EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2021 11 25
COM(2021) 722 final
2021/0377(COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) 2015/760 nuostatos dėl reikalavimus atitinkančio turto ir investicijų aprėpties, portfelio sudėties, diversifikavimo reikalavimų, grynųjų pinigų skolinimosi ir kitų fondų taisyklių ir reikalavimų, susijusių su Europos ilgalaikių investicijų fondų veiklos leidimų išdavimu, investavimo politika ir veiklos sąlygomis
(Tekstas svarbus EEE)
{SEC(2021) 571 final} - {SWD(2021) 342 final} - {SWD(2021) 343 final}
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS
•Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai
2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2015/760 dėl Europos ilgalaikių investicijų fondų (toliau – ELTIF reglamentas) nustatyta Europos alternatyvaus investavimo fondų (toliau – AIF), vykdančių ilgalaikes investicijas, pavyzdžiui, investuojančių į socialinės ir transporto infrastruktūros projektus, nekilnojamąjį turtą ir MVĮ, reglamentavimo sistema. ELTIF reglamentu nustatomos suderintos ELTIF veiklos leidimų išdavimo, investavimo politikos, veiklos sąlygų ir investicinių vienetų bei akcijų platinimo taisyklės.
ELTIF reglamentavimo sistema siekiama sukurti palankesnes sąlygas institucinių ir neprofesionaliųjų investuotojų ilgalaikėms investicijoms į šių rūšių turtą, o realiajai ekonomikai – alternatyvų, ne bankų teikiamo finansavimo šaltinį. Toks ilgalaikis finansavimas gali padėti plėtoti Europos Sąjungos ekonomiką siekiant pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo tikslų.
Nuo tada, kai 2015 m. buvo paskelbtas pirmasis kapitalo rinkų sąjungos (toliau – KRS) veiksmų planas, imtasi įvairių veiksmų, kad ES būtų sukurta daugiau ilgalaikio finansavimo šaltinių. Tačiau tapo akivaizdu, kad siekiant užtikrinti, kad į verslo įmones, kurioms reikia kapitalo, ir į ilgalaikius investicinius projektus būtų nukreipta daugiau investicijų, ypač atsigavimo po COVID-19 pandemijos laikotarpiu, reikalingos papildomos politinės intervencijos priemonės.
Šios peržiūros tikslas – pasiekti, kad visoje ES Europos ekonomikos ir investuotojų labui būtų aktyviau naudojamasi ELTIF. Tai kartu padėtų toliau plėtoti kapitalo rinkų sąjungą (toliau – KRS), o vienas iš jos tikslų taip pat yra sukurti palankesnes sąlygas, kad ES įmonės galėtų naudotis stabilesniu, tvaresniu ir įvairesniu ilgalaikiu finansavimu.
Europa turi skatinti pažangesnį, tvaresnį ir labiau integracinį augimą, kad būtų kuriamos darbo vietos ir didinamas Europos konkurencingumas pasaulyje. Šis prioritetas buvo patvirtintas ir per Komisijos atliktą KRS veiksmų plano laikotarpio vidurio peržiūrą – per šią peržiūrą nustatyta, kad, palyginti su kitomis stipriausios ekonomikos šalimis, ES MVĮ nuolat trūksta ilgalaikio finansavimo. Komisijos peržiūrėtame KRS veiksmų plane taip pat aiškiai pripažintas poreikis toliau remti investavimo priemones, kuriomis finansavimas nukreipiamas į ilgalaikius investicinius projektus. Pagal šį veiksmų planą Komisija įsipareigojo peržiūrėti ELTIF teisės aktų sistemą.
Šis siekis plėtoti ELTIF taip pat atitinka Europos žaliajame kurse ir konkrečiau – tvaraus finansavimo strategijoje nustatytus užmojus siekti tvarumo ir poveikio klimatui neutralumo tikslų, pasinaudojant visų ekonominės veiklos vykdytojų, ypač tų, kurie atlieka tam tikrą vaidmenį įgyvendinant ilgalaikes finansavimo strategijas, indėliu. Ši iniciatyva taip pat suteikia galimybę užtikrinti, kad ELTIF investavimo strategijos ir informacijos teikimo veikla atitiktų ES klimato ir aplinkos apsaugos tikslus.
Nuo tada, kai 2015 m. balandžio mėn. patvirtinta pradinė ELTIF teisinė sistema, veikti pradėjo tik 57 ELTIF (2021 m. spalio mėn. duomenimis), valdantys palyginti nedaug grynojo turto (apskaičiuota, kad 2021 m. bendras valdomas turtas sudarė maždaug 2,4 mlrd. EUR). Tokie leidimus turintys ELTIF savo buveines yra įkūrę tik keturiose valstybėse narėse (Liuksemburge, Prancūzijoje, Italijoje ir Ispanijoje), o kitose valstybėse narėse nacionalinių ELTIF nėra.
Nors ELTIF tebėra gana nauja sistema, iš turimų rinkos duomenų matyti, kad rinkos plėtra nepadidėjo tiek, kiek tikėtasi, ypač turint galvoje Komisijos tikslą skatinti ilgalaikį finansavimą Sąjungoje.
Iš tam tikrų pirmiau aprašytos ELTIF rinkos ypatybių (t. y. nedaug fondų, mažai grynojo turto, mažai jurisdikcijų, kuriose įkurtos ELTIF buveinės, portfeliai daugiausia sudaryti iš tam tikros kategorijos reikalavimus atitinkančių investicijų) matyti, kad rinka yra koncentruota tiek geografiniu, tiek investicijų pobūdžio požiūriais.
Palyginti su alternatyvaus investavimo fondais (toliau –AIF), ELTIF sistema pasižymi tam tikrais pranašumais. Pirma, tai yra visapusiškai suderintas Europos finansinių produktų ženklas, leidžiantis visoje ES pagal turimus leidimus platinti investicinius vienetus ir akcijas tiek profesionaliems, tiek neprofesionaliesiems investuotojams. Palyginimui pažymėtina, kad pagal Direktyvą 2011/61/ES dėl alternatyvaus investavimo fondų valdytojų (toliau – AIFVD) AIF investiciniai vienetai ar akcijos gali būti platinami tik profesionaliems investuotojams, o jų platinimui neprofesionaliesiems investuotojams taikomos nacionalinės taisyklės. Dėl ELTIF uždarumo ir investicijų ilgalaikiškumo ELTIF taisyklės tam tikrais atvejais taip pat gali padėti atremti rinkos nepastovumą, o kai kuriais atvejais, priklausomai nuo taikomų nacionalinių mokesčių įstatymų, ELTIF investuotojams gali būti taikoma lengvatinė nacionalinė apmokestinimo tvarka. Taip pat galima pažymėti, kad investuotojams, besidomintiems investicijomis į privatų kapitalą, ELTIF gali būti saugesnis variantas, nes jie pasižymi mažesne rizika, palyginti su vien privataus kapitalo fondais.
Remiantis ELTIF teisinės sistemos veikimo įvertinimu ir suinteresuotųjų subjektų atsiliepimais, ELTIF pranašumus mažina ribojamosios fondų taisyklės ir kliūtys, trukdančios patekti į rinką neprofesionaliesiems investuotojams, o dėl bendro jų poveikio mažėja ELTIF teisinės sistemos naudingumas, veiksmingumas ir patrauklumas valdytojams ir investuotojams. Šie apribojimai yra pagrindiniai veiksniai, dėl kurių ELTIF nepavyko labiau išplėsti savo veiklos ir išnaudoti visų galimybių nukreipti investicijas į realiąją ekonomiką.
Šiuo atžvilgiu persvarstant ELTIF reguliavimo sistemą siekiama paspartinti ELTIF pripažinimą ir padidinti ELTIF kaip ilgalaikių investicijų fondo struktūros patrauklumą. Kad ši sistema taptų patrauklesnė, rengiamame pasiūlyme bus padaryta tikslinių fondų taisyklių pakeitimų. Tiksliau, reikia išplėsti reikalavimus atitinkančio turto ir investicijų aprėptį, padidinti fondų taisyklių lankstumą, be kita ko, supaprastinti taisykles dėl fondų fondo strategijų ir sumažinti nepagrįstas kliūtis, trukdančias neprofesionaliesiems investuotojams naudotis ELTIF, visų pirma, sušvelninti reikalavimus dėl 10 000 EUR pradinės investicijos ir didžiausios 10 % bendros ribos, ypač neprofesionaliesiems investuotojams, kurių finansiniai portfeliai yra mažesni nei 500 000 EUR.
Pasiūlymu taip pat siekiama padaryti ELTIF struktūrą patrauklesne – supaprastinamos tam tikros fondų taisyklės, taikomos ELTIF, kurių investiciniai vienetai ir akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams. Persvarstant ELTIF teisinę sistemą taip pat nustatomas neprivalomas likvidumo lango mechanizmas, kad ELTIF investuotojams ir naujiems investuotojams būtų suteikta papildomo likvidumo ir tam nereikėtų naudoti ELTIF kapitalo. Pasiūlymu taip pat siekiama užtikrinti tinkamą investuotojų apsaugą.
•Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis
Komisijos peržiūrėtame KRS veiksmų plane aiškiai pripažinta būtinybė toliau remti investavimo priemones, kuriomis finansavimas nukreipiamas į ilgalaikius investicinius projektus. Veiksmų plane Komisija įsipareigojo peržiūrėti ELTIF teisinę sistemą.
ELTIF teisinė sistema taip pat yra glaudžiai susijusi su AIFVD, nes pagal AIFVD įtvirtintą teisinę sistemą reglamentuojamas alternatyvaus investavimo fondų (AIF) valdymas ir jų investicinių vienetų bei akcijų platinimas Sąjungoje. Pagal apibrėžtį ELTIF yra ES AIF, kuriuos valdo alternatyvaus investavimo fondų valdytojai (AIFV), gavę veiklos leidimą pagal AIFVD. Todėl ELTIF valdytojams taikomos AIFVD nustatytos taisyklės ir šių valdytojų veikla reglamentuojama pagal AIFVD. Atsižvelgiant į ELTIF reglamento ir AIFVD nuostatų sąsajas, taip pat svarbu pažymėti, kad Komisija peržiūri ne tik ELTIF, bet ir AIFVD. Abu pasiūlymai priimti tą pačią dieną.
•Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis
ELTIF sistemos peržiūra glaudžiai susijusi su KRS, Europos žaliojo kurso, Europos energetikos sąjungos, bendrosios skaitmeninės rinkos ir kitomis Sąjungos politikos iniciatyvomis.
2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI
•Teisinis pagrindas
Reglamento, kuriame įtvirtinamos suderintos vidaus rinkos veikimui skirtos nuostatos, teisinį pagrindą sudaro SESV 114 straipsnio 1 dalis. Prudencinėmis produktų taisyklėmis nustatomos rizikos, susijusios su investiciniais fondais, kurie orientuojasi į ilgalaikį turtą, ribos. Todėl, siekiant užtikrinti investuotojų apsaugą ir finansinį stabilumą, jomis reglamentuojama ne galimybė vykdyti turto valdymo veiklą, o tokios veiklos vykdymo būdas. Jomis grindžiamas tinkamas vidaus rinkos veikimas.
Siekiant užtikrinti vidaus rinkos vientisumą, siūloma teisėkūros priemone bus sukurta ELTIF reguliavimo sistema, kad visoje ES tokiems fondams galiotų nuoseklios taisyklės ir kad investuotojai visoje ES juos atpažintų kaip ELTIF. Siūlomo reglamento tikslas – sukurti patikimas, bet lanksčias taisykles, konkrečiai atitinkančias minėtų investicijų ilgalaikį pobūdį. Siūlomomis taisyklėmis taip pat turėtų būti užtikrintos vienodos sąlygos įvairiems ilgalaikių investicijų fondų valdytojams. Todėl šiuo pasiūlymu dėl teisėkūros procedūra priimamo akto suderinamos visų atitinkamų investicinių fondų rinkos dalyvių veiklos sąlygos visų investuotojų labui ir siekiant užtikrinti finansinių paslaugų bendrosios rinkos tinkamą veikimą.
Reglamento (ES) 2015/760 peržiūros teisinis pagrindas nustatytas 37 straipsnyje. Jame nurodyta, kad, atlikusi 37 straipsnio 1 dalyje nurodytą peržiūrą, skirtą ELTIF reguliavimo sistemos veikimui įvertinti, ir pasikonsultavusi su ESMA, Komisija turi pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai ataskaitą, kurioje būtų įvertinta, kaip šis reglamentas ir ELTIF prisideda prie kapitalo rinkų sąjungos sukūrimo ir kaip padeda siekti ELTIF reglamente nustatytų tikslų. Prireikus drauge su ataskaita turi būti pateiktas pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto.
•Subsidiarumo principas
Pagal ELTIF reglamentą yra aiškiai pripažįstama, kad ELTIF yra priemonė, kuria remiama KRS ir kuri padeda kurti KRS, nes tai yra realiosios ekonomikos ilgalaikio finansavimo šaltinis, kuriuo gali naudotis neprofesionalieji investuotojai. ELTIF reglamento tikslų, tiksliau, nustatyti suderintus ELTIF investavimo ir veiklos sąlygų reikalavimus, kartu visapusiškai atsižvelgiant į ELTIF valdytojų, investuotojų ir įvairių suinteresuotųjų subjektų apsaugą ir patikimumą, valstybės narės, veikdamos pavieniui, deramai pasiekti negali.
Todėl ELTIF reglamento tikslų dėl jų masto ir poveikio geriau būtų siekti Sąjungos lygmeniu. Sąjunga, laikydamasi subsidiarumo principo, turi teisę tvirtinti priemones. Pagal Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatytą proporcingumo principą ELTIF reglamentu neviršijama to, kas būtina jo tikslams pasiekti.
•Proporcingumo principas
Dėl proporcingumo pažymėtina, kad pasiūlymu užtikrinama tinkama pusiausvyra tarp atitinkamo viešojo intereso ir priemonės išlaidų efektyvumo. Siūlomomis taisyklėmis siekiama sukurti bendrą produktų ženklą, kuris viešajam interesui yra labai svarbus ir padėtų sukurti pagrindą tam, kad visoje Sąjungoje galėtų veikti bendra, konkurencinga ir ekonomiškai efektyvi ELTIF rinka. Įvairioms suinteresuotosioms šalims nustatyti reikalavimai buvo kruopščiai suderinti. Kai tai buvo įmanoma, reikalavimai buvo formuluojami kaip būtiniausi standartai, o reguliavimo reikalavimai buvo nustatomi taip, kad būtų išvengta nereikalingo esamų verslo modelių sutrikdymo. Ypač pažymėtina, kad siūlomame reglamente derinami ilgalaikėms investicijoms ir konkrečioms investuotojų grupėms tinkami parametrai, kartu visapusiškai atsižvelgiant į saugumo ir pasitikėjimo aspektus, susijusius su bet kuria ELTIF veiklos sritimi.
Todėl pasiūlymu neviršijama to, kas būtina bendrai ELTIF teisinei sistemai sukurti. Tačiau kartu juo sprendžiami reglamentavimo klausimai, kurie turėtų įtakos ženklo patikimumui.
•Priemonės pasirinkimas
Šiuo pasiūlymu iš dalies keičiamas galiojantis ES reglamentas. Reglamentas laikomas tinkamiausia teisine priemone, kurioje būtų galima nustatyti suderintus reikalavimus dėl reikalavimus atitinkančio turto aprėpties, portfelio sudėties, diversifikavimo taisyklių, išpirkimo politikos, taip pat nustatyti fondų, ketinančių vykdyti ilgalaikes investicijas, veiklos leidimų išdavimo taisykles. Šių produkto taisyklių tikslas – užtikrinti, kad ELTIF dirbtų veiksmingiau.
3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI
•Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas
2021 m. spalio mėn. duomenimis veiklos leidimai suteikti tik 57 ELTIF. Dėl šios priežasties, siekiant paskatinti didesnį šių fondų pripažinimą rinkoje, svarbu, kad per ELTIF sistemos peržiūrą būtų sprendžiami įvairūs suinteresuotųjų šalių iškelti klausimai.
Dabartinėje nedidelėje ELTIF užimamoje rinkos dalyje taip pat yra nemažai neišnaudotų teisinės sistemos galimybių veiksmingai prisidėti prie realiosios ekonomikos ir KRS plėtros.
Daugiau informacijos apie pasiūlyme nustatytas problemas pateikiama prie šio pasiūlymo pridėtame poveikio ELTIF sistemos veikimui vertinime.
•Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis
2020 m. birželio mėn. Kapitalo rinkų sąjungos (KRS) klausimų aukšto lygio forumas paskelbė savo galutinę ataskaitą ir joje pateikė 17 rekomendacijų dėl kliūčių ES kapitalo rinkose šalinimo, įskaitant rekomendaciją dėl ELTIF reglamento peržiūros. Ataskaitoje nurodoma, kad, peržiūrėjus ELTIF reglamentavimo sistemą ir įgyvendinus tikslinius jos pakeitimus, būtų galima pasiekti, kad investuotojai, vykdantys ilgalaikes investicijas, sparčiau pradėtų naudotis ELTIF, ir padidinti ilgalaikio finansavimo srautą į realiąją ekonomiką.
Siekdama suprasti pagrindines priežastis, dėl kurių ELTIF visoje Sąjungoje naudojamasi taip vangiai, ir surinkti suinteresuotųjų šalių pasiūlymus, kaip pagerinti ELTIF reglamentavimo sistemos veikimą, per viešas konsultacijas ir naudodamasi dvišalio bendradarbiavimo su įvairiomis suinteresuotosiomis šalimis priemonėmis Komisija surinko turimus duomenis ir juos išanalizavo, surinko grįžtamąją informaciją ir apžvelgė šiame sektoriuje paskelbtus tyrimų dokumentus. Per viešas konsultacijas dėl ELTIF gauti iš viso 54 oficialūs atsakymai.
Taip pat pažymėtina, kad rengiant poveikio vertinimą buvo įtraukta iš įvairių suinteresuotųjų šalių grupių, įskaitant fondų valdytojus, investuotojų atstovus, nacionalines kompetentingas institucijas ir plačiąją visuomenę (įskaitant piliečius) gauta grįžtamoji informacija ir į ją buvo atsižvelgta.
Kaip matyti iš sektoriuje surengtų konsultacijų, fondų valdytojai iš esmės pritaria tam, kad pagrindiniai ELTIF trūkumai kyla dėl ribotos reikalavimus atitinkančio turto ir investicijų aprėpties ir dėl realių kliūčių, su kuriomis investuotojai susiduria norėdami naudotis ELTIF (nuomonės šiek tiek skyrėsi, priklausomai nuo specializacijos, buveinės jurisdikcijos ir vykdomos konkrečios investavimo strategijos).
Nacionalinės kompetentingos institucijos (toliau – NKI) iš esmės sutaria dėl to, kokias pagrindines sritis reikia peržiūrėti (t. y. nuostatas dėl reikalavimus atitinkančio turto, skaitinių ribų, interesų konflikto ir t. t.). Šis konsensusas atsispindi Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos (toliau – ESMA) techninėse rekomendacijose, kurios yra labai panašios į poveikio vertinime išdėstytus politikos pasiūlymus. Kol kas NKI iš esmės pritaria tam, kad reikia užtikrinti sistemų nuoseklumą pašalinant spragas, dubliavimąsi ir nesuderinamumą.
Kai kurių investuotojų (pvz., neprofesionaliųjų investuotojų, realiojo turto segmente veikiančių institucinių investuotojų ir draudimo bei pensijų fondų asociacijų) atstovai siūlė panašius tikslinius ELTIF sistemos patobulinimus.
Keletas per atviras viešas konsultacijas gautų atsakymų buvo pateikti ne oficialiais atsakymų pateikimo kanalais, keletas pateikti pasibaigus terminui. Keletą atsakymų (arba ex post konsultacijų) pateikė ELTIF valdytojų atstovai.
Daugiau informacijos apie konsultacijas su suinteresuotosiomis šalimis pateikta prie šio pasiūlymo pridėto poveikio ELTIF sistemos veikimui vertinimo 2 priede.
•Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas
Atviros viešos konsultacijos dėl ELTIF peržiūros suteikė galimybę visoms suinteresuotosioms šalims (plačiajai visuomenei, valstybėms narėms, ESMA, NKI, finansų įstaigoms, turto valdytojams, investuotojams ir kt.) pareikšti savo nuomonę apie riziką ir galimybes, susijusias su ELTIF sistemos peržiūra, ir apie tai, kokių veiksmų reikia imtis. Per konsultacijas taip pat pateikta įvairių pasiūlymų, kaip būtų galima spręsti suinteresuotųjų šalių iškeltus klausimus.
Rengiant šį poveikio vertinimą pirmiausia remtasi konsultacijomis su suinteresuotosiomis šalimis ir Komisijos papildomai atliktos dokumentų analizės rezultatais. Vadovaudamasi bendraisiais geresnio reglamentavimo gairių principais, pagal kuriuos poveikio vertinimas turi būti grindžiamas įrodymais, Komisija įrodymus surinko iš keleto šaltinių.
Be pirmiau paminėtų šaltinių, Komisija surengė keletą konsultacijų: i) 2020 m. lapkričio 27 d. ir 2021 m. liepos 19 d. – su Europos vertybinių popierių komiteto (angl. EGESC) ekspertų grupe; ii) su ESMA nuolatiniu investicijų valdymo komitetu, tuo pačiu metu toliau palaikydama ryšius su NKI; (iii) 2020 m. vasario 4 d. surengė suinteresuotųjų šalių kolokviumą dėl Europos ilgalaikių investicijų fondų (ELTIF) „ELTIF. 2020 m. iššūkiai ir galimybės“ (angl. Challenges and Opportunities in 2020); iv) 2020 m. gruodžio 7 d. Prancūzijos turto valdymo asociacija surengė praktinį seminarą ELTIF tema; v) 2021 m. vasario 2 d. Alternatyvaus investavimo valdymo asociacija surengė praktinį seminarą apie JAV verslo plėtros korporacijų veiklos reglamentavimo patirtį ir jų panašumus su ELTIF; vi) 2021 m. gegužės 27 d. „EuropeInvest“ surengė seminarą ELTIF tema su privataus kapitalo sektoriaus atstovais.
•Poveikio vertinimas
Poveikio vertinimo ataskaitos projektas Reglamentavimo patikros valdybai pateiktas 2021 m. birželio 11 d. Reglamentavimo patikros valdybos posėdis įvyko 2021 m. liepos 7 d. Remdamasi prieš posėdį gauta papildoma informacija, Reglamentavimo patikros valdyba pateikė teigiamą nuomonę, tačiau kartu pateikė rekomendacijas dėl tikslesnio galimybių apibrėžimo ir analizės ir dėl papildomos duomenų analizės bei nuodugnesnės stebėsenos. Siekdama atsižvelgti į Valdybos pastabas, Komisija į poveikio vertinimą įtraukė papildomą informaciją ir analizę, įskaitant naujausią informaciją apie naudojimąsi ELTIF.
Poveikio vertinimo santrauka ir teigiama Reglamentavimo patikros valdybos nuomonė pridedamos prie šio pasiūlymo.
•Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas
Šia iniciatyva iš dalies siekiama sumažinti reglamentavimo naštą, kuri dėl ribojamųjų fondų taisyklių tenka ELTIF valdytojams ir ELTIF, ir pašalinti kliūtis, kurių iškyla investuotojams, norintiems naudotis ELTIF.
Apskritai tikimasi, kad siūlomais ELTIF reglamento pakeitimais fondų valdytojams, siūlantiems profesionalių klientų poreikius atitinkančius sprendimus, bus suteikta daugiau lankstumo, o jiems tenkanti našta palengvės. Be to, pašalinus kliūtis, kurių kyla investuotojams, norintiems naudotis ELTIF, (kartu išsaugant dabartinę investuotojų apsaugą) sumažės administracinė našta ir ELTIF taps patrauklesni turto valdytojams ir investuotojams.
Vis dėlto, tiksliai kiekybiškai įvertinti, kiek pagal tinkamiausią galimybę reguliavimo našta sumažėtų, būtų sudėtinga dėl kelių dalykų. Turint galvoje ELTIF segmento mažumą ir duomenų apie su fondais susijusias išlaidas konfidencialumą, Komisijai tektų padaryti tam tikras prielaidas ir, remiantis siūlomų priemonių kiekybiniu ir kokybiniu įvertinimu, ekstrapoliuoti galimą siūlomų priemonių poveikį išlaidų mažinimui.
Be to, ELTIF yra savanoriška sistema. Turto valdytojai, rinkdamiesi fondo struktūrą, neprivalo rinktis ELTIF. Turto valdytojai gali „pasirinkti“ steigti ELTIF. Jie gali laisvai pasirinkti steigti tipinį AIF pagal AIFVD ar bet kurią alternatyvią nacionalinę fondo struktūrą arba rinkdamiesi savo ilgalaikių investicijų struktūrą naudotis kitomis priemonėmis (pvz., privataus kapitalo investicijas). Atsižvelgiant į šias galimybes vienus variantus keisti kitais ir platesnį tų sprendimų poveikį, būtų sunku autoritetingai ir pakankamai tvirtai pagrįsti, kad tinkamiausios politikos galimybės galėtų padėti sutaupyti išlaidų arba kad galima to tikėtis.
Galiausiai pažymėtina, kad per atviras viešas konsultacijas Komisija aiškiai paklausė suinteresuotųjų šalių apie tam tikrų ELTIF teisinės sistemos nuostatų ir reikalavimų sukeliamas išlaidas ir naštą. Vis dėlto, nepaisant įvairių pastangų surinkti skaitinę informaciją apie tam tikrų politinių sprendimų išlaidas ir jų mažinimą, informacijos pateikta mažai. Tai iš dalies galima paaiškinti pirmiau minėtais ELTIF teisinei sistemai būdingais apribojimais (nedidelis fondų skaičius, sektoriaus neaiškumas, su konfidencialumu susiję apribojimai ir ELTIF sistemos savanoriškumas). Tačiau tai netiesiogiai rodo ir tai, kad ELTIF taisyklių laikymosi išlaidos atitinkamoms suinteresuotosioms šalims nėra tokios skausmingos kaip jų ribojamasis pobūdis.
•Pagrindinės teisės
ELTIF reglamentu paisoma pagrindinių teisių ir laikomasi principų, įtvirtintų Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje. ELTIF sistema būtų taikoma atsižvelgiant į tas teises ir principus, o tiksliniai ELTIF reglamento pakeitimai naudojimuisi pagrindinėmis teisėmis jokių padarinių ar neigiamo poveikio neturėtų.
4.POVEIKIS BIUDŽETUI
Pasiūlymas neturi poveikio Komisijos biudžetui.
5.KITI ELEMENTAI
•Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas
1 straipsnio 2 dalyje pakartojamas ELTIF teisinės sistemos tikslas pritraukti kapitalo ir nukreipti jį į ilgalaikius projektus. Nuostata, kad ši sistema turi atitikti Sąjungos pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo tikslą, nekeičiama. Tačiau naujai siūlomoje 1 straipsnio 2 dalies redakcijoje nebeliko nuorodos į Europos ilgalaikius projektus, taip siekiant įtvirtinti platesnę reikalavimus atitinkančio turto, kuris nebūtinai turi būti Sąjungoje, aprėptį. Kadangi pagal ELTIF sistemą yra aiškiai leidžiama, kad reikalavimus atitinkantis turtas ir investicijos ELTIF reglamente nustatytomis sąlygomis būtų trečiosiose šalyse, svarbu užtikrinti, kad pagal ELTIF investavimo strategijas būtų galima vykdyti pasaulinius investavimo įgaliojimus. Šis patikslinimas taip pat užtikrintų didesnį aiškumą ir teisinį tikrumą dėl geografinio ELTIF investicijų paskirstymo lankstumo. Prie tokių teminių paskirstymo strategijų galima priskirti investicijas į aplinkos išsaugojimo arba tvarumo projektus trečiosiose šalyse, mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros priemones arba energetikos infrastruktūrą, kurios gali būti naudingos ELTIF investuotojams ir ES ilgalaikiam augimui ir kuriomis prisidedama prie ELTIF tikslų įgyvendinimo.
2 straipsnio 6 punkte pateikta patikslinta sąvokos „realusis turtas“ apibrėžtis – tai bet kuris turtas, kuris dėl savo pobūdžio ir savybių turi tam tikrą vertę. Šiuo pakeitimu siekiama išplėsti investicijų į realųjį turtą strategijų, kurias ELTIF valdytojai galėtų vykdyti, aprėptį. Iš tokio realiojo turto gali (bet nebūtinai turi) susidaryti pinigų srautai arba būti gaunama investicijų grąža; realųjį turtą gali sudaryti, pavyzdžiui, socialinė, ryšių, aplinkos apsaugos, energetikos ar transporto infrastruktūra, taip pat švietimo, sveikatos priežiūros, socialinės paramos arba pramonės infrastruktūra ar įrenginiai. Supaprastinus sąvokos „realusis turtas“ apibrėžtį, taip pat užtikrinama, kad į platesnę turto aprėptį galėtų patekti turtas, kurį nėra paprasta kiekybiškai įvertinti, pavyzdžiui, turtas, kurio pagrindą sudaro diskontuotas pinigų srautas arba rezultatas, gautas pritaikius lyginamojo vertinimo metodą. Be to, pagal išplėstą sąvokos „realusis turtas“ apibrėžtį prie tokio turto priskiriama infrastruktūra, intelektinė nuosavybė, laivai, įranga, mechanizmai, orlaiviai, riedmenys ir nekilnojamasis turtas, įskaitant su tokiu realiuoju turtu kaip vanduo, miškas ir mineraliniai ištekliai susietas arba susijusias teises. Į išplėstą sąvokos „realusis turtas“ apibrėžtį taip pat patenka investicijos į komercinį turtą, švietimą, konsultavimą, mokslinius tyrimus, sportą, plėtros infrastruktūrą, būstą, pvz., vyresnio amžiaus gyventojų ar socialinį būstą. Dėl infrastruktūros projektų masto jiems reikia didelio kapitalo, kuris būtų investuojamas ilgam laikui. Prie tokių infrastruktūros projektų gali būti priskiriama viešųjų pastatų infrastruktūra, kaip antai mokyklos, ligoninės ar kalėjimai, socialinė infrastruktūra, kaip antai socialinis būstas, transporto infrastruktūra, kaip antai keliai, viešojo transporto sistemos ar oro uostai, energetikos infrastruktūra, kaip antai energetikos tinklai, prisitaikymo prie klimato kaitos padarinių ir jų švelninimo projektai, jėgainės ar vamzdynai, vandentvarkos infrastruktūra, kaip antai vandentiekio sistemos, kanalizacija ar drėkinimo sistemos, komunikacijų infrastruktūra, kaip antai tinklai, ir atliekų tvarkymo infrastruktūra, kaip antai perdirbimo ar surinkimo sistemos.
2 straipsnio 14a punkte pateikta paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais apibrėžtis, pateikiant nuorodą į 2017 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/2402, kuriuo nustatoma bendroji pakeitimo vertybiniais popieriais sistema ir sukuriama specialioji paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais sistema, 2 straipsnio 1 punktą.
ELTIF reglamento 3 straipsnio 3 dalis patikslinama siekiant užtikrinti, kad informaciją apie išduotus arba panaikintus veiklos leidimus ir apie visus informacijos apie ELTIF pasikeitimus kompetentingos institucijos teiktų ESMA kas mėnesį, o ne kas ketvirtį. Taip pat reikėtų paminėti, kad 3 straipsnio 3 dalies antroje pastraipoje išsamiau apibrėžta ELTIF viešo registro sudėtis – nustatyta, kad greta leidimus turinčių ELTIF pavadinimo, ELTIF valdytojų ir ELTIF kompetentingų institucijų laukelių turėtų būti įtraukti papildomi duomenų laukeliai. Šio elektroninio centrinio ELTIF registro paskirtis – užtikrinti geresnį visų ELTIF investicijų matomumą ir sukurti sąlygas investuotojams, ypač neprofesionaliesiems investuotojams, gauti ir įvertinti atitinkamą informaciją apie tų investuotojų valstybėse narėse siūlomas investavimo galimybes.
ELTIF reglamento 5 straipsnio 1 ir 3 dalyse atlikta keletas pakeitimų, kuriais palengvinamas ELTIF veiklos leidimų išdavimas ir aiškiau atskirtos tos nuostatos, kuriomis reglamentuojami ELTIF ir AIF valdytojų (AIFV) veiklos leidimai. Ypač reikėtų pažymėti, kad ELTIF reglamento 5 straipsnio 3 dalis iš dalies keičiama siekiant aiškiau nustatyti, kad nacionalinė kompetentinga institucija, atsakinga už ELTIF veiklos leidimų išdavimą, yra atsakinga tik už ELTIF veiklos leidimų išdavimą ir papildomai nedalyvauja išduodant ar tvirtinant ES AIFV veiklos leidimus. Taip pat aiškiau nustatyta, kad, išduodant ELTIF veiklos leidimą netaikomas reikalavimas, kad ELTIF valdytų ELTIF buveinės valstybėje narėje veiklos leidimą gavęs AIFV arba kad AIFV vykdytų arba deleguotų kurią nors veiklą ELTIF buveinės valstybėje narėje.
ELTIF reglamento 10 straipsnio 1 dalis iš dalies keičiama keliais aspektais. Pirma, 10 straipsnio pirmos pastraipos a punkto iii papunktis iš dalies keičiamas tam, kad ELTIF galėtų vykdyti smulkias bendrąsias investicijas į investavimo objektus ir būtų galima pritraukti mažesnius investicinių projektų rėmėjus, užuot reikalavus investuoti per patronuojamąją įmonę arba į patronuojamąją įmonę, kurioje turimas kontrolinis akcijų paketas. D punktas iš dalies keičiamas tam, kad ELTIF būtų sukurtos palankesnės sąlygos įgyvendinti fondų fondo investavimo strategijas ir investuoti ne tik į ELTIF, EuVECA ir EuSEF, bet ir į ES AIF, kuriuos valdo ES AIFV, jeigu tie ELTIF, EuVECA, EuSEF, KIPVPS ir ES AIF vykdo reikalavimus atitinkančias investicijas. Šis skaidrumo metodas turėtų užtikrinti fondų fondo strategijų apdairumą, o atitinkamų ELTIF ir kitų kolektyvinio investavimo subjektų turtas turės būti sujungtas, kad atitiktų 13 straipsnyje ir 16 straipsnio 1 dalyje nustatytas ribas.
Pagal ELTIF reglamento 10 straipsnio pirmos pastraipos e punktą leidžiama investuoti į realųjį turtą ir užtikrinama, kad tokios ELTIF investicijos neapsiribotų tam tikromis nuosavybės formomis, kai realiojo turto objektas yra valdomas tiesiogiai arba netiesiogiai per portfelio reikalavimus atitinkančias įmones. Pagal pakoreguotas nuostatas ELTIF gali investuoti į realųjį turtą, jeigu minimali tokio turto investicinė vertė yra ne mažesnė kaip 1 000 000 EUR, ir nebėra reikalaujama, kad realusis turtas būtų valdomas tiesiogiai arba netiesiogiai per portfelio reikalavimus atitinkančias įmones. Šis pakeitimas leistų aprėpti įvairias galimas investavimo į realųjį turtą strategijas. Sumažinus ribą, taip pat padidėtų ELTIF valdytojų lankstumas, nes pagal įprastą rinkos praktiką į didelį portfelį įtrauktų realiojo turto objektų vertė būna daug mažesnė negu 10 000 000 EUR. Kitu atveju tam tikrą laiką veikiantys portfeliai ypač nukentėtų, turint galvoje tai, kad tam tikro atsinaujinančiųjų išteklių energijos sektoriaus turto (pvz., saulės baterijų plokščių arba vėjo jėgainių menčių) vertė paprastai per visą jo naudojimo laikotarpį mažėja. Sumažinus mažiausią galimą realiojo turto objekto vertę taip pat siekiama užtikrinti, kad turto valdytojams būtų suteikta galimybė investuoti į didelius portfelius, nepriklausomai nuo tą didelį portfelį sudarančių realiojo turto objektų vertės, portfelis būtų labiau diversifikuotas ir dėl to pasižymėtų mažesne rizika.
10 straipsnio pirmos pastraipos f punktas iš dalies keičiamas siekiant patikslinti reikalavimus atitinkančio pakeitimo vertybiniais popieriais taikymo sritį; jį sudaro keturių kategorijų pakeitimas vertybiniais popieriais: būsto paskolos, užtikrintos viena arba keliomis gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto hipotekomis (t. y. būsto hipoteka užtikrintu vertybiniu popieriumi); komercinės paskolos, užtikrintos viena ar keliomis komercinės paskirties nekilnojamojo turto hipotekomis; paskolos įmonėms (įskaitant paskolas mažosioms ir vidutinėms įmonėms); iš prekybos arba iš kitų atitinkamų pozicijų gautinos sumos, kurias iniciatorius laiko atskira turto rūšimi, su sąlyga, kad pajamos, gautos iš prekybos arba iš kitų atitinkamų pozicijų gautinas sumas pakeitus vertybiniais popieriais, naudojamos ilgalaikėms investicijoms finansuoti arba refinansuoti. Šios nuostatos leistų ELTIF išplėsti reikalavimus atitinkančio turto dydį ir aprėptį, todėl ELTIF reglamentavimo sistema atitinkamai taptų patrauklesnė turto valdytojams ir investuotojams.
11 straipsnio 1 dalis iš dalies keičiama siekiant supaprastinti sąvoką „portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė“. 11 straipsnio 1 dalies b punktas taip pat iš dalies keičiamas siekiant biržinėms portfelio reikalavimus atitinkančioms įmonėms rinkos kapitalizacijos ribą padidinti nuo 500 mln. EUR iki 1 mlrd. EUR ir užtikrinti, kad rinkos kapitalizacijos riba būtų taikoma tik pradinės investicijos metu.
12 straipsnis iš dalies keičiamas dviem aspektais. Pirma, 1 dalyje išdėstytose nuostatose dėl interesų konfliktų minimi ES AIF, kuriuos gali valdyti ELTIF valdytojas. Atitinkamai 2 dalyje konkrečiai siekiama užtikrinti, kad ELTIF valdytojai ir su jais susiję tai pačiai grupei priklausantys subjektai ir jų darbuotojai galėtų investuoti į tą ELTIF ir į tą patį turtą. Tokios bendrosios investicijos gali būti būtina AIF valdytojų įgyvendinamų bendrojo investavimo strategijų dalis ir kai kuriais atvejais tai gali būti įprasta sektoriaus praktika. Pagal 12 straipsnio 2 dalį valdytojui ir su juo susijusiems tai pačiai grupei kaip ELTIF valdytojas priklausantiems subjektams ir jų darbuotojams leidžiama vykdyti bendrąsias investicijas tik ta apimtimi, kuria ELTIF valdytojas yra įdiegęs organizacines ir administracines priemones, kuriomis galima nustatyti, valdyti, stebėti interesų konfliktus ir vykdyti jų prevenciją, ir jeigu tokie interesų konfliktai yra tinkamai atskleidžiami. Šiais papildomais reikalavimais siekiama užtikrinti būtiną investuotojų apsaugą ir nustatyti rinkos vientisumo saugiklius.
Šiuo metu 13 straipsnyje nustatyta, kad mažiausia investicijos į reikalavimus atitinkantį turtą riba turėtų būti 70 %. 13 straipsnyje taip pat nustatyti portfelio sudėties ir diversifikavimo reikalavimai. ELTIF nustatyti labai smulkūs diversifikavimo reikalavimai, o investicijoms į kitų investicinių fondų paskolas ir į vieną realiojo turto objektą nustatyta 10 % riba. Siekiant padidinti ELTIF patrauklumą turto valdytojams, pakeitus 13 straipsnio 1 dalies nuostatas, ELTIF investicijos į reikalavimus atitinkantį turtą riba sumažinama iki 60 %. Sumažinus šią ribą, pagerėtų atitinkamų ELTIF portfelių likvidumo profilis, turto valdytojai galėtų lanksčiau įgyvendinti savo investavimo strategijas.
13 straipsnio 2 dalies a–c punktuose didžiausia mažmeninių ELTIF pozicijų, susijusių su vienos portfelio reikalavimus atitinkančios įmonės išleistomis priemonėmis arba jai suteiktomis paskolomis, riba padidinama iki 20 %. 20 % riba taip pat nustatyta tiems ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos gali būti platinami neprofesionaliesiems investuotojams, kai investuojama į bet kurį vieną ELTIF, EuVECA, EuSEF arba ES AIF, kurį valdo ES AIFV, į kuriuos gali būti investuojama pagal ELTIF reglamento 10 straipsnio 1 dalį. 9 straipsnio 1 dalies b punkte nurodyto turto, kurį išleido vienas subjektas, atžvilgiu riba padvigubinta iki 10 %.
Siekiant nustatyti mažmenines ELTIF pozicijas, susijusias su paprastu, skaidriu ir standartizuotu pakeitimu vertybiniais popieriais, naujoje 3a dalyje nustatyta, kad bendra paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais vertė negali viršyti 20 % ELTIF kapitalo vertės. Bendroji pozicijos rizika ELTIF sandorio šalies atžvilgiu, susijusi su nebiržinių išvestinių finansinių priemonių sandoriais, atpirkimo sandoriais ar atvirkštiniais atpirkimo sandoriais, neturėtų viršyti 10% ELTIF kapitalo vertės. Kadangi mažmeninių ELTIF pozicijų ribos padidintos, 13 straipsnio 5 dalis išbraukiama. Svarbu pažymėti, kad naujoje 13 straipsnio 8 dalyje nurodyta, kad 2–4 dalyse nustatytos investicijų ribos neturėtų būti taikomos, jeigu ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams.
15 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad ELTIF gali įsigyti ne daugiau kaip 30 % vieno ELTIF, EuVECA, EuSEF, KIPVPS arba ES AIFV, kurį valdo 10 straipsnio 1 dalies d punkto reikalavimus atitinkantis ES AIFV, investicinių vienetų ar akcijų. 2 dalyje nurodyta, kad koncentracijos ribų galima netaikyti, jeigu ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams.
Pagal 16 straipsnį ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos gali būti platinami neprofesionaliesiems investuotojams, siekiama leisti padidinti grynųjų pinigų skolinimosi ribą iki 50 % ELTIF kapitalo vertės. Tačiau tiems ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinamos tik profesionaliems investuotojams, būtų leidžiama skolintis iki 100 % ELTIF kapitalo vertės. Pasiūlymu taip pat siekiama suteikti daugiau lankstumo taisyklėms dėl valiutos, išplečiama ELTIF galimybė sudaryti sutartis kita, ne bazine valiuta, kai tokios valiutos pozicijos yra apdraudžiamos arba kai galima kitaip įrodyti, kad dėl skolinimosi kita valiuta ELTIF nepatiria reikšmingos valiutos rizikos. 16 straipsnio 1 dalies e punkte nustatytas 30 % suvaržymo reikalavimas išbraukiamas ir paaiškinama, kad turtą leidžiama suvaržyti, kai siekiama įgyvendinti skolinimosi strategiją. Naujoje 16 straipsnio 1a dalyje paaiškinama, kad skolinimosi susitarimai, kurie yra visiškai padengiami investuotojų kapitalo įsipareigojimais, nebus laikomi skolinimusi. Šia nuostata turto valdytojams būtų suteikta daugiau lankstumo naudotis finansiniu svertu. Siekiant užtikrinti didesnę investuotojų apsaugą, pakeistoje 16 straipsnio 2 dalyje reikalaujama, kad ELTIF valdytojai išsamiai pristatytų ELTIF skolinimosi strategiją ir ribas. Šiuo reikalavimu taip pat siekiama nustatyti prievolę ELTIF valdytojams nurodyti, kaip tiksliai skolinimasis padėtų įgyvendinti ELTIF strategiją ir sumažinti skolinimosi, valiutos ir trukmės riziką.
18 straipsnio 7 dalyje nustatytos su išpirkimu susijusios taisyklės iš dalies keičiamos, kad ESMA galėtų parengti techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose būtų išsamiau išdėstytos 2 dalyje aptartos ribotos išpirkimo aplinkybės. Aprašant tokius išpirkimo atvejus būtų galima nurodyti būtiniausią informaciją, kuri turi būti pateikta kompetentingoms institucijoms, išpirkimo kriterijus ir procentines išpirkimo dalis, kad ELTIF, remdamasis ELTIF numatomais pinigų srautais ir įsipareigojimais, galėtų atlikti ribotą išpirkimą. Be to, ESMA turėtų parengti techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose būtų nurodyta, kokią informaciją ELTIF turi atskleisti investuotojams.
Pagal 19 straipsnį ELTIF valdytojams būtų suteikta galimybė į ELTIF taisykles arba steigimo dokumentus įtraukti galimybę taikyti neprivalomą likvidumo lango mechanizmą, tačiau to nebūtų reikalaujama. Šio antrinės rinkos likvidumo mechanizmo tikslas – iki ELTIF gyvavimo trukmės pabaigos visiškai arba iš dalies suderinti ELTIF investicinių vienetų ar akcijų perleidimo prašymus, kuriuos pateikia iš ELTIF pasitraukiantys investuotojai, su naujų investuotojų pasirašymo prašymais. Perleidimo ir pasirašymo prašymus galima derinti, jeigu įvykdomos kelios kartu taikomos sąlygos. Visų pirma, ELTIF valdytojas turėtų būti parengęs tokio neprivalomo likvidumo mechanizmo politikos aprašą, o jame išdėstęs šią informaciją: perleidimo tvarką, taikomą pasitraukiantiems ir pasirašantiems investuotojams, fondo valdytojo arba fondo administratoriaus vaidmenį, taikomą laikotarpį, vykdymo kainą, proporcingo paskirstymo sąlygas, informacijos atskleidimo reikalavimus ir taikomus mokesčius, išlaidas ir rinkliavas. Labai svarbu, kad tokiu neprivalomu likvidumo mechanizmu investuotojams būtų užtikrintos sąžiningos sąlygos, o ELTIF valdytojui būtų suteikta pakankamai galimybių stebėti ELTIF likvidumo riziką.
21 straipsnio 1 dalyje keičiamos nuostatos dėl ELTIF turto pardavimo ar perleidimo – reikalaujama, kad ELTIF valdytojas informuotų kompetentingą nacionalinę instituciją apie tvarkingą turto pardavimą ar perleidimą išperkant investuotojų turimus investicinius vienetus ar akcijas. ELTIF kompetentingai institucijai pateikus atskirą prašymą, ELTIF privalo pateikti kompetentingai institucijai papunkčiui išdėstytą tvarkingo turto pardavimo ar perleidimo grafiką.
26 straipsnyje reikalaujama, kad ELTIF, kurio investicinius vienetus ar akcijas ketinama platinti neprofesionaliesiems investuotojams, valdytojas kiekvienoje valstybėje narėje, kurioje platinami ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos, sukurtų priemones, padėsiančias pasirašyti investicinius vienetus ar akcijas, atlikti mokėjimus investicinių vienetų ar akcijų turėtojams, atpirkti arba išpirkti investicinius vienetus ar akcijas ir teikti informaciją, kurią ELTIF ir jo valdytojas privalo teikti. Šios nuostatos dėl investuotojams skirtų priemonių išbraukiamos siekiant palengvinti ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimą (ypač tarpvalstybiniu mastu), laikantis ES acquis. Išbraukiant 26 straipsnį siekiama užtikrinti, kad ELTIF investicinius vienetus ar akcijas būtų galima platinti iš ELTIF valdytojų nereikalaujant įdiegti „priemonių“ (kartais yra aiškinama, kad tai yra fizinės patalpos, atskiros IT, atskira personalo ar administracinė tvarka ar reikalavimai).
28 straipsnio 1 dalyje siekiama panaikinti iš dalies dubliuojamą reikalavimą dėl tinkamumo vertinimo – toks reikalavimas nustatytas ir ELTIF reglamente, ir Finansinių priemonių rinkų direktyvoje (FPRD II). Tuo tikslu 28 straipsnio 1 dalyje ir 30 straipsnio 1 dalyje nurodoma ELTIF valdytojų ir jų investicinių vienetų bei akcijų platintojų, tiesiogiai siūlančių arba platinančių ELTIF investicinius vienetus ir akcijas, pareiga atlikti tinkamumo vertinimą pagal FPRD II nuostatas. Šių ELTIF reglamento nuostatų dėl tinkamumo vertinimo suderinimas su FPRD II yra svarbus, turint galvoje pasiūlymą išbraukti 30 straipsnio 3 dalies pirmą pastraipą, kurioje nustatyta 10 000 EUR pradinės mažiausios investuojamos sumos riba ir 10 % bendra neprofesionaliųjų investuotojų finansinio portfelio riba. Pasiūlyme siekiama, kad šie reikalavimai, t. y. reikalavimai dėl 10 000 EUR dydžio mažiausios investuojamos sumos (pradinės investicijos) ir 10 % pozicijos ribos nebūtų taikomi neprofesionaliesiems investuotojams, kurių finansinis portfelis yra mažesnis negu 500 000 EUR. To siekiama dėl to, kad tokiais reikalavimais sukuriamos nepagrįstos kliūtys, trukdančios neprofesionaliesiems investuotojams naudotis ELTIF, ir daugeliu atvejų paaiškėjo, kad šios ribos kelia sunkumų, atgraso ir yra neveiksmingos.
30 straipsnio 4 dalyje siekiama aiškiau išdėstyti, kaip vienodų sąlygų principas yra taikomas atitinkamai ELTIF klasei ar klasėms. 30 straipsnio 6 dalyje siekiama užtikrinti, kad dviejų savaičių terminas pasirašymui atšaukti būtų taikomas tik neprofesionaliesiems investuotojams ir galiotų tik dvi savaites nuo įsipareigojimo arba pasirašymo sutarties įsigaliojimo dienos.
37 straipsnio 1 dalis keičiama siekiant išplėsti naujos ELTIF reglamentavimo sistemos peržiūros sąlygas. Tokia peržiūra galėtų būti pradėta per 5 metus nuo ELTIF reglamento įsigaliojimo ir turėtų apimti daugiau fondų taisyklių, negu iš pradžių buvo nustatyta 37 straipsnyje. Išsamus šio reglamento veikimo vertinimas bus atliktas praėjus penkeriems metams nuo jo taikymo pradžios. Pakeistos nuostatos dėl peržiūros taikymo sritis išplečiama, kad apimtų pagrindinių fondo taisyklių veikimą ir taikymą bei šių taisyklių poveikį ELTIF valdytojams ir investuotojams. Peržiūrint ELTIF teisinę sistemą reikėtų konsultuotis su ESMA.
2021/0377 (COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) 2015/760 nuostatos dėl reikalavimus atitinkančio turto ir investicijų aprėpties, portfelio sudėties, diversifikavimo reikalavimų, grynųjų pinigų skolinimosi ir kitų fondų taisyklių ir reikalavimų, susijusių su Europos ilgalaikių investicijų fondų veiklos leidimų išdavimu, investavimo politika ir veiklos sąlygomis
(Tekstas svarbus EEE)
EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 114 straipsnį,
atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,
teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,
atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę,
laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,
kadangi:
(1)nuo tada, kai buvo priimtas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/760, veiklos leidimai suteikti tik keliems Europos ilgalaikių investicijų fondams (toliau – ELTIF). Apskaičiuota, kad 2021 m. bendras šių fondų grynasis turtas sudarė maždaug 2 400 000 000 EUR;
(2)iš turimų rinkos duomenų matyti, kad ELTIF rinkos segmento plėtra nepadidėjo tiek, kiek tikėtasi, nepaisant Sąjungos pastangų Sąjungoje skatinti ilgalaikį finansavimą;
(3)iš tam tikrų ELTIF rinkos ypatybių, įskaitant nedidelį fondų skaičių, mažą grynojo turto kiekį, mažai jurisdikcijų, kuriose įkurtos ELTIF buveinės, bei tai, kad portfeliai daugiausia sudaryti iš tam tikros kategorijos reikalavimus atitinkančių investicijų, matyti, kad rinka yra koncentruota tiek geografiniu, tiek investicijų pobūdžio požiūriais. Todėl siekiant užtikrinti, kad į verslo įmones, kurioms reikia kapitalo, ir į ilgalaikius investicinius projektus būtų nukreipiama daugiau kapitalo, ELTIF teisinės sistemos veikimą būtina peržiūrėti;
(4)ELTIF gali palengvinti ilgalaikes investicijas į realiąją ekonomiką. Ilgalaikės investicijos į projektus, įmones ir infrastruktūros projektus trečiosiose šalyse taip gali pritraukti kapitalo į ELTIF ir tokiu būdu duoti naudos Sąjungos ekonomikai. Tokia nauda gali būti gaunama įvairiais būdais, be kita ko, iš investicijų, kuriomis skatinama pasienio regionų plėtra, stiprinamas komercinis, finansinis ir technologinis bendradarbiavimas ir sudaromos palankesnės sąlygos investicijoms į aplinkosaugos ir tvarios energetikos projektus. Investicijos į trečiųjų šalių reikalavimus atitinkančias įmones ir reikalavimus atitinkantį turtą gali duoti didelės naudos investuotojams ir ELTIF valdytojams, taip pat tokių trečiųjų šalių ekonomikai, infrastruktūrai, klimatui ir aplinkosauginiam tvarumui bei piliečiams. Todėl turėtų būti leidžiama, kad didžioji tokio turto ir investicijų dalis arba pagrindinės pajamos ar pelnas iš tokio turto ir investicijų būtų trečiojoje šalyje;
(5)ELTIF taisyklės, taikomos tiek profesionaliems, tiek neprofesionaliesiems investuotojams, įskaitant taisykles dėl finansinio sverto naudojimo, turto diversifikavimo, portfelių sudėties, koncentracijos ribų ir reikalavimus atitinkančio turto bei investicijų ribų, yra beveik vienodos. Šių dviejų tipų investuotojams būdingas skirtingas investavimo laikotarpis, priimtina rizika ir investavimo poreikiai. Kadangi šios taisyklės yra beveik vienodos, profesionalius investuotojus aptarnaujantiems ELTIF užkraunama didelė administracinė našta ir jie dėl to patiria didelių išlaidų, todėl turto valdytojai nenori siūlyti specialiai tokiems investuotojams skirtų produktų. Profesionalūs investuotojai gali prisiimti didesnę riziką nei neprofesionalieji investuotojai ir dėl savo pobūdžio bei veiklos galbūt siekia skirtingų investavimo laikotarpio ir grąžos tikslų. Todėl ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos yra skirti platinti profesionaliems investuotojams, tikslinga nustatyti specialias taisykles, ypač dėl atitinkamo portfelio diversifikavimo ir sudėties, mažiausios reikalavimus atitinkančiam turto ribos, koncentracijos ribų ir grynųjų pinigų skolinimosi.
(6)būtina padidinti turto valdytojų lankstumą, kad jie galėtų investuoti į plačių kategorijų realųjį turtą. Todėl turėtų būti laikoma, kad tiesiogiai ar netiesiogiai turimas realusis turtas yra viena iš reikalavimus atitinkančio turto kategorijų, jeigu dėl savo pobūdžio ir savybių tas realusis turtas turi vertės. Prie tokio realiojo turto priskiriamas nekilnojamasis turtas, ryšių, aplinkos apsaugos, energetikos ar transporto infrastruktūra, socialinė infrastruktūra, įskaitant senelių namus ar ligonines, taip pat švietimo, sveikatos ir socialinės paramos arba pramonės objektų infrastruktūra, įrenginiai ir kitas turtas, įskaitant intelektinę nuosavybę, laivus, įrangą, mechanizmus, orlaivius, riedmenis ir nekilnojamąjį turtą;
(7)investicijos į komercinę nuosavybę, švietimo, mokslinių tyrimų, sporto ar plėtros priemones ar įrenginius arba į būstą, įskaitant vyresnio amžiaus gyventojų ar socialinį būstą, taip pat turėtų būti laikomos reikalavimus atitinkančiu turtu, nes toks turtas gali padėti siekti pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo tikslų. Kad vietovėse, kuriose tiesioginės investicijos į realųjį turtą yra neįmanomos arba neekonomiškos, būtų galima įgyvendinti investicijų į realųjį turtą strategijas, reikalavimus atitinkančios investicijos į realųjį turtą taip pat turėtų apimti investicijas į teises, susijusias su vandeniu, mišku, statybomis ir mineraliniais ištekliais;
(8)siekiant paskatinti atskaitomybę už investicijas ir tinkamai atskleisti informaciją apie investavimo strategijos poveikį, investicijos į nekilnojamąjį turtą turėtų būti dokumentuojamos, įskaitant tai, kokia apimtimi realusis turtas yra ilgalaikio investicinio projekto, kuriuo prisidedama prie Sąjungos pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo tikslo, sudedamoji dalis arba pagalbinis jo elementas;
(9)būtina didinti ELTIF patrauklumą turto valdytojams ir išplėsti investavimo strategijų, kurias galėtų įgyvendinti ELTIF valdytojai, įvairovę ir taip išvengti nepagrįsto reikalavimus atitinkančio turto aprėpties ir ELTIF investicinės veiklos ribojimo. Realiojo turto atitiktis reikalavimams neturėtų priklausyti nuo jo pobūdžio ir tikslo arba nuo informacijos, susijusios su aplinkos apsauga, tvarumu, taip pat apie socialinius ir valdymo aspektus atskleidimo ir sąlygų, kurios jau yra reglamentuojamos pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2019/2088 ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2020/852;
(10)būtina išplėsti reikalavimus atitinkančio turto aprėptį ir skatinti ELTIF investicijas į vertybiniais popieriais pakeistą turtą. Todėl reikėtų aiškiau nurodyti, kad tais atvejais, kai atitinkamą turtą sudaro ilgalaikės pozicijos, prie reikalavimus atitinkančio investicinio turto taip pat turėtų būti priskiriamas paprastas, skaidrus ir standartizuotas pakeitimas vertybiniais popieriais, kaip nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/2402 18 straipsnyje. Tas ilgalaikes pozicijas sudaro būsto paskolų, užtikrintų viena ar daugiau gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto hipotekų (būsto hipoteka užtikrinti vertybiniai popieriai), komercinių paskolų, užtikrintų viena ar daugiau komercinės paskirties nekilnojamojo turto hipotekų, paskolų įmonėms, įskaitant paskolas, suteiktas mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), iš prekybos gautinų sumų arba kitų atitinkamų pozicijų, kurias iniciatorius laiko atskira turto rūšimi, pakeitimas vertybiniais popieriais, su sąlyga, kad pajamos, gautos tas iš prekybos gautinas sumas arba kitas atitinkamas pozicijas, pakeitus vertybiniais popieriais, naudojamos ilgalaikėms investicijoms finansuoti arba refinansuoti;
(11)kad investuotojai galėtų gauti daugiau naujesnės ir išsamesnės informacijos apie ELTIF rinką, būtina padidinti centrinio viešo registro, nurodyto Reglamento (ES) 2015/760 3 straipsnio 3 dalies antroje pastraipoje (toliau – ELTIF registras), duomenų išsamumą ir savalaikiškumą. Todėl ELTIF registre turėtų būti saugoma daugiau informacijos negu dabar, įskaitant šią informaciją (jei ji turima): ELTIF juridinio asmens identifikatorius (LEI) ir nacionalinio kodo identifikatorius, ELTIF valdytojo vardas, pavardė (pavadinimas), adresas ir LEI, ELTIF tarptautiniai vertybinių popierių identifikavimo numeriai (ISIN) pagal kiekvieną atskirą akcijų arba investicinių vienetų klasę, ELTIF kompetentinga institucija ir to ELTIF buveinės valstybė narė, valstybės narės, kuriose platinami ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos, tai, ar ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos gali būti platinami neprofesionaliesiems investuotojams, ar jų investiciniai vienetai ar akcijos gali būti platinami tik profesionaliems investuotojams, ELTIF veiklos leidimo išdavimo data ir ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimo pradžios data. Be to, kad ELTIF investuotojai galėtų analizuoti ir palyginti esamus ELTIF, į ELTIF registrą turėtų būti įtrauktos naujausios nuorodos į ELTIF dokumentus, įskaitant atitinkamo ELTIF taisykles ar steigimo dokumentus, metines ataskaitas, prospektą ir pagrindinės informacijos dokumentą, parengtą pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1286/2014 (jeigu toks dokumentas yra). Siekiant užtikrinti, kad ELTIF registro duomenys būtų nauji, tikslinga reikalauti, kad kompetentingos institucijos kas mėnesį informuotų ESMA apie visus informacijos apie ELTIF, įskaitant informaciją apie veiklos leidimų išdavimą ir panaikinimą, pasikeitimus;
(12)tam tikros ELTIF investicijos gali būti vykdomos dalyvaujant tarpiniams subjektams, įskaitant specialiosios paskirties įmones, pakeitimo vertybiniais popieriais ar telkimo įmones arba kontroliuojančiąsias bendroves. Šiuo metu pagal Reglamentą (ES) 2015/760 reikalaujama, kad investicijos į portfelio reikalavimus atitinkančios įmonės nuosavą kapitalą arba kvazinuosavo kapitalo priemones būtų vykdomos tik tuo atveju, jeigu tos įmonės yra patronuojamosios įmonės ir yra turimas kontrolinis jų akcijų paketas, o tai labai apriboja galimą reikalavimus atitinkančio turto bazę. Todėl ELTIF turėtų turėti galimybę vykdyti smulkias bendrąsias investicijas į investavimo objektus. Ši galimybė turėtų įgalinti ELTIF savo investavimo strategijas įgyvendinti dar lanksčiau, pritraukti daugiau investicinių projektų rėmėjų ir padidinti galimo reikalavimus atitinkančio tikslinio turto įvairovę – visa tai yra labai svarbu netiesioginio investavimo strategijų įgyvendinimui;
(13)dėl susirūpinimo, kad fondų fondo strategijos gali paskatinti investicijas, kurios nepateks į reikalavimus atitinkančio investicinio turto aprėptį, Reglamente (ES) 2015/760 šiuo metu yra nustatyti investavimo į kitus fondus apribojimai, galiojantys visą ELTIF gyvavimo trukmę. Tačiau fondų fondo strategijos yra įprastas ir labai veiksmingas būdas greitai įgyti nelikvidaus turto pozicijų, ypač susijusių su realiuoju turtu ir visiškai apmokėtomis kapitalo struktūromis. Todėl ELTIF būtina suteikti galimybę investuoti į kitus fondus, nes tai leistų ELTIF greičiau panaudoti savo kapitalą. Sukūrus palankesnes sąlygas ELTIF vykdyti fondų fondo investicijas, perteklinius grynuosius pinigus taip pat būtų galima reinvestuoti į fondus, nes skirtingos, skirtingos trukmės investicijos gali sumažinti ELTIF portfelyje esančių neinvestuotų grynųjų pinigų dalį. Todėl būtina išplėsti ELTIF valdytojų fondų fondo atitiktį reikalavimams ir nustatyti, kad ELTIF valdytojai gali investuoti ne tik į Europos rizikos kapitalo fondus (EuVECA) arba Europos socialinio verslumo fondus (EuSEF). Todėl kolektyvinio investavimo subjektų, į kuriuos ELTIF gali investuoti, aprėptis turėtų būti išplėsta įtraukiant kolektyvinio investavimo į perleidžiamus vertybinius popierius subjektus (KIPVPS) ir ES alternatyvaus investavimo fondus (ES AIF), kuriuos valdo ES AIF valdytojai. Vis dėlto, siekiant užtikrinti veiksmingą investuotojų apsaugą, taip pat būtina nustatyti, kad tais atvejais, kai ELTIF investuoja į kitus ELTIF, Europos rizikos kapitalo fondus (EuVECA), Europos socialinio verslumo fondus (EuSEF), KIPVPS ir ES AIF, kuriuos valdo ES AIFV, tie kolektyvinio investavimo subjektai taip pat turėtų vykdyti reikalavimus atitinkančias investicijas ir patys į bet kurį kitą kolektyvinio investavimo subjektą gali investuoti ne daugiau kaip 10 % savo kapitalo;
(14)siekiant geriau išnaudoti ELTIF valdytojų patirtį ir atsižvelgiant į diversifikavimo naudą, tam tikrais atvejais ELTIF gali būti naudinga visą arba beveik visą savo turtą investuoti į diversifikuotą finansuojamojo ELTIF portfelį. Todėl ELTIF turėtų būti leidžiama sutelkti savo turtą ir, pasinaudojant finansuojančiojo ir finansuojamojo fondų struktūromis, investuoti į finansuojamuosius ELTIF;
(15)dabartinėje Reglamento (ES) 2015/760 redakcijoje nustatyti diversifikavimo reikalavimai buvo nustatyti siekiant užtikrinti, kad ELTIF būtų pajėgūs atremti nepalankias rinkos aplinkybes. Tačiau tokios diversifikavimo ribos reiškia, kad ELTIF turi įvykdyti vidutiniškai dešimt atskirų investicijų. Kalbant apie investicijas į didelio masto projektus ar infrastruktūrą, vienam ELTIF gali būti sunku įvykdyti reikalavimą dėl dešimties investicijų, o sandorių sąnaudų ir kapitalo paskirstymo požiūriu tai gali būti brangu. Siekiant sumažinti ELTIF ir galiausiai jų investuotojų sandorių ir administracines išlaidas, ELTIF reikėtų suteikti galimybę vykdyti labiau koncentruotas investavimo strategijas, taigi turėti mažiau reikalavimus atitinkančio turto pozicijų. Todėl ELTIF pozicijų, susijusių su viena portfelio reikalavimus atitinkančia įmone, vienu realiojo turto objektu, kolektyvinio investavimo subjektais, tam tikru kitu reikalavimus atitinkančiu investiciniu turtu, sutartimis ir finansinėms priemonėmis, diversifikavimo reikalavimus reikėtų pakoreguoti. Šis papildomas ELTIF portfelio sudėties lankstumas ir diversifikavimo reikalavimų sumažinimas neturėtų reikšmingai paveikti ELTIF pajėgumo atremti rinkos nepastovumą, nes ELTIF paprastai investuoja į turtą, kurio rinkos kainų informacija dažnai nėra lengvai prieinama, kuris gali būti labai nelikvidus ir kuriam dažnai yra būdingas ilgas terminas arba laikotarpis;
(16)kitaip nei neprofesionalieji investuotojai, profesionalūs investuotojai tam tikromis aplinkybėmis gali investuoti ilgesniam laikui, siekti įvairių finansinės grąžos tikslų, turi daugiau patirties, nepalankiomis rinkos sąlygomis gali prisiimti didesnę riziką ir yra pajėgesni padengti nuostolius. Taigi tokiam specialistui reikia mažiau investuotojų apsaugos priemonių negu neprofesionaliesiems investuotojams. Todėl ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams, diversifikavimo reikalavimus tikslinga panaikinti;
(17)Reglamento (ES) 2015/760 28 ir 30 straipsniuose šiuo metu reikalaujama, kad ELTIF valdytojai arba platintojai atliktų tinkamumo vertinimą. Šis reikalavimas jau nustatytas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2014/65/ES 25 straipsnyje. Dėl šio reikalavimo dubliavimo sukuriama papildoma administracinė našta, dėl kurios neprofesionalieji investuotojai patiria didesnes išlaidas, o ELTIF valdytojai labai nenori siūlyti naujų ELTIF investicinių vienetų ar akcijų neprofesionaliesiems investuotojams. Todėl iš Reglamento (ES) 2015/760 minėta dubliuojamą reikalavimą būtina išbraukti;
(18)Reglamento (ES) 2015/760 30 straipsnyje taip pat reikalaujama, kad ELTIF valdytojai arba platintojai, platindami ELTIF investicinius vienetus ar akcijas neprofesionaliesiems investuotojams, teiktų tinkamas konsultacijas dėl investicijų. Reglamente (ES) 2015/760 nėra patikslinta, kas sudaro tinkamas konsultacijas dėl investicijų, nepateikta nuoroda į Direktyvą 2014/65/ES, kurioje apibrėžta, ką reiškia konsultacijos dėl investicijų, todėl ELTIF valdytojams ir platintojams trūko teisinio tikrumo ir kildavo painiavos. Taip pat reikėtų pažymėti, kad, nustačius pareigą teikti konsultacijas dėl investicijų, išorės platintojams, platinantiems ELTIF investicinius vienetus ar akcijas neprofesionaliesiems investuotojams, pagal Direktyvą 2014/65/ES būtų reikalingas veiklos leidimas. Dėl to iškiltų nepagrįstų kliūčių platinti ELTIF investicinius vienetus ar akcijas tokiems investuotojams. ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimui ir pardavimui neturėtų būti taikomi griežtesni reikalavimai negu kitų sudėtingų finansinių produktų platinimui ar pardavimui, įskaitant Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2017/2402 nustatytus pakeitimo vertybiniais popieriais reikalavimus ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2014/59 nustatytus subordinuotų tinkamų įsipareigojimų reikalavimus. Įpareigojimo atlikti tinkamumo vertinimą pakanka, kad neprofesionaliesiems investuotojams būtų suteikta būtina apsauga, ir toks įpareigojimas atitinka esamus įpareigojimus, nustatytus Reglamente (ES) 2017/2402 ir Direktyvoje 2014/59. Todėl reikalauti, kad ELTIF investicinių vienetų ir akcijų platintojai ir valdytojai teiktų neprofesionaliesiems investuotojams tokias konsultacijas dėl investicijų, nebūtina;
(19)Reglamento (ES) 2015/760 30 straipsnio 3 dalyje šiuo metu reikalaujama, kad galimų neprofesionaliųjų investuotojų, kurių finansinių priemonių portfelis neviršija 500 000 EUR, pradinė mažiausia į vieno ar daugiau ELTIF investicinius vienetus ar akacijas investuojama suma būtų 10 000 EUR, taip pat reikalaujama, kad tokių investuotojų į ELTIF investicinius vienetus ar akcijas investuojama suma neviršytų 10 % jų finansinių priemonių portfelio. Kai taikoma ir 10 000 EUR mažiausios pradinės investuojamos sumos riba ir 10 % bendroji investicijos riba, neprofesionaliajam investuotojui kyla didelių kliūčių investuoti į ELTIF, o tai prieštarauja ELTIF tikslui sukurti mažmeninį alternatyvaus investavimo fondų produktą. Todėl reikalavimą dėl 10 000 EUR pradinės mažiausios investuojamos sumos ir 10 % bendrosios investicijos ribos reikia panaikinti;
(20)Reglamento (ES) 2015/760 10 straipsnio e punkte šiuo metu reikalaujama, kad reikalavimus atitinkančio investicinio turto, kai tą turtą sudaro realiojo turto objektai, vertė būtų ne mažesnė kaip 10 000 000 EUR. Tačiau realiojo turto portfelius dažnai sudaro keletas realiojo turto objektų, kurių vertė yra mažesnė nei 10 000 000 EUR. Todėl realiojo turto objekto vertė turėtų būti sumažinta iki 1 000 000 EUR. Ši suma nustatyta pagal apskaičiuotąją realiojo turto objektų, kurie paprastai gali būti įtraukiami į didelį realiojo turto portfelį, vertę, tad tai gali padėti diversifikuoti investicijų portfelį;
(21)Reglamento (ES) 2015/760 11 straipsnio 1 dalies b punkto ii papunktyje šiuo metu reikalaujama, kad portfelio reikalavimus atitinkančios įmonės, kurioms leidžiama prekiauti reguliuojamoje rinkoje arba daugiašalėje prekybos sistemoje, rinkos kapitalizacija neviršytų 500 000 000 EUR. Tačiau daugelio į biržos sąrašus įtrauktų bendrovių, kurių rinkos kapitalizacija yra maža, likvidumas yra ribotas, todėl ELTIF valdytojai negali per pagrįstą laiką sukurti pakankamos tokių biržinių bendrovių pozicijos, o tai mažina galimų investavimo objektų įvairovę. Siekiant užtikrinti geresnį ELTIF likvidumo profilį, reikalavimus atitinkančių biržinių įmonių, į kurias ELTIF gali investuoti, maksimali rinkos kapitalizacija turėtų būti padidinta nuo 500 000 000 EUR iki 1 000 000 000 EUR. Kad tokių investicijų atitiktis reikalavimams dėl galimų valiutos kurso svyravimų ar kitų veiksnių nepasikeistų, rinkos kapitalizacijos riba turėtų būti nustatoma tik pradinės investicijos metu;
(22)ELTIF valdytojai, turintys portfeliui priklausančios įmonės kapitalo dalį, gali pirmenybę teikti savo interesams, ne ELTIF investuotojų interesams. Kad toks interesų konfliktas nekiltų ir būtų užtikrintas patikimas įmonių valdymas, dabartinėje Reglamento (ES) 2015/760 redakcijoje reikalaujama, kad ELTIF investuotų tik į su ELTIF valdytoju nesusijusį turtą, nebent ELTIF investuoja į kitiems ELTIF valdytojo valdomiems kolektyvinio investavimo subjektams priklausančius investicinius vienetus ar akcijas. Tačiau pagal susiformavusią rinkos praktiką vienas ar keli turto valdytojo investiciniai subjektai dažnai investuoja bendrai su kitu fondu, kurio tikslas ir strategija yra panašūs į ELTIF. Tokios AIF valdytojo ir kitų tai pačiai grupei priklausančių susijusių subjektų bendrosios investicijos leidžia pritraukti didesnes kapitalo sumas, kurias galima investuoti į didelio masto projektus. Dėl to paprastai turto valdytojai kartu su ELTIF investuoja į tikslinį subjektą, o savo investicijoms pasirenka bendrojo investavimo priemones. Pagal turto valdymo įgaliojimus portfelio valdytojai ir turto valdytojų aukštesnio rango darbuotojai dažniausiai privalo arba turėtų bendrai investuoti į tą fondą, kurį valdo. Todėl tikslinga nurodyti, kad nuostatos dėl interesų konfliktų neturėtų trukdyti ELTIF valdytojui arba tai grupei priklausančiai įmonei bendrai investuoti į tą ELTIF ir kartu su tuo ELTIF investuoti į tą patį turtą. Siekiant užtikrinti, kad tokių bendrųjų investicijų atveju būtų taikomos veiksmingos investuotojų apsaugos priemonės, ELTIF valdytojai turėtų įdiegti organizacines ir administracines priemones, kuriomis galėtų nustatyti interesų konfliktus, vykdyti jų prevenciją, juos valdyti ir stebėti, taip pat užtikrinti, kad tokie interesų konfliktai būtų tinkamai atskleidžiami;
(23)kad tokių interesų konfliktų nekiltų, būtų išvengta sandorių, kurie vyksta ne komercinėmis sąlygomis, ir siekiant užtikrinti patikimą įmonių valdymą, dabartinėje Reglamento (ES) 2015/760 redakcijoje ELTIF valdytojo ir tai pačiai grupei kaip ELTIF valdytojas priklausančių įmonių darbuotojams neleidžiama investuoti į tą ELTIF arba kartu su ELTIF investuoti į tą patį turtą. Tačiau pagal susiformavusią rinkos praktiką ELTIF valdytojo ir kitų susijusių subjektų, priklausančių tai pačiai grupei, darbuotojai, kurie investuoja kartu su ELTIF valdytoju, įskaitant portfelio valdytojus ir aukštesnio rango darbuotojus, atsakingus už pagrindinius ELTIF valdytojo finansinius ir veiklos sprendimus, dėl turto valdymo įgaliojimų pobūdžio dažnai privalo investuoti (arba yra tikimasi, kad jie investuos) į tą patį fondą ar tą patį turtą, taip siekiant labiau suderinti darbuotojų ir investuotojų finansines paskatas. Todėl tikslinga nurodyti, kad nuostatos dėl interesų konfliktų neturėtų trukdyti ELTIF valdytojo arba tai grupei priklausančių įmonių darbuotojams bendrai savarankiškai investuoti į tą ELTIF ir bendrai su tuo ELTIF investuoti į tą patį turtą. Siekiant užtikrinti, kad darbuotojų bendrosios investicijos atveju būtų taikomos veiksmingos investuotojų apsaugos priemonės, ELTIF valdytojai turėtų įdiegti organizacines ir administracines priemones, pagal kurias nustatytų interesų konfliktus, vykdytų jų prevenciją, juos valdytų ir stebėtų, taip pat turėtų užtikrinti, kad tokie interesų konfliktai būtų tinkamai atskleidžiami;
(24)Reglamento (ES) 2015/760 13 straipsnio 1 dalyje šiuo metu reikalaujama, kad ELTIF bent 70 % savo kapitalo investuotų į reikalavimus atitinkantį investicinį turtą. Reikalavimas dėl tokios didelės reikalavimus atitinkančio investicinio turto dalies ELTIF portfeliuose iš pradžių buvo nustatytas atsižvelgiant į tai, kad ELTIF daugiausia dėmesio skiria ilgalaikėms investicijoms, ir į tokių investicijų indėlį finansuojant tvarų Sąjungos ekonomikos augimą. Turint galvoje tam tikro į ELTIF portfelį įtraukto reikalavimus atitinkančio investicinio turto nelikvidumą ir išskirtinumą, ELTIF valdytojams gali būti sunku ir brangu valdyti ELTIF likvidumą, patenkinti išpirkimo prašymus, sudaryti skolinimosi susitarimus ir vykdyti kitus ELTIF investavimo strategijų elementus, susijusius su tokio reikalavimus atitinkančio investicinio turto perleidimu, vertinimu ir įkeitimu. Sumažinus reikalavimus atitinkančio investicinio turto ribą, ELTIF valdytojai galėtų geriau valdyti ELTIF likvidumą;
(25)tam, kad ELTIF galėtų vykdyti savo kasdienę veiklą ir įgyvendinti konkrečią investavimo strategiją, dažnai naudojamasi finansiniu svertu. Nedidelės finansinio sverto sumos gali padidinti grąžą, o jeigu jos tinkamai kontroliuojamos, jos pernelyg didelės rizikos nesukelia ir dar labiau jos nepadidina. Be to, įvairūs kolektyvinio investavimo subjektai finansiniu svertu dažnai naudojasi, kad padidintų veiksmingumą arba pasiektų papildomų veiklos rezultatų. Kadangi šiuo metu grynųjų pinigų skolinimasis gali sudaryti ne daugiau kaip 30 % ELTIF kapitalo, ELTIF valdytojams gali nepavykti sėkmingai įgyvendinti tam tikrų investavimo strategijų, įskaitant tuos atvejus, kai investuojama į realųjį turtą ir kai didesnį finansinį svertą sektoriuje naudoti įprasta arba jis yra reikalingas siekiant gauti patrauklią pagal riziką pakoreguotą grąžą. Todėl ELTIF valdytojams tikslinga suteikti daugiau lankstumo ELTIF gyvavimo laikotarpiu pritraukti daugiau kapitalo. Atsižvelgiant į galimą riziką, kurią gali kelti finansinis svertas, ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinami neprofesionaliesiems investuotojams, turėtų būti leidžiama skolintis iki 50 % ELTIF kapitalo vertės. 50 % riba yra tinkama, atsižvelgiant į bendrą fondams, investuojantiems į panašaus likvidumo ir išpirkimo pobūdžio realųjį turtą, nustatytą grynųjų pinigų skolinimosi ribą. Tačiau ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinami profesionaliems investuotojams, turėtų būti leidžiama didesnė finansinio sverto riba, nes profesionalūs investuotojai gali prisiimti didesnę riziką negu neprofesionalieji investuotojai. Todėl ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams, grynųjų pinigų skolinimosi riba turėtų būti padidinta iki 100 % ELTIF kapitalo;
(26)siekiant suteikti ELTIF daugiau investavimo galimybių, ELTIF turėtų būti leidžiama skolintis ta valiuta, kuria ELTIF valdytojas tikisi įsigyti turtą. Tačiau būtina sumažinti valiutų nesutapimo riziką ir taip apriboti investicijų portfelio valiutos riziką. Todėl ELTIF turėtų taikyti tinkamas valiutos pozicijos rizikos draudimo priemones arba skolintis kita valiuta, kurios užsienio valiutos pozicijos nekelia didelės valiutos rizikos;
(27)ELTIF turėtų turėti galimybę suvaržyti savo turtą, kad galėtų įgyvendinti skolinimosi strategiją. Tačiau, siekiant išsklaidyti abejones dėl šešėlinės bankininkystės veiklos, ELTIF pasiskolinti grynieji pinigai neturėtų būti naudojami paskoloms portfelio reikalavimus atitinkančioms įmonėms teikti. Siekiant padidinti ELTIF lankstumą vykdyti savo skolinimosi strategiją, tais atvejais, kai skolinimasis visiškai padengiamas investuotojų kapitalo įsipareigojimais, skolinimosi susitarimai neturėtų būti laikomi skolinimusi;
(28)kadangi didžiausios ELTIF grynųjų pinigų skolinimosi ribos buvo padidintos ir tam tikri grynųjų pinigų skolinimosi užsienio valiutomis apribojimai buvo panaikinti, investuotojai turėtų turėti išsamesnės informacijos apie ELTIF taikomą skolinimosi strategiją ir apribojimus. Todėl tikslinga reikalauti, kad ELTIF valdytojai atitinkamo ELTIF prospekte aiškiai atskleistų skolinimosi strategiją ir skolinimosi ribas ir pateiktų informaciją apie tai, kaip finansinis svertas padės įgyvendinti ELTIF strategiją ir kaip bus mažinama valiutos ir trukmės rizika;
(29)Reglamento (ES) 2015/760 18 straipsnio 4 dalyje šiuo metu nustatyta, kad investuotojai į ELTIF gali prašyti likviduoti ELTIF, jeigu jų išpirkimo prašymai, pateikti pagal ELTIF išpirkimo politiką, nėra patenkinami per vienus metus nuo tų prašymų pateikimo datos. Atsižvelgiant į investicijų į ELTIF ilgalaikiškumą ir tai, kad ELTIF portfelį dažnai sudaro išskirtinis ir nelikvidus turtas, bet kurio investuotojo ar investuotojų grupės teisė prašyti likviduoti ELTIF gali būti neproporcinga ir pakenkti sėkmingam ELTIF investavimo strategijos įgyvendinimui ir kitų investuotojų ar investuotojų grupių interesams. Todėl investuotojų galimybę reikalauti likviduoti ELTIF, kai tas ELTIF negali patenkinti išpirkimo prašymų, tikslinga panaikinti;
(30)iš dabartinės Reglamento (ES) 2015/760 redakcijos neaišku, kokiais kriterijais remiamasi vertinant išpirkimo procentinį dydį per tam tikrą laikotarpį, neaiškios nuostatos ir dėl būtiniausios kompetentingoms institucijoms teiktinos informacijos apie išpirkimo galimybę. Atsižvelgiant į svarbų ESMA vaidmenį taikant Reglamentą (ES) 2015/760 ir jos patirtį vertybinių popierių ir vertybinių popierių rinkų srityje, tikslinga pavesti ESMA parengti techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose tie kriterijai ir informacija būtų nurodyti tiksliau;
(31)dabartinės Reglamento (ES) 2015/760 redakcijos 19 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad pagal ELTIF taisykles ar steigimo dokumentus ELTIF investicinių vienetų ar akcijų nedraudžiama įtraukti į prekybos sąrašus reguliuojamoje rinkoje ar daugiašalėje prekybos sistemoje. Nepaisant šios galimybės, ELTIF valdytojai, investuotojai ir rinkos dalyviai mažai naudojosi antriniu prekybos ELTIF akcijomis ar investiciniais vienetais mechanizmu. Siekiant paskatinti antrinę prekybą ELTIF investiciniais vienetais ar akcijomis, tikslinga leisti ELTIF valdytojams suteikti ELTIF investuotojams galimybę pasitraukti anksčiau, iki ELTIF gyvavimo trukmės pabaigos. Siekiant užtikrinti, kad toks antrinės prekybos mechanizmas būtų veiksmingas, toks ankstyvas pasitraukimas turėtų būti įmanomas tik tuo atveju, jeigu ELTIF valdytojas yra įdiegęs galimų investuotojų ir pasitraukimo prašymų derinimo politiką. Toje politikoje, be kita ko, turėtų būti nustatytas perleidimo procesas, ELTIF valdytojo ir ELTIF administratoriaus vaidmuo, likvidumo lango laikotarpis, per kurį būtų galima keistis ELTIF investiciniais vienetais ar akcijomis, vykdymo kaina, proporcingo paskirstymo sąlygos, informacijos atskleidimo reikalavimai, mokesčiai, išlaidos ir rinkliavos bei kitos su tokiu likvidumo lango mechanizmu susijusios sąlygos;
(32)dabartinės Reglamento (ES) 2015/760 redakcijos 26 straipsnyje reikalaujama, kad ELTIF valdytojai kiekvienoje valstybėje narėje, kurioje ketina platinti ELTIF investicinius vienetus ar akcijas, įdiegtų vietos priemones. Tačiau pagal 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2019/1160 reikalavimas diegti vietos priemones, kiek tai susiję su KIPVPS ir alternatyvaus investavimo fondais, kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinami neprofesionaliesiems investuotojams, panaikintas, nes dėl tokių vietos priemonių ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimas tarpvalstybiniu mastu sukelia papildomų išlaidų ir trukdžių. Taip pat reikėtų pažymėti, kad pasikeitė pageidaujamas ryšio su investuotojais metodas – vietoj fizinių fondų valdytojų ar platintojų ir investuotojų susitikimų vietos įstaigose pereita prie virtualių susitikimų naudojantis elektroninėmis priemonėmis. Todėl pagal ELTIF reglamentą šią prievolę panaikinus visiems ELTIF investuotojams, ELTIF reglamentas nuosekliai derėtų su Direktyva (ES) 2019/1160 ir šiuolaikiniais finansinių produktų platinimo metodais ir taip būtų galima padidinti ELTIF patrauklumą turto valdytojams, nes jiems nebereikėtų patirti išlaidų, susijusių su vietos priemonių administravimu. Todėl 26 straipsnį reikėtų išbraukti;
(33)dabartinės Reglamento (ES) 2015/760 redakcijos 21 straipsnio 1 dalyje reikalaujama, kad ELTIF patvirtintų papunkčiui išdėstytą turto tvarkingo pardavimo ar perleidimo grafiką, kad pasibaigus ELTIF gyvavimo trukmei, būtų išpirkti investuotojų turimi investiciniai vienetai ar akcijos. Pagal šią nuostatą taip pat reikalaujama, kad ELTIF apie šį papunkčiui išdėstytą grafiką informuotų kompetentingas institucijas. Dėl šių reikalavimų ELTIF valdytojams užkraunama didelė administracinė ir reikalavimų laikymosi našta, tačiau investuotojų apsauga atitinkamai nepadidėja. Siekiant palengvinti šią naštą nemažinant investuotojų apsaugos, iš ELTIF turėtų būti reikalaujama informuoti ELTIF kompetentingą instituciją apie tvarkingą jų turto pardavimą ar perleidimą siekiant išpirkti investuotojų investicinius vienetus ar akcijas pasibaigus ELTIF gyvavimo trukmei ir pateikti ELTIF kompetentingai institucijai papunkčiui išdėstytą grafiką tik tuo atveju, jeigu ELTIF kompetentinga institucija to specialiai paprašo;
(34)tam, kad apdairūs investuotojai galėtų įvertinti ELTIF kaip galimą investicijos objektą, labai svarbu tinkamai atskleisti informaciją apie mokesčius ir rinkliavas. Tokią informaciją svarbu atskleisti ir tada, kai ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos platinami neprofesionaliesiems investuotojams naudojant finansuojamąsias ir finansuojančiąsias struktūras. Todėl tikslinga iš ELTIF valdytojo reikalauti į finansuojančiojo ELTIF metinę ataskaitą įtraukti informaciją apie bendruosius finansuojančiojo ELTIF ir finansuojamojo ELTIF mokesčius;
(35)Reglamente (ES) 2015/760 reikalaujama, kad ELTIF valdytojai ELTIF prospekte pateiktų informaciją apie mokesčius, susijusius su investavimu į tą ELTIF. Tačiau Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 1286/2014 taip pat nustatyti mokesčių atskleidimo reikalavimai. Siekiant padidinti mokesčių struktūros skaidrumą, Reglamente (ES) 2015/760 nustatytas reikalavimas turėtų būti suderintas su Reglamente (ES) Nr. 1286/2014 nustatytu reikalavimu;
(36)pagal susiformavusią rinkos praktiką portfelio valdytojas arba ELTIF valdytojo aukštesnio rango darbuotojai privalo investuoti (arba yra tikimasi, kad jie investuos) į to ELTIF valdytojo valdomus ELTIF. Laikoma, kad tokie asmenys turi daug finansinių žinių ir yra gerai informuoti apie atitinkamą ELTIF. Tokiomis aplinkybėmis reikalavimas dėl investicijų į ELTIF tinkamumo vertinimo šių asmenų atžvilgiu yra perteklinis. Todėl reikalauti, kad ELTIF valdytojai arba investicinių vienetų ar akcijų platintojai atliktų tokių asmenų tinkamumo vertinimą, nėra tikslinga;
(37)finansuojančiojo ELTIF prospekte gali būti pateikta investuotojams labai svarbios informacijos, leidžiančios investuotojams tiksliau įvertinti galimą investicijos riziką ir naudą. Todėl tikslinga reikalauti, kad finansuojamojo ir finansuojančiojo fondų struktūros atveju finansuojančiojo ELTIF prospekte būtų atskleidžiama informacija apie finansuojamojo ir finansuojančiojo fondų struktūrą, finansuojantįjį ELTIF ir finansuojamąjį ELTIF, visas finansuojančiojo ELTIF atlyginamas arba kompensuojamas išlaidas ir aprašyti investicijos į finansuojamąjį ELTIF mokestines pasekmes finansuojančiajam ELTIF;
(38)Reglamento (ES) 2015/760 30 straipsnio 7 dalyje šiuo metu nustatyta, kad investuotojams sudaromos vienodos sąlygos ir atskiriems investuotojams ar investuotojų grupėms nesuteikiama jokių privilegijų ar konkrečių ekonominių pranašumų. Tačiau ELTIF gali turėti kelių klasių akcijų ar investicinių vienetų, kuriems taikomos šiek tiek arba iš esmės skirtingos sąlygos, susijusios su mokesčiais, teisine struktūra, platinimo taisyklėmis ir kitais reikalavimais. Siekiant atsižvelgti į šiuos skirtumus, turėtų būti nurodyta, kad tie reikalavimai turėtų būti taikomi tik tam tikriems investuotojams arba investuotojų grupėms, kurie investuoja į tą pačią ELTIF investicinių vienetų ar akcijų klasę ar klases;
(39)todėl Reglamentas (ES) 2015/760 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas;
(40)siekiant suteikti ELTIF valdytojams pakankamai laiko prisitaikyti prie naujų reikalavimų, įskaitant reikalavimus, susijusius su ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimu investuotojams, šis reglamentas turėtų būti pradėtas taikyti praėjus šešiems mėnesiams nuo jo įsigaliojimo,
PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:
1 straipsnis
Reglamentas (ES) 2015/760 iš dalies keičiamas taip:
(1)1 straipsnio 2 dalis pakeičiama taip:
„2.
Šio reglamento tikslas – vadovaujantis Sąjungos pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo tikslu, sukurti palankesnes sąlygas pritraukti kapitalo ir nukreipti jį į ilgalaikes investicijas į realiąją ekonomiką.“;
(2)2 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
(a)6 punktas pakeičiamas taip:
„6)
realusis turtas – turtas, kuris dėl savo pobūdžio ir savybių turi vertės;“;
(b)įterpiamas šis 14a punktas:
„14a)
paprastas, skaidrus ir standartizuotas pakeitimas vertybiniais popieriais – pakeitimas vertybiniais popieriais, atitinkantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/2402*1 18 straipsnyje nustatytas sąlygas;
____________________________________
*12017 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2402, kuriuo nustatoma bendroji pakeitimo vertybiniais popieriais sistema ir sukuriama specialioji paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais sistema, ir iš dalies keičiamos direktyvos 2009/65/EB, 2009/138/EB ir 2011/61/ES bei reglamentai (EB) Nr. 1060/2009 ir (ES) Nr. 648/2012 (OL L 347, 2017 12 28, p. 35).“;
(c)įterpiamas šis 14b punktas:
„6)
grupė – grupė, kaip apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2013/34/ES*2 2 straipsnio 11 dalyje;
____________________________________
*22013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos Direktyva 2013/34/ES dėl tam tikrų rūšių įmonių metinių finansinių ataskaitų, konsoliduotųjų finansinių ataskaitų ir susijusių pranešimų (OL L 182, 2013 6 29, p. 19).“;
(d)pridedami šie 20 ir 21 punktai:
„20)
finansuojantysis ELTIF – ELTIF arba jo investicinis padalinys, kuriam leista bent 85 % savo turto investuoti į kito ELTIF arba jo investicinio padalinio investicinius vienetus;
21)
finansuojamasis ELTIFF – ELTIF arba jo investicinis padalinys, į kurį kitas ELTIF, investuojantis į kito ELTIF arba jo investicinio padalinio investicinius vienetus, investuoja bent 85 % savo turto.“;
(3)3 straipsnio 3 dalis pakeičiama taip:
„3.
ELTIF kompetentingos institucijos kas mėnesį informuoja ESMA apie veiklos leidimus, išduotus ar panaikintus pagal šį reglamentą, ir apie visus antroje pastraipoje nurodytame centriniame viešame registre saugomos informacijos apie ELTIF pokyčius.
ESMA tvarko atnaujinamą centrinį viešą registrą, kuriame apie kiekvieną pagal šį reglamentą veiklos leidimą gavusį ELTIF saugoma ši informacija:
(a)ELTIF juridinio asmens identifikatorius (LEI) ir nacionalinio kodo identifikatorius, jei žinoma;
(b)ELTIF valdytojo vardas ir pavardė (pavadinimas), to valdytojo adresas ir LEI;
(c)ELTIF ISIN kodai ir kiekviena atskira akcijų arba investicinių vienetų klasė, jei žinoma;
(d)finansuojamojo fondo LEI, jei žinoma;
(e)finansuojančiųjų fondų LEI, jei žinoma;
(f)ELTIF kompetentinga institucija ir to ELTIF buveinės valstybė narė;
(g)valstybės narės, kuriose platinami ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos;
(h)ar ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos gali būti platinami neprofesionaliesiems investuotojams, ar juos galima platinti tik profesionaliems investuotojams;
(i)ELTIF veiklos leidimo išdavimo data;
(j)ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimo pradžios data;
(k)naujausios nuorodos į ELTIF dokumentus, įskaitant ELTIF taisykles ar steigimo dokumentus, metines ataskaitas, prospektą ir pagrindinės informacijos dokumentą, jei yra;
(l)data, kada ESMA atnaujino informaciją apie ELTIF paskutinį kartą.
Viešas centrinis registras yra prieinamas elektronine forma.“;
(4)5 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
(a)1 dalies antra pastraipa pakeičiama taip:
„Prašyme išduoti ELTIF veiklos leidimą pateikiama:
(a)fondo taisyklės ar steigimo dokumentai;
(b)siūlomo ELTIF valdytojo vardas ir pavardė (pavadinimas);
(c)depozitoriumo pavadinimas, o ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimo neprofesionaliesiems investuotojams atveju, kompetentingai institucijai paprašius, – rašytinis susitarimas su depozitoriumu;
(d)jeigu ELTIF investicinius vienetus arba akcijas ketinama platinti neprofesionaliesiems investuotojams, investuotojams skelbtinos informacijos aprašas, įskaitant neprofesionaliųjų investuotojų skundų nagrinėjimo tvarkos aprašą;
(e)kai taikoma, ši informacija apie ELTIF finansuojamojo ir finansuojančiojo fondų struktūrą:
i)pareiškimas, kad finansuojantysis ELTIF yra finansuojamojo ELTIF finansuojantysis fondas;
ii)finansuojamojo ELTIF taisyklės ar steigimo dokumentai ir 29 straipsnio 6 dalyje paminėtose vidaus veiklos taisyklėse nurodytas finansuojančiojo ir finansuojamojo ELTIF susitarimas;
iii)jei finansuojamasis ELTIF ir finansuojantysis ELTIF turi skirtingus depozitoriumus – 29 straipsnio 7 dalyje nurodytas keitimosi informacija susitarimas;
iv)jei finansuojantysis ELTIF yra įsteigtas kitoje valstybėje narėje, ne finansuojamojo ELTIF buveinės valstybėje narėje, finansuojamojo ELTIF buveinės valstybės narės kompetentingų institucijų patvirtinimas, kad finansuojamasis ELTIF yra ELTIF, kurį teikia finansuojantysis ELTIF.“;
(b)3 dalis pakeičiama taip:
„3.
Pareiškėjams per du mėnesius nuo išsamaus prašymo pateikimo dienos pranešama, ar išduotas ELTIF veiklos leidimas. Išduodant veiklos leidimą nereikalaujama, kad ELTIF valdytų ELTIF buveinės valstybėje narėje leidimą gavęs AIFV arba kad AIFV vykdytų arba deleguotų kokią nors veiklą ELTIF buveinės valstybėje narėje.“;
(c)5 dalies b punktas pakeičiamas taip:
„b)
jeigu ELTIF investicinius vienetus arba akcijas ketinama platinti neprofesionaliesiems investuotojams, investuotojams skelbtinos informacijos aprašas, įskaitant neprofesionaliųjų investuotojų skundų nagrinėjimo tvarkos aprašą.“;
(5)10 straipsnis pakeičiamas taip:
„10 straipsnis
Reikalavimus atitinkantis investicinis turtas
1.ELTIF gali investuoti į 9 straipsnio 1 dalies a punkte nurodytą turtą tik tuo atveju, jei jis priklauso vienai iš šių kategorijų:
(a)nuosavo kapitalo ar kvazinuosavo kapitalo priemonės, kurias:
i)išleidžia portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė, nurodyta 11 straipsnio 1 dalyje, ir kurias ELTIF įsigyja iš portfelio reikalavimus atitinkančios įmonės ar trečiosios šalies antrinėje rinkoje;
ii)išleidžia portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė, nurodyta 11 straipsnio 1 dalyje, mainais už nuosavo kapitalo ar kvazinuosavo kapitalo priemonę, kurią ELTIF įsigijo anksčiau iš portfelio reikalavimus atitinkančios įmonės arba trečiosios šalies antrinėje rinkoje;
iii)išleidžia įmonė, valdanti portfelio reikalavimus atitinkančios įmonės, nurodytos 11 straipsnio 1 dalyje, kontrolinį paketą, ir kurias ELTIF įsigyja mainais už nuosavo kapitalo ar kvazinuosavo kapitalo priemonę, įsigytą pagal šios dalies i ar ii punktus;
(b)portfelio reikalavimus atitinkančios įmonės, nurodytos 11 straipsnio 1 dalyje, išleistos skolos priemonės;
(c)paskolos, kurias ELTIF suteikia portfelio reikalavimus atitinkančiai įmonei, nurodytai 11 straipsnio 1 dalyje, ir kurių terminas nėra ilgesnis už ELTIF gyvavimo trukmę;
(d)vieno ar kelių kitų ELTIF, EuVECA, EuSEF, KIPVPS ir ES AIF, kuriuos valdo ES AIFV, investiciniai vienetai ar akcijos, jeigu tie ELTIF, EuVECA, EuSEFs ir ES AIF investuoja į reikalavimus atitinkančias investicines priemones, kaip nurodyta 9 straipsnio 1 ir 2 dalyse, ir patys yra investavę ne daugiau kaip 10 % savo turto į bet kurį kitą kolektyvinio investavimo subjektą;
(e)atskiri realiojo turto objektai, kurių vertė sudaro mažiausiai 1 000 000 EUR ar lygiavertę sumą kita valiuta, kuria buvo patirtos išlaidos tuo metu, kai jos patirtos;
(f)paprastas, skaidrus ir standartizuotas pakeitimas vertybiniais popieriais, kai atitinkamos pozicijos atitinka vieną iš šių kategorijų:
i)turtas, nurodytas Komisijos deleguotojo reglamento 2019/1851*3 1 straipsnio a punkto i, ii arba iv papunkčiuose;
ii)turtas, nurodytas Deleguotojo reglamento 2019/1851 1 straipsnio a punkto vii ir viii papunkčiuose, su sąlyga, kad pajamos iš pakeitimo vertybiniais popieriais obligacijų naudojamos ilgalaikėms investicijoms finansuoti arba refinansuoti.
___________
*32019 m. gegužės 28 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/1851, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2402 papildomas pakeitimo vertybiniais popieriais pagrindinių pozicijų vienarūšiškumo techniniais reguliavimo standartais (OL L 285, 2019 11 6, p. 1).;
2.Jeigu pagal 1 dalies d punktą ELTIF investavo į kitų ELTIF, EuVECA, EuSEF, KIPVPS ir ES AIF, kuriuos valdo ES AIFV, akcijas ar investicinius vienetus, atitinkamo ELTIF ir kitų kolektyvinio investavimo subjektų turtas turi būti susumuotas, siekiant nustatyti, ar laikomasi 13 straipsnyje ir 16 straipsnio 1 dalyje nustatytų ribų.“;
(6)11 straipsnio 1 dalis iš dalies keičiama taip:
(a)įvadinis sakinys pakeičiamas taip:
„10 straipsnyje nurodyta portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė – tai portfelio įmonė, kuri atitinka šiuos reikalavimus:“;
(b)b punkto ii papunktis pakeičiamas taip:
„ii)
yra įtraukta į prekybos sąrašus reguliuojamoje rinkoje arba daugiašalėje prekybos sistemoje, ir pradinės investicijos metu jos rinkos kapitalizacija sudaro ne daugiau kaip 1 000 000 000 EUR;“;
(7)12 straipsnis pakeičiamas taip:
„12 straipsnis
Interesų konfliktai
1.ELTIF neinvestuoja į reikalavimus atitinkantį investicinį turtą, kuriame dalį tiesiogiai ar netiesiogiai turi ELTIF valdytojas, išskyrus atvejus, kai ta dalis yra jo valdomų ELTIF, EuSEF, KIPVPS ar ES AIF investiciniai vienetai ar akcijos.
2.ELTIF valdantis AIFV ir tai pačiai grupei kaip ELTIF valdantis AIFV priklausančios įmonės ir jų darbuotojai gali bendrai investuoti į tą ELTIF ir bendrai su ELTIF investuoti į tą patį turtą, jeigu ELTIF valdytojas yra įdiegęs organizacines ir administracines priemones, kuriomis nustatomi interesų konfliktai, vykdoma jų prevencija, jie valdomi ir stebimi, ir jeigu tokie interesų konfliktai tinkamai atskleidžiami.“;
(8)13 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
(a)1, 2 ir 3 dalys pakeičiamos taip:
„1.
ELTIF investuoja ne mažiau kaip 60 % savo kapitalo į reikalavimus atitinkantį investicinį turtą.
2.
ELTIF investuoja ne daugiau kaip:
(a)20 % savo kapitalo į priemones, kurias išleidžia bet kuri viena portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė, arba vienai tokiai įmonei suteikiamas paskolas;
(b)20 % savo kapitalo tiesiogiai ar netiesiogiai į vieną realiojo turto objektą;
(c)20 % savo kapitalo į vieno ELTIF, EuVECA, EuSEF, KIPVPS ar ES AIF, kurį valdo ES AIFV, investicinius vienetus ar akcijas;
(d)10 % savo kapitalo į 9 straipsnio 1 dalies b punkte nurodytą turtą, kurio priemones išleido vienas subjektas.
3.
ELTIF, EuVECA, EuSEF, KIPVPS ir ES AIF, kurį valdo ES AIFV, investicinių vienetų ar akcijų bendroji vertė ELTIF portfelyje neturi viršyti 40 % ELTIF kapitalo vertės.“;
(b)įterpiama ši 3a dalis:
„3a.
Paprasto skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais bendroji vertė ELTIF portfelyje neturi viršyti 20 % ELTIF kapitalo vertės.“;
(c)4 dalis pakeičiama taip:
„4.
Bendroji pozicijos rizika ELTIF sandorio šalies atžvilgiu, susijusi su nebiržinių išvestinių finansinių priemonių sandoriais, atpirkimo sandoriais ar atvirkštiniais atpirkimo sandoriais, neturi viršyti 10 % ELTIF kapitalo vertės.“;
(d)5 dalis išbraukiama;
(e)6 dalies pirmas sakinys pakeičiamas taip:
„Nukrypstant nuo 2 dalies d punkto, ELTIF gali padidinti tame punkte nurodytą 10 % ribą iki 25 %, jeigu obligacijas išleidžia valstybėje narėje registruotą buveinę turinti kredito įstaiga, kuriai pagal teisės aktus taikoma speciali valstybinė priežiūra, kurios tikslas yra apsaugoti obligacijų turėtojus.“;
f)pridedama ši 8 dalis:
„8.
2–4 dalyse nustatytos investicijų ribos netaikomos, jeigu ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams.“;
(9)15 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
(a)1 dalis pakeičiama taip:
„1.
ELTIF gali įsigyti ne daugiau kaip 30 % vieno ELTIF, EuVECA, EuSEF, KIPVPS ar ES AIF, kurį valdo ES AIFV, investicinių vienetų ar akcijų. Ši riba netaikoma, jeigu ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams.“;
(b)2 dalis papildoma šia pastraipa:
„Šios koncentracijos ribos netaikomos, jeigu ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams.“;
(10)16 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
(a)1 dalis iš dalies keičiama taip:
i)a, b ir c punktai pakeičiami taip:
„a)
jis sudaro ne daugiau kaip 50 % ELTIF kapitalo vertės, o jeigu ELTIF investiciniai vienetai ir akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams – ne daugiau kaip 100 % ELTIF kapitalo vertės;
b)
skolinamasi turint tikslą investuoti arba suteikti likvidumo, be kita ko, padengti išlaidas ir sąnaudas, išskyrus 10 straipsnio c punkte nurodytas paskolas, jeigu ELTIF turimų grynųjų pinigų ar grynųjų pinigų ekvivalentų nepakanka atitinkamai investicijai atlikti;
c)
skolinamasi ta pačia valiuta, kokia ketinama pirkti turtą, kuriam pirkti skolinamasi grynųjų pinigų, arba kita valiuta, jeigu valiutos pozicija buvo apdrausta arba galima kitaip įrodyti, kad dėl skolinimosi kita valiuta ELTIF nepatiria reikšmingos valiutos rizikos.“;
ii)e punktas pakeičiamas taip:
„e)
juo suvaržomas turtas siekiant įgyvendinti atitinkamo ELTIF skolinimosi strategiją.“;
(b)įterpiama ši 1a dalis:
„1a.
Skolinimosi susitarimai, kurie visiškai padengiami investuotojų kapitalo įsipareigojimais, pagal 1 dalį nelaikomi skolinimusi.“;
(c)2 dalis pakeičiama taip:
„2.
ELTIF valdytojas ELTIF prospekte nurodo, ar pagal ELTIF investavimo strategiją ELTIF ketina skolintis grynųjų pinigų, ir išsamiai pristato ELTIF skolinimosi strategiją ir skolinimosi ribas. ELTIF valdytojas ypač nurodo, kaip skolinimasis padės įgyvendinti ELTIF strategiją ir sumažinti skolinimosi, valiutos ir trukmės riziką.“;
(11)18 straipsnio 4 dalis išbraukiama;
(12)18 straipsnio 7 dalis pakeičiama taip:
„7.
ESMA parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodomos aplinkybės, kuriomis ELTIF gyvavimo trukmė laikoma pakankamai ilga, kad apimtų kiekvieno ELTIF turto atskiro objekto gyvavimo ciklą, kaip nurodyta 3 dalyje.
ESMA parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodoma būtiniausia informacija, kuri turi būti pateikta kompetentingoms institucijoms pagal 18 straipsnio 2 dalies b punktą, ir kriterijai, pagal kuriuos, atsižvelgiant į tikėtinus ELTIF pinigų srautus ir įsipareigojimus, vertinama 18 straipsnio 2 dalies d punkte nurodyta procentinė dalis.“;
(13)19 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
i)įterpiama ši 2a dalis:
„2a.
ELTIF taisyklėse arba steigimo dokumentuose gali būti numatyta galimybė iki ELTIF gyvavimo trukmės pabaigos visiškai ar iš dalies suderinti pasitraukiančių ELTIF investuotojų prašymus perleisti investicinius vienetus ar akcijas su galimų investuotojų prašymais dėl perleidimo, jeigu įvykdomos visos šios sąlygos:
(a)ELTIF valdytojas yra parengęs prašymų derinimo politiką, kurioje aiškiai išdėstyti visi šie dalykai:
i)perleidimo procesas, taikomas tiek pasitraukiantiems, tiek galimiems investuotojams;
ii)fondo valdytojo arba fondo administratoriaus vaidmuo vykdant perleidimą ir derinant atitinkamus prašymus;
iii)laikotarpiai, per kuriuos esami ir galimi investuotojai gali prašyti perleisti ELTIF akcijas ar investicinius vienetus;
iv)vykdymo kaina;
v)proporcingo paskirstymo sąlygos;
vi)informacijos apie perleidimo procesą atskleidimo laikas ir pobūdis;
vii)su perleidimo procesu susiję mokesčiai, išlaidos ir rinkliavos, jei jų yra;
(b)iš ELTIF pasitraukiančių ir galimų investuotojų prašymų derinimo politika ir procedūromis užtikrinama, kad investuotojams būtų taikomos sąžiningos sąlygos, o tuo atveju, jeigu tarp pasitraukiančių investuotojų ir galimų investuotojų atsiranda neatitikimas, prašymai būtų derinami proporcingai;
(c)prašymų derinimas leidžia ELTIF valdytojui stebėti ELTIF likvidumo riziką ir atitinka ELTIF ilgalaikio investavimo strategiją.“;
ii)pridedama ši 5 dalis:
„5. ESMA parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodoma, kokiomis aplinkybėmis taikoma 19 straipsnio 2a dalis, taip pat nurodoma, kokią informaciją ELTIF turi atskleisti investuotojams.
ESMA tuos techninių reguliavimo standartų projektus pateikia Komisijai iki <…>.
Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.“;
(14)21 straipsnio 1 dalis pakeičiama taip:
„1.
ELTIF informuoja savo kompetentingą instituciją apie jo turto tvarkingo pardavimo ar perleidimo grafiką, kad pasibaigus ELTIF gyvavimo trukmei būtų išpirkti investuotojų turimi investiciniai vienetai ar akcijos, likus mažiausiai vieniems metams iki ELTIF gyvavimo trukmės pabaigos dienos. ELTIF kompetentingos institucijos prašymu ELTIF pateikia kompetentingai institucijai papunkčiui išdėstytą to turto tvarkingo pardavimo ar perleidimo grafiką.“;
(15)23 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
(a)įterpiama ši 3a dalis:
„3a.
Finansuojančiojo ELTIF prospekte pateikiama ši informacija:
a)
pareiškimas, kad finansuojantysis ELTIF yra atitinkamo finansuojamojo ELTIF finansuojantysis fondas ir į to finansuojamojo ELTIF investicinius vienetus nuolat investuoja 85 % ar daugiau savo turto;
b)
investavimo tikslas ir politika, įskaitant rizikos profilį ir tai, ar finansuojančiojo ir finansuojamojo ELTIF veiklos rezultatai yra vienodi, arba kokiu mastu ir dėl kokių priežasčių jie skiriasi;
c)
trumpas finansuojamojo ELTIF, jo struktūros, investicinio tikslo ir politikos aprašas, įskaitant rizikos profilį, taip pat informacija apie tai, kaip galima gauti finansuojamojo ELTIF prospektą;
d)
finansuojančiojo ELTIF ir finansuojamojo ELTIF sudaryto susitarimo arba 29 straipsnio 6 dalyje nurodytų vidaus veiklos taisyklių santrauka;
e)
kaip investicinių vienetų turėtojai gali gauti papildomos informacijos apie finansuojamąjį ELTIF ir 29 straipsnio 6 dalyje nurodytą finansuojančiojo ELTIF ir finansuojamojo ELTIF sudarytą susitarimą;
f)
visų išlaidų, kurias finansuojantysis ELTIF patiria investuodamas į finansuojamojo ELTIF investicinius vienetus, atlyginimo ar kompensavimo aprašas, taip pat bendrų finansuojančiojo ELTIF ir finansuojamojo ELTIF mokesčių aprašas;
g)
investicijos į finansuojamąjį ELTIF mokestinių pasekmių finansuojančiajam ELTIF aprašas.“;
(b)5 dalis papildoma šia pastraipa:
„Jei ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos platinami neprofesionaliesiems investuotojams, ELTIF valdytojas į finansuojančiojo ELTIF metinę ataskaitą įtraukia pareiškimą apie bendruosius finansuojančiojo ELTIF ir finansuojamojo ELTIF mokesčius. Finansuojančiojo ELTIF metinėje ataskaitoje nurodoma, kaip galima gauti finansuojamojo ELTIF metinę ataskaitą ar ataskaitas.“
(16)25 straipsnio 2 dalis pakeičiama taip:
„2.
Prospekte atskleidžiamas bendras ELTIF išlaidų santykis.“;
(17)26 straipsnis išbraukiamas.
(18)28 straipsnis išbraukiamas.
(19)29 straipsnis papildomas šiomis 6 ir 7 dalimis:
„6.
Finansuojamojo ir finansuojančiojo fondų struktūros atveju finansuojamasis ELTIF pateikia finansuojančiajam ELTIF visus dokumentus ir informaciją, kurie yra būtini, kad finansuojantysis ELTIF įvykdytų šiame reglamente nustatytus reikalavimus. Šiuo tikslu finansuojantysis ELTIF sudaro susitarimą su finansuojamuoju ELTIF.
Šį susitarimą nemokamai gali gauti visi investicinių vienetų turėtojai, jei to paprašo. Jei finansuojamąjį ELTIF ir finansuojantįjį ELTIF valdo ta pati valdymo įmonė, susitarimas gali būti pakeičiamas vidaus veiklos taisyklėmis užtikrinant, kad būtų vykdomi šioje dalyje nustatyti reikalavimai.
7.
Jei finansuojamojo ELTIF ir finansuojančiojo ELTIF depozitoriumai skirtingi, šie depozitoriumai sudaro keitimosi informacija susitarimą, kuriuo būtų užtikrinta, kad abu depozitoriumai įvykdytų savo pareigas. Finansuojantysis ELTIF į finansuojamojo ELTIF investicinius vienetus investuoja tik įsigaliojus tokiam susitarimui.
Jei finansuojamojo ELTIF ir finansuojančiojo ELTIF depozitoriumai laikosi šioje dalyje nustatytų reikalavimų, jie laikomi nepažeidę jokių sutartyje, įstatyme ar kitame teisės akte nustatytų informacijos skleidimo apribojimo taisyklių arba su duomenų apsauga susijusių taisyklių. Dėl tokio reikalavimų laikymosi neatsiranda jokios tokio depozitoriumo arba bet kurio jo vardu veikiančio asmens atsakomybės.
Finansuojantysis ELTIF arba, kai taikoma, finansuojančiojo ELTIF valdymo įmonė yra atsakinga už tai, kad finansuojančiojo ELTIF depozitoriumui būtų perduota visa informacija apie finansuojamąjį ELTIF, kuri yra reikalinga, kad finansuojančiojo ELTIF depozitoriumas įvykdytų savo pareigas. Finansuojamojo ELTIF depozitoriumas nedelsdamas informuoja finansuojamojo ELTIF buveinės valstybės narės kompetentingas institucijas, finansuojantįjį ELTIF arba, jei taikoma, finansuojančiojo ELTIF valdymo įmonę ir depozitoriumą apie bet kokius nustatytus su finansuojamuoju ELTIF susijusius pažeidimus, kurie laikomi darančiais neigiamą poveikį finansuojančiajam ELTIF.“;
(20)30 straipsnis pakeičiamas taip:
„30 straipsnis
Specialieji ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimo ir pardavimo neprofesionaliesiems investuotojams reikalavimai
1.ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos gali būti platinami neprofesionaliesiems investuotojams tik tuo atveju, jei to investuotojo atžvilgiu atliktas tinkamumo vertinimas pagal Direktyvos 2014/65/ES 25 straipsnio 1, 2 ir 5 dalis, 6 dalies antrą ir trečią pastraipas ir 7 dalį.
2.Jeigu to ELTIF, kurio investiciniai vienetai ar akcijos siūlomi neprofesionaliesiems investuotojams ar pateikiami tokiai rinkai, gyvavimo trukmė viršija 10 metų, ELTIF valdytojas ar platintojas pateikia aiškų raštišką įspėjimą, kad ELTIF produktas gali būti netinkamas neprofesionaliesiems investuotojams, kurie negali sau leisti tokio ilgo laikotarpio nelikvidaus įsipareigojimo.
3. 1 ir 2 dalys netaikomos, jeigu neprofesionalusis investuotojas yra aukštesnio rango darbuotojas, portfelio valdytojas, direktorius, vadovas, agentas arba valdytojo ar jo asocijuotosios įmonės darbuotojas ir turi pakankamai žinių apie atitinkamą ELTIF.
4.Finansuojamojo ir finansuojančiojo fondų struktūros atveju finansuojančiojo ELTIF prospekte pateikiama visa ši informacija:
(a)pareiškimas, kad finansuojantysis ELTIF yra finansuojamojo ELTIF finansuojantysis fondas;
(b)investavimo tikslas ir politika, įskaitant rizikos profilį ir tai, ar finansuojančiojo ir finansuojamojo ELTIF veiklos rezultatai yra vienodi, arba kokiu mastu ir dėl kokių priežasčių jie skiriasi;
(c)trumpas finansuojamojo ELTIF, jo struktūros, investicinio tikslo ir politikos aprašas, įskaitant rizikos profilį, taip pat informacija apie tai, kaip galima gauti finansuojamojo ELTIF prospektą;
(d)visų išlaidų, kurias finansuojantysis ELTIF patiria investuodamas į finansuojamojo ELTIF investicinius vienetus, atlyginimo ar kompensavimo aprašas, taip pat bendrų finansuojančiojo ELTIF ir finansuojamojo ELTIF mokesčių aprašas;
(e)investicijos į finansuojamąjį ELTIF mokestinių pasekmių finansuojančiajam ELTIF aprašas.
5. Finansuojantysis ELTIF visuose rinkodaros pranešimuose nurodo, kad jis į tokio finansuojamojo ELTIF investicinius vienetus nuolat investuoja 85 % ar daugiau savo turto.
6.ELTIF, kurio investiciniai vienetai ar akcijos platinami neprofesionaliesiems investuotojams, taisyklėse ar steigimo dokumentuose dėl tam tikros klasės investicinių vienetų ar akcijų nurodoma, kad visiems investuotojams sudaromos vienodos sąlygos ir kad atitinkamos investicinių vienetų ar akcijų klasės ar klasių atžvilgiu atskiriems investuotojams ar investuotojų grupėms nesuteikiama jokių privilegijų ar konkrečių ekonominių pranašumų.
7.Dėl ELTIF, kurio investiciniai vienetai ar akcijos platinami neprofesionaliesiems investuotojams, teisinės formos neatsiranda jokios papildomos atsakomybės neprofesionaliajam investuotojui arba nereikalaujama papildomų įsipareigojimų tokio investuotojo vardu, išskyrus pirminį kapitalo įsipareigojimą.
8. Per ELTIF investicinių vienetų ar akcijų pasirašymo laikotarpį ir bent dvi savaites nuo faktinės įsipareigojimo dėl ELTIF investicinių vienetų ar akcijų arba jų pasirašymo dienos neprofesionalieji investuotojai turi turėti galimybę atšaukti pasirašymą ir susigrąžinti pinigus netaikant baudos.
9.ELTIF, kurio investiciniai vienetai ar akcijos platinami neprofesionaliesiems investuotojams, valdytojas nustato tinkamas neprofesionaliųjų investuotojų skundų nagrinėjimo procedūras ir tvarką, kurių laikantis neprofesionaliesiems investuotojams sudaroma galimybė teikti skundus valstybine ar viena iš valstybinių jų valstybės narės kalbų.“;
(21)37 straipsnio 1 dalis pakeičiama taip:
„1.
Ne vėliau kaip [įsigaliojimo data + 5 metai] Komisija pradeda šio reglamento taikymo peržiūrą. Atliekant peržiūrą, visų pirma, nagrinėjama:
(a)18 straipsnio taikymas ir to taikymo poveikis ELTIF investicinių vienetų ar akcijų išpirkimo politikai ir ELTIF gyvavimo trukmei;
(b)3–6 straipsnių nuostatų dėl ELTIF veiklos leidimų taikymas;
(c)ar reikėtų atnaujinti 3 straipsnio nuostatas dėl ELTIF centrinio viešo registro;
(d)13 straipsnio 1 dalyje nustatytų mažiausių reikalavimus atitinkančio investicinio turto ribų taikymo poveikis turto diversifikavimui;
(e)mastas, kuriuo ELTIF investiciniai vienetai ar akcijos platinami Sąjungoje, įskaitant tai, ar AIFV, nurodyti Direktyvos 2011/61/ES 3 straipsnio 2 dalyje, galėtų būti suinteresuoti platinti ELTIF investicinius vienetus ar akcijas;
(f)ar reikėtų atnaujinti reikalavimus atitinkančio turto ir investicijų sąrašą, diversifikavimo taisykles, portfelio sudėties taisykles, koncentracijos taisykles ir grynųjų pinigų skolinimosi ribas;
(g)ar reikėtų atnaujinti 12 straipsnio nuostatas dėl interesų konfliktų;
(h)ar IV skyriuje nustatyti skaidrumo reikalavimai yra tinkami;
(i)ar V skyriuje išdėstytos nuostatos dėl ELTIF investicinių vienetų ar akcijų platinimo yra tinkamos ir užtikrina veiksmingą investuotojų, įskaitant neprofesionaliuosius investuotojus, apsaugą.“
2 straipsnis
Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Jis taikomas nuo [įsigaliojimas + 6 mėnesiai].
Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.
Priimta Briuselyje
Europos Parlamento vardu
Tarybos vardu
Pirmininkas
Pirmininkas