegūtas sastāvdaļas.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Visi “Lucanica di Picerno” ražošanas posmi – no gaļas izcirtņu apgriešanas līdz produkta nogatavināšanai – noris noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Produktu “Lucanica di Picerno” tirdzniecībā var piedāvāt neiepakotu vai iepakotu: vakuumiepakojumā vai aizsargatmosfērā, veselu, sagriezu porcijās vai šķēlēs.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Marķējumā jānorāda AĢIN “Lucanica di Picerno” apzīmējuma logotips un Eiropas Savienības grafiskais simbols.

Atļauts izmantot piekarus, zīmogus un citus informatīvus materiālus, ja vien tie nav ar cildinošu nozīmi vai tādi, kas var maldināt patērētāju.

Marķējumā turklāt var izmantot norādes, kurās ir atsauce uz uzņēmumiem, nosaukumiem, uzņēmumu nosaukumiem, privātiem zīmoliem vai konsorcijiem, ja vien šīs norādes nav ar cildinošu nozīmi vai tādas, kas var maldināt patērētāju.

Nosaukuma logotips ir šāds:

Image

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Produkta “Lucanica di Picerno” ražošanas apgabals atrodas Picerno, Tito, Satriano di Lucania, Savoia di Lucania, Vietri di Potenza, Sant’Angelo Le Fratte, Brienza, Balvano, Ruoti, Baragiano, Bella, Muro Lucano, Castelgrande un Sasso di Castalda teritorijā.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

AĢIN “Lucanica di Picerno” reģistrācijas pieteikuma pamatā ir: raksturīgā savvaļas fenheļa izmantošana pildījuma masā, kuras aromāts pēc gatavā produkta sensoriskās analīzes ir pārsvarā pār citām sastāvdaļām; raksturīgie vietējie apstrādes paņēmieni.

Ar AĢIN “Lucanica di Picerno” apzīmēto produktu faktiski gatavo pēc pārbaudītām vēsturiskām metodēm, un produkta raksturīgās īpašības atkarīgas no virknes saikņu ar vidi plašā nozīmē, jo tur ietilpst arī cilvēkfaktors un gadsimtiem ilga gatavošanas metodika, kā arī to mijiedarbība.

Pārstrāde noteiktajā apgabalā ir pārmantota un bijusi par iemeslu īpašu zināšanu attīstībai, pateicoties vietējiem ražotājiem, kas laika gaitā izkopuši tehniskās zināšanas par dažādiem posmiem, kuros ietilpst:

attīrīšana vai tādu neizmantojamu daļu izgriešana kā nervi, saistaudi, mīkstie taukaudi,

sadalīšana mazās porcijās un šādi iegūtās gaļas smalcināšana,

garšvielu pievienošana pildījuma masai,

pildījuma atpūtināšana 4–24 stundas, lai sastāvdaļas varētu līdzsvaroti sajaukties,

masas iepildīšana dabiskā zarnas apvalkā un pēc tam desas līkuma veidošana klasiskajā “U” formā.

Desa “Lucanica di Picerno” ir rubīnsarkanā krāsā, no tās nogrieztās šķēles ir mīkstas un blīvas, un ēdot jūtama to stiprā garša, kur pārsvarā ir fenheļa sēklu nianses, kas apvienojumā ar vircoto melno piparu aromātu kopumā veicina šā produkta savdabīgā organoleptiskā profila izpaušanos.

Produkta garšas un smaržas buķetes raksturīgums ir pierādīts ar analīzēm, kas veiktas, izmantojot Flavour Profile metodi, pēc kuras ar lineāru un nestrukturētu skalu ar 100. iedaļām, kas apzīmē sajūtamo intensitātes pakāpi, nosakāms, kā “savvaļas fenheļa” aromāts prevalē gan pār “vircoto”, gan “piparu” aromātu.

Sastāvdaļu, pirmām kārtām, savvaļas fenheļa, izvēle apvienojumā ar apgabala saimniecisko darbību, kas neapšaubāmi ir ievirzījusies gaļas jomā, veicina tāda produkta izstrādi, kurš ar savām organoleptiskajām īpašībām nepārprotami atšķiras no citiem līdzīgiem vietējiem produktiem.

Apgabala klimatiskie apstākļi, kas ir tipiski Lukānijas Apenīniem (Appennino lucano), – tur valda karstas un sausas vasaras, kam seko gadalaiki ar bagātīgiem nokrišņiem, nosaka to, ka ziemas mēnešos tur bieži vien snieg. Šādi temperatūras un mitruma apstākļi ir galvenie faktori, kas veicina raženu fenheļa augšanu, kuru tradicionāli izmanto par sastāvdaļu “Lucanica di Picerno” ražošanā. Tam ir savs pamats, jo Pičerno (Picerno) receptē, kas nāk no zemnieku mājsaimniecības tradīcijas, ir bijis paredzēts izmantot šo garšvielu attiecīgā procentuālā apmērā uz kilogramu desas pildījuma masas, tādējādi uzsverot šā produkta specifiku. Šajā sakarā jānorāda, ka Pičerno pastāvēja patiess un īsts savvaļas fenheļa tirgus. Šīs visuresošās senā, aromātiskā un daudzgadīgā auga sēklas vāca un pārdeva vecāka gadagājuma cilvēki. Savvaļas fenheli šodien parasti, taču ne vienmēr, ievāc noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

Arī “Lucanica di Picerno” tradicionālā sakāršana tam paredzētos ratiņos produkta nogatavināšanas posmā ļauj iegūt raksturīgo “U” veida formu, ar ko šis produkts atšķiras arī šodien.

Tātad “Lucanica di Picerno” ražošana ir cieši iesakņojusies šajā apvidū, un par to liecina daudzu uzņēmēju klātiene, kuri saskaņā ar mājražošanas metodēm, ko izmantoja arī viņu senči, ar īpašu rūpīgumu izraugās gaļu, veic pārstrādi un nogatavināšanu, tādējādi iegūstot tipisku produktu, kas apstiprina saikni, kura šo apgabalu no pašiem pirmsākumiem līdz mūsdienām vieno ar “Lucanica di Picerno” produkciju.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

Valdība ir uzsākusi valsts iebildumu procedūru, AĢIN “Lucanica di Picerno” reģistrēšanas pieteikumu 2017. gada 19. aprīlī publicējot Itālijas Republikas Oficiālā Vēstneša (Gazzetta Ufficiale della Repubblica Italiana) 91. numurā.

Produkta specifikācijas konsolidētā redakcija ir pieejama šajā tīmekļa vietnē:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

vai

tieši atverot Lauksaimniecības, pārtikas un mežsaimniecības politikas ministrijas tīmekļa vietnes mājaslapu (www.politicheagricole.it), uzklikšķinot uz Qualità (ekrāna augšdaļas labajā pusē), tad uz Prodotti DOP, IGP e STG (ekrāna kreisajā malā) un, visbeidzot, uz Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE.


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.

(2)  OV L 347, 20.12.2013., 671. lpp.


Top