EIROPAS KOMISIJA
Briselē, 19.4.2018
COM(2018) 219 final
KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI, EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI UN REĢIONU KOMITEJAI EMPTY
21. gadsimta prasībām atbilstoša Eiropas mazumtirdzniecības nozare
{SWD(2018) 236 final}
{SWD(2018) 237 final}
1.Eiropas mazumtirdzniecības nozares konkurētspējas nostiprināšana
Dinamiska un konkurētspējīga mazumtirdzniecības nozare ir svarīga kā patērētājiem, tā uzņēmumiem un līdz ar to visai ES tautsaimniecībai kopumā. Tā kā mazumtirdzniecībā darbojas ārkārtīgi liels skaits uzņēmumu un tā rada daudz darbvietu, kā arī dod ieguldījumu ES pievienotajā vērtībā, tā ir ļoti svarīgs instruments ilgtermiņa ekonomiskās izaugsmes kāpināšanā.
Vajadzība reaģēt uz mainīgajām patērētāju vajadzībām un tehnikas progresu ir piespiedusi nozari īsā laikposmā pārkārtoties un aktīvi sekmēt inovāciju un produktivitāti.
ES mājsaimniecību tēriņi par mazumtirgotāju izplatītajām precēm veido vienu trešdaļu no to budžeta. Tā kā mazumtirdzniecības nozare nosaka cenas, produktu piedāvājumu un kvalitāti, tā ietekmē ES iedzīvotāju dzīves kvalitāti.
Tie 3,6 miljoni uzņēmumu (galvenokārt MVU), kas darbojas mazumtirdzniecības nozarē, sadarbojas ar citām tautsaimniecības nozarēm, piemēram, vairumtirgotājiem un produktu ražotājiem, kā arī ar transporta, loģistikas un citu komercpakalpojumu sniedzējiem. Sekmīga mazumtirdzniecības nozares darbība radīs blakusietekmi, kas pozitīvi atsauksies visā tautsaimniecībā.
Vienotais tirgus mazumtirgotājiem dod iespēju piekļūt aptuveni 500 miljoniem potenciālo patērētāju. Tomēr tam ir vajadzīgs labvēlīgs darījumdarbības un regulatīvais satvars, kas spēj apmierināt gan tiešsaistes, gan nesaistes mazumtirgotāju vajadzības un kas palīdz reaģēt uz pārbaudījumiem, ar ko mazumtirdzniecības nozare saskaras globālā mērogā.
Straujā e-komercijas izaugsme nozari ir piespiedusi pārkārtoties. E-komercija lielākajai daļai ES iedzīvotāju ir kļuvusi par neatņemamu dzīves daļu. Tas nozarei nozīmē gan jaunas izdevības, gan pārbaudījumus. Daudzkanālu mazumtirdzniecības attīstīšanās un robežu izzušana starp nesaistes (tirdzniecība fiziskās telpās) un tiešsaistes (e-komercija) tirdzniecību nozarē veicina konkurenci un mudina uz inovāciju. Tomēr pārrobežu e-komercijai ES joprojām ir vajadzīgi daudzi pilnveidojumi. Turklāt ne visi uzņēmumi spēj viegli pāriet uz jaunajiem darījumdarbības modeļiem — tirdzniecību tiešsaistē vēl nav uzsākuši 80 % mazumtirgotāju. Īpaši grūti pielāgoties ir daudziem mazajiem mazumtirgotājiem.
Lai vienotais tirgus dotu gaidītos rezultātus ir pienācīgi jārīkojas valsts, reģionālā un vietējā līmenī. Vairākas dalībvalstis Eiropas pusgada kontekstā jau ir veikušas reformas ar mērķi mazumtirgotājiem uzlabot regulatīvo vidi.
Tomēr ES mazumtirdzniecības nozares produktivitāte atpaliek no citām nozarēm un ir mazāk dinamiska nekā citās līdzīgās tautsaimniecībās. Mazumtirdzniecība ir arī mazāk rentabla nekā citas nozares. Nozares rezultativitāti negatīvi ietekmē augošais regulatīvais slogs. Mazumtirgotājiem jānodrošina atbilstība arvien daudzveidīgākam un nereti kompleksam tiesiskajam regulējumam, kas noteikts valsts, reģionālā un vietējā līmenī. Šādu stingru noteikumu rezultātā mazumtirdzniecības tirgi zaudē dinamiskumu, jo tajos reti ienāk jauni mazumtirdzniecības uzņēmumi vai izbeidz darboties esošie uzņēmumi, un samazinās nodarbinātības izredzes
.
Avots:
pašu aprēķini, kuru pamatā ir informācija, kas savākta no dalībvalstīm un Eurostat, kā arī iegūta specializētos pētījumos.
Mūsdienīgai mazumtirdzniecības nozarei ir vajadzīgas lielākas investīcijas un darījumdarbībai labvēlīga vide. Investīciju plāns Eiropai palīdz vēl vairāk padziļināt vienoto tirgu, likvidējot šķēršļus investīcijām, veicinot lielāku regulatīvo paredzamību un mazinot pārmērīgu regulējumu.
Ar digitālā vienotā tirgus stratēģijas
īstenošanu Komisija vienoto tirgu centās pielāgot digitālajam laikmetam. Pārrobežu e-komercijas kāpināšana bija viens no galvenajiem mērķiem. Mazumtirgotājiem sekmīgi darboties tiešsaistē palīdzēs Komisijas priekšlikumi par ģeogrāfisko bloķēšanu
, par paku pārrobežu piegādes pakalpojumiem
, par PVN sistēmas modernizāciju
un par digitālo līgumu noteikumiem
, kā arī gaidāmā iniciatīva par tiešsaistes platformām
. Komisija ir ierosinājusi arī pasākumus, kas nodrošinās taisnīgu un efektīvu nodokļu uzlikšanu digitālajā ekonomikā
un maksājumu karšu shēmu un maksājumu apstrādes struktūru neatkarīgumu
.
Jaunuzņēmumiem, kas darbojas šajā nozarē, paveras jaunas izdevības. Jaunuzņēmumu un augošo uzņēmumu atbalsta iniciatīvas mērķis ir novērst šķēršļus, kas kavē minēto uzņēmumu izaugsmi vienotajā tirgū, un šajā nolūkā tā centīsies pavērt labākas komercizdevības un atvieglot piekļuvi finansējumam.
Jaunajā prasmju programmā Eiropai ir ierosināti vairāki pasākumi, kas ES iedzīvotājiem, kuriem ir vajadzīgās prasmes, palīdzēs tikt galā ar strauji mainīgās globālās ekonomikas izaicinājumiem. Mazumtirdzniecības nozarē ir vajadzīgas digitālā laikmeta diktētas prasmes. Papildus programma “Erasmus+” paver jaunas ilgtermiņa māceklības iespējas ārvalstīs dažādās tautsaimniecības nozarēs, tostarp mazumtirdzniecībā.
Mazumtirdzniecības nozarei īpaši svarīgs ir vienotais preču tirgus. 2017. gada decembrī Komisija iesniedza divus tiesību aktu priekšlikumus, kuru mērķis ir atvieglot uzņēmumu, jo īpaši MVU, iespējas pārdot savus produktus visā ES
, un pastiprināt kontroli, lai novērstu nedrošu produktu pārdošanu ES patērētājiem
. Papildus Komisija iesniedza priekšlikumu ar mērķi likvidēt galvenos ar līgumtiesībām saistītos šķēršļus pārrobežu tirdzniecībai. Komisija arī turpina darbu, kas aizsākts ar iniciatīvām, kuru mērķis ir uzlabot tiesisko regulējumu patērētājiem un uzņēmumiem
.
Pakalpojumu direktīva mazumtirgotājiem atvieglo mazumtirdzniecības punktu izveidi dalībvalstīs. Eiropas Savienības Tiesa (“Tiesa”) spriedumā Visser lietā apstiprināja, ka mazumtirdzniecība ir pakalpojums un uz to ir attiecināma Pakalpojumu direktīva. Šī direktīva nodrošina, ka ir aizliegtas dažas ļoti ierobežojošas tirgus piekļuves prasības, savukārt dažas citas ir atļautas tikai tad, ja tās nav diskriminējošas un ir samērīgas un attaisnojamas ar leģitīmu sabiedriskās politikas mērķi. Šajā sakarā direktīvas mērķis ir arī nodrošināt efektīvas, objektīvas un nediskriminējošas procedūras, kas ļauj piekļūt tirgum saprātīgā laika periodā. Līdzīgas prasības ir noteiktas arī Līgumā par Eiropas Savienības darbību gadījumos, kas neietilpst Pakalpojumu direktīvas darbības jomā, piemēram, darbības ierobežojumu gadījumos.
Eiropadome uzsvēra, ka vienotā tirgus darbībai ir ļoti svarīgi, lai tiktu nodrošināta spēkā esošo tiesību aktu izpilde. Īstenodamas Pakalpojumu direktīvu, dalībvalstis pakalpojumu tiesiskajā regulējumā izdarīja vairākas korekcijas. Pilnīga ES noteikumu izpilde uzlabotu mazumtirdzniecības regulatīvo vidi un ļautu uzņēmumiem (un līdz ar to arī patērētājiem) gūt labumu no vienotā tirgus.
Vienotā tirgus stratēģijā kā būtiski šķēršļi sekmīgākai mazumtirdzniecības darbībai minēti ierobežojumi mazumtirdzniecības punktu izveidei un ierobežojumi, kas skar ikdienas mazumtirdzniecības darbības. Komisija apņēmās, ka tā “izklāstīs labāko praksi, lai veicinātu mazumtirdzniecības uzņēmumu dibināšanu un samazinātu darbības ierobežojumus vienotajā tirgū [..], [un tā kalpos kā] norādījumi par dalībvalstu reformām un [darīs iespējamu] prioritāšu noteikšanu attiecībā uz noteikumu izpildes politiku mazumtirdzniecības nozarē”.
Šā paziņojuma mērķis ir palīdzēt atraisīt mazumtirdzniecības nozarei piemītošo potenciālu ES tautsaimniecībā, apzinot labāko praksi. Šie labākās prakses piemēri sekmēs mazumtirdzniecības nozares konkurētspēju, taču tie neapdraudēs sabiedriskās kārtības mērķus, ko tiecas sasniegt dalībvalstis. Kā uzsvērusi Eiropadome, ES ir jāturpina strādāt pie nākotnē dzīvotspējīga vienotā tirgus, kas atbilst digitālā laikmeta vajadzībām. Mazumtirdzniecības nozare arvien vairāk izmanto daudzkanālu izplatīšanas tīklu, un sagaidāms, ka šī tendence saglabāsies. Vairākas digitālā vienotā tirgus iniciatīvas cenšas nodrošināt, lai tiešsaistes mazumtirgotāji varētu sekmīgi tirgoties pārrobežu mērogā. Šis paziņojums vairāk pievēršas ierobežojumiem, kas aktuālāki nesaistes mazumtirgotājiem.
Vienotā tirgus 25. gadadienā mums ne tikai vajadzētu priecāties par panākto, bet arī pārdomāt nākotnē darāmo. Tāpēc mums vajadzētu pievērsties mazumtirdzniecības nozarei un analizēt to. Laikā, kad e-komercija mazumtirdzniecības nozarē pieprasa pārkārtojumus, ES iestādēm un dalībvalstīm ir jāpalīdz nozarei saglabāt konkurētspēju.
2.Ierobežojumi mazumtirdzniecības nozarē, kuri negatīvi ietekmē tirgus darbības rādītājus
Mazumtirgotāji saskaras ar daudziem lielākiem un mazākiem ierobežojumiem, kas skar veikalu izveidi (piem., veikala lieluma un atrašanās vietas ierobežojumi vai procedūra īpašas atļaujas saņemšanai) un tirdzniecības darbības (piem., ierobežojumi attiecībā uz darbalaiku, noieta veicināšanas pasākumiem un izplatīšanas kanāliem un piegādes avotiem, kā arī nodokļi). Daudzu šo ierobežojumu pamatā var būt leģitīmi sabiedriskās politikas mērķi, tomēr to savairošanās var radīt nesamērīgus šķēršļus jaunpienācējiem un līdz ar to negatīvi ietekmēt nozares produktivitāti. Mazumtirgotāji uzsver, ka tiesiskajam regulējumam ir jābūt uz nākotni orientētam un elastīgam, lai uzņēmumi varētu ātri pielāgoties mainīgajiem apstākļiem.
Ierobežojumu mazināšana pozitīvi ietekmē tirgus darbību. Mazāk ierobežojoša regulatīvā vide mudina uzņēmumus ienākt tirgū lielākā skaitā, izmantot tās sniegtās izdevības un sekmīgi darboties. Mazumtirgotājiem ir lielākas iespējas investēt nolūkotajā veikala atrašanās vietā un formātā, kā arī labāk reaģēt uz vietējo patērētāju vajadzībām. Kopā ar plaukstošo e-komerciju tas uzlabo konkurenci un palīdz uzņēmumiem kļūt efektīvākiem un inovatīvākiem.
Rezultātā aug nozares produktivitāte, un no tā labumu gūst arī patērētāji. Patērētājiem ir pieejami daudzveidīgāki, inovatīvāki un kvalitatīvāki produkti un pakalpojumi, turklāt, ļoti iespējams, par zemākām cenām. Spēcīgāka mazumtirdzniecības nozare var piedāvāt plašākas nodarbinātības iespējas. Vairāk un labākas darbvietas rastos ne tikai mazumtirdzniecībā, bet arī tādos palīgpakalpojumu sektoros kā transports, uzglabāšana un loģistika.
Komisija ir izstrādājusi mazumtirdzniecības ierobežotības indikatoru, kas ilustrē dažādos ierobežojumus mazumtirdzniecības punktu izveidē un veikalu ikdienas darbībā. Tā komponentes atspoguļo to, cik komplekss un dažāds ir dalībvalstīs ieviestais tiesiskais regulējums. Kopumā šis indikators ļauj gūt pārskatu par faktisko situāciju, un tas rāda, ka ierobežotība visā ES izpaužas ļoti dažādi. Visās dalībvalstīs ir konstatējami gan veikalu izveides, gan darbības ierobežojumi. Tomēr ievērojami atšķiras tas, kam ierobežojumi konkrēti tiek piemēroti, kā arī ierobežotības līmenis. Šis līmenis dažās dalībvalstīs var būt pat piecas reizes lielāks nekā citās dalībvalstīs. Vismazāk ierobežojošajos tiesiskajos regulējumos ir noteikti tikai dažu veidu ierobežojumi, savukārt visierobežojošākajos sastopami pat 12 dažādu veidu ierobežojumi. Tas ietekmē vidi, kurā notiek mazumtirdzniecības darījumi.
Mazumtirdzniecības nozares regulējums ir galvenokārt dalībvalstu pārziņā. Tomēr dalībvalstu ieviestajiem noteikumiem ir jāatbilst ES tiesību aktiem, un minētie noteikumi nedrīkst nepamatoti ierobežot brīvību veikt uzņēmējdarbību vai sniegt pakalpojumus. Šā iemesla dēļ daži ierobežojumi ir aizliegti, bet citos gadījumos tie var palikt spēkā vai tikt ieviesti, kamēr vien tie nav diskriminējoši, ir samērīgi un attaisnojami ar likumīgiem sabiedriskās politikas mērķiem. Mazāk ierobežojoša regulatīvā vide sekmētu nozares konkurētspēju. Šajā sakarā būtu jāņem vērā, ka to būtības dēļ darījumdarbības veikšanas un darbības noteikumi galvenokārt skar nesaistes mazumtirgotājus. Turklāt viens ierobežojums neizslēdz citu, tāpēc dalībvalstīm vajadzētu pievērst uzmanību to kumulatīvajai ietekmei.
3.Mazumtirdzniecības punktu izveides atvieglināšana
Jaunu veikalu atvēršana ir veids, kā mazumtirgotāji piekļūst tirgum. Attīstoties daudzkanālu mazumtirdzniecībai, mazumtirgotājiem ir svarīgi, lai tie varētu īstenot konsekventu tirgus piekļuves stratēģiju ar pārstāvību gan tiešsaistē, gan nesaistē. Turklāt būtu jānodrošina, ka šāda piekļuve tirgum ir iespējama saprātīgā termiņā un bez nepamatotiem vai nesamērīgiem šķēršļiem. Savlaicīga un ātra piekļuve tirgum ir galvenais jautājums, kas uztrauc mazumtirgotājus. Viņi ir norūpējušies par jaunu veikalu atrašanās vietas ierobežojumiem, produktiem piemērojamiem nosacījumiem, kā arī vispārēju tiesiskās noteiktības trūkumu. Mazumtirgotāji norāda, ka mazumtirdzniecības punktu izveides procedūras ir pārāk ilgas, pārāk sarežģītas un ļoti nenoteiktas.
Mazumtirdzniecības punktu izveides ierobežojumi rada nozīmīgus šķēršļus ienākšanai tirgū, un uz tiem ir atkārtoti norādīts Eiropas pusgada kontekstā.
Mazumtirdzniecības punktu izveides nosacījumi
Mazumtirdzniecības punktu izveide tiek regulēta visās dalībvalstīs. Ļoti bieži mazumtirdzniecības punktu izveide tiek regulēta reģionālā un/vai vietējā līmenī, un tas nozīmē, ka mazumtirgotājiem ir jāievēro ļoti daudzveidīgi noteikumi.
Pakalpojumu direktīva, kura kodificē Tiesas judikatūru par brīvību veikt uzņēmējdarbību, aizliedz konkrētas prasības, piemēram, ekonomisko vajadzību izpēti. Šajā kategorijā ietilpst informācijas pieprasījumi, kas paredz piedāvājuma (piem., esošo veikalu skaita, veidu un formātu) novērtēšanu vai tirgus pieprasījuma (piem., pirktspējas vai mājsaimniecību patēriņa) mērīšanu konkrētajā zonā, kurā plānots veikt uzņēmējdarbību. ES likumdevējs šādas prasības ir aizliedzis, jo ar tām īsteno tikai ekonomiskas intereses vai arī tās var aizstāt ar mazāk ierobežojošiem līdzekļiem. Daudzas dalībvalstis, īstenodamas Pakalpojumu direktīvu, pārskatīja savus uzņēmējdarbības veikšanas nosacījumus un svītroja prasības veikt ekonomisko novērtējumu. Tomēr prasība iegūt ekonomisku informāciju joprojām dažās dalībvalstīs pastāv vai nu tiesību aktos, vai praksē.
Mazumtirdzniecības veikalu izveides noteikumu pamatā ir pilsētu un lauku plānošanas apsvērumi, kuru mērķis bieži vien ir saglabāt pilsētu centru dzīvīgumu vai aizsargāt vidi. Piemēram, šie noteikumi var ierobežot uzņēmējdarbības veikšanu pilsētu nomalēs. Arī Komisija iestājas par šiem mērķiem kā tādiem, un ES pilsētprogrammas ietvaros tā kopā ar dalībvalstīm, pilsētām un citām ieinteresētajām personām cenšas veicināt pilsētām draudzīgākas, iedarbīgākas un efektīvākas rīcībpolitikas un sekmēt teritoriālo kohēziju. Taču vienlaikus dalībvalstīm šo mērķu sasniegšanā jāievēro samērīguma princips.
Tiesa ir apstiprinājusi, ka Pakalpojumu direktīva attiecas uz mazumtirdzniecības punktu izveidi neatkarīgi no tā, kādā veidā dalībvalstis to reglamentē, piemēram, ar atļauju izsniegšanu vai pilsētu un lauku plānošanu. Tiesa apstiprināja, ka Pakalpojumu direktīva ļauj pienācīgi ņemt vērā sabiedriskās politikas mērķus un ka dalībvalstīm ir zināma rīcības brīvība attiecībā uz to, kā tiek sasniegti likumīgi sabiedriskās politikas mērķi. Tomēr, lai šajā ziņā nodrošinātu saderīgumu ar Pakalpojumu direktīvu, dalībvalstīm ir jānodrošina, ka mazumtirdzniecības punktu izveidei piemērojamās regulatīvās prasības ir ne tikai pamatotas ar sevišķi svarīgu iemeslu, kas saistīts ar sabiedrības interesēm, bet ir arī samērīgas.
Samērīgums ir svarīgs vienotā tirgus brīvību elements. Samērīgumam mazumtirdzniecībā ir būtiska loma. Pakalpojumu direktīva nosaka, ka mazumtirgotājiem nedrīkst uzlikt nesamērīgus ierobežojumus. Tas attiecas uz dažām prasībām, kas konkrēti minētas Pakalpojumu direktīvā, tostarp teritoriālajiem ierobežojumiem. Kā piemēru var minēt ļoti detalizētus teritoriālos plānus, kuros norādīts, kādu veidu preces drīkst pārdot
. Visser spriedumā Tiesa atgādināja, ka dalībvalstīm saskaņā ar Pakalpojumu direktīvu ir pienākums izskatīt savus noteikumus un praksi, lai pārbaudītu mazumtirdzniecības punktu izveidei piemēroto teritoriālo ierobežojumu samērīgumu.
Pakalpojumu sektorā plašākā izpratnē Komisija iesniedza priekšlikumu direktīvai par samērības novērtējumu reglamentēto profesiju jomā
. Tāpat arī Komisijas priekšlikums par paziņošanas procedūru attiecībā uz dažiem Pakalpojumu direktīvā minētajiem ierobežojumiem
paredz strukturētu un vienotu pieeju attiecībā uz samērīgumu.
Dalībvalstis, nosakot lieluma robežvērtības, mazumtirdzniecības punktu izveides projektiem bieži piemēro atšķirīgus noteikumus atkarībā no plānotā mazumtirdzniecības veikala lieluma. Tas var novest pie mākslīgi radītas mazumtirdzniecības vides, jo tiek ietekmēts atvērto veikalu formāts un lielums
, kas beigu beigās ietekmē produktivitāti.
Ekonomisko vajadzību izpēte
Saskaņā ar Pakalpojumu direktīvu publiskajām iestādēm ir jāizskata savi noteikumi un prakse nolūkā nodrošināt, ka mazumtirdzniecības punkta izveidei netiek prasīti un nav vajadzīgi ekonomiskie dati.
Piemērs. Lielākajā daļā dalībvalstu mazumtirdzniecības punktu izveides procedūrās ekonomiskos datus neizmanto, taču dažās dalībvalstīs joprojām de jure vai de facto tiek prasīta ekonomisko vajadzību izpēte.
Ar atrašanās vietu saistītie noteikumi
Ja tiek piemēroti ar atrašanās vietu saistīti noteikumi, tostarp nolūkā saglabāt pilsētu centrus dzīvīgus, saskaņā ar Pakalpojumu direktīvu publiskajām iestādēm ir jānovērtē šo noteikumu samērīgums, lai noskaidrotu, vai nav iespējami mazāk ierobežojoši noteikumi, kuri būtu tikpat iedarbīgi.
Piemērs. Francijā noteikumi par mazumtirdzniecības punktu izveidi ļauj mazumtirgotājiem izvēlēties optimālo veikala atrašanās vietu un neuzliek ierobežojumus attiecībā uz veikalu formātu un produktu klāstu.
Vietējās teritoriālās zonas
Publiskās iestādes tiek mudinātas vietējo teritoriālo plānu izstrādē komerczonās atļaut plašu komercdarbību klāstu. Turklāt saskaņā ar Pakalpojumu direktīvu publiskajām iestādēm, ievērojot samērīguma principu, jāizvairās no pārlieku preskriptīviem noteikumiem.
Piemērs. Norādot vietējos plānos zonas, kurās drīkst veikt dažādu darījumdarbību, jeb komerclietojuma zonas, Rumānijas iestādes ir devušas iespēju elastīgi izmantot pieejamās telpas.
Lieluma robežvērtības
Ja mazumtirdzniecības uzņēmumiem tiek noteiktas lieluma robežvērtības, saskaņā ar Pakalpojumu direktīvu publiskajām iestādēm, ievērojot samērīguma principu, ir jāizvērtē, vai robežvērtības ir saskanīgas ar sabiedriskās politikas mērķiem. Turklāt publiskās iestādes tiek aicinātas izvērtēt to ietekmi uz tirgus struktūru.
Piemērs. Latvijā netiek piemēroti nekādi sliekšņi un neatkarīgi no veikala lieluma ir piemērojams viens un tas pats mazumtirdzniecības punkta izveides process, ja vien projekts plānots teritorijā, kas paredzēta komerclietojumam. Arī Dānijā un Somijā pēc mazumtirdzniecības punktu izveides regulējuma reformām veikaliem ir noteiktas augstākas lieluma robežvērtības un ir atcelti daži platības ierobežojumi. Šo reformu mērķis bija uzlabot nozares darbību, palielināt produktivitāti un piedāvāt patērētājiem lielākas izvēles iespējas un zemākas cenas.
Uzturēt dzīvību pilsētu centros ir likumīgs sabiedriskās politikas mērķis, kas uztrauc valsts, reģionālās un vietējās iestādes, turklāt tukšo veikalu skaits aug. Lai šo problēmu risinātu, dažas iestādes ierobežojumus mazumtirdzniecības punktu izveidei piemēro zonās ārpus pilsētas centra. Ja šie ierobežojumi tiek piemēroti, tiem jābūt pamatotiem un samērīgiem. Šajā kontekstā attiecīgajām valstu iestādēm vajadzētu apsvērt visaptverošāku rīcībpolitiku, kas neietver tikai mazumtirdzniecībai specifiskus noteikumus. Tām vajadzētu ņemt vērā arī e-komercijas ietekmi un mainīgos patērētāju iepirkšanās paradumus, kas abi var ietekmēt mazumtirgotāju klātbūtni pilsētu centros.
Jauni paņēmieni, kā sekmēt dzīvīgumu pilsētu centros
Publiskās iestādes varētu apsvērt dažādas darbības un pasākumus, lai palielinātu pilsētu centru pievilcīgumu patērētāju acīs, taču tos nevajadzētu balstīt tikai uz ierobežojumiem mazumtirdzniecības punktu izveidei.
Piemērs. Amsterdamas (Nīderlande) rajonā, kas pazīstams ar nosaukumu“9 ielas” (De 9 Straatjes), mazumtirgotāji ir apvienojušies un izveidojuši plaukstošu kopienu, kura smeļas iedvesmu no šā rajona identitātes un kultūras mantojuma. Kopienas pārraudzītājs mazumtirgotājus mudina koordinēt kopīgas mārketinga un reklāmas darbības, kuras saistītas ar šo mantojumu un kuras šim rajonam var piesaistīt tūristus un citus patērētājus. Šīs darbības izziņo tīmekļa vietnē. Šie centieni kopā ar citām kompetentās iestādes iniciatīvām (piem., gājēju zonas izveide) ir veicinājuši rosīgumu mazumtirdzniecības nozarē un vairojuši pieprasījumu pēc komerctelpām šajā rajonā.
Vienlaikus ar šo paziņojumu Komisija publicēs arī ceļvedi, kā sekmēt mazās mazumtirdzniecības nozares revitalizāciju un modernizāciju. Minētajā ceļvedī ir aprakstīts, kā dažām pilsētām ir izdevies no jauna iedvest dzīvību pilsētas centrā, un šie veiksmes stāsti kompetentajām iestādēm varētu noderēt, palīdzot mazajiem mazumtirgotājiem pielāgoties jaunajiem apstākļiem digitālajā laikmetā.
|
Mazumtirdzniecības punkta izveides procedūra
Vienkāršas, pārredzamas un efektīvas izveides procedūras (jeb mazāka birokrātija) paver mazumtirdzniecības nozarei iespējas uzlabot produktivitāti. Atklātās sabiedriskās apspriešanas dalībnieki uzsvēra nepieciešamību racionalizēt izveides procesu, procedūras padarīt pārredzamākas un sekmīgāk un sistemātiskāk izmantot tiešsaistes procedūras. Piekļuves atvieglošanai vajadzētu izmantot digitālās tehnoloģijas. ES ir izstrādājusi E-pārvaldes rīcības plānu
, kura mērķis ir paātrināt valdību digitalizēšanos, lai saziņa starp uzņēmumiem un publiskās pārvaldes iestādēm būtu pārredzamāka, ātrāka un lētāka.
Ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt, lai visi, kas vēlas izmantot vienotā tirgus sniegtās priekšrocības, jo sevišķi mazie un vidējie uzņēmumi, varētu atrast sev noderīgu un precīzu informāciju par tiesību aktos noteiktajām prasībām un procedūrām tādā formātā, kas ir viegli saprotams, kā arī ir jānodrošina, lai administratīvās procedūras būtu pieejamas un izpildāmas tiešsaistē. Lai labāk apmierinātu šīs vajadzības, Komisija ir nākusi klajā ar tiesību akta priekšlikumu, kas paredz izveidot vienotu digitālo vārteju.
Praksē mazumtirgotāji, kas tirgojas fiziskos veikalos, joprojām saskaras ar būtiskiem kavējumiem, ko rada daudzie procesuālie šķēršļi. Šādi kavējumi negatīvi ietekmē projekta (kas varbūt izstrādāts konkrētiem tirgus apstākļiem) uzsākšanu un dzīvotspēju un rada ievērojamas izmaksas.
Jau ar pilnīgu Pakalpojumu direktīvas īstenošanu vien tiktu realizēta vērienīga administratīvās vienkāršošanas un sadarbības programma. Ņemot vērā spriedumu Visser lietā, dalībvalstīm vajadzētu izvērtēt, vai administratīvā vienkāršošana mazumtirdzniecības nozarē ir bijusi pietiekami vērienīga vai arī ir jāpieliek vairāk pūļu. Direktīvā dalībvalstīm prasīts izveidot vienotus kontaktpunktus, dot iespēju veikt procedūras attālināti un ar elektroniskiem līdzekļiem un gādāt par to, lai informācija par valstī piemērotajām prasībām un procedūrām būtu viegli pieejama. Pieteikumi jāizskata pēc iespējas ātrāk. Nozare un publiskās iestādes būtu ieguvējas, ja mazumtirdzniecības punktu izveides procedūras būtu efektīvākas un pārredzamākas un aizņemtu mazāk laika.
Vienkāršotas procedūras nozīmē mazāku laika un resursu patēriņu. Saskaņā ar Pakalpojumu direktīvu publiskajām iestādēm ir jāgādā par to, lai fiziskos veikalos strādājošie mazumtirgotāji varētu piekļūt tirgum ar vienkāršotām mazumtirdzniecības punktu izveides procedūrām un tiem nebūtu vajadzības saņemt vairākas atļaujas, turklāt ir jānodrošina iespēja tām pieteikties vienotā tiešsaistes kontaktpunktā.
Piemērs. Beļģijā administratīvā procesa vienkāršošanai reģioni mazumtirdzniecības punktu izveidei ir ieviesuši integrētas procedūras un izveidojuši vienas pieturas aģentūru. Šo izmaiņu rezultātā mazumtirgotājiem ir jāpiesakās tikai vienai integrētai atļaujai vienā vietā.
Pārredzamība
Pārredzamība visos mazumtirdzniecības punkta izveides procedūras posmos nāk par labu mazumtirgotājiem. Saskaņā ar Pakalpojumu direktīvu publiskajām iestādēm ir jānodrošina, lai visa nepieciešamā informācija par mazumtirdzniecības punkta izveides procedūrām mazumtirgotājam būtu pieejama jau iepriekš, īpaši šim nolūkam izveidotā tīmekļa vietnē. Tās ir arī aicinātas darīt publiski pieejamus visus izveides lēmumus neatkarīgi no tā, vai tie ir labvēlīgi vai nelabvēlīgi.
Piemērs. Lietuvā elektroniski publicē gan pozitīvos, gan negatīvos mazumtirdzniecības punkta izveides lēmumus.
Procedūru ilgums
Reģistrācijas procedūras ilguma saīsināšana palīdz ātrāk uzsākt mazumtirdzniecības projektu. Attīstoties tiešsaistes tirdzniecībai, ir svarīgi saīsināt termiņus, kādos tirgum var piekļūt fiziskos veikalos strādājošie mazumtirgotāji. Tas arī sekmētu daudzkanālu attīstību. Saskaņā ar Pakalpojumu direktīvu publiskajām iestādēm pieteikumi ir jāizskata pēc iespējas ātrāk. Tām vajadzētu apsvērt visas iespējas, kā saīsināt laiku, kas vajadzīgs, lai uzsāktu mazumtirdzniecību darbību, tostarp ar pasākumiem, kuru mērķis ir nepieļaut oportūnistiskas pārsūdzības.
Piemērs. Somijā nesen veiktas reformas ar mērķi vienkāršot un tādējādi saīsināt mazumtirdzniecības punkta izveides procedūras.
4.Darbības ierobežojumu mazināšana
Papildus noteikumiem, kas regulē mazumtirdzniecības veikalu izveidi, mazumtirgotājiem jāievēro arī vairāki noteikumi, kas regulē to ikdienas darbu (piemēram, noteikumi par darbalaiku, noieta veicināšanas pasākumiem, izplatīšanas kanāliem un piegādes avotiem).
Darbības ierobežojumi bieži vien ir ieviesti, lai sasniegtu sabiedriskās politikas mērķus, piemēram, aizsargāt darbiniekus, patērētājus, vidi un sabiedrības veselību. E-komercija ir izmainījusi patērētāju iepirkšanās paradumus (patērētāji ir pieraduši iepirkties jebkurā laikā, jebkurā vietā, tostarp pāri robežām). Tāpēc dalībvalstīm vajadzētu izvērtēt un vajadzības gadījumā modernizēt savu tiesisko regulējumu, attiecīgā gadījumā iedvesmojoties no labi strādājošiem un tirgotājus mazāk apgrūtinošiem risinājumiem, kas ieviesti citās dalībvalstīs.
Darbības ierobežojumi visbiežāk skar galvenokārt fiziskos veikalos strādājošos mazumtirgotājus. Piemēram, ņemot vērā tiešsaistes mazumtirgotāju specifiku, uz tiem neattiecas veikala darbalaika ierobežojumi vai mazumtirdzniecības nodokļi, kurus piemēro pēc tirdzniecības vietas lieluma. Tāpēc, lai tiešsaistes un nesaistes tirgotājiem nodrošinātu vienlīdzīgus konkurences apstākļus, publiskajām iestādēm vajadzētu novērtēt to, cik samērīgi un efektīvi ir darbības ierobežojumi, kuri ierobežo fizisko veikalu darbību.
Darbības ierobežojumi uzņēmumiem var kļūt par ievērojamu slogu un ietekmēt to produktivitāti; uz tiem ir vairākkārt norādīts Eiropas pusgada kontekstā.
Vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšana mazumtirdzniecībā
Fiziskos veikalos strādājošajiem mazumtirgotājiem ir jāņem vērā jaunie patēriņa paradumi un attiecīgi jāpielāgo sava komercstratēģija. Mazajiem mazumtirgotājiem varētu būt grūti pielāgoties digitālā laikmeta tirgum. Tehnoloģiju apguve tiem ne vienmēr ir viegla, un parasti tiem ir mazāk resursu, zināšanu un iespēju sagatavot un īstenot strukturālas pārmaiņas.
Palīdzība mazajiem mazumtirgotājiem pārkārtošanās procesā
Publiskās iestādes tiek mudinātas palīdzēt mazajiem mazumtirgotājiem digitālo tehnoloģiju apguvē.
Piemērs. Beļģijā, lai uzlabotu mazo mazumtirgotāju zināšanas par to, kā izmantot digitālās tehnoloģijas, Valonijas Digitālā aģentūra ir izstrādājusi pašdiagnostikas rīku, kas mazajiem mazumtirgotājiem, ņemot vērā to pieredzi, palīdz izvērtēt, kuras digitālās tehnoloģijas tiem būtu noderīgas, kā arī to, kādi risinājumi vajadzīgi īstermiņā, lai tiem atvieglotu digitālo tehnoloģiju apguvi.
Ceļvedis, kā sekmēt mazās mazumtirdzniecības nozares revitalizāciju un modernizāciju, kompetentajām iestādēm palīdzēs atbalstīt mazos mazumtirgotājus, kam jāpielāgojas jaunajiem digitālā laikmeta diktētajiem apstākļiem.
Dalībvalstīs, kurās ir noteikumi par akcijām un atlaidēm, patērētāji parasti var gūt labumu no akcijām un atlaidēm, ko piedāvā tiešsaistes veikali dalībvalstīs ar elastīgākiem noteikumiem (piem., valstīs, kur nav stingri noteiktu sezonas izpārdošanas periodu vai kur nav aizliegts preces pārdot zem pašizmaksas).
E-komercija ļauj patērētājiem tiešsaistē iegādāties produktus, kuru tirdzniecībai nesaistē dažas dalībvalstis pieprasa īpašus izplatīšanas kanālus. Tas var novest pie tā, ka nesaistes un tiešsaistes mazumtirgotājiem tiek piemēroti atšķirīgi nosacījumi.
Noteikumi, kas ir izstrādāti galvenokārt mazumtirdzniecībai nesaistē, ierobežo mazumtirgotāju iespējas pielāgoties un reaģēt uz pārmaiņām, ko ieviesusi e-komercija. Viens piemērs ir veikalu darbalaika ierobežojumi. Šie ierobežojumi bieži tikuši ieviesti, lai aizsargātu darbiniekus, kā arī MVU, kuri ne vienmēr var atļauties algot pietiekamu skaitu darbinieku, lai strādātu ilgāku darbalaiku. Šie jautājumi būtu jārisina, vienlaikus palīdzot nesaistes mazumtirgotājiem pielāgoties jaunajiem patērētāju ieradumiem.
Esošos mazumtirdzniecībai specifiskos nodokļus un nodevas, kuru pamatā ir tirdzniecības vietas lielums, piemēro tikai fiziskajiem veikaliem, un tas šos veikalus var nostādīt nelabvēlīgākā situācijā salīdzinājumā ar tiešsaistes veikaliem un citiem uzņēmumiem.
Noieta veicināšanas pasākumi un atlaides
Noieta veicināšanas pasākumi un atlaides var būt daļa no mazumtirgotāja stratēģijas, kas paredzēta daudzkanālu videi vai ienākšanai jaunā tirgū. Publiskajām iestādēm, kad tās nosaka noieta veicināšanas pasākumu un atlaižu noteikumus, cita starpā ir jāievēro nediskriminācijas, pamatošanas un samērīguma princips; tas arī palīdzētu nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus ar e-komerciju.
Piemērs. Luksemburgā nesen tika veikta reforma ar mērķi atvieglināt likvidācijas izpārdošanu un atļaut preču pārdošanu zem pašizmaksas. Grieķija 2014. gadā pagarināja sezonas izpārdošanas periodus.
Specifiski izplatīšanas kanāli
Publiskās iestādes tiek aicinātas nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus ar e-komerciju.
Piemērs. Portugālē, Itālijā, Zviedrijā un Dānijā ir veiktas reformas, lai dažas bezrecepšu zāles atļautu pārdot arī citās vietās, ne tikai aptiekās.
Veikalu darbalaiks
Veikalu darbalaiks ir svarīgs faktors, kas ietekmē patērētāju piekļuvi mazumtirdzniecības veikalam. E-komercija ievērojami maina patērētāju iepirkšanās paradumus, un fiziskos veikalos strādājošajiem mazumtirgotājiem var būt grūtības konkurēt ar tiešsaistes mazumtirgotājiem. Publiskās iestādes tiek aicinātas dot elastīguma iespēju, lai tirgotāji varētu pielāgoties mainīgajām patērētāju vēlmēm, un tiekties nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus ar e-komerciju.
Piemērs. Somijā veikalu darbalaiks nesen tika pilnībā liberalizēts, un tam bijusi ievērojama pozitīva ietekme uz konkurētspēju un nodarbinātību.
Mazumtirdzniecībai specifiski nodokļi
Publiskās iestādes tiek aicinātas nodrošināt vienlīdzīgus apstākļus ar e-komerciju un visām darījumdarbības nozarēm un raudzīties, lai nozarei specifiskie nodokļi būtu pamatoti un nenostādītu fiziskos veikalos strādājošos mazumtirgotājus nepamatoti neizdevīgā situācijā.
Piemērs. Lielākajā daļā dalībvalstu mazumtirdzniecībai nav specifisku nodokļu, un tas nozīmē, ka šī nozare netiek diskriminēta salīdzinājumā ar citām nozarēm.
Ungārijā 2010. gadā tika ieviests mazumtirdzniecībai specifisks nodoklis, ko 2014. gadā atcēla, un tādējādi uzlabojās samērs ne tikai starp dažādām nozarēm, bet arī starp vietējiem un ārvalstu uzņēmējiem.
Taisnīgu un efektīvu piegādes ķēžu nodrošināšana
Ar mazumtirgotāju starpniecību patērētāji bauda vienotā tirgus sniegtās priekšrocības. ES vienotais tirgus ļauj mazumtirgotājiem iegādāties produktus jebkurā vietā ES. Tas palielina efektivitāti, var sekmēt produktivitāti un samazina izmaksas, un galu galā ieguvēji ir patērētāji. Vienotais tirgus ir palīdzējis palielināt pieejamo produktu izvēli. Regulatīvie šķēršļi, kas ierobežo iespēju iegūt produktus pāri robežām, draud sadrumstalot vienoto tirgu un ir pretrunā ar Līgumā noteikto preču brīvas aprites principu.
ES un dalībvalstu līmenī tiek lūkots veicināt līdzsvarotas piegādes ķēdēs, lai samazinātu ietekmi uz vidi un veicinātu ilgtspējīgu patēriņu. ES jau ir veikusi pasākumus plastmasas atkritumu problēmas risināšanai. Savā 2018. gada janvāra stratēģijā par plastmasu aprites ekonomikā
Komisija plāno turpināt iesākto darbu šajā jautājumā. Komisija arī ierosina pasākumus pret pārtikas atkritumiem
. Daudzas dalībvalstis ir ieviesušas arī noteikumus, kuru mērķis ir veicināt godīgu tirdzniecības praksi, jo īpaši pārtikas piegādes ķēdē. Komisija atbalsta šos centienus, tostarp ar priekšlikumu direktīvai par negodīgu tirdzniecības praksi uzņēmumu savstarpējās attiecībās pārtikas piegādes ķēdē. Tomēr ir svarīgi, lai piegādātājiem un mazumtirgotājiem netiktu likti šķēršļi abpusēji izdevīgai sadarbībai.
Komisija ir informēta arī par teritoriāliem piegāžu ierobežojumiem, ko uzlikuši privātie tirgus dalībnieki un kas varētu ierobežot mazumtirgotāju iespējas brīvi izvēlēties, no kā un kur iegādāties produktus, un tas savukārt negatīvi ietekmē vienoto tirgu. Šķiet, ka dažos gadījumos mazumtirgotājiem, kas darbojas vienā dalībvalstī un strādā ar starptautisku piegādātāju, nav dota iespēja izvēlēties, no kuras piegādātāja struktūras iegādāties preces, un tā vietā tiem ir jāizmanto meitasuzņēmums kādā konkrētā valstī. Ar tādiem pašiem šķēršļiem mazumtirgotāji saskaras tad, ja piegādātājs neļauj neatkarīgajiem vairumtirgotājiem piegādāt tā produktus pāri robežām, — tas noved pie tirgus noslēgtības vai tirgus sadalīšanas pa valstu robežām. Ja piegādātājam, kas uzliek teritoriālus piegādes ierobežojumus, ir dominējošais stāvoklis vai ja šos ierobežojumus piemēro sakarā ar vienošanos starp piegādātāju un neatkarīgu vairumtirgotāju, dažos gadījumos šādus ierobežojumus saskaņā ar konkurences tiesībām var atzīt par konkurenci kropļojošu darbību un uzlikt sankcijas. Tomēr tas nestrādā gadījumos, kad vertikāli integrētie piegādātāji šādus norādījumus dod saviem meitasuzņēmumiem. Pašlaik daži piegādātāji izmanto faktu, ka konkurences noteikumi šādās situācijās nav piemērojami
.
Teritoriālās piegādes ierobežojumi veicina tirgus sadalīšanos segmentos, ierobežo konkurenci un var novest pie būtiskām atšķirībām starp vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības cenām vai patērētājiem piedāvāto produktu klāstu ES teritorijā.
Šāda rīcība būtu jānovērš, lai mazumtirgotāji varētu paralēli importēt visus produktus, kas tiem ļautu vienoto tirgu vēl vairāk pietuvināt Eiropas patērētājiem. Komisija turpinās vākt faktus par to, kā šāda prakse ietekmē vienoto tirgu. Ja piegādātāji brīvprātīgi neizdarīs izmaiņas pieejā un situācija paliks nemainīga, iespējams, būs nepieciešami papildu pasākumi.
Regulatīvie piegādes avotu ierobežojumi
Saskaņā ar vienoto preču tirgu, mazumtirgotājiem jābūt iespējai brīvi izveidot savas piegādes ķēdes, tostarp pāri robežām, lai patērētāji varētu piekļūt plašākam produktu klāstam par konkurētspējīgām cenām.
Piemērs. Čehijas Republika un Slovākija ir atcēlušas regulatīvās prasības, saskaņā ar kurām dažiem mazumtirgotājiem bija jāziņo, cik lielu apgrozījuma daļu vai procentuālo īpatsvaru veido iekšzemē ražoti vai iegūti produkti.
Līgumiskā prakse mūsdienu mazumtirdzniecības nozarē
Ja publiskās iestādes praksi regulē, lai aizsargātu neaizsargātos tirgus dalībniekus, saskaņā ar brīvību veikt uzņēmējdarbību tām nevajadzētu aizliegt tādu līgumisko praksi starp mazumtirgotājiem un piegādātājiem, kas ir savstarpēji izdevīga.
Piemērs. Īrijā, ja piegādātājs līgumā devis skaidru piekrišanu palīdzēt segt mārketinga izmaksas, tas nav aizliegts, ja vien ir nodrošināti attiecīgi aizsargpasākumi, piemēram, prasība iesniegt objektīvu un saprātīgu šāda ieguldījuma aplēsi.
Teritoriāli piegādes ierobežojumi
Privātiem tirgus dalībniekiem nevajadzētu liegt mazumtirgotājiem pilnībā izmantot vienotā tirgus sniegtās iespējas, kad tie vēlas iegūt produktus aiz robežām. Mazumtirgotājiem vajadzētu būt iespējai piedāvāt patērētājiem piekļuvi plašam produktu klāstam, tostarp viena un tā paša produkta dažādiem variantiem par potenciāli zemākām cenām.
Piemērs. Mazumtirgotājiem vajadzētu būt iespējai izvēlēties, no kuras valsts un no kuras piegādātāja struktūras tie vēlas savu preču piegādi.
5.Atbilstības nodrošināšanas izmaksu mazināšana
Nodrošināt atbilstību noteikumiem — tas maksā, un radušās atbilstības nodrošināšanas izmaksas var sasniegt 0,4 % līdz 6 % no mazumtirgotāja gada apgrozījuma
. Mikrouzņēmumiem tas ir īpaši smags slogs.
Respondenti, kuri piedalījās atklātajā sabiedriskajā apspriešanā, norādīja uz jomām, kurās varētu veikt uzlabojumus: darījumdarbības informācijas ziņošana, izmaiņu paziņošana, inspekcijas
, samērīgāki naudas sodi un sankcijas.
Komisija pēdējos gados ir paudusi stingru apņemšanos veicināt labāka regulējuma principus gan ES, gan dalībvalstu līmenī
. Papildus dalībvalstīm vajadzētu pārbaudīt, vai to valsts noteikumi ir mērķorientēti, uz pierādījumiem balstīti un skaidri formulēti. Vienkāršāki noteikumi, labāka izpratne par nozares specifiku un rīcībpolitisks atbalsts palīdzētu mazumtirdzniecības nozarei kļūt elastīgai un inovatīvai.
Lai sekmētu tādu mazumtirdzniecības nozares attīstību, kuras centrā ir patērētāju intereses, ir vajadzīga plaša pieeja: jāvienkāršo tiesiskais regulējums, jānodrošina, ka tas ir piemērots daudzkanālu vidē, kā arī jāsamazina pārlieku apgrūtinošie un dārgie pasākumi un procedūras, kas mazumtirgotājiem jāizpilda, lai nodrošinātu atbilstību piemērojamajiem noteikumiem.
Administratīvais slogs un sankcijas
Izstrādājot un piemērojot noteikumus, jo īpaši veikalu ikdienas darbības regulējumu, publiskajām iestādēm vajadzētu ņemt vērā ar administratīvajiem uzdevumiem un nepieciešamo aprīkojumu saistītās izmaksas. Tas ir sevišķi svarīgi kā mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, tā arī publiskajām iestādēm.
Piemērs. Iespēja iesniegt pieteikumus un ziņojumus, izmantojot tiešsaistes rīkus, kā arī vienkāršotas administratīvās procedūras un racionalizētas inspekcijas palīdz būtiski ietaupīt un ļauj mazajiem mazumtirgotājiem novirzīt resursus pamatdarbībai, tostarp inovācijai, tā vietā, lai tos tērētu par administratīvajiem uzdevumiem.
6.Secinājumi
Lai ES mazumtirdzniecības nozare atbilstu 21. gadsimta prasībām, ir vajadzīgs labi funkcionējošs vienotais tirgus un moderna regulatīvā vide. Šajā paziņojumā izklāstītās juridiskās norādes un paraugprakses piemēri palīdzēs dalībvalstīm īstenot reformas, kas vērstas uz atvērtāka, integrētāka un konkurētspējīgāka mazumtirdzniecības tirgus izveidi, bet kas neapdraud leģitīmu sabiedriskās politikas mērķu sasniegšanu.
Mazāki ierobežojumi mazumtirdzniecības nozarē papildus pozitīvi ietekmētu arī citas tautsaimniecības nozares, jo īpaši ražošanas augšposmos. Efektīvāka mazumtirdzniecības nozare un zemākas patēriņa cenas palielinās pieprasījumu un palīdzēs augšposma ražotājus pievērst inovatīvāku produktu ražošanai.
E-komercijas uzplaukums mazumtirdzniecības nozarei, kā arī patērētājiem piedāvā vēl nebijušas iespējas, taču ierobežojumi, ar ko sastopas fiziskos veikalos strādājošie mazumtirgotāji, neļauj tiem pielāgoties izmaiņām patērētāju paradumos. Patērētāji, kas iepērkas tiešsaistē, ir pieraduši iepirkties jebkurā laikā un vietā. Tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi, ka, izstrādājot un īstenojot attiecīgos noteikumus, valsts, reģionālās un vietējās iestādes ņem vērā to, ka turpmākajos gados daudzkanālu mazumtirdzniecība saglabās savu lomu nozarē.
Šajā paziņojumā sniegtās juridiskās norādes un paraugprakses piemēri palīdzēs publiskajām iestādēm izvērtēt savu tiesisko regulējumu un apzināt mazāk ierobežojošus pasākumus. Dalībvalstīm jāturpina izvērtēt spēkā esošos un ierosinātos pasākumus mazumtirdzniecības nozarē, lai nodrošinātu, ka tie ir nediskriminējoši, pienācīgi pamatoti un samērīgi. Jāraugās, lai šie pasākumi būtu lietderīgi nosprausto sabiedriskās politikas mērķu sasniegšanai, palīdzētu samērīgā veidā risināt pilsētattīstības problēmas un būtu piemēroti strauji mainīgajai mazumtirdzniecības videi. Šajā novērtējumā vajadzētu piedalīties arī valstu konkurences iestādēm.
Lai novērtētu dalībvalstu centienus samazināt mazumtirdzniecības ierobežojumus, tiks izmantots mazumtirdzniecības ierobežotības indikators, kas kalpos kā dinamisks monitoringa rīks, taču centienu novērtējumā tiks ņemti vērā arī pamatoti sabiedriskās politikas mērķi (piem., sabiedrības veselība) un šādu reformu ietekme uz tirgus rādītājiem, tostarp produktivitāti, cenām, inovāciju, kā arī blakusietekme citās nozarēs.
Komisija turpinās uzraudzīt izmaiņas attiecīgajā tiesiskajā regulējumā, kā arī tendences mazumtirdzniecības nozarē. Izdarītie konstatējumi tiks ņemti vērā Komisijas ekonomiskajā analīzē, ko tā veic Eiropas pusgada ietvaros. Šāda uzraudzība arī palīdzēs Komisijai noteikt prioritātes izpildes nodrošināšanas politikā, ko tā īsteno mazumtirdzniecības nozarē.
Vispārējā mazumtirdzniecības nozares rīcībpolitiskā satvara uzlabošanai ir vajadzīga sekmīga partnerība starp attiecīgajiem ES un dalībvalstu aktoriem visos līmeņos. Komisija turpinās veidot dialogu starp ES iestādēm un valstu, reģionālajām un vietējām iestādēm, kā arī mazumtirdzniecības nozares pārstāvjiem, lai pārspriestu nozares nākotni.