Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024D1997

    Komisijas Lēmums (ES) 2024/1997 (2024. gada 22. jūlijs), ar ko groza Lēmumu (ES) 2021/156 pagarināt Eiropas Dabaszinātņu un jauno tehnoloģiju ētikas grupas mandātu

    C/2024/5091

    OV L, 2024/1997, 24.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1997/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1997/oj

    European flag

    Eiropas Savienības
    Oficiālais Vēstnesis

    LV

    L sērija


    2024/1997

    24.7.2024

    KOMISIJAS LĒMUMS (ES) 2024/1997

    (2024. gada 22. jūlijs),

    ar ko groza Lēmumu (ES) 2021/156 pagarināt Eiropas Dabaszinātņu un jauno tehnoloģiju ētikas grupas mandātu

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Komisijas 2016. gada 30. maija Lēmumu, ar ko nosaka horizontālus noteikumus attiecībā uz Komisijas ekspertu grupu izveidi un darbību (1),

    tā kā:

    (1)

    Ar Komisijas Lēmumu (ES) 2021/156 (2) Eiropas Dabaszinātņu un jauno tehnoloģiju ētikas grupas (“EGE”) mandāts tika pagarināts uz nenoteiktu laiku, lai nodrošinātu, ka tā vai nu pēc Komisijas pieprasījuma, vai pēc savas iniciatīvas un vienojoties ar Komisiju, horizontālā līmenī turpina sniegt neatkarīgas konsultācijas Komisijai par visām Savienības rīcībpolitikām un tiesību aktiem, kuros ētikas, sabiedrības un pamattiesību dimensijas saskaras ar zinātnes un jaunu tehnoloģiju attīstību.

    (2)

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/695 (3) mērķis citastarp ir īstenot Savienības stratēģiskās prioritātes un palīdzēt īstenot Savienības mērķus un rīcībpolitikas, kuru mērķis saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību 3. pantu ir veicināt mieru, Savienības vērtības un tās tautu labklājību. Regulas (ES) 2021/695 3. panta 2. punktā ir noteikts, ka programmas konkrētais mērķis cita starpā ir radīt zināšanas Savienības rīcībpolitku atbalstīšanai un īstenošanai globālu problēmu risināšanai. Tās 12. panta 6. punktā noteikts, ka no pētniecības un inovācijas pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” budžeta var segt arī sagatavošanas, uzraudzības, kontroles, revīzijas, izvērtēšanas un citu pasākumu izdevumus un izdevumus, kas vajadzīgi programmas “Apvārsnis Eiropa” pārvaldībai un īstenošanai, citastarp visus administratīvos izdevumus, kā arī tās mērķu sasniegšanas izvērtēšanas izdevumus. Ciktāl tie ir saistīti ar programmas mērķiem, tie var ietvert arī izdevumus, kas saistītas ar pētījumiem, ekspertu sanāksmēm un informācijas un komunikācijas pasākumiem. EGE sniedz konsultācijas, kas atbilst pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” mērķiem.

    (3)

    EGE darbībām ir būtiska loma, Komisijai izstrādājot un uzraugot Savienības rīcībpolitikas un tiesību aktus, jo tās atbalsta pamattiesību un vērtību integrēšanu Savienības rīcībpolitikās zinātnes un jauno tehnoloģiju attīstības jomā. EGE ir izveidota konkrēti šim mērķim, un tās uzdevums ir dot norādījumus, kas ir izšķirīgi Savienības rīcībpolitiku vai tiesību aktu izstrādē, īstenošanā un uzraudzībā, sniedzot analīzi un ieteikumus, ko izklāsta atzinumos un paziņojumos, kuri vērsti uz Savienības politikas ētiskas veidošanas veicināšanu. EGE norādījumus izstrādā, reaģējot uz Komisijas pieprasījumiem par konkrētām problēmām vai pēc EGE pašas iniciatīvas, pamatojoties uz tās apzinātām konkrētām problēmām, kuras Komisija var risināt. EGE konsultācijas nu aptver dažādas jomas un arvien sarežģītākas problēmas. Būtu vēl vairāk jāstiprina mijiedarbība starp politisko pieprasījumu un EGE ieteikumiem un būtu jāturpina nodrošināt Komisijai sniegto konsultāciju neatkarību, kvalitāti, integritāti un pārredzamību, ievērojot visaugstākos standartus. Tādēļ līdztekus ceļa un uzturēšanās izdevumu atlīdzināšanai būtu jāsniedz pienācīgs finansiālais atbalsts EGE locekļiem īpašas piemaksas veidā.

    (4)

    EGE sastāvā vajadzētu būt augsti kvalificētiem un neatkarīgiem ekspertiem, kurus ieceļ kā privātpersonas un kuri darbojas neatkarīgi un vispārības interesēs. To atlasē Komisijai palīdz neatkarīga Identifikācijas komiteja. Atlase notiek pēc objektīviem kritērijiem un pēc atklāta uzaicinājuma pieteikties. Pienācīgs finansiālais atbalsts īpašas piemaksas veidā būtu jāsniedz arī Identifikācijas komitejas locekļiem, lai kompensētu viņu būtisko darbu EGE integritātes saglabāšanā saistībā ar EGE locekļu atlasi.

    (5)

    EGE uz laiku līdz visam pilnvaru termiņam būtu jānorīko priekšsēdētājs un viens vai divi priekšsēdētāja vietnieki.

    (6)

    Atbildīgajam Komisijas dienestam vajadzētu būt iespējai sasaukt EGE sanāksmes ne tikai klātienē, bet arī tiešsaistē, lai ņemtu vērā jauno darba kārtību, kas ieviesta pēc Covid-19 pandēmijas, un Komisijas zaļināšanas politiku.

    (7)

    EGE apaļā galda pasākumi vairs nebūtu jāsaista ar atzinuma izstrādi, lai tos varētu organizēt, kad tas ir būtiski un iespējams.

    (8)

    Tāpēc Lēmums (ES) 2021/156 būtu attiecīgi jāgroza,

    IR NOLĒMUSI ŠĀDI.

    Vienīgais pants

    Lēmumu (ES) 2021/156 groza šādi:

    1)

    lēmuma 5. panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

    “Atlasi pārrauga Identifikācijas komiteja. Proti, Identifikācijas komiteja palīdz Komisijai apzināt un atlasīt varbūtējos EGE locekļus un novērtēt viņu gatavību un vēlēšanos par tādiem kļūt. Identifikācijas komiteja sastāv no trim locekļiem, kurus, pamatojoties uz to attiecīgo pieredzi, ieceļ Komisijas loceklis, kas atbild par Komisijas struktūrvienību, kura nodrošina EGE sekretariātu, un kuriem palīdz sekretariāts, ko nodrošina Komisijas atbildīgā struktūrvienība. Identifikācijas komiteja novērtē tiesīgos kandidātus no Komisijas atbildīgās struktūrvienības iesniegtā saraksta, balstoties uz visu pieteikumu sākotnēju novērtējumu pēc atlases kritērijiem. Identifikācijas komiteja savu ieteikumu iesniedz Komisijas loceklim, kurš atbild par Komisijas struktūrvienību, kas nodrošina EGE sekretariātu.”;

    2)

    lēmuma 6. pantu aizstāj ar šādu:

    EGE no locekļu vidus ar vienkāršu balsu vairākumu uz laiku līdz visam pilnvaru termiņam ievēlē priekšsēdētāju un vienu vai divus priekšsēdētāja vietniekus.”;

    3)

    lēmuma 7. panta 7. punktu aizstāj ar šādu:

    “7.   EGE sanāksmes notiek Komisijas telpās, videokonferences veidā vai hibrīdformātā saskaņā ar Komisijas atbildīgās struktūrvienības noteikto kārtību un grafiku. EGE sanāk četras līdz sešas reizes 12 mēnešu laikā. Vajadzības gadījumā, saskaņojot to ar Komisijas atbildīgo struktūrvienību, var organizēt papildu sanāksmes.”

    ;

    4)

    lēmuma 7. panta 9. punktu aizstāj ar šādu:

    “9.   Komisijas atbildīgā struktūrvienība organizē publisku apaļā galda diskusiju, lai veicinātu dialogu un uzlabotu pārredzamību par EGE izskatāmajiem jautājumiem. EGE izveido ciešas saites ar Komisijas struktūrvienībām, kuras skar EGE izskatāmie jautājumi.”

    ;

    5)

    lēmuma 13. pantu aizstāj ar šādu:

    “13. pants

    Īpašas piemaksas un sanāksmju izdevumi

    1.   EGE locekļiem maksā 450 EUR par katru plenārsēdes pilnīgas dalības dienu, 225 EUR par daļēju dalību un 225/450 EUR par katru pusdienas/pilnas dienas papildu darbu EGE labā. Viņiem nav darba attiecību ar Komisiju. Īpašās piemaksas izmaksā EGE, tās apakšgrupu un šā lēmuma 5. panta 4. punktā noteiktās Identifikācijas komitejas locekļiem saskaņā ar horizontālo noteikumu 21. panta 2. punktu.

    2.   Komisija var lūgt EGE locekļus šo uzdevumu veikšanai veltīt līdz 40 darba dienām gadā (ieskaitot sanāksmes un darbu). Priekšsēdētājam un priekšsēdētāja vietniekiem maksimālais dienu skaits ir 60 darba dienas.

    3.   EGE un tās apakšgrupu darbībā iesaistīto personu un Identifikācijas komitejas locekļu, kā noteikts šā lēmuma 5. panta 4. punktā, ceļa un uzturēšanās izdevumus atlīdzina Komisija. Izdevumus atlīdzina saskaņā ar Civildienesta noteikumu (4) VII pielikuma 13. pantā norādītajām likmēm un Komisijas dienestiem ikgadējā resursu sadales procedūrā piešķirto pieejamo asignējumu robežās.”

    Briselē, 2024. gada 22. jūlijā

    Komisijas vārdā –

    Komisijas locekle

    Iliana IVANOVA


    (1)  C(2016) 3301, 30/05/2016, https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=C(2016)3301&lang=lv.

    (2)  Komisijas Lēmums (ES) 2021/156 (2021. gada 9. februāris) pagarināt Eiropas Dabaszinātņu un jauno tehnoloģiju ētikas grupas mandātu (OV L 46, 10.2.2021., 34. lpp., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2021/156/oj).

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/695 (2021. gada 28. aprīlis), ar ko izveido pētniecības un inovācijas pamatprogrammu “Apvārsnis Eiropa”, nosaka tās dalības un rezultātu izplatīšanas noteikumus un atceļ Regulas (ES) Nr. 1290/2013 un (ES) Nr. 1291/2013 (OV L 170, 12.5.2021., 1. lpp., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/695/oj).

    (4)  Regula Nr. 31 (EEK), 11 (EAEK), ar kuru nosaka Eiropas Ekonomikas kopienas un Eiropas Atomenerģijas kopienas Civildienesta noteikumus un pārējo darbinieku nodarbināšanas kārtību (OV 45, 14.6.1962., 1385. lpp., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1962/11(3)/oj). [Konsolidētajā aktā šīs zemsvītras piezīmes numurs būs “7”, nevis “3”.]


    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1997/oj

    ISSN 1977-0715 (electronic edition)


    Top