Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D0826(01)

    Komisijas Lēmums (2021. gada 4. augusts), ar ko izveido Bioloģiskās ražošanas tehnisko konsultāciju ekspertu grupu (EGTOP) 2021/C 343/03

    C/2021/5722

    OV C 343, 26.8.2021, p. 15–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    26.8.2021   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 343/15


    KOMISIJAS LĒMUMS

    (2021. gada 4. augusts),

    ar ko izveido Bioloģiskās ražošanas tehnisko konsultāciju ekspertu grupu (EGTOP)

    (2021/C 343/03)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    tā kā:

    (1)

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2018/848 (1) ir definēti bioloģiskās ražošanas mērķi un tai piemērojamie principi, kā arī ir noteiktas pamatprasības attiecībā uz bioloģisko produktu ražošanu, marķēšanu un kontroli.

    (2)

    Lai pieņemtu lēmumus par to, vai saskaņā ar Regulu (ES) 2018/848 kādu konkrētu līdzekļu, vielu un paņēmienu izmantošana bioloģiskajā lauksaimniecībā un pārstrādē ir atļaujama, Komisijai ir vajadzīgas tehniskās konsultācijas. Šādas konsultācijas Komisijai vajadzīgas arī tad, kad tiek apsvērta iespēja izstrādāt jaunus vai pilnveidot spēkā esošos bioloģiskās ražošanas noteikumus, kā arī, vispārīgāk, jebkurā citā bioloģiskās ražošanas tehniskajā jautājumā. Lai Komisija šādas konsultācijas varētu saņemt, tai ir nepieciešama padomdevējstruktūra, kuras sastāvā ir lietpratīgi speciālisti.

    (3)

    Tāpēc ir jāizveido bioloģiskās ražošanas ekspertu grupa un jānosaka tās uzdevumi un struktūra saskaņā ar Komisijas Lēmumu C(2016) 3301 final (2).

    (4)

    Grupā jāiesaista zinātnieki, kuriem par attiecīgajiem līdzekļiem, vielām un paņēmieniem ir padziļinātas zināšanas, kā arī eksperti, kuri ir kompetenti bioloģiskās ražošanas jautājumos un spēj sniegt neatkarīgas, augstvērtīgas un pārredzamas tehniskās konsultācijas Komisijai.

    (5)

    Ar Komisijas Lēmumu 2009/427/EK (3) tika izveidota ekspertu grupa Padomes Regulas (EK) Nr. 834/2007 (4) vajadzībām. Minētā grupa ir sniegusi atzinumus par dažu kategoriju vielām un līdzekļiem, ko izmanto bioloģiskajā ražošanā. Lēmumus par minēto vielu atļaušanu vairākkārt atlika pieejamu ekspertu trūkuma dēļ. Ņemot vērā jauno tiesisko satvaru, kas noteikts Regulā (ES) 2018/848, turpmāk būs jāizvērtē vairāk vielu kategoriju, konkrētāk, tīrīšanas un dezinfekcijas vielas, kā arī specifiskus un inovatīvus paņēmienus un metodes, ko izmanto pārtikas pārstrādē. Tāpēc pieprasīto atzinumu skaits ir ievērojami palielinājies, bet pieejamo ekspertu skaits, kuri piekrīt bez atlīdzības piedalīties ekspertu grupā, kas palīdz Komisijai, ir samazinājies.

    (6)

    Jaunās ekspertu grupas uzdevums būtu sniegt Komisijai atzinumus par tehniskajiem dokumentiem saistībā ar tādu līdzekļu, vielu un paņēmienu atļaušanu, kurus paredzēts izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā un pārstrādē, kā arī saistībā ar citiem bioloģiskās ražošanas noteikumiem un citiem bioloģiskās ražošanas tehniskajiem jautājumiem. Minētajiem atzinumiem ir neatsverama loma Savienības bioloģiskās ražošanas politikas un tiesību aktu izstrādē un uzraudzībā un jo īpaši tad, kad Komisijai jāpieņem tādi īstenošanas akti, kas minēti Regulas (ES) 2018/848 16. panta 3. punktā, 17. panta 3. punktā un 24. panta 9. punktā. Bez neatkarīgu ekspertu sniegtām neatkarīgām konsultācijām minētā Savienības politika savus mērķus nevarēs sasniegt. Tāpēc papildus izdevumu atlīdzinājumam minētās grupas locekļiem būtu jāsaņem īpašas piemaksas, kas ir samērīgas ar viņiem uzticētajiem konkrētajiem uzdevumiem un ir saskaņā ar starptautiskajiem standartiem.

    (7)

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1306/2013 (5) 6. panta a) punktā pasākumiem, kas saistīti ar tehnisko un administratīvo palīdzību, ir paredzēts finansējums.

    (8)

    Jāizstrādā noteikumi par to, kā grupas locekļi izpauž informāciju.

    (9)

    Persondati jāapstrādā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1725 (6).

    (10)

    Lēmums 2009/427/EK būtu jāatceļ,

    IR NOLĒMUSI ŠĀDI.

    1. pants

    Priekšmets

    Ar šo izveido Bioloģiskās ražošanas tehnisko konsultāciju ekspertu grupu (“grupa”).

    2. pants

    Uzdevumi

    Grupas uzdevumi ir šādi:

    (a)

    palīdzēt Komisijai novērtēt bioloģiskās ražošanas tehniskos jautājumus, kā arī to, vai kādus konkrētus līdzekļus, vielas, metodes un paņēmienus drīkst izmantot bioloģiskajā ražošanā, ņemot vērā Regulā (ES) 2018/848 noteiktos mērķus un principus un bioloģiskās ražošanas politikas papildmērķus;

    (b)

    palīdzēt Komisijai pilnveidot spēkā esošos noteikumus un izstrādāt jaunus noteikumus saistībā ar Regulu (ES) 2018/848;

    (c)

    bioloģiskās ražošanas tehniskajos jautājumos veicināt pieredzes un labas prakses apmaiņu.

    3. pants

    Konsultēšanās

    1.   Ar ekspertu grupu Komisija var konsultēties visos jautājumos, kuri attiecas uz bioloģisko ražošanu.

    2.   Grupas priekšsēdētājs var ieteikt Komisijai par kādu konkrētu jautājumu apspriesties ar grupu.

    4. pants

    Locekļi un to iecelšana

    1.   Grupā ir ne vairāk kā 13 locekļu.

    2.   Locekļus amatā ieceļ kā privātpersonas; viņi rīkojas neatkarīgi un sabiedrības interesēs.

    3.   Locekļi, kuri vairs nespēj pilnvērtīgi piedalīties grupas apspriedēs vai kuri pēc Komisijas Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāta (AGRI ĢD) domām neatbilst Līguma par Eiropas Savienības darbību 339. panta nosacījumiem, vai kuri atkāpjas, vairs nepieder pie grupas un līdz savu pilnvaru termiņa beigām var tikt aizstāti.

    5. pants

    Atlase

    1.   Grupas locekļus izraugās, izmantojot publisku uzaicinājumu iesniegt pieteikumus; šis uzaicinājums publicējams Komisijas ekspertu grupu un citu līdzīgu struktūru reģistrā (“Ekspertu grupu reģistrs”). Uzaicinājumu iesniegt pieteikumus var publicēt arī ar citiem līdzekļiem, piemēram, attiecīgajās tīmekļvietnēs. Uzaicinājumā iesniegt pieteikumus skaidri norāda atlases kritērijus un vajadzīgās specifiskās zināšanas, kas attiecas uz veicamo darbu. Pieteikumu iesniegšanas minimālais termiņš ir četras nedēļas.

    2.   Personas, kuras piesakās par locekļiem, atklāj visus apstākļus, kas var izraisīt interešu konfliktu. Jo īpaši Komisija pieprasa šīm personām kopā ar pieteikumu iesniegt interešu deklarācijas (DOI) veidlapu, kuras pamatā ir ekspertu grupām (7) paredzētā standarta ID veidlapa, un atjauninātu dzīves aprakstu (CV). Lai ekspertu par locekli varētu iecelt kā privātpersonu, jāiesniedz pienācīgi aizpildīta DOI veidlapa. Interešu konfliktus Komisija novērtē saskaņā ar Komisijas horizontālajiem noteikumiem par ekspertu grupām (“horizontālie noteikumi”).

    3.   Grupas locekļus ieceļ AGRI ĢD ģenerāldirektors, izvēloties speciālistus, kuri ir kompetenti 2. pantā un 3. panta 1. punktā minētajās jomās un kuri pieteikušies, atbildot uz publisku uzaicinājumu iesniegt pieteikumus.

    4.   Pārējos piemērotos kandidātus, kuri ir pieteikušies, atbildot uz publisku uzaicinājumu iesniegt pieteikumus, bet par grupas locekļiem nav iecelti, iekļauj rezerves sarakstā. Komisija kandidātu vārdus rezerves sarakstā iekļauj tikai ar kandidātu piekrišanu.

    5.   Grupas locekļus ieceļ uz atjaunojamu četru gadu pilnvaru termiņu, un viņi drīkst palikt savā amatā tikai trīs pilnvaru termiņus pēc kārtas. Locekļi pilda pienākumus līdz pilnvaru termiņa beigām vai līdz brīdim, kad viņus nomaina saskaņā ar 4. panta 3. punktu.

    6. pants

    Priekšsēdētājs

    AGRI ĢD ieceļ grupas priekšsēdētāju un divus priekšsēdētāja vietniekus.

    7. pants

    Darbība

    1.   Grupa rīkojas pēc AGRI ĢD pieprasījuma.

    2.   Grupas sanāksmes principā notiek Komisijas telpās vai, ja apstākļi to prasa, attālināti. Vienojoties ar AGRI ĢD, grupa ar vienkāršu tās locekļu balsu vairākumu var nolemt, ka atsevišķu sanāksmju norise ir jāieraksta uz datu nesējiem saskaņā ar attiecīgajiem datu aizsardzības noteikumiem.

    3.   AGRI ĢD nodrošina sekretariāta pakalpojumus. Grupas un apakšgrupu sanāksmēs var piedalīties ieinteresēti Komisijas ierēdņi no citām struktūrvienībām.

    4.   Vienojoties ar AGRI ĢD, grupa ar vienkāršu tās locekļu balsu vairākumu var pieņemt lēmumu par atklātām apspriedēm.

    5.   Apspriežu protokoliem par visiem darba kārtības punktiem un grupas sniegtajiem atzinumiem jābūt jēgpilniem un pilnīgiem. Protokolus priekšsēdētāja pārraudzībā sagatavo sekretariāts.

    6.   Atzinumus, ieteikumus vai ziņojumus grupa parasti pieņem vienprātīgi. Balsojuma gadījumā rezultātu nosaka ar locekļu balsu vienkāršu vairākumu. Locekļiem, kuri balsojuši pret, ir tiesības pieprasīt, lai atzinumiem, ieteikumiem vai ziņojumiem pievieno dokumentu, kurā sniegts viņu nostājas pamatojuma kopsavilkums.

    8. pants

    Apakšgrupas

    1.   AGRI ĢD var izveidot apakšgrupas īpašu jautājumu izskatīšanai, pamatojoties uz AGRI ĢD noteiktajiem darba uzdevumiem. Apakšgrupas strādā saskaņā ar horizontālajiem noteikumiem un atskaitās grupai. Kolīdz apakšgrupu uzdevumi izpildīti, tās izformē.

    2.   AGRI ĢD apakšgrupu locekļus izraugās no grupas locekļiem vai no 5. panta 4. punktā minētā rezerves saraksta.

    9. pants

    Pieaicinātie eksperti

    AGRI ĢD ad hoc kārtā darbam grupā vai apakšgrupās var pieaicināt ekspertus ar padziļinātām zināšanām kādā darba kārtības jautājumā.

    10. pants

    Novērotāji

    1.   Organizācijām pēc tieša uzaicinājuma, ievērojot horizontālos noteikumus, var piešķirt novērotāja statusu.

    2.   Novērotāja statusā ieceltās organizācijas izvirza savus pārstāvjus.

    3.   Novērotāju pārstāvji ar priekšsēdētāja piekrišanu var piedalīties grupas apspriedēs un sniegt eksperta padomus. Tomēr viņiem nav balsstiesību, un viņi nevar piedalīties grupas ieteikumu vai padomu formulēšanā.

    11. pants

    Reglaments

    Vienojoties ar AGRI ĢD un pamatojoties uz tā priekšlikumu, grupa ar vienkāršu tās locekļu balsu vairākumu, ievērojot horizontālos noteikumus (8), pieņem reglamentu, kura pamatā ir ekspertu grupu standarta reglaments.

    12. pants

    Dienesta noslēpums un klasificētas informācijas apstrāde

    Uz grupas locekļiem un to pārstāvjiem, kā arī pieaicinātajiem ekspertiem un novērotājiem attiecas dienesta noslēpuma neizpaušanas pienākums, kas saskaņā ar Līgumiem un to īstenošanas noteikumiem attiecas uz visiem iestāžu locekļiem un to darbiniekiem, kā arī Komisijas drošības noteikumi, kas attiecas uz Savienības klasificētas informācijas aizsardzību un ir noteikti Komisijas Lēmumos (ES, Euratom) 2015/443 (9) un 2015/444 (10). Ja šis pienākums netiek ievērots, Komisija var veikt attiecīgus pasākumus.

    13. pants

    Pārredzamība

    1.   Grupu un tās apakšgrupas reģistrē Ekspertu grupu reģistrā.

    2.   Ekspertu grupu reģistrā publicē šādus datus par grupas un apakšgrupu sastāvu:

    (a)

    to personu vārdus un uzvārdus, kas ieceltas kā privātpersonas;

    (b)

    novērotāju vārdus un uzvārdus.

    3.   Visus attiecīgos dokumentus, to vidū darba kārtību, protokolus, atzinumus un dalībnieku iesniegtos materiālus dara pieejamus vai nu Ekspertu grupu reģistrā, vai norādot saiti no reģistra uz īpašu tīmekļvietni, kurā atrodama attiecīgā informācija. Piekļuvei īpašajām vietnēm nav vajadzīga lietotāja reģistrācija un nav citādu ierobežojumu. Pirms sanāksmes laikus publicē tās darba kārtību un citus informatīvus dokumentus, un pēc sanāksmes laikus publicē tās protokolu un atzinumus. Izņēmumus no publicēšanas prasības paredz tikai tad, ja uzskata, ka dokumenta izpaušana var kaitēt vispārības vai privātpersonu interešu aizsardzībai, kas noteikta Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1049/2001 (11) 4. pantā.

    14. pants

    Sanāksmju izdevumi

    Ceļa un uzturēšanās izdevumus, kas grupas locekļiem un pieaicinātajiem ekspertiem radušies saistībā ar dalību grupas vai apakšgrupu sanāksmēs, Komisija atlīdzina saskaņā ar Komisijā spēkā esošajiem noteikumiem ikgadējā resursu sadales procedūrā piešķirto pieejamo apropriāciju robežās.

    15. pants

    Īpašas piemaksas

    Par sagatavošanas darbu un/vai par dalību grupas darbībā un ar to saistītās sanāksmēs grupas locekļi un pieaicinātie eksperti ir tiesīgi saņemt īpašas piemaksas, kā izklāstīts pielikumā.

    16. pants

    Atcelšana

    Lēmumu 2009/427/EK atceļ.

    Atsauces uz atcelto lēmumu uzskata par atsaucēm uz šo lēmumu.

    Briselē, 2021. gada 4. augustā.

    Komisijas vārdā –

    Komisijas loceklis

    Janusz WOJCIECHOWSKI


    (1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/848 (2018. gada 30. maijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (OV L 150, 14.6.2018., 1. lpp.).

    (2)  Komisijas Lēmums C(2016) 3301 final (2016. gada 30. maijs), ar ko nosaka horizontālus noteikumus attiecībā uz Komisijas ekspertu grupu izveidi un darbību.

    (3)  Komisijas Lēmums 2009/427/EK (2009. gada 3. jūnijs), ar ko izveido ekspertu grupu tehnisku padomu sniegšanai par bioloģisko ražošanu (OV L 139, 5.6.2009., 29. lpp.).

    (4)  Padomes Regula (EK) Nr. 834/2007 (2007. gada 28. jūnijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un par Regulas (EEK) Nr. 2092/91 atcelšanu (OV L 189, 20.7.2007., 1. lpp.).

    (5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1306/2013 (2013. gada 17. decembris) par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un Padomes Regulu (EEK) Nr. 352/78, (EK) Nr. 165/94, (EK) Nr. 2799/98, (EK) Nr. 814/2000, (EK) Nr. 1290/2005 un (EK) Nr. 485/2008 atcelšanu (OV L 347, 20.12.2013., 549. lpp.).

    (6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1725 (2018. gada 23. oktobris) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi Savienības iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās un par šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 45/2001 un Lēmumu Nr. 1247/2002/EK (OV L 295, 21.11.2018., 39. lpp.).

    (7)  Skatīt horizontālo noteikumu 11. pantu un 4. pielikumu.

    (8)  Skatīt horizontālo noteikumu 17. pantu.

    (9)  Komisijas Lēmums (ES, Euratom) 2015/443 (2015. gada 13. marts) par drošību Komisijā (OV L 72, 17.3.2015., 41. lpp.).

    (10)  Komisijas Lēmums (ES, Euratom) 2015/444 (2015. gada 13. marts) par drošības noteikumiem ES klasificētas informācijas aizsardzībai (OV L 72, 17.3.2015., 53. lpp.).

    (11)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1049/2001 (2001. gada 30. maijs) par publisku piekļuvi Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas dokumentiem (OV L 145, 31.5.2001., 43. lpp.). Tādu izņēmumu nolūks ir aizsargāt sabiedrisko drošību, militāros jautājumus, starptautiskās attiecības, finansiālo, monetāro vai saimniecisko politiku, personas privātumu un neaizskaramību, komerciālās intereses, tiesvedību un juridiskās konsultācijas, inspekcijas/izmeklēšanas/revīzijas un iestādes lēmumu pieņemšanas procesu.


    PIELIKUMS

    Īpašas piemaksas

    (1)   

    Grupas vai apakšgrupas locekļiem un pieaicinātajiem ekspertiem ir tiesības saņemt īpašu piemaksu, kas kompensē viņu piedalīšanos grupas vai apakšgrupas sanāksmēs klātienē vai attālināti. Īpašo piemaksu izmaksā dienas vienības izmaksu veidā par katru pilnu darbdienu, kā norādīts turpmāk tabulā. Kopējo piemaksu aprēķina un noapaļo uz augšu līdz summai, kas atbilst tuvākajai pusei darbdienas.

    Grupas sanāksmes/apakšgrupas sanāksmes

    EUR par pilnu dienu  (1)

    Priekšsēdētājs

    450

    Priekšsēdētāja vietnieks/referents

    450

    Locekļi

    300

    Pieaicinātais eksperts

    300

    (2)   

    Grupas vai apakšgrupas locekļiem ir tiesības saņemt īpašu piemaksu par darbu, ko viņi veic kā referenti, un šī piemaksa ir kompensācija par darbu, kas ārpus sanāksmes laika ieguldīts grupas vai apakšgrupas sanāksmes ziņojuma materiālu sagatavošanā un galīgās redakcijas izstrādē. Šo īpašo piemaksu viņiem izmaksā par katru pilnu darbdienu 450 EUR apmērā, kas atbilst dienas vienības izmaksām.

    (3)   

    Grupas vai apakšgrupas locekļiem un pieaicinātajiem ekspertiem ir tiesības saņemt īpašu piemaksu par darbu, ko viņi veic kā referenti, sniedzot zinātniskus ziņojumus (kopsavilkumi, izpēte, pamatinformācija), lai sagatavotos grupas vai apakšgrupas sanāksmēm, vai rakstot grupas vai apakšgrupas ziņojumu pēc sanāksmēm.

    (4)   

    Priekšsēdētājam ir tiesības saņemt īpašu piemaksu par grupas darba zinātnisko uzraudzību un organizēšanu ārpus grupas sanāksmēm.

    Kad Komisija pieprasa sagatavošanas darbu, kas sastāv galvenokārt no rakstisku grupas vai apakšgrupas ziņojumu vai atzinumu sagatavošanas, analīzes, kas vajadzīga ietekmes novērtējuma pamatošanai, vai zinātniskās uzraudzības, tā nosaka veicamos uzdevumus, kā arī to izpildes grafiku. Darbdienu skaitu aprēķina, ņemot vērā darba slodzi, kas ir saistīta ar temata sarežģītību, uzdevumu izpildei nepieciešamo laiku, kurš atkarīgs no ievācamo un apstrādājamo datu, zinātniskās literatūras un informācijas apjoma un pieejamības. Tāpēc no turpmāk norādītā orientējošā darbdienu skaita var atkāpties vienīgi pienācīgi pamatotos un ārkārtas gadījumos.

    Orientējošais darbdienu skaits

    Pieprasīto uzdevumu veids

    1–10 dienas

    Sagatavošanas darbs (zinātniskie ziņojumi, pētījumi, analīze, kas vajadzīga ietekmes novērtējuma pamatošanai)

    4–6 dienas

    Ziņojums pēc grupas vai apakšgrupas sanāksmes, EGTOP atzinums

    10–30 dienas

    Grupas darba zinātniskā uzraudzība un organizēšana ārpus grupas sanāksmēm, jo īpaši Komisijas konsultēšana par vispārējo zinātnisko plānošanu, par neatkarīgu ekspertu piesaistīšanu, par darba uzdevuma noteikšanu zinātniskajiem ziņojumiem, kā arī apakšgrupas un grupas sanāksmēm, par esošo datu un zinātnisko pētījumu pieejamības nodrošināšanu, lai sagatavotu un koordinētu apakšgrupu sastāvu un sanāksmes, lai sadarbotos ar citām konsultatīvām struktūrām un ieinteresētajām personām un ar Komisijas dienestiem (gan ar Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorātu, gan citiem ģenerāldirektorātiem un Kopīgo pētniecības centru)

    Ekspertiem, kas darbojas kā referenti, sniedzot zinātniskus ziņojumus grupas vai apakšgrupas sanāksmju sagatavošanas posmā, vai rakstot ziņojumus pēc grupas vai apakšgrupas sanāksmēm, un priekšsēdētājam, kas veic grupu darba zinātnisko uzraudzību un organizēšanu ārpus grupas sanāksmēm, par katru pilnu darbdienu tiks izmaksāta summa 450 EUR apmērā, kas atbilst dienas vienības izmaksām.


    (1)  Ja dalība notiek tikai no rīta vai tikai pēcpusdienā, piemaksai jābūt 50 % no pilnas dienas piemaksas.


    Top