Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AG0013(02)

    Tarybos motyvų pareiškimas. Per pirmąjį svarstymą priimta Tarybos pozicija (ES) Nr. 13/2021 siekiant priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, kuriuo nustatoma Teisingumo programa ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1382/2013

    OL C 167, 2021 5 4, p. 17–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021 5 4   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 167/17


    Tarybos motyvų pareiškimas. Per pirmąjį svarstymą priimta Tarybos pozicija (ES) Nr. 13/2021 siekiant priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, kuriuo nustatoma Teisingumo programa ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1382/2013

    (2021/C 167/02)

    I.   ĮVADAS

    1.

    2018 m. gegužės 30 d. Komisija priėmė pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatoma Teisingumo programa (1) (toliau – reglamentas).

    2.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas nuomonę priėmė 2018 m. spalio 18 d.

    3.

    Pasiūlymas pradėtas nagrinėti 2018 m. liepos mėn. ir baigtas nagrinėti gruodžio mėn. 2018 m. gruodžio 19 d. Nuolatinių atstovų komitetas suteikė dalinius derybų įgaliojimus (2). Kadangi reglamentas priklauso pasiūlymų, susijusių su daugiamete finansine programa (toliau – DFP), rinkiniui, visų įtakos biudžetui turinčių arba horizontaliojo pobūdžio nuostatų nagrinėjimas buvo atidėtas, kol bus pasiekta tolesnės pažangos dėl DFP.

    4.

    Europos Parlamentas poziciją priėmė 2019 m. vasario 6 d. Surengti du trilogai – 2019 m. vasario 20 d. ir kovo 5 d.2019 m. vasario 28 d. ir kovo 4 d. Taryboje buvo organizuoti du TVR finansinių priemonių ad hoc darbo grupės posėdžiai, kurių tikslas buvo informuoti valstybes nares apie derybų pažangą ir sužinoti jų nuomonę.

    5.

    Derybų metu pavyko pasiekti bendrą sutarimą su Europos Parlamentu dėl laužtiniais skliaustais neišskirtų pasiūlymo dalių, dėl kurių pirmininkaujančiai valstybei narei buvo suteikti įgaliojimai. Tų derybų rezultatai pateikiami dokumente 7248/1/19. 2019 m. kovo 13 d. Nuolatinių atstovų komitetas patvirtino su Europos Parlamentu pasiektą bendrą sutarimą.

    6.

    Europos Parlamentas bendrą sutarimą patvirtino 2019 m. balandžio 17 d. priėmęs teisėkūros rezoliuciją (pirmasis svarstymas).

    7.

    2020 m. lapkričio 16 d. Nuolatinių atstovų komitetas išnagrinėjo derybininkų pasiektą preliminarų politinį susitarimą dėl 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos. Tai sudarė sąlygas Nuolatinių atstovų komitetui 2020 m. gruodžio 2 d. priimti visus derybų dėl Teisingumo programos įgaliojimus (3).

    8.

    2020 m. gruodžio 11 d. ir 18 d. įvyko du trilogai. Taip pat įvyko keli techniniai ir redakciniai posėdžiai.

    9.

    Preliminarus politinis susitarimas su Europos Parlamentu buvo pasiektas 2020 m. gruodžio 18 d.

    10.

    Be to, 2020 m. gruodžio 17 d. Taryba oficialiai priėmė įvairius DFP dokumentų rinkinio elementus.

    11.

    2021 m. vasario 3 d. Nuolatinių atstovų komitetas išnagrinėjo galutinį kompromisinį tekstą ir pareiškė jam pritariantis.

    12.

    2021 m. vasario 5 d. Europos Parlamento Teisės reikalų komiteto ir Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto pirmininkai išsiuntė Nuolatinių atstovų komiteto (COREPER II) (toliau – Nuolatinių atstovų komitetas) pirmininkui laišką, kuriuo patvirtino Europos Parlamento pritarimą tarpinstitucinių derybų rezultatams (su sąlyga, kad tekstą patikrins abiejų institucijų teisininkai lingvistai).

    13.

    2021 m. vasario 17 d. Nuolatinių atstovų komitetas pasiekė politinį susitarimą dėl kompromisinio teksto.

    II.   TIKSLAS

    14.

    Pasiūlymu dėl reglamento, kuriuo nustatoma Teisingumo programa, siekiama remti Sąjungos vertybėmis, teisinės valstybės principu ir tarpusavio pripažinimu bei pasitikėjimu grindžiamos Europos teisingumo erdvės tolesnį plėtojimą, visų pirma sudarant palankesnes sąlygas kreiptis į teismą, taip pat skatinti teisminį bendradarbiavimą civilinėse bei baudžiamosiose bylose ir nacionalinių teisingumo sistemų efektyvumą. Kartu su Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programa ši nauja programa taps naujo Teisingumo, teisių ir vertybių fondo, padėsiančio palaikyti atvirą, demokratinę, pliuralistinę ir įtraukią visuomenę, dalimi. Be to, jis padės suteikti galių piliečiams, nes toliau plėtojamoje ES teisingumo erdvėje bus ginamos ir propaguojamos teisės ir vertybės.

    III.   PER PIRMĄJĮ SVARSTYMĄ PRIIMTOS TARYBOS POZICIJOS ANALIZĖ

    Bendras sutarimas

    15.

    Bendrą sutarimą iš esmės sudaro pirminis Komisijos pasiūlymas ir jis atitinka dalinius Tarybos įgaliojimus.

    16.

    Buvo padaryti šie pakeitimai:

    a)

    prie galimų naudos gavėjų priskirti teisės specialistai, dirbantys su pilietinės visuomenės organizacijomis (PVO);

    b)

    numatytas svarbesnis PVO vaidmuo;

    c)

    sustiprinta lyčių lygybė (visų pirma įtrauktas naujas konkretus straipsnis dėl lyčių aspekto integravimo) ir nediskriminavimas;

    d)

    toliau patikslinti pagal Teisingumo programą finansuotini veiksmai.

    Svarbiausi galutinio kompromiso aspektai

    17.

    Galutinis tekstas, dėl kurio susitarė abi teisėkūros institucijos, yra subalansuotas kompromisas. 2020 m. pradėtose derybose buvo surengtos specialios diskusijos trimis klausimais:

    a)

    kalbant apie programos valdymą, patvirtintas darbo programos priėmimas naudojantis įgyvendinimo aktais, kaip numatyta pirminiame pasiūlyme ir Tarybos įgaliojimuose;

    b)

    sugriežtintos nuostatos dėl teisinės valstybės;

    c)

    kalbant apie lėšų paskirstymą, reglamente numatytas ribotas lėšų skyrimas, susijęs su finansavimu, kuris turi būti skiriamas reglamento tikslams. Taip pat buvo numatyta lankstumo marža, taikoma kiekvienam reglamente apibrėžtam tikslui remti; prioriteto tvarka remiami veiksmai, kuriais skatinama teisinė valstybė. Nors šis ribotas lėšų skyrimas nebuvo numatytas pirminiame Komisijos pasiūlyme, jis grindžiamas panašiu lėšų paskirstymu, numatytu Reglamente, kuriuo nustatoma 2014–2020 m. Teisingumo programa.

    IV.   IŠVADA

    18.

    Tarybos per pirmąjį svarstymą priimta pozicija atspindi Tarybos ir Europos Parlamento derybose pasiektą kompromisą. Tai buvo patvirtinta pirmiau nurodytu Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto pirmininko laišku, o 2021 m. vasario 17 d. tai patvirtino Nuolatinių atstovų komitetas.

    (1)  Dokumentas 9598/18.

    (2)  Dokumentas 15377/18.

    (3)  Dok. 13420/20.


    Top