Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2022)1200666

    2022 Strategic Foresight Report – Better understanding of the twinning between the green and digital transitions

    KVIETIMAS TEIKTI INFORMACIJĄ

    DĖL INICIATYVOS (be poveikio vertinimo)

    Šiuo dokumentu siekiama informuoti visuomenę ir suinteresuotuosius subjektus apie Komisijos darbą, kad jie galėtų teikti grįžtamąją informaciją ir veiksmingai dalyvauti konsultacijose.

    Šių grupių atstovus prašome išreikšti savo nuomonę apie Komisijos požiūrį į problemą ir galimus sprendimus, taip pat pateikti visą turimą svarbią informaciją.

    Siekiant kuo geriau panaudoti iš suinteresuotųjų subjektų gautą grįžtamąją informaciją, šį dokumentą reikėtų užbaigti kuo ankstesniu parengiamojo proceso etapu.

    Iniciatyvos pavadinimas

    2022 m. strateginio prognozavimo ataskaita. Geresnis žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos susiejimo supratimas

    Vadovaujantis GD (atsakingas skyrius)

    Europos Komisijos Generalinio sekretoriato Prognozavimo ir strateginės komunikacijos skyrius (A5)

    Tikėtinas iniciatyvos tipas

    Komisijos komunikatas

    Orientacinės datos

    2022 m. II ketv.

    Papildoma informacija

    https://ec.europa.eu/info/strategy/strategic-planning/strategic-foresight_lt 

    A. Politinės aplinkybės, problemos apibūdinimas ir subsidiarumo patikra

    Politinės aplinkybės

    ·Europos žaliuoju kursu siekiama pertvarkyti ES į teisingą ir klestinčią visuomenę, pasižyminčią modernia, efektyviai išteklius naudojančia ir konkurencinga ekonomika, kurioje iki 2050 m. grynasis išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis būtų nulinis, o ekonomikos augimas būtų atsietas nuo išteklių naudojimo. ES skaitmenine pertvarka siekiama į žmogų orientuotos, tvarios ir klestinčios skaitmeninės ateities, kurioje įmonės ir žmonės turėtų daugiau galių. Abu procesai vyksta tuo pačiu metu ir turi įtakos vienas kitam.

    ·Ši žalioji ir skaitmeninė pertvarka, t. y. dvejopa pertvarka, yra vienas svarbiausių ES politinės darbotvarkės prioritetų ir ji formuos Europą ir jos ateitį. 

    ·Siekdama ES tikslų – žalesnės, prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusios ir teisingesnės Europos – Komisija priėmė keletą iniciatyvų ir nustatė aiškius tikslus. 

    ·Norint pereiti prie žalesnės skaitmeninės visuomenės, reikia į ateitį orientuotos perspektyvos iki 2050 m. ir nuodugnios žaliųjų ir skaitmeninių sąsajų bei jų stiprinimo būdų analizės. Būtent taip prognozavimas gali suteikti papildomos naudos formuojant politiką. Prognozavimo būdu tyrinėjama ir numatoma ateitis ir tai padeda struktūriškai ir sistemingai pasinaudoti kolektyviniu intelektu, kad būtų galima numatyti pokyčius ir pagrįsti politikos iniciatyvas.

    ·Strateginio prognozavimo ataskaita yra Komisijos komunikatas ir kartu su juo neteikiama jokia kita iniciatyva. 

    Problema, kurią siekiama spręsti šia iniciatyva

    Klausimai ir problemos, į kuriuos reikia atsižvelgti

    ·2022 m. strateginio prognozavimo ataskaitoje daugiausia dėmesio bus skiriama geresniam žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos ryšio arba susiejimo supratimui. Žvelgiant į 2050 m. perspektyvą, bus nagrinėjamos šių dviejų pertvarkų tarpusavio sąsajos ir tai, kaip jos gali viena kitą sustiprinti. Ataskaitoje bus nagrinėjami šie klausimai: 

    ·Kokios yra pagrindinės sinergijos ir svarbiausi įtampos taškai, atsirandantys dėl dvejopos pertvarkos, pvz., elektros ir elektroninės įrangos atliekos, skaitmeninis anglies dioksido išmetimo rodiklis?

    ·Kokios yra pagrindinės technologijos, leisiančios sėkmingai vykdyti susiejimą? Kokios technologijos, susijusios su nuolatine skaitmenine pertvarka, gali padėti pasiekti Europos žaliojo kurso tikslus? 

    ·Koks yra netechnologinių veiksnių, pavyzdžiui, reguliavimo, finansavimo, elgsenos pokyčių, visuomenės pritarimo ir įgūdžių, vaidmuo dvejopoje pertvarkoje? 

    ES veiksmų pagrindas (teisinis pagrindas ir subsidiarumo patikra)

    Teisinis pagrindas

    ·Teisinio pagrindo nereikia, nes tai nėra teisėkūros iniciatyva. 

    ·Pirmininkė U. von der Leyen pavedė Komisijos pirmininko pavaduotojui Marošui Šefčovičiui vadovauti Komisijos pastangoms stiprinti įrodymais grindžiamo politikos formavimo kultūrą. Šiuo atžvilgiu metinių strateginio prognozavimo ataskaitų rengimas yra svarbus aspektas. Strateginio prognozavimo ataskaitomis grindžiamos Komisijos darbo programos ir daugiametis programavimas, o tam tikrais atvejais ir atskiros iniciatyvos. Šis strateginis prognozavimas vykdomas kaip dalyvaujamasis tarpsektorinis prognozavimo procesas, kuriam vadovauja Komisijos tarnybos, konsultuodamosi su valstybėmis narėmis (visų pirma per ES masto prognozavimo tinklą), diskutuodamos Europos strategijos ir politikos analizės sistemoje ir su įvairiais išorės suinteresuotaisiais subjektais.

    Praktinis ES veiksmų poreikis

    ·Klimato ir aplinkos pokyčiai kartu su skaitmeninimo procesu daro didelį poveikį ekonomikai ir europiečių gyvenimui. Šie pokyčiai vyksta visais lygmenimis – nuo visuomeninės politikos iki pasaulinių galios struktūrų. Siekiant paremti perėjimą prie žalios, skaitmeninės ir teisingesnės Europos, 2022 m. strateginio prognozavimo ataskaitoje bus pateikta analizė, apimanti laikotarpį iki 2050 m. Taip bus remiama pasirengimo kultūra ir įrodymais grindžiamas išankstinis politikos formavimas žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos srityje. 

    B. Iniciatyvos tikslas ir įgyvendinimo būdai

    ·Pagrindinis 2022 m. strateginio prognozavimo ataskaitos tikslas – padėti geriau analizuoti žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos susiejimą. Tuo tikslu ataskaitoje bus pateiktas į ateitį orientuotas požiūris tiek į sinergiją, tiek į svarbiausius įtampos taškus, atsirasiančius vykdant dvejopą pertvarką. Ataskaitoje bus nagrinėjama, kaip technologijos gali palengvinti pertvarką, ir bus apsvarstytas netechnologinių veiksnių vaidmuo.

    Tikėtinas poveikis

    ·Kaip ir ankstesnėmis strateginio prognozavimo ataskaitomis, 2022 m. ataskaita bus grindžiama Komisijos darbo programa ir daugiametis programavimas. 

    ·Ja taip pat galės remtis įvairių lygmenų politikos formuotojai ir sprendimus priimantys asmenys, nes joje bus pateikta žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos sąsajų prognozavimo analizė. 

    Poveikio vertinimas

    Klausimai ir problemos, į kuriuos reikia atsižvelgti

    ·2022 m. strateginio prognozavimo ataskaita nėra teisėkūros iniciatyva. Šia ataskaita siekiama pagrįsti ES politikos formavimą; ja nėra tiesiogiai įgyvendinama ES politika. Todėl poveikio vertinimo nereikia.

    ·Kadangi ataskaita pateikiama kaip Komisijos komunikatas, kartu su ja neteikiama jokia kita iniciatyva ir nėra jokių tiesioginių įgyvendinimo kliūčių, į kurias reikėtų atsižvelgti. 

    Konsultacijų strategija

    Klausimai ir problemos, į kuriuos reikia atsižvelgti

    ·Rengiant 2022 m. strateginio prognozavimo ataskaitą paskelbtas kvietimas teikti informaciją bus naudingas didinant įvairių suinteresuotųjų subjektų, įskaitant verslo ir mokslinių tyrimų bendruomenę, informuotumą susiejimo klausimu. Konsultacijos vyks 4 savaites. Atsakymus galima teikti 24 oficialiosiomis ES kalbomis adresu https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_lt. 

    ·Komisija per ES masto prognozavimo tinklą į prognozavimo procesą įtrauks valstybes nares, o per Europos strategijos ir politinės analizės sistemą (ESPAS) – kitas ES institucijas. Jame taip pat dalyvaus išorės suinteresuotieji subjektai, įskaitant verslo ir mokslinių tyrimų bendruomenę, ekspertų grupes ir kitus subjektus. 

    ·Rengdama 2022 m. strateginio prognozavimo ataskaitą Europos Komisija remsis šio kvietimo teikti informaciją rezultatais. 

    Top