Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0240

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI par ELGF izdevumiem Agrīnās brīdināšanas sistēma Nr. 1-4/2016

    COM/2016/0240 final

    Briselē, 25.4.2016

    COM(2016) 240 final

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    par ELGF izdevumiem

    Agrīnās brīdināšanas sistēma Nr. 1-4/2016


    SATURS

    1. ELGF 2016. gada budžeta procedūra……………………………………………………3

    2. ELGF piešķirtie ieņēmumi………………………………………………………………3

    3. Piezīmes par ELGF 2016. gada budžeta provizorisko izpildi……………………………4

    4. ELGF piešķirto ieņēmumu izpilde……………………………………………………….7

    5. Secinājumi………………………………………………………………………………..7

    1. pielikums.

    2. pielikums.

    2016. gada budžeta procedūra

    ELGF apropriāciju provizoriskais izlietojums līdz 29.02.2016.

    1.ELGF 2016. gada budžeta procedūra

    Svarīgākie skaitļi attiecībā uz Eiropas Lauksaimniecības garantiju fondu (ELGF) dažādos budžeta procedūras posmos ir apkopoti 1. pielikumā iekļautajā tabulā.

    Eiropas Parlaments 2015. gada 25. novembrī pieņēma ELGF 2016. gada budžetu. Budžetā ir iekļautas lauksaimniecības tirgus pasākumiem un tiešajiem maksājumiem paredzētās saistību apropriācijas EUR 42 220,3 milj. apmērā un maksājumu apropriācijas EUR 42 212,0 milj. apmērā.

    Atšķirība starp saistību apropriācijām un maksājumu apropriācijām rodas tāpēc, ka dažiem Komisijas tieši īstenotiem pasākumiem izmanto diferencētas apropriācijas. Tās galvenokārt ir saistītas ar lauksaimniecības produktu noieta veicināšanas pasākumiem un lauksaimniecības politikas stratēģijas un koordinācijas pasākumiem.

    2.ELGF piešķirtie ieņēmumi

    Pamatojoties uz 43. pantu Regulā (ES) Nr. 1306/2013 par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību, ieņēmumus, kas izriet no grāmatojumu noskaidrošanas un atbilstības noskaidrošanas lēmumos noteiktajām finanšu korekcijām, no pārkāpumiem un no piena nodevas, uzskata par ELGF izdevumu finansēšanai piešķirtiem ieņēmumiem. Saskaņā ar šiem noteikumiem piešķirtos ieņēmumus var izmantot, lai finansētu visus ELGF izdevumus. Ja daļu no šiem ieņēmumiem budžeta gada laikā neizmanto, šo daļu automātiski pārnes uz nākamo budžeta gadu 1 . Jānorāda, ka 2016. budžeta gads ir pēdējais gads, kad tiek iekasēti ieņēmumi no piena nodevas, jo 2015. gada 31. martā piena kvotas tika atceltas.

    ELGF 2016. gada budžetā ietilpst gan Komisijas jaunākās aplēses par apropriācijām, kas vajadzīgas, lai finansētu tirgus pasākumiem un tiešajiem maksājumiem paredzētos izdevumus, gan aplēses par piešķirtajiem ieņēmumiem, kurus paredzēts iekasēt attiecīgā budžeta gada laikā, kā arī pārnestais piešķirto ieņēmumu atlikums, kas pieejams no iepriekšējā budžeta gada. Priekšlikumā par ELGF 2016. gada budžeta apropriācijām Komisija ņēma vērā paredzamos kopējos piešķirtos ieņēmumus un 2016. gada budžetam pieprasīja apropriācijas tādā apmērā, kas aprēķināts, no aplēstajām vajadzībām atņemot aplēstos piešķirtos ieņēmumus. Budžeta lēmējinstitūcija pieņēma ELGF budžetu, ņemot vērā paredzamos piešķirtos ieņēmumus.

    ELGF 2016. gada budžeta sagatavošanas laikā Komisija pieejamo piešķirto ieņēmumu kopsummu aplēsa EUR 2980 milj. apmērā. Konkrēti:

    piešķirtie ieņēmumi, ko paredzēts gūt 2016. budžeta gadā, tika aplēsti EUR 2090 milj. apmērā; ieņēmumi, ko paredzēts gūt no atbilstības noskaidrošanas rezultātā veiktajām korekcijām un no pārkāpumiem, tika aplēsti attiecīgi EUR 1125 milj. un EUR 155 milj. apmērā; ieņēmumi no piena nodevas tika aplēsti EUR 810 milj. apmērā;

    piešķirto ieņēmumu apjoms, ko paredzēts pārnest no 2015. budžeta gada uz 2016. budžeta gadu, tika aplēsts EUR 890 milj. apmērā.

    Komisija 2016. gada budžetā sākotnēji aplēstos ieņēmumus EUR 2980 milj. apmērā atvēlēja šādām shēmām:

    EUR 600 milj. augļu un dārzeņu nozarē izveidoto ražotāju organizāciju darbības fondiem,

    EUR 2380 milj. pamata maksājuma shēmai.

    Budžeta lēmējinstitūcija nobalsoja par apropriācijām šīm shēmām saskaņā ar Komisijas priekšlikumu. Nobalsoto apropriāciju un iepriekš minēto piešķirto ieņēmumu summa ir šāda:

    EUR 898 milj. augļu un dārzeņu nozarē izveidoto ražotāju organizāciju darbības fondiem,

    EUR 18 307 milj. pamata maksājuma shēmai.

    2. pielikumā, kurā apkopota 2016. gada budžeta provizoriskā izpilde laikposmā līdz 2016. gada 29. februārim, budžeta apropriācijās, kas pantu līmenī norādītas augļu un dārzeņu nozarei un atsaistītajiem tiešajiem maksājumiem, iepriekš minētie piešķirtie ieņēmumi nav ņemti vērā. Tās ir šiem pantiem nobalsotās apropriācijas attiecīgi EUR 611,8 milj. un EUR 34 269,2 milj. apmērā. Pieskaitot šiem pantiem piešķirtos ieņēmumus, 2016. gada budžetā paredzētā kopsumma augļu un dārzeņu nozarē ir EUR 1211,8 milj. un atsaistīto tiešo maksājumu jomā EUR 36 649,2 milj.

    3.Piezīmes par ELGF 2016. gada budžeta provizorisko izpildi

    Budžeta provizoriskā izpilde laikā no 2015. gada 16. oktobra līdz 2016. gada 29. februārim ir parādīta 2. pielikumā. Šis izpildes līmenis ir salīdzināts ar izdevumu profilu, kas pamatojas uz rādītāju, kurš noteikts saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1306/2013 28. panta noteikumiem. Turpinājumā sniegtas īsas piezīmes par dažiem budžeta pantiem, kuros redzamas ievērojamākās atšķirības starp 2016. gada budžeta faktisko un paredzēto izpildes līmeni.

    3.1.Tirgus pasākumi

    Intervencei lauksaimniecības tirgos paredzēto apropriāciju izlietojums atbilstoši rādītājam 2016. gada 29. februārī bija par EUR 93 milj. zemāks salīdzinājumā ar nobalsoto budžeta apropriāciju līmeni. Šo atšķirību ir radījušas izpildes tendences galvenokārt augļu un dārzeņu, vīna, piena un piena produktu un cūkgaļas nozarē.

    3.1.1.Augļi un dārzeņi (– EUR 8,7 milj. salīdzinājumā ar nobalsotajām apropriācijām)

    Attiecībā uz nobalsotajām apropriācijām šis izpildes līmenis neatspoguļo faktisko situāciju, jo izdevumus par darbības fondiem, kas izveidoti ražotāju organizāciju shēmā, un par citiem augļu un dārzeņu nozares pasākumiem, finansē gan ar nobalsotajām budžeta apropriācijām, gan ar šai shēmai 2016. gada budžetā piešķirtajiem ieņēmumiem (NB! Sīkāku informāciju sk. 2. punktā). Tas iegūts, periodam līdz 2016. gada 29. februārim noteikto rādītāju piemērojot nobalsotajām budžeta apropriācijām, kurās šai nozarei piešķirtie ieņēmumi nav iekļauti.

    2. pielikuma provizoriskās izpildes tabulas zemsvītras piezīmē * norādīts, kāda būtu situācija, ja rādītājs būtu ticis piemērots visām apropriācijām, kas saskaņā ar prognozēm būs pieejamas šā panta finansēšanai. Ja rādītājs būtu ticis piemērots kopējam finansējumam EUR 1211,8 milj. apmērā, kas saskaņā ar prognozēm būs pieejams šim pantam, veidotos nepietiekama izpilde – EUR 328,1 milj. apmērā.

    Tā būtu ietekme, kuru radītu visām tām shēmām paredzētā finansējuma lēnāka apguve, kuras finansē no šā panta līdzekļiem. Jānorāda, ka krīzes pasākumiem paredzēto budžeta apropriāciju apguves tempu nebija iespējams ticami novērtēt, un tas, iespējams, atšķirsies no 3 gadu vidējā līdzekļu izlietojuma profila, uz kuru pamatojas rādītājs, kas noteikts lielākajai daļai no šā panta līdzekļiem finansēto shēmu. Patlaban uzskata, ka tā ir pārejoša situācija, un Komisijas dienesti cieši uzrauga šā panta izpildi.

    3.1.2.Vīnkopības nozares produkti (– EUR 13,8 milj.)

    Šī nepietiekamā izpilde izskaidrojama ar to, ka dalībvalstu veikto maksājumu temps ir bijis lēnāks salīdzinājumā ar izdevumu profilu, kas pamatojas uz valsts programmām vīna nozarē noteikto rādītāju. Patlaban uzskata, ka tā ir pārejoša situācija.

    3.1.3.Piens un piena produkti (– EUR 77,3 milj.)

    Šā panta izpildes līmenis ir saistīts galvenokārt ar lopkopības nozarēm 2 atvēlētā mērķtiecīgā atbalsta īstenošanas un piemērošanas gaitu. Mērķtiecīgā atbalsta shēmai paredzētās apropriācijas EUR 420 milj. apmērā ir iekļautas budžeta postenī 05 02 12 99 “Citi pasākumi (piens un piena produkti)”. Tā kā dalībvalstis var piešķirt atbalstu visu lopkopības nozaru ražotājiem, šā panta apropriāciju izlietojums būs mazāks un būs jāparedz pārvietojumi, lai segtu citos pantos deklarētos izdevumus.

    Attiecībā uz apguves ātrumu Komisijas rādītājs paredz izdevumu vienmērīgu sadalījumu visā attiecināmības periodā līdz 2016. gada 30. jūnijam. Pašreizējo nepietiekamo izlietojumu uzskata par pārejošu, un Komisijas dienesti cieši uzrauga šā panta izpildi.

    3.1.4.Cūkgaļa, olas un mājputni, biškopības un citi dzīvnieku izcelsmes produkti (+ EUR 19,8 milj.)

    Šo izpildes pārsniegumu rada 3.1.3. punktā minētais mērķtiecīgā atbalsta pasākums, kura izdevumi par attiecīgo atbalstu cūkgaļas nozarē ir deklarēti šajā pantā, bet budžeta apropriāciju kopējā summa ir iekļauta 02 12 05. pantā “Piens un piena produkti”. Tā rezultātā parādās šim pantam nobalsoto apropriāciju izpildes pārsniegums, kuru sedz ar apropriāciju pārvietojumiem no iepriekš minētā budžeta panta (05 02 12).

    3.2.Tiešie maksājumi

    Tiešajiem maksājumiem paredzēto apropriāciju izlietojums salīdzinājumā ar rādītāja līmeni 2016. gada 29. februārī bija par EUR 13 732,9 milj. mazāks.

    3.2.1.Atsaistītie tiešie maksājumi (– EUR 12 296,2 milj. salīdzinājumā ar nobalsotajām apropriācijām)

    Attiecībā uz nobalsotajām apropriācijām šis izpildes līmenis faktisko situāciju neatspoguļo pilnībā, jo izdevumus par pamata maksājuma shēmu finansē gan ar nobalsotajām budžeta apropriācijām, gan ar šai shēmai 2016. gada budžetā piešķirtajiem ieņēmumiem (NB! Sīkāku informāciju sk. 2. punktā). Šis izpildes līmenis iegūts, periodam līdz 2016. gada 29. februārim noteikto rādītāju piemērojot nobalsotajām budžeta apropriācijām, kurās šai nozarei piešķirtie ieņēmumi nav iekļauti.

    2. pielikuma provizoriskās izpildes tabulas zemsvītras piezīmē * norādīts, kāda būtu situācija, ja rādītājs būtu ticis piemērots kopējām apropriācijām, kas saskaņā ar prognozēm būs pieejamas atsaistīto tiešo maksājumu finansēšanai. Ja rādītājs būtu ticis piemērots kopējam finansējumam EUR 36 649,2 milj. apmērā, kas saskaņā ar prognozēm būs pieejams atsaistītajiem tiešajiem maksājumiem, rastos nepietiekama apropriāciju izpilde – EUR 14 612,6 milj. apmērā.

    Šī būtiskā atšķirība atsaistītajiem tiešajiem maksājumiem paredzētā budžeta izpildē galvenokārt ir saistīta ar pārejošu administratīvu aizkavēšanos, kas vairākās dalībvalstīs vērojama reformēto tiešo maksājumu shēmu īstenošanas pirmajā gadā. Komisija cieši (reizi mēnesī) uzrauga situāciju, dalībvalstu izpildes līmeņus un prognozes par gaidāmajiem izdevumiem; patlaban tā uzskata, ka šī atšķirība ir pārejoša, un paredz, ka atsaistītie tiešie maksājumi galu galā tiks īstenoti, kā paredzēts 2016. gada budžetā.

    3.2.2.Citi tiešie maksājumi (– EUR 1436,6 milj.)

    Arī šī citiem tiešajiem maksājumiem nobalsoto apropriāciju nepilnīgā izpilde salīdzinājumā ar noteiktā rādītāja izdevumu profilu ir saistīta galvenokārt ar pārejošu administratīvu aizkavēšanos, kas vairākās dalībvalstīs vērojama īstenošanas pirmajā gadā un ir saistīta galvenokārt ar brīvprātīgā saistītā atbalsta pasākumu, kas ir reformēto tiešo maksājumu shēmu daļa. Komisija cieši uzrauga izdevumu apguves dinamiku un patlaban prognozē citiem tiešajiem maksājumiem paredzētā 2016. gada budžeta pilnīgu izpildi.

    3.3.Lauksaimniecības izdevumu revīzija (– EUR 15,7 milj.)

    Papildus tiešajiem izdevumiem par uzraudzības un preventīvajiem pasākumiem un izdevumiem, kas rodas no finanšu korekcijām par labu dalībvalstīm, pavisam kopā EUR 29,1 milj., 2016. gada budžetā ir iekļautas aplēses EUR 29,5 milj. apmērā maksājumiem par domstarpību izšķiršanu. Tā kā nav iepriekšējos gados iedibināta domstarpību izšķiršanas izdevumu profila, tā noteikšanas laikā tika pieņemts, ka dalībvalstis šīs summas izmaksās vienmērīgi visa gada laikā. Tomēr līdz 2016. gada 29. februārim dalībvalstis šādus maksājumus vēl nebija veikušas. Turklāt ir aizkavējušās uzraudzības un preventīvajiem pasākumiem vajadzīgās apropriācijas, par kurām saistības bija jāuzņemas līdz 2016. gada 29. februārim. Tāpēc šajā 2016. gada budžeta nodaļā ir vērojama nepietiekama izpilde salīdzinājumā ar rādītāja līmeni. Patlaban uzskata, ka tā ir pārejoša situācija, un paredz pilnīgu budžeta izpildi.

    4.ELGF piešķirto ieņēmumu izpilde

    2. pielikuma tabulā redzams, ka 2016. gada 29. februārī bija iekasēti piešķirtie ieņēmumi EUR 1305,4 milj. apmērā. Konkrēti:

    ieņēmumi no korekcijām, kas veiktas, pamatojoties uz grāmatojumu noskaidrošanas un atbilstības noskaidrošanas lēmumiem, bija EUR 447,7 milj., un ir paredzams, ka līdz budžeta gada beigām vēl tiks iekasētas ievērojamas summas,

    ieņēmumi no pārkāpumiem bija EUR 45,6 milj., un arī šeit paredzams, ka līdz budžeta gada beigām tiks iekasētas papildu summas, un

    patlaban ir iekasēti visi ieņēmumi no piena nodevas, un to kopsumma ir aptuveni EUR 812,1 milj.

    Visbeidzot, piešķirto ieņēmumu summa, kas pārnesta no 2015. gada uz 2016. gadu, bija EUR 896,4 milj.

    Tātad piešķirto ieņēmumu apjoms, kas pieejams ELGF izdevumu finansēšanai, 2016. gada 29. februārī ir EUR 2201,8 milj., un ir paredzams, ka, pamatojoties uz grāmatojumu un atbilstības noskaidrošanas lēmumiem un ņemot vērā pārkāpumus, līdz budžeta gada beigām tiks iekasētas ievērojamas piešķirto ieņēmumu papildu summas.

    5.Secinājumi

    ELGF 2016. gada budžeta apropriāciju provizoriskā izpilde laikposmā līdz 2016. gada 29. februārim liecina, ka ikmēneša maksājumi dalībvalstu izdevumu atlīdzināšanai ir par aptuveni EUR 13 853,5 milj. mazāki nekā budžeta izpildes izdevumu profils, kas pamatojas uz rādītāju. Šī būtiskā atšķirība gandrīz pilnībā ir radusies sakarā ar pārejošu aizkavēšanos tiešo maksājumu izmaksāšanā lauksaimniekiem.

    Jau ir pieejami piešķirtie ieņēmumi EUR 2201,8 milj. apmērā, un paredzams, ka 2016. gadā vēl tiks iekasētas papildu summas.

    Patlaban Komisija sagaida, ka tiešo maksājumu apropriāciju izlietojumam nākamajos mēnešos būtu jāpaātrinās un ka visi tiešie maksājumi tiks īstenoti, kā sākotnēji bija paredzēts 2016. gada budžeta sagatavošanas laikā. Turklāt Komisija uzskata, ka piešķirto ieņēmumu summa, kas būs pieejama līdz gada beigām, būs pietiekama, lai segtu finansējumu augļu un dārzeņu nozarē izveidoto ražotāju organizāciju darbības fondiem un pamata maksājuma shēmai, kas ir atsaistīto tiešo maksājumu daļa, kā sākotnēji bija paredzēts 2016. gada budžeta sagatavošanas laikā.

    (1)

       Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES, EURATOM) Nr. 966/2012 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, proti, tās 14. pantā, noteikts, ka iekšējos piešķirtos ieņēmumus pārnes tikai par vienu gadu. Tātad, lai nodrošinātu pareizu budžeta pārvaldību, šie piešķirtie ieņēmumi parasti tiek izmantoti pirms attiecīgajam budžeta pantam nobalsotajām apropriācijām.

    (2)

       Piena un piena produktu nozare, kā arī liellopu un teļa gaļas, cūkgaļas un aitas un kazas gaļas nozare.

    Top

    Briselē, 25.4.2016

    COM(2016) 240 final

    PIELIKUMI

    dokumentam

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    par ELGF izdevumiem

    Agrīnās brīdināšanas sistēma Nr. 1-4/2016


    Top