Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document E2006C0144

    2006 m. gegužės 11 d. ELPA priežiūros institucijos rekomendacija Nr. 144/06/COL dėl dioksinų, furanų ir PCB sumažinimo pašaruose ir maisto produktuose

    OL L 366, 2006 12 21, p. 93–95 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2006/144/oj

    21.12.2006   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 366/93


    ELPA PRIEŽIŪROS INSTITUCIJOS REKOMENDACIJA

    Nr. 144/06/COL

    2006 m. gegužės 11 d.

    dėl dioksinų, furanų ir PCB sumažinimo pašaruose ir maisto produktuose

    ELPA PRIEŽIŪROS INSTITUCIJA,

    atsižvelgdama į Europos ekonominės erdvės susitarimą, ypač į jo 109 straipsnį ir 1 protokolą,

    atsižvelgdama į ELPA valstybių susitarimą dėl Priežiūros institucijos ir Teisingumo Teismo įsteigimo, ypač į jo 5 straipsnio 2 dalies b punktą ir 1 protokolą,

    atsižvelgdama į EEE susitarimo I priedo II skyriaus 33 punkte nurodytą teisės aktą (2002 m. gegužės 7 d. Tarybos direktyva 2002/32/EB dėl nepageidaujamų medžiagų gyvūnų pašaruose  (1) su pakeitimais ir suderintą su EEE susitarimu jo 1 protokolu,

    atsižvelgdama į EEE susitarimo II priedo XII skyriaus 54zn punkte nurodytą teisės aktą (2001 m. kovo 8 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 466/2001, nustatantis didžiausius leistinus tam tikrų teršalų maisto produktuose kiekius  (2) su pakeitimais ir suderintą su EEE susitarimu jo 1 protokolu,

    atsižvelgdama į 2006 m. balandžio 6 d. ELPA priežiūros institucijos sprendimą 84/06/COL, kuriame kompetentingam kolegijos nariui nurodoma patvirtinti rekomendaciją, jei rekomendacijos projektas atitinka ELPA augalų ir gyvūnų pašarų komiteto bei ELPA maisto produktų komiteto nuomonę,

    kadangi:

    (1)

    Ši rekomendacija yra bendros dioksinų, furanų ir PCB mažinimo aplinkoje, pašaruose bei maisto produktuose strategijos dalis. Jos tikslas – rekomenduoti veikimo koncentracijas pašaruose ir maisto produktuose.

    (2)

    Nors toksikologiniu požiūriu bet kokia didžiausia koncentracija turėtų būti taikoma tiek dioksinams, tiek dioksinų tipo PCB, 2001 m., atsižvelgiant į labai ribotus dioksinų tipo PCB paplitimo duomenis, didžiausios pašaruose leidžiamos koncentracijos vertės buvo nustatytos tik dioksinams, bet ne dioksinų tipo PCB. Didžiausios pašaruose leistinos koncentracijos tik dioksinams, bet ne dioksinų tipo PCB 2001 m. buvo nustatytos ir EEE susitarimo I priedo II skyriaus 33 punkte nurodytame teisės akte (direktyva 2002/32/EB).

    (3)

    Pagal Reglamentą (EB) Nr. 466/2001 Europos Komisija, atsižvelgdama į naują informaciją apie dioksinų ir dioksinų tipo PCB paplitimą, turėtų pirmą kartą ne vėliau kaip iki 2004 m. pabaigos persvarstyti nuostatas dėl dioksinų maisto produktuose, ypač siekdama nustatytas koncentracijos vertes taikyti dioksinų tipo PCB. EEE susitarimo I priedo II skyriaus 33 punkte nurodytame teisės akte (direktyva 2002/32/EB) taip pat yra panaši pašaruose esančių dioksinų koncentracijos persvarstymo sąlyga.

    (4)

    Pastaruoju metu gauta daugiau informacijos apie dioksinų tipo PCB paplitimą pašaruose ir maisto produktuose. Todėl nustatytos didžiausios leistinos dioksinų ir dioksinų tipo PCB sumos, išreikštos Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nustatytais toksiškumo ekvivalentais, taikant PSO-TEF, koncentracijos vertės, nes toksikologiniu požiūriu tai tinkamiausias metodas. Siekiant užtikrinti sklandų perėjimą prie naujų nuostatų, pereinamuoju laikotarpiu kartu su naujai nustatyta dioksinų ir dioksinų tipo PCB sumos koncentracija turėtų būti ir toliau taikoma dabartinė didžiausia leistina dioksinų koncentracija.

    (5)

    Visuotinai pripažinta, kad, norint labai sumažinti dioksinų ir dioksinų tipo PCB maisto produktuose bei pašaruose, reikėtų ne tik nustatyti didžiausias leistinas koncentracijas, bet ir imtis prevencinį požiūrį skatinančių priemonių, tarp jų – nustatyti veikimo koncentracijas maisto produktams ir pašarams. Šios veikimo koncentracijos turėtų būti kompetentingų institucijų ir ūkio subjektų priemonė, skirta nustatyti atvejus, kai reikia nustatyti taršos šaltinį ir imtis priemonių taršai sumažinti arba panaikinti. Kadangi dioksinų ir dioksinų tipo PCB šaltiniai yra skirtingi, dioksinams ir dioksinų tipo PCB būtų tikslinga nustatyti atskiras veikimo koncentracijas.

    (6)

    Be to, veikimo koncentracijos turėtų būti periodiškai koreguojamos atsižvelgiant į dioksinų ir dioksinų tipo PCB paplitimo mažėjimo tendenciją ir aktyvųjį metodą, kuriuo siekiama sumažinti jų paplitimą pašaruose bei maisto produktuose.

    (7)

    Reikės įvertinti, ar ELPA valstybės, dalyvaujančios programose šios rekomendacijos I priede nustatytoje srityje, bus atleistos nuo EEE susitarimo I priedo II skyriaus taikymo.

    (8)

    Šioje rekomendacijoje nustatytos priemonės atitinka ELPA maisto produktų komiteto ir ELPA priežiūros institucijai padedančio ELPA augalų ir gyvūnų pašarų komiteto nuomonę,

    REKOMENDUOJA:

    (1)

    Kad ELPA valstybės proporcingai jų pašarinių žaliavų, pašarų ir maisto produktų gamybai, naudojimui bei vartojimui atliktų dioksinų, dioksinų tipo PCB ir, jei įmanoma, ne dioksinų tipo PCB žaliavose, pašaruose ir maisto produktuose atsitiktinę stebėseną.

    Ši stebėsena turėtų būti atliekama laikantis ELPA priežiūros institucijos 2005 m. sausio 19 d. rekomendacijos Nr. 3/05/COL dėl dioksinų ir dioksinų tipo PCB foninės koncentracijos pašaruose stebėsenos ir 2004 m. spalio 11 d. Komisijos rekomendacijos 2004/705/EB dėl dioksinų ir dioksinų tipo PCB foninės koncentracijos maisto produktuose stebėsenos (3).

    (2)

    Kad tada, kai nesilaikoma EEE susitarimo I priedo II skyriaus 33 punkte nurodyto teisės akto (direktyva 2002/32/EB) bei Reglamento (EB) Nr. 466/2001 nuostatų, ir (pagal 3 punktą) tada, kai nustatoma, kad dioksinų ir (arba) dioksinų tipo PCB koncentracijos viršija šios rekomendacijos I priede maisto produktams ir EEE susitarimo I priedo II skyriaus 33 punkte nurodyto teisės akto (direktyva 2002/32/EB) II priede pašarams nustatytas veikimo koncentracijas, kartu su ūkio subjektais

    a)

    pradėtų tyrimus, skirtus nustatyti taršos šaltinį,

    b)

    imtųsi priemonių sumažinti taršą arba pašalinti taršos šaltinį,

    c)

    tikrintų, ar tai ne dioksinų tipo PCB.

    (3)

    Kad ELPA valstybės, kuriose dioksinų ir dioksinų tipo PCB foninė koncentracija yra ypač didelė, vietinei pašarinių žaliavų, pašarų ir maisto produktų produkcijai nustatytų tokias nacionalines veikimo koncentracijos vertes, kad taršos šaltiniui nustatyti skirtas tyrimas sudarytų apie 5 % 1 punkte nurodytos stebėsenos metu gautų rezultatų.

    (4)

    kad ELPA valstybės praneštų ELPA priežiūros institucijai ir kitoms ELPA valstybėms apie savo išvadas, tyrimų rezultatus ir priemones, kurių jos ėmėsi siekdamos sumažinti taršą arba pašalinti taršos šaltinį.

    (5)

    Kad ELPA valstybės kasmet ne vėliau kaip iki kovo 31 d. perduotų 4 punkte minėtą informaciją apie maisto produktus ir kartu su metine ataskaita, teikiama minėtai institucijai pateikta pagal EEE susitarimo I priedo II skyriaus 31a punkte nurodyto teisės akto (1995 m. spalio 25 d. Tarybos direktyva 95/53/EB, nustatanti principus, reglamentuojančius gyvūnų mitybos srityje atliekamų oficialių patikrinimų organizavimą  (4) ) 22 straipsnio 2 dalį, apie pašarus, išskyrus tuos atvejus, kai ši informacija kitoms EEE valstybėms yra ypač svarbi ir todėl turėtų būti perduota nedelsiant. Pagal Susitarimo dėl priežiūros institucijos ir teismo 1 protokolo 2 straipsnio 1 dalį ELPA priežiūros institucija perduoda tą informaciją Europos Komisijai.

    Priimta Briuselyje, 2006 m. gegužės 11 d.

    ELPA priežiūros institucijos vardu

    Kristján Andri STEFÁNSSON

    Kolegijos narys

    Niels FENGER

    Direktorius


    (1)  OL L 140, 2002 5 30, p. 10. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2006/77/EB (OL L 271, 2006 9 30, p. 53).

    (2)  OL L 77, 2001 3 16, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 199/2006 (OL L 32, 2006 2 4, p. 34).

    (3)  OL L 321, 2004 10 22, p. 45.

    (4)  OL L 265, 1995 11 8, p. 17. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/46/EB (OL L 234, 2001 9 1, p. 55).


    PRIEDAS

    Dioksinai (polichlorintų dibenzo-para-dioksinų (PCDD) ir polichlorintų dibenzofuranų (PCDF) suma, išreikšta Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) toksiškumo ekvivalentais, taikant PSO-TEF (toksinio ekvivalentiškumo faktorius, 1997 m.), ir dioksinų tipo PCB (polichlorintų bifenilų suma, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) toksiškumo ekvivalentais, taikant PSO-TEF (toksinio ekvivalentiškumo faktorius, 1997 m.)).

    Maisto produktas

    Dioksinų ir furanų veikimo koncentracija (PSO-TEQ) (1)

    Dioksinų tipo PCB veikimo koncentracija (PSO-TEQ) (1)

    Mėsa ir mėsos produktai

     

     

    atrajotojų (galvijų, avių)

    1,5 pg/g riebalų (2)

    1,0 pg/g riebalų (2)

    naminių paukščių ir ūkiuose auginamų medžiojamųjų gyvūnų

     

     

    kiaulių

    1,5 pg/g riebalų (2)

    1,5 pg/g riebalų (2)

    Sausumos gyvūnų kepenys ir jų antriniai produktai

    0,6 pg/g riebalų (2)

    4,0 pg/g riebalų (2)

    0,5 pg/g riebalų (2)

    4,0 pg/g riebalų (2)

    Žuvų raumenų mėsa, žuvininkystės produktai ir jų antriniai produktai, išskyrus ungurius (3)  (4)

    3,0 pg/g gyvojo svorio

    3,0 pg/g gyvojo svorio

    Ungurio (Anguilla anguilla) raumenų mėsa ir jo produktai (3)  (4)

    3,0 pg/g gyvojo svorio

    6,0 pg/g gyvojo svorio

    Pienas ir pieno produktai, įskaitant sviesto riebalus

    2,0 pg/g riebalų (2)

    2,0 pg/g riebalų (2)

    Vištų kiaušiniai ir kiaušinių produktai

    2,0 pg/g riebalų (2)

    2,0 pg/g riebalų (2)

    Aliejus ir riebalai

     

     

    Gyvūnų riebalai

     

     

    – atrajotojų

    1,5 pg/g riebalų

    1,0 pg/g riebalų

    – naminių paukščių ir ūkiuose auginamų medžiojamųjų gyvūnų

    1,5 pg/g riebalų

    1,5 pg/g riebalų

    – kiaulių

    0,6 pg/g riebalų

    0,5 pg/g riebalų

    – gyvūnų riebalų mišiniai

    1,5 pg/g riebalų

    0,75 pg/g riebalų

    – Augalinis aliejus ir riebalai

    0,5 pg/g riebalų

    0,5 pg/g riebalų

    Jūros gyvūnų taukai (žuvų, žuvų kepenų ir kitų jūros organizmų taukai, skirti žmonėms vartoti)

    1,5 pg/g riebalų

    6,0 pg/g riebalų

    Vaisiai, daržovės ir grūdai

    0,4 ng/kg produkto

    0,2 ng/kg produkto


    (1)  Viršutinė ribinė koncentracija: viršutinė ribinė koncentracija apskaičiuojama darant prielaidą, kad visos giminingų junginių vertės, mažesnės už kiekybinio nustatymo ribą, yra lygios kiekybinio nustatymo ribai.

    (2)  Veikimo koncentracija netaikoma maisto produktams, kurių sudėtyje yra < 1 % riebalų.

    (3)  Jei žuvis skirta valgyti visa, veikimo koncentracija taikoma visai žuviai.

    (4)  Kai veikimo koncentracija viršijama, kai kuriais atvejais nebūtina ištirti taršos šaltinio, nes kai kuriuose rajonuose kai kurių rūšių žuvims nustatyta foninė koncentracija siekia arba viršija veikimo koncentraciją. Tačiau tuo atveju, kai veikimo koncentracija yra viršijama, būtina registruoti visą informaciją, pvz., mėginių ėmimo laikotarpį, geografinę kilmę ir žuvų rūšis, kad ateityje būtų galima imtis priemonių dėl dioksinų ir dioksinų tipo junginių žuvyje ir žuvų produktuose.


    Top