Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC1127(03)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

OV C 322, 27.11.2010, p. 31–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.11.2010   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 322/31


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

2010/C 322/10

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 (1) 7. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

VIENOTS DOKUMENTS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

“ΚΑΤΣΙΚΑΚΙ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ” (KATSIKAKI ELASSONAS)

EK Nr.: EL-PDO-0005-0734-14.01.2009

AĢIN ( ) ACVN ( X )

1.   Nosaukums:

“Κατσικάκι Ελασσόνας” (Katsikaki Elassonas)

2.   Dalībvalsts vai trešās valsts:

Grieķija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts:

3.1.   Produkta veids:

1.1. grupa.

Gaļa (un subprodukti)

3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums (1):

Piena kazlēna (30–55 dienas veca un 5,5–9,0 kg smaga) svaiga gaļa; kazlēns iegūts no vecākiem, kas atbilst to vietējo Grieķijas kazu šķirņu fenotipiskajām īpašībām, kuras dzīvo kontinentālajā Grieķijā. Dzīvnieki atbilst šādām fenotipiskajām īpašībām: vidēja auguma, labi attīstīti, proporcionāla miesasbūve, dažādās krāsās, tomēr galvenokārt melni, garš apspalvojums, ar ragiem, vidēji lielām ausīm, īsām, toties spēcīgām kājām, ļoti izturīgi, ar ietiepīgu temperamentu, pielāgojušies skarbiem apstākļiem un sausam un karstam klimatam, dzīvei trūcīgās ganībās un ekstensīvos audzēšanas apstākļos, vēls dzimumbriedums, kazai reti dzimst vairāki mazuļi vienlaikus, zems izslaukums, toties pienam raksturīgs augsts tauku (5 %) un olbaltumvielu saturs (3,5 %), dzīvnieki ir pielāgojušies ekstrēmiem klimatiskajiem apstākļiem, izturīgi pret slimībām un spēj pieveikt lielus attālumus. Šie ganāmpulki pieder pie vietējās Grieķijas šķirnes Capra Prisca vai ir iegūti, šīs šķirnes kazas krustojot ar Skopelou šķirnes āžiem. Iepriekš minētie dzīvnieki ganās raksturīgos vai daļēji raksturīgos apstākļos Elasonas eparhijā, kuras robežas noteiktas atbilstīgi turpmāk sniegtajam ģeogrāfiskā apgabala aprakstam, kalnu ganībās vairāk nekā 250 m augstumā virs jūras līmeņa.

Gaļa “Katsikaki Elassonas” tiek pārdota tikai svaiga un a) veselos liemeņos, b) pusliemeņos vai c) sadalīta gabalos.

Gaļas “Katsikaki Elassonas” organoleptiskās īpašības

Gaļai “Katsikaki Elassonas” piemīt raksturīgs aromāts un patīkama smarža un garša, tā ir maiga, sulīga, tās pH ir 7,0–7,2. Tauku kārtiņa ir pavisam plāna vai tās nav nemaz, bez zemādas taukiem, kautķermeņa iznākums nav liels, toties tajā ir augsts linolēnskābes saturs. Gaļa lielākoties ir baltā līdz gaišsārtā krāsā, atbilstoši Kopienas noteikumiem. Saskaņā ar Kopienas tiesību aktiem tā pieder pie vieglo kazlēnu kategorijas.

Gaļas “Katsikaki Elassonas” ķīmiskās īpašības

Katsikaki Elassonas

Mitrums, %

Vidēji

Olbaltumvielas, %

Vidēji

Tauki, %

Vidēji

Pelni, %

Vidēji

 

77,71

19,63

1,02

1,18


Gaļas krāsa

L = 43,17 + 0,46

Gaišums

a = 7,28 + 0,79

Sarkana

b = 10,40 + 0,63

Dzeltena

3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem):

3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem):

Kazlēnus līdz kaušanas brīdim baro tikai ar mātes pienu. Barību kazas iegūst, brīvi ganoties kalnu ganībās (augstāk par 250 m virs jūras līmeņa) un mākslīgās pļavās. Dzīvniekiem 3–5 mēnešus gadā kā papildbarību izēdina lielākoties labību, pākšaugus, dārzeņus, sienu, āboliņu, eļļas augu izstrādājumus, kas galvenokārt tiek iegūti turpmāk definētajā ģeogrāfiskajā apgabalā, kā arī vitamīnus un minerālvielas. Nelielās mākslīgās pļavas tiek mēslotas ar attiecīgā ģeogrāfiskā apgabala dzīvnieku kūtsmēsliem, aizliegts izmantot insekticīdus, pesticīdus un mākslīgo mēslojumu.

3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā:

Uz liemeņa var būt apzīmējums “Katsikaki Elassonas” tikai tad, ja:

a)

attiecīgā kazlēna vecāki pirms pārošanās vismaz 8 mēnešus ir uzturējušies noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā;

b)

“Katsikaki Elassonas” kazlēni ir dzimuši, auguši un nokauti noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.:

3.7.   Īpaši noteikumi par marķēšanu:

Uz liemeņiem, pusliemeņiem vai gaļas gabaliem piestiprina šādu zīmi:

Image

4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija:

Šis apgabals ietver:

a)

Larisas nomes Elasonas eparhiju;

b)

Larisas nomes Tirnavas pašvaldības Damasijas dimu.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu:

5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika:

Ierobežotajai ģeogrāfiskajai teritorijai ir raksturīgi kalnu un daļēji kalnu apstākļi augstumā no 250 m līdz 2 550 m virs jūras līmeņa. 60 % teritorijas klāj ganības, kam raksturīga liela graudzāļu, zālaugu un aromātisko augu daudzveidība. Elasonas eparhijas ganību zeme ietver dabiskās ganības, lauksaimniecības zemi, kas tiek izmantota lopkopībā, papuves un sezonas ganības. Dabiskās ganības klāj zālāju, krūmāju un daļēji meža augu sega. Šā apgabala visraksturīgākā iezīme ir izteikta zemsedzes floras bioloģiskā daudzveidība, kurai raksturīgi daudzi aromātiskie augi.

Zālāju veģetāciju lielākoties veido graudzāļu, kā arī retāk pākšaugu un kurvjziežu dzimtas augi. No graudzālēm dominē Festuceae, Hordeae, Pemineae, Aerostideae, Phalatideae un Aneneae triba. Raksturīgākās sugas ir Festuca rubra, Dactylis glomerata, Bromus sp., Trifolium sp., Stipa sp., Lolium sp. u. c. Krūmu ganībās dzīvnieki barojas gan ar to attīstībai vajadzīgajām jaunajām atvasēm, gan ar zālaugiem, kas aug krūmu paēnā; ganību kapacitāte vidēji ir 1,39 dzīvnieki.

Vietējām kazām raksturīgs neliels augums, dzīvnieki ir pielāgojušies dzīvei noteiktā ģeogrāfiskā apgabala skarbajos kalnu un daļējos kalnu apstākļos. Ekstensīva kazu audzēšana ir būtisks vietējā dzīvesveida aspekts un palīdz saglabāt dabisko vidi, turklāt tā ir neatņemama ikdienas dzīves daļa Elasonas eparhijā.

5.2.   Produkta specifika:

“Katsikaki Elassonas” kazlēna liemenim ir vienmērīga muskuļaudu kārta. Tā svars ir neliels, to sedz pavisam plāns tauku slānis (kura var arī nebūt), nav zemādas tauku. “Katsikaki Elassonas” gaļā ir augstāks olbaltumvielu saturs (19,63 %) salīdzinājumā ar cituviet audzētu kazlēnu gaļu (18,9 %), kopējais tauku saturs ir zemāks nekā 1,02 % (citur audzētajiem dzīvniekiem tas ir 4,83 %), savukārt gaļas krāsa ir balta līdz gaišsārta (zemienēs audzētiem kazlēniem – gaiši sarkana). Veicot kautķermeņa tauku analīzes, atklājās, ka “Katsikaki Elassonas” gaļa satur vairāk linolēnskābes (C18:3) nekā zemienēs audzētu kazlēnu gaļa. “Katsikaki Elassonas” ir maiga, sulīga gaļa ar raksturīgu aromātu, tai piemīt patīkama smarža un garša (arī vecākiem dzīvniekiem). Visu šo iemeslu dēļ “Katsikaki Elassonas” ir pieprasīta daudzās pilsētās un apdzīvotās vietās: Larisas un Katerines nomēs, Atēnās, Salonikos, Krētā, kā arī ārvalstīs.

5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN):

Kazlēna gaļas “Katsikaki Elassonas” kvalitatīvās īpašības ir veidojušās tādu faktoru ietekmē kā apgabala augsnes īpašības un klimatiskie apstākļi (kalnu un daļēja kalnu vide), bagāta augu valsts un liela augu sugu daudzveidība (tikai Olimpa kalnā vien aug 1 700 dažādu sugu augi), kā arī, protams, daudzie aromātiskie augi. Dzīvnieki, ganoties Elasonas kalnu un daļējās kalnu ganībās, ēd visdažādākos zālaugus, graudzāles un citus augus. Turklāt šie dzīvnieki bieži nostaigā ievērojamus attālumus, tā rezultātā to miesasbūve ir pielāgojusies un mainījusies salīdzinājumā ar dzīvniekiem, kuri dzīvo zemākā augstumā, nemaz nerunājot par tādiem, kas pastāvīgi tiek turēti aplokā. Antioksidanti, kas atrodas daudzos aromātiskajos augos, piešķir īpašu smaržu un garšu kazas pienam un jo īpaši kazlēnu gaļai, un tieši šīs raksturīgās smaržas un garšas dēļ tā ir sevišķi pieprasīta patērētāju vidū.

Intensīvā smarža izskaidrojama ar linolēnskābes saturu (C18:3), kura lielā daudzumā atrodama dzīvniekos, kas brīvi ganās savvaļas ganībās, tāpat arī minētās izcilās piena kazlēnu gaļas īpašības ir saistītas ar Elasonas eparhijas augsni, augu valsti un mikroklimatu.

Veicot kazlēna gaļas “Katsikaki Elassonas” taukskābju analīzes, tika atklāts, ka tajā ir vairāk linolēnskābes (C18:3) nekā to kazlēnu gaļā, kuri mīt zemienēs. Aromātu ietekmē barības un ganību veids, dzīvnieka suga, vecums un reproduktīvais stāvoklis.

Kazlēna gaļas “Katsikaki Elassonas” organoleptiskās īpašības pozitīvi ietekmē šādi aspekti:

a)

vietējās neliela auguma kazu šķirnes, kuras ir izturīgas, pielāgojušās skarbiem apstākļiem un it īpaši konkrētajai ģeogrāfiskajai videi;

b)

kazas ikdienā brīvi ganās ganībās;

c)

liela augu valsts – graudzāļu, zālaugu un aromātisko augu – daudzveidība;

d)

ganības atrodas no 250 līdz 2 550 m augstumā virs jūras līmeņa;

e)

apgabala augsne un mikroklimats;

f)

kazlēni pārtiek tikai un vienīgi no mātes piena;

g)

augsts linolēnskābes (C18:3) īpatsvars gaļā;

h)

papildbarību kazumātēm izbaro tikai neilgu periodu gadā, turklāt attiecīgās barības izcelsme lielākoties ir no Elasonas eparhijas.

Kazu audzēšana un kazlēna gaļas “Katsikaki Elassonas” ražošana ir tradicionāla nodarbe, kas sevi apliecinājusi gadsimtu gaitā; šādi iegūto gaļu pārdod lielākoties Larisā, Katerinē, Atēnās, Salonikos un ārvalstīs (Itālijā, Spānijā un Kiprā).

Atsauce uz specifikācijas publikāciju:

(Regulas (EK) Nr. 510/2006 5. panta 7. punkts)

http://www.minagric.gr/greek/data/Προδιαγραφές%20προϊόντος%20ΚΑΤΣΙΚΑΚΙ%20ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ.doc


(1)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp.


Top