Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0377

    KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI Pažangos ataskaita dėl pirmojo ramsčio

    COM/2023/377 final

    Briuselis, 2023 06 30

    COM(2023) 377 final

    KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI

    Pažangos ataskaita dėl pirmojo ramsčio


    1.Įvadas

    Visuotinės apsaugos nuo mokesčių bazės erozijos pavyzdinės taisyklės (toliau – GloBE pavyzdinės taisyklės) pagal 2021 m. spalio mėn. pareiškime dėl įtraukios sistemos kovai su mokesčių bazės erozija ir pelno perkėlimu (toliau – BEPS įtrauki sistema) 1 numatytą antrąjį ramstį buvo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) patvirtintos 2021 m. gruodžio 14 d. ir paskelbtos 2021 m. gruodžio 20 d. 2 EBPO šiuo metu baigia su tam tikrais Administracinių gairių aspektais (įskaitant reikalavimus atitinkančio minimalaus vietos papildinio mokesčio apsaugos taisyklę, nepakankamai apmokestinamo pelno taisykle pagrįstą pereinamojo laikotarpio apsaugos taisyklę ir GloBE informacijos deklaraciją) susijusį techninį darbą ir planuoja jį užbaigti iki 2023 m. liepos mėn.

    GloBE pavyzdinės taisyklės pagal antrąjį ramstį ES teisėje įgyvendintos 2022 m. gruodžio 15 d. Direktyva dėl visuotinio minimalaus tarptautinių įmonių grupių ir didelių vietos subjektų grupių apmokestinimo lygio užtikrinimo Sąjungoje (toliau – Antrojo ramsčio direktyva) 3 . Antrojo ramsčio direktyvos 57 straipsnyje reikalaujama, kad Komisija ne vėliau kaip 2023 m. birželio 30 d. Tarybai pateiktų pirmojo ramsčio, numatyto 2021 m. spalio mėn. pareiškime, įgyvendinimo ataskaitą. Šioje ataskaitoje glaustai įvertinama EBPO vykstančių derybų dėl pirmojo ramsčio padėtis. Kadangi su pirmuoju ramsčiu susijęs darbas EBPO lygmeniu šiuo metu tebevyksta, šioje ataskaitoje pateikiamas pirmojo ramsčio įgyvendinimo padėties tuo metu, kai rengta ši ataskaita, vertinimas.

    2.Pirmojo ramsčio įgyvendinimo vertinimas

    Pirmąjį ramstį sudaro du pagrindiniai komponentai 4 . Nustatant A sumą (angl. Amount A) rinkų jurisdikcijoms suteikiama nauja teisė apmokestinti didžiausių ir pelningiausių pasaulio tarptautinių įmonių likutinio pelno dalį 5 . Nustatant B sumą (angl. Amount B) siekiama supaprastinti ir racionalizuoti ištiestosios rankos principo taikymą šalies vidaus pagrindinei prekybos ir platinimo veiklai 6 .

    BEPS įtraukia sistema pagrįstas susitarimas dėl A sumos pagrindinių elementų, kaip išdėstyta 2021 m. spalio mėn. pareiškime. Pagal BEPS įtraukią sistemą Skaitmeninės ekonomikos darbo grupei (TFDE) suteikti įgaliojimai tęsti techninį darbą. 2022 m. liepos mėn. pažangos ataskaitoje dėl A sumos pagal pirmąjį ramstį 7 nurodyti šie pagrindiniai A sumos elementai:

    ·aprėpties taisyklės su nustatytomis slenkstinėmis vertėmis, skirtomis užtikrinti, kad A suma būtų taikoma tik didelėms ir labai pelningoms įmonių grupėms. Šiomis taisyklėmis nustatyta, kad į A sumą neįeina pajamos ir pelnas iš gavybos pramonės šakų veiklos ir reguliuojamųjų finansinių paslaugų;

    ·specialus ryšys, pagal kurį nustatomos jurisdikcijos, tinkamos taikyti A sumą, ir išsamios pajamų šaltinio nustatymo taisyklės, t. y. metodika, pagal kurią nustatoma, kur gaunamos įmonių grupės pajamos;

    ·apmokestinimo bazės taisyklės, pagal kurias nurodoma, kaip apskaičiuojamas įmonių grupės pelnas (arba nuostolis), kuris bus naudojamas A sumai apskaičiuoti;

    ·pelno paskirstymo taisyklės, pagrįstos formule, pagal kurią 25 proc. įmonių grupės pelno, viršijančio grupės pajamų 10 proc. pelningumo ribą, paskirstoma tinkamų rinkų jurisdikcijoms ir atsižvelgiama į prekybos ir platinimo apsaugos taisyklę dėl tų rinkų jurisdikcijų, kuriose turimos teisės apmokestinti įmonių likutinį pelną;

    ·taisyklės, kuriomis siekiama panaikinti bet kokį dvigubą apmokestinimą dėl A sumos taikymo papildomai prie esamos pelno paskirstymo sistemos, ir

    ·mokestinio tikrumo užtikrinimo procesas dėl naujųjų A sumos taisyklių ir bet kokių susijusių klausimų.

    A sumos taisyklės, kurios jau atrodo priimtinos TFDE nariams, yra perkeliamos į nuostatas, įtrauksimas į daugiašalę konvenciją ir EBPO sekretoriato aiškinamąjį raštą. Daugiašalėje konvencijoje bus nustatytos jos šalių juridinės prievolės koordinuotai ir nuosekliai taikyti A sumą. Aiškinamajame rašte bus pateikti daugiašalės konvencijos taisyklių komentarai ir paaiškinimai.

    TFDE techninis darbas dar nebaigtas. Numatoma per ateinančias savaites surengti kelis posėdžius. Tebesvarstomi šie daugiašalės konvencijos elementai: dvigubo apmokestinimo panaikinimas, prekybos ir platinimo apsaugos taisyklė ir išskaičiuojamųjų mokesčių traktavimas, skaitmeninių paslaugų mokesčių sustabdymas bei panaikinimas ir kitos aktualios panašios vienašališkos priemonės, autonominės išimties vidaus verslui įgyvendinimas ir išimtis apsauginėms pajamoms (angl. defensive revenues), taip pat įsigaliojimo sąlyga.

    EBPO sekretoriatas siekia užbaigti techninį darbą iki 2023 m. liepos 10–12 d. ir pateikti daugiašalės konvencijos dokumentų rinkinį ir aiškinamąjį raštą. Kadangi įvairioms jurisdikcijoms dėl vidaus priežasčių reikia daugiau laiko prieš pasirašant daugiašalę konvenciją, numatoma, kad pasirašymo ceremonija įvyks 2023 m. pabaigoje.

    EBPO sekretoriatas taip pat planuoja liepos mėn. pradėti preliminaraus susitarimo dėl B sumos pagrindinių komponentų patvirtinimo etapą, kuris bus įgyvendintas iki 2023 m. pabaigos. Visų pirma, EBPO ketina pasiekti susitarimą dėl šių B sumos elementų:

    ·aprėpties (iki metų pabaigos bus atliktas tolesnis darbas siekiant sudaryti tikslesnį neįtraukiamos veiklos rūšių sąrašą ir nustatyti skaitmeninių prekių įkainojimo metodikos tinkamumą);

    ·įkainojimo sistemos patvirtinimo etapo pradžios (šis etapas tęsis iki metų pabaigos ir jo metu bus pradėtos naujos viešos konsultacijos);

    ·įgyvendinimo sistemos, pagal kurią pripažįstama, kad B suma bus įtraukta į EBPO sandorių kainodaros gaires (2024 m. sausio mėn.), numatant po trejų įgyvendinimo metų atlikti B sumos peržiūrą.

    3.Išvada

    Komisija palankiai vertina dideles pastangas ir iki šiol padarytą pažangą ir ragina visus dalyvius pasiekti susitarimą dėl daugiašalės konvencijos pirmajam ramsčiui įgyvendinti. Komisija labai pritaria EBPO sekretoriato ketinimui baigti rengti daugiašalę konvenciją ir aiškinamąjį raštą ir pateikti juos 2023 m. liepos mėn., kad daugiašalę konvenciją būtų galima pasirašyti kuo greičiau. Tai palankus momentas pasiekti istorinį susitarimą tarptautinio apmokestinimo srityje ir užbaigti su dviejų ramsčių sprendimu, numatytu 2021 m. spalio mėn. pareiškime, susijusį darbą. Komisija visomis išgalėmis stengsis užtikrinti, kad pirmasis ramstis būtų laiku ir nuosekliai įgyvendintas ES lygmeniu.

    (1)

    https://www.oecd.org/tax/beps/statement-on-a-two-pillar-solution-to-address-the-tax-challenges-arising-from-the-digitalisation-of-the-economy-october-2021.htm

    (2)

    https://www.oecd-ilibrary.org/docserver/782bac33-en.pdf?expires=1686754557&id=id&accname=oid031827&checksum=CA2158A15A6D3578CA5F47F381F39C5D

    (3)

    2022 m. gruodžio 15 d. Tarybos direktyva (ES) 2022/2523 dėl visuotinio minimalaus tarptautinių įmonių grupių ir didelių vietos subjektų grupių apmokestinimo lygio užtikrinimo Sąjungoje (OL L 328, 2022 12 22, p. 1).

    (4)

    Daugiau informacijos pateikta pirmojo ramsčio plane (Blueprint on Pillar One, https://www.oecd-ilibrary.org/docserver/beba0634-en.pdf?expires=1686754864&id=id&accname=oid031827&checksum=514DF17DC29D8C2C6CFFDE643BFC3A6D).

    (5)

    Nustatant A sumą, įmonių grupės likutinis pelnas nustatomas kaip pelnas, viršijantis grupės pardavimo grąžos 10 proc. pelningumo ribą.

    (6)

    Ištiestosios rankos principas – tarptautinis standartas, kuris EBPO šalių narių susitarimu turėtų būti naudojamas sandorių kainoms nustatyti mokesčių tikslais.

    (7)

    https://www.oecd.org/tax/beps/progress-report-on-amount-a-of-pillar-one-july-2022.pdf

    Top