EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0178

Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS dėl viešuosiuose keliuose naudojamų ne keliais judančių mechanizmų patvirtinimo ir rinkos priežiūros, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020

COM/2023/178 final

Briuselis, 2023 03 30

COM(2023) 178 final

2023/0090(COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

dėl viešuosiuose keliuose naudojamų ne keliais judančių mechanizmų patvirtinimo ir rinkos priežiūros, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020

(Tekstas svarbus EEE)

{SEC(2023) 145 final} - {SWD(2023) 64 final} - {SWD(2023) 65 final} - {SWD(2023) 66 final}


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Šiuo pasiūlymu siekiama panaikinti ES teisės aktų dėl ne keliais judančių mechanizmų spragą. Ne keliais judantys mechanizmai yra plati mašinų, kuriose įrengtos jų pačių varymo priemonės, kategorija. Šios mašinos reguliariai naudojamos tam tikruose sektoriuose arba konkretiems tikslams, pavyzdžiui, jos naudojamos kaip statybos, žemės ūkio, sodo, komunalinė ar medžiagų tvarkymo įranga. Daugelis ne keliais judančių mechanizmų techninių aspektų yra suderinti ES lygmeniu (pvz., mechanizmų sauga, elektromagnetinis suderinamumas, triukšmo skleidimas atliekant darbus, išmetamieji teršalai ir kt.). Be to, kai kurioms iš šių mašinų kartais tenka važiuoti viešaisiais keliais, dažniausiai norint persikelti iš vienos darbo vietos į kitą, todėl šiuo tikslu jos taip pat pateikiamos Sąjungos rinkai. Tačiau tik mobiliųjų mechanizmų judėjimui viešuosiuose keliuose nustatyti reikalavimai, pavyzdžiui, susiję su saugumu, priklauso išimtinei valstybių narių kompetencijai.

Dėl to, kad šiuo metu galioja skirtingi nacionaliniai reguliavimo režimai, ne keliais judančių mechanizmų sektorius patiria papildomų išlaidų ir administracinę naštą. 2019 m. Europos Komisijos atliktas sąnaudų ir naudos tyrimas parodė, kad nustačius vienodus reikalavimus ES lygmeniu sektorius galėtų sutaupyti 18–22 proc. reikalavimų laikymosi išlaidų. Numatoma, kad per 10 metų dėl šio pasiūlymo visi suinteresuotieji subjektai galėtų sutaupyti iki 846 mln. EUR. Kadangi administracinės išlaidos sudaro 4 proc. visų išlaidų, apskaičiuota, kad per metus bus sutaupyta 3,38 mln. EUR administracinių išlaidų. Visų pirma dėl to, kad projektuojant, bandant ir gaminant šias mašinas reikia laikytis įvairių nacionalinių kelių eismo reikalavimų, gamintojai patiria papildomų išlaidų. Dėl nesuderinimo vėluojama į ES pateikti naujus produktus ir atsiranda kliūčių patekti į rinką (ypač mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ)). Tai taip pat trukdo mobiliųjų mechanizmų judėjimui visoje ES. Šiuo pasiūlymu siekiama ištaisyti šią padėtį nustatant suderintas ne keliais judančių mechanizmų taisyklės, kad būtų sustiprinta bendroji rinka ir kartu užtikrintas aukštas kelių eismo saugumo lygis.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Jau daugelį metų ES lygmeniu suderinti įvairūs ne keliais judančių mechanizmų aspektai, pavyzdžiui, esminiai sveikatos ir saugos reikalavimai mašinų projektavimui ir gamybai (Direktyva 2006/42/EB) 1 , ne keliais judančių mechanizmų išmetami teršalai (Reglamentas (ES) 2016/1628) 2 , tam tikrų tipų mašinų skleidžiamas triukšmas (Direktyva 2000/14/EB) 3 ir šių mašinų sukeliami elektromagnetiniai trikdžiai (Direktyva 2014/30/EB) 4 .

Mašinų direktyva 2006/42/EB yra pagrindinis laisvo ne keliais judančių mechanizmų judėjimo bendrojoje rinkoje reguliavimo pagrindas. Joje reikalaujama, kad tokie bendrajai rinkai pateikti mobilieji mechanizmai atitiktų jos I priede nustatytus esminius sveikatos ir saugos reikalavimus. Šie reikalavimai apima tokius mobiliųjų mechanizmų važiavimo bekele funkcijos aspektus, kaip sulėtėjimas, sustojimas, stabdymas, sėdimosios vietos, apsaugos sistemos ir kt. Tačiau Mašinų direktyvoje nustatyti esminiai sveikatos ir saugos reikalavimai yra skirti tik darbo saugai (t. y. kai mašinos veikia) užtikrinti, tačiau neapima saugos aspektų, susijusių su šių mašinų judėjimu viešuosiuose keliuose 5 .

Daugelis transporto priemonių techninės saugos aspektų, įskaitant eismo keliuose reikalavimus, yra suderinti ES lygmeniu transporto priemonių tipo patvirtinimo teisės aktais, pavyzdžiui, Reglamentu (ES) 2018/858 dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų patvirtinimo ir rinkos priežiūros arba Reglamentu (ES) Nr. 167/2013 dėl žemės ir miškų ūkio transporto priemonių patvirtinimo ir rinkos priežiūros. Tačiau šie teisės aktai netaikomi savaeigiams ne keliais judantiems mechanizmams.

Siekiant kuo didesnio suderinamumo su galiojančiais transporto priemonių teisės aktais, pasiūlyme, kiek įmanoma, vadovaujamasi ES motorinių transporto priemonių (Reglamentas (ES) 2018/858) 6 bei žemės ir miškų ūkio transporto priemonių tipo patvirtinimo sistemos (Reglamentas (ES) Nr. 167/2013) 7 , metodu ir struktūra. Kalbant apie techninius reikalavimus ir administracines nuostatas, pasiūlymas glaudžiai grindžiamas Reglamentu (ES) Nr. 167/2013. Kita vertus, kalbant apie rinkos priežiūrą, pasiūlyme laikomasi panašių nuostatų, kurios įtrauktos į Reglamentą (ES) 2018/858 ir kurios taip pat grindžiamos naująja teisės aktų sistema 8 . Be to, juo taip pat įsteigiamas Keitimosi informacija apie vykdymo užtikrinimą forumas, skirtas padėti nacionalinėms institucijoms vienodai taikyti šio reglamento reikalavimus ir užtikrinti jų vykdymą visoje Sąjungoje. Taip visoje Sąjungoje užtikrinamos vienodos sąlygos ir išvengiama skirtingos praktikos taikymo.

Pasiūlymu nedaromas poveikis kitų Sąjungos teisės aktų, taikomų ne keliais judantiems mechanizmams, taikymui ir juo papildomi, be kita ko, Sąjungos teisės aktai, susiję su:

(a)esminiais sveikatos ir saugos reikalavimais, susijusiais su mechanizmų projektavimu ir gamyba, pavyzdžiui, Direktyva 2006/42/EB;

(b)ne keliais judančių mechanizmų išmetamais teršalais, kaip antai Reglamentas (ES) 2016/1628;

(c)skleidžiamu triukšmu, pavyzdžiui, Direktyva 2000/14/EB;

(d)elektromagnetiniu suderinamumu, pavyzdžiui, Direktyva 2014/30/ES arba Direktyva 2014/53/ES.

Suderinamumas su kitomis ES politikos sritimis

Ši iniciatyva atitinka ir papildo esamas ES derinamųjų teisės aktų sistemas, visų pirma transporto priemonių patvirtinimo ir rinkos priežiūros sistemą ir, kaip minėta pirmiau, naująją teisės aktų sistemą.

Ji taip pat padeda įgyvendinti ES strategijas dėl bendrosios rinkos teisės aktų ir ES pramonės strategiją. Ja bus supaprastinti ne keliais judančių mechanizmų gamintojams taikomi norminiai reikalavimai pagal Komisijos komunikatą „Bendrijos acquis atnaujinimas ir supaprastinimas“ 9 , kuriame nustatyta, kad motorinių transporto priemonių tipo patvirtinimo sistema yra prioritetinė sritis siekiant supaprastinti Bendrijos teisės aktus. Iš tiesų, ši iniciatyva skirta vienai iš paskutiniųjų likusių keliuose naudojamų transporto priemonių kategorijų. Ši iniciatyva taip pat yra pastangų paspartinti ES pramonės žaliąją ir skaitmeninę transformaciją, kaip raginama 2021 m. gegužės mėn. atnaujintoje pramonės strategijoje 10 , dalis.

Galiausiai pasiūlymas padeda siekti ES tikslo užtikrinti, kad keliai taptų saugesni, kaip nurodyta, visų pirma, Komisijos tarnybų darbiniame dokumente „2021–2030 m. ES kelių eismo saugumo politikos programa. Tolesni žingsniai siekiant visiško saugaus eismo vizijos“ 11 . Šį tarnybų darbinį dokumentą Komisija priėmė 2018 m. gegužės mėn., kaip Judumo dokumentų rinkinio dalį. Jame išdėstyta, kaip praktiškai įgyvendinama ES kelių eismo saugumo politika.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Šio pasiūlymo teisinis pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 114 straipsnis.

Subsidiarumas

Pasiūlymu sukuriama suderinta ne keliais judančių mechanizmų reguliavimo sistema, kuri po pereinamojo laikotarpio pakeis šiuo metu valstybėse narėse taikomus įvairius reguliavimo režimus. Juo siekiama pagerinti bendrosios rinkos veikimą, kartu užtikrinant aukštą kelių eismo saugumo lygį. Dėl skirtingų reguliavimo režimų valstybėse narėse atsirado skirtumų bendrojoje rinkoje, jie lemia ekonominę ir administracinę naštą ir trukdo laisvam ne keliais judančių mechanizmų judėjimui rinkoje. Suderinti ne keliais judančių mechanizmų eismo saugos taisykles ir užtikrinti jų laisvą judėjimą šiais aspektais galima tik ES lygmeniu.

Jei ES nesiims veiksmų, bendroji rinka išliks susiskaidžiusi, todėl mobiliesiems mechanizmams taikomi eismo keliuose reikalavimai visoje ES vis labiau skirsis.

ES mobiliųjų mechanizmų tipo patvirtinimo sistemos ir atitinkamos rinkos priežiūros sistemos sukūrimas yra vienintelis būdas sukurti teisingesnę ir stipresnę šio sektoriaus bendrąją rinką. Nacionalinės teisės aktais šių rezultatų nebūtų galima pasiekti panašiu mastu. Iš tiesų, dėl skirtingų nacionalinio lygmens metodų vienoje valstybėje narėje įsikūrusiems gamintojams, norintiems eksportuoti į kitas valstybes nares, kyla kliūčių patekti į rinką. Tai reiškia, kad tokie gamintojai turės pritaikyti savo gaminius prie konkrečių nacionalinių reikalavimų kiekvienoje valstybėje narėje ir padengti susijusias reguliavimo išlaidas.

Proporcingumo principas

Pasiūlymas atitinka proporcingumo principą, nes juo neviršijama to, kas būtina tikslui – užtikrinti tinkamą bendrosios rinkos veikimą kartu užtikrinant aukštą viešojo kelių eismo saugumo lygį – pasiekti.

Pasiūlyme laikomasi pirmiau minėtos nusistovėjusios motorinių transporto priemonių ir žemės bei miškų ūkio transporto priemonių tipo patvirtinimo sistemos logikos su tam tikrais pakeitimais. Įrodyta, kad ši orientacinė sistema yra tinkama bendrajai šių transporto priemonių rinkai skatinti. Išlaikant didelį pasiūlymo ir motorinių transporto priemonių ES tipo patvirtinimo sistemos panašumą sumažės administracinė šio akto įgyvendinimo našta. Kai įmanoma ir tinkamai pagrįsta, sistema buvo supaprastinta siekiant atsižvelgti į tai, kad kai kurie šių mašinų saugos aspektai jau reglamentuojami Mašinų direktyvos I priede nustatytais esminiais sveikatos ir saugos reikalavimais.

Priemonės pasirinkimas

Manoma, kad reglamentas yra tinkamas ir būtinas, nes juo užtikrinamas tiesioginis ir suderintas šiame akte nustatytų procedūrų ir reikalavimų taikymas. Dėl direktyvos, kurios nuostatas reikia perkelti į nacionalinę teisę, kyla pavojus, kad bus naudojama daug nacionalinių administracijų išteklių, o pridėtinė vertė kelių eismo saugumo požiūriu nebus sukurta. Dėl techninio ir išsamaus derinimo pobūdžio ir dažno derinimo su technikos pažanga nacionalinių administracijų praktinės galimybės nukrypti nuo šio pasiūlymo nuostatų yra ribotos.

Pasiūlymas ir toliau grindžiamas į motorinių transporto priemonių ES tipo patvirtinimo sistemą jau įtrauktu atskirų lygių metodu. Pagal šį metodą teisės aktai priimami trimis etapais:

·pagrindines nuostatas ir taikymo sritį pagal įprastą teisėkūros procedūrą nustato Europos Parlamentas ir Taryba reglamentu, grindžiamu SESV 114 straipsniu;

·pagal SESV 290 straipsnį Komisijos priimtuose deleguotuosiuose aktuose bus nustatytos pagrindinėmis nuostatomis grindžiamos išsamios techninės specifikacijos ir

·Komisija pagal SESV 291 straipsnį priims įgyvendinimo aktus, kuriais nustatomos administracinės nuostatos, pavyzdžiui, informacinio dokumento ir tipo patvirtinimo sertifikatų, atitikties liudijimo ir kt. šablonas.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Dėl šio dokumento laikui bėgant vyko daug konsultacijų, pvz.:

2016 m. atliktos 35 suinteresuotųjų subjektų apklausos, kurių rezultatai buvo panaudoti atliekant tyrimą dėl ne keliais judančių mechanizmų eismo keliuose reikalavimų suderinimo ES lygmeniu 12 ;

2017 m. gauta grįžtamoji informacija apie įžanginį poveikio vertinimą 13 ir surengtas praktinis seminaras siekiant sužinoti nacionalinių valdžios institucijų (transporto ministerijų) nuomones apie galimas būsimas politikos galimybes;

2018 m. surengtas antrasis praktinis seminaras siekiant išsamiau aptarti tinkamiausią politikos galimybę ir pradėti diskusijas dėl techninių reikalavimų 14 ;

2019 m. surengtos 90 suinteresuotųjų subjektų apklausos atliekant sąnaudų ir naudos tyrimą 15 , 2019 m. gegužės–rugsėjo mėn. ES apklausos 16 forma surengtos tikslinės konsultacijos su valstybėmis narėmis 23 ES kalbomis, taip pat 2019 m. gruodžio mėn. surengtas valstybių narių valdžios institucijoms, techninėms tarnyboms, notifikuotosioms įstaigoms ir Europos masto suinteresuotųjų subjektų organizacijoms skirtas seminaras, siekiant pasidalyti sąnaudų ir naudos tyrimo ir tikslinių konsultacijų rezultatais ir toliau aptarti politikos galimybes, taikymo sritį ir techninius reikalavimus 17 ;

2020 m. ES apklausos forma pradėtos viešos konsultacijos 23 ES kalbomis, kurios buvo vykdomos 12 savaičių nuo 2020 m. lapkričio mėn. iki 2021 m. vasario mėn. 18 ;

2021 m. surengtas praktinis seminaras, kuriame dalyvavo visi pagrindiniai suinteresuotieji subjektai, siekiant pasidalyti pagrindinėmis viešų konsultacijų proceso išvadomis ir daryti pažangą, susijusią su politikos galimybėmis, taikymo sritimi ir techniniais reikalavimais 19 ;

2022 m. surengtas praktinis seminaras, kuriame dalyvavo visi pagrindiniai suinteresuotieji subjektai, siekiant pasidalyti grįžtamąja informacija apie pagrindinius rengiamo pasiūlymo dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl ne keliais judančių mechanizmų naudojimo keliuose patvirtinimo 20 ypatumus ir šią informaciją surinkti.

Be to, surengti keli dvišaliai susitikimai su suinteresuotaisiais subjektais siekiant išsamiau išnagrinėti tam tikrus dokumento aspektus.

Toliau apibendrintas suinteresuotųjų subjektų nuomonių apie politikos galimybes palyginimas (nuomonių dauguma):

Politikos galimybė

Valstybių narių naudojimo keliuose patvirtinimo institucijos

Gamintojai ir platintojai

Nuomos bendrovės ir galutiniai naudotojai

Techninės tarnybos

0 PG: atskaitos scenarijus

1a PG: tipo patvirtinimas

Tinkamiausia

1b PG: supaprastintas tipo patvirtinimas

Tinkamiausia

Tinkamiausia

Tinkamiausia

2 PG: CE ženklas

Direktyva

Reglamentas

Tinkamiausia

Tinkamiausia

Tinkamiausia

Tinkamiausia

Privaloma

Iš pradžių neprivaloma, o vėliau – privaloma

Tinkamiausia

Neprivaloma

Tinkamiausia

Tinkamiausia

Į taikymo sritį patenka savaeigiai ir velkamieji mechanizmai

Tinkamiausia

Į taikymo sritį patenka tik savaeigiai mechanizmai

Tinkamiausia

Tinkamiausia

Didžiausias projektinis greitis neribojamas

Tinkamiausia

Didžiausiasis projektinis greitis 40 km/h

Tinkamiausia

Tinkamiausia

Poveikio vertinimas

Šis pasiūlymas parengtas remiantis poveikio vertinimu. Susijusios informacijos galima rasti adresu https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/1198-Road-circulation-requirements-for-mobile-machinery_lt .

Apsvarstytos politikos galimybės išdėstytos toliau.

   0 galimybė. Atskaitos scenarijus. Nesiimti veiksmų.

   1 galimybė. Valstybių narių valdžios institucijų suteiktas viso mobiliojo mechanizmo ES patvirtinimas (senasis metodas). Ši politikos galimybė grindžiama ES teisės aktų dėl transporto priemonių principais, kai į teisės aktus įtrauktos techninės specifikacijos, kuriomis siekiama atitikti bendruosius reikalavimus.

– 1.a. Tipo patvirtinimas. Suteikiant daugumos komponentų, sistemų ir atskirų techninių mazgų naudojimo keliuose patvirtinimą turėtų dalyvauti trečioji šalis.

– 1.b. Supaprastintas tipo patvirtinimas. Atliekant komponentų, sistemų ir atskirų techninių mazgų, kurie yra svarbesni kelių eismo saugumui, atitikties vertinimą turėtų dalyvauti trečioji šalis (nepriklausoma įgaliotoji įstaiga). Komponentų, sistemų ir atskirų techninių mazgų, kurie yra mažiau svarbūs kelių eismo saugumui, atitikties vertinimas būtų grindžiamas gamintojo ataskaitomis arba savarankišku sertifikavimu.

   2 galimybė. Viso mobiliojo mechanizmo ženklinimas CE ženklu, kurį suteikia gamintojas (naujas metodas). Ši politikos galimybė grindžiama naujų ES teisės aktų dėl mobiliųjų mechanizmų naudojimo ne keliuose (pvz., Mašinų direktyvos) principais, kai į teisės aktus įtraukti tik esminiai saugos reikalavimai, o ne išsamios techninės specifikacijos.

Iš esmės visas galimybes galima įgyvendinti parengiant direktyvą arba reglamentą.

Taip pat įvertinti šie teisės aktų aspektai: i) padaryti teisės aktus privalomus (pakeisti dabartines 27 nacionalines taisykles) arba neprivalomus (alternatyva dabartinėms 27 nacionalinėms taisyklėms); ii) į taikymo sritį įtraukti (arba ne) velkamąją įrangą ir iii) teisės aktus taikyti (arba ne) tik ne keliais judantiems mechanizmams, kurių didžiausias projektinis greitis neviršija 40 km/h.

Tinkamiausia yra privaloma (po pereinamojo laikotarpio) 1.b politikos galimybė (supaprastintas tipo patvirtinimas), taikoma tik savaeigiams mechanizmams (ne velkamiesiems), kurių didžiausias projektinis greitis yra 40 km/h, priimant reglamentą.

Tipo patvirtinimo sistema, kurios techninės specifikacijos išsamiai išdėstytos teisės aktuose, yra plačiai pripažinta ir patikima kelių eismo saugumo užtikrinimo ES sistema. Ji turėtų būti supaprastinta, kad būtų proporcinga ir joje būtų atsižvelgta į ne keliais judančių mechanizmų charakteristikas (retas važiavimas keliais). Manytina, kad po pereinamojo laikotarpio, per kurį gamintojai galės pasirinkti, ar prašyti ES tipo patvirtinimo (ir naudotis laisvo judėjimo teise), ar taikyti nacionalinės teisės aktus (galioja tik toje šalyje), tinkamesnė būtų privaloma politika.

Taisyklės būtų taikomos tik savaeigiams mechanizmams, nes didžiosios dalies velkamosios įrangos tipą jau galima patvirtinti pagal kitas transporto priemonių kategorijas. Mechanizmų, kuriems taikomas reglamentas, didžiausias projektinis greitis būtų 40 km/h. Manoma, kad šio tipo mechanizmams didesnis greitis nėra nei reikalingas, nei tinkamas. Iš tiesų, greitesnių transporto priemonių gamintojai iš esmės gali pasirinkti taikyti šiuo metu galiojančias kitų kategorijų transporto priemonių tipo patvirtinimo procedūras.

Atsižvelgiant į tai, kad daugumos aptariamų ne keliais judančių mechanizmų skleidžiamas triukšmas jau reglamentuojamas Direktyva 2000/14/EB 21 , kad ne keliais judantys mechanizmai sudaro labai mažą ES keliuose naudojamų transporto priemonių dalį ir kad didžiausias projektinis greitis bus apribotas iki 40 km/h, neatrodo būtina numatyti specialius triukšmo reikalavimus, kuriais būtų papildyti jau galiojantys reikalavimai.

Galiausiai, kadangi techniniai reikalavimai bus labai išsamūs ir valstybės narės, perkeldamos juos į nacionalinę teisę, praktiškai neturės galimybės veikti savo nuožiūra, pirmenybė teikiama reglamentui.

Suderinta supaprastinta eismo keliuose tipo patvirtinimo politika susijusiems suinteresuotiesiems subjektams turės toliau nurodytą poveikį.

·Gamintojai ir platintojai: i) galės lengviau patekti į rinką; ii) panaikins vėlavimus, susijusius su kelių ES šalių patvirtinimais; iii) patirs penktadaliu mažesnes reikalavimų laikymosi išlaidas; iv) padidins savo konkurencingumą ES ir už jos ribų.

·Nuomos bendrovės ir galutiniai naudotojai: i) patirs penktadaliu mažesnes reikalavimų laikymosi išlaidas; ii) galės lengvai naudoti ir perparduoti mechanizmus ES viduje; iii) turės didesnį ne keliais judančių mechanizmų pasirinkimą; iv) turės prieigą prie novatoriškesnių dizainų.

·Valstybių narių valdžios institucijos: turės prisitaikyti prie naujų sistemų, tačiau susijusios institucijos to nelaiko problema ar didele našta.

·Techninės tarnybos: turės prisitaikyti prie naujos sistemos, o jų darbo krūvis bei pajamos padidės, nors šį padidėjimą gali atsverti tai, kad patvirtinimų skaičius greičiausiai sumažės, nes gamintojai turės juos atlikti tik vienoje ES šalyje.

·Eismo dalyviams: bus naudingos suderintos taisyklės, kuriomis užtikrinama didelė kelių eismo sauga visoje ES.

Bendra nauda ekonominės veiklos vykdytojams yra tokia: apskaičiuota, kad per 10 metų bus sutaupyta 846 mln. EUR, iš kurių 502 mln. EUR sutaupys gamintojai ir platintojai, o 344 mln. EUR – nuomos bendrovės ir galutiniai naudotojai. Padidėjusią techninių tarnybų apyvartą iš dalies atsvers sumažėjęs bendras patvirtinimų skaičius.

Apskaičiuotas gamintojų, platintojų, nuomos bendrovių ir galutinių naudotojų išlaidas gerokai atsvers numatomos sutaupytos lėšos. Grynosios sutaupomos lėšos apskaičiuotos pirmiau.

Ne keliais judančių mechanizmų gamybos sektoriuje 98 proc. įmonių yra MVĮ, kurios gauna 18 proc. pajamų ir kuriose dirba 30 proc. darbuotojų. Daugelis MVĮ yra aktyvios eksportuotojos, todėl supaprastintos ES taisyklės joms bus labai naudingos. Kiti galės toliau taikyti nacionalines taisykles. Apskaičiuota, kad MVĮ per 10 metų sutaupys 152 mln. EUR.

Numatoma, kad nauda visuomenei bus didesnė kelių eismo sauga visoje ES.

2021 m. gruodžio 10 d. Reglamentavimo patikros valdyba (RPV) pateikė nuomonę, po kurios šis poveikio vertinimas buvo peržiūrėtas:

RPV rekomendacijos

Atlikti pakeitimai

B) Išvadų santrauka

1) Ataskaitoje nepakankamai paaiškinta, kodėl tarpusavio pripažinimas šiame sektoriuje neveikia ir kodėl skatinimas laikytis tarpusavio pripažinimo principo nėra viena iš politikos galimybių.

2 skirsnyje dėl problemos aprašymo dabar išsamiau aptariama, kodėl tarpusavio pripažinimas ne keliais judančių mechanizmų sektoriuje neveikia, nepaisant to, kad tai yra ES nesuderinta techninio reguliavimo sritis. Be to, 5.1 ir 5.3 skirsniuose išsamiau paaiškinta, kodėl tarpusavio pripažinimas neveikia ir neveiks ateityje, paaiškinant, kodėl buvo atmesta politikos galimybė, kuria būtų siekiama skatinti praktinį tarpusavio pripažinimo principo įgyvendinimą.

2) Ataskaitoje nepateikiama įtikinamų įrodymų, kad dėl nesuderintų taisyklių trūkumo įvyksta daugiau nelaimingų atsitikimų, susijusių su ne keliais judančiais mechanizmais. Joje nepagrindžiama, kodėl iniciatyva siekiama vienodų reikalavimų ir techninių sprendimų kelių eismo saugumo srityje.

7 skirsnyje geriau paaiškinama, kodėl suderinti reikalavimai greičiausiai padidintų ne keliais judančių mechanizmų kelių eismo saugumo lygį visoje ES ir kodėl kelių eismo saugumui reikalingi ne tik pakankamai aukšti reikalavimai, bet ir vienodi reikalavimai ir techniniai sprendimai. Tai patvirtina tinkamiausios galimybės pasirinkimą, nes pagrindinis lemiamas veiksnys yra aukštesnis kelių eismo saugumo balas.

6 skirsnyje pateiktame galimybių vertinime paaiškinama, kaip šia iniciatyva bus konkrečiai prisidedama prie kelių eismo saugumo, ir nurodoma, ar visomis galimybėmis galima pasiekti tikslus. 4 skirsnyje dėl konkretaus tikslo aptariami kelių eismo saugumo kaip naujos politikos tikslo apribojimai ir kaip, nepaisant to, priėmus siūlomą politiką būtų padidintas kelių eismo saugumas.

3) Ataskaitoje neaišku, kokia metodika naudota išlaidoms ir sutaupytoms išlaidoms apskaičiuoti. Joje nepateikiamas įrodymų bazės patikimumas ir pagrįstumas.

2 skirsnyje dėl problemos aprašymo dabar aiškiai apžvelgiamos skirtingos išlaidų kategorijos, išsamiau apibūdinant kiekvienos susijusios grupės (gamintojų, platintojų, nuomos bendrovių, galutinių naudotojų ir valdžios institucijų) patirtas išlaidas. 2 skirsnyje taip pat paaiškinama, kaip apskaičiuojamos netiesioginės išlaidos, ir aptariama, ar jos yra realios, ar gali būti pervertintos, taip pat nurodoma, kokias išlaidas ir sutaupytas lėšas jos atitinka. Į 2 ir 6 skirsnius, taip pat į šį 1 priedą, kuriame įvertintas įverčių patikimumas, taip pat galimi neaiškumai, turintys įtakos įrodymų bazei, įtraukti papildomi paaiškinimai dėl išlaidų ir sutaupytų išlaidų apskaičiavimo metodikos, informacijos šaltinių ir pagrindinių prielaidų.

4) Neaišku, kodėl ataskaitoje nevertinami papildomi projekto elementai kaip pagrindinių politikos galimybių dalis. Joje nepaaiškinama, kokiu mastu poveikio vertinimas ir tinkamiausios galimybės pasirinkimas pasikeistų, jei analizėje būtų atsižvelgta į šiuos projekto elementus.

Ataskaitos 6 skirsnyje pagrindžiama, kodėl papildomi projekto elementai, darantys poveikį privalomajam pobūdžiui ir suderintų taisyklių taikymo sričiai, vertinami atskirai nuo pagrindinių politikos galimybių. 7 skirsnyje taip pat apskaičiuojamas šių projekto elementų pasirinkimo poveikis. Visų pirma ataskaitos 7 skirsnyje nagrinėjama, kaip pasikeistų numatomas poveikis, jei ES ir nacionalinės taisyklės būtų taikomos kartu arba jei taikymo sritis būtų susiaurinta. Joje taip pat paaiškinama, kad tinkamiausios galimybės pasirinkimas, atsižvelgiant į šiuos konkrečius projekto elementus, nepasikeistų. 3 priedo standartinėje lentelėje nurodytas sąnaudų ir naudos įvertinimas buvo pakeistas įtraukiant papildomus projekto elementus, kurie yra tinkamiausios galimybės dalis.

C) Ką reikia tobulinti?

1) Tarpusavio pripažinimas

2 skirsnyje dėl problemos aprašymo išsamiau aptariama, kodėl tarpusavio pripažinimas mobiliųjų mechanizmų sektoriuje neveikia, nepaisant to, kad tai yra ES nesuderinta techninio reguliavimo sritis, ir kodėl nėra politikos galimybės, kuria būtų siekiama skatinti praktinį tarpusavio pripažinimo principo įgyvendinimą.

2) Problemos aprašyme turėtų būti pateikta aiški įvairių išlaidų kategorijų apžvalga.

2 skirsnyje dėl problemos aprašymo išsamiau aprašomos išlaidos, kurias gamintojai patiria dėl vėlavimo patekti į rinką, aiškiai jas atskiriant nuo tiesioginių išlaidų, ir tai, kaip jos apskaičiuojamos kiekvienos iš susijusių grupių (gamintojų, platintojų, naudotojų, nuomos bendrovių ir institucijų) atveju. 1 ir 4 prieduose pateikiama daugiau informacijos apie duomenų apribojimus ir skaičiavimo metodus.

3) Kodėl reikia suderintų reikalavimų?

6 skirsnyje paaiškinama, kodėl suderinti reikalavimai gali padidinti mobiliųjų mechanizmų kelių eismo saugumą visoje ES ir kodėl kelių eismo saugumui reikalingi ne tik pakankamai aukšti reikalavimai, bet ir vienodi reikalavimai ir techniniai sprendimai.

4) Kelių eismo saugumas kaip antrinis tikslas

4 skirsnyje aiškiai paaiškinta, kad kelių eismo saugumas yra ne vienas iš pagrindinių konkrečių tikslų, o antrinis tikslas. 6 skirsnyje paaiškinama, kaip šia iniciatyva bus konkrečiai prisidedama prie kelių eismo saugumo, kaip ir kokiu mastu kiekviena iš galimybių gali padėti pasiekti nustatytus tikslus.

5) Nauja politika ir įgyvendinimo teisės aktai.

8 skirsnyje paaiškinama, kas sprendžiama dabar, remiantis šiuo poveikio vertinimu, ir kas bus nuspręsta vėliau priimant įgyvendinimo teisės aktus.

6) Išlaidų ir sutaupytų lėšų kiekybiniam įvertinimui naudota metodika

6 skirsnyje pateikiami informacijos šaltiniai ir pagrindinės prielaidos, 1 ir 4 prieduose pateikiama išsamesnė informacija, įvertinamas įverčių patikimumas ir galimi netikrumai dėl įrodymų bazės.

7) Papildomų projekto elementų vertinimas

6 skirsnyje paaiškinama, kodėl papildomi projekto elementai, turintys įtakos suderintų taisyklių taikymo sričiai ir įgyvendinimui, vertinami atskirai nuo pagrindinių politikos galimybių analizės, ir nagrinėjama, kaip pasikeistų poveikis dėl pasirinkimų, susijusių su šiais projekto elementais. Į 4 priede pateiktą sąnaudų ir naudos lentelę įtraukti papildomi projekto elementai, kurie yra tinkamiausios galimybės dalis.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Valstybės narės patirs tam tikrų prisiderinimo prie naujojo reglamento išlaidų. Tačiau, kadangi jos jau taiko kelias kitų transporto priemonių tipo patvirtinimo sistemas, jos turi tokią struktūrą ir technines tarnybas, kad galėtų susidoroti su šiuo papildomu reguliavimu ir jis nesukurtų didelės naštos.

Ši iniciatyva neturi poveikio ES biudžetui.

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Įgyvendinus pasirinktą politikos galimybę faktinį poveikį reikia stebėti ir palyginti su tikslais ir numatomu poveikiu. Komisijos ekspertų grupė reguliariai rinksis į posėdžius ir rinks mobiliųjų mechanizmų sektoriaus ekspertines žinias, analizuodama šio reglamento taikymą ir įgyvendinimą visose ES šalyse.

Siekiant surinkti reikiamą informaciją, siūloma taikyti bent šiuos rodiklius:

·kiekvienoje valstybėje narėje suteiktų naujų ne keliais judančių mechanizmų ES patvirtinimų skaičius;

·kiekvienoje valstybėje narėje suteiktų naujų mobiliųjų mechanizmų nacionalinių patvirtinimų skaičius, palyginti su nacionalinių patvirtinimų, suteiktų per paskutinius penkerius kalendorinius metus iki naujojo reglamento taikymo pradžios, skaičiaus vidurkiu;

·valstybių narių pranešimai apie kelių eismo įvykius, susijusius su mobiliaisiais mechanizmais;

·tiesioginės atitikties ES tipo patvirtinimo reikalavimams išlaidos kiekvienam naujam mechanizmų tipui (šis rodiklis gali būti vertinamas tik taikant apklausa grindžiamą procesą, kuris atliekamas kaip poveikio vertinimo tyrimo dalis; pakartotinai atlikus tokią apklausą po to, kai bus visiškai įgyvendinti naujieji teisės aktai, būtų galima gauti palyginamus duomenis) ir

·dėl ES patvirtinimo sutaupytos netiesioginės išlaidos kiekvienam naujam mechanizmų tipui (rinkos vėlavimai): taikant apklausa grindžiamą procesą, visiškai įgyvendinus naujus teisės aktus.

Naujasis reglamentas turėtų būti įvertintas per 5 metus nuo jo įsigaliojimo.

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

Kiek įmanoma, pasiūlyme laikomasi Reglamento (ES) Nr. 167/2013 struktūros. Siūlomas teisės aktas susijęs su Europos ekonominei erdvei (EEE) svarbiu klausimu, todėl turėtų būti taikomas joje.

I SKYRIUS

Šiame skyriuje nustatomas pasiūlymo tikslas, t. y.:

nustatyti ne keliais judančių mechanizmų, patenkančių į pasiūlymo taikymo sritį, kelių eismo saugumo techninius reikalavimus ir tokių mechanizmų ES tipo patvirtinimo administracines nuostatas ir

nustatyti ne keliais judančių mechanizmų, kuriems taikomas ES tipo patvirtinimas pagal šį pasiūlymą, rinkos priežiūros taisykles ir procedūras.

Be to, jame nustatoma taikymo sritis, nustatant, kad jis taikomas ES rinkai pateikiamiems ne keliais judantiems mechanizmams, ir išvardijant konkrečias išimtis. Pavyzdžiui, šiame skyriuje nustatyta, kad pasiūlymas netaikomas individualiems patvirtinimams, transporto priemonėms, kurioms taikomas Reglamentas (ES) Nr. 167/2013, Reglamentas (ES) Nr. 168/2013 arba Reglamentas (ES) 2018/858, arba ne keliais judantiems mechanizmams, kurių didžiausias projektinis greitis viršija 40 km/h.

Galiausiai 3 straipsnyje pateikiamos pasiūlyme vartojamų terminų apibrėžtys.

II SKYRIUS

Šiame skyriuje nustatomos valstybių narių, patvirtinimo institucijų ir ekonominės veiklos vykdytojų (gamintojų, gamintojo atstovo, importuotojų ir platintojų) pareigos.

Visų pirma juo valstybės narės įpareigojamos:

leisti pateikti rinkai, registruoti ar pradėti eksploatuoti tik pasiūlyme nustatytus reikalavimus atitinkančius ne keliais judančius mechanizmus ir

organizuoti ir vykdyti į rinką patenkančių ne keliais judančių mechanizmų rinkos priežiūros veiklą ir patikras pagal Reglamento (ES) 2019/1020 IV, V ir VII skyrius.

Gamintojai privalo užtikrinti, kad rinkai būtų pateikiami tik reikalavimus atitinkantys ne keliais judantys mechanizmai.

Jame taip pat išvardyti ne keliais judančių mechanizmų kelių eismo saugumo techniniai reikalavimai. Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais nustatomi išsamūs techniniai reikalavimai, procedūros ir bandymai.

Galiausiai jame yra bendra nuostata, pagal kurią reikalaujama, kad ne keliais judantys mechanizmai būtų prieinami, pradedami eksploatuoti arba registruojami tik tuo atveju, jei jie atitinka reikalavimus.

III–VIII SKYRIAI

Į šiuos skyrius įtrauktos nuostatos dėl ES tipo patvirtinimo procedūros ir susijusių klausimų, pavyzdžiui, dėl ES tipo patvirtinimo sertifikato, atitikties liudijimo ir ženklinimo.

Konkrečiau, pateikiamos nuostatos dėl: i) paraiškos ir informacijos aplanko, kuris turi būti pateiktas; ii) to, kaip ir kada patvirtinimo institucija turi suteikti tipo patvirtinimą; iii) ES tipo patvirtinimo sertifikato ir prireikus jo pakeitimo; iv) atitikties techniniams reikalavimams įrodymo procedūrų v) ES tipo patvirtinimų galiojimo; vi) prievolės pateikti atitikties liudijimą ir pritvirtinti privalomąją identifikavimo plokštelę su ženklinimu.

IX SKYRIUS

Šiame skyriuje pateikiamos nuostatos dėl ES rinkos priežiūros, į ES rinką patenkančių ne keliais judančių mechanizmų patikrų ir ES apsaugos procedūrų. Į jį įtrauktos Sprendimo Nr. 768/2008/EB nuostatos ir pateiktos kryžminės nuorodos į neseniai priimtą Rinkos priežiūros reglamentą (Reglamentas (ES) 2019/1020).

X SKYRIUS

Pagal šį skyrių gamintojas privalo pateikti techninę informaciją, kuri nesiskiria nuo patvirtinimo institucijos patvirtintų duomenų.

XI SKYRIUS

Šiame skyriuje nustatomi reikalavimai, susiję su techninėmis tarnybomis, ir tokių tarnybų paskyrimo tvarka.

XII SKYRIUS

Šiame skyriuje pateikiama išsami informacija apie Komisijos naudojimąsi įgaliojimais priimti įgyvendinimo ir deleguotuosius aktus pagal pasiūlymą.

XIII SKYRIUS

Šiuo skyriumi įsteigiamas forumas, iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020, numatomos sankcijos, teiktinos ataskaitos ir nurodomos įsigaliojimo ir taikymo datos.

Šiame skyriuje numatoma pereinamojo laikotarpio nuostata, pagal kurią valstybės narės aštuonerius metus nuo reglamento taikymo pradžios dienos gali taikyti nacionalinės teisės aktus dėl ne keliais judančių mechanizmų, naudojamų viešuosiuose keliuose, nacionalinio tipo patvirtinimo. Tuo atveju, kai ne keliais judantis mechanizmas atitinka tuos nacionalinius teisės aktus, jam laisvas judėjimas nebus taikomas.

2023/0090 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

dėl viešuosiuose keliuose naudojamų ne keliais judančių mechanizmų patvirtinimo ir rinkos priežiūros, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 114 straipsnį,

atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 22 ,

laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)savaeigius mobiliuosius mechanizmus, patenkančius į Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/42/EB 23 taikymo sritį, kurie suprojektuoti arba sukonstruoti darbo tikslais (toliau – ne keliais judantys mechanizmai), kartais arba dažnai gali reikėti naudoti viešuosiuose keliuose, daugiausia tam, kad būtų galima judėti iš vienos darbo vietos į kitą;

(2)tam tikriems ne keliais judančių mechanizmų projektavimo ir konstrukcijos aspektams jau taikomi derinamieji Sąjungos teisės aktai, visų pirma Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/1628 24 , Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/14/EB 25 , Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/30/ES 26 arba Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/53/ES 27 ir Direktyva 2006/42/EB;

(3)kalbant apie mobiliųjų mechanizmų saugą, Direktyva 2006/42/EB yra pagrindinis norminis aktas, taikomas tiems Sąjungos rinkai pateiktiems mechanizmams. Joje nustatyti esminiai sveikatos ir saugos reikalavimai, taikomi mobiliųjų mechanizmų važiavimo bekele funkcijai, pvz., sulėtėjimui, sustojimui, stabdymui, vairuotojo vietoms, apsaugos sistemoms ir kt. Tačiau toje direktyvoje nustatyti esminiai sveikatos ir saugos reikalavimai skirti saugai užtikrinti tik mechanizmams veikiant, bet neapima šių mechanizmų saugos aspektų, kai jie važiuoja viešaisiais keliais;

(4)kadangi nėra suderintų taisyklių dėl ne keliais judančių mechanizmų kelių eismo saugumo, ekonominės veiklos vykdytojai, gaminantys arba tiekiantys Sąjungos rinkai ne keliais judančius mechanizmus, patiria didelių išlaidų, susijusių su skirtingais valstybių narių reguliavimo reikalavimais. Be to, šių mechanizmų atveju kelių eismo saugumas nėra vienodai užtikrinamas visoje Sąjungos teritorijoje. Todėl būtina Sąjungos lygmeniu nustatyti suderintas ne keliais judančių mechanizmų kelių eismo saugumo taisykles;

(5)Sąjungos vidaus rinkos plėtros ir veikimo tikslais tikslinga nustatyti suderintą ne keliais judančių mechanizmų, skirtų eksploatuoti viešuosiuose keliuose, tipo patvirtinimo sistemą, kad būtų užtikrintas kelių eismo saugumas;

(6)kadangi šio reglamento tikslas – mažinti pavojų, kylantį dėl ne keliais judančių mechanizmų, suprojektuotų ir pagamintų darbui atlikti, o ne žmonėms, gyvūnams ar kroviniams vežti (išskyrus tuos atvejus, kai reikia vežti medžiagas, kurios naudojamos mašinai atliekant darbus), eksploatavimo keliuose, šis reglamentas neturėtų būti taikomas mašinoms, kurių vienintelė paskirtis yra tik žmonių, gyvūnų ar krovinių vežimas. Todėl šis reglamentas nebus taikomas visų tipų naujiems asmeninio judumo prietaisams (standartiniams ir sėdimiesiems e. paspirtukams, elektrinėms pedalinėms transporto priemonėms, įskaitant pedalines transporto priemones su elektros varikliu, ir komerciniams kroviniams vežti skirtas pedalines transporto priemones, savibalansėms transporto priemonėms, įskaitant asmenines transporto priemones ir riedžius, elektriniams vienračiams, elektrinėms riedlentėms, vienratėms riedlentėms ir kt.);

(7)atsižvelgiant į šio reglamento tikslą spręsti ne keliais judančių mechanizmų, suprojektuotų ir pagamintų darbui atlikti, o ne vežti darbuotojus, eksploatavimo keliuose klausimą, mobiliesiems mechanizmams, kuriuose įrengtos daugiau kaip trys sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą, šis reglamentas taip pat neturėtų būti taikomas;

(8)lėtieji ne keliais judantys mechanizmai sudaro didžiąją ne keliais judančių mechanizmų rinkos dalį. Be to, kai kurios valstybės narės yra numačiusios ne keliais judančių mechanizmų judėjimo keliuose greičio ribą – 40 km/h. Be to, kadangi kelių eismo saugumo rizika yra proporcinga greičiui kelyje, būtų nenuoseklu, jei sistema, pagal kurią sprendžiamas tik ne keliais judančių mechanizmų, o ne įprastinių transporto priemonių saugos rizikos klausimas, apimtų greituosius ne keliais judančius mechanizmus. Todėl šis reglamentas neturėtų būti taikomas mobiliesiems mechanizmams, kurių didžiausias projektinis greitis yra didesnis kaip 40 km/h;

(9)individualūs patvirtinimai gali būti naudojami tik vienos valstybės narės teritorijoje eksploatuojamų mechanizmų atveju, todėl tokiems patvirtinimams šis reglamentas neturėtų būti taikomas;

(10)atsižvelgiant į tai, kad mažosios ir vidutinės įmonės ne keliais judančius mechanizmus gamina mažomis serijomis, iš kurių rinkai tiekiamų, registruotų ar pradedamų eksploatuoti vienetų skaičius per metus kiekvienoje valstybėje narėje neviršija 50 to tipo vienetų, tikslinga numatyti galimybę suteikti nacionalinį mažomis serijomis gaminamų transporto priemonių tipo patvirtinimą, todėl joms šis reglamentas neturėtų būti taikomas. Tačiau gamintojas turėtų turėti galimybę prašyti ES tipo patvirtinimo, kad galėtų pasinaudoti laisvo judėjimo teikiamais privalumais;

(11)atsižvelgiant į tai, kad tam tikrais atvejais ne keliais judantys mechanizmai dėl pernelyg didelių matmenų negalėtų būti pakankamai manevringi viešuosiuose keliuose arba dėl pernelyg didelio svorio ar masės galėtų pažeisti viešųjų kelių dangą ar kitą kelių infrastruktūrą, tikslinga valstybėms narėms suteikti galimybę savo nuožiūra uždrausti tokių mechanizmų judėjimą, net jei jų tipas buvo patvirtintas pagal šį reglamentą;

(12)siekiant kuo labiau sumažinti žmonių sužalojimo ir žalos kelių infrastruktūrai riziką, kai ne keliais judantis mechanizmas yra eksploatuojamas viešajame kelyje, turėtų būti nustatyti techniniai reikalavimai. Techniniai reikalavimai turėtų apimti su kelių eismo sauga susijusius aspektus, pvz., transporto priemonės konstrukcijos vientisumą, didžiausią projektinį greitį, greičio reguliatorių, greičio ribotuvus ir spidometrą, stabdymo įtaisus, vairo mechanizmą, regos lauką, masę ir matmenis;

(13)siekiant sumažinti ekonominės veiklos vykdytojams tenkančią administracinę naštą, šiuo reglamentu turėtų būti leidžiama ne keliais judančiuose mechanizmuose naudoti komponentus ir atskirus techninius mazgus, kurių tipas patvirtintas pagal Reglamentą (ES) Nr. 167/2013 arba Reglamentą (ES) 2018/858;

(14)visi tiekimo ir platinimo grandinėje dalyvaujantys ekonominės veiklos vykdytojai turėtų imtis tinkamų priemonių užtikrinti, kad rinkai būtų tiekiami tik šį reglamentą atitinkantys ne keliais judantys mechanizmai. Reikia aiškiai ir proporcingai paskirstyti pareigas, kurios atitiktų kiekvieno tiekimo ir platinimo grandinėje dalyvaujančio ekonominės veiklos vykdytojo vaidmenį;

(15)siekiant užtikrinti, kad gamybos atitikties stebėsenos procedūra, kuri yra vienas iš ES tipo patvirtinimo sistemos pagrindinių aspektų, būtų teisingai įgyvendinta ir veiktų tinkamai, gamintojus turėtų reguliariai tikrinti kompetentinga institucija arba tam tikslui paskirta tinkamą kvalifikaciją turinti techninė tarnyba;

(16)siekiant užtikrinti teisinį tikrumą, būtina paaiškinti, kad Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2019/1020 28 numatytos Sąjungos rinkos priežiūros ir į Sąjungos rinką patenkančių gaminių kontrolės taisyklės taikomos ne keliais judantiems mechanizmams, kuriems taikomas šis reglamentas, ir yra susijusios su aspektais, kuriems taikomi arba kuriuos apima šio reglamento techniniai reikalavimai, ir taip iš dalies pakeisti to reglamento I priedą, kad tame priede būtų išvardytos nuorodos į šį reglamentą;

(17)siekiant užtikrinti vienodas ES tipo patvirtinimo procedūros ir tam tikrų šio reglamento administracinių nuostatų įgyvendinimo sąlygas, Komisijai turėtų būti suteikti įgyvendinimo įgaliojimai. Tais įgaliojimais turėtų būti naudojamasi laikantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 182/2011 29 ;

(18)užtikrinant nuolatinį aukštą saugos ir sveikatos apsaugos lygį vidaus rinkoje esminę reikšmę turi glaudesnis nacionalinių institucijų koordinavimas keičiantis informacija ir vykdant koordinuotus vertinimus, kuriems vadovauja koordinavimo institucija. Tai taip pat padėtų veiksmingiau naudoti ribotus išteklius nacionaliniu lygmeniu. Tuo tikslu turėtų būti sukurtas valstybėms narėms ir Komisijai skirtas patariamasis forumas siekiant propaguoti geriausią praktiką, keistis informacija ir koordinuoti veiklą, susijusią su šio reglamento vykdymo užtikrinimu. Atsižvelgiant į tai, kad būtų sukurtas toks forumas, ir į jo užduotis, neturėtų būti būtina įsteigti atskirą administracinio bendradarbiavimo grupę, kaip reikalaujama pagal Reglamento (ES) 2019/1020 30 straipsnio 2 dalį. Tačiau forumas turėtų būti laikomas administracinio bendradarbiavimo grupe to reglamento 29 straipsnyje nurodyto Sąjungos gaminių atitikties tinklo tikslais;

(19)siekiant papildyti šį reglamentą, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnį Komisijai turėtų būti deleguoti įgaliojimai priimti aktus dėl ribinių verčių, kurias valstybės narės gali taikyti dėl pernelyg didelių ne keliais judančių mechanizmų matmenų ir masės, suderinimo, techninių reikalavimų elementų taikymo, išsamių techninių reikalavimų, bandymų procedūrų ir bandymų metodų nustatymo, virtualių bandymų, gamybos atitikties užtikrinimo tvarkos ir taisyklių, susijusių su techninėmis tarnybomis, nustatymo. Ypač svarbu, kad atlikdama parengiamąjį darbą Komisija tinkamai konsultuotųsi, taip pat su ekspertais ir kad tos konsultacijos būtų vykdomos vadovaujantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros 30 nustatytais principais. Visų pirma siekiant užtikrinti vienodas galimybes dalyvauti atliekant su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, Europos Parlamentas ir Taryba visus dokumentus gauna tuo pačiu metu kaip ir valstybių narių ekspertai, o jų ekspertams sistemingai suteikiama galimybė dalyvauti Komisijos ekspertų grupių, kurios atlieka su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, posėdžiuose;

(20)valstybės narės turėtų nustatyti taisykles dėl sankcijų, taikomų už šio reglamento pažeidimus, ir užtikrinti jų įgyvendinimą. Tos sankcijos turėtų būti veiksmingos, proporcingos ir atgrasomos;

(21)Komisija turėtų pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai šio reglamento įgyvendinimo ataskaitą ir, remdamasi valstybių narių pateikta informacija, prireikus persvarstyti klausimą, ar pateikti išimtinį pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl individualaus patvirtinimo sistemos suderinimo Sąjungos lygmeniu, ar pratęsti nacionalinio tipo patvirtinimo pereinamąjį laikotarpį;

(22)kad valstybės narės ir nacionalinės institucijos, taip pat ekonominės veiklos vykdytojai galėtų pasirengti šiuo reglamentu nustatomų naujų taisyklių taikymui, turėtų būti nustatyta taikymo pradžios data po jo įsigaliojimo datos. Taip pat būtina numatyti pereinamąjį laikotarpį, per kurį gamintojai galėtų prisitaikyti laikytis šio reglamento ir naudotis laisvo judėjimo privalumais arba laikytis atitinkamų nacionalinių tipo patvirtinimo teisės aktų;

(23)kadangi šio reglamento tikslo, t. y. nustatyti suderintus techninius reikalavimus, administracinius reikalavimus ir procedūras dėl naujų ne keliais judančių mechanizmų, eksploatuojamų viešuosiuose keliuose, tipo patvirtinimo, taip pat tokių mechanizmų rinkos priežiūros taisykles ir procedūras, valstybės narės negali deramai pasiekti, o dėl jo masto ir poveikio to tikslo būtų geriau siekti Sąjungos lygmeniu, laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo Sąjunga gali patvirtinti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytam tikslui pasiekti,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

I SKYRIUS

DALYKAS, TAIKYMO SRITIS IR TERMINŲ APIBRĖŽTYS

1 straipsnis

Dalykas

1.Šiuo reglamentu nustatomi ne keliais judančių mechanizmų, skirtų eksploatuoti viešuosiuose keliuose, ES tipo patvirtinimo ir pateikimo rinkai techniniai reikalavimai, administraciniai reikalavimai ir procedūros.

2.Šiuo reglamentu taip pat nustatomos ne keliais judančių mechanizmų rinkos priežiūros taisyklės ir procedūros.

2 straipsnis

Taikymo sritis

1.Šis reglamentas taikomas ne keliais judantiems mechanizmams, kurie pateikiami rinkai ir skirti eksploatuoti viešajame kelyje su vairuotoju arba be jo.

2.Šis reglamentas netaikomas:

(a)ne keliais judantiems mechanizmams, kurių didžiausias projektinis greitis viršija 40 km/h;

(b)ne keliais judantiems mechanizmams, kuriuose įrengtos daugiau kaip trys sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą;

(c)mašinoms, kaip apibrėžta Direktyvos 2006/42/EB 2 straipsnio a punkte, visų pirma skirtoms vienam ar keliems žmonėms ar gyvūnams vežti arba bet kokiems kroviniams, išskyrus prietaisus ar pagalbinius įrenginius, reikalingus darbui atlikti, medžiagoms, gautoms atliekant darbą arba būtinoms darbams atlikti arba vežamoms tarpiniam saugojimui, ir statybvietėse gabenamoms medžiagoms;

(d)transporto priemonėms, įskaitant motorines transporto priemones, traktorius, priekabas, dvirates arba trirates transporto priemones, keturračius ir keičiamą velkamąją įrangą, kurioms taikomas Reglamentas (ES) Nr. 167/2013, Reglamentas (ES) Nr. 168/2013 arba Reglamentas (ES) 2018/858;

(e)ne keliais judantiems mechanizmams, pateiktiems rinkai, registruotiems arba pradėtiems eksploatuoti iki [Leidinių biurui: įrašyti šio reglamento taikymo pradžios datą];

(f)individualiems ne keliais judančių mechanizmų, skirtų eksploatuoti viešuosiuose keliuose, patvirtinimams, suteiktiems pagal nacionalinės teisės aktus, ir tuos nacionalinės teisės aktus atitinkantiems ne keliais judantiems mechanizmams;

(g)ne keliais judančių mechanizmų, gaminamų mažomis serijomis, skirtų eksploatuoti viešuosiuose keliuose, patvirtinimams, suteiktiems pagal nacionalinės teisės aktus, ir tuos nacionalinės teisės aktus atitinkantiems ne keliais judantiems mechanizmams.

Mažomis serijomis gaminamų ne keliais judančių mechanizmų atveju gamintojas gali pateikti paraišką ES tipo patvirtinimui gauti arba laikytis atitinkamų nacionalinės teisės aktų, nurodytų pirmos pastraipos g punkte.

3 straipsnis

Terminų apibrėžtys

Šiame reglamente vartojamų terminų apibrėžtys:

(1)ne keliais judantys mechanizmai – savaeigiai mobilieji mechanizmai, kuriems taikoma Direktyva 2006/42/EB, suprojektuoti arba pagaminti darbui atlikti;

(2)individualus patvirtinimas – patvirtinimo institucijos išduotas patvirtinimas, kad konkretus ne keliais judantis mechanizmas, nesvarbu, ar jis unikalus, ar ne, atitinka atitinkamas nacionalines administracines nuostatas ir techninius reikalavimus, taikomus nacionaliniam individualiam ne keliais judančių mechanizmų patvirtinimui;

(3)mažomis serijomis gaminami ne keliais judantys mechanizmai – ne keliais judančių mechanizmų, kurių rinkai tiekiamų, registruotų ar pradėtų eksploatuoti vienetų skaičius per metus kiekvienoje valstybėje narėje negali viršyti 50 vienetų, nacionalinis tipo patvirtinimas;

(4)sistema – ne keliais judančiame mechanizme vienai ar daugiau specifinių funkcijų atlikti sujungtas prietaisų rinkinys, kuriam taikomi techniniai reikalavimai;

(5) sudedamoji dalis – prietaisas, skirtas būti ne keliais judančio mechanizmo dalimi, kurio tipas gali būti patvirtintas nepriklausomai nuo to mechanizmo;

(6)atskiras techninis mazgas – prietaisas, skirtas būti ne keliais judančio mechanizmo dalimi, kurio tipas gali būti patvirtintas atskirai;

(7) ES tipo patvirtinimas – patvirtinimo institucijos išduotas patvirtinimas, kad ne keliais judančių mechanizmų tipas atitinka atitinkamas šio reglamento nuostatas;

(8)rinkos priežiūros institucija – valstybės narės institucija, atsakinga už rinkos priežiūrą tos valstybės narės teritorijoje;

(9)patvirtinimo institucija – valstybės narės institucija, apie kurią ta valstybė narė pranešė Komisijai ir kurios kompetencijai priklauso visi ne keliais judančio mechanizmo tipo patvirtinimo aspektai, patvirtinimo sertifikatų išdavimas ir prireikus jų panaikinimas arba atsisakymas juos išduoti, ryšių su kitų valstybių narių patvirtinimo institucijomis palaikymas, techninių tarnybų paskyrimas ir užtikrinimas, kad gamintojas laikytųsi savo pareigų dėl gamybos atitikties;

(10)nacionalinė institucija – patvirtinimo institucija arba bet kuri kita institucija, valstybėje narėje dalyvaujanti ne keliais judančių mechanizmų rinkos priežiūros, kontrolės pasienyje arba registracijos procesuose ir už tai atsakinga;

(11)techninė tarnyba – nepriklausoma organizacija arba įstaiga, patvirtinimo institucijos paskirta kaip bandymų laboratorija bandymams atlikti, kaip atitikties vertinimo įstaiga pradiniam vertinimui ir kitiems bandymams ar patikroms atlikti patvirtinimo institucijos vardu, kai patvirtinimo institucija gali pati atlikti tas funkcijas;

(12)gamintojas – fizinis arba juridinis asmuo, kuris gamina ne keliais judančius mechanizmus arba kuris užsako suprojektuoti ar pagaminti ne keliais judančius mechanizmus ir parduoda tuos mechanizmus savo vardu arba naudodamas savo prekės ženklą;

(13)gamintojo atstovas rinkos priežiūros klausimais – Sąjungoje įsisteigęs fizinis arba juridinis asmuo, gamintojo tinkamai paskirtas 8 straipsnyje nurodytoms užduotims atlikti;

(14)importuotojas – Sąjungoje įsisteigęs fizinis arba juridinis asmuo, kuris pateikia rinkai trečiojoje valstybėje pagamintus ne keliais judančius mechanizmus;

(15)platintojas – prekiautojas arba kitas tiekimo grandinėje veikiantis fizinis arba juridinis asmuo, išskyrus gamintoją arba importuotoją, tiekiantis rinkai ne keliais judančius mechanizmus;

(16)ekonominės veiklos vykdytojas – gamintojas, gamintojo atstovas rinkos priežiūros klausimais, importuotojas arba platintojas;

(17)pateikimas rinkai – ne keliais judančių mechanizmų tiekimas Sąjungai pirmą kartą;

(18)tiekimas rinkai – ne keliais judančių mechanizmų, skirtų platinti arba naudoti rinkoje, tiekimas vykdant komercinę veiklą už atlygį ar neatlygintinai;

(19)eksploatavimo pradžia – ne keliais judančio mechanizmo naudojimas pagal paskirtį Sąjungoje pirmą kartą;

(20)registracija – administracinis leidimas pradėti eksploatuoti, taip pat ir keliuose, ne keliais judantį mechanizmą, kuris apima ne keliais judančio mechanizmo identifikavimą ir jo serijos numerio, žinomo kaip registracijos numeris, išdavimą visam laikui ar laikinai;

(21)ES tipo patvirtinimo sertifikatas – patvirtinimo institucijos išduotas dokumentas, kuriuo patvirtinama, kad ne keliais judančių mechanizmų tipas yra patvirtintas pagal šį reglamentą;

(22)atitikties liudijimas – gamintojo išduotas dokumentas, kaip numatyta šiame reglamente, kuriuo patvirtinama, kad pagamintas ne keliais judantis mechanizmas atitinka patvirtintą ne keliais judančių mechanizmų tipą;

(23)ne keliais judančių mechanizmų tipas – tam tikros kategorijos ar klasės ne keliais judantys mechanizmai, įskaitant tų mechanizmų variantus ir variantų versijas, kurie nesiskiria bent šiais pagrindiniais aspektais:

(a)kategorija ar klase,

(b)gamintoju,

(c)gamintojo suteiktu tipo žymeniu,

(d)pagrindinėmis konstravimo ir projektavimo charakteristikomis,

(e)važiuokle (lanksčiai sujungtas rėmas, pusrėmis, berėmė) (akivaizdūs ir pagrindiniai skirtumai),

(f)ašimis (skaičiumi) ar tarpvėžėmis (skaičiumi),

(g)jei tai daugiaetapio konstravimo ne keliais judantis mechanizmas – ankstesniojo etapo ne keliais judančių mechanizmų gamintoju ir tipu;

(24)variantas – to paties tipo ne keliais judantys mechanizmai, nesiskiriantys bent šiais aspektais:

(a)kėbulo struktūrine koncepcija ar kėbulo konstrukcijos tipu,

(b)užbaigtumo laipsniu,

(c)varikliu (vidaus degimo, hibridinis, elektra varomas, hibridinis elektra varomas),

(d)veikimo principu,

(e)cilindrų skaičiumi ir išdėstymu,

(f)variklių galia skiriasi ne daugiau kaip 30 proc. (didžiausia galia mažiausią viršija ne daugiau kaip 1,3 karto,

(g)darbinis cilindro tūris skiriasi ne daugiau kaip 20 proc. (didžiausioji vertė viršija mažiausiąją ne daugiau kaip 1,2 karto,

(h)varančiosiomis ašimis (skaičiumi, vieta, sujungimu),

(i)vairuojamosiomis ašimis (skaičiumi ir padėtimi),

(j)didžiausia masė su kroviniu skiriasi ne daugiau kaip 10 proc.,

(k)pavarų dėže (tipu),

(l)apsaugos nuo apvirtimo konstrukcija,

(m)ašimis su stabdžiais (skaičiumi);

(25)varianto versija – transporto priemonės, kurias sudaro informaciniame pakete nurodytų elementų derinys;

(26)techniniai reikalavimai – 15 straipsnyje išvardyti techniniai reikalavimai;

(27)informacinis paketas – 19 straipsnio 4 dalyje nurodytas informacinis paketas;

(28)ES tipo patvirtinimo turėtojas – fizinis arba juridinis asmuo, kuris pateikė prašymą dėl ES tipo patvirtinimo ir kuriam buvo išduotas ES tipo patvirtinimo sertifikatas;

(29)didelį pavojų keliantys ne keliais judantys mechanizmai – ne keliais judantys mechanizmai, kurie, remiantis tinkamu rizikos vertinimu, kuriame atsižvelgiama į pavojaus pobūdį ir jo atsiradimo tikimybę, kelia didelį pavojų susijusį su aspektais, aptariamais šiame reglamente;

(30)atšaukimas – bet kokia priemonė, kuria siekiama, kad būtų grąžintas galutiniam naudotojui jau pateiktas ne keliais judantis mechanizmas;

(31)pašalinimas – bet kokia priemonė, kuria siekiama neleisti tiekimo grandinėje esančio ne keliais judančio mechanizmo toliau tiekti rinkai.

II SKYRIUS

PRIEVOLĖS

4 straipsnis

Valstybių narių prievolės

1.Valstybės narės pagal šį reglamentą įsteigia arba paskiria institucijas, kompetentingas spręsti su patvirtinimu ir rinkos priežiūra susijusius klausimus. Valstybės narės praneša Komisijai apie tų institucijų įsteigimą ir paskyrimą.

2.Pranešime apie patvirtinimo ir rinkos priežiūros institucijas nurodomas jų pavadinimas, adresas, įskaitant elektroninį adresą, ir kompetencijos sritis. Komisija savo interneto svetainėje paskelbia patvirtinimo institucijų sąrašą ir su jomis susijusius išsamius duomenis.

3.Valstybės narės tiekti rinkai, registruoti, pradėti eksploatuoti ar naudoti viešuosiuose keliuose leidžia tik šį reglamentą atitinkančius ne keliais judančius mechanizmus.

4.Valstybės narės nedraudžia, neriboja ir netrukdo tiekti rinkai, registruoti, pradėti eksploatuoti ar naudoti viešuosiuose keliuose šį reglamentą atitinkančius ne keliais judančius mechanizmus, atsižvelgiant į aspektus, aptariamus šiame reglamente.

5.Nukrypdamos nuo 4 dalies, valstybės narės gali apriboti arba uždrausti ne keliais judančių mechanizmų judėjimą viešuosiuose keliuose, jeigu jie atitinka šiuos kriterijus:

(a)dėl pernelyg didelių matmenų mechanizmai nebūtų pakankamai manevringi viešuosiuose keliuose arba

(b)dėl pernelyg didelio svorio ar masės mechanizmai gali pažeisti viešųjų kelių dangą ar kitą kelių infrastruktūrą.

Komisijai pagal 47 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais papildomas šis reglamentas, kuriuo nustatomos ribinės vertės, įskaitant didžiausią mechanizmo su kroviniu masę kelyje, kurias viršijus ne keliais judančių mechanizmų matmenys, svoris ir masė laikomi pernelyg dideliais, kaip apibrėžta pirmos pastraipos a ir b punktuose. Šiais deleguotaisiais aktais gali būti nustatytos atitinkamų ne keliais judančių mechanizmų kategorijos ar klasės.

6.Valstybės narės organizuoja ir vykdo į rinką patenkančių ne keliais judančių mechanizmų rinkos priežiūros veiklą ir kontrolę pagal Reglamento (ES) 2019/1020 IV, V ir VII skyrius.

5 straipsnis

Patvirtinimo institucijų prievolės

1.Tipo patvirtinimo institucijos užtikrina, kad ES tipo patvirtinimo prašymus teikiantys gamintojai vykdytų šiuo reglamentu jiems nustatytas prievoles.

2.Patvirtinimo institucijos patvirtina tik tokius ne keliais judančius mechanizmus, kurie atitinka šio reglamento reikalavimus.

3.Patvirtinimo institucijos savo pareigas pagal šį reglamentą vykdo nepriklausomai ir nešališkai. Jos bendradarbiauja efektyviai ir veiksmingai bei dalijasi jų vaidmeniui ir funkcijoms atlikti svarbia informacija.

6 straipsnis

Bendrosios gamintojų prievolės

1.Gamintojai užtikrina, kad ne keliais judantys mechanizmai, kuriuos jie pateikia rinkai, atitiktų tipą, kuriam suteiktas ES tipo patvirtinimas, ir kad jie būtų suprojektuoti ir pagaminti pagal tą tipą.

2.Gamintojai užtikrina, kad rinkai pateikiami ne keliais judantys mechanizmai, kuriems suteiktas ES tipo patvirtinimas, būtų paženklinti privalomąja identifikavimo plokštele ir ženklu, kurių reikalaujama pagal šį reglamentą, prie tų mechanizmų būtų pridėtas atitikties liudijimas, o naudotojui skirti dokumentai, informacija ir instrukcijos būtų parengti taip, kaip reikalaujama šiame reglamente.

3.Rinkos priežiūros tikslais už Sąjungos ribų įsisteigę gamintojai paskiria vieną Sąjungoje įsisteigusį atstovą, kuris gali būti 17 straipsnyje nurodytas atstovas arba papildomas atstovas. Gamintojo atstovas rinkos priežiūros klausimais atlieka įgaliojimuose nurodytas užduotis, kaip numatyta 8 straipsnyje.

4.Gamintojai ant ne keliais judančio mechanizmo arba, jei to neįmanoma padaryti, ant pakuotės arba prie to mechanizmo pridedamame dokumente nurodo savo pavadinimą, registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir pašto adresą bei e. pašto adresą, kuriuo su jais galima susisiekti. Adresu nurodomas vienas punktas, kuriame galima susisiekti su gamintoju. Kontaktiniai duomenys pateikiami galutiniams naudotojams ir rinkos priežiūros institucijoms lengvai suprantama kalba.

5.Gamintojai yra atskaitingi patvirtinimo institucijai už visus patvirtinimo proceso aspektus ir už gamybos atitikties užtikrinimą, nepriklausomai nuo to, ar jie tiesiogiai dalyvauja visuose ne keliais judančio mechanizmo gamybos etapuose.

6.Gamintojai užtikrina, kad būtų nustatytos serijinės gamybos atitikties patvirtintam tipui procedūros. Pagal V skyrių atsižvelgiama į ne keliais judančio mechanizmo konstrukcijos ar charakteristikų pakeitimus ir reikalavimų, kuriuos tas mechanizmas laikomas atitinkančiu, pakeitimus.

7.Gamintojai užtikrina, kad tuo metu, kai jie yra atsakingi už ne keliais judančius mechanizmus, kuriems suteiktas ES tipo patvirtinimas ir kurie skirti tiekti rinkai, laikymo ar vežimo sąlygos nekeltų pavojaus jų atitikčiai šiam reglamentui.

7 straipsnis

Konkrečios gamintojų prievolės

1.Gamintojai, turintys pakankamai priežasčių manyti, kad ne keliais judantis mechanizmas, kurį jie tiekė rinkai, neatitinka šio reglamento, nedelsdami imasi būtinų taisomųjų priemonių, kad užtikrintų to ne keliais judančio mechanizmo atitiktį, jį pašalintų iš rinkos arba atšauktų, kai tinkama.

Gamintojas nedelsdamas išsamiai informuoja patvirtinimą suteikusią patvirtinimo instituciją apie neatitikimą ir visas taikytas priemones.

2.Gamintojai, turintys pakankamai priežasčių manyti, kad ne keliais judantis mechanizmas, kurį jie tiekė rinkai, kelia didelį pavojų, nedelsdami apie tai praneša valstybių narių, kuriose ne keliais judantis mechanizmas buvo tiekiamas rinkai, patvirtinimo ir rinkos priežiūros institucijoms, pateikdami išsamią informaciją apie neatitiktį ir visas taikytas taisomąsias priemones.

3.Gamintojai saugo informacinį paketą ir atitikties sertifikatų kopijas 10 metų po ne keliais judančių mechanizmų pateikimo rinkai, kad galėtų juos pateikti patvirtinimo institucijoms.

4.Gavę pagrįstą nacionalinės institucijos prašymą, gamintojai per patvirtinimo instituciją tai institucijai pateikia ES tipo patvirtinimo sertifikato kopiją, išverstą į tai institucijai lengvai suprantamą kalbą.

Gamintojai bendradarbiauja su nacionaline institucija dėl visų veiksmų, kurių imamasi pagal Reglamento (ES) 2019/1020 19 straipsnį siekiant pašalinti rinkai pateiktų, registruotų ar pradėtų eksploatuoti jų ne keliais judančių mechanizmų keliamą pavojų.

5.Gamintojai išnagrinėja visus jų gautus skundus, susijusius su pavojais, įtariamais incidentais ar neatitikties problemomis, siejamais su rinkai pateiktais jų ne keliais judančiais mechanizmais.

Jei pateikiamas pagrįstas skundas, gamintojai apie tai informuoja savo platintojus ir importuotojus.

Gamintojai registruoja pirmoje pastraipoje nurodytus skundus, įskaitant kiekvieno skundo problemos aprašymą ir išsamią informaciją, kurios reikia, kad būtų galima nustatyti susijusį ne keliais judančio mechanizmo tipą.

8 straipsnis

Gamintojo atstovų prievolės, susijusios su rinkos priežiūra

Gamintojo atstovas rinkos priežiūros klausimais atlieka gamintojo suteiktuose įgaliojimuose nurodytas užduotis. Tuo įgaliojimu atstovui suteikiama galimybė:

(a)turėti prieigą prie 18 straipsnyje nurodyto informacinio aplanko ir atitikties sertifikatų;

(b)gavus pagrįstą patvirtinimo institucijos prašymą, pateikti tai institucijai visą informaciją ir dokumentus, būtinus ne keliais judančių mechanizmų gamybos atitikčiai įrodyti;

(c)patvirtinimo arba rinkos priežiūros institucijų prašymu bendradarbiauti su jomis dėl visų veiksmų, kurių imamasi siekiant pašalinti didelį pavojų, kurį kelia ne keliais judantys mechanizmai, kuriems taikomi jų įgaliojimai.

9 straipsnis

Bendrosios importuotojų prievolės

1.Importuotojai užtikrina, kad ne keliais judantys mechanizmai, kuriuos jie pateikia rinkai, priklausytų tipui, kuriam suteiktas ES tipo patvirtinimas, ir atitiktų tą tipą.

2.Importuotojai užtikrina, kad jų rinkai pateikiami ne keliais judantys mechanizmai būtų paženklinti privalomąja identifikavimo plokštele ir ženklu, kurių reikalaujama pagal šį reglamentą, prie tų mechanizmų būtų pridėtas atitikties liudijimas, naudotojui skirti dokumentai, informacija ir instrukcijos būtų parengti taip, kaip reikalaujama šiame reglamente, o 6 straipsnio 3 ir 4 dalyse nustatytos prievolės, kai taikoma, būtų įvykdytos.

3.Importuotojai ant ne keliais judančio mechanizmo arba, jei to neįmanoma padaryti, ant pakuotės arba prie to mechanizmo pridedamame dokumente nurodo savo pavadinimą, registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir pašto adresą bei e. pašto adresą, kuriuo su jais galima susisiekti. Adresu nurodomas vienas punktas, kuriame galima susisiekti su gamintoju. Kontaktiniai duomenys pateikiami galutiniams naudotojams ir rinkos priežiūros institucijoms lengvai suprantama kalba.

4.Importuotojai užtikrina, kad tuo metu, kai jie yra atsakingi už ne keliais judančius mechanizmus, kuriems suteiktas ES tipo patvirtinimas ir kurie skirti tiekti rinkai, laikymo ar vežimo sąlygos nekeltų pavojaus jų atitikčiai atitinkamoms šio reglamento nuostatoms.

10 straipsnis

Konkrečios importuotojų prievolės

1.Importuotojai netiekia rinkai šio reglamento neatitinkančių ne keliais judančių mechanizmų, kol neužtikrinama jų atitiktis.

2.Importuotojai, turintys pakankamai priežasčių manyti, kad ne keliais judantis mechanizmas, kurį jie tiekė rinkai, neatitinka šio reglamento, nedelsdami imasi būtinų taisomųjų priemonių, kad užtikrintų to ne keliais judančio mechanizmo atitiktį, jį pašalintų iš rinkos arba, kai tinkama, atšauktų.

3.Importuotojai, turintys pakankamai priežasčių manyti, kad ne keliais judantis mechanizmas, kurį jie tiekė rinkai, kelia didelį pavojų, nedelsdami apie tai informuoja gamintoją ir valstybių narių, kuriose ne keliais judantis mechanizmas buvo tiekiamas rinkai, patvirtinimo ir rinkos priežiūros institucijas.

Importuotojas taip pat informuoja juos apie visus veiksmus, kurių imtasi, ir pateikia išsamią informaciją apie didelį pavojų ir visas taisomąsias priemones, kurių ėmėsi gamintojas.

4.Importuotojai 10 metų po ne keliais judančio mechanizmo pateikimo rinkai saugo atitikties liudijimo kopiją, kad galėtų ją pateikti patvirtinimo ir rinkos priežiūros institucijoms, ir užtikrina, kad tų institucijų prašymu toms institucijoms galėtų būti pateiktas informacinis paketas.

5.Importuotojai, gavę pagrįstą nacionalinės institucijos prašymą, pateikia jai visą informaciją ir dokumentus, reikalingus ne keliais judančio mechanizmo atitikčiai įrodyti, tokia kalba, kurią ta institucija gali lengvai suprasti. Tos institucijos prašymu importuotojai bendradarbiauja su ja dėl visų veiksmų, kurių imamasi siekiant pašalinti ne keliais judančio mechanizmo, kurį jie pateikė rinkai, keliamą pavojų.

6.Importuotojai registruoja skundus ir atšaukimus, susijusius su ne keliais judančiais mechanizmais, kuriuos jie pateikė rinkai, ir informuoja platintojus apie tokius skundus ir atšaukimus.

11 straipsnis

Bendrosios platintojų prievolės

1.Tiekdami rinkai ne keliais judančius mechanizmus, kuriems suteiktas ES tipo patvirtinimas, platintojai deramai laikosi atitinkamų šio reglamento nuostatų.

2.Prieš tiekdami rinkai ne keliais judančius mechanizmus, kuriems suteiktas ES tipo patvirtinimas, platintojai patikrina, ar įvykdytos šios sąlygos:

(a)ne keliais judantys mechanizmai paženklinti privalomąja identifikavimo plokštele ir ženklu, kurių reikalaujama pagal šį reglamentą;

(b)prie mechanizmų pridedamas atitikties sertifikatas;

(c)dokumentai, informacija ir instrukcijos naudotojui parengti taip, kaip reikalaujama šiame reglamente;

(d)atitinkamais atvejais vykdomos 6 straipsnio 3 ir 4 dalyse ir 9 straipsnio 3 dalyje nustatytos prievolės.

3.Platintojai užtikrina, kad tuo metu, kai jie yra atsakingi už ne keliais judančius mechanizmus, kuriems suteiktas ES tipo patvirtinimas, laikymo ar vežimo sąlygos nekeltų pavojaus jų atitikčiai šiam reglamentui.

12 straipsnis

Konkrečios platintojų prievolės

1.Jeigu platintojai turi pakankamai priežasčių manyti, kad ne keliais judantis mechanizmas neatitinka šio reglamento, jie apie tai informuoja gamintoją, importuotoją ir ES tipo patvirtinimą suteikusią patvirtinimo instituciją ir netiekia to mechanizmo rinkai tol, kol neužtikrinama jo atitiktis.

2.Platintojai, turintys pakankamai priežasčių manyti, kad ne keliais judantis mechanizmas, kurį jie tiekė rinkai, neatitinka šio reglamento, apie tai informuoja gamintoją, importuotoją ir ES tipo patvirtinimą suteikusią patvirtinimo instituciją.

3.Platintojai, turintys pakankamai priežasčių manyti, kad ne keliais judantis mechanizmas, kurį jie tiekė rinkai, kelia didelį pavojų, nedelsdami apie tai informuoja gamintoją, importuotoją ir valstybių narių, kuriose ne keliais judantis mechanizmas buvo tiekiamas rinkai, patvirtinimo ir rinkos priežiūros institucijas.

Platintojas taip pat praneša jiems apie tai, kokių veiksmų imtasi, ir pateikia atitinkamus duomenis, visų pirma, apie didelį pavojų ir visas taisomąsias priemones, kurių ėmėsi gamintojas.

4.Platintojai, gavę pagrįstą nacionalinės institucijos prašymą, užtikrina, kad gamintojas pateiktų nacionalinei institucijai 7 straipsnio 4 dalyje nurodytą informaciją arba kad importuotojas pateiktų nacionalinei institucijai 10 straipsnio 4 dalyje nurodytą informaciją. Tos institucijos prašymu jie bendradarbiauja su ja dėl visų veiksmų, kurių imamasi pagal Reglamento (ES) 2019/1020 19 straipsnį siekiant pašalinti ne keliais judančio mechanizmo, kurį jie tiekė rinkai, keliamą pavojų.

5.Platintojai nedelsdami informuoja atitinkamą gamintoją apie jų gautus skundus, susijusius su pavojais, įtariamais incidentais ar neatitikties problemomis, siejamais su rinkai tiektais jų ne keliais judančiais mechanizmais.

13 straipsnis

Atvejai, kuriais importuotojams ir platintojams taikomos gamintojų prievolės

Taikant šį reglamentą, importuotojas arba platintojas laikomas gamintoju ir jam taikomos gamintojo prievolės šiais atvejais:

(a)kai importuotojas arba platintojas savo vardu arba naudodamas savo prekės ženklą ne keliais judantį mechanizmą tiekia rinkai, registruoja arba yra atsakingas už ne keliais judančio mechanizmo eksploatavimo pradžią;

(b)kai importuotojas arba platintojas pakeičia tą mechanizmą taip, kad gali pasikeisti jo atitiktis šiam reglamentui.

14 straipsnis

Ekonominės veiklos vykdytojų nustatymas

Ekonominės veiklos vykdytojai patvirtinimo ir rinkos priežiūros institucijų prašymu 10 metų po ne keliais judančio mechanizmo pateikimo rinkai nurodo:

(a)bet kurį ekonominės veiklos vykdytoją, kuris jiems tiekė ne keliais judančius mechanizmus;

(b)bet kurį ekonominės veiklos vykdytoją, kuriam jie tiekė ne keliais judančius mechanizmus.

15 straipsnis

Ne keliais judančių mechanizmų techniniai reikalavimai

1.Ne keliais judantys mechanizmai projektuojami, konstruojami ir surenkami taip, kad būtų kuo labiau sumažinta jų naudotojų ir kitų asmenų sužalojimo bei kelių infrastruktūros sugadinimo rizika mechanizmus supančioje aplinkoje, kol tie ne keliais judantys mechanizmai naudojami viešajame kelyje.

2.Komisijai pagal 47 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus dėl išsamių taisyklių dėl 1 dalyje nustatytų reikalavimų, taikomų šiems elementams:

(a)transporto priemonės konstrukcijos vientisumui;

(b)didžiausiam projektiniam greičiui, greičio reguliatoriui, greičio ribotuvams ir spidometrui;

(c)stabdymo įtaisams;

(d)vairavimo mechanizmui;

(e)regėjimo laukui;

(f)priekinio stiklo valytuvams;

(g)lango stiklui ir jo montavimui;

(h)netiesioginio matymo įtaisams;

(i)apšvietimui ir apšvietimo įrangai;

(j)transporto priemonės išorei ir reikmenims kelyje, įskaitant darbo įrangą ir supamąsias konstrukcijas;

(k)garsinės signalizacijos įtaisams ir jų montavimui;

(l)šildymo sistemoms, atitirpinimo ir rasojimo šalinimo sistemoms;

(m)valstybinio numerio ženklo tvirtinimo vietoms;

(n)privalomajai identifikavimo plokštelei ir ženklinimui;

(o)matmenims;

(p)masei, įskaitant didžiausią masę su kroviniu kelyje;

(q)degalų bakams;

(r)padangoms;

(s)atbulinės eigos pavarai;

(t)tarpvėžėms;

(u)mechaniniams sukabintuvams;

(v)vairuotojo ir kitų keleivių sėdimosioms vietoms ir apsaugos sistemoms;

(w)operatoriaus naudojimo keliuose vadovui;

(x)operatoriaus valdikliams, skirtiems naudoti kelyje;

(y)informacijai keliuose, įspėjimams ir žymėjimams.

Pirmoje pastraipoje nurodytuose deleguotuosiuose aktuose gali būti nustatytos išsamios taisyklės dėl bet kurio kito elemento, kai tai būtina dėl technikos ir mokslo pažangos ir siekiant užtikrinti, kad būtų laikomasi 1 dalies.

Pirmoje pastraipoje nurodytuose deleguotuosiuose aktuose prireikus taip pat nustatomos išsamios taisyklės dėl:

(a)bandymų procedūros, pasirinktos iš 21 straipsnio 3 dalyje išvardytų procedūrų;

(b)bandymų metodų;

(c)ribinių verčių ar parametrų, susijusių su bet kuriuo iš pirmoje pastraipoje išvardytų elementų;

(d)įrangos arba sudedamųjų dalių, kurios turi būti įrengtos ne keliais judančiuose mechanizmuose, aprašymo;

(e)ne keliais judančių mechanizmų specifinių charakteristikų.

Pirmoje pastraipoje nurodytuose deleguotuosiuose aktuose nurodomos klasės ar kategorijos, kurioms taikomos išsamios taisyklės, ir gali būti nustatytos skirtingos išsamios taisyklės dėl skirtingų ne keliais judančių mechanizmų klasių ar kategorijų.

16 straipsnis

Ne keliais judančių mechanizmų tiekimas rinkai, registravimas arba eksploatavimo pradžia

1.Ne keliais judantis mechanizmas tiekiamas rinkai, registruojamas ir pradedamas eksploatuoti tik tada, kai jis atitinka šį reglamentą.

2.Ne keliais judantis mechanizmas atitinka šį reglamentą tik tuo atveju, jei įvykdomos šiame reglamente nustatytos prievolės, susijusios su tuo mechanizmu.

III SKYRIUS

ES TIPO PATVIRTINIMO PROCEDŪRA

17 straipsnis

ES tipo patvirtinimo paraiška

1.Fizinis arba juridinis asmuo gali pateikti ES tipo patvirtinimo paraišką bet kurioje valstybėje narėje.

ES patvirtinimo paraiška pateikiama patvirtinimo institucijai.

Jei pareiškėjas ES tipo patvirtinimui gauti yra įsisteigęs ne Sąjungoje, tas pareiškėjas paskiria vieną Sąjungoje įsisteigusį atstovą, kuris jam atstovautų patvirtinimo institucijoje.

2.ES tipo patvirtinimą sudaro viso ne keliais judančio mechanizmo patvirtinimas atliekant vieną operaciją.

3.Dėl tam tikro ne keliais judančio mechanizmo tipo pateikiama tik viena ES tipo patvirtinimo paraiška tik vienoje valstybėje narėje ir tik vienai patvirtinimo institucijai.

4.Dėl kiekvieno tvirtinamo tipo pateikiama atskira ES tipo patvirtinimo paraiška.

18 straipsnis

Informacinis aplankas

1.Pareiškėjas ES tipo patvirtinimui gauti, pateikdamas paraišką pagal 17 straipsnio 1 dalį, patvirtinimo institucijai pateikia informacinį aplanką.

2.Informacinį aplanką sudaro:

(a)informacinis dokumentas;

(b)visi duomenys, brėžiniai, nuotraukos ir kita susijusi informacija;

(c)taikomuose Sąjungos teisės aktuose, kuriais suderinamos gaminių pardavimo sąlygos, numatyta ES atitikties deklaracija;

(d)visa informacija, kurios prašo ES tipo patvirtinimo procedūrą vykdanti patvirtinimo institucija.

3.Informacinis aplankas pateikiamas popierine arba elektronine forma, kuri yra priimtina techninei tarnybai ir patvirtinimo institucijai.

4.Komisija įgyvendinimo aktais nustato informacinio dokumento ir informacinio aplanko šablonus. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

IV SKYRIUS

ES TIPO PATVIRTINIMO PROCEDŪRŲ VYKDYMAS

19 straipsnis

Bendrosios ES tipo patvirtinimo procedūrų vykdymo nuostatos

1.Patvirtinimo institucijos kiekvienam ne keliais judančių mechanizmų tipui suteikia tik vieną ES tipo patvirtinimą.

2.Patvirtinimo institucijos patikrina visus šiuos aspektus:

(a) 22 straipsnyje nurodytas gamybos atitikties priemones ir

(b) ne keliais judančių mechanizmų tipo atitiktį taikomiems techniniams reikalavimams.

Jeigu patvirtinimo institucija nustato, kad ne keliais judančių mechanizmų tipas, nors ir atitinkantis atitinkamus techninius reikalavimus, kelia didelį pavojų, ji gali atsisakyti suteikti ES tipo patvirtinimą. Tokiu atveju ji nedelsdama išsiunčia kitų valstybių narių patvirtinimo institucijoms ir Komisijai išsamią bylą, kurioje paaiškina savo sprendimo priežastis ir pagrindžia savo išvadas.

3.Patvirtinimo institucija per bendrą saugią elektroninę keitimosi informacija sistemą nedelsdama informuoja kitų valstybių narių patvirtinimo institucijas apie atsisakymą suteikti bet kokį ES tipo patvirtinimą arba jo panaikinimą ir nurodo savo sprendimo priežastis.

4.Patvirtinimo institucija parengia informacinį paketą, kurį sudaro visi šie elementai:

(a)informacinis aplankas, prie kurio pridedamos bandymų ataskaitos ir visi kiti dokumentai, kuriuos techninė tarnyba arba patvirtinimo institucija, vykdydama savo funkcijas, pridėjo prie informacinio aplanko;

(b)rodyklė, kurioje išvardijamas informacinio paketo turinys, tinkamai sunumeruota ar kitaip pažymėta, kad būtų aiškiai nurodyti visi puslapiai, ir kiekvieno dokumento formatas, kad būtų galima matyti nuoseklius ES tipo patvirtinimo valdymo etapus, visų pirma peržiūros ir atnaujinimo datas. Patvirtinimo institucija saugo informacijos pakete esančią informaciją 10 metų po atitinkamo ES tipo patvirtinimo galiojimo pabaigos.

5.Komisija gali turėti prieigą prie 3 dalyje ir 20 straipsnio 3 dalyje, 25 straipsnio 3 dalyje bei 26 straipsnio 5 dalyje nurodytos bendros saugios elektroninės keitimosi informacija sistemos. Komisija gali priimti įgyvendinimo aktus, kuriais nustato elektroninių dokumentų, kurie turi būti pateikti, formatą, keitimosi mechanizmą, institucijų informavimo apie ES tipo patvirtinimų suteikimus, pakeitimus, atsisakymus juos suteikti arba jų panaikinimus tvarką ir atitinkamas apsaugos priemones. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

20 straipsnis

ES tipo patvirtinimo liudijimas

1.Kai suteikiamas ES tipo patvirtinimas, patvirtinimo institucija pareiškėjui ES tipo patvirtinimui gauti išduoda ES tipo patvirtinimo sertifikatą.

ES tipo patvirtinimo sertifikatas galioja tol, kol galioja ES tipo patvirtinimas.

Iš dalies pakeitusi atitinkamą ES tipo patvirtinimą, patvirtinimo institucija iš dalies pakeičia ES tipo patvirtinimo sertifikatą.

2.ES tipo patvirtinimo sertifikate pateikiami visi šie priedai:

(a)informacinis paketas;

(b)bandymų rezultatų lapas;

(c)asmens, įgalioto pasirašyti atitikties sertifikatus, vardas, pavardė ir parašo pavyzdys bei jo pareigos bendrovėje;

(d)užpildytas atitikties liudijimo pavyzdys.

3.ES tipo patvirtinimo sertifikatai numeruojami pagal suderintą sistemą, kurią nustato Komisija, priimdama įgyvendinimo aktus. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą. Per vieną mėnesį nuo ES tipo patvirtinimo sertifikato išdavimo patvirtinimo institucija per bendrą saugią elektroninę keitimosi informacija sistemą išsiunčia kitų valstybių narių patvirtinimo institucijoms ES ne keliais judančių mechanizmų tipo patvirtinimo sertifikato kopiją kartu su priedais.

4.ES tipo patvirtinimo sertifikatas išduodamas remiantis Komisijos įgyvendinimo aktais nustatytu šablonu. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą. Dėl kiekvieno ne keliais judančio mechanizmo tipo patvirtinimo institucija:

(a)užpildo visas atitinkamas ES tipo patvirtinimo sertifikato dalis, įskaitant pridedamą bandymų rezultatų lapą;

(b)sudaro informacinio paketo rodyklę;

(c)nedelsdama išduoda užpildytą sertifikatą ir jo priedus pareiškėjui ES tipo patvirtinimo sertifikatui gauti.

5.Komisija įgyvendinimo aktais nustato 2 dalies b punkte nurodyto bandymų rezultatų lapo šabloną. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

6.ES tipo patvirtinimo, kuriam pagal 29 straipsnį nustatyti jo galiojimo apribojimai, atveju ES tipo patvirtinimo sertifikate nurodomi tie apribojimai.

7.Patvirtinimo institucija sudaro taikytinų reikalavimų arba aktų sąrašą ir prideda tą sąrašą prie ES tipo patvirtinimo sertifikato. Komisija patvirtina tokio sąrašo pavyzdį priimdama įgyvendinimo aktus. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

21 straipsnis

Atitikties ES tipo patvirtinimui įrodymas

1.Suteikiant ES tipo patvirtinimą įrodoma atitiktis šio reglamento reikalavimams, visų pirma taikomiems techniniams reikalavimams.

2.Pareiškėjas ES tipo patvirtinimui gauti įrodo atitiktį taikomiems techniniams reikalavimams, pateikdamas techninius dokumentus.

3.Jei pagal šį reglamentą priimtuose deleguotuosiuose aktuose reikalaujama atlikti bandymus, į 2 dalyje nurodytus techninius dokumentus įtraukiamos atitinkamos bandymų ataskaitos, parengtos atlikus šias bandymų procedūras:

(a)gamintojo atliekamus bandymus;

(b)bandymus, kuriuos atlieka tokiai veiklai vykdyti paskirta techninė tarnyba arba to gamintojo akredituota vidaus techninė tarnyba, nurodyta 40 straipsnyje;

(c)bandymus, kuriuos atlieka gamintojas, prižiūrint tokiai veiklai vykdyti paskirtai techninei tarnybai, išskyrus 40 straipsnyje nurodytą akredituotą vidaus techninę tarnybą.

4.Patvirtinant ne keliais judančių mechanizmų ES tipą, sudedamosios dalys arba atskiras techninis mazgas, kurių tipas patvirtintas pagal Reglamente (ES) Nr. 167/2013 arba Reglamente (ES) 2018/858 nustatytas procedūras ir reikalavimus, pripažįstami, jei jie tinkamai sumontuoti ir integruoti į ne keliais judantį mechanizmą ir neturi įtakos to mechanizmo atitikčiai taikomiems techniniams reikalavimams.

5.3 dalyje nurodytų bandymų ataskaitų forma atitinka bendruosius reikalavimus, kuriuos Komisija nustato įgyvendinimo aktais. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

6.Pareiškėjas ES tipo patvirtinimui gauti patvirtinimo institucijai pateikia tiek ne keliais judančių mechanizmų, kiek reikalaujama pagal atitinkamus deleguotuosius aktus, priimtus pagal šį reglamentą, kad būtų atlikti bandymai, kurių reikalaujama pagal tuos deleguotuosius aktus.

Reikalaujami bandymai atliekami naudojant ne keliais judančius mechanizmus, kurie atitinka tvirtinamą tipą.

Tačiau pareiškėjas ES tipo patvirtinimui gauti, sutaręs su patvirtinimo institucija, gali pasirinkti ne keliais judantį mechanizmą, kuris nėra tipinis tam tipui, tačiau kuriam būdingos kelios nepalankiausios savybės, susijusios su reikalaujamu eksploatacinių savybių lygiu. Gali būti naudojami virtualaus bandymo metodai, kad atrankos metu būtų lengviau priimti sprendimą.

7.Patvirtinimo institucijai sutikus, pareiškėjo prašymu virtualaus bandymo metodai gali būti naudojami kaip 3 dalyje nurodytų bandymų procedūrų alternatyva, atsižvelgiant į reikalavimus, nustatytus pagal 9 dalį priimtuose deleguotuosiuose aktuose.

8.Virtualaus bandymo metodai turi atitikti pagal 9 dalį priimtuose deleguotuosiuose aktuose nustatytas sąlygas.

9.Siekiant užtikrinti, kad atliekant virtualius bandymus gauti rezultatai būtų tokie pat reikšmingi kaip ir fizinių bandymų rezultatai, Komisijai pagal 47 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais nustatomi reikalavimai, kurių laikymąsi galima patikrinti atliekant virtualius bandymus, ir sąlygos, kuriomis virtualūs bandymai turi būti atliekami.

22 straipsnis

Gamybos atitikties priemonės

1.ES tipo patvirtinimą suteikianti patvirtinimo institucija, prireikus bendradarbiaudama su kitų valstybių narių patvirtinimo institucijomis, imasi būtinų priemonių patikrinti, ar imtasi tinkamų gamybos priemonių siekiant užtikrinti, kad gaminami ne keliais judantys mechanizmai atitiktų patvirtintą tipą ir dokumentais pagrįstus kontrolės planus, kurie kiekvieno patvirtinimo atveju turi būti suderinti su ES tipo patvirtinimo turėtoju.

2.Patvirtinimo institucija patikrina, ar ES tipo patvirtinimo turėtojas yra išdavęs pakankamą atitikties liudijimų pavyzdžių skaičių pagal 27 straipsnį ir ar ES tipo patvirtinimo turėtojas ėmėsi tinkamų priemonių užtikrinti, kad atitikties liudijimuose pateikti duomenys būtų teisingi.

3.ES tipo patvirtinimą suteikusi patvirtinimo institucija, prireikus bendradarbiaudama su kitų valstybių narių patvirtinimo institucijomis, imasi su tuo patvirtinimu susijusių būtinų priemonių patikrinti, ar 1 ir 2 dalyse nurodytos priemonės tebėra tinkamos, kad gaminami ne keliais judantys mechanizmai toliau atitiktų patvirtintą tipą ir kad atitikties liudijimai ir toliau atitiktų 27 straipsnį.

4.ES tipo patvirtinimą suteikusi patvirtinimo institucija gali atlikti bet kokius ES tipo patvirtinimui gauti reikalingus pavyzdžių, paimtų ES tipo patvirtinimo turėtojo patalpose, įskaitant gamybines patalpas, patikrinimus ar bandymus.

5.Kai ES tipo patvirtinimą suteikusi patvirtinimo institucija nustato, kad 1 ir 2 dalyse nurodytos priemonės netaikomos, jomis reikšmingai nukrypstama nuo sutartų priemonių ir kontrolės planų arba jos nebelaikomos tinkamomis, net jei gamyba tęsiama, ji imasi būtinų priemonių užtikrinti, kad būtų tinkamai laikomasi gamybos atitikties procedūros, arba panaikina tą ES tipo patvirtinimą.

Komisijai pagal 47 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus dėl išsamių gamybos atitikties priemonių.

V SKYRIUS

ES TIPO PATVIRTINIMO PAKEITIMAI

23 straipsnis

Bendrosios nuostatos

1.ES tipo patvirtinimo turėtojas nedelsdamas praneša ES tipo patvirtinimą suteikusiai patvirtinimo institucijai apie visus informacinio paketo duomenų pakeitimus.

2.Ta patvirtinimo institucija nusprendžia, kurios iš 24 straipsnyje nustatytų procedūrų turi būti laikomasi.

3.Prireikus ir pasikonsultavusi su ES tipo patvirtinimo turėtoju, patvirtinimo institucija gali nuspręsti iš dalies pakeisti ES tipo patvirtinimą.

4.Iš dalies keičiamo ES tipo patvirtinimo turėtojas pateikia ES tipo patvirtinimo pakeitimo paraišką patvirtinimo institucijai, suteikusiai ES tipo patvirtinimą, kurį reikia iš dalies pakeisti.

5.Jeigu patvirtinimo institucija nustato, kad, siekiant iš dalies pakeisti ES tipo patvirtinimą, reikia pakartoti patikras ar bandymus, ji apie tai informuoja ES tipo patvirtinimo, kuris turi būti atitinkamai iš dalies pakeistas, turėtoją.

24 straipsnyje nurodytos procedūros taikomos tik tuo atveju, jei remdamasi tomis patikromis ar bandymais patvirtinimo institucija padaro išvadą, kad ES tipo patvirtinimo reikalavimai tebetenkinami.

24 straipsnis

ES tipo patvirtinimo pakeitimai

1.Jeigu patvirtinimo institucija patvirtina, kad pasikeitė informaciniame pakete įrašyti duomenys, patvirtinimo institucija suteikia ES tipo patvirtinimo, dėl kurio buvo pateikta paraiška pagal 23 straipsnį, pakeitimą.

2.Patvirtinimo institucija įvardija pakeitimą kaip tikslinimą, jeigu nereikia pakartoti patikrų ar bandymų.

Tokiu atveju patvirtinimo institucija prireikus išduoda patikslintus informacinio paketo puslapius ir pažymi kiekvieną patikslintą puslapį, kad būtų aiškiai nurodytas pakeitimo pobūdis ir pakartotinio išdavimo data. Atnaujinta informacinio paketo suvestinė redakcija, prie kurios pridėtas išsamus pakeitimų aprašymas, laikoma atitinkančia šį reikalavimą.

3.Patvirtinimo institucija įvardija pakeitimą kaip išplėtimą, jeigu yra bet kuri iš šių sąlygų:

(a)reikia atlikti papildomas patikras ar bandymus;

(b)pasikeitė kuri nors informacija apie ES tipo patvirtinimo sertifikatą, išskyrus jo priedus;

(c)pagal šį reglamentą priimtuose deleguotuosiuose teisės aktuose numatyti nauji reikalavimai pradėti taikyti ne keliais judantiems mechanizmams, kurių tipas patvirtintas.

4.Jei išduodami iš dalies pakeisti informacinio paketo puslapiai arba atnaujinta informacinio paketo suvestinė redakcija, atitinkamai keičiama prie tipo patvirtinimo sertifikato pridėto informacinio paketo rodyklė, nurodant naujausio išplėtimo arba tikslinimo datą arba paskutinės atnaujintos suvestinės redakcijos datą.

5.Ne keliais judančio mechanizmo ES tipo patvirtinimo keisti nereikia, jei 3 dalies c punkte nurodyti nauji reikalavimai techniniu požiūriu nėra svarbūs tam ne keliais judančių mechanizmų tipui.

25 straipsnis

Pakeistų dokumentų išdavimas ir pranešimas apie juos

1.Patikslinimo atveju patvirtinimo institucija ES tipo patvirtinimo turėtojui nedelsdama išduoda pareiškėjui atitinkamai patikslintus dokumentus ar suvestinę atnaujintą redakciją, įskaitant informacinio paketo patikslintą rodyklę.

2.Išplėtimo atveju patvirtinimo institucija nedelsdama išduoda atnaujintą ES tipo patvirtinimo sertifikatą, pažymėtą išplėtimo numeriu, priskirtu didėjančia tvarka, atsižvelgiant į jau suteiktų išplėtimų eilės numerį. Tame sertifikate aiškiai nurodoma išplėtimo priežastis ir atnaujinto ES tipo patvirtinimo sertifikato pakartotinio išdavimo data. Atnaujinamos visos atitinkamos to sertifikato dalys, jo priedai ir informacinio paketo rodyklė.

Tą atnaujintą sertifikatą ir jo priedus patvirtinimo institucija išduoda ES tipo patvirtinimo turėtojui.

3.Patvirtinimo institucija per bendrą saugią elektroninę keitimosi informacija sistemą praneša kitų valstybių narių patvirtinimo institucijoms apie visus ES tipo patvirtinimų pakeitimus.

 
VI SKYRIUS

ES TIPO PATVIRTINIMO GALIOJIMAS

26 straipsnis

Galiojimo pabaiga

1.ES tipo patvirtinimai suteikiami neribotam laikui.

2.ES tipo patvirtinimas nustoja galioti kiekvienu iš šių atvejų:

(a)ne keliais judančių mechanizmų, kuriems suteiktas ES tipo patvirtinimas, gamyba savanoriškai galutinai nutraukiama;

(b)nauji reikalavimai, taikomi ne keliais judantiems mechanizmams, kuriems suteiktas ES tipo patvirtinimas, tampa privalomi tiekiant rinkai, registruojant ar pradedant eksploatuoti ne keliais judančius mechanizmus ir neįmanoma atnaujinti tipo patvirtinimo pagal V skyrių;

(c)ES tipo patvirtinimas nustoja galioti dėl apribojimo pagal 29 straipsnio 3 dalį;

(d)ES tipo patvirtinimas buvo panaikintas pagal 22 straipsnio 5 dalį.

Tačiau pirmos pastraipos b punkto atveju ES tipo patvirtinimas ir atitinkamas ES tipo patvirtinimo sertifikatas nustoja galioti praėjus 18 mėnesių nuo pirmos pastraipos b punkte nurodytų naujų reikalavimų taikymo pradžios datos.

3.Jeigu daromas poveikis tik vienam tipo variantui arba vienai varianto versijai, atitinkamo ne keliais judančio mechanizmo ES tipo patvirtinimas nustoja galioti tik tiek, kiek tai susiję su konkrečiu variantu ar versija.

4.Kai tam tikro ne keliais judančio mechanizmo tipo gamyba galutinai nutraukiama, ES tipo patvirtinimo turėtojas apie tai praneša patvirtinimo institucijai, suteikusiai to ne keliais judančio mechanizmo ES tipo patvirtinimą.

5.Ne keliais judančio mechanizmo ES tipo patvirtinimą suteikusi patvirtinimo institucija per vieną mėnesį nuo 4 dalyje nurodyto pranešimo gavimo per bendrą saugią elektroninę keitimosi informacija sistemą apie tai informuoja kitų valstybių narių patvirtinimo institucijas.

6.Nedarant poveikio 4 ir 5 dalims, tais atvejais, kai ne keliais judančio mechanizmo ES tipo patvirtinimas turi nustoti galioti, ES tipo patvirtinimo turėtojas apie tai praneša ES tipo patvirtinimą suteikusiai patvirtinimo institucijai.

ES tipo patvirtinimą suteikusi patvirtinimo institucija nedelsdama perduoda visą susijusią informaciją kitų valstybių narių patvirtinimo institucijoms per bendrą saugią elektroninę keitimosi informacija sistemą.

7.6 dalyje nurodytame pranešime visų pirma nurodoma paskutinio pagaminto ne keliais judančio mechanizmo pagaminimo data ir transporto priemonės identifikavimo numeris.

 
VII SKYRIUS

ATITIKTIES LIUDIJIMAS IR PRIVALOMOJI IDENTIFIKAVIMO PLOKŠTELĖ SU ŽENKLU

27 straipsnis

Atitikties liudijimas

1.Gamintojas kartu su kiekvienu ne keliais judančiu mechanizmu, pagamintu pagal reikalavimus, taikomus ne keliais judančiam mechanizmui, kuriam suteiktas ES tipo patvirtinimas, pateikia atitikties liudijimą.

2.Atitikties liudijimas galutiniam naudotojui pateikiamas nemokamai kartu su ne keliais judančiu mechanizmu. Negalima nustatyti sąlygos, kad jis pateikiamas tik pagal atskirą prašymą arba pateikus papildomą informaciją ES tipo patvirtinimo turėtojui.

3.Atitikties liudijimas gali būti pateikiamas popierine arba elektronine forma.

Tačiau, jei pirkėjas ne keliais judančio mechanizmo pirkimo metu paprašo šio liudijimo popierinės formos, tas liudijimas nemokamai pateikiamas popierine forma.

4.10 metų nuo ne keliais judančio mechanizmo pagaminimo datos gamintojas ne keliais judančio mechanizmo savininko prašymu išduoda atitikties liudijimo dublikatą už mokestį, neviršijantį jo išdavimo išlaidų. Ant liudijimo dublikato viršelio turi būti aiškiai matomas žodis „dublikatas“, parašytas ta kalba, kuria buvo parengtas atitikties liudijimas.

5.Gamintojas naudoja atitikties liudijimo pavyzdį, kurį Komisija patvirtina įgyvendinimo aktais. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą. Atitikties liudijimas parengiamas taip, kad būtų išvengta klastojimo. Tuo tikslu įgyvendinimo aktuose nustatoma, kad liudijime naudojamas formatas turi būti apsaugotas keliomis apsaugos priemonėmis. Atitikties liudijimas parengiamas valstybės narės oficialiąja kalba. Bet kuri patvirtinimo institucija gali prašyti gamintojo išversti atitikties liudijimą į jos oficialiąsias kalbas.

6.Pasirašyti atitikties liudijimus įgaliotas asmuo turi būti gamintojo darbuotojas ir turi būti vadovybės tinkamai įgaliotas prisiimti gamintojo teisinę atsakomybę už ne keliais judančio mechanizmo projektavimą ir konstravimą arba jo gamybos atitiktį.

7.Atitikties liudijimas visiškai užpildomas, jame neturi būti numatyta kitų ne keliais judančio mechanizmo naudojimo ribojimų, išskyrus numatytuosius šiame reglamente.

8.Ne keliais judančių mechanizmų, patvirtintų pagal 29 straipsnio 2 dalies nuostatas, atitikties liudijimo antraštinėje dalyje pateikiama frazė „Ne keliais judančio mechanizmo tipas patvirtintas taikant [Leidinių biurui: įrašyti visą šio reglamento – priimto akto pavadinimą] 29 straipsnio 2 dalį (laikinasis patvirtinimas)“.

9.Nedarant poveikio 1 daliai, gamintojas gali elektroninėmis priemonėmis perduoti atitikties liudijimą bet kurios valstybės narės registracijos institucijai.

28 straipsnis

Privalomoji identifikavimo plokštelė su ne keliais judančių mechanizmų ženklinimu

1.Ne keliais judančio mechanizmo gamintojas prie kiekvieno ne keliais judančio mechanizmo, pagaminto pagal patvirtintą tipą, pritvirtina privalomąją identifikavimo plokštelę su ženklu.

2.Privalomoji identifikavimo plokštelė su ženklu turi atitikti Komisijos įgyvendinimo aktais nustatytą pavyzdį. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą. Pirmasis toks įgyvendinimo aktas priimamas ne vėliau kaip [Leidinių biurui: įrašyti datą – 30 mėnesių nuo šio reglamento įsigaliojimo dienos].

VIII SKYRIUS

NAUJOS TECHNOLOGIJOS ARBA NAUJOS KONCEPCIJOS

29 straipsnis

Naujoms technologijoms arba naujoms koncepcijoms taikomos išimtys

1.17 straipsnyje nurodyta paraiška gali būti teikiama ne keliais judančių mechanizmų, kuriuose įdiegtos naujos technologijos ar koncepcijos, nesuderinamos su taikomais techniniais reikalavimais, tipui.

2.Patvirtinimo institucija suteikia 1 dalyje nurodytą ne keliais judančių mechanizmų ES tipo patvirtinimą, prieš tai įvertinusi, ar tenkinamos visos šios sąlygos:

(a)paraiškoje nurodomos priežastys, dėl kurių atitinkamos technologijos ar koncepcijos yra nesuderinamos su taikomais techniniais reikalavimais;

(b)paraiškoje apibūdinamas poveikis, susijęs su aptariamais naujosios technologijos aspektais, ir priemonės, kurių imtasi siekiant užtikrinti bent jau lygiavertį su aptariamais aspektais susijusį apsaugos lygį, kuris užtikrinamas reikalavimais, kurių prašoma netaikyti;

(c)bandymų, kuriuos atliko tokiai veiklai vykdyti paskirta techninė tarnyba arba 38 straipsnyje nurodyta akredituota to gamintojo vidaus techninė tarnyba, aprašymai ir rezultatai rodo, kad b punkte nurodyta sąlyga yra tenkinama.

3.ES tipo patvirtinimas, pagal kurį taikoma išimtis dėl naujų technologijų arba naujų koncepcijų, suteikiamas gavus Komisijos leidimą. Tas leidimas arba atsisakymas suteikti leidimą suteikiamas įgyvendinimo aktu. Tas įgyvendinimo aktas priimamas laikantis 46 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

Kai tinkama, tokiame įgyvendinimo akte nurodoma, ar juo suteiktam leidimui taikomi kokie nors apribojimai, įskaitant galiojimo laikotarpį.

Bet kuriuo atveju ES tipo patvirtinimas galioja bent 36 mėnesius.

4.Kol Komisija priims sprendimą dėl leidimo, patvirtinimo institucija gali suteikti laikinąjį ES tipo patvirtinimą.

Tačiau ne keliais judančių mechanizmų tipui, kuriam taikoma prašoma išimtis, toks ES tipo patvirtinimas galioja tik tos valstybės narės teritorijoje ir valstybėse narėse, kurių patvirtinimo institucija tą patvirtinimą pripažino pagal 5 dalį.

Laikinąjį ES tipo patvirtinimą suteikusi patvirtinimo institucija nedelsdama informuoja Komisiją ir kitas patvirtinimo institucijas, pateikdama bylą, kurioje pateikiama 2 dalyje nurodyta informacija, kad tenkinamos visos toje dalyje nurodytos sąlygos.

Iš ES tipo patvirtinimo sertifikato ir atitikties liudijimo antraštės turi būti aišku, kad ES tipo patvirtinimas yra laikinas ir galioja ribotoje teritorijoje. Komisija gali priimti įgyvendinimo aktus, kuriais šios dalies tikslais būtų numatyti ES tipo patvirtinimo sertifikato ir atitikties liudijimo šablonai. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

5.Patvirtinimo institucija, išskyrus 4 dalyje nurodytą instituciją, gali raštu pripažinti 4 dalyje nurodytą laikinąjį ES tipo patvirtinimą, kad to laikinojo patvirtinimo galiojimas būtų pratęstas tos valstybės narės teritorijoje.

6.Jei Komisija atsisako suteikti leidimą, patvirtinimo institucija nedelsdama praneša 3 dalyje nurodyto laikinojo ES tipo patvirtinimo turėtojui, kad laikinasis patvirtinimas bus panaikintas praėjus šešiems mėnesiams nuo 3 dalyje nurodyto įgyvendinimo akto taikymo pradžios dienos.

Tačiau ne keliais judantis mechanizmas gali būti pateikiamas rinkai, registruojamas ar pradedamas eksploatuoti valstybėje narėje, kurioje tipo patvirtinimo institucija suteikė patvirtinimą, ir kurioje nors valstybėje narėje, kurios patvirtinimo institucija pripažino tą patvirtinimą, jeigu:

(a)tas mechanizmas buvo pagamintas pagal laikinąjį ES tipo patvirtinimą iki jo galiojimo pabaigos;

(b)tas mechanizmas paženklintas privalomąja identifikavimo plokštele ir ženklu, kaip reikalaujama pagal šį reglamentą;

(c)prie to mechanizmo pridedamas laikinasis atitikties liudijimas ir

(d)dokumentai, informacija ir instrukcijos naudotojui parengti taip, kaip reikalaujama šiame reglamente.

30 straipsnis

Vėlesnis deleguotųjų ir įgyvendinimo aktų keitimas

7.Kai Komisija leidžia taikyti išimtį pagal 29 straipsnį, ji nedelsdama imasi būtinų veiksmų atitinkamiems deleguotiesiems ar įgyvendinimo aktams iš dalies pakeisti, atsižvelgiant į technologinę plėtrą.

8.Kai tik atitinkami aktai iš dalies pakeičiami, bet koks apribojimas Komisijos sprendime, kuriuo leidžiama taikyti išimtį, panaikinamas.

9.Jei nebuvo imtasi būtinų veiksmų deleguotiesiems ar įgyvendinimo aktams iš dalies pakeisti, Komisija gali, gavusi patvirtinimą suteikusios valstybės narės prašymą, įgyvendinimo sprendimu, priimtu laikantis 46 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros, leisti valstybei narei pratęsti ES tipo patvirtinimo galiojimą.

IX SKYRIUS

APSAUGOS SĄLYGOS

31 straipsnis

Nacionalinis ne keliais judančių mechanizmų, kurie, kaip įtariama, kelia didelį pavojų arba neatitinka reikalavimų, vertinimas

1.Jeigu valstybės narės rinkos priežiūros institucija, remdamasi savo pačios rinkos priežiūros veikla, patvirtinimo institucijos ar gamintojo pateikta informacija arba skundais, turi pakankamai priežasčių manyti, kad ne keliais judantis mechanizmas kelia didelį pavojų arba neatitinka šio reglamento, ji atlieka atitinkamo ne keliais judančio mechanizmo vertinimą pagal atitinkamas šio reglamento nuostatas.

2.Atitinkami ekonominės veiklos vykdytojai ir atitinkamos patvirtinimo institucijos visapusiškai bendradarbiauja su rinkos priežiūros institucijomis.

32 straipsnis

Nacionalinės procedūros, taikomos ne keliais judantiems mechanizmams, keliantiems didelį pavojų arba neatitinkantiems reikalavimų

1.Jeigu atlikusi vertinimą pagal 31 straipsnį rinkos priežiūros institucija nustato, kad ne keliais judantis mechanizmas kelia didelį pavojų, ji nedelsdama reikalauja, kad atitinkamas ekonominės veiklos vykdytojas nedelsdamas imtųsi visų tinkamų taisomųjų priemonių siekiant užtikrinti, kad atitinkamas ne keliais judantis mechanizmas nebekeltų to pavojaus.

2.Jeigu atlikusi vertinimą pagal 31 straipsnį rinkos priežiūros institucija nustato, kad ne keliais judantis mechanizmas neatitinka šio reglamento ir kad jis nekelia didelio pavojaus, kaip nurodyta 1 dalyje, ta institucija nedelsdama reikalauja, kad atitinkamas ekonominės veiklos vykdytojas per pagrįstą laikotarpį imtųsi visų tinkamų taisomųjų priemonių to mechanizmo atitikčiai užtikrinti. Tas laikotarpis turi būti proporcingas reikalavimų nesilaikymo sunkumui.

3.Ekonominės veiklos vykdytojai, laikydamiesi 6–13 straipsniuose nustatytų prievolių, užtikrina, kad visų atitinkamų ne keliais judančių mechanizmų, kuriuos jie Sąjungoje pateikė rinkai, įregistravo arba pradėjo eksploatuoti, atžvilgiu būtų imtasi visų tinkamų taisomųjų priemonių.

4.Kai ekonominės veiklos vykdytojai nesiima tinkamų taisomųjų priemonių per 1 ar 2 dalyje nurodytą atitinkamą laikotarpį arba jei atsižvelgiant į pavojų reikia imtis skubių veiksmų, nacionalinės institucijos imasi visų tinkamų laikinų ribojamųjų priemonių, kuriomis uždraudžiamas ar apribojamas atitinkamų ne keliais judančių mechanizmų tiekimas rinkai, registravimas arba eksploatavimo pradžia jų nacionalinėje rinkoje arba jie pašalinami iš rinkos, arba atšaukiami.

5.4 dalyje nurodytoms ribojamosioms priemonėms taikomas Reglamento (ES) 2019/1020 18 straipsnis.

33 straipsnis

Taisomosios ir ribojamosios Sąjungos lygmens priemonės

1.Rinkos priežiūros institucija, kuri imasi taisomųjų arba ribojamųjų priemonių pagal 32 straipsnį, nedelsdama apie tai praneša Komisijai ir kitų valstybių narių nacionalinėms institucijoms, naudodamasi Reglamento (ES) 2019/1020 34 straipsnio 1 dalyje nurodyta informacijos ir ryšių sistema.

31 Ji taip pat nedelsdama praneša savo išvadas patvirtinimo institucijai, suteikusiai patvirtinimą. Ne keliais judančių mechanizmų, kurie kelia didelį pavojų, atveju apie taisomąsias ar ribojamąsias priemones taip pat pranešama per Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/95/EB  12 straipsnyje nurodytą Bendrijos skubaus informavimo sistemą (RAPEX).

Pagal pirmą ir antrą pastraipas teikiama informacija apima visus turimus duomenis, įskaitant duomenis, būtinus atitinkamam ne keliais judančiam mechanizmui identifikuoti, to ne keliais judančio mechanizmo kilmę, įtariamos neatitikties arba susijusio pavojaus pobūdį, nacionalinių taisomųjų ir ribojamųjų priemonių, kurių imtasi, pobūdį ir taikymo trukmę, taip pat argumentus, kai juos pateikia atitinkamas ekonominės veiklos vykdytojas.

2.Valstybė narė, kuri imasi taisomosios ar ribojamosios priemonės, taip pat nurodo, ar pavojus arba neatitiktis atsirado dėl:

(a)ne keliais judančių mechanizmų neatitikties šio reglamento reikalavimams arba

(b)atitinkamų norminių aktų, priimtų pagal šį reglamentą, trūkumų.

3.Valstybės narės, išskyrus valstybę narę, kuri imasi taisomųjų ar ribojamųjų priemonių, per vieną mėnesį po 1 dalyje nurodyto pranešimo informuoja Komisiją ir kitas valstybes nares apie visas jų priimtas taisomąsias ar ribojamąsias priemones ir bet kokią jų turimą papildomą informaciją, susijusią su atitinkamo ne keliais judančio mechanizmo neatitiktimi reikalavimams ir keliamu pavojumi, ir, jei jos nepritaria nacionalinei priemonei, apie kurią pranešta, apie savo prieštaravimus.

4.Jeigu per tris mėnesius nuo 1 dalyje nurodyto pranešimo dienos nei kita valstybė narė, nei Komisija nepareiškia prieštaravimų dėl nacionalinės priemonės, apie kurią pranešta, kitos valstybės narės užtikrina, kad atitinkamų ne keliais judančių mechanizmų atžvilgiu jų teritorijose būtų nedelsiant imtasi panašių taisomųjų ar ribojamųjų priemonių.

5.Kai per tris mėnesius po 1 dalyje nurodyto pranešimo kita valstybė narė arba Komisija pareiškė prieštaravimą dėl nacionalinės priemonės, apie kurią pranešta, arba kai Komisija mano, kad nacionalinė priemonė, apie kurią pranešta, prieštarauja Sąjungos teisei, Komisija nedelsdama konsultuojasi su susijusiomis valstybėmis narėmis ir atitinkamu (-ais) ekonominės veiklos vykdytoju (-ais).

6.Remdamasi 5 dalies pirmoje pastraipoje nurodytomis konsultacijomis Komisija priima įgyvendinimo aktus, kuriais nusprendžia dėl suderintų taisomųjų arba ribojamųjų priemonių Sąjungos lygmeniu. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

7.Komisija apie 6 dalyje nurodytą sprendimą nedelsdama praneša atitinkamam (-iems) ekonominės veiklos vykdytojui (-ams). Valstybės narės nedelsdamos vykdo 6 dalyje nurodytuose teisės aktuose nustatytas priemones ir atitinkamai informuoja Komisiją.

8.Kai Komisija mano, kad nacionalinė priemonė, apie kurią pranešta, yra nepagrįsta arba prieštarauja Sąjungos teisei, atitinkama valstybė narė panaikina arba pakoreguoja tą priemonę pagal 6 dalyje nurodytą Komisijos sprendimą.

9.Jei rizika arba neatitiktis siejama su pagal šį reglamentą priimtų norminių aktų trūkumais, Komisija pasiūlo būtinus atitinkamų aktų pakeitimus.

10.Kai taisomoji priemonė pagal šį straipsnį laikoma pagrįsta arba dėl jos priimtas 6 dalyje nurodytas įgyvendinimo aktas, paveiktų ne keliais judančių mechanizmų registracijos liudijimų turėtojams suteikiama galimybė nemokamai pasinaudoti ta priemone. Kai remontas buvo atliktas registracijos liudijimo turėtojo sąskaita anksčiau nei buvo priimta taisomoji priemonė, gamintojas padengia tokio remonto išlaidas, neviršijant pagal tą taisomąją priemonę reikalaujamo remonto išlaidų.

X SKYRIUS

TECHNINĖS INFORMACIJOS TEIKIMAS

34 straipsnis

Naudotojams skirta informacija

1.Gamintojas neteikia techninės informacijos, susijusios su duomenimis, numatytais šiame reglamente, kuri skiriasi nuo patvirtinimo institucijos patvirtintų duomenų.

2.Gamintojas naudotojams suteikia galimybę naudotis visa susijusia informacija ir reikalingais nurodymais, kuriuose aprašomos visos su ne keliais judančio mechanizmo naudojimu susijusios sąlygos arba apribojimai.

3.2 dalyje nurodyta informacija pateikiama operatoriaus naudojimo keliuose vadove.

4.Operatoriaus naudojimo keliuose vadovas, įskaitant 2 dalyje nurodytą informaciją, pateikiamas kartu su ne keliais judančiais mechanizmais ir:

(a)valstybės narės, kurioje ne keliais judantys mechanizmai bus pateikti rinkai, įregistruoti ar pradėti eksploatuoti, oficialiosiomis kalbomis bei

(b)popierine arba elektronine forma.

Kai operatoriaus vadovas pateikiamas elektronine forma, gamintojas spausdintine arba popierine forma valstybės narės, kurioje ne keliais judantys mechanizmai bus pateikti rinkai, įregistruoti ar pradėti eksploatuoti, oficialiosiomis kalbomis pateikia informaciją, kaip gauti prieigą prie to vadovo arba jį rasti.

 
XI SKYRIUS

TECHNINIŲ TARNYBŲ PASKYRIMAS IR PRANEŠIMAS APIE JAS

35 straipsnis

Su techninėmis tarnybomis susiję reikalavimai

1.Skiriančiosios patvirtinimo institucijos užtikrina, kad prieš paskiriant techninę tarnybą pagal 37 straipsnį ta tarnyba atitiktų šio straipsnio 2–10 dalyse nustatytus reikalavimus.

2.Techninė tarnyba įsteigiama pagal nacionalinės teisės aktus ir turi teisinį subjektiškumą, išskyrus techninę tarnybą, priklausančią tipo patvirtinimo institucijai, ir akredituotą gamintojo vidaus techninę tarnybą, kaip nurodyta 38 straipsnyje.

3.Techninė tarnyba yra trečiosios šalies įstaiga, nepriklausoma nuo jos vertinamo ne keliais judančio mechanizmo projektavimo, gamybos, tiekimo ar techninės priežiūros proceso.

Įstaiga, priklausanti verslo asociacijai arba profesinei federacijai, atstovaujančiai įmonėms, susijusioms su jos vertinamų, bandomų ar tikrinamų ne keliais judančių mechanizmų projektavimu, gamyba, tiekimu, surinkimu, naudojimu ar priežiūra, gali būti laikoma atitinkančia pirmos pastraipos reikalavimus, jeigu įrodoma, kad ji yra nešališka ir kad nėra jokio interesų konflikto.

4.Techninė tarnyba, jos vyresnioji vadovybė ir darbuotojai, atsakingi už tam tikrų kategorijų veiklą, kuriai jie paskirti pagal 37 straipsnio 1 dalį, neprojektuoja, negamina, netiekia ne keliais judančių mechanizmų, kuriuos jie vertina, neatlieka jų priežiūros ir neatstovauja toje veikloje dalyvaujančioms šalims. Vis dėlto tai neturi trukdyti naudoti 3 dalyje nurodytus vertinamus ne keliais judančius mechanizmus, kurie yra būtini techninės tarnybos veiklai, arba ne keliais judančių mechanizmų naudojimui asmeniniais tikslais.

5.Techninė tarnyba užtikrina, kad jai pavaldžios įmonės arba jos subrangovai savo veiksmais nepažeistų tų kategorijų veiklos, kuriai vykdyti ji paskirta, konfidencialumo, objektyvumo arba nešališkumo.

6.Techninė tarnyba ir jos darbuotojai vykdo tam tikrų kategorijų veiklą, kuriai vykdyti ji buvo paskirta, laikydamiesi griežčiausių profesinio sąžiningumo reikalavimų ir turėdami reikiamą specialios srities, kurioje jie vykdo veiklą, techninę kompetenciją; jie turi būti nepriklausomi nuo spaudimo ir paskatų, visų pirma, finansinių, kurios galėtų daryti poveikį jų sprendimams arba jų atliekamų vertinimų rezultatams, visų pirma jei spaudimą daro arba paskatas siūlo tos veiklos rezultatais suinteresuoti asmenys arba asmenų grupės.

7.Techninė tarnyba yra pajėgi atlikti visų kategorijų veiklą, kuriai ji paskirta pagal 37 straipsnio 1 dalį, ir pateikia skiriančiajai tipo patvirtinimo institucijai pakankamai įrodymų, kad ji turi:

(a)darbuotojų, turinčių tinkamų gebėjimų, specialių techninių žinių ir profesinį išsilavinimą, taip pat pakankamą ir tinkamą patirtį tokiai užduočiai atlikti;

(b)procedūrų, susijusių su tų kategorijų veikla, kuriai ji siekia būti paskirta, aprašymus, užtikrinančius tų procedūrų skaidrumą ir atkuriamumą;

(c)tų kategorijų veiklos, kuriai ji siekia būti paskirta, procedūras, kuriomis tinkamai atsižvelgiama į atitinkamo ne keliais judančio mechanizmo technologijos sudėtingumo laipsnį, gamybos proceso apimtį ar serijinį pobūdį, ir

(d)priemones, kurių reikia su tų kategorijų veikla, kuriai jį siekia būti paskirta, susijusioms užduotims tinkamai atlikti, ir prieigą prie visos reikiamos įrangos ar patalpų.

Be to, ji skiriančiajai tipo patvirtinimo institucijai įrodo savo atitiktį taisyklėms, nustatytoms 41 straipsnyje nurodytuose deleguotuosiuose aktuose, taikytinuose tų kategorijų veiklai, kuriai ji buvo paskirta.

8.Techninės tarnybos, jų vyresnioji vadovybė ir vertinimą atliekantys darbuotojai yra nešališki. Jie nesiima jokios veiklos, kuri prieštarautų jų sprendimo, susijusio su tų kategorijų veikla, kuriai vykdyti jie paskirti, nepriklausomumui ar sąžiningumui.

9.Techninės tarnybos apsidraudžia su jų veikla susijusiu civilinės atsakomybės draudimu, išskyrus atvejus, kai atsakomybę prisiima valstybė narė pagal savo nacionalinės teisės aktus arba pati valstybė narė yra tiesiogiai atsakinga už atitikties vertinimą.

10.Techninės tarnybos darbuotojai saugo profesines paslaptis, susijusias su visa informacija, gaunama atliekant užduotis pagal šį reglamentą ar jas nustatančių nacionalinės teisės aktų nuostatas, išskyrus skiriančiajai tipo institucijai teikiamą informaciją arba Sąjungos ar nacionalinės teisės aktuose numatytus atvejus. Nuosavybės teisės yra saugomos.

36 straipsnis

Techninėms tarnyboms pavaldžios įmonės ir jų subrangovai

1.Techninės tarnybos gali sudaryti subrangos sutartis dėl tam tikros savo veiklos, kuriai vykdyti jos buvo paskirtos pagal 37 straipsnio 1 dalį, arba pavesti ją vykdyti pavaldžiai įmonei tik gavus skiriančiosios tipo patvirtinimo institucijos sutikimą.

2.Kai techninė tarnyba paveda vykdyti konkrečias tų kategorijų veiklos, kuriai ji paskirta, užduotis subrangovui arba paveda tas užduotis vykdyti pavaldžiai įmonei, ji užtikrina, kad subrangovas arba pavaldi įmonė atitiktų 35 straipsnyje nustatytus reikalavimus, ir apie tai informuoja skiriančiąją tipo patvirtinimo instituciją.

3.Techninės tarnybos prisiima visą atsakomybę už subrangovų ar pavaldžiųjų įmonių atliekamas užduotis, neatsižvelgiant į tai, kur jie yra įsisteigę.

4.Techninės tarnybos saugo atitinkamus subrangovo ar pavaldžios įmonės kvalifikacijos ir jų atliktų užduočių vertinimo dokumentus, kad galėtų juos pateikti skiriančiajai tipo patvirtinimo institucijai.

37 straipsnis

Techninių tarnybų paskyrimas

1.Techninės tarnybos paskiriamos vienos ar kelių iš šių keturių kategorijų veiklai, priklausomai nuo jų kompetencijos srities:

(a)A kategorija – techninės tarnybos, atliekančios šiame reglamente nurodytus bandymus savo patalpose;

(b)B kategorija – techninės tarnybos, kurios prižiūri, kaip atliekami šiame reglamente nurodyti bandymai gamintojo arba trečiosios šalies patalpose;

(c)C kategorija – techninės tarnybos, kurios reguliariai vertina ir stebi gamintojo procedūras, kontroliuojant gamybos atitiktį;

(d)D kategorija – techninės tarnybos, kurios prižiūri ar atlieka bandymus ar patikras gamybos atitikties priežiūros tikslais.

2.Patvirtinimo institucija gali būti paskirta technine tarnyba vienos kategorijos ar kelių 1 dalyje nurodytų kategorijų veiklai atlikti.

3.Apie trečiosios šalies technines tarnybas, išskyrus tas, kurios paskirtos pagal 38 straipsnį, taikant 41 straipsnį gali būti pranešama, tačiau tik tuo atveju, jei toks techninių tarnybų pripažinimas numatytas Sąjungos ir atitinkamos trečiosios šalies sudarytame dvišaliame susitarime. Tai neužkerta kelio techninei tarnybai, įsteigtai pagal nacionalinės teisės aktus, kaip nurodyta 35 straipsnio 2 dalyje, steigti pavaldžių įmonių trečiosiose valstybėse, jei tas pavaldžias įmones tiesiogiai valdo ir kontroliuoja paskirta techninė tarnyba.

38 straipsnis

Akredituotos gamintojo vidaus techninės tarnybos

1.Akredituota gamintojo vidaus techninė tarnyba gali būti paskirta vykdyti tik A kategorijos veiklą, kaip nurodyta 37 straipsnio 1 dalies a punkte. Techninė tarnyba yra savarankiškas ir atskiras gamintojo įmonės padalinys ir negali dalyvauti projektuojant, gaminant, tiekiant ne keliais judančius mechanizmus, sistemas, sudedamąsias dalis ar atskirus techninius mazgus, kuriuos ji vertina.

2.Valstybės narės patvirtinimo institucija paskiria akredituotą vidaus techninę tarnybą, kuri atitinka šiuos reikalavimus:

(a) akredituota vidaus techninė tarnyba akredituojama nacionalinės akreditacijos įstaigos, kaip apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 765/2008 32 2 straipsnio 11 punkte, laikantis 39 straipsnyje nurodytų taisyklių;

(b)akredituota vidaus techninė tarnyba ir jos darbuotojai organizacijoje turi būti aiškiai apibrėžti ir įmonės, kuriai jie priklauso, viduje taikyti tokius pranešimų teikimo metodus, kuriais būtų užtikrintas ir atitinkamai nacionalinei akreditacijos įstaigai įrodytas jų nešališkumas;

(c)nei akredituota vidaus techninė tarnyba, nei jos darbuotojai neužsiima jokia veikla, kuri gali trukdyti jiems nepriklausomai ar sąžiningai priimti sprendimus, susijusius su tų kategorijų veikla, kuriai vykdyti jie paskirti;

(d)akredituota vidaus techninė tarnyba teikia savo paslaugas tik įmonei, kurios padalinys ji yra.

3.Apie akredituotą vidaus techninę tarnybą nepranešama valstybėms narėms arba Komisijai 41 straipsnio tikslais, tačiau informaciją apie jos akreditaciją įmonė, kurios dalį ji sudaro, arba nacionalinė akreditacijos įstaiga perduoda to prašančiai akreditaciją skiriančiajai tipo patvirtinimo institucijai.

39 straipsnis

Techninių tarnybų ir akredituotų vidaus techninių tarnybų vertinimo taisyklės

Komisijai pagal 47 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus dėl taisyklių, kurių turi laikytis techninės tarnybos atlikdamos vertinimą pagal 40 straipsnį ir vidaus techninių tarnybų akreditavimą pagal 38 straipsnį.

40 straipsnis

Techninių tarnybų įgūdžių vertinimas

1.Skiriančioji tipo patvirtinimo institucija parengia vertinimo ataskaitą, kurioje nurodo, kad techninė tarnyba kandidatė buvo įvertinta dėl jos atitikties šio reglamento ir pagal šį reglamentą priimtų deleguotųjų aktų reikalavimams. Į tą ataskaitą gali būti įtrauktas akreditavimo įstaigos išduotas akreditacijos pažymėjimas.

2.Vertinimas, kuriuo grindžiama 1 dalyje nurodyta ataskaita, atliekamas laikantis 39 straipsnyje nurodytame deleguotajame akte nustatytų taisyklių. Vertinimo ataskaita persvarstoma bent kas trejus metus.

3.Vertinimo ataskaita perduodama Komisijai jos prašymu. Tokiu atveju ir jeigu vertinimas nėra pagrįstas nacionalinės akreditavimo įstaigos išduotu akreditacijos pažymėjimu, kuriuo patvirtinama, kad techninė tarnyba atitinka šio reglamento reikalavimus, skiriančioji tipo patvirtinimo institucija Komisijai pateikia dokumentus, kuriais patvirtinama techninės tarnybos kompetencija ir tvarka, skirta užtikrinti, kad techninę tarnybą reguliariai stebėtų skiriančioji tipo patvirtinimo institucija ir kad techninė tarnyba atitiktų šio reglamento ir pagal šį reglamentą priimtų deleguotųjų aktų reikalavimus.

4.Patvirtinimo institucija, kuri ruošiasi būti paskirta technine tarnyba pagal 37 straipsnio 2 dalį, dokumentais įrodo atitiktį, kurią patvirtina su vertinama veikla nesusijusių auditorių vertinimas. Tokie auditoriai gali būti iš tos pačios organizacijos, jeigu jų darbas administruojamas atskirai nuo vertinamą veiklą atliekančio personalo.

5.Akredituota vidaus techninė tarnyba laikosi atitinkamų šio straipsnio nuostatų.

41 straipsnis

Pranešimo tvarka

1.Valstybės narės praneša Komisijai kiekvienos paskirtos techninės tarnybos pavadinimą, adresą, įskaitant elektroninį adresą, atsakingus asmenis ir veiklos kategoriją ir visus vėlesnius pasikeitimus, susijusius su paskyrimu. Pranešime nurodoma šio reglamento priede išvardytų sričių veikla, kurią techninės tarnybos paskirtos atlikti.

2.Techninė tarnyba gali vykdyti 37 straipsnio 1 dalyje nurodytą veiklą skiriančiosios tipo patvirtinimo institucijos, atsakingos už tipo patvirtinimą, vardu tik tuo atveju, jei apie tai iš anksto pranešta Komisijai pagal šio straipsnio 1 dalį.

3.2 dalyje nurodytą techninę tarnybą gali paskirti kelios skiriančiosios patvirtinimo institucijos ir apie ją pranešti gali tų skiriančiųjų patvirtinimo institucijų valstybės narės, neatsižvelgiant į veiklos, kurią ji vykdys pagal 37 straipsnio 1 dalį, kategoriją ar kategorijas.

4.Valstybės narės informuoja Komisiją apie visus tolesnius atitinkamus paskyrimo pakeitimus.

5.Jeigu taikant deleguotuosius aktus, priimtus pagal šį reglamentą, reikia paskirti konkrečią organizaciją arba kompetentingą įstaigą, vykdančią 37 straipsnio 1 dalyje nenurodytą veiklą, pranešimas pateikiamas pagal šį straipsnį.

6.Komisija savo interneto svetainėje skelbia techninių tarnybų, apie kurias pranešta pagal šį straipsnį, sąrašą ir išsamius duomenis.

42 straipsnis

Paskyrimų pakeitimai

1.Jeigu skiriančioji institucija išsiaiškina arba jai yra pranešama, kad jos paskirta techninė tarnyba nebeatitinka šiame reglamente nustatytų reikalavimų arba kad ji nevykdo savo įsipareigojimų, skiriančioji tipo patvirtinimo institucija atitinkamai apriboja, sustabdo arba atšaukia paskyrimo galiojimą, atsižvelgdama į tų reikalavimų nesilaikymo arba tų įsipareigojimų nevykdymo rimtumą. Valstybė narė, kuri pranešė apie šią techninę tarnybą, nedelsdama apie tai praneša Komisijai. Komisija atitinkamai pakeičia 41 straipsnio 6 dalyje nurodytą paskelbtą informaciją.

2.Jeigu paskyrimo galiojimas apribojamas, laikinai sustabdomas ar atšaukiamas, arba kai techninė tarnyba nutraukia savo veiklą, skiriančioji patvirtinimo institucija imasi atitinkamų priemonių, būtinų užtikrinti, kad tos techninės tarnybos bylas tvarkytų kita techninė tarnyba arba kad su jomis galėtų susipažinti to pageidaujančios skiriančiosios tipo patvirtinimo institucijos ir rinkos priežiūros institucijos.

43 straipsnis

Techninės tarnybos kompetencijos užginčijimas

1.Komisija nagrinėja visus atvejus, kai jai kyla abejonių arba kai jai pranešama apie abejones dėl techninės tarnybos kompetencijos arba dėl techninės tarnybos tolesnės atitikties taikomiems reikalavimams ir jai pavestų pareigų vykdymo.

2.Skiriančiosios tipo patvirtinimo institucijos valstybė narė pateikia Komisijai, kai ši prašo, visą informaciją, susijusią su atitinkamos techninės tarnybos paskyrimo pagrindimu arba tos tarnybos gebėjimu išsaugoti paskyrimą.

3.Komisija užtikrina, kad visa neskelbtina informacija, gauta atliekant tyrimą, būtų tvarkoma konfidencialiai.

4.Jeigu Komisija įsitikina, kad techninė tarnyba neatitinka arba nebeatitinka paskyrimui taikomų reikalavimų, ji atitinkamai informuoja skiriančiosios tipo patvirtinimo institucijos valstybę narę.

Komisija prašo tos valstybės narės prireikus sustabdyti, apriboti arba panaikinti paskyrimo galiojimą.

Kai valstybė narė nesiima būtinų taisomųjų priemonių, Komisija gali priimti įgyvendinimo aktus, kuriais nusprendžiama apriboti, sustabdyti arba panaikinti atitinkamos techninės tarnybos paskyrimo galiojimą. Tie įgyvendinimo aktai priimami pagal 46 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą. Komisija apie tuos įgyvendinimo aktus informuoja atitinkamą valstybę narę ir atitinkamai atnaujina 41 straipsnio 6 dalyje nurodytą skelbiamą informaciją.

44 straipsnis

Su veikla susijusios techninių tarnybų prievolės

1.Techninės tarnybos atlieka tų kategorijų veiklą, kurią jos paskirtos vykdyti skiriančiosios tipo patvirtinimo institucijos vardu, laikydamosi vertinimo ir bandymų procedūrų, numatytų šiame reglamente. .

2.Techninės tarnybos prižiūri arba pačios atlieka patvirtinimui ar patikrinimams reikalingus bandymus, kaip nustatyta šiame reglamente. Techninės tarnybos neatlieka bandymų, vertinimų ar patikrų, kurių atlikti jos nebuvo tinkamai įgaliotos savo patvirtinimo institucijos.

3.Techninės tarnybos visais atvejais:

(a)leidžia skiriančiajai tipo patvirtinimo institucijai dalyvauti techninės tarnybos vykdomame atitikties vertinime, jei tikslinga, ir

(b)nedarant poveikio 35 straipsnio 10 dalies ir 45 straipsnio taikymui, pateikia savo skiriančiajai tipo patvirtinimo institucijai informaciją apie tų kategorijų veiklą, kuri patenka į šio reglamento taikymo sritį, jei to prašoma.

4.Jeigu techninė tarnyba nustato, kad gamintojas nesilaiko šiame reglamente nustatytų reikalavimų, ji praneša apie tai skiriančiajai tipo patvirtinimo institucijai, kad ši pareikalautų, jog gamintojas imtųsi atitinkamų taisomųjų priemonių, ir neišduotų tipo patvirtinimo sertifikato, nebent imamasi tipo patvirtinimo institucijos požiūriu tinkamų taisomųjų priemonių.

5.Jei stebėdama gamybos atitiktį po tipo patvirtinimo sertifikato išdavimo techninė tarnyba, veikdama skiriančiosios tipo patvirtinimo institucijos vardu, nustato, kad ne keliais judantis mechanizmas nebeatitinka šio reglamento nuostatų, ji apie tai praneša skiriančiajai tipo patvirtinimo institucijai. Tipo patvirtinimo institucija imasi atitinkamų priemonių, kaip numatyta 22 straipsnyje.

45 straipsnis

Techninių tarnybų prievolės teikti informaciją

1.Techninės tarnybos informuoja savo skiriančiąją tipo patvirtinimo instituciją apie:

(a)bet kokį nustatytą neatitikimą, dėl kurio gali reikėti atsisakyti išduoti tipo patvirtinimo sertifikatą, jį apriboti, sustabdyti jo galiojimą arba jį panaikinti;

(b)bet kokias aplinkybes, darančias poveikį jų paskyrimo aprėpčiai ir sąlygoms;

(c)bet kokį iš rinkos priežiūros institucijų gautą prašymą pateikti informaciją apie savo veiklą.

2.Skiriančiosios patvirtinimo institucijos prašymu techninės tarnybos pateikia informaciją apie veiklą, patenkančią į jų paskyrimo aprėptį, arba apie bet kokią kitą vykdytą veiklą, įskaitant tarptautinę veiklą ir subrangą.

XII SKYRIUS

ĮGYVENDINIMO AKTAI IR DELEGUOTIEJI AKTAI

46 straipsnis

Komiteto procedūra

1.Komisijai padeda pagal Reglamento (ES) Nr. 167/2013 69 straipsnį įsteigtas Žemės ūkio transporto priemonių techninis komitetas, t. y. komitetas, kaip apibrėžta Reglamente (ES) Nr. 182/2011.

2.Kai daroma nuoroda į šią dalį, taikomas Reglamento (ES) Nr. 182/2011 5 straipsnis.

3.Jei komitetas nuomonės nepateikia, Komisija įgyvendinimo akto projekto nepriima ir taikoma Reglamento (ES) Nr. 182/2011 5 straipsnio 4 dalies trečia pastraipa.

47 straipsnis

Naudojimasis įgaliojimais

1.Įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami šiame straipsnyje nustatytomis sąlygomis.

2.4 straipsnio 5 dalyje, 15 straipsnio 2 dalyje, 21 straipsnio 9 dalyje, 22 straipsnio 6 dalyje ir 39 straipsnyje nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami penkerių metų laikotarpiui nuo [LB: …. įrašyti įsigaliojimo datą]. Komisija parengia ataskaitą dėl įgaliojimų suteikimo likus ne mažiau kaip devyniems mėnesiams iki penkerių metų laikotarpio pabaigos. Deleguotieji įgaliojimai savaime pratęsiami tokios pačios trukmės laikotarpiams, išskyrus atvejus, kai Europos Parlamentas arba Taryba pareiškia prieštaravimų dėl tokio pratęsimo likus ne mažiau kaip trims mėnesiams iki kiekvieno laikotarpio pabaigos.

3.Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kada atšaukti 4 straipsnio 5 dalyje, 15 straipsnio 2 dalyje, 21 straipsnio 9 dalyje, 22 straipsnio 6 dalyje ir 39 straipsnyje nurodytus deleguotuosius įgaliojimus. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiami tame sprendime nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus. Sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis nedaro poveikio jau galiojančių deleguotųjų aktų galiojimui.

4.Kai tik Komisija priima deleguotąjį aktą, įskaitant deleguotąjį aktą, kuriuo peržiūrimas, iš dalies keičiamas arba panaikinamas teisės aktas, ji apie jį tuo pačiu metu praneša Europos Parlamentui ir Tarybai.

5.Pagal 4 straipsnio 5 dalį, 15 straipsnio 2 dalį, 21 straipsnio 9 dalį, 22 straipsnio 6 dalį ir 39 straipsnį priimtas deleguotasis aktas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per du mėnesius nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį aktą dienos nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepareiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Komisijai, kad prieštaravimų nereikš. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis pratęsiamas dviem mėnesiais.

 
XIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

48 straipsnis

Reglamento (ES) 2019/1020 pakeitimai

Reglamento (ES) 2019/1020 I priedas papildomas šiuo punktu:

„71. [Reglamentas XXX] dėl viešuosiuose keliuose naudojamų ne keliais judančių mechanizmų patvirtinimo ir rinkos priežiūros, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020.

49 straipsnis

Forumas

1.Komisija įsteigia Keitimosi informacija apie reikalavimų vykdymo užtikrinimą Forumą (toliau – Forumas), jam pirmininkauja ir jį administruoja.

Forumas sudaromas iš kiekvienos valstybės narės paskirtų atstovų, atstovaujančių jos patvirtinimo institucijoms ir rinkos priežiūros institucijoms.

Kai tinkama, techninės tarnybos, Europos Parlamento, pramonės ir atitinkamų ekonominės veiklos vykdytojų atstovai, taip pat su sauga susiję suinteresuotieji subjektai gali būti kviečiami dalyvauti forume stebėtojų teisėmis pagal 6 dalyje nurodytas darbo tvarkos taisykles.

2.Forumo patariamųjų užduočių tikslas – geriausios patirties skatinimas, siekiant sudaryti palankesnes sąlygas vienodam šio reglamento aiškinimui ir įgyvendinimui.

Forumas svarsto:

(a)klausimus, susijusius su vienodu šiame reglamente nustatytų reikalavimų aiškinimu;

(b)veiklos, susijusios su tipo patvirtinimu ir rinkos priežiūra, rezultatus;

(c)bendros svarbos klausimus, susijusius su šiame reglamente nustatytų reikalavimų įgyvendinimu techninių tarnybų vertinimo, paskyrimo ir stebėsenos srityse;

(d)ekonominės veiklos vykdytojų pažeidimus;

(e)tai, kaip įgyvendinamos IX skyriuje nustatytos taisomosios ar ribojamosios priemonės;

(f)rinkos priežiūros veiklos planavimą, koordinavimą ir rezultatus.

3.Vykdydamas patariamą funkciją ir atsižvelgdamas į svarstymų pagal 2 dalį rezultatus, Forumas gali pareikšti savo nuomonę arba pateikti rekomendaciją.

4.Pareikšdamas nuomonę ar pateikdamas rekomendaciją, Forumas stengiasi, kad būtų pasiektas bendras sutarimas. Jeigu tokio bendro sutarimo pasiekti neįmanoma, Forumas pareiškia savo nuomonę arba pateikia rekomendacijas paprasta valstybių narių balsų dauguma. Kiekviena valstybė narė turi po vieną balsą. Valstybės narės, besilaikančios skirtingų pozicijų, gali paprašyti, kad jų pozicijos ir motyvai, kuriomis jos grindžiamos, būtų įrašomi į Forumo nuomonę ar rekomendacijas.

5.Priimdama įgyvendinimo aktus, Komisija tinkamai atsižvelgia į Forumo pagal 2 dalį pareikštas nuomones.

6.Forumas nustato savo darbo tvarkos taisykles.

7.Šiame reglamente:

(a)netaikomos Reglamento (ES) 2019/1020 30 straipsnio 2 dalies ir 32 straipsnio nuostatos;

(b)ten, kur Reglamento (ES) 2019/1020 11 straipsnio 8 dalyje, 30 straipsnio 1 ir 3 dalyse, 31 straipsnio 2 dalyje ir 33 straipsnyje minimos administracinio bendradarbiavimo grupės, suprantama, kad minimas Forumas.

50 straipsnis

Sankcijos

1.Valstybės narės nustato sankcijų, taikomų pažeidus šį reglamentą, taisykles ir imasi visų būtinų priemonių užtikrinti, kad sankcijos būtų įgyvendinamos. Numatytos sankcijos turi būti veiksmingos, proporcingos ir atgrasomos. Valstybės narės iki [LB: įrašyti datą – tikslią dieną, einančią prieš šio reglamento taikymo pradžios datą] praneša apie tas nuostatas Komisijai ir nedelsiant praneša jai apie visus tolesnius joms įtakos turinčius pakeitimus.

2.Pažeidimų, už kuriuos skiriamos sankcijos, rūšys yra:

(a)suklastotų deklaracijų teikimas vykstant tvirtinimo procedūroms arba atšaukimo procedūroms;

(b)testo rezultatų klastojimas siekiant patvirtinti tipą ar eksploatacinį tinkamumą;

(c)duomenų arba techninių specifikacijų, dėl kurių tipo patvirtinimas galėtų būti atšauktas, jį galėtų būti atsisakyta suteikti ar jis galėtų būti panaikintas, slėpimas;

(d)atsisakymas suteikti prieigą prie informacijos;

(e)ekonominės veiklos vykdytojai tiekia rinkai arba pradeda eksploatuoti ne keliais judančius mechanizmus, kuriems reikalingas tipo patvirtinimas, neturėdami tokio patvirtinimo arba tuo tikslu klastodami dokumentus ar ženklinimą;

(f)ekonominės veiklos vykdytojų prievolių nevykdymas;

(g)techninių tarnybų neatitiktis jų paskyrimo reikalavimams.

51 straipsnis

Peržiūra

1.Iki [LB: įrašyti datą – 60 mėnesių nuo šio reglamento taikymo pradžios dienos] Komisija pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai šio reglamento įgyvendinimo ataskaitą, prie kurios prireikus pridedami atitinkami pasiūlymai dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų.

2.Ataskaita grindžiama konsultacijomis su atitinkamais suinteresuotaisiais subjektais, joje atsižvelgiama į visus susijusius Europos ar tarptautinius standartus ir 3 dalyje nurodytą informaciją.

3.Iki [LB: įrašyti datą – 48 mėnesiai nuo šio reglamento taikymo pradžios dienos] valstybės narės informuoja Komisiją apie:

(a)šiame reglamente nustatytų tipo patvirtinimo ir rinkos priežiūros procedūrų taikymą;

(b)pagal šį reglamentą suteiktų ES tipo patvirtinimų skaičių nuo [LB: įrašyti datą – šio reglamento taikymo pradžios datą];

(c)nacionalinius mažomis serijomis gaminamo gaminio nacionalinio tipo patvirtinimo, nacionalinio individualaus patvirtinimo ir nacionalinio tipo patvirtinimo reikalavimus ir tokių patvirtinimų, suteiktų nuo [LB: įrašyti šio reglamento taikymo pradžios datą], skaičių.

52 straipsnis

Pereinamojo laikotarpio nuostatos

Nukrypstant nuo šio reglamento, iki …[įrašyti datą – 8 metai nuo taikymo pradžios datos] valstybės narės gali taikyti nacionalinės teisės aktus dėl ne keliais judančių mechanizmų, naudojamų viešuosiuose keliuose, nacionalinio tipo patvirtinimo ne keliais judantiems mechanizmams, kurie pateikiami rinkai nuo.... [įrašyti taikymo datą] ir... [įrašyti datą – 8 metai nuo taikymo pradžios datos]. Per tą laikotarpį gamintojas gali nuspręsti pateikti paraišką ES tipo patvirtinimui gauti arba laikytis atitinkamų nacionalinės teisės aktų.

53 straipsnis

Įsigaliojimas ir taikymas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo [LB: įrašyti datą – 36 mėnesiai nuo šio reglamento įsigaliojimo dienos].

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

(1)    2006 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/42/EB dėl mašinų.
(2)    2016 m. rugsėjo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/1628 dėl reikalavimų, susijusių su ne keliais judančių mechanizmų vidaus degimo variklių dujinių ir kietųjų dalelių išmetamųjų teršalų ribinėmis vertėmis ir tipo patvirtinimu.
(3)    2000 m. gegužės 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/14/EB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių lauko sąlygomis naudojamos įrangos į aplinką skleidžiamą triukšmą, suderinimo.
(4)    2014 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/30/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su elektromagnetiniu suderinamumu, suderinimo.
(5)    2021 m. balandžio 21 d. Komisija priėmė pasiūlymą dėl naujo reglamento dėl mašinų gaminių, kuriuo būtų pakeista dabartinė Mašinų direktyva. Kaip ir dabartinėje direktyvoje, pasiūlytame reglamente nebus aptariami saugos aspektai, susiję su mobiliųjų mechanizmų judėjimu viešaisiais keliais. Šiuo metu vyksta tarpinstitucinės derybos dėl siūlomo reglamento. Siūlomą reglamentą galima rasti adresu https://ec.europa.eu/docsroom/documents/45508 .
(6)    2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/858 dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, komponentų ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo ir rinkos priežiūros (OL L 151, 2018 6 14, p. 1).
(7)    2013 m. vasario 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 167/2013 dėl žemės ir miškų ūkio transporto priemonių patvirtinimo ir rinkos priežiūros (OL L 60, 2013 3 2, p. 1).
(8)    2008 m. priimta naujoji teisės aktų sistema, kuria siekiama pagerinti bendrąją prekių rinką ir sudaryti palankesnes įvairių produktų pateikimo ES rinkai sąlygas. Šiuo priemonių rinkiniu siekiama sustiprinti rinkos priežiūrą ir pagerinti atitikties vertinimų kokybę. Jame taip pat paaiškinamas CE ženklo naudojimas ir sukuriamas priemonių rinkinys, skirtas naudoti gaminių teisės aktuose ( https://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/new-legislative-framework_en ) .
(9)    Komisijos komunikatas Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Bendrijos acquis atnaujinimas ir supaprastinimas“, 2003 02 11, COM(2003) 71 final ( https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2003:0071:FIN:en:PDF ) .
(10)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Naujosios 2020 m. pramonės strategijos atnaujinimas. Bendrosios rinkos stiprinimas siekiant Europos ekonomikos atsigavimo“, COM(2021) 350 final ( https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=COM:2021:350:FIN ) .
(11)    Komisijos tarnybų darbinis dokumentas SWD(2019) 283 final ( https://transport.ec.europa.eu/system/files/2021-10/SWD2190283.pdf ).
(12)    „Study on the EU harmonisation of the requirements for the road circulation of mobile machinery“. ECORYS, 2016 m. Dokumentą galima rasti adresu https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/mechanical-engineering/mobile-machinery_en .
(13)    Dokumentą galima rasti adresu https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/1198-Road-circulation-requirements-for-mobile-machinery_lt .
(14)    Darbinius dokumentus galima rasti CIRCABC interesų grupės „Nauja teisėkūros iniciatyva. Naudojimo keliuose patvirtinimo reikalavimai ne keliais judantiems mechanizmams“ bibliotekos skyrelyje.
(15)    „Cost/benefit analysis study for Impact Assessment on road circulation of Non-road mobile machinery“, PPMI, 2019 m. Dokumentą galima rasti adresu https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/c0d598e2-17d8-11ea-8c1f-01aa75ed71a1/language-en .
(16)    Darbinis dokumentas „NRMM-2019.03 MS Targeted Consultation Feedback“, kuriame apibendrinamos Komisijos vykdytų tikslinių konsultacijų dėl valstybių narių ne keliais judančių mechanizmų eismo patvirtinimo sistemų skirtumų išvados. Galima rasti CIRCABC interesų grupės „Nauja teisėkūros iniciatyva. Naudojimo keliuose patvirtinimo reikalavimai ne keliais judantiems mechanizmams“ bibliotekos skyrelyje.
(17)    Darbiniai dokumentai, pavyzdžiui, „NRMM-2019.07 Draft Minutes Workshop NRMM 9 Dec 2019 rev1“, kuriame apibendrinamos diskusijos su suinteresuotaisiais subjektais, pateikiami CIRCABC interesų grupės „Nauja teisėkūros iniciatyva. Naudojimo keliuose patvirtinimo reikalavimai ne keliais judantiems mechanizmams“ bibliotekos skyrelyje.
(18)    Viešų konsultacijų rezultatus galima rasti adresu https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/1198-Road-circulation-requirements-for-mobile-machinery/public-consultation_lt .
(19)    Darbiniai dokumentai, pavyzdžiui, „NRMM-2021.05 Draft Minutes Workshop NRMM 6 May 2021“, kuriame apibendrinamos diskusijos su suinteresuotaisiais subjektais, pateikiami CIRCABC interesų grupės „Nauja teisėkūros iniciatyva. Naudojimo keliuose patvirtinimo reikalavimai ne keliais judantiems mechanizmams“ bibliotekos skyrelyje.
(20)    Darbinis dokumentas „NRMM-2022.02 220608_Presentation Workshop NRMM 08.06“ pateikiamas CIRCABC interesų grupės „Nauja teisėkūros iniciatyva. Naudojimo keliuose patvirtinimo reikalavimai ne keliais judantiems mechanizmams“ bibliotekos skyrelyje.
(21)    2000 m. gegužės 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/14/EB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių lauko sąlygomis naudojamos įrangos į aplinką skleidžiamą triukšmą, suderinimo.
(22)    OL C […], […], p. […].
(23)    2006 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/42/EB dėl mašinų, iš dalies keičianti Direktyvą 95/16/EB (OL L 157, 2006 6 9, p. 24).
(24)    2016 m. rugsėjo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/1628 dėl reikalavimų, susijusių su ne keliais judančių mechanizmų vidaus degimo variklių dujinių ir kietųjų dalelių išmetamųjų teršalų ribinėmis vertėmis ir tipo patvirtinimu, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1024/2012 ir (ES) Nr. 167/2013 ir iš dalies keičiama bei panaikinama Direktyva 97/68/EB (OL L 252, 2016 9 16, p. 53).
(25)    2000 m. gegužės 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/14/EB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių lauko sąlygomis naudojamos įrangos į aplinką skleidžiamą triukšmą, suderinimo.
(26)    2014 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/30/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su elektromagnetiniu suderinamumu, suderinimo (OL L 96, 2014 3 29, p. 79).
(27)    2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/53/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su radijo įrenginių tiekimu rinkai, suderinimo, kuria panaikinama Direktyva 1999/5/EB (OL L 153, 2014 5 22, p. 62).
(28)    2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1020 dėl rinkos priežiūros ir gaminių atitikties, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2004/42/EB ir reglamentai (EB) Nr. 765/2008 ir (ES) Nr. 305/2011 (OL L 169, 2019 6 25, p. 1).
(29)    2011 m. vasario 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 182/2011, kuriuo nustatomos valstybių narių vykdomos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmų taisyklės ir bendrieji principai (OL L 55, 2011 02 28, p. 13).
(30)    OL L 123, 2016 5 12, p. 1.
(31)

   2001 m. gruodžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/95/EB dėl bendros gaminių saugos (OL L 11, 2002 1 15, p. 4).

(32)    2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 765/2008 nustatantis su gaminių prekyba susijusius akreditavimo ir rinkos priežiūros reikalavimus ir panaikinantis Reglamentą (EEB) Nr. 339/93 (OL L 218, 2008 8 13, p. 30).
Top