Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0564

    Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2023/564 (2023. gada 10. marts) par tādu augu aizsardzības līdzekļu reģistru saturu un formātu, kurus profesionālie lietotāji kārto saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1107/2009 (Dokuments attiecas uz EEZ)

    C/2023/1546

    OV L 74, 13.3.2023, p. 4–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/564/oj

    13.3.2023   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 74/4


    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2023/564

    (2023. gada 10. marts)

    par tādu augu aizsardzības līdzekļu reģistru saturu un formātu, kurus profesionālie lietotāji kārto saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1107/2009

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1107/2009 (2009. gada 21. oktobris) par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū, ar ko atceļ Padomes Direktīvas 79/117/EEK un 91/414/EEK (1), un jo īpaši tās 67. panta 4. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Ievērojot Regulas (EK) Nr. 1107/2009 67. panta 1. punktu, profesionālajiem augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem ir jāreģistrē augu aizsardzības līdzekļi, ko tie lieto, proti, jānorāda attiecīgā līdzekļa nosaukums, lietošanas laiks un izlietotā deva, apstrādātā teritorija, kurā šāds līdzeklis lietots, un kultūraugs.

    (2)

    Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1107/2009 67. panta 1. punktu profesionālajiem lietotājiem arī pēc pieprasījuma atbilstīgā informācija jādara pieejama kompetentajai iestādei. Turklāt trešās personas var pieprasīt kompetentajām iestādēm nodrošināt piekļuvi minētajai informācijai, un kompetentajām iestādēm saskaņā ar piemērojamiem valsts vai Savienības tiesību aktiem šāda piekļuve ir jānodrošina.

    (3)

    Komisijas 2020. gadā pieņemtās stratēģijas ““No lauka līdz galdam”. Taisnīgas, veselīgas un videi draudzīgas pārtikas sistēmas vārdā” (stratēģija “No lauka līdz galdam”) (2) mērķis ir samazināt atkarību no ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem un to lietošanu. Tāpēc ir svarīgi pienācīgi reģistrēt augu aizsardzības līdzekļu lietošanu un uz šādiem reģistriem balstītas valsts iestāžu uzraudzības un kontroles darbības, lai sasniegtu stratēģijā “No lauka līdz galdam” izvirzītos mērķus.

    (4)

    Dažādas valstis ir ieviesušas atšķirīgas sistēmas, kādi reģistri profesionālajiem augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem jākārto saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1107/2009 67. panta 1. punktu, un vai šādi reģistri tiek kārtoti elektroniski. Tāpēc šī regula noteic sīki izstrādātus noteikumus šādu reģistru saturam un formātam.

    (5)

    Minētie noteikumi noteic, kā Regulas (EK) Nr. 1107/2009 67. panta 1. punktā norādītie elementi, kas saistīti ar augu aizsardzības līdzekļu lietošanu (līdzekļa nosaukums, lietošanas laiks, izlietotā deva, apstrādātā teritorija un kultūraugs), ir jāreģistrē, lai visā Savienībā nodrošinātu atbilstoši minētajam pantam kārtoto reģistru pienācīgu un vienādu kvalitāti.

    (6)

    Tā kā profesionālie lietotāji augu aizsardzības līdzekļus visbiežāk izmanto lauksaimnieciskās darbības ietvaros un lai panāktu saskaņotību ar esošajām lauksaimniecības prasībām, ja iespējams, tās teritorijas vai objekta atrašanās vieta, kurā augu aizsardzības līdzeklis lietots, būtu jānosaka, izmantojot zemes vienību, kas ietilpst integrētās administrācijas un kontroles sistēmas ģeotelpiskā atbalsta pieteikuma tvērumā, kā minēts Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2022/1173 (3). Ja tas nav iespējams, dalībvalstīm būtu jānodrošina profesionālajiem lietotājiem piemērotas alternatīvas metodes, kā identificēt tās teritorijas atrašanās vietu, kurā augu aizsardzības līdzeklis lietots, un attiecīgā gadījumā tās ģeotelpisko atrašanās vietu.

    (7)

    Lai panāktu reģistru vienveidīgumu, kultūraugu nosaukumi, situācijas vai zemes izmantojums attiecīgā gadījumā būtu jāreģistrē atbilstoši Eiropas un Vidusjūras Augu aizsardzības organizācijas kodiem (“EPPO kodi”), bet attiecīgā gadījumā augu augšanas posmi – saskaņā ar BBCH monogrāfiju (4).

    (8)

    Lai profesionālajiem lietotājiem vienam un tam pašam lietojumam nebūtu jāveido vairākas reģistru kopas ar mērķi izpildīt atšķirīgus pienākumus, ir lietderīgi precizēt, ka dalībvalstis var uzlikt lietotājiem pienākumu kopā ar Regulas (EK) Nr. 1107/2009 67. panta 1. punktā prasīto informāciju reģistros iekļaut vēl citu informāciju.

    (9)

    Reģistri būtu jākārto elektroniskā veidā, jo pienākumu vienādi kārtot reģistru vislabāk var īstenot ar elektroniskiem reģistrēšanas līdzekļiem. Tas nodrošina lielāku reģistru uzticamību, kompetentajām iestādēm atvieglo informācijas vākšanu un pārbaudi un visbeidzot atbalsta precīzas, efektīvas un lietderīgas uzraudzības un kontroles darbības, ko veic dalībvalstis. Tāpēc izmantotajiem elektroniskajiem formātiem vajadzētu būt arī mašīnlasāmiem, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā (ES) 2019/1024 (5).

    (10)

    Administratīvā sloga mazināšanai būtu jāparedz, ka profesionālajiem lietotājiem ir pietiekami ilgs laiks starp katras augu aizsardzības līdzekļu lietošanas reizes reģistrēšanu un informācijas pārsūtīšanu elektroniskā formātā.

    (11)

    Profesionālais lietotājs saskaņā ar līguma noteikumiem drīkst augu aizsardzības līdzekļus izmantot citas fiziskas vai juridiskas personas labā. Tādos gadījumos profesionālajam lietotājam būtu jānodrošina, ka minētā persona bez liekas kavēšanās vai ierobežojumiem var piekļūt attiecīgajam kārtotajam reģistram vai to kopijai.

    (12)

    Šī regula neskar reģistros iekļauto datu izmantošanu citiem mērķiem, kas nav Regulas (EK) Nr. 1107/2009 darbības jomā paredzētie, saskaņā ar Savienības vai valsts tiesību aktiem. Saskaņotu elektronisko reģistru pieejamība var atvieglot informācijas izmantošanu citiem likumīgiem mērķiem, tādējādi novēršot centienu dublēšanu un samazinot slogu profesionālajiem lietotājiem un publiskām iestādēm.

    (13)

    Lai profesionālie lietotāji varētu sagatavoties šajā regulā noteikto prasību izpildei, būtu jāparedz, ka tiem ir pietiekams laiks, pirms šīs regulas prasības kļūst piemērojamas.

    (14)

    Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Reģistru saturs

    1.   Profesionālie augu aizsardzības līdzekļu lietotāji Regulas (EK) Nr. 1107/2009 67. panta 1. punktā minētajos reģistros (“reģistri”) sniedz šīs regulas pielikumā izklāstīto informāciju.

    2.   Ja pēc zemes vienības, kas ietilpst integrētās administrācijas un kontroles sistēmas ģeotelpiskā atbalsta pieteikuma tvērumā, kā minēts Īstenošanas regulas (ES) 2022/1173 8. panta 3. punkta b) apakšpunktā, nevar noteikt tādas teritorijas vai objekta atrašanās vietu, kurā izmantots augu aizsardzības līdzeklis, vai tad, ja saskaņā ar 1. punktu tas nav nepieciešams lietošanas veidam, dalībvalstis profesionālajiem lietotājiem nodrošina piemērotas alternatīvas identifikācijas metodes. Šādas identifikācijas metodes ļauj identificēt tās teritorijas, vienības vai objekta atrašanās vietu, kurā augu aizsardzības līdzeklis lietots, un attiecīgā gadījumā šādas teritorijas, vienības vai objekta ģeotelpisko atrašanās vietu.

    3.   Lai profesionālie lietotāji varētu reģistrēt augu aizsardzības līdzekļu lietošanu, dalībvalstis dara tiem pieejamus EPPO kodiem atbilstošus kultūraugu vispārpieņemtos nosaukumus, kā arī informāciju par situāciju vai zemes izmantojumu un kultūraugu augšanas posmiem saskaņā ar BBCH monogrāfiju.

    4.   Šā panta noteikumi neskar iespēju dalībvalstīm prasīt, lai profesionālie lietotāji šādos reģistros iekļautu citu informāciju, kas neietilpst Regulas (EK) Nr. 1107/2009 67. panta 1. punkta darbības jomā.

    2. pants

    Reģistru formāts

    Profesionālie augu aizsardzības līdzekļu lietotāji kārto reģistrus elektroniski, mašīnlasāmā formātā, kas definēts Direktīvas (ES) 2019/1024 2. panta 13. punktā.

    3. pants

    Reģistrēšanas un pārveides elektroniskā formātā laiks

    Profesionālais lietotājs bez liekas kavēšanās reģistrē katru augu aizsardzības līdzekļa lietošanas reizi.

    Ja reģistri sākotnēji nav izveidoti noteiktajā elektroniskajā formātā, tos šādā formātā pārveido ne vēlāk kā 30 dienu laikā no augu aizsardzības līdzekļa lietošanas dienas. Dalībvalstis attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļu lietošanu to teritorijā var paredzēt īsākus termiņus, kādos reģistri pārveidojami noteiktajā elektroniskajā formātā.

    Dalībvalstis attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļu lietošanu to teritorijā pirms 2030. gada 1. janvāra var atļaut tādus ilgākus termiņus nekā otrajā daļā noteiktie, kādos reģistri pārveidojami noteiktajā elektroniskajā formātā, ar noteikumu, ka visi reģistri noteiktajā elektroniskajā formātā ir pieejami pirms tā gada 31. janvāra, kurš seko gadam, kurā augu aizsardzības līdzeklis tika lietots.

    4. pants

    Informācijas sniegšana kompetentajām iestādēm un citām fiziskām vai juridiskām personām

    Ja kompetentā iestāde, ievērojot Regulas (EK) Nr. 1107/2009 67. panta 1. punktu, pieprasa sniegt reģistros ietverto informāciju, profesionālais lietotājs bez liekas kavēšanās sniedz šādu informāciju.

    Ja kompetentā iestāde pirms 3. panta otrajā un trešajā daļā noteiktā attiecīgā termiņa beigām skaidri pieprasa informāciju, kas ietverta reģistros par augu aizsardzības līdzekļu lietošanu noteiktajā elektroniskajā formātā, kas paredzēts 2. pantā, un kuras derīgums ir beidzies, profesionālais lietotājs šādu informāciju sniedz noteiktajā elektroniskajā formātā pirms minētā termiņa beigām vai 10 darba dienu laikā atkarībā no tā, kurš termiņš iestājas agrāk.

    Profesionālie lietotāji, kuri darbojas saskaņā ar līgumattiecībām citas fiziskas vai juridiskas personas labā, bez liekas kavēšanās vai ierobežojumiem nodrošina minētajai līgumslēdzējai personai piekļuvi reģistram vai to kopijai.

    5. pants

    Stāšanās spēkā un piemērošana

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro no 2026. gada 1. janvāra.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2023. gada 10. martā

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētāja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  OV L 309, 24.11.2009., 1. lpp.

    (2)  Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Stratēģija “No lauka līdz galdam”. Taisnīgas, veselīgas un videi draudzīgas pārtikas sistēmas vārdā” (COM(2020) 381 final).

    (3)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/1173 (2022. gada 31. maijs), ar ko nosaka noteikumus par to, kā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2116 piemēro attiecībā uz kopējā lauksaimniecības politikā integrēto administrācijas un kontroles sistēmu (OV L 183, 8.7.2022., 23. lpp.).

    (4)  Meier, Uwe, ed. Growth stages of mono- and dicotyledonous plants. BBCH Monograph. Quedlinburg 2018. Open Agrar Repositorium. doi: 10.5073/20180906-074619 ISBN: 978-3-95547-071-5.

    (5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/1024 (2019. gada 20. jūnijs) par atvērtajiem datiem un publiskā sektora informācijas atkalizmantošanu (OV L 172, 26.6.2019., 56. lpp.).


    PIELIKUMS

    Reģistros iekļaujamā informācija, kā paredzēts 1. pantā

    Lietošanas veids

    Lietotais augu aizsardzības līdzeklis

    Lietošanas laiks

    Izlietotā deva (1)

    Apstrādātās teritorijas vai vienības atrašanās vieta vai identifikācija (2)

    Apstrādātās teritorijas lielums vai apstrādāto vienību skaits (3)

    Kultūraugs vai situācija / zemes izmantojums

    Platību (piem., lauksaimniecības lauku, rekreācijas zonu, sliežu ceļu, platību, kurās neaudzē kultūraugus, vai nākamajā rindā neminētu siltumnīcu) apstrāde

    Augu aizsardzības līdzekļa nosaukums un atļaujas numurs

    Datums un attiecīgā gadījumā (4) laiks (stunda), kad lietošana uzsākta

    Izlietotā augu aizsardzības līdzekļa daudzums kilogramos vai litros uz vienu hektāru

    Ja zināms – zemes vienība, kas ietilpst integrētās administrācijas un kontroles sistēmas ģeotelpiskā atbalsta pieteikuma tvērumā, kā minēts Īstenošanas regulas (ES) 2022/1173 8. panta 3. punkta b) apakšpunktā.

    Ja teritoriju ģeotelpiskā atbalsta pieteikuma tvērumā nevar identificēt atbilstoši iepriekš minētajam – 1. panta 2. punktā minētā identifikācijas metode.

    Apstrādāto hektāru skaits

    Kultūraugu nosaukumi, situācijas / zemes izmantojums atbilstoši EPPO kodiem (5) (vajadzības gadījumā) un augšanas posms saskaņā ar BBCH monogrāfiju (6) (attiecīgā gadījumā (7))

    Slēgtu telpu (piem., miglošanas/izsmidzināšanas iekārtu, tukšu graudu uzglabāšanas telpu vai pastāvīgu siltumnīcu, kā definēts Regulas (EK) Nr. 1107/2009 3. panta 27. punktā) apstrāde vai apstrāde šādās slēgtās telpās

    Augu aizsardzības līdzekļa nosaukums un atļaujas numurs

    Datums

    Izlietotā augu aizsardzības līdzekļa daudzums kilogramos/litros uz vienu kubikmetru vai vienu kvadrātmetru

    Noliktavas/siltumnīcas numurs un 1. panta 2. punktā minētā identifikācijas metode

    Apstrādātās siltumnīcas tilpums kubikmetros vai platība (8) kvadrātmetros

    Kultūraugu nosaukumi, situācijas atbilstoši EPPO kodiem (vajadzības gadījumā) un augšanas posms saskaņā ar BBCH monogrāfiju (attiecīgā gadījumā)

    Sēklu vai augu reproduktīvā materiāla (piem., sēklas kartupeļu) apstrāde

    Augu aizsardzības līdzekļa nosaukums un atļaujas numurs

    Datums

    Izlietotā augu aizsardzības līdzekļa daudzums kilogramos/litros uz vienu kilogramu sēklu, vienu tonnu sēklu vai sēklu skaitu (9)

    1. panta 2. punktā minētā identifikācijas metode

    Apstrādātais daudzums kilogramos, tonnās vai sēklu skaitā

    Kultūraugu nosaukumi atbilstoši EPPO kodiem (attiecīgā gadījumā) un partijas numurs (attiecīgā gadījumā)


    (1)  Vajadzības gadījumā reģistrējamās izlietotās devas daudzuma vienības var koriģēt.

    (2)  Attiecīgā gadījumā norāda, kāda vienības vai teritorijas daļa ir apstrādāta.

    (3)  Vajadzības gadījumā reģistrējamās teritorijas un apjoma vienības var koriģēt.

    (4)  Piemēram, tad, ja augu aizsardzības līdzekli drīkst lietot tikai konkrētos dienas laikos vai ja lietošanas laikam konkrētā lietojumā ir būtiska nozīme.

    (5)  https://gd.eppo.int/

    (6)  Meier, Uwe, ed. Growth stages of mono- and dicotyledonous plants. BBCH Monograph. Quedlinburg, 2018. gads. Open Agrar Repositorium. doi: 10.5073/20180906-074619 ISBN: 978-3-95547-071-5.

    (7)  Piemēram, tad, ja augu aizsardzības līdzekli drīkst lietot tikai konkrētos augšanas posmos vai ja augšanas posmam konkrētajā lietojumā ir būtiska nozīme.

    (8)  Attiecībā uz vairāklīmeņu siltumnīcām jāreģistrē kopējā apstrādātā platība.

    (9)  Vajadzības gadījumā apstrādāto sēklu daudzuma reģistrējamās vienības var koriģēt.


    Top