EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013H1204(01)

Padomes Ieteikums ( 2013. gada 26. novembris ) par veselību veicinošu fizisko aktivitāšu popularizēšanu dažādās nozarēs

OV C 354, 4.12.2013, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

4.12.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 354/1


PADOMES IETEIKUMS

(2013. gada 26. novembris)

par veselību veicinošu fizisko aktivitāšu popularizēšanu dažādās nozarēs

2013/C 354/01

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību, jo īpaši tā 292. pantu saistībā ar 165. un 168. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Ieguvumi, ko sniedz fiziskās aktivitātes, tostarp regulāras sporta nodarbības un trenēšanās, visā dzīves gaitā, ir ievērojami, un tie cita starpā mazina sirds un asinsvadu slimību, dažu vēža tipu un diabēta risku, uzlabo balsta un kustību aparāta veselību un ķermeņa svara kontroli, kā arī labvēlīgi ietekmē garīgās veselības attīstību un izziņas procesus. Fiziskās aktivitātes, ko ieteikusi Pasaules veselības organizācija (PVO), ir svarīgas visām vecuma grupām un īpaši nozīmīgas bērniem, strādājošajiem un veciem cilvēkiem.

(2)

Fiziskās aktivitātes, kas ir priekšnosacījums veselīgam dzīvesveidam un veselīgam darbaspēkam, veicina stratēģijā “Eiropa 2020” noteikto pamatmērķu sasniegšanu, jo īpaši attiecībā uz izaugsmi, produktivitāti un veselību.

(3)

Lai gan dažās dalībvalstīs iepriekšējos gados publiskā sektora iestādes ir pastiprinājušas centienus popularizēt veselību veicinošas fiziskās aktivitātes (HEPA), fizisko aktivitāšu trūkums Savienībā joprojām ir nepieņemami augsts. Lielākā daļa Eiropas iedzīvotāju nepietiekami iesaistās fiziskajās aktivitātēs, un 60 % ar sportu vai fiziskām nodarbībām nodarbojas reti vai nenodarbojas nemaz. Fiziskās aktivitātes trūkums brīvā laika pavadīšanā biežāk tiek novērots zemākajās sociāli ekonomiskajās grupās. Pašlaik nekas neliecina, ka Savienībā kopumā šīs negatīvās tendences uzlabotos.

(4)

Fiziskās aktivitātes trūkums ir atzīts par vienu no galvenajiem priekšlaicīgas mirstības un slimību riska faktoriem valstīs ar augstiem ienākumiem visā pasaulē, un tas izraisa vairāk nekā 1 miljona cilvēku nāvi PVO Eiropas reģionā vien. Kaitējošie faktori, ko izraisa fizisko aktivitāšu trūkums Savienībā, ir uzskatāmi dokumentēti tāpat kā ievērojamās tiešās un netiešās izmaksas ekonomikai, kuras saistītas ar fizisko aktivitāšu trūkumu un tā izraisītajām veselības problēmām, jo īpaši ņemot vērā, ka lielākā daļa Eiropas sabiedrības strauji noveco.

(5)

Neseni pētījumi liecina, ka sēdošs dzīvesveids varētu būt ar veselības stāvokli saistīts riska faktors neatkarīgi no fiziskās aktivitātes ietekmes. Savienībā šie konstatējumi būtu jāņem vērā, apsverot turpmākas darbības šajā jomā.

(6)

Attiecībā uz fizisko aktivitāšu līmeni pastāv būtiskas atšķirības starp dalībvalstīm. Lai gan dažās no tām ir gūti ievērojami panākumi to iedzīvotāju īpatsvara palielināšanā, kuri veic fiziskās aktivitātes minimālajā ieteicamajā līmenī, daudzās citās dalībvalstīs panākumu nav vai situācija ir pat pasliktinājusies. Pašreizējai politikai līdz šim nav bijusi izšķiroša ietekme fizisko aktivitāšu trūkuma novēršanā Savienībā kopumā. Ļoti daudz var mācīties no veiksmīgām pieejām HEPA politikas izstrādē un īstenošanā.

(7)

Sporta izglītība skolā var būt efektīvs instruments, lai palielinātu izpratni par HEPA nozīmīgumu, un skolas var viegli un efektīvi konkrēti aicināt īstenot darbības šajā ziņā.

(8)

Vairākas politikas jomas, jo īpaši sports un veselība, var veicināt fizisko aktivitāšu popularizēšanu un radīt jaunas iespējas Savienības iedzīvotājiem kļūt fiziski aktīviem. Lai šīs iespējas varētu izmantot pilnībā un lai tādējādi varētu palielināt fizisko aktivitāšu līmeni, HEPA popularizēšanas jomā ir nepieciešama stratēģiska starpnozaru pieeja, tostarp visu attiecīgo ministriju, struktūru un organizāciju, it īpaši sporta kustības, iesaiste visos līmeņos, un ir jāņem vērā paveiktais un notiekošais politiskais darbs. Plašākas informācijas un labāku datu pieejamība par fizisko aktivitāšu līmeni un HEPA popularizēšanas politiku ir būtisks elements šā procesa virzīšanā un prasība politikas novērtējumam, kura mērķis ir nākotnē palielināt politikas izstrādes un īstenošanas efektivitāti.

(9)

ES Fiziskās aktivitātes pamatnostādnēs (ES FAP) (1), kuras minētas Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju 2012. gada 27. novembra secinājumos (2) par HEPA popularizēšanu un Padomes secinājumos ar nosaukumu “Veselīga novecošana mūža garumā” (3), ir atbalstīta starpnozaru pieeja, kas aptver visas tematiskās jomas, kuras ir būtiskas HEPA popularizēšanā.

(10)

Savukārt 2011. gada Komisijas paziņojumā Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai ar nosaukumu “Attīstīt Eiropas dimensiju sportā” Komisija un dalībvalstis ir aicinātas, balstoties uz ES FAP, turpināt virzību uz valstu pamatnostādņu izstrādi, tostarp pārskatīšanas un koordinēšanas procesu, un apsvērt šajā jomā ierosināt pieņemt Padomes ieteikumu.

(11)

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju rezolūcijā par Eiropas Savienības sporta darba plānu 2011.–2014. gadam (4) tika atzīta vajadzība nostiprināt sadarbību starp Komisiju un dalībvalstīm sporta jautājumos dažās prioritārās jomās, tostarp HEPA popularizēšanā. “Sporta, veselības un dalības jautājumu” ekspertu grupa, kas izveidota 2011. gada vidū darba plāna kontekstā, 2012. gada jūlijā pauda atbalstu jaunai Savienības HEPA popularizēšanas iniciatīvai.

(12)

Padomes 2012. gada 27. novembra secinājumos par HEPA popularizēšanu tika atzīta vajadzība turpināt rīcību Savienības līmenī un izteikts aicinājums Komisijai sagatavot priekšlikumu Padomes ieteikumam, tajā paredzot arī mērenu pārraudzības sistēmu, pamatojoties uz vairākiem rādītājiem, kas aptver tematiskās jomas, kuras paredzētas ES FAP,

AR ŠO IESAKA DALĪBVALSTĪM:

1)

censties panākt efektīvu HEPA politiku, izstrādājot starpnozaru pieeju, kas ietver tādas politikas jomas kā sports, veselība, izglītība, vide un transports, ņemot vērā ES FAP, kā arī citas būtiskas nozares, un ievērojot konkrētās valsts specifiku. Šiem centieniem būtu jāietver:

a)

HEPA popularizēšanai paredzēto valsts stratēģiju un starpnozaru politikas pakāpenisku izstrādi un īstenošanu saskaņā ar valsts tiesību aktiem un praksi;

b)

ja tas tiek uzskatīts par atbilstīgu – šādu stratēģiju vai politikas īstenošanai paredzētu konkrētu darbību identificēšanu rīcības plānā;

2)

fiziskās aktivitātes līmeņa un HEPA politikas pārraudzīšanu atbilstoši konkrētās valsts apstākļiem, izmantojot mērenās pārraudzības sistēmu (5) un rādītājus, kas noteikti pielikumā;

3)

valsts HEPA kontaktpunktu (6), kas atbalsta minēto pārraudzības sistēmu, izraudzīšanos sešu mēnešu laikā no šā ieteikuma pieņemšanas un saskaņā ar valsts tiesību aktiem un praksi, kā arī Komisijas informēšanu par kontaktpunktu izraudzīšanos.

Valsts HEPA kontaktpunktiem īpaši tiks uzticēts uzdevums koordinēt procesu, kurā pārraudzības sistēmas vajadzībām tiek nodrošināta pieeja datiem par fiziskām aktivitātēm; minētie dati būtu jāievada esošajā PVO Eiropas datubāzē par uzturu, aptaukošanos un fizisko aktivitāti (NOPA); tiem būtu arī jāveicina departamentu sadarbība HEPA politikas jomā;

4)

ciešu savstarpējo sadarbību un sadarbību ar Komisiju, iesaistoties regulārā informācijas un labas prakses apmaiņā par HEPA popularizēšanu attiecīgajās Savienības līmeņa struktūrās, kas atbildīgas par sportu un veselību, lai tādējādi nodrošinātu pamatu politikas koordinācijas nostiprināšanai.

AR ŠO AICINA Komisiju:

1)

palīdzēt dalībvalstīm valsts stratēģiju pieņemšanā, starpnozaru HEPA politikas pieeju izstrādē un attiecīgo rīcības plānu īstenošanā, veicinot informācijas un labas prakses apmaiņu, efektīvu savstarpēju mācīšanos, tīklu veidošanu un veiksmīgu HEPA popularizēšanas pieeju apzināšanu;

2)

saskaņā ar pielikumā minētajiem rādītājiem sekmēt HEPA pārraudzības sistēmas izveidi un darbību, pamatojoties uz šajā jomā pastāvošajiem pārraudzības un datu vākšanas veidiem un pēc iespējas labāk izmantojot esošo informāciju un datus:

a)

ar zinātnes ekspertu palīdzību valsts HEPA kontaktpunktiem un – attiecīgā gadījumā – citiem attiecīgo publiskā sektora iestāžu pārstāvjiem sniegt mērķtiecīgu atbalstu spēju veidošanai un mācību nodrošināšanai, tostarp saistībā ar datu vākšanas procesu;

b)

izvērtēt iespēju saistībā ar šo pārraudzības sistēmu savāktos datus izmantot, lai reizi trijos gados sagatavotu Eiropas statistiku par fizisko aktivitāšu līmeni;

c)

atbalstīt PVO centienus turpināt pilnveidot fizisko aktivitāšu aspektu NOPA, pielāgojot datubāzi pielikumā paredzētajai pārraudzības sistēmai;

d)

atbalstīt PVO un cieši sadarboties ar to, lai sagatavotu un izdotu konkrētai valstij adresētus pārskatus par HEPA un analizētu HEPA tendences;

3)

pamatojoties uz informāciju, kas sniegta pārraudzības sistēmā noteiktās ziņošanas kārtības ietvaros, un uz citu attiecīgu informāciju par HEPA politikas izstrādi un īstenošanu, ko sniegušas dalībvalstis, reizi trijos gados ziņot par šā ieteikuma īstenošanā gūtajiem panākumiem un izvērtēt šā ieteikuma pievienoto vērtību.

Briselē, 2013. gada 26. novembrī

Padomes vārdā

priekšsēdētājs

D. A. BARAKAUSKAS


(1)  ES Fiziskās aktivitātes pamatnostādnes, kas 2008. gada novembrī tika atzinīgi novērtētas par sportu atbildīgo ES ministru neoficiālās sanāksmes prezidentvalsts secinājumos.

(2)  OV C 393, 19.12.2012., 22. lpp.

(3)  OV C 396, 21.12.2012., 8. lpp.

(4)  OV C 162, 1.6.2011., 1. lpp.

(5)  Pārraudzības sistēmā ietvers obligāto ziņošanas prasību kopumu attiecībā uz HEPA popularizēšanas vispārējiem aspektiem, ko var izmantot visas dalībvalstis. To īstenos ciešā saiknē un sadarbībā ar PVO, tādējādi izvairoties no dubultas datu vākšanas.

(6)  Kontaktpunkts būs galvenā kontaktpersona dalībvalstī informācijas un datu sniegšanai atbilstīgi pielikumā dotajai rādītāju tabulai – tā būs daļa no anketas, kuru PVO nosūtīs kontaktpunktiem.


PIELIKUMS

Ierosinātie rādītāji Eiropas Savienības HEPA līmeņu un HEPA politikas izvērtēšanai, ņemot vērā ES Fiziskās aktivitātes pamatnostādnes (ES FAP) (1)

ES FAP tematiskās jomas

Ierosinātie rādītāji un mainīgie/vienības

Datu pieejamība

Starptautiskie ieteikumi un pamatnostādnes fiziskās aktivitātes jomā

(ES FAP 1–2)

1.

Valsts ieteikumi par fizisko aktivitāti veselībai

Jā/nē

 (5)

2.

Pieaugušie, kas ievēro PVO ieteikumus par minimālo fizisko aktivitāti veselībai vai līdzvērtīgus valsts ieteikumus

Tādu pieaugušo procentuāla daļa, kuri nedēļā vismaz 150 minūtes nodarbojas ar mērenas intensitātes fiziskajām aktivitātēm vai 75 minūtes – ar augstas intensitātes aktivitātēm, vai līdzvērtīgu kombināciju

 (5)

3.

Bērni un pusaudži, kas ievēro PVO ieteikumus par minimālo fizisko aktivitāti veselībai, vai līdzvērtīgus valsts ieteikumus

Tādu bērnu un pusaudžu procentuāla daļa, kas katru dienu vai vismaz 5 dienas nedēļā vismaz 60 minūtes nodarbojas ar mērenas līdz augstas intensitātes fiziskajām aktivitātēm

 (5)

Starpnozaru pieeja

(ES FAP 3–5)

4.

Valsts HEPA popularizēšanas koordinācijas mehānisms

Jā/nē; ja “jā”: papildu informācija

 (5)

5.

Finansējums, kas piešķirts tieši HEPA popularizēšanai

Pa nozarēm (veselība, sports, transports u.c.):

kopējais finansējums,

uz vienu iedzīvotāju,

pēc iekšzemes kopprodukta pēc pirktspējas paritātes uz vienu iedzīvotāju (izteikts euro)

 (2)

“Sports”

(ES FAP 6–13)

6.

Valsts politika “sports visiem” un/vai rīcības plāns

Jā/nē; ja “jā”: papildu informācija

 (5)

7.

Uz veselību vērsti sporta klubi (veselības programmas sporta klubi)

HEPA Eiropa / TAFISA projekta izstrādāto pamatnostādņu īstenošana: jā/nē; ja “jā”: apraksts

 (3)

8.

Sistēma, kas palīdz uzlabot zemu sociāli ekonomisko grupu piekļuvi atpūtas vai fizisku nodarbību iespējām

Šāda sistēma pastāv: jā / ir paredzēta nākamajos 2 gados / nē; un ja “jā”: apraksts

 (4)

9.

Mērķa grupas, uz kurām attiecas valsts HEPA politika

Pēc mērķa grupas (grupas, kurām fiziskā aktivitāte ir īpaši vajadzīga (piemēram, zemākās sociāli ekonomiskās grupas, cilvēki ar zemiem fiziskās aktivitātes līmeņiem, vecāki cilvēki, etnisko minoritāšu pārstāvji u.c.))

 (5)

“Veselība”

(ES FAP 14–20)

10.

Fizisko aktivitāšu un sēdoša dzīvesveida pārraudzība un novērošana

Valsts veselības pārraudzības sistēmā ir iekļautas fiziskās aktivitātes un sēdošs dzīvesveids: jā/nē; ja “jā”: papildu informācija

 (4)

11.

Veselības aprūpes speciālistu veikta konsultēšana par fiziskajām aktivitātēm

Konsultēšana par fiziskajām aktivitātēm: jā/nē; ja “jā” – vai tās izmaksas tiek atlīdzinātas kā primārās veselības aprūpes pakalpojumu daļa: jā/nē

 (4)

12.

Fiziskās aktivitātes mācība veselības aprūpes speciālistu izglītības programmā

stundu skaits medmāsām, ārstiem

obligāti vai fakultatīvi

skaidrs vērtējums un akreditācijas struktūras, lai atspoguļotu attiecīgā temata mācību rezultātus

 (3)

“Izglītība”

(ES FAP 21–24)

13.

Sporta izglītība pamatskolās un vidusskolās

stundu skaits skolas līmenī

obligāti vai fakultatīvi

valsts vai reģionāla līmeņa regulējums

 (4)

14.

Programmas ar skolu saistītu fizisko aktivitāšu popularizēšanai

Pastāv valsts vai reģionāla programma: jā/nē; ja “jā”: papildu informācija

 (3)

15.

HEPA iekļaušana sporta pedagogu mācībās

HEPA ir modulis sporta pedagogu apmācībā bakalaura un/vai maģistra grāda līmeņa studijās: jā/nē; obligāti/fakultatīvi

 (3)

16.

Programmas, kā popularizēt aktīvu nokļūšanu skolā

Valsts vai reģionālas (attiecīgā gadījumā) programmas, lai popularizētu aktīvu nokļūšanu skolā (piemēram, iešana, autobusi, velosipēdi): jā/nē, ja “jā”: apraksts

 (4)

“Vide, pilsētvides plānošana un sabiedrības drošība”

(ES FAP 25–32)

17.

Braukšana ar velosipēdu/iešana

Galvenais jūsu ikdienas gaitās izmantotais transportlīdzeklis (mašīna, motocikls, sabiedriskais transports, iešana, velosipēds, citi)

 (5)

18.

Eiropas pamatnostādnes par infrastruktūru uzlabošanu fiziskajām aktivitātēm brīvajā laikā

Eiropas pamatnostādnes par infrastruktūru uzlabošanu fiziskajām aktivitātēm brīvajā laikā tiek sistemātiski piemērotas, lai plānotu, veidotu un pārvaldītu infrastruktūras:

jā / vēl nē, bet to ir paredzēts darīt nākamo 2 gadu laikā / nē

 (3)/ (4)

“Darba vide”

(ES FAP 33–34)

19.

Programmas, kā popularizēt aktīvu nokļūšanu darbā

Pastāv valsts vai reģionāla (attiecīgā gadījumā) veicināšanas pasākumu programma attiecībā uz uzņēmumiem vai darba ņēmējiem, lai popularizētu aktīvu nokļūšanu darba vietā (piemēram, iešana, braukšana ar velosipēdu): jā/nē; ja “jā”: apraksts

 (4)

20.

Programmas fiziskās aktivitātes veicināšanai darbavietā

Pastāv valsts vai reģionāla (attiecīgā gadījumā) veicināšanas pasākumu programma attiecībā uz uzņēmumiem, lai sekmētu fizisku aktivitāti darba vietā (piemēram, sporta zāles, dušas, kāpnes pastaigām u. c.): jā/nē

 (4)

“Vecāka gadagājuma pilsoņi”

(ES FAP 35-37)

21.

Programmas vietējiem intervences pasākumiem, kas paredzēti, lai popularizētu fizisko aktivitāti vecāka gadagājuma cilvēku vidū

Pastāv programmas vietējiem intervences pasākumiem, kas paredzēti, lai popularizētu fizisko aktivitāti vecāka gadagājuma cilvēku vidū: jā/nē; ja “jā”: apraksts

 (4)

“Rādītāji/novērtējums”

(ES FAP 38)

22.

Valsts HEPA politika, kurā ietverts novērtējuma plāns

x no y valsts HEPA politikas jomām (sports, veselība, transports, vide, pa nozarēm) ir ietverts skaidrs nolūks veikt novērtējumu vai novērtējuma plāns

 (5)

“Sabiedrības informētība”

(ES FAP 39)

23.

Valsts mēroga kampaņa iedzīvotāju informēšanai par fiziskajām aktivitātēm

Jā/nē; ja “jā”: apraksts

 (4)


(1)  Paredzams, ka informācija un dati, ko dalībvalstīm iesaka sniegt saistībā ar mēreno pārraudzības sistēmu, laika gaitā uzlabosies. Ir ierosināts atbalstu šai sistēmai sniegt no šajā ieteikumā paredzētajām sadarbības un spēju veidošanas darbībām.

(2)  dati vēl nav savākti.

(3)  dati vēl nav savākti, bet ir paredzēti NOPA datu bāzē.

(4)  dati ir pieejami (t. i., tie ir ietverti konkrētas valsts veidnēs vai citos pieejamos avotos), bet vēl nav apstiprināti, vai ir jāatjaunina.

(5)  NOPA pieejamie un apstiprinātie dati.


Top