Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document E2006C0143

    2006 m. gegužės 11 d. ELPA priežiūros institucijos rekomendacija Nr. 143/06/COL dėl 2006 m. monitoringo programos, kuria siekiama užtikrinti, kad būtų neviršijamos didžiausios leistinos pesticidų likučių koncentracijos vertės grūduose ir tam tikruose kituose augalinės kilmės produktuose bei ant jų, ir dėl 2007 m. nacionalinių monitoringo programų

    OL L 366, 2006 12 21, p. 87–92 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2006/143(2)/oj

    21.12.2006   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 366/87


    ELPA PRIEŽIŪROS INSTITUCIJOS REKOMENDACIJA

    Nr. 143/06/COL

    2006 m. gegužės 11 d.

    dėl 2006 m. monitoringo programos, kuria siekiama užtikrinti, kad būtų neviršijamos didžiausios leistinos pesticidų likučių koncentracijos vertės grūduose ir tam tikruose kituose augalinės kilmės produktuose bei ant jų, ir dėl 2007 m. nacionalinių monitoringo programų

    ELPA PRIEŽIŪROS INSTITUCIJA,

    atsižvelgdama į Europos ekonominės erdvės (EEE) susitarimą, ypač į jo 109 straipsnį ir 1 protokolą,

    atsižvelgdama į ELPA šalių susitarimą dėl Priežiūros institucijos ir Teisingumo Teismo įsteigimo, ypač į jo 5 straipsnio 2 dalies b punktą ir 1 protokolą,

    atsižvelgdama į EEE susitarimo II priedo XII skyriaus 38 punkte nurodytą teisės aktą (1986 m. liepos 24 d. Tarybos direktyva 86/362/EEB dėl pesticidų likučių grūduose ir ant jų didžiausių koncentracijų nustatymo  (1)), su paskutiniais pakeitimais ir suderintą su EEE susitarimu 1 protokolu, ypač į jo 7 straipsnio 2 dalies b punktą,

    atsižvelgdama į EEE susitarimo II priedo XII skyriaus 54 punkte nurodytą teisės aktą (1990 m. lapkričio 27 d. Tarybos direktyva 90/642/EEB dėl didžiausių pesticidų likučių koncentracijų tam tikruose augalinės kilmės produktuose ir ant jų, įskaitant vaisius ir daržoves, nustatymo  (2)), su paskutiniais pakeitimais ir suderintą su EEE susitarimu jo 1 protokolu, ypač į jo 4 straipsnio 2 dalies b punktą,

    kadangi:

    (1)

    ELPA priežiūros institucija turėtų laipsniškai sukurti tokią sistemą, kuri sudarytų sąlygas įvertinti maisto produktuose esančių pesticidų kiekį. Siekiant atlikti patikimus įvertinimus, reikalingi duomenys apie pesticidų likučių kontrolę tam tikruose maisto produktuose, kurie sudaro europiečių mitybos pagrindą. Visuotinai pripažįstama, kad europiečių mitybos pagrindą sudaro apytikriai 20–30 maisto produktų.

    Atsižvelgiant į atskirų valstybių išteklius pesticidų likučių monitoringo srityje, pagal koordinuotą monitoringo programą ELPA valstybės kasmet gali atlikti tik aštuonių produktų mėginių analizę. Pesticidų naudojimo pakitimas yra pastebimas per trejus metus. Todėl kiekvieno pesticido kontrolė turėtų būti atliekama 20–30 maisto produktų per keletą trimečių laikotarpių.

    (2)

    2006 m. turėtų būti atliekama visų pesticidų, kuriems taikoma ši rekomendacija, likučių kontrolė, nes gautais duomenimis bus galima pasinaudoti apskaičiuojant pesticidų likučių dabartinius kiekius maisto produktuose.

    (3)

    Kiekvieno koordinuoto monitoringo metu, nustatant mėginių skaičių, būtina nuosekliai taikyti statistinės analizės metodus. Tokios teorijos taikymą nustatė Maisto kodekso komisija (3). Remiantis binominiu tikimybių paskirstymu, gali būti paskaičiuota, kad 613 mėginių analizė su didesniu nei 99 % patikimumo laipsniu sudaro galimybę aptikti pesticidų likučių turintį mėginį, viršijantį nustatymo ribą (NR), jei mažiau nei 1 % augalinės kilmės produktų sudėtyje yra šią ribą viršijančių pesticidų likučių. Šių mėginių rinkimas turėtų būti proporcingai paskirstytas visoms Europos ekonominės erdvės šalims atsižvelgiant į gyventojų ir vartotojų skaičių; per vienerius metus turėtų būti paimta mažiausiai 12 kiekvieno maisto produkto mėginių.

    (4)

    Gairės dėl pesticidų likučių tyrimui taikomos kokybės kontrolės tvarkos paskelbtos Europos Komisijos tinklalapyje (4). Susitarta, kad šios gairės turi būti taikomos ELPA šalių laboratorijose ir nuolat būti peržiūrimos atsižvelgiant į patirtį, įgytą monitoringo programose.

    (5)

    Į EEE susitarimo II priedo XII skyriaus 54zz punkte nurodytame teisės akte (2002 m. liepos 11 d. Komisijos direktyva 2002/63/EB, nustatanti Bendrijos mėginių ėmimo metodus oficialiai kontroliuojant pesticidų likučius augalinės ir gyvūninės kilmės produktuose ir ant jų bei panaikinanti Direktyvą 79/700/EEB  (5)) nustatytus mėginių ėmimo metodus ir tvarką sudaro ir Maisto kodekso komisijos nustatyti metodai ir tvarka.

    (6)

    Direktyvos 90/642/EEB 4 straipsnio 2 dalies a punkte ir Direktyvos 86/362/EEB 7 straipsnio 2 dalies a punkte reikalaujama, kad ELPA valstybės nurodytų kriterijus, kuriais remdamosi jos parengė nacionalines patikrinimo programas. Tokia informacija turėtų apimti kriterijus, taikomus nustatant imtinų mėginių skaičių, atliktinus tyrimus, ribas, kurias viršijus pranešama apie likučius, kriterijus, pagal kuriuos šios ribos buvo nustatytos, ir išsamius duomenis apie tyrimus atliekančių laboratorijų akreditaciją pagal EEE susitarimo II priedo XII skyriaus 54n punkte nurodytą teisės aktą (1993 m. spalio 29 d. Tarybos direktyva 93/99/EEB dėl papildomų oficialios maisto produktų kontrolės priemonių  (6)), su pakeitimais. Taip pat turėtų būti nurodytas pažeidimų skaičius ir pobūdis bei priemonės, kurių imtasi.

    (7)

    Didžiausios likučių koncentracijos vertės kūdikių maiste nustatytos pagal EEE susitarimo II priedo XII skyriaus 54a punkte nurodyto teisės akto (1991 m. gegužės 14 d. Komisijos direktyva 91/321/EEB dėl mišinių kūdikiams iki 4–6 mėnesių ir mišinių kūdikiams, vyresniems kaip 4 mėnesių  (7)), su pakeitimais 6 straipsnį ir EEE susitarimo II priedo XII skyriaus 54zl punkte nurodyto teisės akto (1996 m. vasario 16 d. Komisijos direktyva 96/5/EB dėl perdirbtų grūdinių maisto produktų ir maisto kūdikiams bei mažiems vaikams  (8)), su pakeitimais 6 straipsnį.

    (8)

    Informacija apie monitoringo programų rezultatus labiausiai tinka apdorojimui, saugojimui ir perdavimui elektroniniais būdais. EB valstybių narių duomenų perdavimui Komisijai elektroniniu paštu buvo sukurtos formos. ELPA šalys galėtų naudoti tokį pat formatą, todėl savo ataskaitas ELPA priežiūros institucijai jos turėtų siųsti standartine forma. Toliau tobulinti šį standartinį formatą veiksmingiausia būtų parengus gaires.

    (9)

    Šioje rekomendacijoje numatytos priemonės atitinka ELPA priežiūros institucijai padedančio ELPA maisto produktų komiteto nuomonę,

    ELPA ŠALIMS REKOMENDUOJA:

    1.

    Imti mėginius ir atlikti šios rekomendacijos I priede nurodytų produktų (pesticidų) likučių junginių analizę, paimant tokį mėginių skaičių, kuris atitiktų nacionalinę, EEE ir trečiųjų šalių dalį ELPA šalies rinkoje.

    Mėginių ėmimo procedūra, įskaitant vienetų skaičių, turėtų būti suderinta su EEE susitarimo II priedo XII skyriaus 54zz punkte nurodytu teisės aktu (direktyva 2002/63/EB).

    2.

    Didelį pavojų keliančių pesticidų, t. y. kuriems yra nustatyta ūmaus veikimo dozė (ŪVD) (pvz., OP-esterių, endosulfano ir N-metilo karbamatų) mėginių ėmimas turėtų būti atliekamas taip, kad būtų atrinkti du laboratoriniai mėginiai. Jei pirminiame laboratoriniame mėginyje aptinkamas ieškomo pesticido likutis, antrinio mėginio vienetai turėtų būti tiriami atskirai. Tai taikoma šiems produktams:

    baklažanams,

    vynuogėms (9),

    bananams,

    pipirams.

    Tam tikrai šių produktų mėginių daliai taip pat turėtų būti atlikta atskirų vienetų individuali analizė antriniame laboratoriniame mėginyje, jei tokie pesticidai būtų nustatyti pirmajame mėginyje ir ypač tuo atveju, jei tai būtų vieno gamintojo produkcija.

    3.

    Iš viso I priede nurodyto mėginių skaičiaus kiekviena ELPA šalis turi paimti ir ištirti:

    (a)

    ne mažiau kaip dešimt kūdikių maisto, kurio pagrindą sudaro daržovės, vaisiai ar grūdai, mėginių;

    (b)

    tam tikrą ekologinės produkcijos mėginių skaičių (jei įmanoma, bent vieną mėginį), atsižvelgiant į tai, kokią dalį ši ekologinė produkcija sudaro kiekvienos ELPA šalies rinkoje.

    4.

    Ne vėliau kaip iki 2007 m. rugpjūčio 31 d. pateikti ataskaitas apie mėginių, kuriuose buvo tiriamas I priede nustatytas produkto/pesticido likučių derinys, tyrimo rezultatus, nurodant:

    (a)

    taikytus analizės metodus ir pasiektas koncentracijos vertes, laikantis tyrimo kokybės kontrolės procedūrose nurodytos pesticidų likučių kokybės kontrolės tvarkos;

    (b)

    pažeidimų skaičių, jų pobūdį ir priemones, kurių imtasi.

    5.

    Ataskaita turėtų būti pateikta forma, įskaitant elektroninę formą, pagal EFTA šalims skirtą orientacinį dokumentą (10) dėl rekomendacijų įgyvendinimo monitoringo programų srityje.

    Ekologiško maisto mėginių analizės rezultatai turėtų būti pateikti atskirame duomenų lape.

    6.

    Ne vėliau kaip iki 2006 m. rugpjūčio 31 d. išsiųsti ELPA priežiūros institucijai ir kitoms ELPA šalims visą pagal Direktyvos 86/362/EEB 7 straipsnio 3 dalį ir Direktyvos 90/642/EEB 4 straipsnio 3 dalį reikalaujamą informaciją apie 2005 m. atliktą monitoringą, siekiant bent jau imant kontrolinius mėginius užtikrinti, kad būtų neviršijamos didžiausios leistinos pesticidų likučių koncentracijos vertės, įskaitant:

    (a)

    nacionalinių programų dėl pesticidų likučių rezultatus;

    (b)

    informaciją apie laboratorijų kokybės kontrolę, ypač informaciją apie tuos gairių dėl pesticidų likučių tyrimui taikomos kokybės kontrolės aspektus, kurių jos negalėjo pritaikyti arba kuriuos taikant joms iškilo sunkumų;

    (c)

    informaciją apie tyrimus atliekančių laboratorijų akreditaciją pagal Direktyvos 93/99/EEB 3 straipsnio nuostatas (įskaitant informaciją apie akreditacijos sritį, akreditacijos įstaigą ir akreditacijos pažymėjimo kopiją);

    (d)

    informaciją apie kvalifikacijos tikrinimo ir tarplaboratorinius testus, kuriuose tyrimų laboratorija dalyvavo.

    7.

    Ne vėliau kaip iki 2006 m. rugsėjo 30 d. atsiųsti ELPA priežiūros institucijai nacionalines programas didžiausioms leistinoms pesticidų likučių koncentracijoms, nustatytoms Direktyvomis 90/642/EEB ir 86/362/EEB, kontroliuoti, įskaitant informaciją apie:

    (a)

    kriterijus, kurie buvo taikomi nustatant mėginių skaičių ir tyrimus, kuriuos būtina atlikti;

    (b)

    pasiektas ribas, kurias viršijus pranešama apie likučius, ir kriterijus, pagal kuriuos šios ribos buvo nustatytos;

    (c)

    išsamią informaciją apie tyrimus atliekančių laboratorijų akreditavimą pagal Direktyvą 93/99/EEB.

    Ši rekomendacija skirta Islandijai, Lichtenšteinui ir Norvegijai.

    Priimta Briuselyje, 2006 m. gegužės 11 d.

    ELPA priežiūros institucijos vardu

    Kristján Andri STEFÁNSSON

    Kolegijos narys

    Niels FENGER

    Kolegijos narys Direktorius


    (1)  OL L 221, 1986 8 7, p. 37. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2006/92/EB (OL L 311, 2006 11 10, p. 31).

    (2)  OL L 350, 1990 12 14, p. 71. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2006/92/EB.

    (3)  Maisto kodeksas, „Pesticidų likučiai maisto produktuose“, Roma, 1994, ISBN 92-5-203271-1; II tomas, p. 372.

    (4)  Dokumento numeris SANCO/10476/2003, http://europa.eu.int/comm/food/fs/ph_ps/pest/index_en.htm.

    (5)  OL L 187, 2002 7 16, p. 30.

    (6)  OL L 290, 1993 11 24, p. 14). Direktyva su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1882/2003 (OL L 284, 2003 10 31, p. 1).

    (7)  OL L 175, 1991 7 4, p. 35. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 2003/14/EB (OL L 41, 2003 2 14, p. 37).

    (8)  OL L 49, 1996 2 28, p. 1. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 2003/13/EB (OL L 41, 2003 2 14, p. 33).

    (9)  Vynuogių vienetu (t. y. standartine keke) laikomas apie 555 g svoris.

    (10)  Kasmet pateikiamos Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatiniam komitetui (MGGSNK), kuris į jas atsižvelgia.


    I PRIEDAS

    Pesticidų (produktų) deriniai, kuriuos būtina stebėti

    Tirtini pesticidų likučiai

    2006 m.

    2007 m. (1)

    2008 m. (1)

    Acefatas

     (4)

     (5)

     (3)

    Acetamipridas

     

     (5)

     (3)

    Aldikarbas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metilazinfosas

     (4)

     (5)

     (3)

    Azoksistrobinas

     (4)

     (5)

     (3)

    Benomilo grupė

     (4)

     (5)

     (3)

    Bifentrinas

     (4)

     (5)

     (3)

    Bromopropilatas

     (4)

     (5)

     (3)

    Bupirimatas

     (4)

     (5)

     (3)

    Buprofezinas

     

     (5)

     (3)

    Kaptanas + Folpetas

    Kaptanas

    Folpetas

     (4)

     (5)

     (3)

    Karbarilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Chloromekvatas (2)

     (4)

     (5)

     (3)

    Chlorotalonilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Chloroprofamas

     (4)

     (5)

     (3)

    Chloropirifosas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metilchloropirifosas

     (4)

     (5)

     (3)

    Cipermetrinas

     (4)

     (5)

     (3)

    Ciprodinilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Deltametrinas

     (4)

     (5)

     (3)

    Diazinonas

     (4)

     (5)

     (3)

    Dichlofluanidas

     (4)

     (5)

     (3)

    Dichlorvosas

     

     (5)

     (3)

    Dikofolis

     (4)

     (5)

     (3)

    Dimetoatas + Ometoatas

    Dimetoatas

    Ometoatas

     (4)

     (5)

     (3)

    Difenilaminas

     (4)

     (5)

     (3)

    Endosulfanas

     (4)

     (5)

     (3)

    Fenheksamidas

     (4)

     (5)

     (3)

    Fenitrotionas

     

     (5)

     (3)

    Fludioksinilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Imazalilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Imidaklopridas

     (4)

     (5)

     (3)

    Indoksakarbas

     

     (5)

     (3)

    Iprodionas

     (4)

     (5)

     (3)

    Iprovalikarbas

     

     (5)

     (3)

    Metilkrezoksimas

     (4)

     (5)

     (3)

    Lambda-cihalotrinas

     (4)

     (5)

     (3)

    Malationas

     (4)

     (5)

     (3)

    Manebo grupė

     (4)

     (5)

     (3)

    Mepanipirimas

     

     (5)

     (3)

    Metamidofosas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metalaksilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metidationas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metiokarbas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metomilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Miklobutanilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metiloksidemetonas

     (4)

     (5)

     (3)

    Parationas

     (4)

     (5)

     (3)

    Penkonazolas

     

     (5)

     (3)

    Fozalonas

     (4)

     (5)

     (3)

    Pirimikarbas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metilpirimifosas

     (4)

     (5)

     (3)

    Prochlorazas

     

     (5)

     (3)

    Procimidonas

     (4)

     (5)

     (3)

    Profenofosas

     

     (5)

     (3)

    Propargitas

     (4)

     (5)

     (3)

    Piretrinas

     (4)

     (5)

     (3)

    Pirimetanilas

     (4)

     (5)

     (3)

    Piriproksifenas

     

     (5)

     (3)

    Kvenoksifenas

     

     (5)

     (3)

    Spiroksaminas

     (4)

     (5)

     (3)

    Tebukonazolas

     

     (5)

     (3)

    Tebufenozoidas

     

     (5)

     (3)

    Tiabendazolas

     (4)

     (5)

     (3)

    Metiltolkloflosas

     (4)

     (5)

     (3)

    Tolilfluanidas

     (4)

     (5)

     (3)

    Triadimefonas + Triadimenolas Triadimefonas Triadimenolas

     (4)

     (5)

     (3)

    Vinklozolinas

     (4)

     (5)

     (3)


    (1)  Preliminariai nustatyta 2007 ir 2008 metams, atsižvelgiant į programas, kurios tiems metams bus rekomenduotos.

    (2)  Chlormekvatas turėtų būti tiriamas tik kriaušėse ir grūduose.

    (3)  Kriaušės, pupelės (šviežios arba sušaldytos), bulvės, morkos, apelsinai arba mandarinai, špinatai (švieži arba sušaldyti), ryžiai ir agurkai.

    (4)  Žiediniai kopūstai, saldieji pipirai (paprika), kviečiai, baklažanai, vynuogės, žirniai (švieži arba sušaldyti, be ankščių), bananai ir apelsinų sultys. ELPA šalys turėtų nurodyti, iš ko pagamintos apelsinų sultys: koncentrato ar šviežių vaisių.

    (5)  Obuoliai, pomidorai, salotos, braškės, porai, gūžiniai kopūstai, rugiai arba avižos, persikai, įskaitant nektarinus ir panašius hibridus.


    Top