Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R2019

    Komisijas Regula (ES) 2019/2019 (2019. gada 1. oktobris), ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/125/EK nosaka ekodizaina prasības aukstumiekārtām un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 643/2009 (Dokuments attiecas uz EEZ.)

    C/2019/2120

    OV L 315, 5.12.2019, p. 187–208 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 01/05/2021

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/2019/oj

    5.12.2019   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 315/187


    KOMISIJAS REGULA (ES) 2019/2019

    (2019. gada 1. oktobris),

    ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/125/EK nosaka ekodizaina prasības aukstumiekārtām un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 643/2009

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līguma par Eiropas Savienības darbību 114. pantu,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/125/EK (2009. gada 21. oktobris), ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem (1), un jo īpaši tās 15. panta 1. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Atbilstoši Direktīvai 2009/125/EK Komisijai būtu jānosaka ekodizaina prasības tādiem energopatēriņu ietekmējošiem ražojumiem, kuriem ir būtisks pārdošanas un tirdzniecības apjoms Savienībā, kuriem ir ievērojama ietekme uz vidi un kuru ietekmi uz vidi iespējams būtiski samazināt bez pārmērīgām izmaksām, veicot konstruktīvus uzlabojumus.

    (2)

    Komisijas paziņojumā COM(2016) 773 (2) (ekodizaina darba plāns), ko Komisija izstrādājusi, piemērojot Direktīvas 2009/125/EK 16. panta 1. punktu, ir izklāstītas darba prioritātes saskaņā ar ekodizaina un energomarķējuma regulējumu laikposmā no 2016. līdz 2019. gadam. Ekodizaina darba plānā ir apzinātas energopatēriņu ietekmējošu ražojumu grupas, kuras uzskatāmas par prioritārām nolūkā veikt priekšizpēti un, iespējams, pieņemt īstenošanas pasākumus, kā arī pārskatīt Komisijas Regulu (EK) Nr. 643/2009 (3) un Komisijas Deleģēto regulu (ES) Nr. 1060/2010 (4).

    (3)

    Tiek lēsts, ka ekodizaina darba plāna pasākumi 2030. gadā potenciāli spēs nodrošināt papildu 260 TWh ikgadēju enerģijas galaietaupījumu, kas ir ekvivalents siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumam 2030. gadā par aptuveni 100 miljoniem tonnu gadā. Aukstumiekārtas ir viena no ekodizaina darba plānā uzskaitītajām ražojumu grupām, kuru ikgadējais gala enerģijas ietaupījums 2030. gadā aplēsts 10 TWh apmērā.

    (4)

    Komisija ir noteikusi ekodizaina prasības mājsaimniecībā lietojamām aukstumiekārtām Regulā (EK) Nr. 643/2009, un saskaņā ar minēto regulu Komisijai regula būtu regulāri jāpārskata, ņemot vērā tehnoloģiju attīstību.

    (5)

    Komisija ir pārskatījusi Regulu (EK) Nr. 643/2009 un veikusi aukstumiekārtu tehnisko, vidisko un ekonomisko aspektu, kā arī reālās patērētāju rīcības analīzi. Pārskatīšana tika veikta ciešā sadarbībā ar ieinteresētajām personām un interesentiem no Savienības un trešām valstīm. Pārskatīšanas rezultāti tika publiskoti un iesniegti Apspriežu forumam, kas izveidots ar Direktīvas 2009/125/EK 18. pantu.

    (6)

    Pārskats apliecina ieguvumus no pastāvīgām un uzlabotām prasībām, kas pielāgotas aukstumiekārtu tehnoloģiju attīstībai. Konkrēti, tas apliecina, ka attiecībā uz vīna uzglabāšanas iekārtām var ieviest energoefektivitātes prasības un ka korekcijas koeficientus var atcelt vai būtiski samazināt.

    (7)

    Enerģijas patēriņš gadā tiem ražojumiem, uz ko attiecas šī regula, Savienībā 2015. gadā tika aplēsts 86 TWh apmērā, kas atbilst siltumnīcefekta gāzu emisiju CO2 ekvivalentam 34 miljonu tonnu apmērā. Prognozēts, ka ierastās darbības scenārijā aukstumiekārtu enerģijas patēriņš līdz 2030. gadam samazināsies. Tomēr gaidāms, ka šis samazinājums palēnināsies, ja netiks atjauninātas pašreizējās ekodizaina prasības.

    (8)

    Šīs regulas darbības jomā ietilpstošo aukstumiekārtu vidiskie aspekti, kas šajā regulā noteikti kā būtiski, ir enerģijas patēriņš lietošanas posmā, enerģijas patēriņa palielināšanās ražojuma aprites ciklā, ko izraisa nepietiekams durvju blīvējums, slikta remontējamība un neoptimālas pārtikas produktu saglabāšanas iespējas, kā rezultātā tiek izšķērdēta pārtika, lai gan no tā varētu izvairīties.

    (9)

    Komisijas paziņojumā Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai COM(2015) 614 final (5) (rīcības plāns pārejai uz aprites ekonomiku) un ekodizaina darba plānā uzsvērts, cik svarīgi ir izmantot ekodizaina regulējumu, lai atbalstītu virzību uz resursu ziņā efektīvāku un aprites ekonomiku. Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2012/19/ES (6) ir atsauce uz Direktīvu 2009/125/EK un norādīts, ka ekodizaina prasībām būtu jāveicina elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu (EEIA) atkārtota izmantošana, demontēšana un reģenerācija. Tādēļ šajā regulā būtu jānosaka atbilstīgas prasības.

    (10)

    Aukstumiekārtām ar tiešās pārdošanas funkciju būtu jāpiemēro atsevišķa ekodizaina regula.

    (11)

    Šīs regulas darbības joma būtu jāattiecina uz sasaldēšanas lādēm, t. sk. profesionālajām sasaldēšanas lādēm, jo tās neietilpst Komisijas Regulas (ES) 2015/1095 (7) darbības jomā un tās var izmantot ne tikai profesionālā vidē.

    (12)

    Vīna uzglabāšanas iekārtām un aukstumiekārtām ar zemu trokšņa līmeni (piemēram, minibāriem), arī ar caurredzamām durvīm, nav tiešās pārdošanas funkcijas. Vīna uzglabāšanas iekārtas parasti izmanto mājsaimniecībās vai restorānos, savukārt minibārus parasti izmanto viesnīcu numuros. Tāpēc šai regulai būtu jāattiecas uz vīna uzglabāšanas iekārtām un minibāriem, t. sk. ar caurredzamām durvīm.

    (13)

    Attiecīgie ražojuma parametri būtu jāmēra, izmantojot ticamas, precīzas un reproducējamas metodes. Šajās metodēs būtu jāņem vērā atzītas mūsdienīgas mērīšanas metodes, t. sk., ja ir pieejami, harmonizētie standarti, ko pieņēmušas Eiropas standartizācijas organizācijas, kuras uzskaitītas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1025/2012 (8) I pielikumā.

    (14)

    Saskaņā ar Direktīvas 2009/125/EK 8. pantu šajā regulā būtu jānosaka piemērojamās atbilstības novērtēšanas procedūras.

    (15)

    Lai atvieglotu atbilstības pārbaužu veikšanu, ražotājiem, importētājiem vai pilnvarotajiem pārstāvjiem tehniskajā dokumentācijā būtu jāsniedz Direktīvas 2009/125/EK IV un V pielikumā minētā informācija, ciktāl tā ir saistīta ar šajā regulā noteiktajām prasībām.

    (16)

    Tirgus uzraudzības nolūkā ražotājiem, importētājiem vai pilnvarotajiem pārstāvjiem būtu jāļauj atsaukties uz ražojumu datubāzi, ja tehniskajā dokumentācijā atbilstoši Komisijas Deleģētajai regulai (ES) 2019/2016 (9) ir ietverta tā pati informācija.

    (17)

    Lai uzlabotu šīs regulas efektivitāti un aizsargātu patērētājus, būtu jāaizliedz ražojumi, kas testēšanas apstākļos automātiski maina savus raksturlielumus nolūkā uzlabot deklarētos parametrus.

    (18)

    Papildus juridiski saistošām prasībām, kas noteiktas šajā regulā, būtu jānosaka orientējoši kritēriji vislabākajām pieejamajām tehnoloģijām, lai saskaņā ar Direktīvas 2009/125/EK I pielikuma 3. daļas 2. punktu informāciju par ražojumu ekoloģiskajiem raksturlielumiem to aprites ciklā atbilstoši šai regulai padarītu plaši un viegli pieejamu.

    (19)

    Pārskatot šo regulu, būtu jānovērtē tās noteikumu atbilstība un efektivitāte attiecībā uz tās mērķu sasniegšanu. Pārskatīšanai būtu jānosaka grafiks, paredzot laiku visu noteikumu ieviešanai un ietekmei uz tirgu.

    (20)

    Tāpēc Regula (EK) Nr. 643/2009 būtu jāatceļ.

    (21)

    Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kura izveidota ar Direktīvas 2009/125/EK 19. panta 1. punktu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Priekšmets un darbības joma

    1.   Šajā regulā noteiktas ekodizaina prasības nolūkā laist tirgū vai nodot ekspluatācijā no elektrotīkla darbināmas aukstumiekārtas, kuru kopējais tilpums ir lielāks par 10 litriem un mazāks par vai vienāds ar 1 500 litriem.

    2.   Šo regulu nepiemēro:

    a)

    profesionālām aukstumiekārtām un ātrās atdzesēšanas un ātrās sasaldēšanas skapjiem, izņemot profesionālās sasaldēšanas lādes;

    b)

    aukstumiekārtām ar tiešās pārdošanas funkciju;

    c)

    mobilajām aukstumiekārtām;

    d)

    iekārtām, kuru primārā funkcija nav pārtikas produktu uzglabāšana, tos atdzesējot.

    2. pants

    Definīcijas

    Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

    1)

    “elektrotīkls” nozīmē elektroapgādi no elektrotīkla ar 230 (± 10 %) voltu spriegumu un 50 Hz maiņstrāvas frekvenci;

    2)

    “aukstumiekārta” ir termoizolēts skapis ar vienu vai vairākiem nodalījumiem, kas noregulēti konkrētās temperatūrās un ko dzesē ar dabisku vai piespiedu konvekciju, turklāt dzesēšanu panāk vienā vai vairākos enerģiju patērējošos procesos;

    3)

    “nodalījums” ir tāda noslēgta telpa aukstumiekārtā, kura no cita(-iem) nodalījuma(-iem) atdalīta ar starpsienu, tvertni vai līdzīgu konstrukciju, kurai var tieši piekļūt caur vienām vai vairākām ārējām durvīm un kura var būt sadalīta apakšnodalījumos. Šajā regulā, ja vien nav norādīts citādi, ar nodalījumu saprot gan nodalījumus, gan apakšnodalījumus;

    4)

    “ārējās durvis” ir skapja daļa, ko var vērt vai noņemt, lai būtu iespējams objektus ievietot skapī vai izņemt no tā;

    5)

    “apakšnodalījums” ir noslēgta telpa nodalījumā, kuras darba temperatūras diapazons ir citāds nekā nodalījumam, kurā tas atrodas;

    6)

    “kopējais tilpums” (V) ir aukstumiekārtas iekšējais tilpums, kas ir vienāds ar nodalījumu tilpumu summu un izteikts dm3 vai litros;

    7)

    “nodalījuma tilpums” (Vc) ir nodalījuma iekšējais tilpums, izteikts dm3 vai litros;

    8)

    “profesionāla aukstumiekārta” ir termoizolēta aukstumiekārta ar vienu vai vairākiem nodalījumiem, kam var piekļūt pa vienām vai vairākām durvīm vai atvilktnēm, kura spēj pastāvīgi nodrošināt pārtikas produktu temperatūru noteiktās atdzesēšanas vai sasaldēšanas režīma robežās, izmantojot tvaika kompresijas ciklu, un kura paredzēta pārtikas produktu uzglabāšanai, izņemot mājsaimniecībās, un nav paredzēta, lai produktus demonstrētu patērētājiem vai lai patērētāji tiem varētu piekļūt, kā definēts Regulā (ES) 2015/1095;

    9)

    “ātrās atdzesēšanas un ātrās sasaldēšanas skapis” ir termoizolēta aukstumiekārta, kas pamatā paredzēta tikko pagatavotu karstu pārtikas produktu straujai atdzesēšanai līdz temperatūrai, kas zemāka par +10 °C, vai straujai sasaldēšanai līdz temperatūrai, kas zemāka par –18 °C (sasaldēšanas gadījumā), kā definēts Regulā (ES) 2015/1095;

    10)

    “sasaldēšanas lāde” ir pārtikas sasaldēšanas iekārta, kuras nodalījumam(-iem) var piekļūt no augšas vai arī kam ir gan tādi nodalījumi, kas atveras no augšas, un tādi, kas atveras no sāniem, taču no augšas atveramā(-o) nodalījuma(-u) bruto tilpums pārsniedz 75 % no iekārtas kopējā bruto tilpuma;

    11)

    “saldēšanas skapis” ir aukstumiekārta, kurā ir tikai četru zvaigznīšu nodalījumi;

    12)

    “saldētu produktu nodalījums” ir nodalījuma veids, kura mērķtemperatūra ir 0 °C vai zemāka; tas ir bezzvaigznītes, vienas zvaigznītes, divu zvaigznīšu, trīs zvaigznīšu vai četru zvaigznīšu nodalījums, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    13)

    “nodalījuma veids” ir deklarētais nodalījuma veids atbilstoši dzesētspējas parametriem Tmin, Tmax, Tc u. c., kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    14)

    “minimālā temperatūra” (Tmin) ir minimālā temperatūra nodalījuma iekšienē uzglabāšanas testa laikā, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    15)

    “maksimālā temperatūra” (Tmax) ir maksimālā temperatūra nodalījuma iekšienē uzglabāšanas testa laikā, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    16)

    “mērķtemperatūra” (Tc) ir standarttemperatūra nodalījuma iekšienē testa laikā, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā, un ir enerģijas patēriņa testēšanas temperatūra, kas izteikta kā vidējā vērtība noteiktā laikā un sensoru kopā;

    17)

    “bezzvaigznītes nodalījums” un “ledus gatavošanas nodalījums” ir saldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra un uzglabāšanas apstākļi ir 0 °C, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    18)

    “vienas zvaigznītes nodalījums” ir saldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra un uzglabāšanas apstākļi ir –6 °C, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    19)

    “divu zvaigznīšu nodalījums” ir saldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra un uzglabāšanas apstākļi ir –12 °C, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    20)

    “trīs zvaigznīšu nodalījums” ir saldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra un uzglabāšanas apstākļi ir –18 °C, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    21)

    “saldēšanas nodalījums” jeb “četru zvaigznīšu nodalījums” ir saldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra un uzglabāšanas apstākļi ir –18 °C un kurš atbilst saldēšanas jaudas prasībām;

    22)

    “saldēšanas jauda” ir svaigu pārtikas produktu daudzums, ko saldēšanas nodalījumā var sasaldēt 24 stundu laikā; tā nedrīkst būt mazāka kā 4,5 kg 24 stundās uz saldēšanas nodalījuma tilpuma 100 litriem, un tai jābūt vismaz 2,0 kg/24 h;

    23)

    “aukstumiekārta ar tiešās pārdošanas funkciju” ir aukstumiekārta, ko izmanto noteiktās, par apkārtējās vides temperatūru zemākās temperatūrās esošu produktu demonstrācijai un pārdošanai pircējiem un kam var piekļūt tieši caur atvērtām malām vai vienām vai vairākām durvīm vai atvilktnēm, vai abējādi, t. sk. aukstumskapji ar zonām, ko izmanto uzglabāšanai vai tādu produktu izsniegšanai, kuri nav pieejami pircējiem, izņemot minibārus un vīna uzglabāšanas iekārtas, kā definēts Komisijas Regulā (ES) 2019/2024 (10);

    24)

    “minibārs” ir aukstumiekārta, kuras kopējais tilpums ir maksimāli 60 litru un kura galvenokārt ir paredzēta pārtikas produktu uzglabāšanai un pārdošanai viesnīcu numuros un līdzīgās telpās;

    25)

    “vīna uzglabāšanas iekārta” ir speciāla aukstumiekārta vīna uzglabāšanai, kam ir precīzas temperatūras regulators uzglabāšanas apstākļu un mērķtemperatūras nodrošināšanai vīna uzglabāšanas nodalījumā, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā, un kas ir aprīkota ar vibrācijas slāpētājiem;

    26)

    “speciāla aukstumiekārta” ir aukstumiekārta tikai ar viena veida nodalījumu;

    27)

    “vīna uzglabāšanas nodalījums” ir nesasaldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra ir 12 °C, iekšējā mitruma diapazons ir 50–80 % un uzglabāšanas apstākļi ir 5–20 °C diapazonā, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    28)

    “mobila aukstumiekārta” ir aukstumiekārta, ko var izmantot vietās, kur nav piekļuves elektrotīklam, un kas kā enerģijas avotu atdzesēšanas funkcijai izmanto sevišķi zema sprieguma elektroenerģiju (< 120 V DC) un/vai degvielu, t. sk. aukstumiekārta, ko papildus sevišķi zema sprieguma elektroenerģijai un/vai degvielai var darbināt, pieslēgtu pie elektrotīkla. Iekārta, kas tirgū laista ar maiņstrāvas/līdzstrāvas pārveidotāju, nav mobila aukstumiekārta;

    29)

    “pārtikas produkti” ir pārtika, sastāvdaļas, dzērieni (arī vīns) un citi produkti, ko galvenokārt izmanto patēriņam un kas jāatdzesē noteiktās temperatūrās;

    30)

    “energoefektivitātes indekss” (EEI) ir aukstumiekārtas relatīvās energoefektivitātes indeksa skaitlis, izteikts procentos, kā noteikts III pielikuma 5. punktā;

    31)

    “aukstumiekārta ar zemu trokšņa līmeni” ir aukstumiekārta bez tvaika kompresijas, kuras gaisvadītā trokšņa emisija ir mazāka par 27 A-izsvarotajiem decibeliem, izteiktiem uz 1 pikovatu (dB(A) re 1 pW);

    32)

    “gaisvadītā trokšņa emisija” ir aukstumiekārtas akustiskās jaudas līmenis A-izsvarotajos decibelos, izteiktos uz 1 pikovatu (dB(A) re 1 pW);

    33)

    “kombinēta iekārta” ir aukstumiekārta, kurai ir vairāk nekā viens nodalījumu veids, no kuriem vismaz viens ir nesasaldētu produktu nodalījums;

    34)

    “nesasaldētu produktu nodalījums” ir nodalījuma veids, kura mērķtemperatūra ir 4 °C vai augstāka; tas ir pieliekamā, vīna uzglabāšanas, pagraba vai svaigas pārtikas nodalījums, kurā ir tādi uzglabāšanas apstākļi un mērķtemperatūras, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    35)

    “pieliekamā nodalījums” ir nesasaldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra ir 17 °C un uzglabāšanas apstākļi ir no 14 °C līdz 20 °C, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    36)

    “pagraba nodalījums” ir nesasaldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra ir 12 °C un uzglabāšanas apstākļi ir no 2 °C līdz 14 °C, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    37)

    “svaigas pārtikas nodalījums” ir nesasaldētu produktu nodalījums, kura mērķtemperatūra ir 4 °C un uzglabāšanas apstākļi ir no 0 °C līdz 8 °C, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    38)

    “apkārtējās vides apstākļu regulēts antikondensācijas sildītājs” ir antikondensācijas sildītājs, kura sildīšanas jauda ir atkarīga no apkārtējās vides temperatūras vai gaisa mitruma, vai abiem;

    39)

    “antikondensācijas sildītājs” ir sildītājs, kas novērš kondensāta veidošanos uz aukstumiekārtas;

    40)

    “papildu enerģija” (Eaux ) ir enerģija (izteikta kWh/gadā), ko izmanto apkārtējās vides apstākļu regulēts antikondensācijas sildītājs.

    Pielikumos piemērojamās papildu definīcijas ir norādītas I pielikumā.

    3. pants

    Ekodizaina prasības

    II pielikumā noteiktās ekodizaina prasības piemēro no tajā norādītajiem datumiem.

    4. pants

    Atbilstības novērtēšana

    1.   Atbilstības novērtēšanas procedūra, kas minēta Direktīvas 2009/125/EK 8. pantā, ir minētās direktīvas IV pielikumā izklāstītā iekšējās dizaina kontroles sistēma vai minētās direktīvas V pielikumā izklāstītā vadības sistēma.

    2.   Lai saskaņā ar Direktīvas 2009/125/EK 8. pantu veiktu atbilstības novērtēšanu, tehniskajā dokumentācijā ietver kopiju no ražojuma informācijas, kas sniegta saskaņā ar II pielikuma 4. punktu, un to aprēķinu datus un rezultātus, kas norādīti šīs regulas III pielikumā.

    3.   Ja konkrēta modeļa tehniskajā dokumentācijā iekļautā informācija ir iegūta:

    a)

    no modeļa, kam attiecībā uz sniedzamo tehnisko informāciju ir tādi paši tehniskie raksturlielumi, bet ko ražojis cits ražotājs; vai

    b)

    ar aprēķinu palīdzību, pamatojoties uz konstrukciju vai ekstrapolāciju no tā paša vai cita ražotāja cita modeļa, vai abējādi,

    tehniskajā dokumentācijā iekļauj detalizētu informāciju par šādiem aprēķiniem, ražotāja veikto novērtēšanu nolūkā pārliecināties par aprēķinu precizitāti un attiecīgā gadījumā deklarāciju par atbilstību starp dažādu ražotāju modeļiem.

    Tehniskajā dokumentācijā ietver visu ekvivalento modeļu sarakstu, t. sk. modeļu identifikatorus.

    4.   Tehniskajā dokumentācijā ietver informāciju tādā secībā un veidā, kā noteikts Deleģētās regulas (ES) 2019/2016 VI pielikumā. Tirgus uzraudzības vajadzībām ražotāji, importētāji vai pilnvarotie pārstāvji, neskarot Direktīvas 2009/125/EK IV pielikuma 2. punkta g) apakšpunktu, var atsaukties uz ražojumu datubāzē augšupielādēto tehnisko dokumentāciju, kas satur to pašu informāciju, kas noteikta Deleģētajā regulā (ES) 2019/2016.

    5. pants

    Verifikācijas procedūra tirgus uzraudzības nolūkos

    Veicot Direktīvas 2009/125/EK 3. panta 2. punktā minētās tirgus uzraudzības pārbaudes, dalībvalstis piemēro IV pielikumā aprakstīto verifikācijas procedūru.

    6. pants

    Apiešana

    Ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis nedrīkst laist tirgū ražojumus, kas konstruēti tā, ka spēj konstatēt, ka tie tiek testēti (piemēram, atpazīstot testa apstākļus vai testa ciklu), un īpaši reaģēt, testa laikā automātiski mainot savus raksturlielumus nolūkā sasniegt vēlamāku jebkādu to parametru līmeni, ko ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis deklarējis tehniskajā dokumentācijā vai iekļāvis jebkuros pievienotajos dokumentos.

    Ražojuma enerģijas patēriņš un nekādi citi deklarētie parametri pēc programmatūras vai aparatūrprogrammatūras atjauninājuma nepasliktinās, ja tie tiek mērīti atbilstoši tam pašam testēšanas standartam, kas sākotnēji izmantots atbilstības deklarācijas vajadzībām, ja vien galalietotājs pirms atjaunināšanas nav devis nepārprotamu piekrišanu.

    7. pants

    Indikatīvie kritēriji

    Indikatīvie kritēriji šīs regulas pieņemšanas laikā tirgū pieejamajiem ražojumiem un tehnoloģijām ar vislabākajiem raksturlielumiem ir norādīti V pielikumā.

    8. pants

    Pārskatīšana

    Komisija šo regulu pārskata, ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, un līdz 2025. gada 25. decembrī Apspriežu forumam iesniedz šāda novērtējuma rezultātus, kā arī attiecīgā gadījumā pārskatīšanas priekšlikuma projektu.

    Pārskatā jo īpaši novērtē šādus aspektus:

    a)

    energoefektivitātes indeksa prasības aukstumiekārtām ar zemu trokšņa līmeni un vīna uzglabāšanas iekārtām, t. sk. iekārtām ar caurredzamām durvīm;

    b)

    cik lietderīgi ir noteikt energoefektivitātes indeksa prasības attiecībā uz zema trokšņa līmeņa kombinētajām iekārtām ar saldētu produktu nodalījumu(-iem);

    c)

    procedūra attiecībā uz profesionālajām sasaldēšanas lādēm;

    d)

    pielaižu līmenis;

    e)

    cik lietderīgs ir obligātais skaņas signāls, kad durvis ilgstoši tiek turētas atvērtas;

    f)

    kompensācijas koeficienti un modelēšanas parametri;

    g)

    cik lietderīgi ir noteikt papildu resursefektivitātes prasības ražojumiem saskaņā ar aprites ekonomikas principiem, t. sk., vai vajadzētu iekļaut vairāk rezerves daļu;

    h)

    vai papildu enerģijas noteikšanā paralēli apkārtējās vides apstākļu regulētam antikondensācijas sildītājam ir lietderīgi iekļaut citas palīgierīces vai funkcijas;

    i)

    metodoloģija, atbilstoši kurai vērā ņem automātisku un intelektisku atkausēšanu.

    9. pants

    Atcelšana

    Regulu (EK) Nr. 643/2009 atceļ no 2021. gada 1. marta.

    10. pants

    Stāšanās spēkā un piemērošana

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro no 2021. gada 1. marta. Tomēr 6. pantu piemēro no 2019. gada 25. decembra.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2019. gada 1. oktobrī

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētājs

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  OV L 285, 31.10.2009., 10. lpp.

    (2)  Komisijas paziņojums “Ekodizaina darba plāns 2016.–2019. gadam” (COM(2016) 773 final, 30.11.2016.).

    (3)  Komisijas 2009. gada 22. jūlija Regula (EK) Nr. 643/2009, ar ko attiecībā uz ekodizaina prasībām mājsaimniecībā lietojamām aukstumiekārtām īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2005/32/EK (OV L 191, 23.7.2009., 53. lpp.).

    (4)  Komisijas 2010. gada 28. septembra Deleģētā regula (ES) Nr. 1060/2010, ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2010/30/ES attiecībā uz mājsaimniecībā lietojamo aukstumiekārtu energomarķējumu (OV L 314, 30.11.2010., 17. lpp.).

    (5)  Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Noslēgt aprites loku – ES rīcības plāns pārejai uz aprites ekonomiku” (COM(2015) 614 final, 2.12.2015.).

    (6)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 4. jūlija Direktīva 2012/19/ES par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem (EEIA) (OV L 197, 24.7.2012., 38. lpp.).

    (7)  Komisijas 2015. gada 5. maija Regula (ES) 2015/1095, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/125/EK īsteno attiecībā uz ekodizaina prasībām profesionālām aukstumiekārtām, ātrās atdzesēšanas un ātrās sasaldēšanas skapjiem, kondensācijas iekārtām un procesa dzesinātājiem (OV L 177, 8.7.2015., 19. lpp.).

    (8)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Regula (ES) Nr. 1025/2012 par Eiropas standartizāciju, ar ko groza Padomes Direktīvas 89/686/EEK un 93/15/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 94/9/EK, 94/25/EK, 95/16/EK, 97/23/EK, 98/34/EK, 2004/22/EK, 2007/23/EK, 2009/23/EK un 2009/105/EK, un ar ko atceļ Padomes Lēmumu 87/95/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1673/2006/EK (OV L 316, 14.11.2012., 12. lpp.).

    (9)  Komisijas 2019. gada 11. marta Deleģētā regula (ES) 2019/2016, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/1369 papildina attiecībā uz aukstumiekārtu energomarķējumu un atceļ Komisijas Deleģēto regulu (ES) Nr. 1060/2010 (skatīt šā Oficiālā Vēstneša 102. lpp.).

    (10)  Komisijas 2019. gada 1. oktobra Regula (ES) 2019/2024, ar ko atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2009/125/EK nosaka ekodizaina prasības aukstumiekārtām ar tiešās pārdošanas funkciju (skatīt šā Oficiālā Vēstneša 313. lpp.).


    I PIELIKUMS

    Pielikumos piemērojamās definīcijas

    Piemēro šādas definīcijas:

    1)

    “caurredzamas durvis” ir no caurredzama materiāla izgatavotas ārējās durvis, caur kurām galalietotājam ir redzami iekārtā esošie priekšmeti; caurredzami ir vismaz 75 % no skapja iekšējā augstuma un vismaz 75 % no skapja iekšējā platuma, kas abi mērīti skapja priekšpusē;

    2)

    “ātrā sasaldēšana” ir funkcija, ko galalietotājs var aktivēt atbilstīgi ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja norādījumiem un kas samazina uzglabāšanas temperatūru saldēšanas nodalījumā(-os), lai panāktu nesasaldētu pārtikas produktu ātrāku sasaldēšanu;

    3)

    “ziemas iestatījums” ir vadības funkcija kombinētai iekārtai ar vienu kompresoru un vienu termostatu, kuru atbilstīgi ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja norādījumiem var izmantot apkārtējās vides temperatūrā, kas zemāka par +16 °C, proti, pārslēgšanas ierīce vai funkcija, kura pat tādā gadījumā, ja tas nav vajadzīgs nodalījumā, kurā atrodas termostats, garantē, ka kompresors turpina darboties, lai uzturētu pienācīgu uzglabāšanas temperatūru citos nodalījumos;

    4)

    “dzesināšanas nodalījums” ir nodalījums, kurā bez lietotāja iejaukšanās ir iespējams regulēt vidējo temperatūru konkrētā diapazonā un kura mērķtemperatūra ir 2 °C un uzglabāšanas apstākļi ir no –3 °C līdz 3 °C, kā noteikts III pielikuma 3. tabulā;

    5)

    “vakuumizolācijas panelis” (VIP) ir izolācijas panelis, ko veido ciets, daudzporains materiāls, kas ievietots plānā, gāznecaurlaidīgā ārējā apvalkā, no kura ir izvadītas gāzes un kurš ir noslēgts, lai neļautu gāzēm no ārpuses iekļūt panelī;

    6)

    “divu zvaigznīšu sekcija” ir trīs zvaigznīšu vai četru zvaigznīšu nodalījuma daļa, kurai nav savu atsevišķu piekļuves durvju vai vāka un kurā mērķtemperatūra un uzglabāšanas apstākļi ir –12 °C;

    7)

    “durvju blīve” ir mehānisks blīvējums, kas aizpilda telpu starp aukstumiekārtas durvīm un skapi, lai novērstu noplūdi no skapja uz āru;

    8)

    “rezerves daļa” ir atsevišķa daļa, ar ko var nomainīt daļu, kurai ražojumā ir tāda pati vai līdzīga funkcija;

    9)

    “profesionāls remontētājs” ir operators vai uzņēmums, kas nodrošina aukstumiekārtu remonta un profesionālas tehniskās apkopes pakalpojumus;

    10)

    “savrupa iekārta” ir aukstumiekārta, kas nav iebūvēta iekārta;

    11)

    “iebūvēta iekārta” ir aukstumiekārta, ko projektē, testē un tirgo tikai nolūkā to:

    a)

    uzstādīt skapītī vai (no augšas, apakšas un sāniem) apdarināt ar paneļiem; un

    b)

    cieši piestiprināt pie skapīša sāniem, augšējās virsmas vai grīdas vai pie paneļiem; un

    c)

    aprīkot ar integrētu rūpnieciska ražojuma priekšējo virsmu vai piemontēt tai individuāla projekta priekšējo paneli;

    12)

    “garantija” ir jebkādas mazumtirgotāja, vai arī ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja saistības pret patērētāju:

    a)

    atlīdzināt samaksāto cenu; vai

    b)

    jebkādā veidā nomainīt, saremontēt vai apstrādāt aukstumiekārtas, ja tās neatbilst garantijas paziņojumā vai attiecīgajā reklāmā izklāstītajām specifikācijām;

    13)

    “klimata klase” ir III pielikuma 1. punkta i) apakšpunktā noteiktais apkārtējās vides temperatūras diapazons, kurā paredzēts izmantot aukstumiekārtas un attiecībā uz kuru vienlaicīgi visos nodalījumos ir izpildītas III pielikuma 3. tabulā noteiktās uzglabāšanas temperatūras prasības;

    14)

    “ražojumu datubāze” ir datu kopums, kas attiecas uz ražojumiem, kas ir sistemātiski sakārtots un kam ir uz patērētājiem orientēta publiskā daļa, kurā ar elektronisko saziņas līdzekļu starpniecību ir pieejama informācija par ražojuma individuālajiem parametriem, tiešsaistes portāls pieejamībai un atbilstības daļa ar skaidri noteiktām pieejamības un drošības prasībām, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2017/1369 (1);

    15)

    “enerģijas patēriņš gadā” (AE) ir vidējais enerģijas patēriņš dienā, kas reizināts ar 365 (dienu skaitu gadā), izteikts kilovatstundās gadā (kWh/gadā), kā aprēķināts saskaņā ar III pielikuma 3. punktu;

    16)

    “enerģijas patēriņš dienā” (Edaily ) ir elektroenerģijas daudzums, ko aukstumiekārta patērē 24 stundās standartapstākļos, izteikts kilovatstundās 24 stundu laikā (kWh/24 h), kā aprēķināts saskaņā ar III pielikuma 3. punktu;

    17)

    “padeves ierīce” ir ierīce, kas pēc pieprasījuma no aukstumiekārtas padod atdzesētu vai saldētu produktu, piemēram, ledus padeves ierīce vai atdzesēta ūdens padeves ierīce;

    18)

    “maināmas temperatūras nodalījums” ir nodalījums, ko paredzēts izmantot kā divu (vai vairāku) dažādu veidu nodalījumu (piemēram, nodalījums, kas var būt vai nu svaigas pārtikas nodalījums, vai saldēšanas nodalījums) un ko lietotājs var iestatīt tā, lai nodalījumā pastāvīgi tiktu uzturēts darba temperatūras diapazons, kas piemērots katram deklarētajam nodalījuma veidam. Nodalījums, ko paredzēts izmantot kā viena veida nodalījumu, bet kas var nodrošināt arī citiem nodalījumu veidiem paredzētos uzglabāšanas apstākļus (piemēram, dzesināšanas nodalījums, kas var atbilst arī bezzvaigznītes nodalījumam noteiktajām prasībām), nav maināmas temperatūras nodalījums;

    19)

    “tīkls” ir komunikācijas infrastruktūra, kam piemīt saišu topoloģija, arhitektūra, ieskaitot fiziskos komponentus, organizatoriski principi, komunikācijas procedūras un formāti (protokoli);

    20)

    “jaudas izmantojums vienmērīgas darbības apstākļos” (Pss ) ir vidējais jaudas izmantojums vienmērīgas darbības apstākļos, izteikts vatos (W);

    21)

    “inkrementālās atkausēšanas un darbības režīma atjaunošanās enerģijas patēriņš” (ΔΕd-f ) ir papildu vidējais enerģijas patēriņš atkausēšanas un darbības režīma atjaunošanās darbībai, izteikts vatstundās (Wh);

    22)

    “automātiska atkausēšana” ir funkcija, kas ļauj bez lietotāja iejaukšanās atkausēt nodalījumus nolūkā uzsākt sarmas kārtiņas noņemšanu visos temperatūras regulācijas iestatījumos vai atjaunot normālu darbību, un kas nodrošina atkausētā ūdens automātisku novadīšanu;

    23)

    “atkausēšanas intervāls” (td-f ) ir reprezentatīvais vidējais intervāls, izteikts stundās (h), starp vienu atkausēšanas sildītāja aktivēšanas brīdi un nākamo divos secīgos atkausēšanas un darbības režīma atjaunošanās ciklos vai gadījumā, ja nav atkausēšanas sildītāja, starp vienu kompresora deaktivācijas brīdi un nākamo divos secīgos atkausēšanas un darbības režīma atjaunošanās ciklos;

    24)

    “atkausēšanas un darbības režīma atjaunošanās periods” ir periods no atkausēšanas vadības cikla uzsākšanas līdz brīdim, kad atjaunojas stabili darbības apstākļi;

    25)

    “atkausēšanas veids” ir metode sarmas kārtiņas noņemšanai no aukstumiekārtas iztvaicētāja(-iem); tā var būt automātiska atkausēšana vai manuāla atkausēšana;

    26)

    “manuāla atkausēšana” nozīmē to, ka nav automātiskas atkausēšanas funkcijas;

    27)

    “slodzes koeficients” (L) ir koeficients, kas ļauj ņemt vērā papildu (papildus slodzei, kas jau ir paredzama tāpēc, ka testēšanai izmanto augstāku vidējo apkārtējās vides temperatūru) dzesēšanas slodzi, ko rada siltu pārtikas produktu ievietošana iekārtā, un tā vērtības ir noteiktas III pielikuma 3. punkta a) apakšpunktā;

    28)

    “enerģijas standarta patēriņš gadā” (SAE) ir aukstumiekārtas enerģijas patēriņa atsauces rādītājs gadā, izteikts kilovatstundās gadā (kWh/gadā), kā aprēķināts saskaņā ar III pielikuma 4. punktu;

    29)

    “kombinētais parametrs” (C) ir modelēšanas parametrs, kas ņem vērā sinerģijas efektu gadījumā, ja vienā iekārtā ir kombinēti dažādi nodalījumu veidi, un tā vērtības ir noteiktas III pielikuma 4. tabulā;

    30)

    “koeficients, kas atspoguļo siltuma zudumu caur durvīm” (D) ir kompensācijas koeficients kombinētajām iekārtām atbilstīgi dažādas temperatūras nodalījumu skaitam vai ārējo durvju skaitam, atkarībā no tā, kurš skaits ir mazāks, un kā noteikts III pielikuma 5. tabulā. Saistībā ar šo koeficientu apzīmējums “nodalījums” neattiecas uz apakšnodalījumu;

    31)

    “atkausēšanas koeficients” (Ac ) ir kompensācijas koeficients, kas ņem vērā to, vai aukstumiekārtai ir automātiska atkausēšana vai manuāla atkausēšana, un tā vērtības ir noteiktas III pielikuma 5. tabulā;

    32)

    “iebūves koeficients” (Bc ) ir kompensācijas koeficients, kas ņem vērā to, vai aukstumiekārta ir iebūvēta vai savrupa, un tā vērtības ir noteiktas III pielikuma 5. tabulā;

    33)

    “Mc” un “Nc” ir modelēšanas parametri, kas ņem vērā energopatēriņa atkarību no tilpuma, un to vērtības ir noteiktas III pielikuma 4. tabulā;

    34)

    “termodinamiskais parametrs” (rc ) ir modelēšanas parametrs, kas enerģijas standarta patēriņu gadā koriģē atbilstīgi apkārtējās vides temperatūrai 24 °C, un tā vērtības ir noteiktas III pielikuma 4. tabulā;

    35)

    “ekvivalents modelis” ir modelis, kuram ir tādi paši tehniskie raksturlielumi, kas ir būtiski saistībā ar sniedzamo tehnisko informāciju, bet kuru tas pats piegādātājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis laidis tirgū vai nodevis ekspluatācijā kā citu modeli ar atšķirīgu modeļa identifikatoru;

    36)

    “modeļa identifikators” ir kods, parasti burtciparu kods, ar kuru konkrētu ražojuma modeli atšķir no citiem modeļiem ar tādu pašu preču zīmi vai tādu pašu piegādātāja nosaukumu;

    37)

    “aukstumskapis-saldēšanas skapis” ir kombinēta iekārta, kurai ir vismaz viens saldēšanas nodalījums un vismaz viens svaigas pārtikas nodalījums.


    (1)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2017. gada 4. jūlija Regula (ES) 2017/1369, ar ko izveido energomarķējuma satvaru un atceļ Direktīvu 2010/30/ES (OV L 198, 28.7.2017., 1. lpp.).


    II PIELIKUMS

    Ekodizaina prasības

    1.   Energoefektivitātes prasības

    a)

    No 2021. gada 1. marta aukstumiekārtu energoefektivitātes indekss (EEI) nepārsniedz 1. tabulā noteiktās vērtības.

    1. tabula

    Aukstumiekārtu maksimālais EEI, izteikts %

     

    EEI

    speciālas aukstumiekārtas ar zemu trokšņa līmeni, kurām ir svaigas pārtikas nodalījums(-i)

    375

    aukstumiekārtas ar zemu trokšņa līmeni, kurām ir caurredzamas durvis

    380

    citas aukstumiekārtas ar zemu trokšņa līmeni, izņemot kombinētas iekārtas ar zemu trokšņa līmeni, kurām ir saldētu produktu nodalījums

    300

    vīna uzglabāšanas iekārtas, kurām ir caurredzamas durvis

    190

    citas vīna uzglabāšanas iekārtas

    155

    visas citas aukstumiekārtas, izņemot kombinētas iekārtas ar zemu trokšņa līmeni, kurām ir saldētu produktu nodalījums

    125

    b)

    No 2024. gada 1. marta aukstumiekārtu EEI nepārsniedz 2. tabulā noteiktās vērtības.

    2. tabula

    Aukstumiekārtu maksimālais EEI, izteikts %

     

    EEI

    speciālas aukstumiekārtas ar zemu trokšņa līmeni, kurām ir svaigas pārtikas nodalījums(-i)

    312

    aukstumiekārtas ar zemu trokšņa līmeni, kurām ir caurredzamas durvis

    300

    citas aukstumiekārtas ar zemu trokšņa līmeni, izņemot kombinētas iekārtas ar zemu trokšņa līmeni, kurām ir saldētu produktu nodalījums

    250

    vīna uzglabāšanas iekārtas, kurām ir caurredzamas durvis

    172

    citas vīna uzglabāšanas iekārtas

    140

    visas citas aukstumiekārtas, izņemot kombinētas iekārtas ar zemu trokšņa līmeni, kurām ir saldētu produktu nodalījums

    100

    2.   Funkcionālās prasības

    No 2021. gada 1. marta aukstumiekārtas atbilst šādām prasībām:

    a)

    jebkura ātrās sasaldēšanas funkcija vai jebkura līdzīga funkcija, kuru nodrošina, mainot temperatūras iestatījumus saldēšanas nodalījumos, kad galalietotājs to aktivējis atbilstīgi ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja norādījumiem, ne vēlāk kā pēc 72 stundām automātiski nodrošina atgriešanos pie iepriekšējiem normālas uzglabāšanas apstākļiem;

    b)

    ziemas iestatījumus automātiski aktivē vai deaktivē atbilstīgi vajadzībai uzturēt pareizu temperatūru saldētu produktu nodalījumā(-os);

    c)

    katru nodalījumu apzīmē ar attiecīgu identifikācijas simbolu. Saldētu produktu nodalījumiem šis apzīmējums ir nodalījuma zvaigznīšu skaits. Dzesināšanas nodalījumiem un nesasaldētu produktu nodalījumiem tā ir norāde, ko izvēlējies ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis un kas norāda nodalījumā uzglabājamo pārtikas produktu veidu;

    d)

    ja aukstumiekārtā ir vakuumizolācijas paneļi, aukstumiekārtu skaidri saredzami un salasāmi marķē ar burtiem “VIP”;

    e)

    attiecībā uz divu zvaigznīšu apakšnodalījumiem vai divu zvaigznīšu sekcijām:

    divu zvaigznīšu apakšnodalījumu vai divu zvaigznīšu sekciju atdala no trīs zvaigznīšu vai četru zvaigznīšu tilpuma ar starpsienu, tvertni vai līdzīgu konstrukciju,

    divu zvaigznīšu apakšnodalījuma vai divu zvaigznīšu sekcijas tilpums nepārsniedz 20 % no tā nodalījuma kopējā tilpuma, kurā šis apakšnodalījums vai šī sekcija atrodas;

    f)

    attiecībā uz četru zvaigznīšu nodalījumiem īpatnējā saldēšanas jauda ir tāda, ka saldēšanas laiks, kas vajadzīgs, lai neliela objekta (3,5 kg/100 l) temperatūru no +25 °C samazinātu līdz –18 °C apkārtējās vides temperatūrā 25 °C, ir 18,5 stundas vai mazāk.

    Līdz 2024. gada 1. martam 2. punkta a) un b) apakšpunktā noteiktās prasības neattiecas uz kombinētām iekārtām ar vienu elektromehānisku termostatu un vienu kompresoru, kas nav aprīkotas ar elektronisku vadības paneli.

    3.   Resursefektivitātes prasības

    No 2021. gada 1. marta aukstumiekārtas atbilst šādām prasībām:

    a)

    Rezerves daļu pieejamība:

    1)

    aukstumiekārtu ražotāji, importētāji vai pilnvarotie pārstāvji vismaz septiņus gadus pēc pēdējās attiecīgā modeļa iekārtas laišanas tirgū dara pieejamas profesionāliem remontētājiem vismaz šādas rezerves daļas: termostatus, temperatūras sensorus, iespiedshēmas plates un gaismas avotus;

    2)

    aukstumiekārtu ražotāji, importētāji vai pilnvarotie pārstāvji dara pieejamas profesionāliem remontētājiem un galalietotājiem vismaz šādas rezerves daļas: durvju rokturus, durvju viras, kastes un grozus vismaz septiņus gadus un durvju blīves vismaz 10 gadus pēc pēdējās attiecīgā modeļa vienības laišanas tirgū;

    3)

    ražotāji nodrošina, ka šīs rezerves daļas var nomainīt, izmantojot plaši pieejamus rīkus un nenodarot iekārtai paliekošus bojājumus;

    4)

    to rezerves daļu saraksts, uz kurām attiecas 1. punkts, un to pasūtīšanas procedūra ir publiski pieejama ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja brīvpiekļuves tīmekļvietnē ne vēlāk kā divus gadus pēc modeļa pirmās vienības laišanas tirgū un līdz minēto rezerves daļu pieejamības perioda beigām;

    5)

    to rezerves daļu saraksts, uz kurām attiecas 2. punkts, un to pasūtīšanas procedūra un remonta instrukcijas ir publiski pieejamas ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja brīvpiekļuves tīmekļvietnē no dienas, kad tirgū tiek laista modeļa pirmā vienība, līdz minēto rezerves daļu pieejamības perioda beigām.

    b)

    Piekļuve remonta un tehniskās apkopes informācijai

    Pēc tam, kad pagājuši divi gadi pēc modeļa vai ekvivalenta modeļa pirmās vienības laišanas tirgū, un līdz a) apakšpunktā minētā perioda beigām ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis profesionāliem remontētājiem nodrošina piekļuvi iekārtas remonta un tehniskās apkopes informācijai, ievērojot šādus nosacījumus:

    1)

    ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja tīmekļvietnē norāda profesionālo remontētāju reģistrēšanās procesu informācijas saņemšanai; lai apstiprinātu šādu pieprasījumu, ražotāji, importētāji vai pilnvarotie pārstāvji drīkst pieprasīt, lai profesionāls remontētājs pierāda, ka:

    i)

    profesionālajam remontētājam ir aukstumiekārtu remontam vajadzīgā tehniskā kompetence un tas atbilst elektroiekārtu remontētājiem piemērojamajiem noteikumiem dalībvalstīs, kurās tas darbojas. Kā pierādījumu par atbilstību šim punktam pieņem atsauci uz profesionālu remontētāju oficiālu reģistrācijas sistēmu, ja šāda sistēma attiecīgajā dalībvalstī ir ieviesta;

    ii)

    profesionālajam remontētājam ir apdrošināšana, kas sedz no tā darbības izrietošās saistības, neatkarīgi no tā, vai dalībvalsts to pieprasa;

    2)

    ražotāji, importētāji vai pilnvarotie pārstāvji piecās darbdienās no dienas, kad profesionālais remontētājs veicis pieprasījumu, apstiprina vai atsaka reģistrāciju;

    3)

    ražotāji, importētāji vai pilnvarotie pārstāvji drīkst iekasēt saprātīgu un proporcionālu maksu par piekļuvi remonta un tehniskās apkopes informācijai vai par atjauninājumu regulāru saņemšanu. Maksa ir saprātīga, ja tā neliek atteikties no piekļuves tāpēc, ka nav ņemts vērā tas, kādā apjomā profesionālais remontētājs informāciju izmanto.

    Pēc reģistrācijas profesionālajam remontētājam vienas darbdienas laikā no pieprasījuma veikšanas brīža ir jābūt pieejamai pieprasītajai remonta un tehniskās apkopes informācijai. Pieejamajā remonta un tehniskās apkopes informācijā ietver:

    iekārtas nepārprotamu identifikāciju,

    demontāžas karti vai klaidskatu,

    nepieciešamo remonta un testēšanas iekārtu sarakstu,

    informāciju par sastāvdaļām un diagnosticēšanu (piemēram, mērījumu teorētiskās minimālās un maksimālās vērtības),

    vadojuma un savienojumu diagrammas,

    bojājumu un kļūdu diagnostikas kodus (attiecīgā gadījumā arī ražotāja īpašos kodus) un

    reģistrētos datus par paziņotajiem aukstumiekārtas saglabātajiem atteices gadījumiem (attiecīgā gadījumā).

    c)

    Rezerves daļu maksimālais piegādes laiks:

    1)

    šā pielikuma 3. punkta a) apakšpunkta 1. un 2. punktā minētajā periodā ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis nodrošina aukstumiekārtu rezerves daļu piegādi 15 darbdienu laikā pēc pasūtījuma saņemšanas;

    2)

    ja rezerves daļas ir pieejamas tikai profesionāliem remontētājiem, šādu pieejamību drīkst ierobežot, nodrošinot to tikai profesionāliem remontētājiem, kas reģistrēti saskaņā ar b) apakšpunktu.

    d)

    Prasības attiecībā uz demontāžu materiālu atgūšanas un reciklēšanas nolūkā, vienlaikus izvairoties no piesārņojuma:

    1)

    ražotāji, importētāji vai pilnvarotie pārstāvji nodrošina, ka aukstumiekārtas ir konstruētas tā, lai Direktīvas 2012/19/ES VII pielikumā minētos materiālus un sastāvdaļas varētu noņemt, izmantojot plaši pieejamus rīkus;

    2)

    ražotāji, importētāji un pilnvarotie pārstāvji izpilda Direktīvas 2012/19/ES 15. panta 1. punktā noteiktos pienākumus.

    4.   Informācijas prasības

    No 2021. gada 1. marta uzstādītājiem un galalietotājiem paredzētās rokasgrāmatas un ražotāju, importētāju vai pilnvaroto pārstāvju brīvpiekļuves tīmekļvietnes ietver šādu informāciju:

    a)

    atvilktņu, grozu un plauktu kombinācija, kas nodrošina visefektīvāko aukstumiekārtas energopatēriņu;

    b)

    skaidri norādījumi, kur un kā aukstumiekārtā uzglabājami pārtikas produkti, lai tie vislabāk saglabātos visilgāko laiku un lai tiktu novērsta pārtikas izšķērdēšana;

    c)

    ieteicamie temperatūras iestatījumi katrā nodalījumā optimālai pārtikas produktu saglabāšanai. Šie iestatījumi nav pretrunā III pielikuma 3. tabulā noteiktajiem uzglabāšanas apstākļiem;

    d)

    aplēse par temperatūras iestatījumu ietekmi uz pārtikas izšķērdēšanu;

    e)

    īpašo režīmu un funkciju ietekmes apraksts, jo sevišķi izklāsts, kā un cik ilgi tiek ietekmēta temperatūra katrā nodalījumā;

    f)

    attiecībā uz vīna uzglabāšanas iekārtām: norāde “Šī iekārta paredzēta vienīgi vīna uzglabāšanai”. Tas neattiecas ne uz aukstumiekārtām, kuras nav īpaši projektētas vīna uzglabāšanai, bet kuras var izmantot šim nolūkam, ne uz aukstumiekārtām, kurās ir vīna uzglabāšanas nodalījums, kas kombinēts ar jebkura cita veida nodalījumu;

    g)

    norādījumi par aukstumiekārtas pareizu uzstādīšanu un apkopi, tostarp tīrīšanu, ko veic galalietotājs;

    h)

    attiecībā uz savrupām iekārtām: norāde “Šo aukstumiekārtu nav paredzēts izmantot kā iebūvētu iekārtu”;

    i)

    attiecībā uz iekārtām ar četru zvaigznīšu nodalījumu: norāde “Šī aukstumiekārta nav piemērota pārtikas produktu saldēšanai”;

    j)

    profesionālu remontdarbu pieejamība, piemēram, tīmekļvietnes, adreses, kontaktinformācija;

    k)

    informācija, kas attiecas uz rezerves daļu pasūtīšanu tieši vai citos ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja piedāvātos veidos;

    l)

    minimālais periods, kurā pieejamas iekārtas remontam vajadzīgās rezerves daļas;

    m)

    ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja piedāvātās aukstumiekārtas garantijas minimālais ilgums;

    n)

    attiecībā uz aukstumiekārtām, kurām ir klimata klase:

    paplašinātā mērenā klimata klase: norāde “Šo aukstumiekārtu paredzēts izmantot apkārtējās vides temperatūras diapazonā no 10 °C līdz 32 °C”,

    mērenā klimata klase: norāde “Šo aukstumiekārtu paredzēts izmantot apkārtējās vides temperatūras diapazonā no 16 °C līdz 32 °C”,

    subtropu klimata klase: norāde “Šo aukstumiekārtu paredzēts izmantot apkārtējās vides temperatūras diapazonā no 16 °C līdz 38 °C”,

    tropu klimata klase: norāde “Šo aukstumiekārtu paredzēts izmantot apkārtējās vides temperatūras diapazonā no 16 °C līdz 43 °C”;

    o)

    norādījumi par modeļa informācijas atrašanu ražojumu datubāzē, kā noteikts Deleģētajā regulā (ES) 2019/2016, šādam nolūkam izmantojot tīmekļa saiti uz informāciju par modeli, kas saglabāta ražojumu datubāzē, vai saiti uz ražojumu datubāzi un informāciju par to, kā atrast ražojuma modeļa identifikatoru.


    III PIELIKUMS

    Mērījumu un aprēķinu metodes

    Nolūkā nodrošināt un verificēt atbilstību šīs regulas prasībām mērījumus un aprēķinus veic, izmantojot harmonizētos standartus vai citas ticamas, precīzas un reproducējamas metodes, kuras ir vispāratzītas un mūsdienīgas un atbilstīgas šādiem noteikumiem. Minēto harmonizēto standartu atsauces numuri šādā nolūkā publicēti Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    1.   Vispārīgi testēšanas nosacījumi:

    a)

    aukstumiekārtām ar antikondensācijas sildītājiem, kurus galalietotājs var ieslēgt un izslēgt, antikondensācijas sildītājus ieslēdz un, ja tie ir regulējami, iestata uz maksimālo sildīšanu, un iekļauj enerģijas patēriņā gadā (AE) kā enerģijas patēriņu dienā (Edaily );

    b)

    aukstumiekārtām ar apkārtējās vides apstākļu regulētiem antikondensācijas sildītājiem enerģijas patēriņa mērījumu laikā apkārtējās vides apstākļu regulētos elektriskos antikondensācijas sildītājus izslēdz vai citādi atspējo, ja tas ir iespējams;

    c)

    aukstumiekārtām ar tādām padeves ierīcēm, kuras galalietotājs var ieslēgt un izslēgt, padeves ierīces enerģijas patēriņa testa laikā ieslēdz, bet nedarbina;

    d)

    enerģijas patēriņa mērījumu vajadzībām maināmas temperatūras nodalījumus darbina viszemākajā temperatūrā, ko galalietotājs var iestatīt, lai temperatūru pastāvīgi uzturētu diapazonā, kas 3. tabulā noteikts nodalījuma veidam, kurā ir viszemākā temperatūra;

    e)

    aukstumiekārtām, kuras var savienot ar tīklu, aktivē komunikācijas moduli, tomēr nav vajadzības enerģijas patēriņa testa laikā veikt konkrēta veida komunikāciju un/vai datu apmaiņu. Enerģijas patēriņa testa laikā jānodrošina, ka iekārta ir savienota ar tīklu;

    f)

    attiecībā uz dzesināšanas nodalījumu veiktspēju:

    1)

    maināmas temperatūras nodalījumam, kas klasificēts kā svaigas pārtikas un/vai dzesināšanas nodalījums, energoefektivitātes indeksu (EEI) nosaka katram no temperatūras apstākļiem un piemēro vislielāko vērtību;

    2)

    dzesināšanas nodalījumam ir jāspēj bez lietotāja iejaukšanās regulēt savu vidējo temperatūru konkrētā diapazonā; to var pārbaudīt, veicot enerģijas patēriņa testus apkārtējās vides temperatūrā 16 °C un 32 °C;

    g)

    nodalījumiem ar regulējamu tilpumu gadījumā, ja galalietotājs divu nodalījumu tilpumu var regulēt vienu attiecībā pret otru, enerģijas patēriņu un tilpumu testē, kad nodalījums, kurā ir augstāka mērķtemperatūra, ir noregulēts līdz tā minimālajam tilpumam;

    h)

    īpatnējo saldēšanas jaudu aprēķina, neliela objekta masu, kas dalīta ar saldēšanas laiku, kurš vajadzīgs, lai neliela objekta temperatūru no +25 °C samazinātu līdz –18 °C apkārtējās vides temperatūrā 25 °C, reizinot ar 12, un izsaka kg/12 h, noapaļojot līdz vienai zīmei aiz komata; nelielā objekta masa ir 3,5 kg uz 100 litriem saldētu produktu nodalījumu tilpuma, un tai jābūt vismaz 2,0 kg;

    i)

    klimata klašu noteikšanai izmanto apkārtējās vides temperatūras diapazona akronīmu, proti, SN, N, ST vai T:

    1)

    paplašinātās mērenā klimata klases (SN) temperatūras diapazons ir no 10 °C līdz 32 °C;

    2)

    mērenā klimata klases (N) temperatūras diapazons ir no 16 °C līdz 32 °C;

    3)

    subtropu klimata klases (ST) temperatūras diapazons ir no 16 °C līdz 38 °C; un

    4)

    tropu klimata klases (T) temperatūras diapazons ir no 16 °C līdz 43 °C.

    2.   Uzglabāšanas apstākļi un mērķtemperatūra katram nodalījuma veidam

    Uzglabāšanas apstākļi un mērķtemperatūra katram nodalījuma veidam noteikti 3. tabulā.

    3.   AE noteikšana

    a)

    Visām aukstumiekārtām, izņemot aukstumiekārtas ar zemu trokšņa līmeni

    Enerģijas patēriņu nosaka, testējot apkārtējās vides temperatūrā 16 °C un 32 °C.

    Lai noteiktu enerģijas patēriņu, vidējā gaisa temperatūra katrā nodalījumā ir vienāda ar vai mazāka par 3. tabulā noteiktajām mērķtemperatūrām katram nodalījuma veidam, ko norādījis ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis. Vērtības virs un zem mērķtemperatūrām var izmantot, lai attiecīgā gadījumā ar interpolācijas palīdzību aplēstu enerģijas patēriņu mērķtemperatūrā katram attiecīgajam nodalījumam.

    Galvenie enerģijas patēriņa komponenti, kas jānosaka, ir:

    jaudas izmantojuma vienmērīgas darbības apstākļos vērtību (Pss ), kas izteiktas W un noapaļotas līdz vienai zīmei aiz komata, kopa, kurā katra vērtība iegūta konkrētā apkārtējās vides temperatūrā un nodalījuma temperatūru kopā, kas ne vienmēr ir mērķtemperatūras,

    reprezentatīvais inkrementālās atkausēšanas un darbības režīma atjaunošanās enerģijas patēriņš (ΔΕd-f ), kas izteikts Wh un noapaļots līdz vienai zīmei aiz komata, ražojumiem ar vienu vai vairākām automātiskas atkausēšanas sistēmām (katra ar savu atkausēšanas vadības ciklu), mērīts apkārtējās vides temperatūrā 16 °C (ΔΕd-f16 ) un 32 °C (ΔΕd-f32 ),

    atkausēšanas intervāls (td-f ), kas izteikts h un noapaļots līdz trīs zīmēm aiz komata, ražojumiem ar vienu vai vairākām atkausēšanas sistēmām (katra ar savu atkausēšanas vadības ciklu), mērīts apkārtējās vides temperatūrā 16 °C (td-f16 ) un 32 °C (td-f32 ). td-f nosaka katrai sistēmai konkrētā apstākļu diapazonā,

    attiecībā uz katru veikto testu Pss un ΔΕd-f saskaita, lai iegūtu enerģijas patēriņu dienā konkrētā apkārtējās vides temperatūrā ET = 0,001 × 24 × (Pss + ΔΕd-f /td-f ), kas izteikts kWh/24 h un ir specifisks piemērotajiem iestatījumiem,

    Eaux , kas izteikts kWh/gadā un noapaļots līdz trīs zīmēm aiz komata. Eaux attiecas tikai uz apkārtējās vides apstākļu regulētiem antikondensācijas sildītājiem, un to nosaka šādi: sildītāja jaudas izmantojuma rādītāju dažādos apkārtējās vides temperatūras un mitruma apstākļos reizina ar šo apkārtējās vides temperatūras un mitruma apstākļu rašanās iespējamību un summē; iegūto rezultātu pēc tam reizina ar zudumu koeficientu, lai tiktu ņemta vērā siltuma noplūde nodalījumā un pēcākā noplūdušā siltuma neitralizēšana dzesēšanas sistēmā.

    3. tabula

    Uzglabāšanas apstākļi un mērķtemperatūra katram nodalījuma veidam

    Grupa

    Nodalījuma veids

    Piezīme

    Uzglabāšanas apstākļi

    Tc

    Tmin

    Tmax

    Nosaukums

    Nosaukums

    Nr.

    °C

    °C

    °C

    Nesasaldētu produktu nodalījumi

    Pieliekamā nodalījums

     (1)

    +14

    +20

    +17

    Vīna uzglabāšanas nodalījums

     (2)  (6)

    +5

    +20

    +12

    Pagraba nodalījums

     (1)

    +2

    +14

    +12

    Svaigas pārtikas nodalījums

     (1)

    0

    +8

    +4

    Dzesināšanas nodalījums

    Dzesināšanas nodalījums

     (3)

    -3

    +3

    +2

    Saldētu produktu nodalījumi

    Bezzvaigznītes nodalījums un ledus gatavošanas nodalījums

     (4)

    n.p.

    0

    0

    Vienas zvaigznītes nodalījums

     (4)

    n.p.

    -6

    -6

    Divu zvaigznīšu nodalījums

     (4)  (5)

    n.p.

    -12

    -12

    Trīs zvaigznīšu nodalījums

     (4)  (5)

    n.p.

    -18

    -18

    Saldēšanas skapis (četru zvaigznīšu nodalījums)

     (4)  (5)

    n.p.

    -18

    -18

    n.p. = nepiemēro.

    Katru no minētajiem parametriem nosaka, veicot atsevišķu testu vai testu kopu. Nosaka mērījumu datu vidējo vērtību testa periodā, kas sākas pēc tam, kad iekārta ir darbojusies noteiktu laiku. Lai uzlabotu testēšanas efektivitāti un precizitāti, testa perioda ilgums netiek noteikts; tas ir tāds, lai iekārta šajā testa periodā būtu vienmērīgas darbības stāvoklī. To apstiprina, pārbaudot visus šajā testa periodā iegūtos datus salīdzinājumā ar stabilitātes kritēriju kopu un pārbaudot, vai šajā vienmērīgas darbības stāvoklī ir iespējams iegūt pietiekami daudz datu.

    AE, kas izteikts kWh/gadā un noapaļots līdz divām zīmēm aiz komata, aprēķina šādi:

    AE = 365 × Edaily/L + Eaux,

    kur:

    slodzes koeficients L = 0,9 aukstumiekārtām, kurās ir tikai saldētu produktu nodalījumi, un L = 1,0 visām citām iekārtām, un

    kur Edaily , kas izteikts kWh/24 h un noapaļots līdz trīs zīmēm aiz komata, no ET apkārtējās vides temperatūrā 16 °C (E16 ) un apkārtējās vides temperatūrā 32 °C (E32 ) aprēķināts šādi:

    Edaily = 0,5 × (E16 + E32 ),

    kur E16 un E32 atvasināti, interpolējot enerģijas testa rezultātus, kas iegūti 3. tabulā noteiktajās mērķtemperatūrās.

    b)

    Aukstumiekārtām ar zemu trokšņa līmeni

    Enerģijas patēriņu nosaka, kā izklāstīts 3. punkta a) apakšpunktā, bet apkārtējās vides temperatūra ir 25 °C, nevis 16 °C un 32 °C.

    Edaily , kas izteikts kWh/24 h un noapaļots līdz trīs zīmēm aiz komata, AE aprēķināšanai tad ir šāds:

    Edaily = E25 ,

    kur E25 ir ET apkārtējās vides temperatūrā 25 °C, un to atvasina, interpolējot enerģijas testu rezultātus, kas iegūti 3. tabulā norādītajās mērķtemperatūrās.

    4.   Enerģijas standarta patēriņa gadā (SAE) noteikšana

    a)

    Visām aukstumiekārtām

    SAE, kas izteikts kWh/gadā un noapaļots līdz divām zīmēm aiz komata, aprēķina šādi:

    Formula,

    kur

    c ir nodalījuma veida indeksa numurs diapazonā no 1 līdz n, kur n ir nodalījumu veidu kopējais skaits,

    Vc , kas izteikts dm3 vai litros un noapaļots līdz vienai zīmei aiz komata, ir nodalījuma tilpums,

    V, kas izteikts dm3 vai litros un noapaļots līdz tuvākajam veselajam skaitlim, ir kopējais tilpums, kur Formula,

    rc, Nc, Mc un C ir katram nodalījumam specifiski modelēšanas parametri, kuru vērtības noteiktas 4. tabulā, un

    Ac , Bc un D ir kompensācijas koeficienti, kuru vērtības noteiktas 5. tabulā.

    Veicot iepriekš norādītos aprēķinus attiecībā uz maināmas temperatūras nodalījumiem, izvēlas nodalījuma veidu ar viszemāko mērķtemperatūru, kas deklarēta kā tāda, kam attiecīgais nodalījums ir piemērots.

    b)

    Modelēšanas parametri katram nodalījuma veidam SAE aprēķināšanai

    Modelēšanas parametri noteikti 4. tabulā.

    4. tabula

    Modelēšanas parametru vērtības katram nodalījuma veidam

    Nodalījuma veids

    rc  (1)

    Nc

    Mc

    C

    Pieliekamā nodalījums

    0,35

    75

    0,12

    no 1,15 līdz 1,56 kombinētām iekārtām ar trīs vai četru zvaigznīšu nodalījumiem (2), 1,15 citām kombinētām iekārtām, 1,00 citām aukstumiekārtām

    Vīna uzglabāšanas nodalījums

    0,60

    Pagraba nodalījums

    0,60

    Svaigas pārtikas nodalījums

    1,00

    Dzesināšanas nodalījums

    1,10

    138

    0,12

    Bezzvaigznītes nodalījums un ledus gatavošanas nodalījums

    1,20

    138

    0,15

    Vienas zvaigznītes nodalījums

    1,50

    Divu zvaigznīšu nodalījums

    1,80

    Trīs zvaigznīšu nodalījums

    2,10

    Saldēšanas skapis (četru zvaigznīšu nodalījums)

    2,10

    c)

    Kompensācijas koeficienti katram nodalījuma veidam SAE aprēķināšanai

    Kompensācijas koeficienti noteikti 5. tabulā.

    5. tabula

    Kompensācijas koeficientu vērtības katram nodalījuma veidam

    Nodalījuma veids

    Ac

    Bc

    D

     

    Manuāla atkausēšana

    Automātiska atkausēšana

    Savrupa iekārta

    Iebūvēta iekārta

    ≤ 2 (3)

    3 (3)

    4 (3)

    > 4 (3)

    Pieliekamā nodalījums

    1,00

    1,00

    1,02

    1,00

    1,02

    1,035

    1,05

    Vīna uzglabāšanas nodalījums

    Pagraba nodalījums

    Svaigas pārtikas nodalījums

    Dzesināšanas nodalījums

    1,03

    Bezzvaigznītes nodalījums un ledus gatavošanas nodalījums

    1,00

    1,10

    1,05

    Vienas zvaigznītes nodalījums

    Divu zvaigznīšu nodalījums

    Trīs zvaigznīšu nodalījums

    Saldēšanas skapis (četru zvaigznīšu nodalījums)

    5.   EEI noteikšana

    EEI, kas izteikts % un noapaļots līdz vienai zīmei aiz komata, aprēķina šādi:

    EEI = AE/SAE


    (1)   Tmin un Tmax ir testa periodā izmērītās vidējās vērtības (vidējā vērtība noteiktā laikā un sensoru kopā).

    (2)  Vidējās temperatūras atšķirības testa periodā katram sensoram nepārsniedz ± 0,5 kelvinus (K). Atkausēšanas un darbības režīma atjaunošanās periodā visu sensoru rādījumu vidējā vērtība nedrīkst pārsniegt nodalījuma vidējo vērtību vairāk kā par 1,5 K.

    (3)   Tmin un Tmax ir momentānās vērtības testa periodā.

    (4)   Tmax ir testa periodā izmērītā maksimālā vērtība (maksimālā vērtība noteiktā laikā un sensoru kopā).

    (5)  Ja nodalījums nodrošina automātisku atkausēšanu, temperatūra (noteikta kā visu sensoru rādījumu maksimālā vērtība) atkausēšanas un darbības režīma atjaunošanās periodā nedrīkst paaugstināties vairāk kā par 3,0 K.

    (6)   Tmin un Tmax ir testa periodā izmērītās vidējās vērtības (vidējā vērtība noteiktā laikā katram sensoram) un nosaka maksimālās pieļaujamās temperatūras diapazonu.

    (1)  rc = (Ta-Tc)/20;, kur Ta = 24 °C un Tc vērtības noteiktas 3. tabulā.

    (2)  C kombinētām iekārtām ar trīs vai četru zvaigznīšu nodalījumiem nosaka šādi:

    kur frzf ir trīs vai četru zvaigznīšu nodalījuma tilpums Vfr kā daļa no V, kur frzf = Vfr/V:

    ja frzf ≤ 0,3 tad C =1,3 + 0,87 × frzf,

    citādā gadījumā, ja 0,3 < frzf < 0,7, tad C = 1,87 – 1,0275 × frzf,

    citādā gadījumā C = 1,15.

    (3)  Ārējo durvju vai nodalījumu skaits, atkarībā no tā, kura vērtība ir mazāka.


    IV PIELIKUMS

    Verifikācijas procedūra tirgus uzraudzības nolūkā

    Šajā pielikumā noteiktās verifikācijas pielaides attiecas tikai uz dalībvalstu iestāžu izmērīto parametru verifikāciju, un ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis tās neizmanto kā pieļaujamo pielaidi, uzrādot vērtības tehniskajā dokumentācijā, kā arī neinterpretē šīs vērtības nolūkā panākt atbilstību vai jelkādiem līdzekļiem radīt labāku priekšstatu par ražojuma veiktspēju.

    Ja modeļa konstrukcija ir tāda, ka modelis spēj detektēt, ka tiek testēts (piem., atpazīt testēšanas apstākļus vai testēšanas ciklu), un attiecīgi reaģēt, proti, testa apstākļos automātiski mainīt savu veiktspēju nolūkā sasniegt vēlamāku to parametru līmeni, kuri norādīti šajā regulā vai iekļauti ražojumam pievienotajā tehniskajā dokumentācijā vai jebkādā citā dokumentācijā, modeli un visus ekvivalentos modeļus uzskata par neatbilstošiem.

    Verificējot ražojuma modeļa atbilstību tām prasībām, kas šajā regulā noteiktas atbilstīgi Direktīvas 2009/125/EK 3. panta 2. punktam, attiecībā uz II pielikumā minētajām prasībām dalībvalstu iestādes piemēro šādu procedūru.

    1.

    Dalībvalstu iestādes verificē vienas konkrēta modeļa iekārtas atbilstību.

    2.

    Modeli uzskata par atbilstīgu piemērojamajām prasībām, ja:

    a)

    vērtības, kas tehniskajā dokumentācijā norādītas saskaņā ar Direktīvas 2009/125/EK IV pielikuma 2. punktu (deklarētās vērtības), un, attiecīgā gadījumā, vērtības, kas izmantotas, lai tās aprēķinātu, ražotājam, importētājam vai pilnvarotajam pārstāvim nav izdevīgākas kā to atbilstošo mērījumu rezultāti, kas veikti saskaņā ar minētā punkta g) apakšpunktu; un

    b)

    deklarētās vērtības atbilst visām šajā regulā noteiktajām prasībām, un informācijā par ražojumu, ko atbilstoši attiecīgajām prasībām publisko ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis, nekur nenorāda vērtības, kas ražotājam, importētājam vai pilnvarotajam pārstāvim ir izdevīgākas nekā deklarētās vērtības; un

    c)

    tad, kad dalībvalsts iestādes pārbauda konkrēta modeļa iekārtu, tās pārbauda, vai ražotājs, importētājs vai pilnvarotais pārstāvis ir ieviesis sistēmu, kas atbilst 6. panta otrās daļas prasībām; un

    d)

    tad, kad dalībvalsts iestādes pārbauda konkrēta modeļa iekārtu, tā atbilst funkcionālajām prasībām, kas noteiktas II pielikuma 2. punkta a) līdz f) apakšpunktā, un resursefektivitātes prasībām, kas noteiktas II pielikuma 3. punktā; un

    e)

    tad, kad dalībvalsts iestādes testē konkrēta modeļa iekārtu, noteiktās vērtības (testēšanā izmērītās attiecīgo parametru vērtības un no šiem mērījumiem aprēķinātās vērtības) atbilst attiecīgajām verifikācijas pielaidēm, kas noteiktas 6. tabulā.

    3.

    Ja netiek iegūti 2. punkta a), b), c) vai d) apakšpunktā minētie rezultāti, modeli un visus ekvivalentos modeļus uzskata par šīs regulas prasībām neatbilstošiem.

    4.

    Ja netiek iegūts 2. punkta e) apakšpunktā minētais rezultāts, dalībvalsts iestādes testēšanai izraugās vēl trīs tā paša modeļa iekārtas. Tomēr šīs trīs papildu iekārtas drīkst izvēlēties arī no viena vai vairākiem ekvivalentiem modeļiem.

    5.

    Uzskata, ka modelis atbilst piemērojamajām prasībām, ja minētajām trim iekārtām noteikto vērtību vidējais aritmētiskais atbilst attiecīgajām verifikācijas pielaidēm, kas noteiktas 6. tabulā.

    6.

    Ja netiek iegūti 5. punktā minētie rezultāti, modeli un visus ekvivalentos modeļus uzskata par šīs regulas prasībām neatbilstošiem.

    7.

    Kad saskaņā ar 3. vai 6. punktu ir pieņemts lēmums par modeļa neatbilstību, dalībvalsts iestādes bez kavēšanās sniedz visu attiecīgo informāciju pārējo dalībvalstu iestādēm un Komisijai.

    Dalībvalstu iestādes izmanto III pielikumā noteiktās mērījumu un aprēķinu metodes.

    Attiecībā uz šajā pielikumā noteiktajām prasībām dalībvalstu iestādes piemēro tikai 6. tabulā noteiktās verifikācijas pielaides un izmanto tikai 1. līdz 7. punktā aprakstīto procedūru. Attiecībā uz 6. tabulā noteiktajiem parametriem nepiemēro nekādas citas pielaides, piemēram, pielaides, kas noteiktas harmonizētajos standartos vai jebkādās citās mērījumu metodēs.

    6. tabula

    Verifikācijas pielaides

    Parametri

    Verifikācijas pielaides

    Kopējais tilpums un nodalījuma tilpums

    Noteiktā vērtība (1) ir ne vairāk kā par 3 % vai 1 litru (atkarībā no tā, kura vērtība ir lielāka) mazāka par deklarēto vērtību

    Saldēšanas jauda

    Noteiktā vērtība (1) ir ne vairāk kā par 10 % mazāka par deklarēto vērtību

    E16, E32

    Noteiktā vērtība (1) ir ne vairāk kā par 10 % lielāka par deklarēto vērtību

    Eaux

    Noteiktā vērtība (1) ir ne vairāk kā par 10 % lielāka par deklarēto vērtību

    Enerģijas patēriņš gadā

    Noteiktā vērtība (1) ir ne vairāk kā par 10 % lielāka par deklarēto vērtību

    Vīna uzglabāšanas iekārtu iekšējais mitrums (%)

    Noteiktā vērtība (1) neatšķiras no noteiktā diapazona robežvērtībām vairāk kā par 10 %

    Gaisvadītā trokšņa emisija

    Noteiktā vērtība (1) ir ne vairāk kā par 2 dB(A) re 1 pW lielāka par deklarēto vērtību


    (1)  Ja testē trīs papildu iekārtas, kā aprakstīts 4. punktā, noteiktā vērtība ir šīm trīs papildu iekārtām noteikto vērtību vidējais aritmētiskais.


    V PIELIKUMS

    Kritēriji

    Šīs regulas spēkā stāšanās laikā tika noteikts, ka vislabākās tirgū pieejamās tehnoloģijas aukstumiekārtu energoefektivitātes indeksa (EEI) un gaisvadītā trokšņa emisiju ziņā ir tādas, kā turpmāk izklāstīts.

    Turpmāk norādītās vērtības, izmantojot vienkāršotu konversiju, iegūtas no EEI vērtībām, kas noteiktas saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 643/2009. Kvadrātiekavās norādīta EEI vērtība, kas noteikta saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 643/2009.

    Aukstumiekārtas

    Speciāla svaigai pārtikai paredzēta aukstumiekārta (aukstumskapis):

    liels:

    EEI = 57 % [18 %],

    V = 309 litri,

    AE = 70 kWh/gadā

    uz galda liekams:

    EEI = 63 % [22 %],

    V = 150 litri,

    AE = 71 kWh/gadā

    Vīna uzglabāšanas iekārta:

    ar izolētām ārējām durvīm:

    EEI = 113 % [33 %],

    V = 499 litri,

    AE = 111 kWh/gadā

    ar caurredzamām durvīm:

    EEI = 140 % [42 %],

    V = 435 litri,

    AE = 133 kWh/gadā

    Aukstumskapis-saldēšanas skapis:

    EEI = 59 % [18 %],

    V = 343 litri (223/27/93 litri svaigas pārtikas/dzesināšanas/saldēšanas nodalījumam),

    AE = 146 kWh/gadā

    Saldēšanas skapis:

    vertikāls, mazs:

    EEI = 52 % [20 %],

    V = 103 litri,

    AE = 95 kWh/gadā

    vertikāls, vidējs:

    EEI = 63 % [22 %],

    V = 206 litri,

    AE = 137 kWh/gadā

    sasaldēšanas lāde:

    EEI = 55 % [22 %],

    V = 230 litri,

    AE = 116 kWh/gadā

    zemākais paziņotais trokšņa līmenis (visiem modeļiem): 34-35 dB(A) re 1 pW

    Aukstumiekārta ar zemu trokšņa līmeni (speciāla aukstumiekārta – pagrabs vai pieliekamais):

    ar izolētām ārējām durvīm:

    EEI = 233 % [73 %],

    V = 30 litri,

    AE = 182 kWh/gadā

    ar caurredzamām durvīm:

    EEI = 330 % [102 %],

    V = 40 litri,

    AE = 255 kWh/gadā

    Tiek ziņots, ka saskaņā ar pašreizējiem testu standartiem iekārtām ar zemu trokšņa līmeni gaisvadītā trokšņa emisija ir mazāka nekā 15 dB(A) re 1 pW.


    Top