Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE5926

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė „Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ekologiško gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo“ (COM(2022) 659 final – 2022/0390 (COD))

EESC 2022/05926

OL C 140, 2023 4 21, p. 55–57 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2023 4 21   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 140/55


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė „Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ekologiško gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo“

(COM(2022) 659 final – 2022/0390 (COD))

(2023/C 140/09)

Pranešėjas

Arnaud SCHWARTZ

Prašymas pateikti nuomonę

Europos Sąjungos Taryba, 2022 12 8

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 43 straipsnio 2 dalis

Atsakingas skyrius

Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos skyrius

Priimta skyriuje

2023 1 10

Priimta plenarinėje sesijoje

2023 1 24

Plenarinė sesija Nr.

575

Balsavimo rezultatai

(už / prieš / susilaikė)

187 / 0 / 4

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) palankiai vertina pasiūlymą dėl reglamento dėl ekologiško gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo ir ragina skubiai jį priimti, kad būtų užtikrintas reikalavimų, galiojusių prieš pradedant taikyti naująjį reglamentą dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo (1), tęstinumas.

1.2.

EESRK mano, kad gyvūnų augintinių ėdalo sektorius turi atlikti tam tikrą vaidmenį siekiant Europos žaliojo kurso tikslų ir kad šios naujos ženklinimo priemonės sudarys sąlygas plėtoti ir stiprinti šį sektorių tiek parduodant produktus vartotojams, kuriems svarbu jų perkamų produktų ekologinė kilmė, tiek kuriant pridėtinę šalutinių ekologiškų produktų vertę. Tai leis sektoriui, nors ir ribotu mastu, prisidėti siekiant tikslo iki 2030 m. 25 % ES žemės ūkio paskirties žemėje vykdyti ekologinio ūkininkavimo veiklą, kaip nustatyta strategijoje „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategijoje, taip pat Europos ekologinės gamybos plėtros veiksmų plane.

1.3.

EESRK ragina Komisiją ir Europos institucijas informuoti apie šį naują reglamentą ir jo tikslus siekiant toliau didinti vartotojų ekologiškų produktų paklausą ir pasitikėjimą jais.

1.4.

Atsižvelgdamas į tai, kad gyvūnų augintinių ėdalas skirtas parduoti vartotojams, EESRK rekomenduoja įtraukti šios pramonės atstovus į su maisto produktų tvarumu susijusį teisėkūros darbą, vykdomą tokiose srityse kaip tvarių maisto produktų ženklinimas, produktų aplinkosauginis veiksmingumas ir tvarios pakuotės ir su jais konsultuotis (2).

2.   Aplinkybės

2.1.

2022 m. sausio 1 d. įsigaliojusiu naujuoju ES reglamentu dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo (3) nustatyti griežti ekologiškų maisto produktų, pašarų ir gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo reikalavimai. Anksčiau gyvūnų augintinių ėdalas, ypač kačių ir šunų, galėjo būti ženklinamas kaip ekologiškas, jei ne visos žemės ūkio kilmės sudedamosios dalys buvo ekologiškos, remiantis nacionalinėmis taisyklėmis arba privačiais standartais, tačiau nuo 2022 m. sausio 1 d. tokio tipo ženklinimas nebeįmanomas.

2.2.

Todėl 2022 m. lapkričio 28 d. Europos Komisija paskelbė pasiūlymą dėl reglamento dėl ekologiško gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo (4), kuriuo siekiama nustatyti konkrečias gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo taisykles. Siekiamas tikslas – leisti gyvūnų augintinių, ypač kačių ir šunų, ėdalą ženklinti Europos Sąjungos ekologinės gamybos logotipu, jei jis atitinka griežtus ES teisės aktų leidėjo nustatytus kriterijus.

2.3.

Siūlomos ekologiško gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo taisyklės atitinka maisto produktams taikomas ženklinimo taisykles: kad gyvūnų augintinių ėdalas būtų žymimas Europos Sąjungos ekologinės gamybos logotipu kaip ekologiškas produktas, ne mažiau kaip 95 % žemės ūkio kilmės sudedamųjų dalių masės turi sudaryti ekologiškos sudedamosios dalys (jei ekologiškų žemės ūkio kilmės sudedamųjų dalių bus mažiau kaip 95 %, nuoroda į ekologinę gamybą gali būti pateikiama tik sudedamųjų dalių sąrašo dalyje, susijusioje su ekologiškomis sudedamosiomis dalimis, nurodant bendrą ekologiškų sudedamųjų dalių procentinę dalį, palyginti su bendru žemės ūkio kilmės sudedamųjų dalių kiekiu).

3.   Bendrosios pastabos

3.1.

EESRK pakartoja, kad remia ES ekologinės gamybos plėtros veiksmų planą (5) ir pripažįsta ekologinio ūkininkavimo vaidmenį siekiant Europos žaliojo kurso tikslų, visų pirma priemones, kuriomis siekiama toliau didinti vartotojų ekologiškų produktų paklausą ir pasitikėjimą jais.

3.2.

Atsižvelgdamas į tai, EESRK pripažįsta, kad reikia kuo greičiau priimti šį pasiūlymą dėl reglamento, kad būtų galima naudoti ES ekologinės gamybos logotipą gyvūnų augintinių ėdalui, kurio sudedamosios dalys nėra 100 % (tačiau ne mažiau kaip 95 %) ekologiškos, kas atitinka realią tam tikrų produktų padėtį. Vis dėlto EESRK ragina ateityje numatyti galimybę vienu metu įgyvendinti tokio pobūdžio norminius aktus įsigaliojus pagrindiniam teisės aktui, kad būtų išvengta teisinių spragų, nepalankių tiek gamintojams, tiek vartotojams ir (arba) pirkėjams.

3.3.

EESRK pritaria siūlomoms ekologiško gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo taisyklėms, atsižvelgiant į nustatytą aukštą ekologiškų produktų lygį (95 % svorio) ir į panašumą su ekologiškiems maisto produktams taikomomis taisyklėmis, nes tai leidžia vienodai naudoti Europos Sąjungos logotipą ir palengvinti supratimą vartotojams, kuriems skirti šių abiejų rūšių produktai.

3.4.

EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad, nepaisant mažos ekologiškų produktų dalies šiame sektoriuje, gyvūnų augintinių ėdalo sektorius sparčiai auga (metinis augimas siekia 3,1 %, 46 % Europos namų ūkių turi bent vieną gyvūną augintinį (6)). Pačios pramonės šakos atstovų teigimu, gyvūnų augintinių „humanizacijos“ tendencija skatina daugelį gyvūnų augintinių savininkų ieškoti maisto, kuris atspindi tai, kas jiems patiems patinka, ir dėl to jie perka aukščiausios klasės produktus, įskaitant ekologiškus produktus (7). Todėl EESRK palankiai vertina šias naujas ženklinimo priemones, kurios gali suaktyvinti ekologiško gyvūnų augintinių ėdalo rinką tiek parduodant produktus vartotojams, kuriems svarbu jų perkamų produktų ekologinė kilmė, tiek kuriant pridėtinę šalutinių ekologiškų produktų vertę.

3.5.

EESRK mano, kad šios naujos ženklinimo priemonės leis sektoriui, nors ir ribotu mastu, prisidėti siekiant tikslo iki 2030 m. 25 % ES žemės ūkio paskirties žemėje vykdyti ekologinio ūkininkavimo veiklą, kaip nustatyta strategijoje „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategijoje, taip pat Europos ekologinės gamybos plėtros veiksmų plane.

3.6.

EESRK palankiai vertina tai, kad taikomos priemonės dėl privalomos informacijos apie maisto produktų kilmę kalbant apie su gyvūnų augintinių ėdalui naudojamas žaliavas nurodant: „ES žemės ūkis“, „ne ES žemės ūkis“, „ES / ne ES žemės ūkis“, „Žemės ūkis + šalies pavadinimas“ arba „Žemės ūkis + šalies ir regiono pavadinimas“.

3.7.

EESRK ragina Komisiją ir Europos institucijas informuoti apie šį naują reglamentą ir jo tikslus siekiant toliau didinti vartotojų ekologiškų produktų paklausą ir pasitikėjimą jais.

3.8.

Galiausiai EESRK mano, kad šios ženklinimo priemonės turėtų sudaryti sąlygas pradėti ar net išplėsti dialogą su gyvūnų augintinių ėdalo gamintojais, siekiant užtikrinti, kad sektorius laikysis tvarių maisto sistemų principų ir labiau prisidės įgyvendinant Europos žaliojo kurso tikslus.

Briuselis, 2023 m. sausio 24 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė

Christa SCHWENG


(1)  2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/848 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007 (OL L 150, 2018 6 14, p. 1).

(2)  Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė „Tvarių maisto produktų ženklinimo sistemų kūrimas, kad vartotojai galėtų rinktis tvarius maisto produktus“ (nuomonė savo iniciatyva) (OL C 75, 2023 2 28, p. 97).

(3)  2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/848 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007 (OL L 150, 2018 6 14, p. 1).

(4)  Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ekologiško gyvūnų augintinių ėdalo ženklinimo (COM(2022) 659 final).

(5)  Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „ES ekologinės gamybos plėtros veiksmų planas“ (COM(2021) 141 final) (OL C 517, 2021 12 22, p. 114).

(6)  Šaltinis: FEDIAF (Europos gyvūnų augintinių ėdalo pramonės federacija) – https://europeanpetfood.org/about/statistics/.

(7)  Šaltinis: FEDIAF (Europos gyvūnų augintinių ėdalo pramonės federacija) – https://europeanpetfood.org/pet-food-facts/pet-food-trends/.


Top