Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1195

    Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2024/1195 (2024. gada 24. aprīlis) par atļauju Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēterisko eļļu lietot par barības piedevu dažu sugu dzīvniekiem

    C/2024/2592

    OV L, 2024/1195, 25.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1195/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1195/oj

    European flag

    Eiropas Savienības
    Oficiālais Vēstnesis

    LV

    L sērija


    2024/1195

    25.4.2024

    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2024/1195

    (2024. gada 24. aprīlis)

    par atļauju Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēterisko eļļu lietot par barības piedevu dažu sugu dzīvniekiem

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1831/2003 (2003. gada 22. septembris) par dzīvnieku ēdināšanā lietotām piedevām (1) un jo īpaši tās 9. panta 2. punktu un 10. panta 5. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Regulā (EK) Nr. 1831/2003 noteikts, ka piedevu lietošanai dzīvnieku ēdināšanā ir vajadzīga atļauja, un paredzēts šādas atļaujas piešķiršanas pamatojums un kārtība. Minētās regulas 10. panta 2. punktā paredzēts, ka piedevas, kuru lietošana atļauta saskaņā ar Padomes Direktīvu 70/524/EEK (2), ir jāizvērtē atkārtoti.

    (2)

    Cinnamomum aromaticum Nees ēterisko eļļu saskaņā ar Direktīvu 70/524/EEK bez termiņa ierobežojuma atļāva lietot par barības piedevu visu sugu dzīvniekiem. Šī viela pēc tam saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1831/2003 10. panta 1. punkta b) apakšpunktu kā esošs barības līdzeklis tika ierakstīta Lopbarības piedevu reģistrā.

    (3)

    Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1831/2003 10. panta 2. punktu, ko lasa saistībā ar tās 7. pantu, tika iesniegts pieteikums uz atļauju Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēterisko eļļu lietot par pārtikas piedevas visu sugu dzīvniekiem, lūdzot piedevu klasificēt piedevu kategorijā “organoleptiskās piedevas” un funkcionālajā grupā “aromatizējošas sastāvdaļas”. Minētajam pieteikumam ir pievienotas Regulas (EK) Nr. 1831/2003 7. panta 3. punktā prasītās ziņas un dokumenti.

    (4)

    Pieteikuma iesniedzējs lūdza atļaut šo piedevu lietot arī dzirdināmajā ūdenī. Tomēr Regula (EK) Nr. 1831/2003 neļauj “aromatizējošas sastāvdaļas” izmantot dzirdināmajā ūdenī. Tāpēc Cinnamomum aromaticum Nees ēterisko eļļu nebūtu jāatļauj izmantot dzirdināmajā ūdenī.

    (5)

    Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (“Iestāde”) 2022. gada 27. septembra atzinumā (3) secināja, ka, ievērojot ierosinātos izmantošanas nosacījumus, Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēteriskā eļļa ir droša dzīvniekiem ar īsu mūžu (nobarošanai paredzētiem dzīvniekiem), tai skaitā sivēniem un mazāk izplatītu cūku dzimtas sugu dzīvniekiem. Iestāde arī secināja, ka tā ir droša patērētājiem un videi. Iestāde norādīja, ka, ņemot vērā stirola klātbūtni Cinnamomum aromaticum Nees lapu eļļā, tā nevar izdarīt secinājumus par piedevas drošumu attiecībā uz dzīvniekiem ar garu mūžu un reproduktīvajiem dzīvniekiem, tai skaitā uz dzīvniekiem, ko audzē kā dējējdzīvniekus/vaislas dzīvniekus/reproduktīvos dzīvniekus. Turklāt Iestāde secināja, ka, neaizsargātiem lietotājiem rīkojoties ar ēterisko eļļu, nav iespējams izslēgt to eksponētību stirolam un ka tādēļ, lai samazinātu risku, lietotāju eksponētība būtu jāsamazina līdz minimumam. Turklāt iestāde secināja, ka viela ir atzīta par pārtikas aromatizētāju un tās uzdevums barībā faktiski būtu tāds pats kā pārtikā; tāpēc papildu pierādījumi par iedarbīgumu nav nepieciešami. Tā arī verificēja ar Regulu (EK) Nr. 1831/2003 izveidotās references laboratorijas iesniegto ziņojumu par barībā esošās barības piedevas analīzes metodi.

    (6)

    Pēc tam pieteikuma iesniedzējs pieteikumu uz atļauju Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēterisko eļļu lietot par barības piedevu atsauca attiecībā uz visām dzīvnieku sugām un kategorijām, izņemot sivēnus, izņemot mazāk izplatītu cūku dzimtas sugu sivēnus, izņemot nobarošanai paredzētu sugu dzīvniekus, kas nav zirgu dzimtas dzīvnieki, izņemot lašu dzimtas zivis, kas nav vaislas zivis, un izņemot mazāk izplatītu sugu zivis, kas nav vaislas zivis.

    (7)

    Ņemot vērā iepriekš izklāstīto, Komisija uzskata, ka Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēteriskā eļļa atbilst Regulas (EK) Nr. 1831/2003 5. pantā paredzētajiem nosacījumiem attiecībā uz attiecībā uz nobarošanai paredzētu sugu dzīvniekiem (izņemot zirgu dzimtas dzīvniekus), attiecībā uz lašu dzimtas zivīm (izņemot vaislas zivis), attiecībā uz zivīm (izņemot vaislas zivis), attiecībā uz sivēniem un attiecībā uz mazāk izplatītu cūku dzimtas sugu sivēniem. Tāpēc minēto piedevu būtu jāatļauj lietot. Komisija uzskata, ka attiecībā uz vielu, kas rada bažas, proti, stirola un kumarīnu, klātbūtni Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēteriskajā eļļā ir nepieciešams noteikt maksimālo saturu kompleksajā barībā un aizliegt minēto piedevu kombinēt ar citām piedevām, kas satur šīs pašas vielas, kas rada bažas. Turklāt Komisija uzskata, ka būtu jāīsteno pienācīgi aizsargpasākumi, lai nepieļautu nelabvēlīgu ietekmi uz piedevas lietotāju veselību.

    (8)

    Regulas (EK) Nr. 1831/2003 10. panta 5. punkts Komisijai uzliek pienākumu pieņemt regulu, ar ko no tirgus tiek izņemtas barības piedevas, par kurām Regulas (EK) Nr. 1831/2003 10. panta 2. punktā prasītais pieteikums nav iesniegts minētajos noteikumos paredzētajā termiņā Līdzīgi būtu jāpieņem regula par barības piedevām, par kurām pieteikums tika iesniegts, bet pēc tam tika atsaukts.

    (9)

    Barības piedevas, par kurām pieteikums ir atsaukts attiecībā uz konkrētām dzīvnieku sugām vai kategorijām, izņemšana no tirgus būtu jāattiecina tikai uz minētajām dzīvnieku sugām vai kategorijām.

    (10)

    Tāpēc Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēteriskā eļļa būtu jāizņem no tirgus attiecībā uz tām dzīvnieku sugām un kategorijām, uz kurām neattiecas ar šo regulu piešķirtā atļauja.

    (11)

    Ciktāl šī regula Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēterisko eļļu atļauj lietot par barības piedevu, nekaitīguma apsvērumi neliek attiecīgās vielas atļaujas nosacījumu grozījumus nekavējoties piemērot tām dzīvnieku sugām un kategorijām, uz kurām attiecas ar šo regulu piešķirtā atļauja. Tāpēc ir lietderīgi noteikt pārejas periodu, lai ieinteresētās personas varētu sagatavoties no atļaujas izrietošo jauno prasību izpildei.

    (12)

    Turklāt ciktāl barības piedevu izņem no tirgus, ir lietderīgi arī noteikt pārejas periodu, kurā esošos šīs piedevas un no tās ražoto premiksu, barības sastāvdaļu un barības maisījumu krājumus var izlietot arī attiecībā uz tām dzīvnieku sugām un kategorijām, uz kurām neattiecas ar šo regulu piešķirtā atļauja, lai ieinteresētās personas varētu pielāgoties pienākumam izņemt šos produktus no tirgus.

    (13)

    Šajā regulā noteiktie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Atļauja

    Pielikumā specificēto vielu, kas pieder pie piedevu kategorijas “organoleptiskās piedevas” un funkcionālās grupas “aromatizējošas sastāvdaļas”, ir atļauts lietot par dzīvnieku barības piedevu, ievērojot pielikumā noteiktos nosacījumus.

    2. pants

    Izņemšana no tirgus

    Barības piedevu, kas ir Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) ēteriskā eļļa, kura atļauta saskaņā ar Direktīvu 70/524/EEK, izņem no tirgus attiecībā uz dzīvnieku sugām un kategorijām, kas nav minētas šīs regulas pielikumā.

    3. pants

    Ar atļauju saistītie pārejas pasākumi

    1.   Barības piedevu, kas minēta 2. pantā, un šo piedevu saturošus premiksus, kuri ražoti un marķēti pirms 2024. gada 15. novembra saskaņā ar noteikumiem, kas bija piemērojami pirms 2024. gada 15. maija, arī turpmāk drīkst laist tirgū un izmantot, līdz beidzas esošie krājumi.

    2.   Barības maisījumus un barības sastāvdaļas, kas satur 2. pantā minēto barības piedevu un ir ražoti un marķēti pirms 2025. gada 15. maija saskaņā ar noteikumiem, kas bija piemērojami pirms 2024. gada 15. maija, arī turpmāk attiecībā uz dzīvnieku sugām un kategorijām, kuras minētas šīs regulas pielikumā, drīkst laist tirgū un lietot, līdz beidzas esošie krājumi.

    4. pants

    Ar izņemšanu no tirgus saistītie pārejas pasākumi

    1.   Esošos šīs regulas 2. pantā minētās barības piedevas krājumus arī turpmāk drīkst laist tirgū un lietot līdz 2025. gada 15. maijam attiecībā uz dzīvnieku sugām un kategorijām, kas nav minētas šīs regulas pielikumā.

    2.   Premiksus, kas ražoti no 1. punktā minētās barības piedevas, arī turpmāk drīkst laist tirgū un lietot līdz 2025. gada 15. augustam attiecībā uz dzīvnieku sugām un kategorijām, kas nav minētas šīs regulas pielikumā.

    3.   Barības maisījumus un barības sastāvdaļas, kas ražoti no 1. punktā minētās barības piedevas vai no 2. punktā minētajiem premiksiem, arī turpmāk drīkst laist tirgū un lietot līdz 2026. gada 15. maijam attiecībā uz dzīvnieku sugām un kategorijām, kas nav minētas šīs regulas pielikumā.

    5. pants

    Stāšanās spēkā

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2024. gada 24. aprīlī

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētāja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   OV L 268, 18.10.2003., 29. lpp.

    (2)  Padomes Direktīva 70/524/EEK (1970. gada 23. novembris) par barības piedevām (OV L 270, 14.12.1970., 1. lpp.).

    (3)   EFSA Journal 2022, 20(10):7600.


    PIELIKUMS

    Piedevas identifikācijas numurs

    Piedeva

    Sastāvs, ķīmiskā formula, apraksts, analītiskā metode

    Dzīvnieku suga vai kategorija

    Maksimālais vecums

    Minimālais saturs

    Maksimālais saturs

    Citi noteikumi

    Atļaujas derīguma termiņš

    mg aktīvās vielas uz kg kompleksās barības ar mitruma saturu 12 %

    Kategorija: organoleptiskās piedevas. Funkcionālā grupa: aromatizējošas sastāvdaļas

    2b131-eo

    Ķīnas kanēļkoka ēteriskā eļļa

    Piedevas sastāvs

    Ēteriskā eļļa, kas iegūta no Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) lapām, kātiem un zariem (1)

    Šķidrums

    Aktīvās vielas raksturojums

    Ēteriskā eļļa, kas destilācijā ar tvaiku iegūta no Ķīnas kanēļkoka (Cinnamomum aromaticum Nees) lapām, kātiem un zariem, definējusi Eiropas Padome (2) .

    Specifikācijas:

    (E)-kanēļskābes aldehīds: 70–89 %

    (E)-2-metoksicinamaldehīds 0–15 %

    Cinamilacetāts: ≤ 4 %

    Kumarīns: ≤ 4 %

    Stirols: ≤ 0,1 %

    CAS numurs: 8007-80-5

    Einecs numurs: 284-635-0

    FEMA numurs: 2258

    CoE numurs: 131

    Analītiskā metode  (3)

    (E)-kanēļskābes aldehīda (fitoķīmiskais marķieris) noteikšanai barības piedevā (Ķīnas kanēļkoka eļļa):

    gāzhromatogrāfija kombinācijā ar liesmas jonizācijas detektoru (GC-FID) vai masspektrometrija (GC-MS)

    Nobarojamās cūkas

    61

    1.

    Barībā piedevu iekļauj premiksa veidā.

    2.

    Piedevas un premiksu lietošanas norādījumos norāda glabāšanas apstākļus un noturību pret karstumapstrādi.

    3.

    Šo piedevu nedrīkst lietot kopā ar citām stirolu un kumarīnus saturošām piedevām.

    4.

    Barības apritē iesaistītie uzņēmēji nosaka, kādas darbības procedūras un organizatoriskie pasākumi piedevas un premiksu lietotājiem jāveic, lai novērstu potenciālos riskus, kas izriet no to lietošanas. Ja ar šādām procedūrām un pasākumiem šos riskus novērst nav iespējams, piedevu un premiksus lieto, izmantojot individuālos elpceļu, acu un ādas aizsarglīdzekļus.

    2034. gada 10. maijs

    Visu cūkas dzimtas sugu nobarojamās cūkas

    51

    Sivēni un mazāk izplatītu cūku dzimtas sugu sivēni

    51

    Gaļas teļi

    100

    Gaļas teļi, gaļas aitas un mazāk izplatītu sugu nobarojamie atgremotāji

     

     

    60

    Gaļas cāļi un mazāk izplatītu sugu gaļas mājputni

    28,5

    Gaļas tītari

    38

    Nobarojamie truši

    25

    Lašu dzimtas un mazāk izplatītu sugu zivis, izņemot vaislas zivis

    125

    Citu mazāk izplatītu nobarošanai paredzētu sugu dzīvnieki, izņemot zirgu dzimtas dzīvniekus

    28,5


    (1)  Pieņemtie sinonīmi: Cinnamomum cassia (L.) J. Presl un Cinnamomum cassia Blume.

    (2)   Natural sources of flavourings – Report No. 2 (Dabīgi aromatizētāju avoti – 2. ziņojums), 2007.

    (3)  Sīkāka informācija par analītiskajām metodēm ir pieejama references laboratorijas tīmekļa vietnē: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation- reports_en.


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1195/oj

    ISSN 1977-0715 (electronic edition)


    Top