EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0560

Priekšlikums PADOMES DIREKTĪVA, ar ko attiecībā uz svinu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK par rotaļlietu drošumu II pielikumu, lai to pielāgotu tehnikas attīstībai

COM/2016/0560 final - 2016/0267 (NLE)

Briselē, 9.9.2016

COM(2016) 560 final

2016/0267(NLE)

Priekšlikums

PADOMES DIREKTĪVA,

ar ko attiecībā uz svinu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK par rotaļlietu drošumu II pielikumu, lai to pielāgotu tehnikas attīstībai

(Dokuments attiecas uz EEZ)

{SWD(2016) 289 final}
{SWD(2016) 290 final}


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Direktīvas 2009/48/EK par rotaļlietu drošumu II pielikuma III daļas 13. punkta tabulā ir noteiktas dažādu elementu, tostarp svina, migrācijas robežvērtības no rotaļlietām vai rotaļlietu sastāvdaļām sausā, šķidrā un noskrāpētā rotaļlietas materiālā. Lai nodrošinātu bērnu pienācīgu aizsardzību, ar Direktīvu 2009/48/EK Komisijai ir piešķirtas pilnvaras grozīt II pielikuma III daļas 13. punktu, lai to pielāgotu tehnikas un zinātnes attīstībai. Atbilstoši Direktīvas 2009/48/EK 46. panta 1. punktam minētos pasākumus pieņem saskaņā ar Direktīvas 47. panta 2. punktā minēto regulatīvo kontroles procedūru.

Pamatojoties uz jaunākajiem zinātniskajiem pierādījumiem, kurus sniegusi Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA), Komisija, lai svina robežvērtības rotaļlietās padarītu stingrākas, sagatavoja direktīvas priekšlikumu, kuru nodeva balsošanai ar Direktīvas 2009/48/EK 47. pantu izveidotajā Rotaļlietu drošuma komitejā. Komiteja tās 2015. gada 14. janvāra sanāksmē atzinumu par direktīvas projektu nesniedza.

Saskaņā ar Lēmuma 1999/468/EK 5.a pantu, ja komiteja sniedz negatīvu atzinumu vai ja atzinums nav sniegts, Komisijai ir pienākums iesniegt Padomei priekšlikumu par veicamajiem pasākumiem, vienlaikus to nosūtot Eiropas Parlamentam. Padomei divu mēnešu laikā no priekšlikuma iesniegšanas dienas jāpieņem lēmums ar kvalificētu balsu vairākumu. Ja Padome iebilst pret ierosināto pasākumu, to nepieņem. Ja Padome paredz pieņemt ierosināto pasākumu vai ja Padome lēmumu nepieņem, ierosināto pasākumu iesniedz Eiropas Parlamentam. Ja Eiropas Parlaments četru mēnešu laikā no priekšlikuma iesniegšanas dienas Padomei ar visu locekļu balsu vairākumu iebilst pret ierosināto pasākumu, to nepieņem. Ja minētajā laikposmā Eiropas Parlaments neiebilst, ierosinātais pasākums jāpieņem.

Neilgi pēc komitejas 2015. gada 14. janvāra sanāksmes tika publicēts kļūdas labojums Nīderlandes Nacionālā sabiedrības veselības un vides institūta (Dutch National Institute for Public Health and the Environment, RIVM) 2008. gada ziņojumā, uz kura pamata Direktīvas 2009/48/EK II pielikuma III daļas 13. punkta tabulā ir noteiktas migrācijas robežvērtības. Kļūdas labojumā apgalvots, ka 2008. gadā elementu robežvērtības sausā un šķidrā rotaļlietas materiālā ir aprēķinātas kļūdaini. Aprēķini tika balstīti uz materiāla daudzumiem, par kuriem tika uzskatīts, ka bērni tos norij reizi dienā, tomēr bērni šādus daudzumus norijot tikai reizi nedēļā. Par šo jautājumu apspriedusies ar Komisiju, Veselības un vides apdraudējuma zinātniskā komiteja (SCHER) 2016. gada aprīlī paziņoja, ka pieņēmums par norīšanu reizi dienā bija atbilstošs, tādējādi apstiprinot, ka RIVM 2008. gada ziņojumā izmantotā metodoloģija rotaļlietu sastāvā esošo elementu drošu robežvērtību aprēķināšanai ir pareiza. Tāpēc, pārskatot svina robežvērtības rotaļlietās, būtu jāpiemēro šī pati metodoloģija; šajā priekšlikumā tas tiek darīts.

Saskanība ar spēkā esošajiem noteikumiem politikas jomā

Kā liecina iepriekš minētie zinātniskie pierādījumi, 2009. gadā Direktīvas 2009/48/EK II pielikuma III daļas 13. punkta tabulā noteiktais aizsardzības līmenis pret eksponētību svinam vairs nav atbilstošs. Tāpēc, lai samazinātu bērnu eksponētību svinam, ir jāgroza šobrīd spēkā esošās migrācijas robežvērtības svinam, un tās jāpielāgo jaunākajiem zinātniskajiem datiem.

Komisija savā Lēmumā 2012/160/ES atzina, ka 2009. gadā apstiprinātās migrācijas robežvērtības svinam vairs nenodrošina atbilstošu aizsardzības līmeni bērniem.

Saskanība ar citām Savienības politikas jomām

ES līmenī jau ir ierobežota svina klātbūtne keramikas un plastmasas materiālos, kas nonāk saskarē ar pārtiku. Ar Regulu (EK) Nr. 1907/2006 (REACH) ierobežo svina karbonātu un sulfātu izmantošanu krāsās un tādu juvelierizstrādājumu laišanu tirgū, kas satur svinu. Ar REACH ierobežo arī svina laišanu tirgū un izmantošanu plašam patēriņam paredzētos izstrādājumos, bet, ņemot vērā Direktīvā 2009/48/EK noteiktās īpašās svina migrācijas robežvērtības rotaļlietās, minētais ierobežojums neattiecas uz rotaļlietām.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Šā priekšlikuma juridiskais pamats ir Direktīvas 2009/48/EK par rotaļlietu drošumu 46. panta 1. punkta b) apakšpunkts.

Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

Šā priekšlikuma mērķis ir nodrošināt augstu drošības līmeni bērniem, vienlaikus atjaunojot iekšējo tirgu. Dalībvalstu individuāla rīcība, piemēram, atšķirīgu robežvērtību noteikšana, kuras saskaņā ar Vispārējās tiesas 2014. gada 14. maija spriedumu lietā T-198/12 Vācija drīkst saglabāt līdz dienai, kad stāsies spēkā Savienības noteikumi par jaunajām svina robežvērtībām rotaļlietās, rada nevienlīdzīgu aizsardzības līmeni Eiropas bērniem, kā arī sadrumstalotību iekšējā tirgū un šķēršļus tirdzniecībā ar rotaļlietām.

Tā kā Direktīvā 2009/48/EK ir izsmeļoši izklāstīti noteikumi rotaļlietu drošuma nodrošināšanai un rotaļlietu iekšējam tirgum, direktīvas grozīšana attiecībā uz piemērojamajām svina robežvērtībām ir vienīgais veids, kā nodrošināt nepieciešamo augsto drošības līmeni bērniem un iekšējā tirgus darbību.

Proporcionalitāte

Ņemot vērā svina iedarbību uz bērnu neiroloģisko attīstību – tas jo īpaši izraisa mācīšanās grūtības – bērnu eksponētība svinam, tostarp eksponētība ar rotaļlietām, būtu jāsamazina maksimāli iespējamā apmērā. Šis mērķis neietver politikas izstrādi jaunās jomās, jo ES tiesību akti par rotaļlietu drošumu jau eksistē, tostarp eksistē Komisijas pilnvaras pieņemt īstenošanas aktus minētā mērķa sasniegšanai. Citi pasākumi, nevis spēkā esošo svina migrācijas robežvērtību grozīšana un to pielāgošana jaunākajiem zinātniskajiem datiem, būtu neefektīvāki bērnu aizsardzības ziņā, kas ir īpaši neaizsargāta sabiedrības daļa.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Komisija pēc savas iniciatīvas Rotaļlietu drošuma ekspertu grupas sanāksmē 2011. gada aprīlī informēja visas attiecīgās ieinteresētās personas (dalībvalstis, nozari, patērētāju tiesību aizsardzības asociācijas, standartizācijas struktūras, paziņotās struktūras); vairākas dalībvalstis atbalstīja svina robežvērtību pārskatīšanu. Dažas deva priekšroku pārskatīšanai, kas balstīta uz 5 % nepārsniedzamās dienas devas (TDI), citas – uz 10 % TDI, apvienojot to ar izņēmumu vai pārejas periodu. Ekspertu grupa neiebilda 10 % TDI izmantošanai. Viena dalībvalsts aicināja veikt ietekmes novērtējumu. Vēlāk vairākas dalībvalstis izteica atbalstu 5 % TDI un izņēmuma paredzēšanai attiecībā uz mākslas un amatniecības rotaļlietām.

Pēc tam Komisija saņēma rotaļlietu nozares nostājas dokumentus, kuros bija norādīts, ka Komisijas iniciatīva būtiski ietekmētu nozares konkurētspēju. Būtiskākā nozares norādītā ietekme bija tās nespēja turpināt tirgot atsevišķu kategoriju rotaļlietas. Ņemot to vērā, Komisija turpināja apspriesties ar rotaļlietu nozari, izmantojot mērķtiecīgu sabiedrisko apspriešanu. Ieinteresēto personu mērķgrupa saņēma informāciju par iniciatīvu un tika aicināta izteikt savu viedokli par konstatētajām problēmām, risinājumiem un citiem attiecīgiem jautājumiem. Apspriešanos publicēja "Jūsu balss Eiropā" portālā, kā arī ENTR ĢD vietnē, kas veltīta rotaļlietu drošumam, apspriešanās notika no 2012. gada 13. februāra līdz 2012. gada 7. maijam. Turklāt pa e-pastu par apspriešanos tika informētas arī uzņēmumu asociācijas, un tās tika aicinātas izplatīt informāciju to biedru vidū. Apspriešanās rezultātus publicēja, un par publicēšanu tika pienācīgi informētas uzņēmumu asociācijas.

Komisija arī apkopoja patērētāju tiesību aizsardzības asociāciju, tostarp ANEC un BEUC, nostājas dokumentus. ANEC un BEUC atbalsta svina robežvērtību rotaļlietās pārskatīšanu, lai pēc iespējas uzlabotu bērnu aizsardzību pret eksponētību svinam un ar to saistīto ietekmi uz veselību.

Apspriešanos papildināja intervijas ar ieinteresētajām personām, ko veica divi ārējie konsultanti savu attiecīgo pētījumu ietvaros; viens pētījums bija par veselības aizsardzības izmaksām, ko rada bērnu eksponētība svinam rotaļlietās, otrs – par iniciatīvas ietekmi uz rotaļlietu nozares konkurētspēju (skatīt turpmāk).

Rotaļlietu drošuma ekspertu grupas sanāksmē 2014. gada maijā ar visām ieinteresētajām personām tika apspriests, kāda ietekme būs 5 % TDI izmantošanai, un tam, ka tikai dažas rotaļlietas/rotaļlietu materiālus varētu būt jāpielāgo jaunajām svina robežvērtībām. Vairākas dalībvalstis deva priekšroku toksikoloģiskās etalonvērtības noteikšanai 5 % apmērā, kamēr citas – noteikšanai 10 % apmērā. Rotaļlietu nozares ieinteresēto personu un patērētāju pārstāvju viedokļi dalījās.

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Ārējie konsultanti veica divus pētījumus; viens pētījums bija par veselības aizsardzības izmaksām, ko rada bērnu eksponētība svinam rotaļlietās ( http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/6655/attachments/1/translations/en/renditions/native ), otrs – par iniciatīvas ietekmi uz rotaļlietu nozares konkurētspēju ( http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/6654/attachments/1/translations/en/renditions/native ).

Ietekmes novērtējums

Lai pamatotu šos grozījumus, Komisija sagatavoja ietekmes novērtējumu par svina robežvērtības pārskatīšanu rotaļlietās [insert link to summary when publicly available], un par minēto novērtējumu Ietekmes novērtējuma padome sniedza pozitīvu atzinumu (Ares(2013)66470 - 18/01/2013).

Ietekmes novērtējumā ir aplūkotas vairākas politikas alternatīvas: 1) pamatscenārijs "bez izmaiņām" – pašreizējo kārtību nemaina; 2) pilnīga spēkā esošo robežvērtību pārskatīšana; 3) daļēja spēkā esošo robežvērtību pārskatīšana, un 4) ieteikuma tiesību/pašregulējoša pieeja. Pamatscenārija gadījumā jaunas izmaksas nav paredzamas, bet ar šo scenāriju neuzlabotu bērnu veselības aizsardzību. Pilnīga pārskatīšana saskaņā ar jaunākajiem zinātniskajiem atzinumiem sniegtu vislielāko ieguvumu, jo tādējādi tiktu nodrošināts augsts bērnu aizsardzības līmenis pret eksponētību svinam, bet tā var radīt ievērojamas izmaksas nozarei, jo sliktākajā gadījumā atsevišķu kategoriju rotaļlietas būtu pilnībā jāaizliedz ražot. Daļējas pārskatīšanas gadījumā netiktu samazināta bērnu eksponētība tām rotaļlietām, kas iespējams satur pārāk daudz svina, tādējādi radot daudz mazākus ieguvumus nekā pilnīgas pārskatīšanas gadījumā, tomēr šajā gadījumā tiktu novērsta iespējama atsevišķu rotaļlietu aizliegšana tirgū un nozarei tā radītu ierobežotas izmaksas. Ieteikuma tiesību/pašregulējoša pieeja ietvertu ierobežotas izmaksas nozarei, bet būtu lielākoties neefektīva un tāpēc radītu ierobežotus bērnu aizsardzības uzlabojumus.

Galīgajā priekšlikumā priekšroka tiek dota pilnīgai pārskatīšanai, kas nesīs lielāko labumu, jo radīs augstu bērnu aizsardzības līmeni pret eksponētību svinam; tika ņemts vērā arī tas, ka dati, kas Vācijā iegūti no 2500 rotaļlietu paraugiem, liecināja, ka tirgū laistās rotaļlietas 91 % līdz 100 % gadījumu atbilda priekšlikumā paredzētajām stingrākajām svina robežvērtībām. Šajā priekšlikumā paredzētajai pilnīgajai pārskatīšanai tika aplēsta šāda ietekme.

Ietekme uz veselību. Samazinātai bērnu eksponētībai svinam rotaļlietās salīdzinājumā ar pamatscenāriju būtu papildu ieguvums EUR 836 miljonu apmērā saistībā ar uzvedības un uzmanības deficīta problēmām (UDHS) un EUR 1176 miljonu apmērā saistībā ar pazeminātu IQ.

Ekonomiskā ietekme. Tiktu ietekmēta nozares spēja tirgot atsevišķas rotaļlietas 1 , kuru izgatavošanā izmantotas dabīgā ceļā ar svinu piesārņotas izejvielas. Nozare paredz ražošanas izmaksu pieaugumu un produktu klāsta sašaurināšanos. Šā risinājuma paredzamā ietekme produkcijas vērtībā varētu sasniegt EUR 89 miljonus. Sliktākajā gadījumā tiktu faktiski aizliegtas atsevišķas rotaļlietas. Šis iespējamais aizliegums radītu turpmāku ražošanas samazinājumu vai pat pilnīgu šo rotaļlietu aizvietošanu ES. Sliktākajā gadījumā tas ietvertu zaudējumus EUR 217 miljonu apmērā.

Sociālās izmaksas (ietekme uz nodarbinātību). Izvēlētā risinājuma ietekmes rezultātā zaudēto darbvietu skaits sasniegtu 662, kas veido EUR 8,5 miljonus. Sliktākajā gadījumā, t. i., faktiska atsevišķu rotaļlietu aizlieguma gadījumā, zaudēto darbvietu skaits sasniegtu 2112, kas veido EUR 27,5 miljonus.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Šis priekšlikums attiecas arī uz mikrouzņēmumiem, jo bērnu veselības apdraudējums, ko rada eksponētība rotaļlietās esošajam ļoti toksiskajam metālam svinam, neatšķiras atkarībā no tā, vai rotaļlietas ražotas mikrouzņēmumos vai citos uzņēmumos.

Priekšlikumā nav īpašu noteikumu MVU vai citu ieinteresēto personu atbilstības izmaksu mazināšanai, jo arī Direktīvā 2009/48/EK, kura tiek grozīta ar šo priekšlikumu, nav šādu noteikumu.

Ar šo priekšlikumu novēršamie riski, proti, bērnu veselības apdraudējums, ko rada eksponētība rotaļlietās esošajam ļoti toksiskajam metālam svinam, ir sastopami vienīgi fiziskajā pasaulē, saskaroties ar fiziskām rotaļlietām. Tāpēc priekšlikuma "digitālā pārbaude" un tā pielāgotība interneta videi un atbilstība gan fiziskai, gan digitālai videi, ir nebūtiska.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Nav.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzības, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Visas dalībvalstis ir transponējušas Direktīvu 2009/48/EK; vienīgi Vācija drīkst uz laiku saglabāt savas noteiktās robežvērtības svinam (skatīt iepriekš). Šobrīd spēkā esošās trīs svina migrācijas robežvērtības ir ietvertas vienā II pielikuma III daļas 13. punkta tabulas rindā. Migrācijas robežvērtību grozīšana paredz tabulā ietverto šobrīd spēkā esošo trīs migrācijas robežvērtību aizstāšanu ar trim jaunām migrācijas robežvērtībām. To īstenošana dalībvalstu tiesību aktos ietvers tādas pašas darbības. Tāpēc īstenošanas plāns nav nepieciešams.

Saistībā ar konkrēti šo priekšlikumu nav paredzēti uzraudzības un izvērtēšanas rīki. Direktīvā 2009/48/EK dalībvalstīm ir paredzēts pienākums nosūtīt Komisijai ziņojumu par minētās direktīvas, kā arī tās grozījumu, piemērošanu. Šāds ziņojums bija jānosūta līdz 2014. gada jūlijam un turpmāk ik pēc pieciem gadiem. Tajā jāiekļauj situācijas novērtējums attiecībā uz rotaļlietu drošumu un direktīvas efektivitāti, kā arī jāatspoguļo katras dalībvalsts veiktie tirgus uzraudzības pasākumi.

Skaidrojošie dokumenti (direktīvām)

Ne līdzīgs grozījums iepriekš (Komisijas Direktīva 2012/7/ES), ne arī citi grozījumi (Komisijas direktīvas 2014/79/ES, 2014/81/ES, 2014/84/ES, (ES) 2015/2115, (ES) 2015/2116 un (ES) 2015/2117) neradīja īstenošanas problēmas. Tāpēc process šobrīd jau ir rutīna un skaidrojoši dokumenti par transponēšanu nav nepieciešami.

Konkrētu priekšlikuma noteikumu sīks skaidrojums

Ar priekšlikuma 1. pantu aizstāj Direktīvas 2009/48/EK II pielikuma III daļas 13. punktā ietvertās spēkā esošās svina migrācijas robežvērtības ar šādām jaunām migrācijas robežvērtībām: 2,0 mg/kg sausā rotaļlietas materiālā, 0,5 mg/kg šķidrā rotaļlietas materiālā un 23 mg/kg noskrāpētā rotaļlietas materiālā.

Priekšlikuma 2. pantā dalībvalstīm paredzēts pienākums transponēt grozītās migrācijas robežvērtības līdz dienai, kas ir ne vēlāk kā 18 mēnešus pēc publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, piemērot tās no minētās dienas un paziņot Komisijai par transponēšanas pasākumiem.

2016/0267 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES DIREKTĪVA,

ar ko attiecībā uz svinu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK par rotaļlietu drošumu II pielikumu, lai to pielāgotu tehnikas attīstībai

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 18. jūnija Direktīvu 2009/48/EK par rotaļlietu drošumu 2 un jo īpaši tās 46. panta 1. punkta b) apakšpunktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)Direktīvā 2009/48/EK rotaļlietām vai rotaļlietu sastāvdaļām ir noteiktas dažādu elementu, tostarp svina, migrācijas robežvērtības sausā, šķidrā un noskrāpētā rotaļlietas materiālā. Svina robežvērtības katrā rotaļlietas materiālā ir attiecīgi 13,5 mg/kg, 3,4 mg/kg un 160 mg/kg.

(2)Minētās robežvērtības balstās uz Nīderlandes Nacionālā sabiedrības veselības un vides institūta (Dutch National Institute for Public Health and the Environment, RIVM) 2008. gada ziņojuma 3 ieteikumiem. RIVM ieteikumu pamatā ir secinājums, ka bērnu eksponētība svinam nedrīkst pārsniegt konkrētu līmeni jeb tā saukto "nepārsniedzamo dienas devu". Minētajā ziņojumā svinam par toksikoloģisko etalonvērtību tika noteikta nepārsniedzamā dienas deva 3,6 mikrogrami uz kilogramu ķermeņa masas dienā.

(3)Tā kā bērni tiek eksponēti svinam ne tikai ar rotaļlietām, uz tām būtu jāattiecina tikai noteikta toksikoloģiskās etalonvērtības procentuālā daļa. Toksikoloģijas, ekotoksikoloģijas un vides zinātniskā komiteja (CSTEE) ieteica maksimālo svina daudzumu, ko var uzņemt no rotaļlietām, noteikt 10 % apmērā no maksimālās nepārsniedzamās devas 4 . Veselības un vides apdraudējuma zinātniskā komiteja (SCHER) atbalstīja pieeju, ka svina daudzumam, ko uzņem ar rotaļlietām, nevajadzētu pārsniegt 10 % no toksikoloģiskās etalonvērtības 5 . Turklāt, tā kā svins tiek uzskatīts par īpaši toksisku, Direktīvā 2009/48/EK tam ir noteiktas uz pusi mazākas robežvērtības nekā ir uzskatāms par drošu saskaņā ar attiecīgās zinātniskās komitejas kritērijiem, lai nodrošinātu, ka rotaļlietās ir tikai tāds atlikums, kas ir saderīgs ar labu ražošanas praksi. Attiecīgi svina robežvērtības minētajā direktīvā izteica kā svina migrāciju no rotaļlietām un noteica, ka tās ir 5 % no nepārsniedzamās dienas devas.

(4)Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) secināja, ka svinam kā toksiskam metālam nav sliekšņa, zem kura eksponētība svinam neradītu būtisku ietekmi uz veselību. Pat zema līmeņa eksponētība svinam var izraisīt neirotoksicitāti, proti, nervu sistēmas un smadzeņu bojājumus, it sevišķi mācīšanās grūtības. Tāpēc, ņemot vērā minētās jaunās zinātniskās atziņas, ko publicējusi EFSA, nepārsniedzamo dienas devu turpmāk vairs nevajadzētu izmantot par toksikoloģisko etalonvērtību 6 .

(5)EFSA uzskata, ka jaunā toksikoloģiskā etalonvērtība, kas jāizmanto svina robežvērtību noteikšanai, ir BMDL01 (etalondevas robežvērtība) saistībā ar neiroloģiskās attīstības traucējumiem. BMDL01 ir etalondevas zemākā ticamības robežvērtība (95. procentile), kas atbilst bērna intelektuālās attīstības traucējumu riska palielinājumam par 1 %, mērot pēc intelekta koeficienta vispārējās skalas, t. i., intelekta rādītājs samazinās par 1 punktu 7 . BMDL01 ir līdzvērtīga 0,5 mikrogramu svina uzņemšanai uz katru ķermeņa masas kilogramu dienā.

(6)Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) Riska novērtēšanas komiteja (RAC) piekrita EFSA, ka BMDL01 ir augstākā nepārsniedzamā eksponētība svinam 8 . Tā kā pašreizējais vidējais svina līmenis asinīs Eiropas bērniem ir pat četras reizes augstāks nekā minētais augstākās nepārsniedzamās eksponētības līmenis un tā kā nevar noteikt slieksni attiecībā uz neiroloģiskās attīstības traucējumiem, pēc iespējas jānovērš papildu eksponētība 9 .

(7)Jaunākos zinātnes atklājumus piemērojot metodikai, kas aprakstīta RIVM 2008. gada ziņojumā un ar ko aprēķina rotaļlietu sastāvā esošo elementu drošas robežvērtības, un piemērojot Direktīvā 2009/48/EK izmantoto pieeju tādu īpaši toksisku elementu kā svins radītā riska pārvaldībai, Direktīvā 2009/48/EK noteiktās svina robežvērtības rotaļlietās būtu jāpārskata un bērnu veselības aizsardzības nodrošināšanai tās būtu jānosaka 5 % apmērā no BMDL01.

(8)RIVM 2008. gada ziņojuma 10 kļūdas labojumā, kas tika publicēts 2015. gadā, pausts uzskats, ka pieņemtie sausu un šķidru rotaļlietas materiālu daudzumi, kurus bērni norij, t. i. daudzumi, uz kuriem balstījās RIVM 2008. gada ziņojuma ieteikumi, būtu jāizsaka kā nedēļā nevis dienā norītie daudzumi. SHER pēc tam apliecināja, ka sākotnēji ieteiktie norīšanas daudzumi ir atbilstoši un tos būtu jāturpina izteikt kā dienā nevis nedēļā norītos daudzumus 11 , tādējādi apstiprinot, ka RIVM 2008. gada ziņojumā izmantotā metodika rotaļlietu sastāvā esošo elementu drošas robežvērtības aprēķināšanai ir pareiza. Tāpēc RIVM 2008. gada ziņojumā izmantoto metodiku būtu jāturpina piemērot, nosakot pārskatītās svina robežvērtības rotaļlietās.

(9)Tāpēc Direktīva 2009/48/EK būtu attiecīgi jāgroza.

(10)Ar Direktīvas 2009/48/EK 47. pantu izveidotā komiteja nav sniegusi atzinumu par šajā direktīvā paredzētajiem pasākumiem, tāpēc Komisija iesniedza Padomei priekšlikumu par minētajiem pasākumiem un nosūtīja to Eiropas Parlamentam,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Direktīvas 2009/48/EK II pielikuma III daļas 13. punkta tabulā ierakstu attiecībā uz svinu aizstāj ar šādu:

Elements

mg/kg

sausā, trauslā, pulverveida vai lokanā rotaļlietas materiālā

mg/kg

šķidrā vai lipīgā rotaļlietas materiālā

mg/kg

noskrāpētā rotaļlietas materiālā

"Svins

2,0

0,5

23"

2. pants

1.Dalībvalstis vēlākais līdz [Fill in date falling 18 months after publication in the OJ] pieņem un publicē normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara zināmus Komisijai minēto noteikumu tekstus.

Tās piemēro minētos noteikumus no [Fill in same date as in previous subparagraph].

Kad dalībvalstis pieņem minētos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai šādu atsauci pievieno to oficiālai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarāma šāda atsauce.

2.Dalībvalstis dara Komisijai zināmus to tiesību aktu galvenos noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

3. pants

Šī direktīva stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

4. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē,

   Padomes vārdā —

   priekšsēdētājs

(1) Minētās rotaļlietas ir mākslas un amatniecības rotaļlietas, kas vidēji veido aptuveni 6,5 % no pārdotajām rotaļlietām ES. Skatīt: Uzņēmuma Ecorys pētījumu (2012) Competitiveness Proofing Toy Related Industry. Impact of new lead migration limits on the competitiveness of European manufacturers. Pētījums Uzņēmējdarbības un rūpniecības ģenerāldirektorātam ietekmes novērtējuma ietvaros. 69. lpp.
(2) OV L 170, 30.6.2009., 1. lpp.
(3) "Ķīmiskās vielas rotaļlietās. Vispārīga metodika rotaļlietu ķīmiskā drošuma novērtēšanai, īpaši ņemot vērā ķīmiskos elementus", J.G.M. Van Engelen, et al. (2008) RIVM ziņojums 320003001/2008, http://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/320003001.pdf . 
(4) Toksikoloģijas, ekotoksikoloģijas un vides zinātniskā komiteja (CSTEE), atzinums Assessment of the bioavailability of certain elements in toys, pieņemts 2004. gada 22. jūnijā, 3. lpp.
(5) Veselības un vides apdraudējuma zinātniskā komiteja (SCHER), atzinums Evaluation of the migration limits for chemical elements in toys, pieņemts 2010. gada 1. jūlijā, 5. lpp.
(6) EFSA CONTAM grupa, Scientific Opinion on Lead in Food, 2013., 5. lpp. Piemērots: SCHER (2011), Opinion on a Lead Standard in Drinking Water, pieņemts 2011. gada 11. janvārī.
(7) EFSA CONTAM grupa (2013.), Scientific Opinion on Lead in Food, 5. lpp., 98. lpp.
(8) ECHA (RAC), Opinion on an Annex XV dossier proposing restrictions on lead and its compounds in articles intended for consumer use, pieņemts 2013. gada 10. decembrī, ECHA/RAC/RES-O-0000003487-67-04/F, 2013, 5. lpp.
(9) Turpat.
(10) http://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/320003001.pdf.  
(11) Veselības un vides apdraudējuma zinātniskā komitejas (SCHER) galīgais atzinums Estimates of the amount of toy materials ingested by children, pieņemts 2016. gada 8. aprīlī. http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/environmental_risks/docs/scher_o_170.pdf.  
Top