Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0331

    Pakeistas pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (ES, Euratomas) 2020/2053 dėl Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos

    COM/2023/331 final

    Briuselis, 2023 06 20

    COM(2023) 331 final

    2021/0430(CNS)

    Pakeistas pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (ES, Euratomas) 2020/2053 dėl Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos

    {SWD(2023) 331 final}


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    2020 m. Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija susitarė dėl veiksmų gairių dėl naujų nuosavų išteklių nustatymo atsižvelgiant į priemonę „NextGenerationEU“ 1 . Remiantis šiuo susitarimu, „[S]su Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonės lėšų grąžinimu susijusios Sąjungos biudžeto išlaidos neturėtų sąlygoti nepagrįsto programų išlaidų arba investicinių priemonių pagal DFP sumažinimo. Taip pat pageidautina sušvelninti valstybėms narėms nustatytų BNP pagrįstų nuosavų išteklių padidėjimą“. Todėl „[I]institucijos stengsis nustatyti pakankamus naujus nuosavus išteklius, kad būtų padengta suma, atitinkanti numatomas išlaidas, susijusias su grąžinimu. Laikantis universalumo principo tai nereikštų, kad konkretūs nuosavi ištekliai bus skiriami arba asignuojami konkrečios rūšies išlaidoms padengti“.

    2021 m. gruodžio mėn. Komisija pasiūlė tris naujus ES biudžeto pajamų šaltinius 2 : įnašus iš apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ATLPS), ES pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo (PADKM) ir didžiausių tarptautinių įmonių likutinio pelno dalies, kuri būtų perskirstyta ES pagal EBPO ir G20 pirmojo ramsčio susitarimą. Šis nuosavų išteklių krepšelis dera prie anksčiau tais pačiais metais pasiūlytų sektorių teisės aktų dėl peržiūrėtos ATLPS direktyvos ir dėl pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo.

    Be to, Komisija įsipareigojo iki 2023 m. pabaigos pateikti papildomų pasiūlymų dėl naujų nuosavų išteklių, į kuriuos būtų įtrauktas su įmonių sektoriumi susijęs įnašas. Šio dokumentų rinkinio tikslas – surinkti pakankamai pajamų, kad būtų galima paremti priemonės „NextGenerationEU“ pasiskolintų lėšų grąžinimą esant neapibrėžtumams, susijusiems su finansavimo išlaidų raida, laikantis Tarpinstitucinio susitarimo. Todėl Komisija siūlo naujus įmonių pelno statistika pagrįstus nuosavus išteklius.

    2.PAKEITIMO PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    2.1.Apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema pagrįsti nuosavi ištekliai

    Dėl sektorių teisės aktų susitarimo reikia šiek tiek pakoreguoti pasiūlymą dėl nuosavų išteklių. Kadangi nuo 2026 m. Socialinis klimato fondas iš pradžių bus finansuojamas išorės asignuotosiomis pajamomis, Komisija siūlo atidėti nuosavų išteklių iš naujosios apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos, apimančios pastatus, kelių transportą ir papildomus sektorius, įvedimą ir jį pradėti ne 2027 m., o 2028 m. 3 Be to, nacionalinį anglies dioksido mokestį taikančios valstybės narės gali nuspręsti netaikyti naujos ATLPS atitinkamiems išmetamiesiems teršalams. Atitinkamos valstybės narės turės panaikinti atitinkamus apyvartinius taršos leidimus. Todėl Komisija siūlo įtraukti šią galimybę į vertinimo mechanizmą, pagal kurį būtų galima įvertinti apyvartinius taršos leidimus, kurie nėra parduodami aukcione.

    Priešingai nei tikėtasi tuo metu, kai buvo pateikti Pasirengimo įgyventi 55 % tikslą priemonių rinkinio pasiūlymai, ATLPS leidimų rinkos vertė per kelis mėnesius po šių pasiūlymų gerokai padidėjo. 2022 m. apyvartiniai taršos leidimai aukcionuose buvo parduodami vidutiniškai beveik už 80 EUR ir gerokai viršijo 55 EUR kainos lygį, kurį Komisija naudojo savo poveikio vertinime. Komisija siūlo iš ATLPS gautoms pajamoms taikyti didesnį pareikalavimo tarifą. Visais atvejais 30 % pajamų, gautų iš ES apyvartinių taršos leidimų prekybos, atitenka ES biudžetui. Nustačius tokį pareikalavimo tarifą, tiek valstybių narių, tiek ES biudžeto pajamos vis tiek bus didesnės, palyginti su 2021 m., kai buvo pateiktas pasiūlymas iš dalies pakeisti ATLPS, lūkesčiais.

    2.2.Pasienio anglies dioksido korekciniu mechanizmu pagrįsti nuosavi ištekliai

    2021 m. gruodžio mėn. pasiūlymas iš esmės lieka nepakitęs, išskyrus nedidelius pakeitimus, atspindinčius neseniai įsigaliojusį PADKM reglamentą.

    2.3.Įmonių pelnu pagrįsti statistiniai nuosavi ištekliai

    EBPO ir G20 pirmojo ramsčio susitarimo įgyvendinimas tebėra vienas iš svarbiausių ES ir jos valstybių narių prioritetų pelno apmokestinimo srityje. Po 2021 m. spalio mėn. susitarimo padaryta didelė pažanga ir Komisija toliau skatins pastangas, kad padėtų užbaigti diskusijas. Tačiau daugiašalė konvencija dar nepasirašyta ir neratifikuota, taigi, ji dar negali įsigalioti.

    Kaip paskelbta Komisijos darbo programoje 4 , 2023 m. trečiąjį ketvirtį Komisija ketina pasiūlyti iniciatyvą „Verslas Europoje. Pajamų apmokestinimo sistema“ (BEFIT) – ši iniciatyva pagerins bendrosios rinkos veikimą. Kol bus galima nustatyti nuosavus išteklius, pagrįstus pagrindiniu pasiūlymu dėl mokesčių, Komisija siūlo statistinius nuosavus išteklius, pagrįstus nacionalinių sąskaitų statistiniais duomenimis, parengtais pagal Europos sąskaitų sistemą (ESS). Šie nuosavi ištekliai bus nustatyti 0,5 % pareikalavimo tarifą padauginus iš bendrojo likutinio pertekliaus, įrašyto ne finansų ir finansų bendrovių sektorių nacionalinėse sąskaitose, sumos. ESS yra jau suderinta statistikos sistema, o įmonių pelnu pagrįsti statistiniai nuosavi ištekliai padės toliau gerinti duomenų palyginamumą.

    3.TEISINIS PAGRINDAS

    3.1. Sprendimas dėl nuosavų išteklių

    Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 311 straipsnio 3 dalį Taryba, pasikonsultavusi su Europos Parlamentu, gali „nustatyti naujas nuosavų išteklių kategorijas arba panaikinti esamą kategoriją“. Šia nuostata aiškiai leidžiama iš dalies pakeisti Sprendimą dėl nuosavų išteklių, kad būtų įtraukti nauji nuosavi ištekliai, kaip susitarta Tarpinstituciniame susitarime. Pagal specialią teisėkūros procedūrą, nustatytą SESV 311 straipsnio 3 dalyje, Taryba, pasikonsultavusi su Europos Parlamentu, vieningai priima patikslintą sprendimą. Sprendimas įsigalios, kai jį pagal savo konstitucinius reikalavimus patvirtins valstybės narės.

    3.2.Įgyvendinimo teisės aktai

    Lygiagrečiai Taryba turi iš dalies pakeisti su nuosavų išteklių sistema susijusias įgyvendinimo priemones, patikslindama taisykles, kad jos atitiktų neseniai pasiektą susitarimą dėl pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo, ir įtraukti nuostatas dėl statistinių nuosavų išteklių. Be to, Taryba turi iš dalies pakeisti nuostatas dėl teikimo. Tuo tikslu Komisija pateikia du atskirus pasiūlymus.

    2021/0430 (CNS)

    Pakeistas pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (ES, Euratomas) 2020/2053 dėl Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 311 straipsnio trečią pastraipą,

    atsižvelgdama į Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 106a straipsnį,

    atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

    teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

    atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę,

    laikydamasi specialios teisėkūros procedūros,

    kadangi:

    1)pagal Tarybos reglamentu (ES) 2020/2094 5 nustatytą priemonę „NextGenerationEU“ finansų rinkose kaip laikina ekonomikos gaivinimo priemonė bus surinkta 750 mlrd. EUR (2018 m. kainomis) suma, skirta tvariam ir atspariam atsigavimui visoje Sąjungoje užtikrinti ir palankesnėms sąlygoms ekonominės paramos įgyvendinimui sudaryti išskirtinėmis COVID-19 pandemijos sukeltomis aplinkybėmis, taip pat žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai skatinti;

    2)tokių lėšų, panaudotinų išlaidoms pagal Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonę, pagrindinės sumos grąžinimas ir susijusios mokėtinos palūkanos turės būti finansuojamos iš Sąjungos bendrojo biudžeto, be kita ko, naudojant pakankamas pajamas iš naujų nuosavų išteklių, nustatytų po 2021 m. 2020 m. gruodžio 16 d. Tarpinstituciniame susitarime 6 Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija pripažino Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonės konteksto svarbą ir tai, kad „[s]u Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonės lėšų grąžinimu susijusios Sąjungos biudžeto išlaidos neturėtų sąlygoti nepagrįsto programų išlaidų arba investicinių priemonių pagal DFP sumažinimo“. Tarpinstituciniame susitarime taip pat pareikšta, kad „[t]aip pat pageidautina sušvelninti valstybėms narėms nustatytų BNP pagrįstų nuosavų išteklių padidėjimą“;

    3)Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB 7 nustatyta ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema yra pagrindinė Sąjungos klimato politikos dalis. Atsižvelgiant į tai, kad prekyba apyvartiniais taršos leidimais yra glaudžiai susijusi su Sąjungos klimato politikos tikslais, tikslinga atitinkamų pajamų dalį skirti Sąjungos biudžetui. 30 % aukcionų pajamų turėtų būti pervedama į Sąjungos biudžetą;

    4)apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema pagrįsti nuosavi ištekliai apima dalį pajamų, gautų aukcionuose pardavus apyvartinius taršos leidimus visuose sektoriuose, kuriems taikoma Direktyva 2003/87/EB. Pagal Direktyvą 2003/87/EB ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2018/842 8 valstybės narės gali nuspręsti aukcione neparduoti dalies pagal Direktyvą 2003/87/EB nurodyto bendro apyvartinių taršos leidimų kiekio arba šią dalį perleisti ir aukcione parduoti ta direktyva įsteigto Modernizavimo fondo reikmėms. Tie apyvartiniai taršos leidimai taip pat turėtų būti naudojami apskaičiuojant apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema pagrįstų nuosavų išteklių sumą. Tikslinga neįtraukti apyvartinių taršos leidimų, skirtų „RePower EU“, pradiniam Modernizavimo fondo įnašui ir Inovacijų fondui skirtų apyvartinių taršos leidimų. 50 mln. apyvartinių taršos leidimų, kurie 2025 m. bus parduoti aukcione Socialinio klimato fondo tikslais, nepatenka į apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema pagrįstų nuosavų išteklių taikymo sritį;

    5)siekiant išvengti pernelyg regresyvaus poveikio įnašams iš apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos, turėtų būti nustatytas didžiausias įnašas reikalavimus atitinkančioms valstybėms narėms. 2023–2027 m. laikotarpiu valstybės narės atitinka reikalavimus, jei bendrosios nacionalinės pajamos vienam gyventojui, apskaičiuotos pagal perkamosios galios standartą ir 2020 m. Sąjungos rodiklius, yra mažesnės nei 90 % ES vidurkio. 2028–2030 m. laikotarpiu turėtų būti naudojamos 2025 m. vienam gyventojui tenkančios bendrosios nacionalinės pajamos. Didžiausias įnašas turėtų būti nustatytas lyginant valstybėms narėms tenkančią visų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema pagrįstų nuosavų išteklių dalį su tų valstybių narių dalimi Sąjungos bendrosiose nacionalinėse pajamose. Mažiausias įnašas turėtų būti nustatytas visoms valstybėms narėms, jei joms tenkanti visos apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (ATLPS) pagrįstų nuosavų išteklių sumos dalis yra mažesnė nei 75 % jų dalies Sąjungos bendrosiose nacionalinėse pajamose;

    6)kad būtų papildyta ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema ir užtikrintas Sąjungos klimato politikos efektyvumas, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2023/956 9 sukurtas pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas. Atsižvelgiant į glaudų pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo ryšį su Sąjungos klimato politika, dalis iš sertifikatų pardavimo gautų pajamų turėtų būti pervedama į Sąjungos biudžetą kaip nuosavi ištekliai;

    7)remiantis Tarpinstituciniu susitarimu, turėtų būti nustatytas finansinis įnašas, susijęs su įmonių sektoriumi. Kol bus galima nustatyti nuosavus išteklius, susijusius su iniciatyva „Verslas Europoje. Pajamų apmokestinimo sistema“ (BEFIT), turėtų būti laikinai nustatyti nuosavi ištekliai, proporcingi statistiniam rodikliui, kuris gali būti naudojamas kaip apytikrė bendrovės pelno reikšmė. Šie nuosavi ištekliai turėtų būti apskaičiuojami remiantis nacionalinių sąskaitų statistiniais duomenimis, parengtais pagal 2010 m. Europos sąskaitų sistemą (2010 m. ESS) taikant Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 549/2013 10 . Ši statistikos sistema suderintai taikoma visose valstybėse narėse. Todėl šie nuosavi ištekliai turėtų būti apskaičiuojami dauginant pareikalavimo tarifą iš bendrojo likutinio pertekliaus sumos, numatytos ne finansų ir finansų bendrovių sektoriams (ESS sektoriams S12 ir S11), kaip nustatyta Reglamente (ES) Nr. 549/2013 11 ;

    (87)2021 m. spalio mėn. pasiektas Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ir G20 mokesčių bazės erozijos ir pelno perkėlimo įtraukios sistemos susitarimas dėl 25 % didelių tarptautinių įmonių likutinio pelno, viršijančio 10 % pelningumo ribą, paskirstymo dalyvaujantiems jurisdikciją turintiems rinkos subjektams (toliau – EBPO ir G20 įtraukios sistemos susitarimas dėl pirmojo ramsčio). Nuosavi ištekliai turėtų būti apskaičiuojami taikant vienodą pareikalavimo tarifą valstybėms narėms [pagal Direktyvą dėl visuotinio susitarimo dėl apmokestinimo teisių perskirstymo įgyvendinimo] perskirtai tarptautinių įmonių likutinio pelno daliai; 

    (98)nuostatos dėl įnašo iš apyvartinių taršos leidimų pardavimo aukcione pagal dabartinę apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą ir pagal įmonių pelno statistiką turėtų būti taikomos nuo 2024 m. sausio1 d. nuo 2023 m. sausio 1 d. Iš dalies pakeitus Direktyvą 2003/87/EB, nNuostatos dėl apyvartinių taršos leidimų pardavimo aukcione pagal naują peržiūrėtą apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą, apimančią pastatus, kelių transportą ir papildomus sektorius, turėtų būti taikomos nuo 2028 m. sausio 1 d. pirmos dienos po paskutinės laikotarpio, per kurį į nacionalinę teisę perkeliamas tas pakeitimas, dienos. Nuostatos dėl įnašo pagal pasienio anglies dioksido korekcinį mechanizmą turėtų būti taikomos nuo 2026 m. sausio 1 d. reglamento taikymo pradžios dienos. [Nuostatos dėl EBPO ir G20 įtraukios sistemos susitarimo dėl pirmojo ramsčio įsigalioja pradėjus taikyti Direktyvą dėl visuotinio susitarimo dėl apmokestinimo teisių perskirstymo įgyvendinimo ir įsigaliojus daugiašalei konvencijai,]

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Sprendimo (ES, Euratomas) 2020/2053 daliniai pakeitimai

    Sprendimas (ES, Euratomas) 2020/2053 iš dalies keičiamas taip:

    1)2 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

    a)1 dalis papildoma e punktu:

    „e) vienodo  30 % tarifo taikymas: 

    1)pajamoms, gautoms valstybėms narėms aukcione pardavus apyvartinius taršos leidimus pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/87/EB 12 1 3d, 10 ir 30d straipsnius;

    2)sumai, apskaičiuotai padauginus metinį apyvartinių taršos leidimų kiekį, kai tiems leidimams atitinkama valstybė narė taiko bet kurią iš šių nuostatų:

    a)galimybę pereinamuoju laikotarpiu gauti nemokamų apyvartinių taršos leidimų, kaip nurodyta Direktyvos 2003/87/EB 10c straipsnyje;

    b)riboto atšaukimo galimybę, nurodytą Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/842 13 2 6 straipsnio 1 dalyje;

    c)Direktyvos 2003/87/EB 10d straipsnio 4 dalyje nurodytų apyvartinių taršos leidimų naudojimą tos direktyvos 10d straipsnio 3 dalyje nurodytam pardavimui aukcione Modernizavimo fondo reikmėms,

    iš vidutinės svertinės apyvartinių taršos leidimų, kuriuos pagal Direktyvos 2003/87/EB 3d ir 10 straipsnius valstybės narės pardavė bendroje aukciono platformoje tais metais, kuriais tie apyvartiniai taršos leidimai būtų parduoti aukcione, kainos;

    3)sumai, apskaičiuotai padauginus pagal Direktyvos 2003/87/EB 30e straipsnio 3 dalį panaikintų apyvartinių taršos leidimų kiekį iš vidutinės svertinės apyvartinių taršos leidimų, kuriuos pagal tos direktyvos 30d straipsnį valstybės narės pardavė bendroje aukciono platformoje tais metais, kuriais tie apyvartiniai taršos leidimai būtų parduoti aukcione, kainos.“;

    b)1 dalis papildoma šiuo f punktu:

    „f) vienodo pareikalavimo tarifo, lygaus 75 % pajamų, gautų pardavus Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) [XXX] 143 nustatyto pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo sertifikatus, taikymas.“;

    c)1 dalis papildoma g punktu:

    „g) vienodo 15 % pareikalavimo tarifo taikymas tarptautinių įmonių likutinio pelno daliai, perskirstytai valstybėms narėms [pagal Direktyvą dėl visuotinio susitarimo dėl apmokestinimo teisių perskirstymo įgyvendinimo 154.].“;

    d)„1 dalis papildoma h punktu:

    „h) vienodo 0,5 % pareikalavimo tarifo taikymas kiekvienos valstybės narės ne finansų bendrovių (S.11) ir finansų bendrovių (S.12) sektorių bendrojo likutinio pertekliaus (B.2g) sumai, kaip nustatyta Komisijos pagal Reglamentu (ES) Nr. 549/2013 nustatytos 2010 m. Europos sąskaitų sistemos (2010 m. ESS) apibrėžtis.“

    (ed)įterpiama ši 2a dalis:

    „2a.    Nukrypstant nuo 1 dalies e punkto, iki 2030 finansinių metų taikomos šios nuostatos:

    a)jeigu valstybės narės dalis bendroje pajamų, gautų taikant 1 dalies e punktą, sumoje yra mažesnė nei 75 % jos dalies Sąjungos bendrosiose nacionalinėse pajamose, ta valstybė narė pateikia sumą, lygią 75 % tos bendrųjų nacionalinių pajamų dalies, padaugintą iš bendros pajamų, gautų taikant 1 dalies e punktą, sumos;

    b)valstybės narės dalis bendroje pajamų, gautų taikant 1 dalies e punktą, sumoje nėra didesnė kaip 150 % tos valstybės narės dalies Sąjungos bendrosiose nacionalinėse pajamose, tenkančiose valstybėms narėms, kurių bendrosios nacionalinės pajamos vienam gyventojui yra mažesnės nei 90 % Sąjungos vidurkio, apskaičiuotose pagal perkamosios galios standartą ir remiantis 2020 m. duomenimis (2023–2027 m. laikotarpiu) arba 2025 m. duomenimis (2028–2030 m. laikotarpiu).

    16 Bendrosios nacionalinės pajamos, nurodytos a ir b punktuose, – bendrosios nacionalinės pajamos rinkos kainomis, kaip nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/5165 1 straipsnio 1 dalyje.“

    2 straipsnis

    Įsigaliojimas ir taikymas

    Tarybos Generalinis sekretorius praneša valstybėms narėms apie šį sprendimą.

    Valstybės narės nedelsdamos Tarybos Generaliniam sekretoriatui praneša apie šio sprendimo patvirtinimui pagal jų atitinkamas konstitucines nuostatas būtinų procedūrų užbaigimą.

    Šis sprendimas įsigalioja pirmo mėnesio, einančio po paskutinio iš antroje pastraipoje nurodytų pranešimų gavimo, pirmą dieną.

    1 straipsnio 1 dalies a punktas pajamoms, gautoms pagal Direktyvos 2003/87/EB 3d ir 10 straipsnius taikomas nuo 2024 m. sausio 1 d. 2023 m. sausio 1 d., o pajamoms, gautoms pagal Direktyvos 2003/87/EB 30d straipsnį, – nuo 2028 m. sausio 1 d. kitos dienos po paskutinės laikotarpio, per kurį į nacionalinę teisę perkeliama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) [XXX] 176, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB, dienos

    1 straipsnio 1 dalies b punktas taikomas nuo 2026 m. sausio 1 d. Reglamento (ES) [XXX], kuriuo nustatomas pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas, taikymo pradžios dienos. 

    1 straipsnio 1 dalies c punktas taikomas nuo [Direktyvos dėl visuotinio susitarimo dėl apmokestinimo teisių perskirstymo įgyvendinimo] taikymo pradžios dienos arba nuo daugiašalės konvencijos įsigaliojimo ir taikymo dienos, priklausomai nuo to, kuri data yra vėlesnė.

    1 straipsnio 1 dalies d punktas taikomas nuo 2024 m. sausio 1 d.

    Adresatai

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje

       Tarybos vardu

       Pirmininkas / Pirmininkė

    (1)    Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos tarpinstitucinis susitarimas dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo, taip pat dėl naujų nuosavų išteklių, įskaitant veiksmų gaires dėl naujų nuosavų išteklių nustatymo (OL L 433I, 2020 12 22, p. 28–46). Dėl nuosavų išteklių taip pat žr. 2020 m. gruodžio 14 d. Tarybos sprendimą (ES, Euratomas) 2020/2053 dėl Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos, OL L 424, 2020 12 15, p. 1.
    (2)    2020 m. gruodžio 14 d. Tarybos sprendimas (ES, Euratomas) 2020/2053 dėl Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos (OL L 424, 2020 12 15, p. 1).
    (3)    2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Sąjungoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 96/61/EB (OL L 275, 2003 10 25, p. 32).
    (4)    2023 m. Komisijos darbo programa „Tvirta ir vieninga Sąjunga“, COM(2022) 548 final.
    (5)    2020 m. gruodžio 14 d. Tarybos reglamentas (ES) 2020/2094, kuriuo nustatoma Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonė atsigavimui po COVID-19 krizės paremti (OL L 433I, 2020 12 22, p. 23).
    (6)    2020 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos tarpinstitucinis susitarimas dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo, taip pat dėl naujų nuosavų išteklių, įskaitant veiksmų gaires dėl naujų nuosavų išteklių nustatymo (OL L 433I, 2020 12 22, p. 28).
    (7)    2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Sąjungoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 96/61/EB (OL L 275, 2003 10 25, p. 32).
    (8)    2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/842, kuriuo, prisidedant prie klimato politikos veiksmų, kad būtų vykdomi įsipareigojimai pagal Paryžiaus susitarimą, valstybėms narėms nustatomi įpareigojimai 2021–2030 m. laikotarpiu sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų metinį kiekį ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 525/2013 (OL L 156, 2018 6 19, p. 26).
    (9)    Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2023/956, kuriuo nustatomas pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas (OL L 130, 2023 5 16, p. 52).
    (10)    2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 549/2013 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Europos Sąjungoje (OL L 174, 2013 6 26, p. 1).
    (11)    Bendrasis likutinis perteklius (ESS balansuojamasis straipsnis B.2g) yra lygus sektoriaus „Bendroji pridėtinė vertė“ (ESS balansuojamasis straipsnis B.1g) ir „Kitos subsidijos gamybai“ (ESS straipsnis D.39) sumai, iš jos atėmus „Atlygis darbuotojams“ (ESS straipsnis D.1) ir „Kiti gamybos mokesčiai“ (ESS straipsnis D.29).
    (12) 1    2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Bendrijoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 96/61/EB (OL L 275, 2003 10 25, p. 32).
    (13) 2    2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/842, kuriuo, prisidedant prie klimato politikos veiksmų, kad būtų vykdomi įsipareigojimai pagal Paryžiaus susitarimą, valstybėms narėms nustatomi įpareigojimai 2021–2030 m. laikotarpiu sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų metinį kiekį ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 525/2013 (OL L 156, 2018 6 19, p. 26).
    (14) 3    Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2023/956, kuriuo nustatomas pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas (OL L 130, 2023 5 16, p. 52).
    (15) 4.    [Direktyva (ES) XXX, kuria įgyvendinamas EBPO ir G20 įtraukios sistemos susitarimas dėl pirmojo ramsčio].
    (16) 5    2019 m. kovo 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/516 dėl bendrųjų nacionalinių pajamų rinkos kainomis derinimo, kuriuo panaikinama Tarybos direktyva 89/130/EEB, Euratomas ir Tarybos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 1287/2003 (BNP reglamentas) ( OL L 91, 2019 3 29, p. 19 ).
    (17) 6    m. ... ... d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) XXX/XXXX.
    Top