Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0213(05)

    Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    OV C 58, 13.2.2016, p. 42–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.2.2016   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 58/42


    Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    (2016/C 58/13)

    Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

    VIENOTS DOKUMENTS

    GALL DEL PENEDÈS

    ES Nr.: ES-PGI-0005-01308 – 03.02.2015.

    ACVN ( ) AĢIN ( X )

    1.   Nosaukums

    Gall del Penedès

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

    Spānija

    3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

    3.1.   Produkta veids

    1.1. grupa. Svaiga gaļa (un subprodukti)

    3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

    Ar AĢIN Gall del Penedès apzīmētais produkts ir svaiga tādu vistu (gaiļu un vistu) gaļa, kuras pieder pie Penedesenca negra šķirnes, kas ir uzlabota tradicionālā Penedesenca šķirne.

    Šai gaļai raksturīgas kvalitatīvas garšas īpašības, liemeņu sārtā krāsa, kā arī gaļas un muskuļaudu stingrums un sulīgums.

    Šīs šķirnes putni lēnaudzīgi, ir izturīgi, ļoti vitāli, to ķermeņa tips raksturīgs Vidusjūras apgabalam, tiem ir neliels svars, un gaļa, ko no tiem iegūst, ir blīva. Tie ir izturīgi pret Vidusjūras apgabala karstumu un aukstumu.

    Gall del Penedès audzē tādās vistu kūtīs, no kurām visu gadu ir iespējams iziet ārā, un to barībai parasti pievieno vīnogu kauliņus (sēkliņas).

    Šāda barība piešķir gaļai atšķirīgas organoleptiskās īpašības, piemēram, Lauksaimniecības pētniecības un tehnoloģiju institūta (Institut de Recerca i Tecnologia agroalimentàries – IRTA) ziņojumā par sensorisko un ķīmisko analīzi (Informe “Inclusió de granet de raïm en el pinso per la IGP del Gall del Penedès”. Amadeu Francesch Vidal, 2012. gada februāris) norādītas šādas:

    “To dzīvnieku gaļa, kuru barībai pievieno 5 % vīnogu kauliņu, spēcīgi smaržo pēc riekstiem, mazāk pēc mizas, tās garša nelīdzinās parastajai vistas gaļai, ir mazāk salda un vairāk metāliska, ar šķiedraināku tekstūru…”

    “Redzams, ka to dzīvnieku gaļa, kuru barībai pievieno 5 % vīnogu kauliņu, proporcionāli satur ievērojami vairāk nepiesātināto taukskābju, par iemeslu tam var būt lielāka linolskābes proporcija, kas gaļu padara vērtīgāku no veselības viedokļa.”

    Gall del Penedès vistu minimālais kaušanas vecums ir 98 dienas.

    Gall del Penedès vistu liemeņi ietilpst A kategorijā (saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 543/2008). Liemeņiem nav lieku tauku, to āda ir balta, gaļa sārta un kājas melnas ar baltām pēdām.

    “Izķidāta, bez subproduktiem” (noplūkta, izķidāta un bez galvas, kājām, sirds, aknām, guzas) liemeņa minimālais svars ir 1,5 kg, bet “daļēji izķidāta” (noplūkta un bez iekšām, bet ar galvu un kājām) liemeņa svars ir 2 kg.

    Gall del Penedès liemeņus tirgo svaigus, veselus vai sadalītus.

    3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

    Gall del Penedès mājputniem izēdina galvenokārt ar šo AĢIN apzīmētā produkta ražošanas ģeogrāfiskā apgabala tradicionālo barību, kas pielāgota mūsdienu lauksaimniecības principiem un tehnoloģijām. Šī barība atšķiras ar to, ka tajā ietilpst vīnogu kauliņi.

    Pamatbarība sastāv no:

    58–60 % kukurūzas,

    33,5–35,5 % sojas un tās produktiem,

    5–5,5 % vīnogu kauliņiem.

    Dzīves pēdējās 7 dienas vistām izēdina barību, kuras pamatā ir vismaz 90 % graudaugu un 5–5,5 % vīnogu kauliņu.

    Aizliegts izbarot dzīvnieku izcelsmes taukus, izņemot piena produktus.

    3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

    Gall del Penedès audzē noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

    Cālēnus ieved ražošanas saimniecībās nobarošanai 24–48 stundas pēc to izšķilšanās. Sākot ar 42–56 dienu vecumu, cāļiem ir pieejami ārējie laukumi. To audzēšana ilgst vismaz 98 dienas.

    3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

    3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

    Ar AĢIN apzīmēto patēriņam domāto galaproduktu obligāti un redzami jāmarķē ar vārdiem IGP “Gall del Penedès” vai Indicación Geográfica Protegida “Gall del Penedés” un AĢIN logotipu.

    4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

    Gall del Penedès vistas audzē ģeogrāfiskajā apgabalā, kurā ietilpst 73 pašvaldību teritorija:

    visas Alt Penedès komarkas pašvaldības (27),

    visas Baix Penedès komarkas pašvaldības (14),

    visas Garraf komarkas pašvaldības (6),

    šādas Anoia komarkas pašvaldības: Argençola, La Llacuna, Cabrera d’Igualada, Piera, Masquefa, Hostalets de Pierola, Vallbona d’Anoia, Capellades, La Torre de Claramunt, Carme, Orpí, Santa Maria de Miralles, Bellprat, Sant Martí de Tous, Santa Margarida de Montbui, Vilanova del Camí, La Pobla de Claramunt, Castellolí, El Bruc, Òdena, Igualada, Rubió, Jorba, Montmaneu un Copons (25),

    Alt Camp komarkas Rodonyà pašvaldība (1).

    5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

    Saikni ar apgabalu veido sen iegūtā slava, ko apliecina mutvārdu tradīcija, dokumenti, gadatirgi un tirgi, un jo īpaši raksturīgā ražošanas sistēma, kuru izmanto apgabala lauksaimnieki un kura ir cieši saistīta ar ražošanas apgabala vīnkopības tradīciju.

    AĢIN produkta ražošanas ģeogrāfiskais apgabals atbilst vēsturiskajam Penedés reģionam, kas ir zināms kā tradicionālās Penedés šķirnes izcelsmes vieta, kur radušās Gall del Penedès vistas, un tas pamatā ir vīnkopības reģions, kurā ap 80 % lauksaimniecības platības izmanto vīnogu audzēšanai, un tajā ražotie Penedès un Cava vīni ir ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu. Var apgalvot, ka Penedès, pateicoties tās zemes un lauksaimniecības raksturam, ražo gan vīnus un dzirkstošos vīnus, gan Gall del Penedès.

    Gall del Penedès audzēšana, izmantošana un tirdzniecība gadsimtiem ir bijusi daļa no reģiona zemnieku tradicionālās apmācības. Literārie darbi, mutvārdu daiļrade un mākslas darbi rāda, ka šos putnus audzēja katrā saimniecībā gan ģimenes uzturam, gan kā ģimenes ienākumu avotu ilgākam laikam, jo to spilgti brūnsarkanās olas (pazīstamas arī kā ou rogenc de Vilafranca (“Vilafrankas sarkanās olas”)) pārdeva un tās bija ļoti iecienītas vietējos tirgos (Vilafrankas tirgū, kas dokumentēts kopš XII gadsimta, un Barselonas tirgū), tāpat arī Gall del Penedès gaļai bija laba reputācija un slava, ko pierāda fakts, ka Fira del Penedès gadatirgus, ko vēlāk pārdēvēja par Fira de Sant Tomàs, pastāvēja jau kopš XII gadsimta, bet pašlaik tas ir pazīstams kā Fira del Gall. Gadatirgus notika katru gadu bez izņēmumiem, un tas apriņķa lauksaimniekiem, kuru saimniecības bija mazas, ļāva parādīt un pārdot savus ražojumus, tā saglabājot apgabala tradicionālos, uz vīnogu audzēšanu balstītos, pārtikas produktus.

    Šādā kontekstā minētā reģiona zemnieki tikās tirgos un gadatirgos, kur apmainījās ar Gall del Penedès audzēšanas pieredzi un veidoja mājputnu produktu ražošanas sistēmu, kura raksturīga reģionam un kurā vistu barībai izmantoja vīnogu miziņas. Pēc sulas izspiešanas miziņas palika uz lauka un izžuva, pēc tam tās izbaroja minētajiem putniem. 1937. gadā pētījumā par putnu barošanu secināts, ka vīnogu kauliņi vistām ir ļoti barojoši, jo tie satur augu šķiedras, samērā daudz tauku, mazliet proteīnu un ogļhidrātus. Pašlaik audzētāji ir pielāgojuši reģiona tradicionālās metodes, iekļaujot tajās vīnogu kauliņu izbarošanu.

    Šāda AĢIN Gall del Penedès vistu barošana ar vīnogu kauliņiem saglabā saikni starp vistu barību un reģiona vīnogu audzēšanas tradīciju un ietekmē produkta garšas īpatnības, un tas, ka no kūtīm vistām visu gadu ir iespējams iziet ārā, rada gaļas sārto krāsu, stingrumu un sulīgumu.

    Mūsdienās Gall del Penedès vistas bieži tiek aprakstītas reģiona presē, notiek apgabala kvalitatīvo produktu reklāmas kampaņas (piem., Barselonas provinces padomes un Alt Penedès komarkas padomes programmas Productes de la Terra (Lauku produkti) un la Gastroteca), un tiek veikti pētījumi (Fundación Alicia, IRTA utt.).

    Atsauce uz specifikācijas publikāciju

    (Regulas (ES) Nr. 1151/2012 6. panta 1. punkta otrā daļa)

    Specifikācijas pilnais teksts ir pieejams šādā tīmekļa vietnē:

    http://www.gencat.cat/alimentacio/pliego-gall-penedes


    (1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.


    Top