Santraukos lentelė
|
Galimos institucionalizuotos Europos partnerystės bazinių skaitmeninių technologijų srityje poveikio vertinimas
|
A. Būtinybė imtis veiksmų
|
Kokia tai problema ir kodėl ji yra ES masto?
|
Bazinės skaitmeninės technologijos – tai elektroniniai komponentai ir sistemos, kuriais grindžiami visi skaitmeniniai produktai ir paslaugos. Jos laikomos bazinėmis todėl, kad yra pagrindinės skaitmeninių sistemų dalys.
Jei ES neišlaikys savo, kaip elektroninių komponentų ir sistemų srities lyderės, pozicijų, jai kils pavojus prarasti tvirtą padėtį tokių sektorių kaip automobilių pramonė, sveikatos priežiūra, pramoninė gamyba, orlaivių ir erdvėlaivių pramonė ir saugumo sektorius rinkose.
Ji taip pat gali atsilikti nuo tokių besiformuojančių paradigmų ir technologijų kaip dirbtinis intelektas (DI) ir tinklo paribio kompiuterija ir būti išstumta iš susijusių rinkų, kuriose formuojama elektroninių komponentų ir sistemų – o jų veiksmingumas turės būti kitoks, negu yra dabar, – paklausa.
Viena iš pagrindinių ES kilsiančių problemų – kaip užtikrinti patikimų, saugių ir apsaugotų komponentų technologijų, skirtų ypatingos svarbos infrastruktūros objektams ir pramonės sektoriams, kurie yra gyvybiškai svarbūs ekonomikai, tiekimo saugumą.
Jei šios bazinės skaitmeninės technologijos nebus suderintos su ES politiniais prioritetais, ES neteks vienos iš pagrindinių priemonių pasinaudoti skaitmenine transformacija siekiant savo visuomeninių ir su aplinka susijusių tikslų.
|
Ką reikėtų pasiekti?
|
Reikėtų užtikrinti pakankamo masto ir pakankamai koordinuojamas mokslinių tyrimų ir inovacijų srities pastangas sukaupti išteklių kritinę masę, sutelkti įvairias kompetencijas ir interesus ir juos nukreipti bendrai darbotvarkei įgyvendinti, siekiant iki 2030 m.:
1.padidinti ES technologinį suverenumą elektroninių komponentų ir sistemų srityje, kad būtų galima patenkinti būsimus vadinamosios vertikaliosios pramonės sektorių ir visos ekonomikos poreikius.
Tai reiškia, kad ES turi išlikti pažangių elektroninių komponentų ir sistemų, padedančių užtikrinti atsparias strategines vertės grandines, technologijų lydere. Vykstant skaitmeninei transformacijai ir skaitmenines technologijas vis dažniau taikant įvairiuose sektoriuose šis aspektas bus vis svarbesnis.
Atsižvelgiant į elektroninių komponentų ir sistemų svarbą produktams ir paslaugoms apskritai, didesnis suverenumas turėtų padėti iki 2030 m. ES du kartus padidinti jų projektavimo ir gamybos vertę;
2.užtikrinti ES mokslinę kompetenciją ir pirmavimą diegiant inovacijas besiformuojančių komponentų ir sistemų technologijų srityje.
Tolesnis fizinių ribų mažinimas, sparti DI technologijų plėtra, atsirandanti tinklo paribio kompiuterija ir alternatyvios kompiuterijos paradigmos suteikia naujų galimybių plėtoti elektroninius komponentus ir sistemas ir juos pritaikyti. Tvirta mokslinė bazė naujose srityse gali padėti ES pasinaudoti tokiomis galimybėmis. Besiformuojančių technologijų srityje veiklą vykdančios MVĮ ir startuoliai gali pasinaudoti naujomis ekosistemomis ir padėti jas formuoti.
Bent trečdalis visų Bazinių skaitmeninių technologijų iniciatyvos dalyvių turėtų būti MVĮ ir joms turėtų būti skiriama bent 20 proc. viešojo finansavimo;
3.užtikrinti, kad taikant komponentų ir sistemų technologijas būtų sprendžiami ES visuomeniniai ir su aplinka susiję uždaviniai.
Įgyvendinant suderintą iniciatyvą ES ir nacionalinės valdžios institucijos atliktų svarbų vaidmenį, užtikrindamos jos suderinamumą su politiniais prioritetais. Taikant elektroninių komponentų ir sistemų technologijas turėtų būti užtikrinamas tinkamas pasitikėjimo ir privatumo lygis ir jos turėtų padėti siekti su aplinka susijusių ES tikslų.
Įgyvendinant šią iniciatyvą būtų siekiama iki 2030 m. energijos suvartojimą sumažinti 32,5 proc.
|
Kokia būtų papildoma ES lygmens veiksmų nauda (subsidiarumo principas)?
|
Elektroniniai komponentai ir sistemos yra pramonės vertės grandinių, kurios visoje Europoje daro didelį socialinį ir ekonominį poveikį, pagrindas.
Atsižvelgiant į sparčią technologijų pažangą pramonės sektoriuje, taip pat tai, kad Jungtinės Amerikos Valstijos ir Azijos šalys, siekdamos pirmauti ir mažinti savo priklausomybę nuo kitų regionų, investuoja daug lėšų, ES lygmeniu reikia imtis suderintų atsakomųjų veiksmų.
Nė viena šalis ar organizacija pavieniui negalėtų pasiekti pirmiau išvardytų tikslų. Tik sutelkus pastangas ES lygmeniu, įtraukus valstybes nares ir pramonės sektorių bus užtikrintas būtinas strateginis požiūris ir sukaupta išteklių, kompetencijos ir interesų kritinė masė.
|
B. Sprendimai
|
Kokių yra galimybių pasiekti šiuos tikslus? Ar viena iš galimybių pasirinkta kaip tinkamiausia? Jei ne, kodėl?
|
Paramos moksliniams tyrimams ir inovacijoms priemonėmis buvo laikomos šios galimybės:
·įprasti kvietimai teikti pasiūlymus pagal bendrąją programą (bazinė galimybė);
·bendro programavimo Europos partnerystė (1 galimybė) ir
·institucionalizuota Europos partnerystė pagal SESV 187 straipsnį (3 galimybė).
Tinkamiausia galimybė yra institucionalizuota Europos partnerystė, nes įgyvendinant šią galimybę būtų užtikrinama, kad rengiant mokslinių tyrimų ir inovacijų darbotvarkę pirmiau nurodytiems tikslams pasiekti kartu su valdžios institucijomis (ES ir nacionaliniu lygmenimis) aktyviai dalyvautų daugiau įvairių elektroninių komponentų ir sistemų pramonės sektoriaus atstovų. Įgyvendinant šią galimybę partnerystės nariams būtų sudaromos sąlygos prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus dėl sutartos septynerių metų trukmės programos ir būtų sukurta nuolatinė veiksmingo įgyvendinimo ir veiksmų derinimo su susijusiomis iniciatyvomis struktūra. Būtų siekiama užtikrinti sąveiką, ypač kalbant apie į skaitmeninę erdvę orientuotas partnerystes (pvz., tokiose srityse kaip fotonika, iniciatyva „Euro HPC“, socialinio tinklo paslaugos, DI, duomenys ir robotika) ir taikymo sritis (sveikatos, automobilių pramonės, gamybos, kosmoso sektoriuose).
Atlikus vertinimą nustatyta, kad įgyvendinant šią galimybę užtikrinamas didžiausias kryptingumas (užtikrinant suderinimą su mokslinių tyrimų ir inovacijų darbotvarke) ir papildomumas (užtikrinant sverto poveikį).
|
Kokios yra įvairių suinteresuotųjų subjektų nuomonės? Kas kuriai galimybei pritaria?
|
Kai su valstybėmis narėmis buvo konsultuojamasi dėl partnerysčių pagal programą „Europos horizontas“, 96 proc. valstybių narių laikėsi nuomonės, kad Bazinių skaitmeninių technologijų partnerystė yra svarbi jų nacionalinei politikai ir prioritetams, jų pramonei, mokslinių tyrimų organizacijoms ir universitetams.
Per atviras viešas konsultacijas 82 proc. respondentų nurodė, kad Bazinių skaitmeninių technologijų iniciatyva būtų svarbi arba labai svarbi užtikrinant galimybes naudotis patikimais komponentais ir sistemomis. Visų pirma, šią nuomonę palaikė pramonės įmonių asociacijos, universitetai, mokslinių tyrimų ir technologijų organizacijos, valstybės narės ir didelės įmonės.
Daug respondentų (daugiau kaip 40 proc.) manė, kad tinkamiausia galimybė yra institucionalizuota partnerystė. Jie sudaro proporcingą atrankinių pramonės sektoriaus (didelių įmonių ir MVĮ) atstovų, mokslinių tyrimų organizacijų ir valstybių narių grupių dalį. Atliekant tyrimą, kuriuo pagrindžiamas poveikio vertinimas, apklausti suinteresuotieji subjektai taip pat tvirtai palaikė šią galimybę.
Iš mažumos nuomonės, kurią pareiškė, pvz., mokslinių tyrimų organizacijos, paaiškėjo, kad ši galimybė siejama su didesnio sudėtingumo rizika. Vis dėlto siūlomoje iniciatyvoje sprendžiami su procedūrų ir praktikos derinimu ir paprastinimu susiję klausimai.
|
C. Tinkamiausios galimybės poveikis
|
Kokie būtų tinkamiausios galimybės (jei jos nėra – pagrindinių galimybių) pranašumai?
|
Sudarant SESV 187 straipsniu grindžiamą partnerystę būtų galima:
·remti elektroninių komponentų ir sistemų technologijoms skirtą ES strateginę mokslinių tyrimų ir inovacijų darbotvarkę, suderinant ES, dalyvaujančių valstybių ir pramonės subjektų prioritetus, kad būtų galima sutelkti kritinę masę;
·remtis įgyvendinant partnerystę dalyvaujančių viešųjų (ES ir nacionalinių) bei privačių subjektų iš anksto prisiimtais įsipareigojimais skirti atitinkamus įnašus;
·sukurti centralizuotai valdomą struktūrą, kuria būtų remiami ilgalaikiai narių privačių subjektų prisiimti įsipareigojimai įgyvendinti plataus užmojo programą, ir
·ES finansavimą derinant su valstybių narių ir pramonės sektoriaus įnašais užtikrinti didelį sverto poveikį santykiu „1:3“ (ES turėtų skirti 1 mln. EUR, dalyvaujančios valstybės – 1 mln. EUR, o nariai privatūs subjektai – 2 mln. EUR), kad būtų galima sutelkti moksliniams tyrimams ir inovacijoms skiriamų išteklių kritinę masę.
|
Kokios būtų tinkamiausios galimybės (jei jos nėra – pagrindinių galimybių) įgyvendinimo išlaidos?
|
Kadangi įgyvendinant būsimą Bazinių skaitmeninių technologijų iniciatyvą būtų naudojamasi dabartine bendrosios įmonės ECSEL struktūra, tinkamiausios galimybės įgyvendinimo išlaidos yra bendrosios įmonės biuro išlaikymo iniciatyvos įgyvendinimo laikotarpiu išlaidos. Šias išlaidas iš esmės atsveria pirmiau nurodyti pranašumai, ypač bendro finansavimo sverto poveikis siekiant sutelkti išteklius, būtinus plataus užmojo tikslams pasiekti. Bendroji įmonė ECSEL būtų pritaikyta prie Bazinių skaitmeninių technologijų partnerystės, ir bendros įgyvendinimo išlaidos išliktų tokios pat.
|
Koks bus poveikis MVĮ ir konkurencingumui?
|
Viena iš rekomendacijų, pateiktų atlikus bendrosios įmonės ECSEL tarpinį vertinimą, yra skatinti aktyvesnį MVĮ dalyvavimą. Sutelkiant dėmesį į besiformuojančias technologijas ir tikslą stiprinti projektavimo pajėgumus (šiose srityse MVĮ itin aktyviai vykdo veiklą) būtų galima šia iniciatyva sudominti daugiau mažųjų įmonių ir joms pavesti atlikti svarbesnius vaidmenis. Siekiant į ekosistemą įtraukti smulkiuosius tiekėjus ir naudotojus, numatyta imtis konkrečių veiksmų (pvz., galimybių naudotis technologijomis ir atlikti bandymus srityse).
|
Ar tai turės didelį poveikį nacionaliniams biudžetams ir administravimo subjektams?
|
Bazinių skaitmeninių technologijų partnerystė grindžiama trišaliu modeliu, kurį sudaro Komisija, valstybės narės ir pramonės sektorius. Dalyvaujančios valstybės (valstybės narės ir asocijuotosios šalys) skirs finansinius įnašus ir dalyvaus sprendžiant administracinius klausimus. Šiuo metu šis modelis sėkmingai taikomas bendrojoje įmonėje ECSEL.
|
Ar bus dar koks nors didelis poveikis?
|
Kuriant ir pritaikant elektroninių komponentų ir sistemų technologijas bus atsižvelgiama į pagrindines teises, ypač į piliečių saugos, saugumo ir privatumo aspektus.
|
Proporcingumo principas
|
Įgyvendinant tinkamiausią galimybę sudaromos visos sąlygos pasiekti nustatytus tikslus ir neviršijama to, kas būtina.
|
D. Tolesni veiksmai
|
Kada politika bus persvarstoma?
|
Partnerystė bus reguliariai peržiūrima projekto, technologijų ir (arba) sektoriaus ir programos lygmenimis. Planuojama, kad praėjus trejiems įgyvendinimo metams nepriklausoma ekspertų grupė atliks laikotarpio vidurio vertinimą. Atliekant reguliarius vertinimus bus vertinama pažanga, padaryta siekiant iniciatyvos tikslų, numatomas poveikis ir indėlis įgyvendinant ES politikos prioritetus.
|