Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021IE2473

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė „Holistinės tvarios kaimo ir miesto plėtros strategijos kūrimas“ (nuomonė savo iniciatyva)

    EESC 2021/02473

    OL C 105, 2022 3 4, p. 49–55 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2022 3 4   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 105/49


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė „Holistinės tvarios kaimo ir miesto plėtros strategijos kūrimas“

    (nuomonė savo iniciatyva)

    (2022/C 105/08)

    Pranešėjas

    Josep PUXEU ROCAMORA

    Bendrapranešėjė

    Piroska KÁLLAY

    Plenarinės asamblėjos sprendimas

    2021 3 25

    Teisinis pagrindas

    Darbo tvarkos taisyklių 32 straipsnio 2 dalis

     

    Nuomonė savo iniciatyva

    Atsakingas skyrius

    Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos skyrius

    Priimta skyriuje

    2021 10 4

    Priimta plenarinėje sesijoje

    2021 10 21

    Plenarinė sesija Nr.

    564

    Balsavimo rezultatai

    (už / prieš / susilaikė)

    220 / 0 / 1

    1.   Išvados ir rekomendacijos

    1.1.

    EESRK yra įsitikinęs, kad Europos ateitis priklausys nuo to, kaip spręsime kaimo vietovių klausimus, ir kad reikia glaudžiau bendradarbiauti su miestais siekiant užtikrinti, kad nė viena teritorija ar pilietis nebūtų paliktas nuošalyje vykdant teisingą perėjimą prie poveikį klimatui neutralizavusios, tvarios ir klestinčios Europos Sąjungos. Tai atitiktų Europos žaliojo ir socialinio kurso, ekonomikos gaivinimo priemonės „Next Generation EU“ rinkinio, Teritorinės darbotvarkės iki 2030 m. tikslus ir 17 darnaus vystymosi tikslų.

    1.2.

    EESRK mano, kad ES turi mažinti regionų skirtumus skatindama politiką, kuria būtų siekiama teisingos ir tvarios pertvarkos visose srityse ir užtikrinama gera gyvenimo kokybė kaime.

    1.3.

    Atsižvelgdamas į klimato kaitos ir pandemijų keliamus iššūkius EESRK pabrėžia, kad būtina jau dabar imtis skubių veiksmų ir įvykdyti paradigminį pokytį siekiant parodyti, kokią pridėtinę vertę turi bendras darbas, ir skatinti abipusę pagarbą bei supratimą visų piliečių labui.

    1.4.

    Taigi EESRK ragina politikos formuotojus parengti ir įgyvendinti visuotinę ir holistinę ES strategiją, pagal kurią būtų skatinama subalansuota, darni, teisinga ir tvari kaimų ir miestų plėtra remiantis vietos bendruomenėmis, skatinant tradicines pramonės šakas, kuriant naują ekonominę veiklą bei darbo galimybes kaimo vietovėse, kartu skatinant sinergiją su miesto vietovėmis.

    1.5.

    Norėdamas, kad būtų sudarytos vienodos sąlygos kaimo ir miesto bendruomenėms, EESRK pateikia šias rekomendacijas:

    1.

    turi būti skirta pakankamai lėšų kaimo politikai ir sukurta technologinė ryšių ir transporto infrastruktūra (ypač viešasis transportas, kuris yra absoliučiai būtinas kasdieniam gyvenimui ir užimtumui), taip pat kokybiškos ir veiksmingos švietimo ir sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sistemos. Šios sistemos turi būti puikiai suderintos su atitinkamomis miesto paslaugomis (vienodos sveikatos priežiūros sąlygos);

    2.

    darbo vietų, mokymo ir būsto pasiūla turi atitikti kaimo gamtinius išteklius ir būti užtikrinama naudojantis šiais ištekliais, kartu kuriant novatoriško verslo galimybes;

    3.

    politikos formuotojai turi remti kaimų parlamentus ir bendruomenės inicijuotą vietos plėtrą (BIVP), kaip dalyvaujamosios demokratijos modelius; šioje veikloje turi dalyvauti visi kaimo gyventojai, įskaitant socialinius partnerius, moteris, vyresnio amžiaus asmenis, neįgaliuosius, mažumas ir visų pirma jaunimą;

    4.

    turi būti saugomi ir remiami kultūros paveldo objektai (1).

    1.6.

    Dėl kaimo ir (arba) miesto plėtros EESRK pateikia šias rekomendacijas:

    1.

    vyriausybės turi skaidriai ir teisingai teikti piliečiams paslaugas visose srityse;

    2.

    pilietinės visuomenės organizacijos, įskaitant iniciatyvos LEADER ir vietos veiklos grupių dalyvius, turėtų plėtoti vietos masto kaimo ir miesto partnerystes, kad būtų sukurta ekonominių, socialinių ir su aplinka susijusių galimybių ir skatinama geriau suprasti tarpusavio priklausomybę;

    3.

    maisto politikos tarybų valdymo modelis galėtų būti veiksmingo visų suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimo vietos lygmeniu pavyzdys. Dėl naujo poveikio aplinkai, naujų aplinkai kylančių iššūkių ir pandemijos pasikeitė nuotolinio darbo galimybės, būstų kaime poreikis ir galimybės naudotis žeme;

    4.

    reikėtų skatinti ir remti vietovių keitimąsi gerąja praktika ir informacija apie rizikos atvejus;

    5.

    galimybė gauti kokybišką išsilavinimą kaimo vietovėse gali būti vienas iš vietos ekonomikos vystymąsi skatinančių veiksnių ir gali padėti kaimo bendruomenėms prisitaikyti prie sparčiai kintančios aplinkos.

    1.7.

    Visų pirma Europos Komisijai ir valstybių bei regionų vyriausybėms EESRK rekomenduoja:

    1.

    užtikrinti, kad neseniai Komisijos priimta ilgalaikė kaimo vietovių vizija (2) būtų toliau įgyvendinama siekiant, kad kaimo ir miesto vietovės įsipareigotų laikytis teisingo požiūrio. Svarbu parodyti, kokią pridėtinę vertę turi kaimo ir miesto organizacijų tarpusavio bendradarbiavimas, pavyzdžiui, įgyvendinant iniciatyvą „Nuo ūkio iki stalo“ ir socialinius aspektus apimantį žaliąjį kursą;

    2.

    Europos Komisija pagal Pažangiųjų kaimų iniciatyvą turėtų remti kaimo ir miesto suinteresuotųjų subjektų grupės sukūrimą, kad būtų įgyvendinama geroji partnerystės modelių praktika;

    3.

    siekiant remti įsipareigojimus, reikėtų investuoti į vietos bandomuosius projektus ir visos Europos lygmeniu taikomas paskatas ir (arba) kompleksinę paramą bei apdovanojimus už pažangius pavyzdžius, rodančius, kad įgyvendinami įtraukūs susitarimai.

    1.8.

    Be to, EESRK įsipareigoja bendradarbiauti su Europos Parlamentu ir Regionų komitetu tarpininkaujant Tyrimo komitetui, konsultuojantis su organizuota pilietine visuomene ir remiant Europos chartiją dėl kaimo ir miesto subjektų teisių ir pareigų.

    1.9.

    EESRK laikysis holistinio požiūrio rengdamas būsimas nuomones dėl teritorinės, miestų ir kaimo politikos. Pavyzdžiui, ši nuomonė prieš ją priimant buvo pateikta ir apsvarstyta įvairiuose EESRK skyriuose.

    2.   Įžanga

    2.1.

    Atsižvelgdamas į 2020 m. rugsėjo mėn. priimtoje EESRK nuomonėje „Integruotas požiūris į ES kaimo vietoves, ypatingą dėmesį skiriant pažeidžiamiems regionams“ (3) pateiktas rekomendacijas ir 2021 m. birželio 18 d. surengtą klausymą (4), EESRK dabar siekia, kad būtų apibrėžta holistinė ES tvarios kaimo ir miesto plėtros strategija, ir analizuoja bendrą sistemą, pagal kurią kaimo politika būtų susieta su visų kitų atitinkamų sričių politika, nustato kylančius iššūkius bei kliūtis ir atkreipia dėmesį į pilietinės visuomenės, įmonių ir vietos bendruomenių vaidmenį įgyvendinant principą „iš apačios į viršų“. EESRK aktyviai sieks, kad rengiant ES politiką būtų atsižvelgta į šią strategiją.

    2.2.

    Labai svarbu geriau valdyti įvairovę kaimo vietovėse, atsižvelgiant į kiekvienos vietovės galimybes. Yra kaimo vietovių, kurios gali pasinaudoti „aglomeracijos poveikiu“, kaimams ir miestams palaikant tarpusavio ryšius, nes yra netoli miestų; kitos atokiau nuo miestų esančios vietovės daug labiau priklauso nuo vieno sektoriaus (dažnai žemės ūkio, žuvininkystės, miškininkystės ar kasybos) ir jų tarpusavio ryšiai su miestais yra mažiau pastebimi.

    2.3.

    Nors kaimo ir miesto vietovės skiriasi viena nuo kitos – joms būdingos specifinės savybės ir nevienodas išsivystymas, realybė rodo, kad jos tarpusavyje glaudžiai susijusios. Kartu ši tarpusavio priklausomybė tampa vis sudėtingesnė ir dinamiškesnė, ji pasireiškia tuo, kad vyksta struktūrinis ir funkcinis asmenų, kapitalo, informacijos ir technologijų judėjimas bei gyvenimo būdų raida. Taigi labai svarbu rasti pusiausvyrą tarp kaimo ir miesto vietovių – dviejų vietovių, kurioms reikia viena kitos ir kurios negali egzistuoti viena be kitos.

    2.4.

    Kaimiškos gyvensenos, kaip piliečių gerovės ir gyvenimo kokybės, idealas turi būti siektinas tikslas net ir atokiose ar nepalankioje padėtyje esančiose vietovėse. Strategijoje turi būti pateikta formulė, kaip rasti būtiną šių dviejų aspektų pusiausvyrą ir būdą, kaip juos papildyti, kad ateityje būtų užtikrintas tvarumas.

    2.5.

    Problemas, su kuriomis susiduria kaimo vietovės (demografiniai pokyčiai, gyventojų skaičiaus mažėjimas, skaitmeninė atskirtis, mažos pajamos, ribotos galimybės naudotis tam tikromis paslaugomis, geresnių įsidarbinimo galimybių poreikis ar konkretus klimato kaitos poveikis), galima spręsti tik remiantis holistine ir atnaujinta teritorine perspektyva, kuria būtų siekiama abipusiškų vystymuisi reikalingų santykių.

    2.6.

    Šiomis naujomis aplinkybėmis, kai kaimo vietovės nebėra tradiciškai susijusios tik viena su kita, grindžiamos žemės ūkio sektoriumi ir atskirtos nuo miesto aplinkos, kaimo plėtros priemonės turi būti pagrįstos daugiasektoriniu ir integruotu požiūriu visuose regionuose, išnaudojant sinergiją ir užtikrinant kaimo, miesto bei tarpinių vietovių papildomumą.

    3.   Iššūkiai ir veiksmų pasiūlymai

    3.1.

    Tradicinei sampratai, pagal kurią kaimo ir miesto vietovės aiškiai atskiriamos, reikalingos naujos koncepcijos, naujas aiškinimas ir nauji požiūriai, o apibrėžiant konkretų regioną reikia atsižvelgti į vietos realijas.

    3.2.

    Būsima Europos teritorinė plėtra turi būti grindžiama kaimo ir miesto vietovių papildomumu ir šioms vietovėms skirtos politikos priemonių koordinavimu, siekiant galutinio tikslo užtikrinti šių vietovių socialinę ir ekonominę sanglaudą bei aplinkos tvarumą.

    3.3.

    EESRK mano, kad reikia labiau suderinti kaimo ir miesto plėtros strateginius metodus, kad būtų išvengta strategijų (pvz., Vietos veiklos grupių strategijos, integruotos teritorinės investicijos strategijos, vietos plėtros strategijos, regioninės plėtros strategijos) dubliavimosi ir neatitikimų ir kad vietos subjektams būtų lengviau jas įgyvendinti vykstant vystymosi procesams ir investuojant.

    3.4.

    Vykdant kaimo ir miesto plėtrą turi būti vadovaujamasi principais, nustatytais ES 2030 m. teritorinėje darbotvarkėje, Leipcigo chartijoje, JT miestų darbotvarkėje, ES miestų darbotvarkėje, Amsterdamo pakte, Korko 2.0 deklaracijoje dėl geresnio gyvenimo kaimo vietovėse ir EBPO miestų ir kaimo politikos principuose, kuriuose aptariamos teminės miestų ir kaimo vietovių partnerystės ir pasidalijamasis valdymas.

    3.5.

    Vidutinio dydžio miestai atlieka svarbų vaidmenį jungiant didmiesčių teritorijas su kaimo vietovėmis, todėl jiems reikia skirti ypatingą dėmesį tiek vykdant teritorijų planavimą, tiek paskirstant išteklius ir paslaugas. Daugelis Europos miestų (įskaitant Tulūzą Prancūzijoje, Manresą Ispanijoje, Turiną Italijoje ir Olborgą Danijoje) jau įdiegė labai veiksmingus metodus. Miestų tinklai, tokie kaip ICLEI (5), „Eurotowns“ (6) ir „Eurocities“ (7), yra pagrindiniai subjektai, kurie keičiasi patirtimi ir propaguoja geriausią praktiką.

    3.6.

    Miestų ir kaimo vietovių sąveika turi būti įtraukta į politinę darbotvarkę ir turime užtikrinti, kad politikos lyderiai ir formuotojai galėtų lengviau suprasti šią sąveiką, taip pat turime remti šios politikos organizavimo vietos lygmeniu būdus.

    3.7.

    Atliekant ES lėšomis finansuojamus mokslinius tyrimus taip pat turi būti toliau ieškoma būdų, kaip skatinti teisingą ir tvarią kaimo ir miesto plėtrą ir atgaivinti kaimo vietovių ekonominį vystymąsi. Tokie projektai kaip ROBUST (8), RUBIZMO (9) ir LIVERUR (10) turėtų būti toliau plėtojami ir skatinti konkrečius pokyčius.

    3.8.

    Norint užtikrinti šių kaimo ir miesto vietovių tvarumą (ekonominį, socialinį ir aplinkos tvarumą), reikia ne tik tinkamų valdymo, vykdomo kartu su vietos valdžios institucijomis, mechanizmų, bet ir išsamios politikos, susietos su socialinėmis ir ekonominėmis, kultūrinėmis ir etnografinėmis realijomis, kad ją vykdant būtų skatinamas kaimo ir miesto vietovių bendradarbiavimas ir įvairių socialinių bei ekonominių subjektų tarpusavio įsipareigojimai.

    3.9.

    Iššūkiai, su kuriais susiduria kaimo vietovės, dar labiau paveikia atokias kaimo vietoves, todėl joms reikia taikyti konkrečias politines priemones ir požiūrį. EESRK siūlo ne tik spręsti problemas, susijusias su sunkumais gauti viešąsias paslaugas, įskaitant sveikatos apsaugą ir švietimą, bet ir kurti programas, kuriomis būtų atkuriama vietos ekonomikos ekosistema bendradarbiaujant su kaimyninėmis gyvenvietėmis.

    3.10.

    Kaip pabrėžiama EESRK neseniai parengtame vertinamajame pranešime dėl BŽŪP poveikio kaimo vietovių teritoriniam vystymuisi (11), daugelis iššūkių, su kuriais susiduria kaimo vietovės, susiję ne vien su bendra žemės ūkio politika (BŽŪP) ir jos fondais, todėl būtina siekti, kad būtų taikomas integruotas požiūris į įvairių politikos sričių, darančių poveikį kaimo vietovėms, veiksmus ir finansavimą. Pagal nacionalinę politiką skiriamos lėšos turėtų papildyti BŽŪP kaimo plėtrai skiriamą finansavimą.

    3.11.

    Žemės ūkio, maisto ir kaimo politika turi būti suderinta su klimato ir biologinės įvairovės, skurdo mažinimo, infrastruktūros ir transporto, švietimo ir mokymo politika, taip pat politika, susijusia su pagrindinių visuotinės svarbos paslaugų (sveikatos, būsto ir kt.) teikimu, ir politika, kuria skatinama plėtoti naują veiklą, grindžiamą žiedine ekonomika ir bioekonomika, skaitmeninimu ar kova su gyventojų skaičiaus mažėjimu.

    3.12.

    Be to, ši politika turi derėti su tokiomis Europos strategijomis kaip žaliasis kursas (12) ar strategija „Nuo ūkio iki stalo“ (13) ir visų pirma su paskelbta nauja pramonės strategija (14), kurioje žemės ūkio maisto produktų sektorius nurodomas kaip viena pagrindinių ES strateginių ekosistemų, taip pat su aprūpinimo maistu politika ir jas papildyti. Išbandyti naujų formų miestų ir kaimų bendradarbiavimą pagal Europos žaliąjį kursą yra ne tik išankstinė teisingos pertvarkos ir teritoriniu požiūriu subalansuoto darnaus vystymosi sąlyga, bet ir galimybė užtikrinti šią pertvarką bei vystymąsi.

    3.13.

    Turi būti geriau valdomi ir derinami Europos, nacionaliniai bei subnacionaliniai fondai, kad būtų tinkamiau sprendžiamos darnaus vystymosi problemos geriau tvarkant horizontaliuosius klausimus ir visada atsižvelgiant į kiekvienos vietovės poreikius.

    3.14.

    EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad būtina užtikrinti galimybę gauti tvarų finansavimą ir vystyti kaimo ir miesto plėtrai pritaikytas finansines priemones, atsižvelgiant į rizikos struktūrą ir ekonominės politikos priemonių derinio ypatybes. Be to, kaimo vietovėms taikoma taksonomija ir fiskalinis požiūris turėtų apimti vystymosi ir investicijų poreikius.

    3.15.

    Laikantis tokio integruoto požiūrio turi būti koordinuojama įvairių institucijų ir valdymo įstaigų (įskaitant daugelį Europos Komisijos direktoratų, atsakingų už kompleksinę politiką), veikla. Vykdant tokį horizontalųjį koordinavimą taikomas metodas, pagal kurį politikos formuotojai kaimo klausimus įtraukia į visas politikos sritis, siekdami užtikrinti, kad būtų atsižvelgiama į kaimo poreikius.

    3.16.

    Sėkmingas institucijų veiksmų koordinavimas reiškia, kad turi būti atsižvelgiama į šiuos aspektus:

    i)

    tinkamo veiksmų masto nustatymą;

    ii)

    aiškaus vadovaujamo vaidmens koordinuojant politikos sritis nustatymą;

    iii)

    regionų ar savivaldybių bendradarbiavimo susitarimų stiprinimą;

    iv)

    kaimo ir miesto vietovių partnerystės skatinimą siekiant išnaudoti funkcinius ryšius;

    v)

    geresnį vertikalųjį valdymo lygmenų koordinavimą.

    3.17.

    Būtina išlaikyti tiesioginį ryšį su kaimo vietovėmis aktyviai dalyvaujant ES regionams, kurie atlieka labai svarbų vaidmenį formuojant ir įgyvendinant kaimo plėtros politiką vietos lygmeniu. Daugelio suinteresuotųjų šalių dalyvavimas ir principas „iš apačios į viršų“ yra pagrindiniai veiksniai siekiant užtikrinti kaimo politikos tvarumą ir vietos lygmens atsakomybę už šią politiką. EESRK ragina atsižvelgti į vaidmenį, kurį gali atlikti vietos veiklos grupės, ir į bendruomenės inicijuotos vietos plėtros modelį.

    3.18.

    EESRK taip pat siūlo pasinaudoti maisto politikos tarybų valdymo modeliu kaip pavyzdžiu, siekiant užtikrinti veiksmingą visų suinteresuotųjų subjektų bendradarbiavimą vietos lygmeniu.

    3.19.

    Reikia siekti pažangos įgyvendinant įsipareigojimų politika pagrįstas teritorines sutartis, pagal kurias turi būti apibrėžti tikslai, suvienytos jėgos, skatinami teritoriniu požiūriu grindžiami viešieji ir privatūs įsipareigojimai, įgyvendinami tarpinstitucinio ir tarpsektorinio bendradarbiavimo mechanizmai, kuriama nauja institucinė struktūra, remiamas darnus vystymasis, pripažįstama kaimo vietovių įvairovė ir skatinami miesto bei kaimo ryšiai. Šiuo požiūriu žemės ūkio maisto produktų sektoriaus įmonės ir organizacijos dabar turi galimybę pasirašyti Atsakingos verslo ir rinkodaros veiklos elgesio kodeksą (15), kurį Komisija paskelbė įgyvendindama strategiją „Nuo ūkio iki stalo“.

    3.20.

    Teritorinės sutartys turi būti pagrįstos sąžiningumo ir pagarbos principais. Anglijoje, Velse ir Škotijoje taikomi kaimo elgesio kodeksai siekiant padėti žmonėms suprasti, kaip puoselėti kaimo vietoves. Tokiu kodeksu galėtų tapti Europos chartija dėl teisių ir pareigų palaikant sąžiningus ir tvarius kaimo ir miesto santykius (16). Ši chartija turėtų būti įtraukta į pilietiškumo ugdymo programas.

    3.21.

    EESRK pripažįsta, kad nėra vienodų taisyklių, taikytinų įvairiems regionams, ir kad kiekvienas teritorinis vienetas turi remtis konkrečiomis taisyklėmis ir specializuotis paisydamas unikalios, įvairios ir daugiafunkcės praktikos ir priimdamas sprendimus pagal savo galimybes, poreikius, gebėjimus ir lūkesčius. Reikia visapusiškai apsvarstyti esamos infrastruktūros naudojimą ir naujos infrastruktūros plėtrą, kartu atsižvelgti tendencijas, kad būtų investuojama tinkamose vietose.

    3.22.

    Poreikis gerinti galimybes įsidarbinti:

    i)

    COVID-19 pandemija paspartino skaitmeninimo ir žalinimo procesus, kuriuos reikėtų stengtis tęsti toliau;

    ii)

    kaimo vietovėse būtina kurti ir išlaikyti naujas galimybes įsidarbinti, įskaitant tas, kurios susijusios su paslaugų kaimo vietovėse teikimu, nuotoliniu darbu, naujomis technologijomis ar atsinaujinančiaisiais energijos ištekliais;

    iii)

    daug galimybių įsidarbinti galima sukurti stiprinant daugiafunkcius žemės ūkio aspektus, skatinant ne žemės ūkio veiklą, steigiant švarios energijos paslaugų sektoriaus įmones ir pramonės įmones kaimo vietovėse;

    iv)

    reikėtų skatinti verslumą, užtikrinti MVĮ sąžiningos konkurencijos taisykles ir atkreipti dėmesį į jaunesnių kartų poreikius (pavyzdžiui, nuotolinis darbas);

    v)

    darbo vietos ir parduotuvės turėtų būti išlaikytos arti žmonių. Įgyvendinant kaimo ir miesto viziją galima plėtoti žiedinę ekonomiką;

    vi)

    turėtų būti skatinamas deramas darbas ir gerinamos darbo sąlygos kaimo vietovėse, kartu užtikrinant, kad visi atsakingi asmenys dalyvautų tobulinimo procese;

    vii)

    vartojimo paklausa turėtų būti siejama su regioninėmis ir kaimo rinkomis, prekiaujant vietos produktais ir vykdant kokybės ženklinimą;

    viii)

    reikėtų plačiu mastu skatinti kultūros galimybių kūrimą kaimo vietovėse, įskaitant kultūros renginių rėmimą ir kaimo istorinių bei religinių objektų (bažnyčių, pilių ir kt.) apsaugą;

    ix)

    skaitmeninimo procesai atveria naujų galimybių, dėl kurių piliečiams,- ypač jaunimui, -gali atsirasti lūkesčių ir kaimas gali atrodyti patrauklus, o tai gali pakeisti gyventojų skaičiaus mažėjimo tendencijas ir gyvenimo kokybę kaimo vietovėse. Tam šiose vietovėse reikalinga tinkama infrastruktūra, dėl kurios būtų užtikrintas junglumas. Junglumo strategijos ir skaitmeninės platformos siūlo sprendimus, o kaimo vietovių skaitmeniniu aktu būtų sudarytos palankesnės sąlygos skaitmeninių technologijų plėtrai žemės ūkyje ir kaimo vietovėse;

    x)

    turi būti remiamas tvarus žemės ūkis ir akvakultūra (17) kaimo ir priemiesčių vietovėse, taip pat ekologinis turizmas, laisvalaikio veikla ir švietimo tvarumo klausimais veikla, kurią reikia suderinti su biologinės įvairovės apsauga, kad būtų užtikrinta žmonių gyvenimo kokybė;-

    xi)

    kokybiškas ir prieinamas švietimas kaimo vietovėse, pradedant ikimokykliniu ugdymu, gali padėti pagerinti švietimo rezultatus, o galimybė naudotis viešosiomis paslaugomis, pavyzdžiui, vaikų priežiūros ir mokyklų paslaugomis, yra nuo vietovės priklausantis veiksnys, lemiantis kaimo vietovių patrauklumą, įskaitant ir patrauklumą aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

    3.23.

    Ekonomikos augimas ir darbo vietų kūrimas yra labai svarbūs, tačiau juos reikia papildyti pakankama kokybiškų paslaugų, būsto, energijos, laisvalaikio, švietimo ir mokymo, mokymosi visą gyvenimą ir sveikatos priežiūros sistemų pasiūla, siekiant užtikrinti, kad kaimo vietovės būtų ne tik tvarios, bet ir patrauklios gyventi. Siekdama užtikrinti tinkamą jų veikimą, ES turi skubiai sukurti tvarios ir įtraukios gerovės ekonomikos, kuri būtų naudinga visiems, pagrindus (18).

    3.24.

    Plėtojant kaimo vietoves, taigi ir užtikrinant susisiekimą su miesto vietovėmis, pirmenybė visų pirma turėtų būti teikiama nuolatinei įperkamo viešojo transporto plėtrai. Įperkamas viešasis transportas yra absoliučiai būtinas kasdieniam gyvenimui ir užimtumui – jis yra susijęs su galimybe naudotis būtiniausiomis viešosiomis paslaugomis, kaip antai mokyklos, vaikų priežiūros įstaigos, gydytojai ar vaistinės, taip pat galimybe vykti į darbą ir iš jo.

    3.25.

    Tam reikalingos naujos kaimo paslaugų teikimo formos:

    i)

    integruotų paslaugų teikimas (kelių paslaugų teikėjų naudojimasis ta pačia darbo erdve vienoje teritorijoje; paslaugų teikėjų bendradarbiavimas; specialistų komandų bendradarbiavimas; bendras viešųjų, privačių ir bendruomenės organizacijų darbas);

    ii)

    alternatyvūs ir lankstesni paslaugų teikimo būdai (judriosios tarnybos, teikiančios paslaugas piliečiams; veiklos centrais pagrįstų sistemų modeliai, pagal kuriuos paslaugos reguliariai teikiamos iš centrinės vietos; prie vietos poreikių geriau pritaikytos paslaugos);

    iii)

    technologiniai ir skaitmeniniai sprendimai, įskaitant švietimo ir sveikatos sektorius.

    3.26.

    Holistinė strategija, kaip pasiekti atitinkamą paslaugų lygį įvairiose vietovėse, ir įvairių vietovių dalių vykdomi paslaugų mainai yra pagrindiniai aspektai siekiant kurti tvarias miesto ir kaimo vietoves.

    3.27.

    Būtina parengti strategiją, kuri, gerinant kaimo paslaugas ir kuriant naujas įsidarbinimo galimybes, leistų gyventojams įsikurti ir visų pirma užtikrintų būtiną kartų atsinaujinimą.

    Briuselis, 2021 m. spalio 21 d.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė

    Christa SCHWENG


    (1)  EESRK nuomonė „Europos kaimo vietovių indėlis į 2018-uosius Europos kultūros paveldo metus užtikrinant tvarumą bei miesto ir kaimo vietovių sanglaudą“ (OL C 440, 2018 12 6, p. 22).

    (2)  COM(2021) 345 final.

    (3)  OL C 429, 2020 12 11, p. 60.

    (4)  Kompleksinės strategijos dėl tvarios ir teisingos miestų ir kaimų plėtros kūrimas. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas.

    (5)  https://www.iclei.org

    (6)  https://www.eurotowns.org

    (7)  https://eurocities.eu

    (8)  https://rural-urban.eu/

    (9)  https://rubizmo.eu

    (10)  https://liverur.eu/

    (11)  https://www.eesc.europa.eu/lt/our-work/opinions-information-reports/information-reports/evaluation-caps-impact-territorial-development-rural-areas-information-report

    (12)  Europos Komisija. Europos žaliasis kursas.

    (13)  Strategija „Nuo lauko iki stalo“.

    (14)  Communication-industrial-strategy-update-2020_lt.pdf (europa.eu).

    (15)  Elgesio kodeksas (europa.eu).

    (16)  Kaimo kodeksas: patarimai kaimo lankytojams. JK vyriausybė (The Countryside Code: advice for countryside visitors gov.uk).

    (17)  Žr. nuomones „Tvarios ES akvakultūros plėtros strateginės gairės“ (NAT/816) (OL C 517, 2021 12 22, p. 103) ir „Naujas požiūris į tvarią ES mėlynąją ekonomiką“ (NAT/817) (OL C 517, 2021 12 22, p. 108).

    (18)  EESRK nuomonė „Tvari ekonomika, kurios mums reikia“ (OL C 106, 2020 3 31, p. 1).


    Top