Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0307

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Konvencijos dėl atliekų, susidarančių vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, surinkimo, šalinimo ir priėmimo susitariančiųjų šalių konferencijoje, dėl rezoliucijos, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti 12–50 keleivių, priėmimo

    COM/2021/307 final

    Briuselis, 2021 06 11

    COM(2021) 307 final

    2021/0142(NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Konvencijos dėl atliekų, susidarančių vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, surinkimo, šalinimo ir priėmimo susitariančiųjų šalių konferencijoje, dėl rezoliucijos, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti 12–50 keleivių, priėmimo


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.Pasiūlymo dalykas

    Šis pasiūlymas susijęs su sprendimu, kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi Konvencijos dėl atliekų, susidarančių vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, surinkimo, šalinimo ir priėmimo (angl. CDNI, Convention on the collection, deposit and reception of waste generated during navigation on the Rhine and other inland waterways) susitariančiųjų šalių konferencijoje, dėl rezoliucijos, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti daugiau kaip 12 keleivių, ir keleivinius laivus su kajutėmis, kuriuose yra daugiau kaip 12 miegamųjų vietų, priėmimo.

    2.Pasiūlymo aplinkybės

    2.1.CDNI

    1996 m. rugsėjo 9 d. Strasbūre pasirašytoje Konvencijoje dėl atliekų, susidarančių vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, surinkimo, šalinimo ir priėmimo nustatyta atliekų, susidarančių vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, surinkimo, šalinimo ir priėmimo teisinė sistema. Ji įsigaliojo 2009 m. lapkričio 1 d., visoms konvenciją pasirašiusioms valstybėms užbaigus ratifikavimo procesą. Prie CDNI yra prisijungusios penkios ES valstybės narės (Belgija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija ir Vokietija) ir Šveicarija.

    CDNI susitariančiųjų šalių konferencija yra už CDNI nuostatų taikymo priežiūrą atsakingas organas, turintis vidaus vandenų laivybos srities reguliavimo kompetenciją, susijusią su atliekomis, susidarančiomis vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, o jį sudaro CDNI susitariančiųjų šalių atstovai. CDNI susitariančiųjų šalių konferencija posėdžiauja kartą per metus. Ji priima CDNI rezoliucijas. Kiekviena susitariančioji šalis turi po vieną balsą, o sprendimai priimami vieningai. Pagal CDNI 14 ir 19 straipsnius šios rezoliucijos susitariančiosioms šalims yra teisiškai privalomos. ES nėra CDNI susitariančioji šalis.

    2.2.Numatomi CDNI aktai

    2021 m. birželio 22 d. įvyksiančiame posėdyje CDNI susitariančiųjų šalių konferencija turi priimti rezoliuciją, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti daugiau kaip 12, bet mažiau kaip 50 keleivių, ir keleivinius laivus su kajutėmis, kuriuose yra daugiau kaip 12, bet mažiau kaip 50 miegamųjų vietų, patenkančius į CDNI taikymo sritį 1 .

    Joje daroma nuoroda į visus vidaus vandenų laivus, galinčius vežti 12–50 keleivių, ir keleivinius laivus su kajutėmis, kuriuose yra daugiau kaip 12, bet mažiau kaip 50 miegamųjų vietų, pradėtus eksploatuoti po 2008 m. gruodžio 30 d. Šis klausimas yra susijęs su vidaus vandenų laivams taikomais aplinkosaugos ir techniniais reikalavimais.

    Pagal CDNI II priedo 9.01 straipsnio 3 dalį draudimas išleisti buitines nuotekas taikomas:

    (1)kruiziniams laivams, kuriuose yra daugiau kaip 50 miegamųjų vietų, ir

    (2)keleiviniams laivams, kuriems leidžiama vežti daugiau kaip 50 keleivių.

    Rezoliucijos projekte numatyta išplėsti šio draudimo taikymą, įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti 12–50 keleivių, ir keleivinius laivus su kajutėmis, kuriuose yra daugiau kaip 12, bet mažiau kaip 50 miegamųjų vietų. Draudimas išleisti nuotekas yra susijęs su CDNI susitariančiųjų šalių įpareigojimu šalia jų teritorijoje esančių vandens kelių įrengti buitinių nuotekų priėmimo įrenginius.

    Rezoliucijos projekto nuostatos padėtų užtikrinti didesnį derėjimą su ES teisės aktuose nustatytais techniniais reikalavimais.

    Siekiant užtikrinti aplinkos apsaugą, pagal CDNI reglamentuojami laivų eksploatavimo aspektai, susiję su nuotekų išleidimu. Vidaus vandenų laivams taikomi techniniai reikalavimai nustatyti 2016 m. rugsėjo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2016/1629, kuria nustatomi vidaus vandenų laivams taikomi techniniai reikalavimai, iš dalies keičiama Direktyva 2009/100/EB ir panaikinama Direktyva 2006/87/EB 2 . Direktyvoje (ES) 2016/1629 išdėstytos Sąjungos nuostatos dėl techninių reikalavimų, būtinų siekiant užtikrinti vidaus vandenų keliais plaukiojančių priemonių saugą, atsižvelgiant į laivo korpuso konstrukciją. Šios direktyvos II priede nurodomi vidaus vandenų laivams taikomi techniniai standartai (ES-TRIN), kuriuos nustatė Europos vidaus vandenų laivybos standartų rengimo komitetas (CESNI). Nuoroda į naujausią standartą ES-TRIN 2019/1 yra įtraukta į Direktyvos (ES) 2016/1629 II priedą.

    Pagal ES-TRIN 2019/1 standarto 19.14 straipsnį keleiviniuose laivuose pagal to straipsnio 2 dalį įrengiamos buitinių nuotekų surinkimo talpyklos arba pagal standarto ES-TRIN 2019/1 18 skyrių – atitinkami laivo nuotekų valymo įrenginiai. Šis reikalavimas taikomas visiems keleiviniams laivams, galintiems vežti daugiau kaip 12 keleivių, tačiau atsižvelgiant į šias pereinamojo laikotarpio nuostatas:

    1.laivams su kajutėmis, kuriuose yra ne daugiau kaip 50 lovų, ir į vienos dienos reisus plaukiantiems laivams, galintiems vežti ne daugiau kaip 50 keleivių: reikalavimas įrengti talpyklą arba nuotekų valymo įrenginius netaikomas laivams, kurie jau buvo eksploatuojami iki 2006 m. sausio 1 d.;

    2.laivams su kajutėmis, kuriuose yra daugiau kaip 50 lovų: reikalavimas įrengti talpyklą arba nuotekų valymo įrenginius jau taikomas;

    3.laivams, kurie buvo pradėti eksploatuoti iki 2008 m. gruodžio 30 d. ir kuriais laivyba buvo vykdoma tik kitais nei Reinas vandens keliais, pagal Direktyvos (ES) 2016/1629 29 straipsnio 1 dalį gali būti leidžiama taikyti nukrypti leidžiančias nuostatas.

    CDNI rezoliucijos projektas skirtas tik laivams, pradėtiems eksploatuoti po 2008 m. gruodžio 30 d. (vykdantiems laivybą Reinu ar kitais vandens keliais), todėl jis visiškai atitinka standartą ES-TRIN 2019/1, kuriame jau nustatytas reikalavimas šiuose laivuose įrengti buitinių nuotekų surinkimo talpyklas arba atitinkamus laivo nuotekų valymo įrenginius.

    CDNI nuostatose atsižvelgiama į būtinybę užtikrinti aplinkos apsaugą (nustatytas draudimas išleisti buitines nuotekas vandens keliuose), o standarte ES-TRIN nustatyti su laivo konstrukcija ir tinkama nuotekų surinkimo įranga susiję techniniai reikalavimai.

    Ir CDNI, ir standarte ES-TRIN nustatytos šių nuostatų taikymo pradžios datos. Kadangi šios nuostatos vienos kitas papildo, būtina užtikrinti, kad šios datos būtų suderintos ir taip būtų išvengta taisyklių, taikomų Reinu plaukiojantiems vidaus vandenų laivams, nenuoseklumo.

    CDNI rezoliucijos projektas yra suderintas su Direktyvoje 2016/1629 nustatytais reikalavimais, todėl būtų užtikrintas didesnis derėjimas su ES teisės aktuose nustatytais reikalavimais.

    Be to, pagal CDNI rezoliucijos projekto 9.01 straipsnio 4 dalį laivams, kuriems pagal Direktyvą (ES) 2016/1629 netaikomas reikalavimas įrengti buitinių nuotekų surinkimo talpyklas arba atitinkamus laivo nuotekų valymo įrenginius, nebūtų taikomas atitinkamas draudimas išleisti nuotekas pagal CDNI rezoliuciją.

    3.Pozicija, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu

    Siūloma Sąjungos pozicija – pritarti rezoliucijos, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti 12–50 keleivių, priėmimui.

    Ji neprieštarauja šios srities ES teisės aktams. Be to, toje rezoliucijoje deramai atsižvelgta į aplinkos apsaugos iniciatyvas ir tikslus.

    Siekiant užtikrinti aplinkos apsaugą, pagal CDNI reglamentuojami laivų eksploatavimo aspektai, susiję su nuotekų išleidimu. Direktyvoje (ES) 2016/1629 išdėstytos Sąjungos nuostatos dėl techninių reikalavimų, būtinų siekiant užtikrinti vidaus vandenų keliais plaukiojančių priemonių saugą, atsižvelgiant į laivo korpuso konstrukciją, taip pat aptariami klausimai, susiję su buitinių nuotekų surinkimo talpyklų arba atitinkamų nuotekų valymo įrenginių įrengimu laivuose.

    Siūloma Sąjungos pozicija – pritarti šios rezoliucijos priėmimui, nes ji padės užtikrinti didesnį derėjimą su ES teisės aktuose nustatytais reikalavimais.

    4.Teisinis pagrindas

    4.1.Procedūrinis teisinis pagrindas

    4.1.1.Principai

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 218 straipsnio 9 dalyje numatyti sprendimai, kuriais „nustatomos pozicijos, kurios Sąjungos vardu priimamos susitarimu įsteigtame organe, kai tam organui reikia priimti teisinę galią turinčius aktus, išskyrus aktus, papildančius arba pakeičiančius susitarimo institucinę struktūrą“.

    SESV 218 straipsnio 9 dalis taikoma neatsižvelgiant į tai, ar Sąjunga yra organo narė arba susitarimo šalis 3 .

    Sąvoka „teisinę galią turintys aktai“ apima aktus, turinčius teisinę galią pagal aptariamą organą reglamentuojančias tarptautinės teisės normas. Ji taip pat apima priemones, kurios nėra privalomos pagal tarptautinę teisę, tačiau „gali stipriai paveikti Sąjungos teisės akto leidėjo priimamų teisės aktų [...] turinį 4 .

    4.1.2.Taikymas aptariamuoju atveju

    CDNI susitariančiųjų šalių konferencija yra pagal tarptautinį susitarimą įsteigtas organas. Aktas, kurį turi priimti CDNI susitariančiųjų šalių konferencija, yra teisinę galią turintis aktas. Numatomas aktas gali stipriai paveikti ES teisės aktų, būtent Direktyvos (ES) 2016/1629, turinį. Taip yra todėl, kad siūlomas aktas daro poveikį teisės aktams, susijusiems su vidaus vandenų laivams taikomais techniniais reikalavimais: jame nustatyti reikalavimai, susiję su draudimu išleisti nuotekas ir įrengti tinkamą įrangą vidaus vandenų laivuose, tačiau šiems laivams skirti techniniai reikalavimai (įskaitant nuostatas dėl nuotekų surinkimo) nustatyti Direktyvoje (ES) 2016/1629.

    Todėl būtina nustatyti poziciją, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi CDNI susitariančiųjų šalių konferencijoje, dėl rezoliucijos, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti 12–50 keleivių, priėmimo.

    Numatomu aktu susitarimo institucinė struktūra nepapildoma ir nekeičiama.

    Todėl siūlomo sprendimo procedūrinis teisinis pagrindas yra SESV 218 straipsnio 9 dalis.

    4.2.Materialinis teisinis pagrindas

    4.2.1.Principai

    Sprendimo pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį materialinis teisinis pagrindas pirmiausia priklauso nuo numatomo akto, dėl kurio Sąjungos vardu nustatoma pozicija, tikslo ir turinio. Jeigu numatomu aktu siekiama dviejų tikslų arba jį sudaro dvi dalys ir jeigu vieną iš tų tikslų ar dalių galima laikyti pagrindiniu tikslu arba pagrindine dalimi, o kita dalis ar kiti tikslai yra tik papildomi, sprendimas pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį turi būti grindžiamas tik vienu materialiniu teisiniu pagrindu – tuo, kurio reikalauja pagrindinis ar svarbesnis tikslas arba dalis.

    4.2.2.Taikymas aptariamuoju atveju

    Pagrindinis numatomų aktų tikslas ir turinys yra susiję su bendrąja transporto politika.

    Todėl siūlomo sprendimo materialinis teisinis pagrindas yra SESV 91 straipsnio 1 dalis.

    4.3.Išvada

    Siūlomo sprendimo teisinis pagrindas turėtų būti SESV 91 straipsnio 1 dalis kartu su SESV 218 straipsnio 9 dalimi.

    2021/0142 (NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Konvencijos dėl atliekų, susidarančių vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, surinkimo, šalinimo ir priėmimo susitariančiųjų šalių konferencijoje, dėl rezoliucijos, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti 12–50 keleivių, priėmimo

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į 91 straipsnio 1 straipsnį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

    atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

    kadangi:

    (1)2009 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo 1996 m. rugsėjo 9 d. Konvencija dėl atliekų, susidarančių vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, surinkimo, šalinimo ir priėmimo (angl. CDNI, Convention on the collection, deposit and reception of waste generated during navigation on the Rhine and other inland waterways);

    (2)pagal Konvencijos 19 straipsnį susitariančiųjų šalių konferencija gali iš dalies keisti Konvenciją ir jos priedus;

    (3)Sąjungos veiksmais vidaus vandenų laivybos sektoriuje turėtų būti siekiama užtikrinti Sąjungoje taikomų vidaus vandenų laivų techninių reikalavimų rengimo nuoseklumą;

    (4)2021 m. birželio 22 d. įvyksiančiame posėdyje CDNI susitariančiųjų šalių konferencija turi priimti rezoliuciją, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti daugiau kaip 12 keleivių, ir keleivinius laivus su kajutėmis, kuriuose yra daugiau kaip 12 miegamųjų vietų. Pagal šios rezoliucijos nuostatas laivuose, kuriems taikoma ši rezoliucija, bus privaloma įrengti atitinkamą įrangą;

    (5)vidaus vandenų laivams taikomu techniniu standartu (ES-TRIN 2019/1), kurį 2018 m. lapkričio 8 d. priėmė Europos vidaus vandenų laivybos standartų rengimo komitetas (CESNI), nustatyti vienodi techniniai reikalavimai, būtini vidaus vandenų laivų saugai užtikrinti. Į jį įtrauktos specialios nuostatos dėl tam tikrų kategorijų laivų (pavyzdžiui, keleivinių laivų), nuostatos dėl laivų įrangos ir įrenginių, įskaitant nuotekų surinkimo ir šalinimo įrenginius, taip pat techninio standarto taikymo instrukcijos;

    (6)tikslinga nustatyti poziciją, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu CDNI susitariančiųjų šalių konferencijoje, nes rezoliucijos nuostatos gali stipriai paveikti Sąjungos teisės aktų, būtent Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2016/1629, turinį;

    (7)CDNI rezoliucijos projektas turėtų padėti labiau padidinti derėjimą su Sąjungos teisės aktuose nustatytais reikalavimais, visų pirma susijusiais su atitinkamos įrangos, skirtos vidaus vandenų laivų nuotekoms surinkti, įrengimo datomis. Be to, CDNI rezoliucijos projekte deramai atsižvelgta į aplinkos apsaugos iniciatyvas ir tikslus;

    (8)Sąjunga nėra CDNI susitariančiųjų šalių konferencijos narė. Sąjungos poziciją kartu pareikš Sąjungos valstybės narės, kurios yra CDNI narės,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi 2021 m. birželio 22 d. įvyksiančiame posėdyje Konvencijos dėl atliekų, susidarančių vykdant laivybą Reinu ir kitais vidaus vandenų keliais, surinkimo, šalinimo ir priėmimo (toliau – CDNI) susitariančiųjų šalių konferencijoje, yra pritarti rezoliucijos, kuria siekiama išplėsti draudimo išleisti buitines nuotekas taikymą įtraukiant vidaus vandenų laivus, galinčius vežti 12–50 keleivių, priėmimui.

    2 straipsnis

    1 straipsnyje nurodytą poziciją, veikdamos kartu, pareiškia Sąjungos valstybės narės, kurios yra CDNI susitariančiųjų šalių konferencijos narės.

    3 straipsnis

    Dėl nereikšmingų 1 straipsnyje išdėstytų pozicijų techninių pakeitimų gali būti susitarta be papildomo Tarybos sprendimo.

    4 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje

       Tarybos vardu

       Pirmininkas

    (1)    Kaip apibrėžta CDNI 1 priede.
    (2)    2016 m. rugsėjo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/1629, kuria nustatomi vidaus vandenų laivams taikomi techniniai reikalavimai, iš dalies keičiama Direktyva 2009/100/EB ir panaikinama Direktyva 2006/87/EB (OL L 252, 2016 9 16, p. 118).
    (3)    2014 m. spalio 7 d. Teisingumo Teismo sprendimo Vokietija prieš Tarybą, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 64 punktas.
    (4)    2014 m. spalio 7 d. Teisingumo Teismo sprendimo Vokietija prieš Tarybą, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64 punktai.
    Top