Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D1864

    Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2022/1864 (2022. gada 5. oktobris), ar ko nosaka Eiropas KLP tīkla organizatorisko struktūru un darbību un atceļ Īstenošanas lēmumu 2014/825/ES

    C/2022/6967

    OV L 259, 6.10.2022, p. 189–195 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/1864/oj

    6.10.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 259/189


    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2022/1864

    (2022. gada 5. oktobris),

    ar ko nosaka Eiropas KLP tīkla organizatorisko struktūru un darbību un atceļ Īstenošanas lēmumu 2014/825/ES

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2115 (2021. gada 2. decembris), ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013 (1), un jo īpaši tās 126. panta 2. un 5. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Ņemot vērā Regulas (ES) 2021/2115 pieņemšanu, ir jāizveido KLP Eiropas tīkls, lai starp valstu tīkliem, lauksaimniecības un lauku attīstības jomā strādājošajām organizācijām un iestādēm nodrošinātu tīklošanu Savienības līmenī. Eiropas KLP tīklam būtu jāaizstāj gan Eiropas tīkls lauku attīstībai (ENRD), kas izveidots saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1305/2013 (2) 52. panta 1. punktu, gan arī Eiropas inovāciju partnerības (EIP) tīkls, kas izveidots saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1305/2013 53. panta 1. punktu.

    (2)

    Lai panāktu Regulas (ES) 2021/2115 126. panta 3. punktā lauksaimniecības un lauku attīstības nozares tīklošanai Savienības līmenī noteiktos mērķus un veiktu minētās regulas 126. panta 4. punktā paredzētos uzdevumus, ir jāpieņem noteikumi par Eiropas KLP tīkla organizatorisko struktūru un darbību.

    (3)

    Komisijas Īstenošanas lēmumā 2014/825/ES (3) ir noteikta ENRD un EIP tīklu organizatoriskā struktūra un darbība, kuru veido un nodrošina Asambleja, koordinācijas grupa un asamblejas pastāvīgās apakšgrupas. Efektivitātes labad Eiropas KLP tīklam ir lietderīgi izmantot līdzīgu organizatorisko struktūru.

    (4)

    Saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2013/767/ES (4) ir jāizveido jauns satvars pilsoniskā dialoga grupām, kas nodarbojas ar kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) jautājumiem. Saskaņā ar jauno satvaru ir jāatjaunina tādu Savienības mēroga nevalstisko organizāciju dalība Eiropas KLP tīkla organizatoriskajā struktūrā, kuras ir ieceltas par pilsoniskā dialoga grupu loceklēm.

    (5)

    Būtu jāizveido Eiropas KLP tīkla asambleja un jānosaka tās uzdevumi saskaņā ar Komisijas Lēmumā C(2016)3301 (5) paredzētajiem horizontāliem noteikumiem par Komisijas ekspertu grupu izveidi un darbību.

    (6)

    Asamblejai būtu jāveicina apmaiņa un tīklošana starp publiskām un privātām struktūrām, kas darbojas KLP jomā, un jānosaka to darbību, tai skaitā tematiskā darba, stratēģiskais satvars, kā arī jānodrošina attiecīgo darbību pienācīga uzraudzība un novērtēšana. Asamblejai būtu jāizvirza koordinācijas grupas locekļi.

    (7)

    Asamblejas sastāvā būtu jāiekļauj KLP stratēģisko plānu valsts vadošās iestādes un maksājumu aģentūras, KLP valsts tīkli, organizācijas, kas Savienības līmenī darbojas lauksaimniecības un lauku attīstības jomā, organizācijas, kuras Savienības līmenī pārstāv lauksaimniecības un lauku attīstības jomā strādājošās reģionālās vai vietējās iestādes, LEADER vietējās rīcības grupas, lauksaimniecisko konsultāciju pakalpojumu sniedzēji, inovācijas atbalsta pakalpojumu sniedzēji, kas saistīti ar EIP darbības grupu projektiem, un pētniecības institūti, kas piedalās inovāciju darbībās saistībā ar EIP darbības grupu projektiem.

    (8)

    Lai nodrošinātu lietderīgu un efektīvu Eiropas KLP tīkla darbību organizāciju, saskaņā ar asamblejas atzinumiem ir jāizveido Eiropas KLP tīkla koordinācijas grupa un jānosaka tās uzdevumi un struktūra.

    (9)

    Koordinācijas grupai būtu jāsagatavo un jāpārrauga Eiropas KLP tīkla darbības. Tai būtu jākoordinē tīkla tematiskais darbs un darbību virzieni, kuri attiecas uz KLP stratēģiskajiem plāniem, inovāciju, uzraudzību un izvērtēšanu, un jānodrošina asamblejas darba koordinēšana ar darbu, ko veic citas ekspertu grupas un komitejas, kuras izveidotas saistībā ar KLP.

    (10)

    Koordinācijas grupas sastāvā vajadzētu iekļaut Eiropas KLP tīkla asamblejas pārstāvjus un pastāvīgās apakšgrupas, kas izveidotas saskaņā ar šo lēmumu.

    (11)

    Lai uzturētu atklātu un regulāru apmaiņu starp Eiropas KLP tīklu un KLP pilsoniskā dialoga grupām, būtu jāļauj pilsoniskā dialoga grupu pārstāvjiem piedalīties koordinācijas grupas sanāksmēs novērotāju statusā.

    (12)

    Būtu jāizstrādā noteikumi par to, kā asamblejas un koordinācijas grupas locekļi izpauž informāciju atbilstīgi Līguma 339. pantam.

    (13)

    Šis lēmums aizstāj Īstenošanas lēmumu 2014/825/ES, tādēļ Īstenošanas lēmums 2014/825/ES būtu jāatceļ.

    (14)

    Dalība Eiropas KLP tīkla organizatoriskajā struktūrā nozīmē, ka jāveic KLP stratēģiskā plāna valsts vadošo iestāžu iepriekšēja norīkošana, jāakreditē maksājumu aģentūras, jāizveido KLP valsts tīkli, jāizraugās vietējās rīcības grupas (VRG) saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/1060 (6) 32. pantu un jāizveido lauksaimniecisko konsultāciju pakalpojumu dienesti.

    (15)

    Lai Eiropas KLP tīkls varētu sākt pildīt savus uzdevumus, pirms tā asamblejas vai konsultācijas grupas struktūrvienību un struktūru izveides attiecīgajiem ENRD un EIP tīklu organizatoriskās struktūras locekļiem, kas norīkoti vai iecelti saskaņā ar Īstenošanas lēmumu 2014/825/ES, būtu jāpilda Eiropas KLP tīkla locekļu funkcija līdz brīdim, kad tiks izveidoti, pēc tam norīkoti vai iecelti jaunie tīkla locekļi saskaņā ar šo lēmumu.

    (16)

    Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Kopējās lauksaimniecības politikas komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    I NODAĻA

    PRIEKŠMETS

    1. pants

    Priekšmets

    Šis lēmums nosaka Eiropas KLP tīkla organizatorisko struktūru un darbību, izveidojot asambleju un koordinācijas grupu, paredzot šo struktūru sastāvu un uzdevumus un izklāstot to darbības noteikumus.

    II NODAĻA

    EIROPAS KLP TĪKLA ASAMBLEJA

    2. pants

    Eiropas KLP tīkla asambleja

    Ar šo izveido Eiropas KLP tīkla asambleju, turpmāk “asambleja”.

    3. pants

    Asamblejas uzdevumi

    Asamblejas uzdevumi ir šādi:

    a)

    veicināt apmaiņu un tīklošanu starp publiskām un privātām struktūrām, kuras darbojas lauksaimniecībā un lauku attīstībā, inovācijā (saistībā ar konkrētiem KLP mērķiem), kā arī veic uzraudzību un izvērtēšanu lauksaimniecībā un lauku attīstības jomā;

    b)

    nodrošināt koordināciju starp Eiropas KLP tīkla tematiskajiem virzieniem;

    c)

    Eiropas KLP tīkla darbībām, arī tematiskajam darbam, nodrošināt stratēģisko satvaru un norādes;

    d)

    nodrošināt pienācīgu KLP tīkla darbību uzraudzību un novērtēšanu, ņemot vērā Regulas (ES) 2021/2115 126. panta 3. punktā noteiktos mērķus un tās pašas regulas 126. panta 4. punktā uzskaitītos uzdevumus;

    e)

    ierosināt lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektoram (“ģenerāldirektors”) koordinācijas grupas locekļus.

    4. pants

    Asamblejas locekļi

    1.   Asamblejas sastāvā ir šādi locekļi:

    a)

    KLP valsts tīkli, kas minēti Regulas (ES) 2021/2115 126. panta 1. punktā (viens loceklis no katras dalībvalsts);

    b)

    vadošās iestādes, kas minētas Regulas (ES) 2021/2115 123. pantā (viens loceklis no katras dalībvalsts);

    c)

    maksājumu aģentūras, kas minētas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/2116 (7) 9. pantā (viens loceklis no katras dalībvalsts);

    d)

    Savienības mēroga nevalstiskās organizācijas, kas reģistrētas Pārredzamības reģistrā, ir ieceltas par kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) pilsoniskā dialoga grupu loceklēm saskaņā ar Lēmumu 2013/767/ES un ir paudušas interesi piedalīties asamblejā;

    e)

    Savienības mēroga organizācijas, kas pārstāv reģionālas vai vietējas iestādes, kuras darbojas lauksaimniecības un lauku attīstības jomā, tai skaitā stiprinot pilsētu un lauku teritoriju saiknes (ne vairāk kā trīs locekļi);

    f)

    LEADER vietējās rīcības grupas, kas minētas Regulas (ES) 2021/1060 33. pantā (viens loceklis no katras dalībvalsts);

    g)

    lauksaimniecisko konsultāciju pakalpojumu sniedzēji, kuri piedāvā inovācijas atbalsta pakalpojumus, kas saistīti ar Regulas (ES) 2021/2115 127. panta 3. punktā minētajiem EIP darbības grupu projektiem (viens loceklis no katras dalībvalsts);

    h)

    lauksaimniecības zinātniskās pētniecības institūti, kuri piedalās inovāciju darbībās, kas saistītas ar Regulas (ES) 2021/2115 127. panta 3. punktā minētajiem EIP darbības grupu projektiem (viens loceklis no katras dalībvalsts);

    2.   Šā panta 1. punkta a), b), c), f), g) un h) apakšpunktā minētos locekļus norīko attiecīgā dalībvalsts.

    Šā panta 1. punkta e) apakšpunktā minētos locekļus, pamatojoties uz uzaicinājumu iesniegt pieteikumus, ieceļ ģenerāldirektors.

    3.   Dalībvalstu iestādes izvirza pastāvīgos pārstāvjus katrā no 1. punkta a), b), c), f), g) un h) apakšpunktā minētajām kategorijām.

    Šā panta 1. punkta d) un e) apakšpunktā minētās organizācijas izvirza savus pastāvīgos pārstāvjus.

    4.   Asamblejas locekļu vārdus publicē Komisijas ekspertu grupu un citu līdzīgu struktūru reģistrā (“reģistrs”) un Eiropas KLP tīkla tīmekļvietnē.

    5. pants

    Asamblejas darbība

    1.   Asamblejas priekšsēdētājs ir Komisijas pārstāvis. Priekšsēdētājs sasauc sanāksmi vismaz reizi gadā.

    2.   Vienojoties ar Komisiju, asambleja var izveidot apakšgrupas, kuras nodarbosies ar konkrētiem tematiskajiem virzieniem, kas saistīti ar Eiropas KLP tīkla mērķiem un uzdevumiem, tai skaitā tā var izveidot pastāvīgās apakšgrupas šādos jautājumos:

    a)

    inovācija un zināšanu apmaiņa;

    b)

    LEADER un teritoriālā attīstība; kā arī

    c)

    KLP stratēģiskie plāni.

    Tematisko darbu apakšgrupas veic, pamatojoties uz asamblejas noteikto pilnvarojumu.

    Tiklīdz to uzdevums ir izpildīts, nepastāvīgās apakšgrupas tiek izformētas.

    3.   Komisijas pārstāvis var uz ad hoc pamata aicināt piedalīties asamblejas vai apakšgrupu darbā ekspertus un novērotājus, kuri nav asamblejas locekļi, bet ir kompetenti kādā konkrētā darbakārtības jautājumā.

    Uz asamblejas locekļiem, kā arī pieaicinātajiem ekspertiem un novērotājiem attiecas dienesta noslēpuma neizpaušanas pienākumi, kas paredzēti Līgumos un to īstenošanas noteikumos, kā arī Komisijas drošības noteikumi par ES klasificētās informācijas aizsardzību un ir paredzēti Komisijas Lēmumā (ES, Euratom) 2015/444 (8). Ja šie pienākumi netiek ievēroti, Komisija veic attiecīgus pasākumus.

    4.   Asamblejas un tās apakšgrupu sanāksmes notiek Komisijas telpās, ja vien priekšsēdētājs neizlemj citādi. Komisija nodrošina sekretariāta pakalpojumus. Asamblejas un tās apakšgrupu sanāksmēs var piedalīties ieinteresēti Komisijas ierēdņi.

    5.   Asambleja pieņem savu reglamentu, kura pamatā ir Komisijas pieņemtais ekspertu grupu standartreglaments.

    6.   Komisija principā visus relevantos dokumentus par asamblejas darbībām (piemēram, darbakārtību, sanāksmju protokolus un dalībnieku iesniegtos materiālus) publicē reģistrā un Eiropas KLP tīkla tīmekļvietnē.

    7.   Asamblejas darbu var koordinēt ar darbu, ko veic citas ekspertu grupas un komitejas, kas izveidotas saistībā ar pilsonisko dialogu par KLP, kā arī saistībā ar Regulu (ES) 2021/1060.

    6. pants

    Izdevumu atmaksa

    1.   Par sniegtajiem pakalpojumiem asamblejas locekļi atlīdzību nesaņem.

    2.   Saskaņā ar Komisijā spēkā esošajiem noteikumiem Komisija atmaksā ceļa un uzturēšanās izdevumus, kas asamblejas locekļiem radušies saistībā ar viņu piedalīšanos asamblejas sanāksmēs, tostarp tās apakšgrupu sanāksmēs.

    3.   Šā panta 2. punktā minētos izdevumus atlīdzina, nepārsniedzot pieejamās apropriācijas, kas piešķirtas ikgadējā resursu sadales procedūrā.

    III NODAĻA

    EIROPAS KLP TĪKLA KOORDINĀCIJAS GRUPA

    7. pants

    Eiropas KLP tīkla koordinācijas grupa

    Ar šo izveido Eiropas KLP tīkla koordinācijas grupu, turpmāk “koordinācijas grupa”.

    8. pants

    Koordinācijas grupas uzdevumi

    Koordinācijas grupas uzdevumi ir šādi:

    a)

    sagatavot un pārraudzīt Eiropas KLP tīkla darbības, ievērojot asamblejas sniegto stratēģisko satvaru;

    b)

    koordinēt tematiskus virzienus saskaņā ar asamblejas noteikto satvaru un pārraudzīt attiecīgā darba izpildi;

    c)

    pastāvīgi izvērtēt Eiropas KLP tīkla darbību lietderību un efektivitāti;

    d)

    nodrošināt asamblejas darba koordinēšanu ar darbu, ko veic citas ekspertu grupas un komitejas, kas izveidotas saistībā ar pilsonisko dialogu par KLP, kā arī saistībā ar Regulu (ES) 2021/1060;

    e)

    ziņot asamblejai par savām darbībām.

    9. pants

    Koordinācijas grupas locekļi

    1.   Koordinācijas grupas sastāvā ir šādi locekļi:

    a)

    astoņi asamblejas locekļi;

    b)

    četri locekļi no katras asamblejas izveidotās pastāvīgās apakšgrupas;

    c)

    divi locekļi no KLP stratēģisko plānu regulas īstenošanas ekspertu grupas (saistībā ar uzraudzību un izvērtēšanu).

    2.   Koordinācijas grupas locekļus ieceļ ģenerāldirektors, ņemot vērā asamblejas priekšlikumu, kas atspoguļo Eiropas KLP tīkla locekļu ģeogrāfisko un tematisko dažādību un balstās uz izvirzīto locekļu brīvprātīgu apņemšanos.

    Attiecībā uz katru no 1. punktā minētajām kategorijām asambleja var ierosināt koordinācijas grupas locekļu rotāciju.

    3.   Ģenerāldirektors, ņemot vērā asamblejas priekšlikumu, drīkst koordinācijas grupas locekli aizstāt, ja:

    a)

    tas izstājas no koordinācijas grupas;

    b)

    neregulāri norīko pārstāvjus koordinācijas grupas sanāksmēm;

    c)

    vairs nespēj sniegt lietderīgu ieguldījumu koordinācijas grupas uzdevumu izpildē;

    d)

    neatbilst prasībām par tādas informācijas neizpaušanu, uz ko attiecas pienākums glabāt dienesta noslēpumus, kā noteikts Līguma 339. pantā.

    4.   KLP pilsoniskā dialoga grupu pārstāvji drīkst piedalīties koordinācijas grupas sanāksmēs kā novērotāji.

    10. pants

    Koordinācijas grupas darbība un sanāksmju izdevumi

    Koordinācijas grupas darbībai un tās sanāksmju izdevumiem mutatis mutandis piemēro šā lēmuma 5. un 6. pantu.

    IV NODAĻA

    PĀREJAS UN NOBEIGUMA NOTEIKUMI

    11. pants

    Atcelšana

    Īstenošanas lēmumu 2014/825/ES atceļ.

    12. pants

    Pārejas pasākumi

    Ja viens vai vairāki Eiropas KLP tīkla asamblejas vai koordinācijas grupas locekļi, kas minēti attiecīgi šā lēmuma 4. panta 1. punktā vai 9. panta 1. punktā, vēl nav norīkoti vai iecelti, attiecīgais(-ie) asamblejas vai ENRD un EIP-AGRI tīklu koordinācijas grupas loceklis(-ļi), kas norīkots(-i) vai iecelts(-i) saskaņā ar Īstenošanas lēmuma 2014/825/ES attiecīgi 4. panta 1. punktu vai 9. panta 1. punktu, kļūst par Eiropas KLP tīkla asamblejas vai koordinācijas grupas locekli(-ļiem) līdz jaunā(-o) locekļa(-u) norīkošanai vai iecelšanai amatā.

    13. pants

    Stāšanās spēkā

    Šis lēmums stājas spēkā trešajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Briselē, 2022. gada 5. oktobrī

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētāja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/2115 (2021. gada 2. decembris), ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013 (OV L 435, 6.12.2021., 1. lpp.).

    (2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1305/2013 (2013. gada 17. decembris) par atbalstu lauku attīstībai no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1698/2005 (OV L 347, 20.12.2013., 487. lpp.).

    (3)  Komisijas Īstenošanas lēmums 2014/825/ES (2014. gada 20. novembris), ar ko nosaka Eiropas Lauku attīstības tīkla un Eiropas Inovācijas partnerības tīkla organizatorisko struktūru un darbību un atceļ Lēmumu 2008/168/EK (OV L 334, 21.11.2014., 98. lpp.).

    (4)  Komisijas Lēmums 2013/767/ES (2013. gada 16. decembris), ar ko reglamentē pilsonisko dialogu kopējās lauksaimniecības politikas jautājumos un atceļ Lēmumu 2004/391/EK (OV L 338, 17.12.2013., 115. lpp.).

    (5)  Komisijas Lēmums C(2016) 3301 final (2016. gada 30. maijs), ar ko nosaka horizontālus noteikumus attiecībā uz Komisijas ekspertu grupu izveidi un darbību.

    (6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1060 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (OV L 231, 30.6.2021., 159. lpp.).

    (7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/2116 (2021. gada 2. decembris) par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 1306/2013 (OV L 435, 6.12.2021., 187. lpp.).

    (8)  Komisijas Lēmums (ES, Euratom) 2015/444 (2015. gada 13. marts) par drošības noteikumiem ES klasificētas informācijas aizsardzībai (OV L 72, 17.3.2015., 53. lpp.).


    Top