Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1216(02)

    Ziņojums par ARTEMIS kopuzņēmuma 2013. finanšu gada pārskatiem un Kopuzņēmuma atbildes

    OV C 452, 16.12.2014, p. 8–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 452/8


    ZIŅOJUMS

    par ARTEMIS kopuzņēmuma 2013. finanšu gada pārskatiem un Kopuzņēmuma atbildes

    (2014/C 452/02)

    SATURS

     

    Punkts

    Lappuse

    Ievads

    1.–5.

    9

    Ticamības deklarāciju pamatojošā informācija

    6.

    9

    Ticamības deklarācija

    7.–18.

    9

    Atzinums par pārskatu ticamību

    12.

    10

    Pamatojums atzinumam ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    13.–16.

    11

    Atzinums ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    17.

    11

    Komentāri par budžeta un finanšu pārvaldību

    19.–22.

    11

    Budžeta izpilde

    19.–21.

    11

    Priekšlikumu konkursi

    22.

    12

    Citi jautājumi

    23.–33.

    12

    Tiesiskais regulējums

    23.

    12

    Iekšējā revīzija un Komisijas Iekšējās revīzijas dienests

    24.–27.

    12

    Uzraudzība un ziņošana par pētījumu rezultātiem

    28.

    12

    Interešu konflikti

    29.–30.

    13

    Komisijas otrais starpposma novērtējums

    31.–32.

    13

    Iepriekšējo apsvērumu pēcpārbaude

    33.

    13

    IEVADS

    1.

    ARTEMIS kopuzņēmumu, kurš atrodas Briselē, izveidoja 2007. gada decembrī (1) uz desmit gadiem, un kopš 2009. gada tas strādā neatkarīgi.

    2.

    Kopuzņēmuma galvenais mērķis ir sagatavot un īstenot pētniecības programmu, lai izstrādātu iegulto datorsistēmu pamattehnoloģijas dažādās lietojumu jomās ar mērķi nostiprināt Eiropas konkurētspēju un ilgtspējīgu attīstību un veicināt jaunu tirgu rašanos un jaunus lietojumu veidus sabiedrībā (2).

    3.

    ARTEMIS kopuzņēmuma dibinātāji ir Eiropas Savienība, kuru pārstāv Komisija, vairākas ES dalībvalstis – Apvienotā Karaliste, Austrija, Beļģija, Dānija, Francija, Igaunija, Īrija, Itālija, Grieķija, Spānija, Nīderlande, Portugāle, Rumānija, Slovēnija, Somija, Ungārija, Vācija un Zviedrija – un ARTEMIS-IA – asociācija, kas pārstāv uzņēmumus un citas pētniecības organizācijas, kuras Eiropā darbojas iegulto datorsistēmu jomā. 2009. gadā arī Čehijas Republika, Kipra, Latvija un Norvēģija kļuva par Kopuzņēmuma dalībniecēm, un Polija pievienojās 2012. gadā.

    4.

    ES maksimālais ieguldījums Kopuzņēmumā darbības un pētniecības pasākumu izmaksu segšanai ir 420 miljoni EUR, kurus finansē no Septītās pamatprogrammas budžeta (3). Turklāt asociācijai ARTEMIS-IA ir jāveic maksimāli 30 miljonu EUR liels ieguldījums darbības izdevumu segšanai, bet ARTEMIS dalībvalstīm ir jāveic ieguldījumi natūrā darbības izdevumu segšanai (veicinot projektu īstenošanu) un jānodrošina finanšu ieguldījums, kas ir vismaz 1,8 reizes lielāks nekā ES ieguldījums. Ieguldījumi natūrā jāveic arī projektos iesaistītajām pētniecības organizācijām.

    5.

    ARTEMIS un ENIAC kopuzņēmumus (4) apvienoja, lai izveidotu struktūru “Elektroniskie komponenti un sistēmas Eiropas vadošās lomas kopējā tehnoloģijas iniciatīvā” (ECSEL KTI) (5). Papildus ARTEMIS iegulto sistēmu iniciatīvas un ENIAC iniciatīvas nanoelektronikas jomā apvienošanai ECSEL KTI ietvers arī pētniecību un inovācijas viedo sistēmu jomā. ECSEL KTI tika izveidota 2014. jūnijā, un tā darbosies desmit gadus. Tomēr šis ziņojums ir sagatavots, pamatojoties uz darbības turpināšanas principu.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

    6.

    Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu pārbaudes Kopuzņēmuma līmenī un tā pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

    7.

    Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantu Palāta revidēja:

    a)

    ARTEMIS kopuzņēmuma gada pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (6) un ziņojumus par budžeta izpildi (7) par 2013. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu; un

    b)

    šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    Vadības atbildība

    8.

    Saskaņā ar Komisijas Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 (8) 33. un 43. pantu vadība ir atbildīga par Kopuzņēmuma gada pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī par pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    a)

    Vadības atbildība saistībā ar Kopuzņēmuma gada pārskatiem ietver tādas iekšējās kontroles sistēmas izveidi, ieviešanu un uzturēšanu, kas ļautu sagatavot un patiesi izklāstīt finanšu pārskatus, kuros krāpšanas vai kļūdas dēļ nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas; izraudzīties un izmantot piemērotas grāmatvedības metodes, pamatojoties uz grāmatvedības noteikumiem, ko pieņēmis Komisijas galvenais grāmatvedis (9); veikt konkrētajiem apstākļiem atbilstošas grāmatvedības aplēses. Direktors apstiprina Kopuzņēmuma gada pārskatus pēc tam, kad Kopuzņēmuma grāmatvedis tos ir sagatavojis, izmantojot visu pieejamo informāciju, un tiem pievienojis paskaidrojumu, kurā cita starpā ir apliecinājis pamatotu pārliecību, ka pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Kopuzņēmuma finanšu stāvokli.

    b)

    Vadības atbildība saistībā ar pakārtoto darījumu likumību un pareizību un atbilstību pareizas finanšu pārvaldības principam nozīmē izveidot, ieviest un uzturēt efektīvu un lietderīgu iekšējās kontroles sistēmu, ietverot pienācīgu pārraudzību un piemērotus pasākumus pārkāpumu un krāpšanas novēršanai, kā arī, ja vajadzīgs, tiesvedību nepareizi izmaksāto vai izlietoto līdzekļu atgūšanai.

    Revidenta atbildība

    9.

    Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (10) sagatavot deklarāciju par gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Palāta veic revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Kopuzņēmuma gada pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

    10.

    Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Izraudzītās procedūras ir atkarīgas no revidenta profesionālā sprieduma, kurš balstās uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Novērtējot minēto risku, revidents ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī pārraudzības un kontroles sistēmas, kuras ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai, un pēc tam izstrādā konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

    11.

    Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu tās ticamības deklarāciju.

    Atzinums par pārskatu ticamību

    12.

    Palāta uzskata, ka Kopuzņēmuma gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Kopuzņēmuma finanšu stāvokli 2013. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmas minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Kopuzņēmuma finanšu noteikumi un Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi.

    Pamatojums atzinumam ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    13.

    Kopuzņēmuma ex post revīzijas stratēģiju (11) ar Valdes lēmumu pieņēma 2010. gada 25. novembrī un grozīja 2013. gada 20. februārī, un tā ir svarīgs rīks (12) pakārtoto darījumu likumības un pareizības novērtēšanai. 2013. gada maksājumi, kas veikti saskaņā ar izmaksu apliecinājumiem, kurus izsniegušas dalībvalstu finansēšanas iestādes, bija 11,7 miljoni EUR, kas ir 57 % no kopējiem pamatdarbību maksājumiem.

    14.

    Kaut arī projektu izmaksu deklarāciju revīzija bija uzticēta dalībvalstu finansēšanas iestādēm, ar šīm iestādēm parakstītajos administratīvajos nolīgumos nebija iekļauti praktiskie pasākumi ex post revīziju veikšanai.

    15.

    ARTEMIS kopuzņēmums saņēma no dalībvalstu finansēšanas iestādēm revīzijas ziņojumus, kuri aptver aptuveni 46 % izmaksu, kas saistās ar pabeigtajiem projektiem. Taču Kopuzņēmums neizvērtēja šo revīziju kvalitāti. Turklāt līdz 2014. gada marta beigām Kopuzņēmums nebija saņēmis informāciju par septiņu (no 23) dalībvalstu finansēšanas iestāžu revīziju stratēģiju. Tādējādi tas nevarēja novērtēt, vai ex post revīzijas sniedz pietiekamu pārliecību par pakārtoto darījumu likumību un pareizību (13).

    16.

    Informācija, kas pieejama par Kopuzņēmuma ex post revīzijas stratēģijas īstenošanu, nav pietiekama, lai Palāta secinātu, vai šis svarīgais kontroles mehānisms darbojas efektīvi.

    Atzinums ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    17.

    Palāta uzskata, ka, izņemot ietekmi, ko varētu radīt jautājumi, kuri aprakstīti atzinumu ar iebildēm pamatojošajā 13.–16. punktā, 2013. gada 31. decembrī slēgtā gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

    18.

    Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

    KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU

    Budžeta izpilde

    19.

    Sākotnējā 2013. gada budžetā bija saistību apropriācijas 68,9 miljoni EUR apmērā. Gada beigās Valde pieņēma budžeta grozījumus, ar kuriem saistību apropriācijas samazināja līdz 32,6 miljoniem EUR. Kaut arī saistību apropriāciju izlietojums bija 99,4 % (pēc samazinājuma), maksājumu apropriāciju izlietojums bija tikai 69 %.

    20.

    Programmas pārvaldītāja aplēses par budžeta izpildi 2013. gada beigās un faktiskie maksājumi saistībā ar dažādajiem konkursiem bija šādi (procentos):

     

    Ikgadējie priekšlikumu konkursi

    2008. g.

    2009. g.

    2010. g.

    2011. g.

    2012. g.

    2013. g.

    Kopuzņēmuma aplēses par budžeta izpildi 2013. gada beigās

    100 %

    100 %

    82,5 %

    49,6 %

    14,6 %

    nulle

    Faktiskie maksājumi, kas izdarīti 2013. gada beigās

    79 %

    63 %

    49 %

    34 %

    10 %

    nulle

    21.

    Zemais budžeta izpildes līmenis galvenokārt ir izskaidrojams ar ilgo un sarežģīto projektu finansiālās slēgšanas procesu.

    Priekšlikumu konkursi

    22.

    Padomes regulā, ar kuru izveido Kopuzņēmumu, pamatdarbību izdevumu segšanai ir paredzēts maksimālais kopbudžets 410 miljonu EUR apmērā. Pašreizējā to apropriāciju summa, par kurām uzņemtas saistības priekšlikumu konkursiem, ir 201 miljons EUR jeb 49 % no kopbudžeta.

    CITI JAUTĀJUMI

    Tiesiskais regulējums

    23.

    Jauno Finanšu regulu, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam (14), pieņēma 2012. gada 25. oktobrī, un tā stājās spēkā 2013. gada 1. janvārī (15). Taču jaunās Finanšu regulas 209. pantā minētā finanšu paraugregula publiskā un privātā sektora partnerības struktūrām stājās spēkā tikai 2014. gada 8. februārī (16). Kopuzņēmuma finanšu noteikumi nav grozīti, lai atspoguļotu šīs izmaiņas, jo notika apvienošanās ECSEL kopuzņēmumā.

    Iekšējā revīzija un Komisijas Iekšējās revīzijas dienests

    24.

    Padomes regulas, ar kuru izveido ARTEMIS kopuzņēmumu, 6. panta 2. punktā noteikts, ka Kopuzņēmumā ir jābūt iekšējās revīzijas struktūrai. Tomēr 2013. gada beigās tā nebija izveidota.

    25.

    2010. gada 25. novembrī Valde pieņēma Komisijas Iekšējās revīzijas dienesta uzdevumu aprakstu. Tomēr Kopuzņēmuma finanšu noteikumi nav grozīti, lai tajos iekļautu pamata regulas noteikumus par Komisijas iekšējā revidenta pilnvarām.

    26.

    Iekšējās revīzijas dienests 2013. gadā revidēja ARTEMIS iekšējās kontroles sistēmas piemērotību un efektivitāti saistībā ar ekspertu izmantošanu. Revīzijā secināja, ka pašreizējā iekšējās kontroles sistēma nodrošina pamatotu pārliecību par to darbības mērķu sasniegšanu, ko ARTEMIS izvirzījis saistībā ar ekspertu izmantošanu. Tajā formulēti arī vairāki nozīmīgi ieteikumi saistībā ar visaptverošas konfidencialitātes politikas pieņemšanu, programmas vadītāja amata vietas jutīgumu un noteikumiem par darba slodzes sadalīšanu attālinātiem vērtētājiem.

    27.

    ARTEMIS, Clean Sky, ENIAC, FCH un IMI kopuzņēmumiem Iekšējās revīzijas dienests veica IT riska novērtējumu par tiem kopīgajām IT infrastruktūrām (17).

    Uzraudzība un ziņošana par pētījumu rezultātiem

    28.

    Lēmumā, ar kuru pieņēma Septīto pamatprogrammu (18), ir noteikta uzraudzības un ziņošanas sistēma, kas aptver pētījumu rezultātu aizsardzību, izplatīšanu un tālāknodošanu. Kopuzņēmums ir izstrādājis procedūras pētījumu rezultātu aizsardzības un izplatīšanas uzraudzībai dažādos projektu posmos, taču, lai pilnībā ievērotu lēmuma noteikumus, šī uzraudzība ir vēl jāpilnveido (19).

    Interešu konflikti

    29.

    Kopuzņēmumam nav visaptverošas rakstiskas procedūras par rīcību interešu konfliktu gadījumā.

    30.

    Ir skaidri jādefinē, kas uzskatāms par interešu konfliktu, datubāze regulāri jāatjaunina, lai iekļautu visu informāciju saistībā ar interešu konfliktiem, jāizstrādā procedūra to pārvaldībai un mehānisms politikas pārkāpumu gadījumos.

    Komisijas otrais starpposma novērtējums  (20)

    31.

    Otro starpposma novērtējumu Komisija veica no 2012. gada septembra līdz 2013. gada februārim, un tajā vērtēja ARTEMIS un ENIAC kopuzņēmumu būtiskuma, efektivitātes, lietderības un pētījumu kvalitātes aspektus.

    32.

    Ziņojumu publicēja 2013. gada maijā, un tajā bija vairāki ieteikumi ARTEMIS kopuzņēmumam, it īpaši attiecībā uz projektu pārskatīšanas efektivitāti, pasākumiem, kas jāveic, lai uzlabotu projekta dokumentācijas atbilstību Eiropas stratēģiskajiem mērķiem, un pienācīgiem mērlielumiem, lai izmērītu ARTEMIS projektu ietekmi un panākumus.

    Iepriekšējo apsvērumu pēcpārbaude

    33.

    Kopuzņēmumiem vēl nav apstiprināts plāns datu atgūšanai ārkārtas situācijās kopīgajai IT infrastruktūrai. Starplaikā ARTEMIS kopuzņēmums savā līmenī ir pieņēmis pasākumus saistībā ar to, kā rīkoties ārkārtas situācijās.

    Šo ziņojumu 2014. gada 21. oktobra sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Milan Martin CVIKL.

    Revīzijas palātas vārdā –

    priekšsēdētājs

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  Padomes 2007. gada 20. decembra Regula (EK) Nr. 74/2008, ar ko izveido ARTEMIS kopuzņēmumu, lai īstenotu kopīgu tehnoloģiju ierosmi iegulto datorsistēmu jomā (OV L 30, 4.2.2008., 52. lpp.).

    (2)  Kopuzņēmuma kompetence un darbības ir apkopotas pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

    (3)  Septītā pamatprogramma, kuru pieņēma ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1982/2006/EK (OV L 412, 30.12.2006., 1. lpp.), apvieno visas ES pētniecības iniciatīvas, un tai ir nozīmīga loma izaugsmes, konkurētspējas un nodarbinātības mērķu sasniegšanā. Turklāt Septītā pamatprogramma ir viens no Eiropas pētniecības telpas pamatelementiem.

    (4)  ENIAC kopuzņēmuma, ko izveidoja ar Padomes Regulu (EK) Nr. 72/2008 (OV L 30, 4.2.2008., 21. lpp.), galvenais mērķis ir sagatavot un īstenot pētniecības programmu, lai izstrādātu galvenās prasmes nanoelektronikā.

    (5)  ECSEL kopuzņēmumu izveidoja ar Padomes Regulu (ES) Nr. 561/2014 (OV L 169, 7.6.2014., 152. lpp.).

    (6)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, tīro aktīvu izmaiņu pārskats un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

    (7)  Tajos ietilpst ziņojumi par budžeta izpildi un kopsavilkums par budžeta principiem, kā arī citi paskaidrojumi.

    (8)  OV L 357, 31.12.2002., 72. lpp.

    (9)  Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja nepieciešams, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

    (10)  Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 (OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp.) 185. panta 2. punkts.

    (11)  Vispārējā finansēšanas nolīgumā starp Eiropas Komisiju un Kopuzņēmumu ir noteikts, ka “Kopuzņēmums kompetentā komisijā pieņem savu ex post revīzijas stratēģiju, lai sniegtu pamatotu pārliecību par pakārtoto darījumu likumību un pareizību,” un “ex post revīzijas stratēģija jābalsta uz procedūru un darījumu parauga pārbaudi visiem saņēmējiem vai saņēmēju paraugam, un it īpaši tai ir pienācīgi jāatspoguļo iesaistītie riski”.

    (12)  Regulas (EK) Nr. 74/2008 12. pantā teikts, ka “ARTEMIS kopuzņēmums nodrošina to, ka dalībnieku finanšu intereses ir pienācīgi aizsargātas, veicot vai pasūtot atbilstīgas iekšējās vai ārējās kontroles” un “ARTEMIS kopuzņēmums veic ARTEMIS kopuzņēmuma publiskā finansējuma saņēmēju pārbaudes uz vietas un finanšu revīzijas. Šīs pārbaudes un revīzijas veic vai nu tieši ARTEMIS kopuzņēmums, vai ARTEMIS dalībvalstis tā vārdā. ARTEMIS dalībvalstis var veikt jebkuras citas sava valsts finansējuma saņēmēju pārbaudes un revīzijas, ko tās uzskata par vajadzīgām, un rezultātus tās dara zināmus ARTEMIS kopuzņēmumam”.

    (13)  Saskaņā ar ARTEMIS Valdes pieņemto ex post revīzijas stratēģiju Kopuzņēmumam vismaz reizi gadā ir jāizvērtē, vai no ARTEMIS dalībvalstīm saņemtā informācija sniedz pietiekamu pārliecību par veikto darījumu likumību un pareizību.

    (14)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Regula (ES, Euratom) Nr. 966/2012 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, un par Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 atcelšanu (OV L 298, 26.10.2012., 1. lpp.).

    (15)  Regulas (ES, Euratom) Nr. 966/2012 214. pants ar minētajiem izņēmumiem.

    (16)  Komisijas 2013. gada 30. septembra Deleģētā regula (ES) Nr. 110/2014 par finanšu paraugregulu publiskā un privātā sektora partnerības struktūrām, kas minētas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES, Euratom) Nr. 966/2012 209. pantā (OV L 38, 7.2.2014., 2. lpp.).

    (17)  2013. gada 22. novembra galīgajā ziņojumā norādīts, ka jādokumentē IT drošības politika un turpmākajos līgumos ar IT pakalpojumu sniedzējiem jāiekļauj detalizētas procedūras/kontroles mehānismi.

    (18)  7. pants Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Lēmumā Nr. 1982/2006/EK par Eiropas Kopienas Septīto pamatprogrammu pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un demonstrējumu pasākumiem (2007. līdz 2013. gads) uzliek Komisijai par pienākumu pastāvīgi un sistemātiski uzraudzīt Septītās pamatprogrammas un tās īpašo programmu īstenošanu un regulāri ziņot par šīs uzraudzības rezultātiem un izplatīt tos.

    (19)  Sk. apsvērumu, kas formulēts Komisijas 2012. gada progresa ziņojumā Eiropas Parlamentam un Padomei par kopīgo tehnoloģiju ierosmju kopuzņēmumu darbībām attiecībā uz pētniecības projektu rezultātu integrēšanu Komisijas saziņas un izplatīšanas sistēmā (SWD (2013) 539 final).

    (20)  ARTEMIS un ENIAC kopīgo tehnoloģiju ierosmju otrais starpposma novērtējums, 2013. gada maijs.


    PIELIKUMS

    ARTEMIS kopuzņēmums (Brisele)

    Kompetence un darbības

    Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

    (Līguma par Eiropas Savienības darbību 187. un 188. pants)

    Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Lēmums Nr. 1982/2006/EK par Eiropas Kopienas Septīto pamatprogrammu pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un demonstrējumu pasākumiem paredz Kopienas ieguldījumu, lai izveidotu ilgtermiņa valsts un privātu partnerību kopīgu tehnoloģiju ierosmju veidā, kuras var īstenot ar kopuzņēmumu starpniecību Līguma 187. panta nozīmē.

    Padomes 2007. gada 20. decembra Regula (EK) Nr. 74/2008, ar ko izveido ARTEMIS kopuzņēmumu, lai īstenotu kopīgu tehnoloģiju ierosmi.

    Kopuzņēmuma kompetence

    (Padomes Regula (EK) Nr. 74/2008)

    Mērķi

    ARTEMIS kopuzņēmums palīdz īstenot Septīto pamatprogrammu, sagatavojot un īstenojot ARTEMIS stratēģiskās pētniecības programmas nozīmīgas daļas, kas paredzētas, lai izstrādātu iegulto datorsistēmu pamattehnoloģijas un izveidotu ilgtspējīgu publiskā un privātā sektora partnerību, kā arī lai veicinātu un palielinātu privātās un publiskās investīcijas iegulto sistēmu jomā Eiropā.

    ARTEMIS kopuzņēmums tiecas panākt nozares, pamatprogrammas, attiecīgu valstu P&A programmu un starpvaldību P&A shēmu resursu un finansējuma efektīvu koordināciju un sinerģiju, tādējādi veicinot Eiropas turpmāko izaugsmi, konkurētspēju un ilgtspējīgu attīstību.

    ARTEMIS tiecas veicināt sadarbību starp visām iesaistītajām personām, proti, nozares pārstāvjiem, tostarp mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), valsts vai reģionālām iestādēm, akadēmiskajām aprindām un pētniecības centriem, apvienojot un koncentrējot pētniecības centienus.

    Kopuzņēmums pieņem kopīgi saskaņotu pētniecības programmu, rūpīgi ievērojot stratēģiskajā pētniecības programmā iekļautos ieteikumus, kurus izstrādāja ARTEMIS tehnoloģiju platforma. Minētajā pētniecības programmā tiek apzinātas un regulāri pārskatītas pētniecības prioritātes, lai izstrādātu un pielāgotu iegulto datorsistēmu pamattehnoloģijas dažādās lietojumu jomās, tādējādi nostiprinot Eiropas konkurētspēju un paverot iespēju veidoties jauniem tirgiem un jauniem lietojumu veidiem sabiedrībā.

    Kopuzņēmums atbalsta P&A pasākumus, reizi gadā publicējot uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus atklāta konkursa kārtībā, lai piesaistītu labākās Eiropas pētniecības idejas un iespējas iegulto datorsistēmu jomā. Priekšlikumu tehniskās novērtēšanas un atlases procesā, kas iesniegti pēc ARTEMIS uzaicinājuma, atbalstu sniedz arī neatkarīgi eksperti. Šis process nodrošina to, ka ARTEMIS kopuzņēmuma publiskā finansējuma sadalē ievēro vienlīdzīgas attieksmes, izcilības un konkurences principus.

    Pārvaldība

    Valde ir Kopuzņēmuma pārvaldes struktūrvienība. Darbiniekus vada izpilddirektors, bet nozari (kurā ietilpst lieli un mazi uzņēmumi, kā arī akadēmiskās aprindas un pētniecības institūti) pārstāv ARTEMIS rūpniecības asociācija (ARTEMIS-IA). ARTEMIS-IA rūpniecības asociācija ieceļ Valdes priekšsēdētāju, un Rūpniecības un pētniecības komitejas (IRC) locekļi ir atbildīgi par tehniskā darba programmu. Publisko sektoru (piedalās ARTEMIS dalības valstis un Eiropas Komisija) atsevišķi pārstāv Valde un Publisko iestāžu padome (PAB), kas atbild par finanšu jomu.

    Kopuzņēmumam pieejamie resursi 2013. gadā

    Budžets

    3 0 3 43  708 EUR saistībām

    3 0 0 00  000 EUR maksājumiem (pamatdarbībām)

    Darbinieku skaits 2013. gada 31. decembrī

    15 amata vietas štatu sarakstā (8 pagaidu darbinieki un 7 līgumdarbinieki), no tām aizpildītas 13 amata vietas, kas paredzētas pamatdarbībām (8 darbinieki), administrācijā (5 darbinieki) un dažādiem uzdevumiem (0 darbinieku).

    Darbības un pakalpojumi 2013. gadā

    Sk. ARTEMIS kopuzņēmuma 2013. gada darbības pārskatu – http://www.artemis-ju.eu/reference_documents

    Avots: ARTEMIS kopuzņēmuma sniegtā informācija.


    KOPUZŅĒMUMA ATBILDES

    14., 15., 16.

    ARTEMIS kopuzņēmums iesniedz kopējas darbības plānu kopā ar ENIAC kopuzņēmumu, lai sašaurinātu šo kvalificēto atzinumu:

    1.

    NFA vizīte: vizītes jau ir notikušas Vācijā, Beļģijā un Francijā, tām sekoja papildu dokumentācija; pašlaik tiek sagatavoti novērtēšanas ziņojumi. Līdz šim ir pieejami šādi rezultāti:

    Vācija (15,9 % no ES dotācijām ARTEMIS kopuzņēmumā) – labi dokumentēta sistēma ar skaidru pienākumu sadali un vairākiem kontroles līmeņiem. Vācija gūst pārliecību, izmantojot ex post“padziļinātās pārbaudes” procedūru, ko piemēro netiešās darbības beigās. Saskaņā ar mūsu provizorisko novērtējumu šī ex post“padziļinātās pārbaudes” procedūra atbilst starptautiskajiem standartiem. Šī procedūra 2013. gadā tika piemērota attiecībā uz 120 darbībām no kopējām 424 darbībām (28,3 %), kā rezultātā kļūdu īpatsvars nepārsniedz 1 %. Darbības izpildes stadijā: daži procedūras aspekti tiek pašlaik noskaidroti pirms novērtējuma galīgas pabeigšanas, mēs piedalījāmies apspriedēs par atlasei vajadzīgās informācijas apmaiņu, kas ļautu konsolidēt rezultātus ar līdzīgiem rezultātiem no citām valstīm. Šis process tiks pabeigts līdz 2014. gada beigām,

    Beļģija (3,25 % no ES dotācijām ARTEMIS kopuzņēmumā) – labi dokumentēta sistēma ar skaidru pienākumu sadali un vairākiem kontroles līmeņiem. Beļģija gūst pārliecību, izmantojot “padziļinātās pārbaudes” procedūru, ko piemēro netiešās darbības beigās. Saskaņā ar mūsu novērtējumu šī procedūra nodrošina pārliecības līmeni, kurš atbilst revīzijām, kas tiek veiktas saskaņā ar valdošajiem starptautiskajiem standartiem. Beļģija iesniedz visus ARTEMIS un ENIAC projektus (100 %) ex ante padziļinātajai pārbaudei, pirms veikt galīgus maksājumus. Lai uzlabotu sistēmu, Beļģija veic ex post revīzijas tikai attiecībā uz procedūrām. Tāpēc pārliecības sistēmā nerodas nekāds atlikušo kļūdu īpatsvars (vai var uzskatīt, ka kļūdu īpatsvars ir nulle).

    Francija (9,93 % no ES dotācijām ARTEMIS kopuzņēmumā) – sistēma darbojās, balstoties uz 100 % pārbaudēm, kas attiecās uz visām pirms 2011. gada uzsāktajām darbībām, kad Francija ieviesa jaunu resursiem efektīvāku sistēmu ar skaidru pienākumu sadali un vairākiem uz ex post revīzijām balstītiem kontroles līmeņiem. Saskaņā ar mūsu provizorisko novērtējumu šī ex post“padziļinātās pārbaudes” procedūra atbilst starptautiskajiem standartiem. Francija gūst pārliecību, izmantojot ex post revīzijas procedūru, ko piemēro netiešās darbības beigās. Pirmajām darbībām, kas tika uzsāktas atbilstoši jaunajai sistēmai, beigu termiņš ir 2015. gadā, tāpēc pagaidām Francija nevarēja nodrošināt statistiskos datus.

    Turpmāka apmaiņa tiek plānota ar Nīderlandi (13,86 % no ES dotācijām ARTEMIS kopuzņēmumā) un Austriju (8,11 % no ES dotācijām ARTEMIS kopuzņēmumā).

    2.

    Revidējamais uzņēmums aicināja revīzijas iestāžu pārstāvjus ARTEMIS un ENIAC dalībvalstīs, Eiropas Komisijas revidentus un Eiropas Revīzijas palātas revidentus piedalīties darbseminārā, kas tiks organizēts 2014. gada 1. oktobrī, lai iepazīstinātu ar viņu izmantojamām pareizības gūšanas sistēmām un labas prakses apmaiņu nolūkā veicināt konverģenci un definēt procedūras, kas saderīgas ar dalībvalstu sistēmām.

    29., 30.

    Esam pateicīgi Palātai par šā jautājuma uzdošanu un gribam pievienot, ka tas tiks risināts kopuzņēmuma ECSEL procedūru ietvaros.


    Top