Stabilizacijos ir asociacijos susitarimas su Serbija
DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Europos Bendrijų ir Serbijos Respublikos stabilizacijos ir asociacijos susitarimas
Sprendimas 2013/490/ES, Euratomas dėl Europos Bendrijų ir Serbijos Respublikos stabilizacijos ir asociacijos susitarimo sudarymo
KOKS ŠIO SPRENDIMO IR ŠIO SUSITARIMO TIKSLAS?
Šiuo sprendimu Europos Sąjunga (ES) sudaro Stabilizacijos ir asociacijos susitarimą (SAS) su Serbija.
Susitarimo tikslai:
- remti Serbijos pastangas stiprinti demokratiją ir teisinę valstybę;
- prisidėti prie politinio, ekonominio bei institucijų stabilumo Serbijoje ir prie regiono stabilizavimo;
- sukurti tinkamas sąlygas politiniam dialogui, kad ES ir Serbija galėtų užmegzti glaudžius politinius tarpusavio santykius;
- remti Serbijos pastangas vystyti ekonominį ir tarptautinį bendradarbiavimą, taip pat padėti jai derinti jos teisės aktus su ES teisės aktais;
- remti Serbijos pastangas baigti perėjimo į veikiančią rinkos ekonomiką laikotarpį;
- skatinti darnius ekonominius santykius ir palaipsniui vystyti ES ir Serbijos laisvosios prekybos zoną;
- skatinti regionų bendradarbiavimą visose šiame susitarime nustatytose srityse.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
SAS sudaro dešimt antraštinių dalių.
1.
Bendrieji principaiSAS grindžiamas keletu esminių principų. Serbija sutinka:
- gerbti demokratijos principus, žmogaus teises, tarptautinės teisės principus, įskaitant visapusišką bendradarbiavimą su Tarptautiniu baudžiamuoju tribunolu buvusiajai Jugoslavijai, teisinę valstybę ir rinkos ekonomikos principus;
- bendradarbiauti kovojant su masinio naikinimo ginklų (MNG) ir jų gabenimo priemonių platinimu ir prisidėti prie tos kovos, be kita ko:
- imdamasi veiksmų, kad būtų atitinkamai pasirašytos, ratifikuotos (arba prisijungta prie jų) ir visiškai įgyvendintos visos kitos susijusios tarptautinės priemonės,
- sukurdama veiksmingą nacionalinės eksporto kontrolės sistemą, kurią sudaro su MNG susijusių prekių eksporto ir tranzito kontrolė, įskaitant galutinio dvigubos paskirties technologijų naudojimo kontrolę, ir kurioje numatytos veiksmingos sankcijos už eksporto kontrolės pažeidimus;
- vykdyti tarptautinius įsipareigojimus;
- skatinti tarptautinę ir regioninę taiką bei stabilumą ir plėtoti gerus kaimyninius santykius su kitomis regiono šalimis, tame tarpe toliau skatinti bendradarbiavimą;
- kovoti su terorizmu.
2.
Politinis dialogasAbiejų šalių politinis dialogas toliau plėtojamas. Juo visų pirma bus skatinama:
- užtikrinti visišką Serbijos integraciją į demokratinių tautų bendriją ir laipsnišką suartėjimą su ES;
- mažinti šalių nuomonių dėl tarptautinių klausimų, įskaitant bendros užsienio ir saugumo politikos klausimus, skirtumus;
- užtikrinti regionų bendradarbiavimą ir gerų kaimyninių santykių plėtojimą;
- užtikrinti bendrą nuomonę apie saugumą ir stabilumą Europoje, įskaitant bendradarbiavimą ES bendros užsienio ir saugumo politikos srityse.
3.
Regionų bendradarbiavimasSerbija turi:
- aktyviai skatinti regionų bendradarbiavimą;
- pradėti derybas su šalimis, kurios jau yra su ES pasirašiusios SAS, siekdama sudaryti dvišalius susitarimus dėl regionų bendradarbiavimo;
- palaikyti regioninį bendradarbiavimą su stabilizacijos ir asociacijos procese (SAP) dalyvaujančiomis šalimis tam tikrose arba visose bendradarbiavimo srityse, kurioms taikomas šis susitarimas;
- skatinti bendradarbiavimą ir sudaryti, jeigu įmanoma, bendradarbiavimo susitarimus su bet kuriomis ES šalimis kandidatėmis, nedalyvaujančiomis SAP. Ji taip pat turi pradėti derybas su Turkija, siekdama sudaryti susitarimą, kuriuo sukuriama laisvosios prekybos zona.
ES gali remti regioninio ar tarpvalstybinio masto projektus vykdydama savo techninės pagalbos programas.
4.
Laisvas prekių judėjimas- Abi šalys yra įsipareigojusios palaipsniui, per ne daugiau kaip šešerius metus sukurti dvišalę laisvosios prekybos zoną.
- SAS nustatomas procesas, kaip mažinti ir pašalinti muitus ir kvotas prekėms iš ES ir Serbijos.
5.
Darbuotojų judėjimas, įsisteigimas, paslaugų teikimas ir kapitalo judėjimas- ES šalies teritorijoje teisėtai dirbantiems Serbijos piliečiams taikoma tvarka negali diskriminuoti jų, palyginti su tos šalies piliečiais. Serbija turi taikyti tokią pat tvarką ES darbuotojams.
- Būtina nustatyti teisėtai ES šalies teritorijoje dirbantiems Serbijos piliečiams ir teisėtai toje šalyje gyvenantiems jų šeimos nariams taikomų socialinės apsaugos sistemų derinimo taisykles. Serbija turi taikyti panašią tvarką ES darbuotojams.
- Įmonėms (taip pat dukterinėms įmonėms ir filialams), kurios vykdo veiklą kitos šalies teritorijoje, turi būti taikoma ne mažiau palanki tvarka nei toje teritorijoje įsisteigusioms įmonėms.
- Abi šalys privalo imtis veiksmų, kad palaipsniui sudarytų paslaugų teikimo galimybes savo bendrovėms ar piliečiams kitos šalies teritorijoje.
- Mokėjimų balanso einamosios sąskaitos ES ir Serbijos tarpusavio mokėjimus ir pervedimus turi būti leidžiama vykdyti laisvai konvertuojama valiuta.
6.
Nacionalinės teisės aktų derinimas su ES teisės aktais- Serbija sutinka, kad galiojantys ir būsimi teisės aktai palaipsniui būtų suderinti su ES acquis ir tokie teisės aktai būtų tinkamai įgyvendinami bei užtikrinamas jų taikymas.
- Abi pusės yra saistomos konkurencijos taisyklių, pagrįstų ES teise ir susijusių su veiksmais, galinčiais paveikti prekybą tarp abiejų šalių.
7.
Teisingumas, laisvė ir saugumasBendradarbiavimas sutelkiamas į keletą konkrečių sričių, įskaitant:
- teisinės valstybės principų konsolidavimą ir institucijų stiprinimą visų lygių administracinėse srityse apskritai, bet visų pirma teisėsaugos, teisingumo administravimo ir kovos su korupcija srityse;
- vizas, sienų kontrolę, prieglobstį ir migraciją;
- neteisėtos migracijos prevenciją ir kontrolę, readmisiją;
- pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevenciją;
- bendradarbiavimą draudžiamų narkotikų srityje;
- organizuoto nusikalstamumo, terorizmo ir kitų neteisėtų veikų prevenciją ir kovą su jomis.
8.
Bendradarbiavimo politikaES ir Serbija sutinka glaudžiai bendradarbiauti įvairiose politikos srityse, kaip antai ekonominės ir prekybos politikos, pramoninio bendradarbiavimo, švietimo ir mokymo, siekdamos prisidėti prie Juodkalnijos vystymosi ir augimo potencialo. Šis bendradarbiavimas sustiprins esamus ekonominius ryšius ir suteiks naudos abiem šalims.
9.
Finansinis bendradarbiavimas- Siekdama šio susitarimo tikslų, Serbija gali gauti ES finansinę paramą subsidijų ir paskolų forma, įskaitant Europos investicijų banko paskolas.
- ES finansinė parama teikiama atsižvelgiant į padarytą pažangą siekiant įvykdyti Kopenhagos kriterijus.
10.
PriežiūraSAS įsteigiama Stabilizacijos ir asociacijos taryba, kuri prižiūri SAS taikymą ir įgyvendinimą.
NUO KADA TAIKOMI ŠIS SPRENDIMAS IR SUSITARIMAS?
Sprendimas taikomas nuo 2013 m. liepos 22 d., o susitarimas – nuo 2013 m. rugsėjo 1 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIAI DOKUMENTAI
Europos Bendrijų bei jų valstybių narių ir Serbijos Respublikos stabilizacijos ir asociacijos susitarimas (OL L 278, 2013 10 18, p. 16–473)
Vėlesni susitarimo daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
2013 m. liepos 22 d. Tarybos ir Komisijos sprendimas 2013/490/ES, Euratomas dėl Europos Bendrijų bei jų valstybių narių ir Serbijos Respublikos stabilizacijos ir asociacijos susitarimo sudarymo (OL L 278, 2013 10 18, p. 14–15)
SUSIJĘ DOKUMENTAI
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2018 m. komunikatas dėl ES plėtros politikos“ (COM(2018) 450 final, 2018 4 17)
Komisijos tarnybų darbinis dokumentas „2018 m. Serbijos ataskaita“, pridedamas prie Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2018 m. komunikatas dėl ES plėtros politikos“ (SWD(2018) 152 final, 2018 4 17)
2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 332/2014 dėl tam tikros Europos Bendrijų bei jų valstybių narių ir Serbijos Respublikos stabilizacijos ir asociacijos susitarimo taikymo tvarkos (OL L 103, 2014 4 5, p. 10–14)
2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 231/2014, kuriuo nustatoma Pasirengimo narystei paramos priemonė (PNPP II) (OL L 77, 2014 3 15, p. 11–26)
paskutinis atnaujinimas 01.03.2019