Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC1219(02)

    Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą 2022/C 481/06

    C/2022/9599

    OL C 481, 2022 12 19, p. 11–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2022 12 19   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 481/11


    Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    (2022/C 481/06)

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pateikti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsnį (1) per tris mėnesius nuo šio paskelbimo dienos.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    „Αφρίνα“ / „Αfrina“

    ΕS Nr. PGI-GR-02822 – 6.12.2021

    SKVN ( ) SGN (X)

    1.   [SKVN arba SGN] pavadinimas (-ai)

    „Αφρίνα“ / „Αfrina“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

    Graikija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

    3.1.    Produkto rūšis

    2.6 klasė. Druska

    3.2.    Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

    SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ – tai fleur de sel, gaminama tik Mesolongio „baltojoje“ druskingoje žemapelkėje. Tai – neperdirbta jūros druska, kurioje nėra priedų ir kuri, ją surinkus, nėra apdorojama.

    SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymimą druską sudaro smulkūs balti natrio chlorido kristalai, susiformuojantys sūriame kristalizacijos baseinų paviršiuje esant palankioms klimato sąlygoms (vėjui, temperatūrai ir saulei). Ji yra ne tokia sūri kaip įprastinė druska – dėl didelio magnio kiekio jai būdingas šiek tiek kartus skonis, todėl ji puikiai tinka žaliems ir skrudintiems patiekalams ar netgi desertams. Joje gausu mikroelementų – jūros vandenyje esančių metalų – o ypač magnio (Mg).

    SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymima druska renkama tik rankomis ir pasižymi 1 ir 2 lentelėse nurodytomis juslinėmis, fizinėmis bei cheminėmis savybėmis.

    1 lentelė

    Juslinės ir fizinės savybės

    Išvaizda

    Balti kristalai

    Skonis

    Sūri

    Kvapas

    Bekvapė

    Granuliometrinė sudėtis

    > 3 mm 0 proc.

    1–3 mm 45–55 proc.

    < 1 mm 45–55 proc.


    2 lentelė

    Cheminė sudėtis

    Cheminiai parametrai

    Kiekis (proc.)

    Drėgnumas

    1,0 –5,0

    Netirpsta vandenyje

    0,020 –0,120

    Kalcis (sausojoje medžiagoje)

    0,010 –0,300

    Magnis (sausojoje medžiagoje)

    0,060 –0,300

    Sulfatai (sausojoje medžiagoje)

    0,200 –1,100

    NaCl (sausojoje medžiagoje)

    97,0 –99,5

    3.3.    Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavinės medžiagos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

    3.4.    Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

    Nustatytoje geografinėje vietovėje atliekami šie veiksmai:

    gavyba iš jūros

    išgauto vandens cirkuliacija garinimo tvenkiniuose;

    tiekimas į kristalizacijos baseinus;

    druskos surinkimas;

    natūralus SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymimos druskos sausinimas.

    3.5.    Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

    3.6.    Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo etiketėmis taisyklės

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

    Geografinė vietovė, kurioje pagal istorinius, geografinius ir antropologinius kriterijus gaminama SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymima druska, yra Mesolongio Šventojo Miesto savivaldybėje Vakarų Graikijos regiono Etolijos ir Akarnanijos nome ir apibrėžiama geografinėmis „baltosios“ druskingos žemapelkės ribomis:

    į šiaurę nuo Finikijos žemapelkių

    į šiaurės rytus nuo senojo Mesolongio-Etoliko valstybinio kelio

    į vakarus nuo Mesolongio lagūnos

    į pietryčius nuo Mesolongio Šventojo Miesto savivaldybės.

    5.   Ryšys su geografine vietove

    SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymima druska gaminama Mesolongio lagūnoje. Ji įgijo puikią reputaciją ir tapo itin gerai žinoma tiek Graikijoje, tiek užsienyje. Dėl to šio produkto reputacija ir savybės, atsirandančios dėl jo geografinės kilmės, sudaro jo ryšio su geografine vietove pagrindą.

    Ši reputacija daugiausia pagrįsta produkto tekstūra ir skoniu, kuriuos lemia specifinis Mesolongio druskos baseinų ir lagūnos mikroklimatas bei tradicinis druskos surinkimas rankomis, kuris daugelį metų išliko beveik nepakitęs.

    Mesolongio druskos baseinai, sukuriantys idealią gamybos aplinką, yra saugomi pagal Ramsaro konvenciją ir yra įtraukti į tinklą „Natura 2000“. Produkto reputaciją stiprina unikalus Mesolongio druskos baseinų ekosistemos pobūdis ir Mesolongio lagūnos, kurią Homeras pavadino „labai gražiu ežeru“, šlovė. Profesorius Christos Siasos („Agrinioculture“, 2014 m.) Mesolongį apibūdina kaip „baltojo lobio kraštą“.

    Aktyvieji druskos baseinų (garinimo tvenkinių ir kristalizacijos baseinų) paviršiai yra molingi, nes molis yra nepralaidus vandeniui. Jūros vanduo kondensuojasi garinimo tvenkiniuose, o druska kristalizuojasi baseinuose. Kristalizacijos baseinų paviršius yra tolygus per visą jų ilgį ir plotį. Tai reiškia, kad net mažos bangelės gali nunešti SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymimą druską į baseino pakraščius, kuriuose ji surenkama.

    Gaminant druską „Αφρίνα“ / „Αfrina“ reikia nuolat garinti ir (arba) koncentruoti pakankamą kiekį jūros vandens tol, kol pradeda kristalizuotis druska. Koncentravimas vyksta natūraliai dėl saulės energijos ir vyraujančio mikroklimato, t. y. vėjo greičio, temperatūros ir santykinės drėgmės. Kad druskinguose vandenyse vyktų koncentravimas, reikia ne tik saulės, bet ir stipraus vėjo, ypač vasaros laikotarpiu. Kad druska kristalizuotųsi, gamybos sezono metu neturi būti gausių kritulių.

    Didelių kristalizacijos baseinų paviršiuje susidaro plonas druskos kristalų sluoksnis. Vakarų vėjai neša paviršinį šių kristalų sluoksnį į rytinę baseinų pusę, kurioje galiausiai surenkama SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymima druska.

    Svarbus ir žmogiškasis veiksnys, nes tradicinė druskos rinkimo veikla, kuri daugelį metų išliko beveik nepakitusi, taip pat padėjo sukurti ir išsaugoti šio produkto reputaciją. Įgudę darbuotojai renka SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymimą druską rankomis, naudodami medinius įrankius, o jų mokymas ir patirtis leidžia užtikrinti galutinio produkto vienodumą. Norint nustatyti ir atskirti produktą, reikia patirties ir įgūdžių. Šis tradicinis metodas yra perduodamas iš vienos druskos rinkėjų kartos kitai.

    Kadangi paviršiaus druskos kristalai surenkami rankomis, gautas produktas yra labai grynas, be dumblo (nes kristalai nesiliečia su kristalizacijos baseino dugnu) ir yra natūraliai baltos spalvos. Todėl produkto nereikia plauti, o tai reiškia, kad jame yra daugiau neorganinių druskų, ypač tirpių magnio druskų. Todėl SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymimos druskos magnio kiekis viršija kitų įprastų druskų ir perdirbtų komercinių druskų magnio kiekį, ir tai jai suteikia ypatingą skonį (šiek tiek kartų, ne tokį sūrų), todėl ji puikiai tinka žaliems ir skrudintiems patiekalams ar netgi desertams.

    Pavadinimas „Αφρίνα“ / „Αfrina“ tradiciškai vadinama Mesolongio regione gaminama fleur de sel. Pats žodis „Αφρίνα“ / „Αfrina“, kilęs iš žodžio „putos“ („afrós“), nurodo tprodukto pagaminimo būdą. Savo knygoje „Mesolongis“ (1925 m.) K. A. Stasinopoulos rašė: „Lagūnoje taip pat gaminama natūraliai išgarinta prabangi druska „Afrina“. Lagūnos pakrantėse lūžtančios švelnios bangos formuoja putas. Dėl saulės kaitros putos kondensuojasi ir susidaro „Afrina““.

    Produkto reputaciją patvirtina daugybė istorinių ir bibliografinių nuorodų.

    Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose druska „Αφρίνα“ / „Αfrina“ paminėta praėjusio amžiaus pradžioje. Savo knygoje „To alas“ („Druska“) (1906 m.) K. A. Stasinopoulos rašė, kad „geriausia iš visų natūraliai išgarintų druskų ir apskritai iš visų graikiškų druskų yra „Afrina“ iš Mesolongio“. Druska „Αφρίνα“ / „Αfrina“ buvo pripažinta aukščiausios kokybės ir skonio, todėl buvo labai geidžiama kaip prabangi dovana („Mesolongis“, K. A. Stasinopoulos, 1925 m.).

    Jos skonį ir tekstūrą puikiai įvertino ekspertai, pavyzdžiui: knygoje „To alas“ („Druska“) (1906 m.) K. A. Stasinopoulos rašė: „putos yra baltos kaip sniegas ir švelnios kaip eteris“. Taip pat profesorius Christos Siasos („Agrinioculture“, 2014 m,) mini šias savybes: „Pirmiausia, pučiant švelniam vėjeliui, baseinų pakraščiuose, kuriuose vyksta kristalizacijos procesas, susiformuoja druskos dribsnių telkiniai, o tada druska yra iš baseinų išgriebiama. Šie dribsniai sudaro fleur de sel, šiame regione vadinamą „Afrina“. „Afrina“ renkama rankomis. Ji laikoma geriausia ir skaniausia druska. Ji pasižymi išskirtine tekstūra, tirpsta burnoje ir sukuria išraiškingą skonį.“

    Apdovanojimus pelniusioje savo knygoje „Kalbėkite Mesolongio tarme“ (1979 m.), kurioje pateikta apie 2000 vietinių žodžių ir posakių, rašytoja Akakia Kordosi iš Mesolongio nurodė: „„Afrina“: druskos putos“.

    Egėjo universiteto profesorė Theodora Petanidou savo knygoje „DRUSKA. Druska Europos istorijoje ir kultūroje“ (1997 m.) rašo, kad „Mesolongio regione „Afrina“ yra tradicinis pavadinimas, kuriuo įvardijamas nedidelis druskos kristalų, susidarančių ant sūraus paviršiaus, kiekis“.

    Šių laikų nuorodomis spaudoje ir internete, radijuje ir televizijoje bei specializuotose kulinarinėse programose palaikoma ir stiprinama ypatinga šio produkto reputacija ir žinomumas.

    SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymimą druską naudoja daugelis garsių virtuvės šefų. Vienas iš pavyzdžių – patiekalas, už kurį jaunasis virtuvės šefas Nikos Billis laimėjo apdovanojimą San Pelegrine, kuriame jis atstovavo Viduržemio jūros šalims („Gastronomos“, 2016 m.). Stelios Parliaros, George’as Calombaris, Sotiris Kontizas, Argyros Barbarigos ir kiti taip pat naudoja SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymimą druską savo patiekaluose.

    Verta paminėti, kad pirmasis Graikijos druskos muziejus buvo įkurtas 2019 m. Mesolongio Turlidos vietovėje. Taip buvo įtvirtinta regiono reputacija ir glaudus ryšys su druska.

    Pastaraisiais metais puiki SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymimos druskos kokybė yra pripažįstama nuolat. Neatsitiktinai ji pelnė du apdovanojimus tarptautiniuose maisto ir skonio konkursuose – 2016 m. sidabro medalį Atėnuose vykusiame maisto ir gėrimų konkurse „Olymp Awards“, o 2020 m. – apdovanojimą „Great Taste“ konkurse Londone. Pažymėtina ir tai, kad 2016 m. Pietų Europos ES aukščiausiojo lygio susitikime Atėnuose SGN „Αφρίνα“ / „Αfrina“ žymima druska buvo pasirinkta kaip atminimo dovana lyderiams.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

    http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/2021/prodiagrafes_afrina280622.pdf


    (1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


    Top