EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2023 05 04
COM(2023) 189 final
2023/0134(COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA
kuria dėl sunkiųjų transporto priemonių su priekabomis CO2 taršos klasės iš dalies keičiama Direktyva 1999/62/EB, Tarybos direktyva 1999/37/EB ir Direktyva (ES) 2019/520
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS
•Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai
Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2022/362, kuria iš dalies keičiama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 1999/62/EB, buvo sprendžiamos įvairios socialinės ir ekonominės bei aplinkosaugos problemos, įskaitant klimato kaitą, sudarant sąlygas diferencijuoti kelių mokesčius, taikomus sunkiosioms ir lengvosioms transporto priemonėms, atsižvelgiant į išmetamo CO2 kiekį, kad vežėjai būtų skatinami naudoti efektyvesnes transporto priemones. Priimant šį teisės aktą dar nebuvo teisinės sistemos, pagal kurią būtų galima sertifikuoti priekabų poveikį sunkiųjų krovininių transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui. Tad priekaboms negalėjo būti taikoma kelių mokesčių diferencijavimo pagal išmetamo CO2 kiekį tvarka.
Todėl Direktyvos (ES) 2022/362 31 konstatuojamojoje dalyje Komisija buvo paraginta nustatant kelių mokesčių sumažinimą atsižvelgti į priekabų ir puspriekabių poveikį sunkiųjų krovininių transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui, kai bus nustatytos tokios teisiškai sertifikuotos poveikio vertės. Toje konstatuojamojoje dalyje nurodyta sąlyga buvo įvykdyta priėmus Komisijos įgyvendinimo reglamentą (ES) 2022/1362.
Priekabų potencialas mažinti sunkiųjų krovininių transporto priemonių junginių išmetamą CO2 kiekį yra didelis, o į paklausą orientuota priemone, kuria mažinamos efektyviau energiją vartojančių priekabų eksploatavimo sąnaudos, galima paskatinti spartesnį jų diegimą. Todėl šio pasiūlymo tikslas – nustatyti taisykles, pagal kurias priekabų poveikis sunkiųjų krovininių transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui būtų įtrauktas į kelių mokesčių nustatymo tvarką, pagal kurią kelių mokesčiai diferencijuojami atsižvelgiant į transporto priemonių išmetamą CO2 kiekį.
Be to, šiuo pasiūlymu keičiamos galiojančios Direktyvos (ES) 2022/362 nuostatos dėl sunkiųjų transporto priemonių infrastruktūros ir naudotojo mokesčių diferencijavimo pagal jų išmetamo CO2 kiekį, kad būtų atspindėta nauja Reglamento (ES) 2019/1242 struktūra po jo peržiūros pagal pasiūlymą COM(2023) 88 final.
•Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis
Ši iniciatyva papildo Direktyva (ES) 2022/362 įvestą rinkliavą už išmetamo CO2 kiekį, kaip nurodyta tos direktyvos 31 konstatuojamojoje dalyje.
•Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis
Šiuo pasiūlymu papildomas pasiūlymas COM(2023) 88 final dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1242, išplečiant jo taikymo sritį, kad būtų nustatyti reikalavimai priekabų gamintojams, susiję su jų naujais transporto priemonių parkais, taigi taikant jį krovinių vežimo keliais sektoriaus pasiūlai. Šis pasiūlymas taikomas šio sektoriaus paklausai, skatinant vežėjus įsigyti efektyvesnes priekabas. Šiame pasiūlyme taip pat atsispindi Reglamento (ES) 2019/1242 pakeitimai, padaryti Direktyvos (ES) 2022/362 nuostatose, kuriose daroma nuoroda į tą reglamentą.
Šiuo pasiūlymu taip pat prisidedama prie plano „REPowerEU“ tikslų, nes didinamas energijos taupymas ir efektyvumas kelių transporto sektoriuje.
2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI
•Teisinis pagrindas
Direktyvos 1999/62/EB teisinis pagrindas yra Europos bendrijos steigimo sutarties 71 ir 93 straipsniai (dabar – Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 91 ir 113 straipsniai).
Direktyvos nuostatos, kurioms šis pasiūlymas turės poveikį, yra susijusios su transporto priemonėms taikomais kelių mokesčiais – sritimi, kuriai taikomas SESV 91 straipsnis.
•Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)
Kompetencija reglamentuoti transporto sritį pagal SESV 4 straipsnio 2 dalies g punktą ES dalijasi su valstybėmis narėmis. Tačiau esamų taisyklių pritaikymą gali atlikti tik pati ES. ES taisyklių taikymo srities išplėtimas įtraukiant priekabas pateisinamas transporto priemonių junginių poveikiu klimato kaitai, nes šios transporto priemonės naudojasi ta pačia kelių infrastruktūra ir prisideda prie išmetamo CO2 kiekio.
•Proporcingumo principas
Siūlomomis priemonėmis tik padedama siekti nustatytų tikslų, visų pirma nuosekliai taikyti principus „teršėjas moka“ ir „naudotojas moka“, ir jomis neviršijama to, kas būtina siekiant Sąjungos tikslų ekonomiškai efektyviai sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kartu užtikrinant teisingumą ir aplinkosauginį naudingumą.
•Priemonės pasirinkimas
Iš dalies keičiamas teisės aktas yra direktyva, todėl ir aktas, kuriuo ji iš dalies keičiama, turėtų būti direktyva.
3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI
•Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas
Direktyvoje (ES) 2022/362 sprendžiamos įvairios problemos, susijusios su sunkiųjų krovininių transporto priemonių apmokestinimu kelių mokesčiais. Suinteresuotųjų šalių atsiliepimai atliekant vertinimą, po kurio buvo priimta ta direktyva, parodė, kad reikia mažinti kelių sektoriaus išmetamo CO2 kiekį.
Direktyva (ES) 2022/362 suteikti įgaliojimai sunkiosioms transporto priemonėms taikyti diferencijuotus kelių mokesčius, o valstybėms narėms suteikta galimybė diferencijuoti lengvosioms transporto priemonėms taikomus kelių mokesčius pagal išmetamo CO2 kiekį. Kadangi priimant Direktyvą (ES) 2022/362 nebuvo teisinės sistemos, pagal kurią būtų galima sertifikuoti priekabų poveikį transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui, joje į priekabų poveikį diferencijuojant sunkiosioms transporto priemonėms taikomus kelių mokesčius neatsižvelgiama. Siekiant visiško reguliavimo nuoseklumo, direktyvos 31 konstatuojamojoje dalyje siūloma iš dalies užpildyti šią spragą, įtraukiant priekabų poveikį į sunkiosioms transporto priemonėms taikomų kelių mokesčių diferencijavimą.
•Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis
Buvo taikomi tikslinių konsultacijų su konkrečiomis suinteresuotosiomis šalimis ir specialistais metodai. Buvo surengti devyni pokalbiai su valstybių narių transporto ministerijų, vežėjų, transporto priemonių atitikties vertinimo institucijų, rinkliavų paslaugų teikėjų, gamintojų ir standartizacijos įstaigų atstovais.
·Konsultacijų dalyvių indėlio apibendrinimas ir rezultatų panaudojimas
Suinteresuotųjų šalių manymu, įtraukti priekabas į kelių mokesčių diferencijavimą pagal išmetamo CO2 kiekį yra techniškai įmanoma. Kartu suinteresuotosios šalys atkreipė dėmesį į galimus su įgyvendinimu susijusius sunkumus, taip pat į supaprastinimo ir gerinimo galimybes. Toliau aprašoma, kaip pasiūlyme buvo atsižvelgta į gautus atsiliepimus.
Pasiūlymo projekte, kuris buvo aptartas su suinteresuotosiomis šalimis, bendras transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekis apskaičiuojamas dauginant motorinės transporto priemonės išmetamo CO2 kiekį, išreikštą gramais tonkilometriui, iš jos priekabos efektyvumo koeficiento. Tuomet transporto priemonių junginio CO2 taršos klasė būtų nustatoma pagal 7ga straipsnio 2 dalį. Tačiau valstybės narės ir rinkliavos paslaugų teikėjai atkreipė dėmesį į su šiuo procesu susijusias problemas. Valstybių narių transporto ministerijos pabrėžė galimus neatitikimus su jų vykdomu Direktyvos (ES) 2022/362 įgyvendinimu: šiose valstybėse narėse įgyvendinant diferencijavimo pagal išmetamo CO2 kiekį nuostatą, transporto priemonėje montuojamoje įrangoje saugomi duomenys apie motorinės transporto priemonės CO2 taršos klasę, o duomenų apie išmetamo CO2 kiekį gramais tonkilometriui saugoti nereikalaujama. Rinkliavos paslaugų teikėjai pripažino, kad tokiam skaičiavimui atlikti transporto priemonėje montuojamoje įrangoje reikėtų saugoti duomenis apie kiekvienos priekabos, kuri paprastai būna sujungta su motorine transporto priemone, efektyvumo koeficientą. Tokios transporto priemonės vairuotojas iš šių priekabų sąrašo turėtų pasirinkti konkrečios kelionės metu naudojamą priekabą. Toks sąrašas gali būti labai ilgas didelį priekabų parką turinčiose įmonėse. Atsižvelgdami į tai, rinkliavos paslaugų teikėjai pabrėžė, kad svarbu, jog transporto priemonėje montuojamos įrangos sąsaja būtų paprasta, siekiant sumažinti vairuotojų klaidingo aiškinimo ar klaidos riziką. Kartu rinkliavos paslaugų teikėjai pasidalijo informacija, kad jau esama panašiomis funkcinėmis galimybėmis pasižyminčios transporto priemonėje montuojamos įrangos, kurią naudodamas vairuotojas, pavyzdžiui, gali pasirinkti transporto priemonės junginio ašių skaičių ir svorį. Vežėjai taip pat išreiškė panašią pastabą dėl paprastumo svarbos ir papildomos naštos rizikos.
Atsižvelgiant į pirmiau minėtus aspektus, šiame pasiūlyme pateiktame naujame direktyvos priede nustatomos trys priekabų klasės pagal efektyvumo koeficiento slenkstines vertes. Kiekvienos priekabos klasės atveju paaiškinami motorinės transporto priemonės CO2 taršos klasės diferencijavimo kriterijai ir jų poveikis nustatant transporto priemonių junginio CO2 taršos klasę. Dėl tokio pakeitimo šis pasiūlymas labiau atitinka šiuo metu įgyvendinamą Direktyvoje (ES) 2022/362 nustatytą kelių mokesčių diferencijavimą pagal išmetamo CO2 kiekį. Konkrečiai, nereikalaujama atlikti skaičiavimo, įtraukto į pasiūlymo projektą, kuris buvo aptartas su suinteresuotosiomis šalimis, todėl nereikalaujama, kad duomenys apie motorinės transporto priemonės išmetamą CO2 kiekį gramais tonkilometriui būtų saugomi transporto priemonėje montuojamoje įrangoje. Taip pat nereikalaujama, kad motorinėje transporto priemonėje montuojamoje įrangoje būtų saugomi duomenys apie kiekvienos priekabos, kuri paprastai naudojama kartu su motorine transporto priemone, efektyvumo koeficientą. Todėl transporto priemonių junginio vairuotojui nereikėtų pasirinkti vertės iš priekabų sąrašo. Vietoje to reikėtų pasirinkti priekabos klasę, taip supaprastinant transporto priemonėje montuojamos įrangos sąsają ir naujas funkcijas.
Kad būtų sumažinta vairuotojų klaidingo aiškinimo ar klaidos rizika, rinkliavos paslaugų teikėjai taip pat pasiūlė sprendimą, kad priekabų parametrai būtų perduodami į motorinėje transporto priemonėje montuojamą įrangą elektroniniu būdu, naudojant priekabose montuojamą svėrimo įrangą. Šiame pasiūlyme toks sprendimas išsamiau nenagrinėjamas dėl dviejų priežasčių. Pirma, transporto priemonėje montuojamos svėrimo įrangos naudojimas yra viena iš Tarybos direktyvos 96/53/EB 10d straipsnyje numatytų galimybių, tačiau iki šiol nė viena valstybė narė nėra ja pasinaudojusi, o tai reiškia, kad transporto priemonėje montuojama svėrimo įranga nėra plačiai naudojama. Antra, Europos standartizacijos organizacijos CEN ir ETSI, su kuriomis konsultavosi Komisija, nurodė, kad nors ryšys tarp transporto priemonėje montuojamos įrangos, kuri naudojama rinkliavų apskaičiavimo tikslais, ir transporto priemonėje montuojamos svėrimo įrangos yra techniškai įmanomas, jis nereglamentuojamas galiojančiuose standartuose ir nėra palaikomas visų šiuo metu rinkoje esančių įrenginių.
Valstybių narių transporto ministerijos išreiškė susirūpinimą dėl vykdymo užtikrinimo. Šiuo požiūriu pasiūlymu iš dalies keičiamas 7j straipsnis, kuriuo reikalaujama, kad vairuotojas arba, jei tinkama, vežėjas arba Europos elektroninės rinkliavos paslaugos (EERP) teikėjas vykdymą užtikrinantiems pareigūnams pateiktų priekabos charakteristikų įrodymus. Galima su aerodinaminiais įtaisais susijusi problema yra ta, kad šiuos įtaisus galima palyginti lengvai nuimti nuo priekabos. Siekiant užtikrinti, kad priekabų efektyvumas atitiktų patvirtinto tipo transporto priemonės efektyvumą ir kad jis nesiskirtų dėl aerodinaminių įtaisų pakeitimų, priekabų priekyje bus pritvirtinta etiketė, kurioje pagal Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/1362 V priedo 3 priedėlio 1.8 ir 1.9 punktus bus pateiktas aerodinaminių įtaisų, sumontuotų toje priekaboje, sąrašas.
•Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas
Atliekant kiekybinį ekonominio, socialinio poveikio ir poveikio aplinkai vertinimą toliau nurodytame poveikio vertinime remiamasi PRIMES ir JRC DIONE modelių analize, taip pat išorės rangovo atlikta analize.
Išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis ir kitų naujų sunkiųjų transporto priemonių parko charakteristikų duomenys buvo gauti iš kasmetinių stebėsenos duomenų, kuriuos pateikė valstybės narės ir gamintojai ir kuriuos pagal Reglamentą (ES) 2018/956 surinko Europos aplinkos agentūra (EAA).
•Poveikio vertinimas
Iniciatyva grindžiama poveikio vertinimu, atliktu peržiūrint Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2019/1242, dėl kurio Reglamentavimo patikros valdyba 2022 m. gruodžio 6 d. pateikė teigiamą nuomonę po kartotinio pateikimo. Poveikio vertinime padaryta išvada, kad priekabų energijos vartojimo efektyvumas gali būti gerokai padidintas, o tokiomis priemonėmis būtų užtikrintas ekonomiškai efektyvus indėlis mažinant sunkiųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį. Ekonomine prasme grynoji ekonominė nauda visuomenei per transporto priemonės eksploatavimo laikotarpį siekia nuo beveik 11 500 EUR refrižeratorinių priekabų su grąžulu atveju iki daugiau kaip 42 500 EUR vidutinės puspriekabės furgono atveju.
Todėl šia peržiūra bus nustatytas privalomas energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslas naujų priekabų parkui. Ši gamintojams skirta priemonė yra orientuota į pasiūlą. Kaip ir motorinių transporto priemonių atveju, tokią į pasiūlą orientuotą priemonę labai padėtų įgyvendinti papildoma į paklausą orientuota priemonė. Sumažėjus kelių mokesčiams, taigi ir transporto priemonių junginių, kuriose naudojamos efektyvesnės priekabos, eksploatacinėms išlaidoms, paveikiama šių transporto priemonių paklausa, nes taip skatinamas efektyviau energiją vartojančių, todėl brangesnių priekabų įsigijimas. Į tokį poveikį taip pat buvo atsižvelgta atliekant sunkiųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekių normų teisės aktų peržiūros sąnaudų ir naudos analizę.
Šiame teisės akte siūlomi Direktyvos 1999/62/EB pakeitimai yra glaudžiai susiję su pasiūlymu iš dalies pakeisti Reglamentą (ES) 2019/1242. Tačiau Direktyva 1999/62/EB gali būti iš dalies pakeista tik kita direktyva, todėl reikia dviejų atskirų teisės aktų.
•Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas
Šiame pasiūlyme nustatytas kelių mokesčių diferencijavimas taikomas tik efektyvesnėms priekaboms. Tai reiškia, kad kelių valdytojams, rinkliavos paslaugų teikėjams ir rinkliavos rinkėjams nereikia registruoti atitinkamos informacijos apie kitas priekabas. Nustačius priekabų klases siekiama supaprastinti įgyvendinimą daug priekabų turinčioms įmonėms.
Tikimasi, kad dėl diferencijuoto apmokestinimo iniciatyva turės nedidelį teigiamą poveikį konkurencijai, nes šiek tiek padidės efektyvesnių priekabų paklausa, kuri skatins diegti inovacijas.
Šia iniciatyva patikslinamos nuostatos, kuriomis nustatoma pareiga diferencijuoti infrastruktūros ir naudotojų mokesčius atsižvelgiant į motorinių transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį.
•Pagrindinės teisės
Pasiūlymu užtikrinamos pagrindinės teisės ir laikomasi principų, visų pirma pripažįstamų Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje.
4.POVEIKIS BIUDŽETUI
Pasiūlymas neturi poveikio Sąjungos biudžetui.
5.KITI ELEMENTAI
•Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka
Pasiūlyme numatyti konkretūs ataskaitų teikimo reikalavimai valstybėms narėms, susiję su infrastruktūros ar naudotojo mokesčių diferencijavimu, atsižvelgiant į transporto priemonių aplinkosauginį veiksmingumą.
•Aiškinamieji dokumentai
Atsižvelgiant į pasiūlymo taikymo sritį, reikalauti aiškinamųjų dokumentų neatrodo pagrįsta ar proporcinga.
•Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas
(a)Pasiūlymą iš dalies pakeisti Direktyvą 1999/62/EB sudaro toliau išvardyti elementai.
1 straipsnio 1 dalis: 2 straipsnis. Apibrėžtys
Termino „netarši transporto priemonė“ apibrėžties a punkte esanti nuoroda į Reglamente (ES) 2019/1242 pateiktą netaršios sunkiosios transporto priemonės apibrėžtį iš dalies keičiama, kad siūlomoje naujoje apibrėžtyje būtų daroma nuoroda tik į netaršias sunkiąsias motorines transporto priemones, o ne į priekabas. Šiuo pakeitimu užtikrinama, kad būtų išsaugota dabartinės apibrėžties prasmė ir kad sunkiųjų transporto priemonių junginių priskyrimas 5-ai CO2 taršos klasei pagal 7ga straipsnio 2 dalį būtų siejamas tik su motorine transporto priemone.
Termino „mažataršė transporto priemonė“ apibrėžties b punktas iš dalies keičiamas, kad būtų patikslintos atitinkamos transporto priemonių grupės, nurodant tas transporto priemones, kurioms taikomi įgyvendinimo aktai, priimti pagal 7ga straipsnio 7 dalį. Šiuo pakeitimu užtikrinama, kad būtų išsaugota dabartinės apibrėžties prasmė ir atspindėta nauja siūloma Reglamento (ES) 2019/1242 struktūra. Iš tiesų, remiantis Komisijos kartu pateiktu kitu pasiūlymu, to reglamento 2 straipsnio 1 dalyje nebebus apibrėžti transporto priemonių pogrupiai, kuriems taikomas reglamentas.
Termino „išmetamo CO2 kiekio mažinimo trajektorija“ apibrėžtis iš dalies keičiama siekiant:
–suderinti ją su terminais, vartojamais Reglamento (ES) 2019/1242 I priedo pasiūlytame naujame 5.1 punkte;
–užtikrinti jos taikymą po 2030 m. remiantis išmetamo CO2 kiekio mažinimo tikslais, kurie bus nustatyti Reglamente (ES) 2019/1242 (jį iš dalies pakeitus pagal Komisijos kartu pateiktą kitą pasiūlymą);
–užtikrinti, kad nuoroda į pogrupio išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertę būtų taikoma pagal 38 punkto nuostatas;
–perkelti paskutinį skirsnį dėl CO2 atskaitos verčių galimo koregavimo į 7ga straipsnio 1 dalį, kad visoms CO2 taršos klasėms būtų užtikrintas vienodas taikymo laikas.
Šiuo daliniu pakeitimu užtikrinama, kad būtų išsaugota dabartinės apibrėžties prasmė ir jos taikymas po 2030 m.
Termino „transporto priemonių grupės išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertė“ apibrėžtis iš dalies keičiama siekiant nustatyti, kad terminas „išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertė“ yra siejamas ir su transporto priemonių pogrupiais, ir grupėmis, paaiškinti a punkte, kad transporto priemonės, kurioms taikomas Reglamentas (ES) 2019/1242, yra suskirstytos į pogrupius, ir b punkte nurodyti atitinkamas transporto priemonių grupes, darant nuorodą į tas, kurioms taikomi įgyvendinimo aktai, priimti pagal 7ga straipsnio 7 dalį. Šiuo pakeitimu užtikrinama, kad būtų išsaugota dabartinės apibrėžties prasmė.
Pridedamos terminų „priekaba“ ir „puspriekabė“ apibrėžtys, siekiant užtikrinti su jomis susijusį teisinį aiškumą ir geriau apibrėžti atitinkamų nuostatų taikymo sritį.
1 straipsnio 2 dalis: 7ga straipsnis. Sunkiųjų transporto priemonių mokesčių diferencijavimas
7ga straipsnio 1 dalies antra ir ketvirta pastraipos atitinkamai iš dalies keičiamos ir išbraukiamos siekiant:
–antroje pastraipoje nurodyti infrastruktūros mokesčių ir naudotojo mokesčių diferencijavimą visoms CO2 taršos klasėms ir visiems transporto priemonių pogrupiams, kuriems taikomas Reglamentas (ES) 2019/1242, ir tuo tikslu į šią pastraipą įtraukti nuorodą į pogrupius, kurie į taikymo sritį bus įtraukti įsigaliojus siūlomiems to reglamento pakeitimams ir kurie šiuo metu nurodyti ketvirtoje pastraipoje;
–sujungti dabartinę ketvirtą ir antrą pastraipas;
–išsaugoti diferencijavimo taikymo laikotarpį transporto priemonių pogrupiams, kuriems šiuo metu taikomas Reglamentas (ES) 2019/1242, aiškiai nurodant tuos transporto priemonių pogrupius ir patikslinant, kad 2023 m. gegužės 13 d. yra dvejų metų laikotarpio nuo išmetamo CO2 kiekio atskaitos verčių paskelbimo įgyvendinimo akte, priimtame pagal to reglamento 11 straipsnio 1 dalį, t. y. Komisijos įgyvendinimo sprendime (ES) 2021/781, pabaiga;
–išsaugoti diferencijavimo taikymo laikotarpį transporto priemonių pogrupiams, kuriems bus taikomas Reglamentas (ES) 2019/1242, kai įsigalios to reglamento pakeitimai, kaip nustatyta dabartinėje ketvirtoje pastraipoje ir dabartiniame trečios pastraipos antrame sakinyje;
–užtikrinti, kad galimas CO2 atskaitos verčių koregavimo taikymo laikotarpis pagal Reglamento (ES) 2019/1242 11 straipsnio 2 dalį būtų toks pat 2-ai, 3-iai ir 4-ai CO2 taršos klasėms, kaip nurodyta dabartinėje termino „išmetamo CO2 kiekio mažinimo trajektorija“ apibrėžtyje, atsižvelgiant į siūlomus 11 straipsnio 2 dalies pakeitimus.
1 dalies trečia pastraipa iš dalies keičiama siekiant:
–patikslinti atitinkamas transporto priemonių grupes, nurodant tas transporto priemones, kurioms taikomi įgyvendinimo aktai, priimti pagal 7ga straipsnio 7 dalį;
–išsaugoti transporto priemonių pogrupių, kuriems bus taikomas Reglamentas (ES) 2019/1242, išmetamo CO2 kiekio atskaitos verčių taikymo laikotarpį, kai įsigalios to reglamento pakeitimai;
–paaiškinti, kad išplėtus Reglamento (ES) 2019/1242 taikymo sritį ir į ją įtraukus kitas sunkiąsias transporto priemones, šis diferencijavimas taikomas visoms CO2 taršos klasėms.
7 dalis iš dalies keičiama siekiant išlaikyti atitinkamus transporto priemonių pogrupius, aiškiai nurodant transporto priemonių pogrupius, kuriems šiuo metu taikomas Reglamentas (ES) 2019/1242.
1 straipsnio 3 dalis: 7gc straipsnis. Priekabų poveikis nustatant kelių mokesčių sumažinimą
Naujame 7gc straipsnyje nurodomos transporto priemonių junginiams taikomų kelių mokesčių diferencijavimo sąlygos, atsižvelgiant į priekabų poveikį sunkiųjų krovininių transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui. Diferencijavimas grindžiamas priekabų efektyvumo koeficientu, nurodytu VIII priede. Ši nuostata turėtų paskatinti naudoti efektyvesnes priekabas. Straipsnyje apibrėžiami Komisijos įgaliojimai nustatyti priekabų efektyvumo slenkstines vertes ir metodiką, taikomą senesnėms priekaboms, kurių efektyvumo koeficientas nenustatytas.
1 straipsnio 4 dalis: 7j straipsnis. Rinkliavų ir naudotojo mokesčių rinkimas ir mokėjimas
2a dalis iš dalies keičiama siekiant užtikrinti, kad visi galimi mokesčių elementai būtų renkami ir mokami nuosekliai.
1 straipsnio 5 dalis: 9d straipsnis. Įgaliojimai Komisijai priimti deleguotuosius aktus
9d straipsnis iš dalies keičiamas siekiant iš dalies pakeisti naują VIII priedą, kad būtų galima nustatyti efektyvumo koeficiento slenkstines vertes arba pritaikyti jas prie mokslo ir technikos pažangos.
1 straipsnio 6 dalis: 11 straipsnis. Ataskaitų teikimas
Dabartinis 2 dalies c punktas iš dalies keičiamas įtraukiant informaciją apie 7gc straipsnį.
1 straipsnio 7 dalis
Naujas VIII priedas yra susijęs su siūlomu 7gc straipsniu dėl transporto priemonių junginiams taikomų kelių mokesčių diferencijavimo.
(b)Pasiūlyme iš dalies pakeisti Direktyvą (ES) 2019/520 pateikiamas šis elementas:
2 straipsnis
I priedas iš dalies pakeistas pridedant su priekabomis susijusią informaciją, kuria sudaromos palankesnės sąlygos tarpvalstybiniu lygmeniu keistis informacija apie kelių rinkliavų nesumokėjimo atvejus Sąjungoje.
(c)Pasiūlyme iš dalies pakeisti Tarybos direktyvą 1999/37/EB yra toliau nurodytas elementas.
3 straipsnis
I priedas iš dalies keičiamas siekiant suteikti valstybei narei galimybę į transporto priemonės registracijos liudijimą įrašyti priekabų efektyvumo koeficientą ir priekabų klasę.
2023/0134 (COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA
kuria dėl sunkiųjų transporto priemonių su priekabomis CO2 taršos klasės iš dalies keičiama Direktyva 1999/62/EB, Tarybos direktyva 1999/37/EB ir Direktyva (ES) 2019/520
EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 91 straipsnio 1 dalį,
atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,
teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,
atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę,
atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę,
laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,
kadangi:
(1)priėmus Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2022/362 buvo sugriežtinti principai „teršėjas moka“ ir „naudotojas moka“, nustatant privalomą apmokestinimą pagal išmetamo CO2 kiekį, t. y. diferencijuojant infrastruktūros ir naudotojų mokesčius pagal transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį arba taikant išorinių kaštų mokestį už išmetamo CO2 kiekį. Šiuo metu transporto priemonių junginiams, kuriuos sudaro motorinė transporto priemonė ir priekaba, taikomi kelių mokesčiai diferencijuojami pagal motorinės transporto priemonės išmetamo CO2 kiekį, neatsižvelgiant į sujungtos priekabos charakteristikas, visų pirma į priekabos poveikį transporto priemonių junginio išmetamo CO2 kiekiui;
(2)nors priekaba pati energijos nevartoja, jai judėti reikia motorinės transporto priemonės – vilkiko – energijos. Optimizavus priekabų energijos vartojimo efektyvumą, sumažėja įprastinių transporto priemonių išmetamo CO2 kiekis ir padidėja transporto priemonių autonomiškumas. Toks priekabų optimizavimas susijęs su aerodinaminių savybių, riedėjimo varžos ir priekabų svorio gerinimu. Energijos vartojimo efektyvumo potencialas yra apie 7,5 proc. priekabų su grąžulu ir 15 proc. puspriekabių atveju, palyginti su 2020 m. etalonine priekaba. Todėl priekabų vaidmuo mažinant krovinių gabenimo keliais sektoriaus priklausomybę nuo iškastinio kuro galėtų būti svarbus. Tačiau efektyvesnių priekabų diegimą rinkoje stabdo didesnės jų kainos ir tai, kad iki šiol priekabų pirkėjai negalėjo palyginti skirtingų priekabų pagal jų energijos vartojimo efektyvumą. Dėl to rinkoje energiją efektyviai vartojančių priekabų nėra daug. Rinkoje jau yra aerodinaminių įtaisų, o ateityje jų bus dar daugiau, tačiau dabartiniame Sąjungos transporto priemonių parke jie nėra plačiai naudojami;
(3)Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2022/1362 nustatytos teisiškai patvirtintos priekabų poveikio sunkiųjų krovininių transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui vertės. Siekiant dar labiau sumažinti efektyvesnių priekabų eksploatacines išlaidas, reikėtų nustatyti taisykles, pagal kurias priekabų poveikio sunkiųjų krovininių transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui vertės būtų įtrauktos į kelių mokesčių sistemas, grindžiamas diferencijavimu pagal išmetamo CO2 kiekį. Kadangi motorinės transporto priemonės gali būti sujungtos su skirtingomis priekabomis, priekabų įtraukimas į kelių mokesčių sistemas, grindžiamas diferencijavimu pagal išmetamo CO2 kiekį, turėtų priklausyti nuo faktiškai naudojamos priekabos;
(4)apmokestinimo remiantis išmetamo CO2 kiekiu išplėtimas įtraukiant priekabas turėtų galioti tik toms priekaboms, kurioms taikomas Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2022/1362. Priekabų eksploatacinės savybės gali skirtis priklausomai nuo jų techninių parametrų. Siekiant įvertinti priekabų eksploatacines savybes energijos vartojimo efektyvumo požiūriu, konkrečios priekabos eksploatacinės savybės CO2 mažinimo potencialo atžvilgiu lyginamos su etaloninės priekabos, kuri yra panaši pagal ašių konfigūraciją, didžiausią leidžiamąją ašies apkrovą ir važiuoklės konfigūraciją, eksploatacinėmis savybėmis. Konkrečios priekabos ir etaloninės priekabos verčių santykis Įgyvendinimo reglamente (ES) 2022/1362 apibrėžiamas kaip efektyvumo koeficientas. Efektyvesnių priekabų efektyvumo koeficiento vertė yra mažesnė nei 1;
(5)efektyvumo koeficientas gali būti apskaičiuojamas pagal kilometrus, tonkilometrius arba m3 kilometrus. Visoms priekaboms, išskyrus priekabas, kurios yra skirtos dideliems kroviniams, turėtų būti taikomas efektyvumo koeficientas, apskaičiuotas pagal tonkilometrius. Dideliems kroviniams skirtos priekabos – tai priekabos, kurių pagrindinė paskirtis yra didelių krovinių gabenimas. Tonkilometriais pagrįstas efektyvumo koeficientas negali būti taikomas dideliems kroviniams skirtoms priekaboms, nes šių priekabų riedėjimo varža ir masė yra didesnės nei tradicinių priekabų. Dideliems kroviniams skirtoms priekaboms turėtų būti naudojamas m3 kilometrais grindžiamas efektyvumo koeficientas;
(6)transporto priemonės junginio su efektyvesne priekaba CO2 taršos klasė turėtų būti aukštesnė nei vien motorinės transporto priemonės CO2 taršos klasė, todėl galima labiau sumažinti kelių mokesčius. Priekabos išmetamo CO2 kiekio mažinimo potencialo poveikis nustatant transporto priemonių junginio CO2 taršos klasę turėtų būti grindžiamas konkrečios priekabos efektyvumo koeficiento palyginimu su šioje direktyvoje nurodytomis efektyvumo koeficiento slenkstinėmis vertėmis. Puspriekabėms ir kitoms priekaboms numatytos skirtingos slenkstinės vertės, nes jų potencialas prisidėti prie ekonomiškai efektyvaus išmetamo CO2 kiekio mažinimo skiriasi;
(7)jeigu valstybė narė į savo teritorijoje taikomas kelių mokesčių sistemas įtraukia priekabų poveikį sunkiųjų krovininių transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui ir nustato konkrečius mokesčius transporto priemonių junginiams, kurių didžiausioji masė ir (arba) matmenys skiriasi nuo didžiausio svorio ir (arba) matmenų, nustatytų Tarybos direktyvoje 96/53/EB, tai valstybei narei turėtų būti leista sumažinti kelių mokesčius tokiems transporto priemonių junginiams, kuriuose naudojama bent viena efektyvesnė priekaba;
(8)Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai deleguotaisiais aktais iš dalies pakeisti Direktyvos 1999/62/EB VIII priedą, nustatant arba patikslinant jame nustatytas efektyvumo koeficiento slenkstines vertes ir nustatant metodiką, pagal kurią priekabų klasės priskiriamos priekaboms, kurios buvo modifikuotos, visų pirma toms, kurioms efektyvumo koeficientas nebuvo priskirtas pagal Įgyvendinimo reglamentą (ES) 2022/1362. Efektyvumo koeficiento slenkstinės vertės turėtų būti apibrėžtos, kai tik pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2018/956 bus surinkti bent vienų metų duomenys apie priekabų efektyvumą. Efektyvumo koeficiento slenkstinės vertės turėtų būti grindžiamos vidutiniu priekabų parko efektyvumu, kai skelbiamos tokių transporto priemonių išmetamo CO2 atskaitos vertės, ir priekabų potencialu didinti efektyvumą. Vėliau jos turėtų būti pakoreguotos, kad atspindėtų technikos pažangą ir didėjantį naujųjų technologijų, pavyzdžiui, priekabų su varomosiomis ašimis, naudojimą. Apibrėžiant modifikuotoms priekaboms taikomą metodiką turėtų būti atsižvelgta į jų energijos suvartojimą gerinančios įrangos, pavyzdžiui, aerodinaminių įtaisų, kuriuos galima patikrinti atliekant periodinę techninę apžiūrą ir kurie turėtų būti nurodyti techninės apžiūros liudijime, kaip nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2014/45/ES, įrengimą;
(9)siekiant užtikrinti, kad vairuotojai, naudodamiesi sumažintais mokesčiais už išmetamo CO2 kiekį, teisingai deklaruotų su motorine transporto priemone sujungtos priekabos eksploatacines savybes, būtina, kad vykdymo užtikrinimo pareigūnams paprašius būtų pateikti transporto priemonių junginio taršos klasės įrodymai, įskaitant priekabos eksploatacines savybes patvirtinančius įrodymus. Nepateikus tokių įrodymų, valstybė narė turėtų teisę taikyti mokesčius tik pagal motorinės transporto priemonės taršos klasę;
(10)siekiant užtikrinti nuoseklų kelių mokesčių diferencijavimo pagal išmetamo CO2 kiekį taikymą, būtina iš dalies pakeisti Tarybos direktyvą 1999/37/EB, kad registracijos liudijime būtų reikalaujama nurodyti (tais atvejais, kai jis pateikiamas jų atitikties liudijime arba transporto priemonės individualaus patvirtinimo liudijime) priekabų efektyvumo koeficientą. Svarbu užtikrinti, kad su priekabų efektyvumu susiję duomenys būtų prieinami valstybėms narėms keičiantis informacija, kaip nustatyta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2019/520;
(11)be to, tikslinga iš dalies pakeisti Direktyvą 1999/62/EB, kad būtų atspindėta nauja Reglamento (ES) 2019/1242 su pakeitimais, padarytais [įrašyti nuorodą, kai ji bus žinoma], struktūra. Būtinais pakeitimais siekiama išsaugoti dabartinę netaršios transporto priemonės, mažataršės transporto priemonės, išmetamo CO2 atskaitos verčių ir išmetamo CO2 kiekio mažinimo trajektorijos apibrėžčių reikšmę, o pastaroji turėtų būti atnaujinta, kad būtų suderinta su pirmiau minėtu reglamentu po 2030 m. Šie pakeitimai taip pat neturėtų paveikti įpareigojimo keisti infrastruktūros ir naudotojų mokesčius ir laiko, nuo kurio šis įpareigojimas taikomas. Kalbant apie transporto priemonių pogrupius, kuriems jau taikomas reglamentas, šiais pakeitimais visų pirma turėtų būti patikslinta, kad toks įpareigojimas taikomas nuo 2023 m. gegužės 13 d., t. y. praėjus dvejiems metams nuo Komisijos įgyvendinimo sprendimo (ES) 2021/781, kuriuo nustatomos tų transporto priemonių pogrupių išmetamo CO2 atskaitos vertės, paskelbimo dienos. Siekiant užtikrinti, kad šie pakeitimai būtų priimti laiku, atsižvelgiant į Reglamento (ES) 2019/1242 pakeitimų įsigaliojimo datą, turėtų būti nustatytas vienų metų perkėlimo į nacionalinę teisę terminas;
(12)todėl direktyvos 1999/62/EB, 1999/37/EB ir (ES) 2019/520 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistos,
PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:
1 straipsnis
Direktyvos 1999/62/EB pakeitimai
Direktyva 1999/62/EB iš dalies keičiama taip:
(1)2 straipsnio 1 dalis iš dalies keičiama taip:
(a)29 punkto a papunktis pakeičiamas taip:
„a) sunkioji transporto priemonė, nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1242(*) 3 straipsnio 11 punkto a ir b papunkčiuose, arba“
(b)30 punkto b papunktis pakeičiamas taip:
„b) sunkioji transporto priemonė, priklausanti transporto priemonių grupei, kuriai taikomas pagal 7ga straipsnio 7 dalį priimtas įgyvendinimo aktas ir kurios išmetamo CO2 kiekis nesiekia 50 proc. jos transporto priemonių grupės išmetamo CO2 atskaitos vertės, išskyrus netaršią transporto priemonę;“;
(c)37 punktas pakeičiamas taip:
„37)
transporto priemonių pogrupio (sg) ir (Y) metų ataskaitinio laikotarpio ir išmetamo CO2 kiekio mažinimo trajektorija, t. y. ETsg,Y – metinio išmetamo CO2 kiekio mažinimo koeficiento (RETsg,Y) ir (sg) pogrupio išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertės (rCO2sg) sandauga, t. y. ETsg,Y = RETsg,Y x rCO2sg; RETsg,Y yra nustatomas pagal Reglamento (ES) 2019/1242 I priedo 5.1 punktą;“;
(d)38 punktas pakeičiamas taip:
„38)
išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertė:
a) transporto priemonių pogrupių, kuriems taikomas Reglamentas (ES) 2019/1242, atveju – vertė, apskaičiuota pagal to reglamento I priedo 3 punkte pateiktą formulę;
b) transporto priemonių grupės, kuriai taikomas pagal 7ga straipsnio 7 dalį priimtas įgyvendinimo aktas, atveju – jame nurodyta išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertė, atitinkanti viso tai transporto priemonių grupei priskiriamų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekio vidutinę vertę, apie kurią pranešama pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2018/956 (
6
) už pirmą ataskaitinį laikotarpį, kuris pradedamas skaičiuoti po datos, nuo kurios pagal Reglamento (ES) 2017/2400 24 straipsnį draudžiama registruoti, parduoti ar pradėti eksploatuoti tai transporto priemonių grupei priskiriamas transporto priemones, kurių atveju nesilaikoma Reglamento (ES) 2017/2400 9 straipsnyje nustatytų įpareigojimų;“;
(e)pridedami šie punktai:
„42)
priekaba – priekaba, apibrėžta Reglamento (ES) 2018/858 3 straipsnio 17 punkte, patenkanti į Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/1362(**) taikymo sritį;
43)
puspriekabė – priekaba, atitinkanti Reglamento (ES) 2018/858 3 straipsnio 33 punkte pateiktą puspriekabės apibrėžtį ir patenkanti į Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/1362 taikymo sritį.“
* 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1242, kuriuo nustatomi naujų sunkiųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekio standartai ir kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 595/2009 ir (ES) 2018/956 bei Tarybos direktyva 96/53/EB (OL L 198, 2019 7 25, p. 202).
** 2022 m. rugpjūčio 1 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2022/1362, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 595/2009 nuostatos dėl sunkiųjų priekabų eksploatacinių savybių, nuo kurių priklauso motorinių transporto priemonių išmetamo CO2 kiekis, degalų ir energijos sąnaudos bei netaršiai nuvažiuojamas nuotolis, ir iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2020/683 (OL L 205, 2022 8 5, p. 145);
(2)7ga straipsnis iš dalies keičiamas taip:
(a)1 dalies antra, trečia ir ketvirta pastraipos pakeičiamos taip:
„Valstybės narės pradeda taikyti tą diferencijavimą transporto priemonių pogrupiams, kuriems taikomas Reglamentas (ES) 2019/1242, remdamosi išmetamo CO2 kiekio atskaitos verte, paskelbta pagal to reglamento 11 straipsnio 1 dalį. Tačiau 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH transporto priemonių pogrupiams valstybės narės šį diferencijavimą taiko ne vėliau kaip nuo 2023 m. gegužės 13 d. išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertė koreguojama pagal Reglamento (ES) 2019/1242 11 straipsnio 2 dalį, tokia išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertė taikoma nuo kito ataskaitinio laikotarpio pradžios.
Nukrypstant nuo antros pastraipos, tas diferencijavimas dėl 1-os, 4-os ir 5-os CO2 taršos klasių, nurodytų šio straipsnio 2 dalyje, transporto priemonių grupėms, kurioms taikomi pagal 7 dalį priimti įgyvendinimo aktai, pradedamas taikyti ne vėliau kaip per dvejus metus nuo tų įgyvendinimo aktų priėmimo. Diferencijavimas grindžiamas juose nurodyta CO2 kiekio atskaitos verte ir taikomas tol, kol pagal Reglamento (ES) 2019/1242 11 straipsnio 1 dalį bus paskelbta atitinkamų transporto priemonių pogrupių CO2 kiekio atskaitos vertė. Paskelbus CO2 kiekio atskaitos vertę pagal Reglamento (ES) 2019/1242 11 straipsnio 1 dalį, valstybės narės šią CO2 kiekio atskaitos vertę taiko vietoje pagal 7 dalį nurodytosios, o atitinkamiems transporto priemonių pogrupiams taikomas diferencijavimas galioja visoms taršos klasėms.“;
(b)7 dalies pirma pastraipa pakeičiama taip:
Komisija priima įgyvendinimo aktus, kuriais nustatomos transporto priemonių grupių, išskyrus pogrupius 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH, išmetamo CO2 kiekio atskaitos vertės.“;
(3)įterpiamas šis straipsnis:
„7gc straipsnis
1. Iki 2030 m. birželio 30 d. valstybės narės, taikydamos 7ga straipsnį, gali atsižvelgti į priekabų poveikį motorinių transporto priemonių junginių išmetamo CO2 kiekiui. Nuo 2030 m. liepos 1 d. jos į tokį poveikį atsižvelgia.
Jei valstybė narė taiko pirmą pastraipą, 7ga straipsnio 2 dalyje nurodyto transporto priemonių junginio CO2 taršos klasei įtakos turi velkamos priekabos klasė pagal VIII priedą.
2. Jei valstybė narė taiko pirmą pastraipą ir pagal 9 straipsnio 1 dalies a punktą nustato specialius mokesčius transporto priemonių junginiams, kurie nukrypsta nuo didžiausio svorio ir (arba) matmenų, nustatytų Tarybos direktyvos 96/53/EB* I priede, vadovaudamasi tos direktyvos 4 straipsnio 4 dalimi, ji gali sumažinti kelių mokesčius, taikomus tokiems transporto priemonių junginiams, kuriuose yra bent viena priekaba, kuriai priskirta priekabų klasė pagal šios direktyvos VIII priedą.
Kelių mokesčio sumažinimo suma gali atitikti sumažinimo dydį, taikomą transporto priemonių junginiams, kurie nenukrypsta nuo didžiausio svorio ir (arba) matmenų.
3. Komisijai pagal 9d straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotąjį aktą, kuriuo iš dalies keičiamas VIII priedas, siekiant nustatyti jame apibrėžtas efektyvumo koeficiento slenkstines vertes arba jas pakoreguoti atsižvelgiant į technikos pažangą. Jas nustatant pirmą kartą, jos grindžiamas vidutiniu priekabų parko efektyvumu, kai skelbiamos šių transporto priemonių išmetamo CO2 atskaitos vertės, ir priekabų galimybėmis didinti efektyvumą, atsižvelgiant į puspriekabių ir kitų priekabų skirtingas galimybes.
1-os ir 2-os klasių priekabų, nurodytų VIII priedo lentelėje, atveju Komisija priima deleguotąjį aktą, kuriuo nustato efektyvumo koeficiento slenkstines vertes, ne vėliau kaip praėjus vieniems metams po to, kai pagal Reglamento (ES) 2019/1242 11 straipsnio 1 dalį paskelbiamos priekabų CO2 taršos atskaitos vertės.
3-ios klasės priekabų, nurodytų VIII priedo lentelėje, t. y. priekabų su įrengtu jų varymą aktyviai skatinančiu įtaisu, be vidaus degimo variklio arba su vidaus degimo varikliu, išmetančiu mažiau negu 5 g CO2/kWh, atveju Komisija priima deleguotąjį aktą, kuriuo nustatomos efektyvumo koeficiento slenkstinės vertės, gavusi teisiškai patvirtintas šių priekabų vertes.
Komisija pagal 9d straipsnį įgaliojama priimti deleguotąjį aktą, kad iš dalies pakeistų VIII priedą, siekdama nustatyti metodiką, pagal kurią nustatoma priekabų, modifikuotų jose sumontuojant energijos vartojimo efektyvumą didinančią įrangą, ypač tų, kurios buvo įregistruotos, parduotos arba pradėtos eksploatuoti iki Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/1362 taikymo pradžios dienos, klasė.
4. Registruodamos 3 dalies ketvirtoje pastraipoje nurodytą įrangą, valstybės narės naudojasi Direktyvos 2014/45/ES** II priedo 10 punktu (kita informacija).
____________________
* 1996 m. liepos 25 d. Tarybos direktyva 96/53/EB, nustatanti tam tikrų Bendrijoje nacionaliniam ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausius leistinus matmenis ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausią leistiną masę (OL L 235, 1996 9 17, p. 59).
** 2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2014/45/ES dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų periodinės techninės apžiūros (OL L 127, 2014 4 29, p. 51).“;
(4)7j straipsnio 2a dalies pirma pastraipa pakeičiama taip:
„Kai vairuotojas arba, jei tinkama, vežėjas arba Europos elektroninės rinkliavos paslaugos (EERP) teikėjas negali pateikti įrodymų dėl transporto priemonės taršos klasės 7g straipsnio 2 dalies, 7ga arba 7gb straipsnių tikslais, valstybės narės gali taikyti didžiausio tarifo rinkliavas arba naudotojo mokesčius. Kai vairuotojas arba, jei tinkama, vežėjas arba Europos elektroninės rinkliavos paslaugos (EERP) teikėjas negali pateikti įrodymų dėl transporto priemonės junginio taršos klasės 7g straipsnio tikslais, valstybės narės gali taikyti rinkliavas arba naudotojo mokesčius pagal motorinės transporto priemonės taršos klasę.“;
(5)9d straipsnio pirma pastraipa pakeičiama taip:
„Komisijai pagal šios direktyvos 9e straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais iš dalies keičiama ši direktyva, kiek tai susiję su 0 priedu, IIIa priedo 4.1 ir 4.2 punktuose pateiktomis formulėmis ir IIIb bei IIIc priedų lentelėse nurodytomis sumomis, siekiant juos suderinti su mokslo ir technikos pažanga, ir VIII priedo lentelėje nurodytomis efektyvumo koeficiento ribinėmis vertėmis, siekiant jas nustatyti ar koreguoti, suderinant jas su technikos pažanga.“;
(6)11 straipsnio c punktas keičiamas taip:
„c) infrastruktūros mokesčių arba naudotojo mokesčių diferencijavimą atsižvelgiant į transporto priemonių aplinkosauginį veiksmingumą pagal 7g, 7ga, 7gb arba 7gc straipsnį“;
(7)šios direktyvos priede esantis tekstas pridedamas kaip VIII priedas.
2 straipsnis
Direktyvos (ES) 2019/520 pakeitimas
Direktyvos (ES) 2019/520 I priedo I dalis pakeičiama taip:
„I dalis. Su transporto priemonėmis susiję duomenys
Duomenų elementas
|
P/N(1)
|
Pastabos
|
Registracijos numeris
|
P
|
|
Važiuoklės numeris/transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN)
|
P
|
|
Registracijos valstybė narė
|
P
|
|
Markė
|
P
|
D.1(2) – pvz., „Ford“, „Opel“, „Renault“ ir kt.
|
Komercinis transporto priemonės tipas
|
P
|
D.3 – pvz., „Focus“, „Astra“, „Megane“
|
ES kategorijos kodas
|
P
|
J – pvz., mopedai, motociklai, automobiliai
|
euro taršos klasė
|
P
|
pvz., euro 4, euro 6
|
CO2 taršos klasė
|
N
|
taikoma sunkiųjų transporto priemonių atveju
|
Priskyrimo kitai klasei data
|
N
|
taikoma sunkiųjų transporto priemonių atveju
|
CO2 (g/tkm)
|
N
|
taikoma sunkiųjų transporto priemonių atveju
|
Skirta dideliems kroviniams: taip / ne
|
N
|
taikoma priekaboms
|
Efektyvumo koeficientas pagal tonkilometrius (-)...
|
N
|
taikoma priekaboms
|
Efektyvumo koeficientas pagal m³ kilometrus (-)...
|
N
|
taikoma priekaboms
|
Maksimali techniškai leidžiama pakrautos transporto priemonės masė
|
P
|
|
(1)
P = privaloma, jei yra nacionaliniame registre, N = neprivaloma.
(2)
Suderintas Sąjungos kodas, žr. Direktyvą 1999/37/EB.“
|
3 straipsnis
Direktyvos 1999/37/EB pakeitimai
Direktyvos 1999/37/EB I priedo V punktas „dujų išmetimas“ papildomas šiais punktais:
„V.11 – efektyvumo koeficientas:
–priekabų, kurios nėra skirtos dideliems kroviniams, efektyvumo koeficientas pagal tonkilometrius, jei jis nurodytas atitikties liudijimo, apibrėžto Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2020/683* VIII priedo priedėlyje, 49.11.2 punkte arba transporto priemonės individualaus patvirtinimo liudijimo, apibrėžto to reglamento III priedo 1 priedėlyje, 49.11.2 punkte;
–priekabų, kurios yra skirtos dideliems kroviniams, efektyvumo koeficientas pagal m3 kilometrus jei jis nurodytas atitikties liudijimo, apibrėžto Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2020/683 VIII priedo priedėlyje, 49.11.3 punkte arba transporto priemonės individualaus patvirtinimo liudijimo, apibrėžto to reglamento III priedo 1 priedėlyje, 49.11.3 punkte.
Ar transporto priemonė yra skirta dideliems kroviniams, nurodoma sunkiųjų transporto priemonių atitikties liudijimo, apibrėžto Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2020/683 VIII priedo priedėlyje, 49.10 punkte arba transporto priemonės individualaus patvirtinimo liudijimo, apibrėžto to reglamento III priedo 1 priedėlyje, 49.10 punkte,
V.12 – priekabos klasė, paskirta pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 1999/62/EB 7gc straipsnį;
___________________
* 2020 m. balandžio 15 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2020/683, kuriuo įgyvendinamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/858 dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, komponentų ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo ir rinkos priežiūros administracinių reikalavimų (OL L 163, 2020 5 26, p. 1).“
4 straipsnis
1.Valstybės narės ne vėliau kaip [1 metai nuo šios direktyvos įsigaliojimo dienos] priima įstatymus ir kitus teisės aktus, būtinus, kad būtų laikomasi šios direktyvos. Jos nedelsdamos pateikia Komisijai tų teisės nuostatų tekstą.
Valstybės narės, priimdamos tas nuostatas, daro jose nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda daroma jas oficialiai skelbiant. Nuorodos darymo tvarką nustato valstybės narės.
2.Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinės teisės aktų pagrindinių nuostatų tekstus.
5 straipsnis
Ši direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną po jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
6 straipsnis
Ši direktyva skirta valstybėms narėms.
Priimta Briuselyje
Europos Parlamento vardu
Tarybos vardu
Pirmininkas / Pirmininkė
Pirmininkas / Pirmininkė