EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0479

2011/479/: Komisijas Lēmums ( 2011. gada 27. jūlijs ) par drošības prasībām, kuras saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/95/EK jāiekļauj Eiropas standartos attiecībā uz vingrošanas aprīkojumu Dokuments attiecas uz EEZ

OV L 197, 29.7.2011, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/479/oj

29.7.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 197/13


KOMISIJAS LĒMUMS

(2011. gada 27. jūlijs)

par drošības prasībām, kuras saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/95/EK jāiekļauj Eiropas standartos attiecībā uz vingrošanas aprīkojumu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2011/479/ES)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 3. decembra Direktīvu 2001/95/EK par produktu vispārēju drošību (1) un jo īpaši tās 4. panta 1. punkta a) apakšpunktu,

tā kā:

(1)

Direktīvā 2001/95/EK paredzēts, ka Eiropas standartus izveido Eiropas mēroga standartizācijas struktūras. Šādiem standartiem jānodrošina produktu atbilstība minētajā direktīvā ietvertajai vispārējās drošības prasībai.

(2)

Saskaņā ar Direktīvu 2001/95/EK ražojumu uzskata par drošu, ja tas atbilst brīvprātīgi ieviestiem valsts standartiem, kuros transponēti Eiropas standarti, uz kuriem Komisija ir publicējusi atsauces Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

(3)

Direktīvas 2001/95/EK 4. pantā izklāstīta procedūra par Eiropas standartu izstrādi. Saskaņā ar minēto procedūru Komisija nosaka konkrētas drošības prasības, kurām jāatbilst Eiropas standartiem, un pēc tam, pamatojoties uz šīm prasībām, pilnvaro Eiropas standartizācijas struktūras izstrādāt minētos standartus.

(4)

Komisijai Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī jāpublicē atsauces uz Eiropas standartiem, kuri pieņemti atbilstīgi iepriekšminētajai procedūrai. Saskaņā ar Direktīvas 2001/95/EK 4. panta 2. punkta otro daļu atsauces uz Eiropas standartiem, kurus pieņēmušas Eiropas standartizācijas struktūras, pirms šī direktīva stājusies spēkā, drīkst publicēt Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, pat ja Komisija nav piešķīrusi pilnvarojumu, bet ja minētie standarti atbilst šajā direktīvā noteiktajai vispārējās drošības prasībai.

(5)

Saskaņā ar Lēmumu 2005/718/EK (2) Komisija Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī ir publicējusi atsauces uz septiņiem Eiropas standartiem par vingrošanas aprīkojuma drošumu.

(6)

Septiņi Eiropas standarti par vingrošanas aprīkojuma drošumu, kas minēti Lēmumā 2005/718/EK, nav pamatoti ar Komisijas pilnvarojumu, kas pieņemts saskaņā ar Direktīvas 2001/95/EK 4. panta 1. punktu.

(7)

Viens no minētajiem standartiem, EN 913:1996, ir aizstāts ar jaunu versiju, EN 913:2008. Standarta jaunā versija tika pieņemta pēc Direktīvas 2001/95/EK stāšanās spēkā, tāpēc atsauci uz šo standartu nevar publicēt Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, jo tas ir izstrādāts bez Komisijas pilnvarojuma, ieskaitot konkrētas drošības prasības.

(8)

Lai izvērtētu jauno versiju un jebkuras turpmākās Eiropas standartu versijas attiecībā uz vingrošanas aprīkojumu atbilstību Direktīvas 2001/95/EK vispārējās drošības prasībai, ir atkārtoti jānosaka procedūra, kas izklāstīta minētās direktīvas 4. pantā.

(9)

Tāpēc Komisijai jānosaka konkrētas drošības prasības attiecībā uz vingrošanas aprīkojumu, lai varētu pilnvarot Eiropas standartizācijas struktūras izstrādāt attiecīgus Eiropas standartus vingrošanas aprīkojumam, pamatojoties uz šīm prasībām.

(10)

Tad, kad attiecīgie standarti ir pieejami, un ar nosacījumu, ka Komisija saskaņā ar procedūru, kas noteikta Direktīvas 2001/95/EK 4. panta 2. punktā, nolemj publicēt atsauces uz tiem Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, vingrošanas aprīkojums būtu uzskatāms par atbilstošu vispārējās drošības prasībām minētajā direktīvā, ciktāl tas attiecas uz drošības prasībām standartos.

(11)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kura izveidota saskaņā ar Direktīvas 2001/95/EK 15. pantu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Šajā lēmumā “vingrošanas aprīkojums” ir aprīkojums, ko izmanto treniņos, vingrojumos vai sacensībās, ieskaitot gan grupu, gan individuālus treniņus. Minētais aprīkojums novietots uz grīdas vai piestiprināts pie griestiem vai sienas, vai citas nesošas konstrukcijas. To var uzstādīt pastāvīgi vai tā, lai to var pārvietot un mainīt pēc lietojuma vajadzības.

2. pants

Šā lēmuma pielikumā ir noteiktas konkrētas drošības prasības visiem 1. pantā minētajiem ražojumiem, kas jāiekļauj Eiropas standartos atbilstīgi Direktīvas 2001/95/EK 4. pantam.

3. pants

Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2011. gada 27. jūlijā

Komisijas vārdā

priekšsēdētājs

José Manuel BARROSO


(1)  OV L 11, 15.1.2002., 4. lpp.

(2)  OV L 271, 15.10.2005., 51. lpp.


PIELIKUMS

KONKRĒTAS DROŠĪBAS PRASĪBAS ATTIECĪBĀ UZ VINGROŠANAS APRĪKOJUMU

I   Daļa

Ražojums un ražojuma definīcija

Šis pilnvarojums attiecas uz vingrošanas aprīkojumu, ko izmanto treniņos, vingrojumos vai sacensībās, ieskaitot gan grupu, gan individuālus treniņus. Minētais aprīkojums novietots uz grīdas vai piestiprināts pie griestiem vai sienas, vai citas nesošas konstrukcijas. To var uzstādīt pastāvīgi vai tā, lai to var pārvietot un mainīt pēc lietojuma vajadzības.

Attiecībā uz konkrētu vingrošanas aprīkojumu vispārējās prasības tiek papildinātas ar papildu drošības prasībām.

II   Daļa

A.   Vispārējās drošības prasības

Ražojumiem jāatbilst vispārējās drošības prasībai, kas paredzēta Direktīvā 2001/95/EK, un tiem jābūt “drošiem” minētās direktīvas 2. panta b) punkta nozīmē. Konkrēti, ražojumu uzskata par drošu normālos un pamatoti prognozējamos izmantošanas apstākļos, ieskaitot tā uzglabāšanu, drošu piegādi uz uzglabāšanas vietu, uzstādīšanu un apkopi, demontāžu visā izmantošanas periodā. Ražojumam jābūt drošam arī profesionāliem lietotājiem (piemēram, treneriem, skolotājiem).

Lietojot vingrošanas aprīkojumu normālos un pamatoti prognozējamos izmantošanas apstākļos, līdz minimumam jāsamazina risks iegūt traumu vai veselības un drošuma apdraudējumu. Neviena no aprīkojuma daļām, kas pieejama lietotājam normālas vai paredzētas izmantošanas laikā, nedrīkst radīt fiziskus bojājumus vai ietekmēt viņa veselību.

Minēto ražojumu visbiežāk paredzēts izmantot, lai trenētu bērnus (piemēram, skolās, sporta klubos), kuri parasti mazāk apzinās riska nopietnību nekā pieaugušie. Ja risku nevar pietiekami samazināt, izstrādājot ražojumu vai ar aizsardzības pasākumiem, potenciālais risks jānorāda ar ražojumu saistītā informācijā, kas paredzēta atbildīgajām personām.

Lietotājiem jābūt informētiem par iespējamo risku un bīstamību un kā to novērst.

B.   Konkrētās drošības prasības

Piemērojot vispārējās drošības prasības, kas minētas Direktīvā 2001/95/EK, jāņem vērā vismaz šādi apsvērumi:

a)

virsmas apdare;

b)

atstarpes un vietas aprīkojumā, kuras bīdās/saspiež/sakniebj;

c)

nejauša nomešana;

d)

kritiens no augstuma;

e)

stabilitāte un stiprums;

f)

regulēšanas ierīces;

g)

polsterētas virsmas triecienizturība;

h)

marķējums. Uz visa vingrošanas aprīkojuma jābūt atrodamai šādai informācijai:

1)

attiecīgā Eiropas standarta numurs;

2)

nosaukums, preču zīme vai citi ražotāja, mazumtirgotāja vai importētāja identificēšanas parametri;

3)

ražošanas gads;

4)

maksimālais lietotāju skaits, kuram aprīkojums ir paredzēts;

5)

lietošanas instrukcija;

i)

iesprūšana un nožņaugšanās;

j)

sadursme;

k)

izturība;

l)

elektrošoks.

Turklāt ņem vērā šādus īpašus riskus:

a)

risks, ko rada nepietiekama aprīkojuma slodzes izturība, ņemot vērā izmantoto materiālu stiprumu, stingrību un elastību;

b)

risks, ko rada aprīkojuma stabilitātes zudums, ņemot vērā aprīkojuma stiprinājumu un grīdu, kā arī iespējamo slodzi uz aprīkojumu;

c)

risks, ko rada elektroenerģijas un funkcionējošu strāvas ķēžu izmantošana;

d)

risks, ko rada mehāniskās enerģijas vai hidroenerģijas izmantošana;

e)

risks, ko rada aprīkojuma izmantošana, tostarp kritieni, brūces, iesprūšana, nosmakšana, sadursmes un ķermeņa pārslodze;

f)

risks, ko rada aprīkojuma pieejamība, tostarp pieejamība defektu gadījumos un ārkārtas situācijās;

g)

risks, ko rada aprīkojuma un nejaušu blakusstāvētāju (piemēram, skatītāju) iespējamā sadursme;

h)

risks, ko rada nepietiekama apkope;

i)

risks, ko rada aprīkojuma montāža, demontāža un darbības, ko veic ar šo aprīkojumu;

j)

risks, ko rada ķīmisko vielu iedarbība.

Piemērojot vispārējās drošības prasības, kas minētas Direktīvā 2001/95/EK, jāņem vērā vismaz šādi testi:

a)

iesprūšanas noteikšana;

b)

mehāniska noslogošana, lai noteiktu stabilitāti un stiprumu;

c)

polsterējuma triecienizturības noteikšana;

d)

testa ziņojums.

C.   Vingrošanas aprīkojuma piemēri

Piemērojot vispārējās drošības prasības, kas minētas Direktīvā 2001/95/EK, turpmāk norādītajā sarakstā, kas nav izsmeļošs, ir dažāda veida vingrošanas aprīkojuma piemēri:

a)

parastās līdztekas un asimetrisko/parasto līdzteku apvienojums;

b)

asimetriskās līdztekas;

c)

lēkšanas ierīces;

d)

zirgi un buki;

e)

horizontālās līdztekas;

f)

vingrošanas siena, režģu kāpnes un kāpšanas iekārtas;

g)

līdzsvara baļķi;

h)

piekārtie vingrošanas riņķi;

i)

batuti;

j)

vingrošanas galdi atbalsta lēcieniem.


Top