Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0651

    2013/651/ES: Komisijas Īstenošanas lēmums ( 2013. gada 8. novembris ), ar ko apstiprina profilaktiskās vakcinācijas plānu pret zemas patogenitātes putnu gripu meža pīļu saimniecībā Portugālē un atsevišķus noteikumus par to pārvietošanu un to produktu apriti (izziņots ar dokumenta numuru C(2013) 7310)

    OV L 302, 13.11.2013, p. 53–55 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2014

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2013/651/oj

    13.11.2013   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 302/53


    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS

    (2013. gada 8. novembris),

    ar ko apstiprina profilaktiskās vakcinācijas plānu pret zemas patogenitātes putnu gripu meža pīļu saimniecībā Portugālē un atsevišķus noteikumus par to pārvietošanu un to produktu apriti

    (izziņots ar dokumenta numuru C(2013) 7310)

    (Autentisks ir tikai teksts portugāļu valodā)

    (2013/651/ES)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes 2005. gada 20. decembra Direktīvu 2005/94/EK, ar ko paredz Kopienas pasākumus putnu gripas kontrolei un atceļ Direktīvu 92/40/EEK (1), un jo īpaši tās 57. panta 2. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Direktīvā 2005/94/EK ir paredzēts, ka dalībvalstis aizliedz vakcināciju pret putnu gripu to teritorijā, izņemot gadījumus, kad ārkārtas vakcinācija vai profilaktiskā vakcinācija tiek veikta saskaņā ar nosacījumiem, kas izklāstīti minētās direktīvas IX nodaļas attiecīgajās iedaļās.

    (2)

    Direktīvas 2005/94/EK IX nodaļas 3. iedaļā ir paredzēts, ka dalībvalstis var ieviest mājputnu profilaktisku vakcināciju kā ilgtermiņa pasākumu šīs slimības kontrolei, ja tās uzskata, pamatojoties uz riska novērtējumu, ka noteikti to teritorijas apgabali, putnkopības nozares veidi vai konkrētas mājputnu kategorijas ir pakļautas riskam inficēties ar putnu gripu.

    (3)

    Turklāt 52. panta 1. punkta c) apakšpunktā ir noteikts, ka dalībvalstīm jānodrošina, lai mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu vakcinēšanai pret putnu gripu izmanto vakcīnas, kas ir atļautas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/82/EK (2) vai Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 726/2004 (3).

    (4)

    Pēc zemas patogenitātes putnu gripas uzliesmojumiem 2007. un 2008. gadā dažās mājputnu saimniecībās Portugāles centrālajā un rietumu daļā, jo īpaši saimniecībās, kurās tur medību resursu atjaunošanai paredzētus mājputnus, saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2008/285/EK (4) tika īstenots ārkārtas vakcinācijas plāns, un minētā slimība tika izskausta.

    (5)

    Tomēr saskaņā ar riska novērtēšanas rezultātiem augstvērtīgas meža vaislas pīles vienā saimniecībā, kas atrodas Vila Nova da Barquinha pašvaldībā Lisboa e Vale do Tejo, Ribatejo Norte reģionā, joprojām ir pakļautas iespējamam putnu gripas infekcijas riskam, ņemot vērā varbūtēju netiešu kontaktu ar savvaļas putniem.

    (6)

    Tāpēc Portugāle iesniedza apstiprināšanai Komisijā profilaktiskās vakcinācijas plānu pret putnu gripu kā ilgtermiņa pasākumu līdz 2009. gada 31. jūlijam. Minētais plāns tika apstiprināts ar Komisijas Lēmumu 2008/838/EK (5). Portugāles iesniegtie papildu plāni profilaktiskai vakcinācijai pret zemas patogenitātes putnu gripu tika apstiprināti ar Komisijas Lēmumu 2010/189/ES (6) un Komisijas Īstenošanas lēmumu 2012/110/ES (7).

    (7)

    Ar Īstenošanas lēmumu 2012/110/ES apstiprināto plānu profilaktiskai vakcinācijai pret zemas patogenitātes putnu gripu Portugāle īstenoja līdz 2013. gada 31. jūlijam. Kā paredzēts minētā lēmuma 8. pantā, Portugāle iesniedza ziņojumu par šā plāna īstenošanu Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgajai komitejai. Šajā ziņojumā norādīts, ka vīrusa cirkulācija ir veiksmīgi novērsta vakcinētajās meža putnu saimēs, kā arī apkārtējās mājputnu saimniecībās.

    (8)

    Portugāle 2013. gada 26. augustā iesniedza apstiprināšanai Komisijā jaunu plānu profilaktiskai vakcinācijai pret zemas patogenitātes putnu gripu. Šis plāns jāpiemēro līdz 2014. gada 31. decembrim (turpmāk “profilaktiskās vakcinācijas plāns”).

    (9)

    Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes 2005. (8), 2007. (9) un 2008. gada (10) zinātniskie atzinumi apstiprināja, ka profilaktiskā vakcinācija ir vērtīgs līdzeklis, lai papildinātu putnu gripas kontroles pasākumus.

    (10)

    Turklāt, lai atklātu iespējamu slēpta vīrusa klātbūtni vakcinētajos putnos, būtu jāveic uzraudzība un laboratorijas pārbaudes saimniecībā, kurā tur vakcinētās meža pīles un nevakcinētos kontrolputnus, kā norādīts profilaktiskās vakcinācijas plānā, tostarp būtu jāveic šo mājputnu individuāla identifikācija.

    (11)

    Turklāt ir lietderīgi vakcinēto meža pīļu, to inkubējamo olu un no vakcinētajām pīlēm iegūto meža pīļu pārvietošanai noteikt atsevišķus ierobežojumus saskaņā ar profilaktiskās vakcinācijas plānu. Ņemot vērā meža pīļu nelielo skaitu saimniecībā, kurā jāveic profilaktiskā vakcinācija, kā arī izsekojamības un loģistikas labad vakcinētās meža pīles nedrīkst pārvietot no minētās saimniecības, bet reproduktīvā cikla beigās tās būtu jānonāvē saskaņā ar Padomes Regulas (EK) Nr. 1099/2009 (11) 18. panta prasībām un būtu jālikvidē drošā veidā saskaņā ar Komisijas Regulā (ES) Nr. 142/2011 (12) noteiktajām prasībām.

    (12)

    Portugāle ir veikusi papildu pasākumus saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2006/605/EK (13) tirdzniecībai ar mājputniem, kas paredzēti, lai atjaunotu medību resursu piedāvājumu.

    (13)

    Lai samazinātu ekonomisko ietekmi uz attiecīgo saimniecību, būtu jāparedz zināmas atkāpes no pārvietošanas ierobežojumiem attiecībā uz meža pīlēm, kuras iegūtas no vakcinētajām meža pīlēm, ja šāda pārvietošana nepalielina putnu gripas izplatīšanās risku un ja tiek veikta oficiāla uzraudzība un ievērotas īpašās dzīvnieku veselības prasības Savienības iekšējā tirdzniecībā.

    (14)

    Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju attiecībā uz zemas patogenitātes putnu gripu Portugālē, risku, kas saistīts ar attiecīgās saimniecības veidu, un ierobežoto profilaktiskās vakcinācijas plāna darbības jomu, plāns būtu jāapstiprina un jāīsteno līdz 2014. gada 31. decembrim.

    (15)

    Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Priekšmets un darbības joma

    1.   Ar šo lēmumu nosaka atsevišķus pasākumus, kas jāpiemēro Portugālē vienā saimniecībā Vila Nova da Barquinha pašvaldībā, Lisboa e Vale do Tejo, Ribatejo Norte reģionā, ja profilaktiskā vakcinācija meža pīlēm (Anas platyrhynchos), kuras paredzētas, lai atjaunotu medību resursu piedāvājumu (“meža pīles”), tiek veikta saimniecībā, kas pakļauta putnu gripas vīrusa ievazāšanas riskam.

    Pasākumi ir šādi:

    a)

    atsevišķi ierobežojumi, kas attiecas uz vakcinētu meža pīļu, to inkubējamo olu un no tām iegūtu meža pīļu pārvietošanu Portugālē un nosūtīšanu no Portugāles;

    b)

    vakcinēto meža pīļu iznīcināšana.

    2.   Šo lēmumu piemēro, neskarot aizsardzības pasākumus, kas Portugālei jāveic saskaņā ar Direktīvu 2005/94/EK un Lēmumu 2006/605/EK.

    2. pants

    Profilaktiskās vakcinācijas plāna apstiprināšana

    1.   Plāns profilaktiskai vakcinācijai pret zemas patogenitātes putnu gripu Portugālē, ko Portugāle iesniedza Komisijai 2013. gada 26. augustā, ir apstiprināts līdz 2014. gada 31. decembrim (“profilaktiskās vakcinācijas plāns”).

    2.   Komisija publicē profilaktiskās vakcinācijas plānu savā tīmekļa vietnē.

    3. pants

    Profilaktiskās vakcinācijas plāna īstenošanas nosacījumi

    1.   Portugāle nodrošina, ka profilaktiskās vakcinācijas plāns tiek īstenots, izmantojot monovalentu inaktivētu vakcīnu, kas satur putnu gripas apakštipu H5 un ir atļauta saskaņā ar Direktīvu 2001/82/EK vai Regulu (EK) Nr. 726/2004.

    2.   Portugāle nodrošina, ka profilaktiskās vakcinācijas plāns tiek īstenots, kā paziņots.

    4. pants

    Vakcinēto meža pīļu marķēšana un to pārvietošanas, nosūtīšanas un iznīcināšanas ierobežojumi

    Portugāle nodrošina, ka vakcinētās meža pīles 1. panta 1. punktā minētajā saimniecībā:

    a)

    ir atsevišķi marķētas;

    b)

    netiek pārvietotas uz citām mājputnu saimniecībām Portugālē;

    c)

    netiek nosūtītas no Portugāles.

    Pēc reproduktīvā perioda šīs meža pīles nonāvē saimniecībā, kas minēta šā lēmuma 1. panta 1. punktā, saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1099/2009 18. panta prasībām, un to liemeņus drošā veidā iznīcina saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 142/2011 prasībām.

    5. pants

    Pārvietošanas un nosūtīšanas ierobežojumi inkubējamām olām, kas iegūtas no 1. panta 1. punktā minētās saimniecības meža pīlēm

    Portugāle nodrošina, ka inkubējamās olas, kas iegūtas no meža pīlēm 1. panta 1. punktā minētajā saimniecībā:

    a)

    pārvieto tikai uz inkubatoru Portugālē;

    b)

    netiek nosūtītas no Portugāles.

    6. pants

    No vakcinētajām meža pīlēm iegūtu meža pīļu pārvietošanas un nosūtīšanas ierobežojumi

    1.   Portugāle nodrošina, ka meža pīles, kas iegūtas no vakcinētajām meža pīlēm, kas ir to vecāki, tikai pēc izšķilšanās pārvieto no 1. panta 1. punktā minētās saimniecības uz saimniecību, kas atrodas minētās saimniecības apkārtnē.

    Šo zonu nosaka un identificē Portugāle, kā paredzēts profilaktiskās vakcinācijas plānā.

    2.   Atkāpjoties no 1. punkta, meža pīles, kas iegūtas no vakcinētajām meža pīlēm, kuras ir to vecāki, un kas ir vecākas par četriem mēnešiem, var:

    a)

    izlaist savvaļā Portugālē; vai

    b)

    nosūtīt no Portugāles ar nosacījumu, ka:

    i)

    profilaktiskās vakcinācijas plānā paredzēto uzraudzības un laboratorijas testu rezultāti ir labvēlīgi;

    ii)

    ir izpildīti Lēmumā 2006/605/EK paredzētie nosacījumi tādu mājputnu nosūtīšanai, kuri paredzēti medību resursu piedāvājuma atjaunošanai.

    7. pants

    Veselības sertifikācija Savienības iekšējai tirdzniecībai ar meža pīlēm, kas iegūtas no vakcinētām meža pīlēm

    Portugāle nodrošina, lai veselības sertifikātos, ko izmanto Savienības iekšējā tirdzniecībā ar mājputniem, kas paredzēti, lai atjaunotu medību resursu piedāvājumu, un ko pievieno meža pīlēm, kas nosūtītas saskaņā ar 6. panta 2. punkta b) apakšpunktu, būtu šāds teikums:

    “Šajā sūtījumā iekļauto dzīvnieku veselības stāvoklis atbilst Komisijas Īstenošanas lēmumam 2013/651/ES (14).

    8. pants

    Ziņojumi

    Viena mēneša laikā pēc šā lēmuma paziņošanas dienas Portugāle iesniedz Komisijai ziņojumu par profilaktiskās vakcinācijas plāna īstenošanu un pēc tam reizi sešos mēnešos sniedz ziņojumus Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas sanāksmē.

    9. pants

    Piemērojamība

    Šo lēmumu piemēro līdz 2014. gada 31. decembrim.

    10. pants

    Adresāts

    Šis lēmums ir adresēts Portugāles Republikai.

    Briselē, 2013. gada 8. novembrī

    Komisijas vārdā

    Komisijas loceklis

    Tonio BORG


    (1)  OV L 10, 14.1.2006., 16. lpp.

    (2)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 6. novembra Direktīva 2001/82/EK par Kopienas kodeksu attiecībā uz veterinārajām zālēm (OV L 311, 28.11.2001., 1. lpp.).

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 31. marta Regula (EK) Nr. 726/2004, ar ko nosaka cilvēkiem paredzēto un veterināro zāļu reģistrēšanas un uzraudzības Kopienas procedūras un izveido Eiropas Zāļu aģentūru (OV L 136, 30.4.2004., 1. lpp.).

    (4)  Komisijas 2008. gada 19. marta Lēmums 2008/285/EK par meža pīļu ārkārtas vakcināciju pret zemas patogenitātes putnu gripu Portugālē un par atsevišķiem pasākumiem, ar ko ierobežo šādu mājputnu pārvietošanu un to produktu apriti (OV L 92, 3.4.2008., 37. lpp.).

    (5)  Komisijas 2008. gada 3. novembra Lēmums 2008/838/EK par meža pīļu profilaktisko vakcināciju pret zemas patogenitātes putnu gripu Portugālē un par atsevišķiem pasākumiem, ar ko ierobežo šādu mājputnu pārvietošanu un to produktu apriti (OV L 299, 8.11.2008., 40. lpp.).

    (6)  Komisijas 2010. gada 29. marta Lēmums 2010/189/ES par meža pīļu profilaktisko vakcināciju pret zemas patogenitātes putnu gripu Portugālē un par atsevišķiem pasākumiem, ar ko ierobežo šādu mājputnu pārvietošanu un to produktu apriti (OV L 83, 30.3.2010., 62. lpp.).

    (7)  Komisijas 2012. gada 10. februāra Īstenošanas lēmums 2012/110/ES par meža pīļu profilaktisko vakcināciju pret zemas patogenitātes putnu gripu Portugālē un par atsevišķiem pasākumiem, ar ko ierobežo šādu mājputnu pārvietošanu un to produktu apriti (OV L 50, 23.2.2012., 46. lpp.).

    (8)  Scientific Opinion on Animal health and welfare aspects of Avian Influenza (Zinātniskais atzinums par dzīvnieku veselības un labturības aspektiem saistībā ar putnu gripu) (The EFSA Journal (2005) 266, 1–21).

    (9)  Scientific Opinion on Vaccination against avian influenza of H5 and H7 subtypes in domestic poultry and captive birds (Zinātniskais atzinums par vakcināciju pret putnu gripas H5 un H7 apakštipa vīrusu mājputniem un nebrīvē turētiem putniem) (The EFSA Journal (2007) 489).

    (10)  Scientific Opinion on Animal health and welfare aspects of avian influenza and the risks of its introduction into the EU poultry holdings (Zinātniskais atzinums par dzīvnieku veselības un labturības aspektiem saistībā ar putnu gripu un tās ieviešanās risku mājputnu saimniecībās ES) (The EFSA Journal (2008) 715, 1–161).

    (11)  Padomes 2009. gada 24. septembra Regula (EK) Nr. 1099/2009 par dzīvnieku aizsardzību nonāvēšanas laikā (OV L 303, 18.11.2009., 1. lpp.).

    (12)  Komisijas 2011. gada 25. februāra Regula (ES) Nr. 142/2011, ar kuru īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1069/2009, ar ko nosaka veselības aizsardzības noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem un atvasinātajiem produktiem, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam, un īsteno Padomes Direktīvu 97/78/EK attiecībā uz dažiem paraugiem un precēm, kam uz robežas neveic veterinārās pārbaudes atbilstīgi minētajai direktīvai (OV L 54, 26.2.2011., 1. lpp.).

    (13)  Komisijas 2006. gada 6. septembra Lēmums 2006/605/EK par dažiem aizsardzības pasākumiem sakarā ar Kopienas iekšējo tirdzniecību ar mājputniem, kas domāti medību resursu atjaunošanai (OV L 246, 8.9.2006., 12. lpp.).

    (14)  OV L 302, 13.11.2013., 53. lpp.”


    Top