Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006SC1043

Commission staff working document - Summary Impact Assessmentsconcerning the package on food improvement agents {COM(2006) 427 final}{SEC(2006) 1042}

52006SC1043




[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē, 28.7.2006

SEC(2006) 1043

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

Ietekmes novērtējumu kopsavilkumssaistībā ar tiesību aktu kopumu par pārtikas uzlabotājvielām{COM(2006) 427 galīgā redakcija}{SEC(2006) 1042}

SATURS

Ietekmes novērtējumu kopsavilkums saistībā ar tiesību aktu kopumu par pārtikas uzlabotājvielām 3

1. Ievads 3

2. pārtikas piedevas 3

2.1. Nav tiesību aktu 3

2.2. Neleģislatīvi tiesību akti 4

2.3. Ierobežojumu atcelšana tiesību aktos par pārtikas piedevām 4

2.4. Tiesību aktu pieņemšana 4

3. Pārtikas Fermenti 5

3.1. Nav tiesību aktu 5

3.2. Neleģislatīvi akti 6

3.3. Tiesību aktu pieņemšana 6

4. Aromatizētāji 7

4.1. Nav tiesību aktu 7

4.2. Neleģislatīvi akti 7

4.3. Ierobežojumu atcelšana tiesību aktos par aromatizētājiem 8

4.4. Grozījumi Padomes Direktīvā 88/388/EEK 8

4.5. Tiesību aktu pieņemšana (priekšlikums jaunai regulai). 8

5. Secinājums 10

Ietekmes novērtējumu kopsavilkums

saistībā ar tiesību aktu kopumu par pārtikas uzlabotājvielām

( Priekšlikuma projekts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai par pārtikas piedevām ( SANCO/802/2006 Rev. 3 );

( Priekšlikuma projekts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai par pārtikas fermentiem , un par Padomes Direktīvas 83/417/EEK, Padomes Regulas (EK) Nr. 1493/1999, Direktīvas 2000/13/EK un Padomes Direktīvas 2001/112/EK grozījumiem ( SANCO/804/2006 Rev. 4 );

( Priekšlikuma projekts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai par aromatizētājiem un dažām pārtikas produktu sastāvdaļām ar aromatizētāju īpašībām izmantošanai pārtikas produktos un uz tiem, un par Padomes Regulas (EEK) Nr. 1576/89, Padomes Regulas (EEK) Nr. 1601/91, Regulas (EK) Nr. 2232/96 un Direktīvas 2000/13/EK grozījumiem ( SANCO/813/2006 Rev. 3 );

( Priekšlikuma projekts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai, ar ko nosaka vienotu atļauju piešķiršanas procedūru attiecībā uz pārtikas piedevām, fermentiem un aromatizētājiem (SANCO/814/2006).

IEVADS

Šis priekšlikumu kopums ir daļa no Komisijas vienkāršošanas programmas: tas sekmē ne tikai priekšlikumu saskaņošanu attiecīgajās jomās, bet arī veicina atbilstību starp trim iepriekšminētajām jomām. Tie ir strukturēti kā trīs vertikāli piemērojamu priekšlikumu kopums. Tomēr kopējie aspekti ir izstrādāti konsekventi un papildu priekšlikums minētajā tiesību aktu kopumā izveido vienotu kopēju procedūru šo vielu apstiprināšanai. Katrā no attiecīgajām jomām ir ņemtas vērā šādas iespējas.

pārtikas piedevas

Ietekme uz vidi

Tā kā attiecīgā ražošanas nozare ir iesaistīta otrreizējā vai terciārā pārtikas produktu pārstrādē, neviens no risinājumiem attiecīgajā politikas jomā nerada ietekmi uz vidi. Pārtikas piedevas jau ir plaši pieejamas un plaši izmantotas.

Nav tiesību aktu

Ekonomiskā ietekme

Lai izdarītu grozījumus pārtikas piedevu atļaujās, aizvien ir vajadzīga ilgstoša koplēmuma procedūra, tostarp dalībvalstīs atvēlētais laiks atļaujas ieviešanai. Tas aizvien ir šķērslis jauninājumu ieviešanai nozarē, un tā rezultātā tehnoloģiskā attīstība netiek veicināta.

Sociālā ietekme

EPNI nebūtu jāveic pārskats, lai atkārtoti izvērtētu visas apstiprinātās pārtikas piedevas, un patērētājiem nebūtu labuma no papildu kontrolēm attiecībā uz piedevu izmantošanu, ko izmanto pārtikas piedevās un fermentos.

Neleģislatīvi tiesību akti

Ekonomiskā ietekme

Lai izdarītu grozījumus pārtikas piedevu atļaujās, aizvien ir vajadzīga ilgstoša koplēmuma procedūra, tostarp dalībvalstīs atvēlētais laiks atļaujas ieviešanai. Tas aizvien ir šķērslis jauninājumu ieviešanai nozarē, un līdz ar to tehnoloģiskā attīstība netiek veicināta. Dalībvalstīm un iesaistītajām personām vajadzētu izstrādāt un vienoties attiecībā uz prakses kodeksu par piedevu izmantošanu pārtikas piedevās un fermentos.

Sociālā ietekme

Patērētājiem nebūtu labumu no paaugstinātas garantijas par pārtikas nekaitīgumu.

Ierobežojumu atcelšana tiesību aktos par pārtikas piedevām

Ekonomiskā ietekme

Ierobežojumu atcelšana var izpausties kā dalībvalstīs veikti dažādi riska novērtējumi. Dalībvalstis var arī noteikt dažādas procedūras atļaujas piešķiršanai. Šāds solis ietekmētu administratīvo slogu to dalībvalstu kompetentajās iestādēs, kas veic šo papildu darbu. Tas arī radītu ievērojamu administratīvo slogu pārtikas piedevu ražotājiem, jo atļaujas saņemšanai būtu jāpiesakās individuāli visās dalībvalstīs, kurās ražotāji vēlas piedevu izmantot. Tas ietekmētu arī pārtikas nozari un starptautisko tirdzniecību.

Sociālā ietekme

Lai gan ir spēkā pārtikas aprites tiesību aktu vispārīgie principi, ierobežojumu atcelšana šajos tiesību aktos ierobežotu patērētāju tiesību aizsardzību saistībā ar pārtikas piedevām. To radītu dalībvalstīs veikti dažādie riska novērtējumi, kā arī potenciālās atšķirības, interpretējot šādus novērtējumus. Līdz ar to atšķirības atļauju piešķiršanā piedevām sarežģītu procedūras, lai izvērtētu un salīdzinātu atļauto pārtikas piedevu patēriņu Eiropas Savienībā un katrā dalībvalstī, kur importētiem pārtikas produktiem piešķir dažādas piedevu atļaujas.

Tiesību aktu pieņemšana

Tiesību akti par pārtikas piedevām jau ir saskaņoti Eiropas Kopienā, tāpēc daudziem aspektiem ierosinātajos tiesību aktos būs neliela ietekme. Tomēr šī rīcība skars visus pārtikas piedevu ražotājus un būtiski ietekmēs pārtikas nozari.

Ekonomiskā ietekme

Komitoloģijas izveide piedevu atļaujas apstiprināšanai pozitīvi ietekmēs nozari, jo procedūras jaunu piedevu atļaušanai noritēs ātrāk. Tas varētu veicināt investīcijas jaunu piedevu ieguvē, novēršot daudzus esošos šķēršļus saistībā ar jaunu izgudrojumu priekšrocību rentabilitāti. Paplašinot darbības jomu, lai iekļautu pārtikas piedevās un fermentos izmantotās piedevas, tiks izraisīta ekonomiska ietekme gadījumā, ja jaunām vielām būs vajadzīga atļauja, lai gan uzskata, ka šādu vielu skaits ir neliels. Neliela ietekme būs arī tehnisko datu lapu atjaunināšanai un nelielām izmaiņām marķējumā, jo fermenti vairs netiks iekļauti darbības jomā. Tomēr tās būs vienreizējas izmaksas, jo atbilstoši izmantojot pārejas posmus, tostarp laiku, lai pielāgotos šīm izmaiņām, ieguvumam būtu jāpalielinās. Šādas izmaiņas visticamāk neietekmēs to preču cenu, kuras pārdod patērētājiem.

Sociālā ietekme

Patērētāji gūs labumu no uzlabotām garantijām par pārtikas, ko viņi pērk, sastāvu un nekaitīgumu. Tomēr patērētāju tiesību aizsardzības organizācijas ir paudušas bažas par to, ka komitoloģijas izveide var mazināt procesa vispārējo pārredzamību, jo Eiropas Parlaments vairs tik rūpīgi nepārbaudīs un neapspriedīs atļaujas kā līdz šim. Tomēr komitoloģijas izveide ir lietderīga, jo tiesību akti par pārtikas piedevām ir viena no nedaudzām jomām pārtikas aprites normatīvajos aktos, kur koplēmumu procedūra ir aizvien vajadzīga būtisku tehnisku grozījumu gadījumā. Patērētāju vajadzības un tehnoloģiskās priekšrocības būs svarīgākie nosacījumi, ko dalībvalstu pārstāvjiem ir jāņem vērā, apspriežot atļauju piešķiršanu komitoloģijas procedūrā. Papildus formālām komitoloģijas procedūrām un pastāvīgās komitejas sēžu darba kārtības sistemātiskai publicēšanai internetā izmantos arī citas apspriešanās metodes. Piemēram, tiesību aktu grozījumu apspriešana ekspertu darba grupās, vai citi forumi, kuros patērētāju tiesību aizsardzības grupas un citas iesaistītās personas ir regulāri uzaicinātas.

Pārtikas Fermenti

Paredzama ietekme uz dažādiem risinājumiem ekonomikas un sociālajā jomā. Tā kā attiecīgā ražošanas nozare – pārtikas nozare – ir iesaistīta otrreizējā vai terciārā pārtikas produktu pārstrādē, neviens no attiecīgajiem risinājumiem nerada ietekmi uz vidi. Fermenti jau tiek plaši izmantoti.

Nav tiesību aktu

Ekonomiskā ietekme

Tā kā dalībvalstīs pastāv dažādas reglamentējošās pieejas, pašreizējā tiesiskā nedrošība un tirgus traucējumi pārtikas fermentu tirdzniecībā saglabāsies. Fermentu ražotāji turpinās pieprasīt atļauju attiecībā uz tiem pašiem fermentiem vairāk nekā vienā dalībvalstī, kas rada administratīvu un finansiālu slogu nozarei.

Sociālā ietekme

Atšķirības riska uztverē, drošuma novērtējumā un normās par pārtikas fermentiem starp dalībvalstīm var izraisīt atšķirības patērētāju tiesību aizsardzībā. Netikts pārbaudīts to no ĢMO iegūto fermentu drošums, uz kuriem neattiecas Regula 1829/2003, piemēram, mikrobioloģiskie fermenti.

Neleģislatīvi akti

Ekonomiskā ietekme

Pašreglamentējošu normu noteikšana nodrošinātu fleksibilitāti, bet pārtikas fermentu kā pārtikas piedevu lietošana ir atrunāta Kopienas tiesību aktos, un dalībvalstu likumdošanā noteikta fermentu kā pārstrādes palīgvielu lietošana. Tas varētu izraisīt pretrunīgu un neskaidru situāciju nozarē un negatīvi ietekmēt ekonomiku.

Sociālā ietekme

Sabiedrībā nebūs līdzvērtīga akcepta drošuma novērtējumam, ko neveic neatkarīga iestāde. Procedūru pārredzamība, kas balstās uz pašreglamentējošu sistēmu, būs ierobežota. Neskaidra juridiskā situācija izraisītu patērētāju uzticības zudumu, it īpaši attiecībā uz fermentiem, kas iegūti no ĢMO.

Tiesību aktu pieņemšana

Ekonomiskā ietekme

Drošuma novērtēšanas un pārtikas fermentu atļauju saskaņošana var izraisīt sākotnējo investīciju palielinājumu pirms pārtikas fermentu ieviešanas tirgū, jo aprēķinātās atļauju izmaksas ir apjomā no 150 000 līdz 250 000 euro par fermentu. Tomēr dažas dalībvalstis jau ir ieviesušas atļauju piešķiršanas procedūras, kurās ir ietvertas līdzīgas izmaksas uzņēmumiem, kas tirgo savu produkciju minētajās dalībvalstīs. Ar šo priekšlikumu nozare iegūs no saskaņotas Kopienas procedūras ar noteiktiem termiņiem, nevis no daudzām procedūrām dalībvalstu līmenī.

Ar šo priekšlikumu no marķēšanas atbrīvo tos pārtikas fermentus, ko izmanto kā pārstrādes palīgvielas. Tie pārtikas fermenti, kurus izmanto tāpat kā pārtikas piedevas, lai panāktu tehnoloģisko funkciju gala produktā, ir jāmarķē atbilstoši to funkcijai (piemēram, stabilizētājs, utt.) un jānorāda to specifiskais nosaukums. Šis noteikums visticamāk neietekmēs uzņēmumus ekonomiskā ziņā, jo tikai nelielam fermentu skaitam (pašreiz tikai 2 un nākotnē ne vairāk kā 12) ir vajadzīgs marķējums. Pašreizējā situācijā nav paredzētas būtiskas izmaiņas.

Šim priekšlikumam būs neliela ietekme uz mājsaimniecībām. Lai gan novērtējuma izmaksas šķiet augstas, maz ticams, ka tās veicinās būtisku pieaugumu cenām, ko patērētāji maksā par pārtiku.

Sociālā ietekme

Gaidāms, ka ierosinātā pārtikas fermentu drošuma novērtējuma visaptverošā sistēma pozitīvi ietekmēs sabiedrības veselību un patērētāju uzticību.

Aromatizētāji

Paredzams, ka ietekmēs dažādus risinājumus ekonomikas un sociālajā jomā. Tā kā attiecīgā ražošanas nozare – pārtikas nozare – ir iesaistīta otrreizējā vai terciārā pārtikas produktu pārstrādē, neviens no attiecīgajiem risinājumiem nerada ietekmi uz vidi. Aromatizētāji jau tiek plaši izmantoti.

Nav tiesību aktu

Ekonomiskā ietekme

Ekonomiskā situācija būs negatīva.

( Jaunu tehnoloģiju izstrāde netiek veicināta.

( Ir vajadzīgi skaidri noteikumi, kuros ir ņemti vērā jaunākie zinātniskie un tehnoloģiskie sasniegumi, lai izvairītos no šķēršļiem tirdzniecībā ar trešām valstīm.

Eiropas pārtikas nozare var zaudēt tās vadošo pozīciju globālajā tirgū.

Sociālā ietekme

Patērētāju veselība nav pietiekami aizsargāta.

( Pēdējie zinātniskie atzinumi nav ņemti vērā attiecībā uz toksisku vielu maksimāli pieļaujamiem daudzumiem.

( Kopumā risku pamatota kontrole nav paredzēta attiecībā uz toksisku vielu maksimāli pieļaujamiem daudzumiem pārtikā un dzērienos.

Patērētāju pieprasījums, lai uz etiķetes būtu vairāk informācijas, nav izpildīts.

Neleģislatīvi akti

Ekonomiskā ietekme

Pašreiz esam situācijā, kurā jau ir pieņemti tiesību akti par aromatizētājiem. Pamatnostādnes nevar atcelt spēkā esošos tiesību aktus. Tas varētu izraisīt pretrunīgu un neskaidru situāciju nozarē un negatīvi ietekmēt ekonomiku.

Sociālā ietekme

Pamatnostādnes var būt pretrunā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem, un tāpēc tas nav efektīvākais veids kā aizsargāt patērētāju veselību. Neskaidra juridiskā situācija izraisīs patērētāju uzticības zudumu attiecībā uz aromatizētāju izmantošanu.

Ierobežojumu atcelšana tiesību aktos par aromatizētājiem

Ekonomiskā ietekme

Var izveidoties situācija, ka katra dalībvalsts izstrādā savus īstenošanas noteikumus. Tā kā riska uztvere dalībvalstu vidū var atšķirties, tas var izraisīt neefektīvu iekšējā tirgus darbību.

Sociālā ietekme

Atšķirīga pieeja dalībvalstīs drošuma novērtēšanā izraisīs neskaidru situāciju patērētāju vidū, kā arī konkrētās dalībvalstīs un iekšējā tirgū sekmēs atšķirības patērētāju aizsardzībā un uzticības zudumu.

Grozījumi Padomes Direktīvā 88/388/EEK

Ekonomiskā ietekme

Vajadzīgo grozījumu ieviešana spēkā esošajā direktīvā būs ekonomiski izdevīga, kā izklāstīts 5. punktā. Izmaiņas I un II pielikumā un citos sabiedrības veselības aizsardzības un tirdzniecības noteikumos tomēr ir jāievieš ar koplēmuma procedūru. Aizvien ir vajadzīga daudz efektīvāka atļauju piešķiršanas procedūra, lai pārvaldītu atļauto sarakstu, kurā ir apmēram 2600 aromatizējošu vielu, ko izmanto pārtikā un uz tās. Vajadzīgo izmaiņu apjoms var sekmēt neskaidrību tiesību aktos.

Sociālā ietekme

Aromatizētāju drošuma novērtēšanas visaptverošā sistēma, toksiskas iedarbības vielu maksimāli pieļaujamo daudzumu pielāgošana atbilstīgi pēdējiem zinātniskajiem atzinumiem un minēto vielu kontrole saistībā ar to radītajiem nopietniem riskiem pārtikā, pozitīvi ietekmēs sabiedrības veselību.

Tiesību aktu pieņemšana (priekšlikums jaunai regulai).

Ekonomiskā ietekme

Ietekme uz pārvaldes prasībām, kas noteiktas uzņēmumiem

( Atceļot dalījumu starp dabiski identiskām un mākslīgām aromatizējošām vielām, kas ir ķīmiski sintezētas, pārvaldes prasības saskaņot noteikumus visās dalībvalstīs mazināsies.

( Būs vajadzīgi papildu pūliņi, lai nodrošinātu atbilstību ierosinātajām izmaiņām aromatizētāju marķējumā. Šiem marķējumiem tomēr būs pagaidu statuss, kamēr etiķetes saskaņos ar jaunajām prasībām. Turklāt, salīdzinājumā ar papildu pārraudzību, ko saņem un pozitīvi novērtē patērētājs, pūles ir nelielas.

( Lai mazinātu pūles un saistītās izmaksas, ir ierosināts pārejas periods, lai pielāgotos jaunajām marķēšanas prasībām.

Ietekme uz jauninājumiem un pētniecību

( Īpaši noteikumi par aromatizētāju izmantošanu un atļauju piešķiršanu skaidri nosaka, kad ir jānovērtē aromatizētāju drošums. Daži aromatizētāji pēc definīcijas netiek iekļauti novērtēšanā. Tas ļaus nozarē precīzāk noteikt jaunu aromatizētāju izstrādes izmaksas.

( Priekšlikumā ir arī noteikts kāda veida preparātiem var atļaut uz etiķetes norādīt, ka tie ir dabiski. Tas ir būtiski jaunu dabisku aromatizētāju turpmākā ieguvē un ražošanā.

( Jauninājumu un pētniecības jomā kategorijas „citi aromatizētāji” ieviešanu uzskata par pozitīvu. Ja tiek izstrādātas jaunas aromatizētāju kategorijas, tās var apstiprināt, tiklīdz to drošums ir novērtēts.

Ietekme uz mājsaimniecībām

( Patērētāji būs labāk informēti par pārtikā sastopamo aromatizētāju īpašībām.

( Nav sagaidāms, ka ierosinātā regula ietekmēs pārtikas produktu cenas.

Ietekme uz trešām valstīm un starptautiskajām attiecībām

( Šis priekšlikums vēl tālāk//vairāk saskaņos tiesību aktus par aromatizētājiem un izveidos vienotu tirgu ES un skaidrību importētājiem.

( Tiesību aktu par aromatizētājiem saskaņošana sniegs labākas iespējas Eiropas Savienībai, veicot sarunas ar trešām valstīm par aromatizētāju ieviešanu Pārtikas kodeksa sistēmā.

( Eiropas Kopiena varēs saglabāt tās vadošo pozīciju aromatizētāju ražošanā un ieguvē.

Ietekme uz valsts iestādēm

( Kontrole dalībvalstīs būs efektīvāka, jo uzmanība tiks pievērsta pārtikas produktiem, kas sekmē toksisko vielu vislielāko uzņemšanu.

( Tiesību akti būs jāpielāgo tajās dalībvalstīs, kurās ir pārtikas kategorijas, kurām drīkst pievienot tikai dabiskas vai dabiskām aromatizējošām vielām identiskas vielas. Šāda vienkāršošana arī izraisīs pārvaldes prasību samazinājumu.

( Dalībvalstīm ir bažas, ka II pielikumā uzskaitīto vielu patēriņa un vielu, kuru izmantošanas ierobežojumi ir izklāstīti direktīvā, monitoringam būs vajadzīgi papildu resursi. Tomēr ir būtiski nodrošināt to, ka regula būs efektīva patērētāju veselības aizsardzības jomā.

( Dalībvalstis mums nav sniegušas informāciju par vajadzīgajiem resursiem. Aromatizētāju patēriņa īpašās uzraudzības ietekmi var būtiski samazināt, organizējot šo uzraudzību kopā ar pārtikas piedevu patēriņa uzraudzību, kas jau ir prasība ES tiesību aktos.

Sociālā ietekme

Gaidāms, ka aromatizētāju drošuma novērtēšanas visaptverošā sistēma Kopienas līmenī, pozitīvi ietekmēs sabiedrības veselību.

Toksisku vielu satura kontrole tik vērsta uz nopietna riska pārtikas pārbaudi, lai efektīvāk aizsargātu patērētāju veselību.

Vielu patēriņa uzraudzības secinājumus var izmantot pieņemot tiesību aktus, ja ir skaidrs, ka to patēriņš rada draudus veselībai.

Secinājums

Pamatojoties uz šo ietekmes novērtējumu, var secināt, ka politikas mērķus vislabāk var sasniegt, pieņemot tiesību aktus.

Top