Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XG1223(01)

    Tarybos išvados „Bandomoji reglamentavimo aplinka ir eksperimentavimo nuostatos – priemonės užtikrinti inovacijoms palankią, perspektyvią ir atsparią reglamentavimo sistemą, kuri padėtų įveikti trikdančius iššūkius skaitmeniniame amžiuje“ 2020/C 447/01

    OL C 447, 2020 12 23, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2020 12 23   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 447/1


    Tarybos išvados „Bandomoji reglamentavimo aplinka ir eksperimentavimo nuostatos – priemonės užtikrinti inovacijoms palankią, perspektyvią ir atsparią reglamentavimo sistemą, kuri padėtų įveikti trikdančius iššūkius skaitmeniniame amžiuje“

    (2020/C 447/01)

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA:

    1.   

    PRIMENA savo 2020 m. vasario mėn. išvadas (1), kuriose PAŽYMĖJO, kad geresnis reglamentavimas yra viena iš svarbiausių tvaraus integracinio augimo varomųjų jėgų, juo skatinamas konkurencingumas, inovacijos, skaitmeninimas ir darbo vietų kūrimas, didinamas skaidrumas ir užtikrinama visuomenės parama ES teisės aktams; ir PAKARTOJO, jog reikia užtikrinti, kad ES reglamentavimas būtų skaidrus, paprastas ir pasiektas mažiausiomis sąnaudomis, visada atsižvelgiant į vartotojų, darbuotojų, sveikatos, klimato ir aplinkos aukštą apsaugos lygį. DAR KARTĄ PATVIRTINA savo įsipareigojimą skatinti veiksmingiausias reglamentavimo priemones, kaip antai suderinimą ir tarpusavio pripažinimą (2).

    2.   

    PABRĖŽIA, kad visų pirma tam, kad ES taptų stipresnė po COVID-19 krizės, kuri padarė didelį poveikį daugumai ES įmonių, ypač mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), įskaitant labai mažas įmones ir startuolius, kurių daugelis susiduria su egzistencine grėsme, ES reglamentavimo sistema turi kiek įmanoma užtikrinti konkurencingumą, būti efektyvi, veiksminga, nuosekli, nuspėjama, palanki inovacijoms, perspektyvi, tvari ir atspari. Ji turi būti grindžiama įrodymais ir apsaugoti bei remti piliečius ir įmones siekiant užtikrinti visapusiškai veikiančią ES vidaus rinką, neužkraunant naujos nereikalingos naštos ir kartu sumažinant esamą nereikalingą naštą.

    3.   

    PRIMENA subsidiarumo ir proporcingumo principus, taip pat atsargumo principą, ir savo 2016 m. gegužės mėn. išvadas (3), kuriose PABRĖŽĖ, kad svarstant, rengiant ar atnaujinant ES politikos ar reglamentavimo priemones turėtų būti laikomasi „inovacijų principo“, kuriuo atsižvelgiama į poveikį moksliniams tyrimams ir inovacijoms rengiant ir peržiūrint reglamentavimą visose politikos srityse; kuriose RAGINO Komisiją ir valstybes nares į diskusijas dėl esamo reglamentavimo pagal REFIT įtraukti moksliniams tyrimams bei inovacijoms palankaus ir ateityje taip pat veiksmingo reglamentavimo perspektyvos klausimą; ir RAGINO Komisiją ir valstybes nares išnagrinėti geriausios praktikos, kaip būtų galima reglamentavimą padaryti veiksmingesnį ir ateityje bei palankesnį moksliniams tyrimams ir inovacijoms, įskaitant eksperimentavimo galimybes ir lankstumą, pavyzdžius ir jais keistis. PRIMENA Tarybai pirmininkavusios Maltos 2017 m. surengtą keitimąsi geriausios praktikos pavyzdžiais, per kurį buvo atskleista, kad daugelis valstybių narių jau svarsto naudoti eksperimentavimą ir kitas su inovacijomis susijusias priemones savo politikos formavimo procese (4).

    4.   

    PAŽYMI, kad lankstumas ir eksperimentavimas gali būti svarbūs veiksniai siekiant užtikrinti dinamišką, inovacijoms palankią, perspektyvią, įrodymais grindžiamą ir atsparią reglamentavimo sistemą, kuri skatintų konkurencingumą, augimą, tvarumą, mokymąsi reglamentavimo srityje, taip pat Europos technologinį suverenumą ir lyderystę, ir kuri padėtų valdyti sisteminius sukrėtimus ir trikdančius bei ilgalaikius ateities iššūkius.

    5.   

    PAŽYMI, kad bandomoji reglamentavimo aplinka yra vis dažniau naudojama įvairiuose sektoriuose, pavyzdžiui, finansų, sveikatos, teisinių paslaugų, aviacijos, transporto, logistikos ir energetikos sektoriuose, dažnai taip pat naudojant naujas atsirandančias technologijas, kaip antai dirbtinis intelektas (DI) ir blokų grandinės / paskirstytojo registro technologijos (PRT), ar novatoriškai naudojant esamas technologijas (5).

    6.   

    NURODO 2019 m. Komisijai parengtą tyrimą, kuriuo remiamas tarpinis inovacijų principo įvertinimas, – jame pabrėžta, jog būtina didinti ES palankumą inovacijoms stiprinant Komisijos metodą kurti eksperimentinį reglamentavimą, įskaitant bandomąją reglamentavimo aplinką (6). PAŽYMI, kad Komisijos 2020 m. ataskaitoje dėl veiklos rezultatų mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje nurodoma, kad dėl spartėjančios technologinės plėtros taip pat reikalingi ne tokie tradiciniai reguliavimo ir politikos metodai, pvz., bandomoji reglamentavimo aplinka (7).

    7.   

    PRIPAŽĮSTA, jog Komisija savo komunikate „Tvarios ir skaitmeninės Europos MVĮ strategija“ paskelbė, kad bandomuoju projektu skatintų valstybes nares parengti pasiūlymus dėl reglamentavimo bandomosios aplinkos (8). PAŽYMI, kad Komisija, bendradarbiaudama su Europos blokų grandinės partneryste, planuoja, jog visos Europos blokų grandinės bandomoji reglamentavimo aplinka pradės veikti 2021 m. arba 2022 m. PAŽYMI, kad Komisijos Struktūrinių reformų rėmimo generalinis direktoratas padeda Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui remiant bandomąją reglamentavimo aplinką Graikijoje, Estijoje ir Lenkijoje (9).

    8.   

    MANO, kad bandomoji reglamentavimo aplinka yra konkrečios sistemos, kurios, suteikdamos struktūrizuotą kontekstą eksperimentavimui, sudaro sąlygas, kai tikslinga, ribotą laiką ir ribotoje sektoriaus ar srities dalyje, taikant reguliavimo priežiūrą, kuria užtikrinama, kad būtų taikomos tinkamos apsaugos priemonės, realiomis sąlygomis išbandyti pažangias technologijas, produktus, paslaugas ar metodus – šiuo metu, visų pirma, skaitmeninimo kontekste (10).

    9.   

    Eksperimentavimo nuostatas SUPRANTA kaip teisės nuostatas, kurios institucijoms, kurioms pavesta įgyvendinti teisės akus ir užtikrinti jų vykdymą, kiekvienu konkrečiu atveju suteikia tam tikrų lankstumo galimybių, kiek tai susiję su novatoriškų technologijų, produktų, paslaugų ir metodų išbandymu (11). PAŽYMI, kad eksperimentavimo nuostatos dažnai yra bandomosios reglamentavimo aplinkos teisinis pagrindas ir jau yra naudojamos ES teisės aktuose ir daugelio valstybių narių teisės sistemose.

    10.   

    PABRĖŽIA, kad bandomoji reglamentavimo aplinka gali suteikti galimybę patobulinti reglamentavimą pasitelkiant aktyvų mokymąsi reglamentavimo srityje, sudarant sąlygas reglamentavimo institucijoms įgyti geresnių reglamentavimo žinių ir rasti geriausias inovacijų reglamentavimo priemones remiantis realiais duomenimis, visų pirma labai ankstyvame etape – tai gali būti itin svarbu atsižvelgiant į didelį netikrumą ir trikdančius iššūkius, taip pat rengiant naują politiką.

    11.   

    PABRĖŽIA, kad bandomoji reglamentavimo aplinka gali suteikti reikšmingų galimybių visoms įmonėms, ypač MVĮ, įskaitant labai mažas įmones ir startuolius, visų pirma būti inovatyvioms ir augti pramonės, paslaugų srityse ir kituose sektoriuose.

    12.   

    PABRĖŽIA, kad bandomojoje reglamentavimo aplinkoje ir eksperimentavimo nuostatose visada turi būti laikomasi subsidiarumo ir proporcingumo, taip pat atsargumo principų, ir skatinamas jų taikymas. Visada turi būti užtikrinta aukšto lygio apsauga, inter alia piliečių, vartotojų, darbuotojų, sveikatos, klimato ir aplinkos apsauga, taip pat teisinis tikrumas, finansinis stabilumas, vienodos sąlygos ir sąžininga konkurencija ir turi būti laikomasi esamo lygio apsaugos.

    13.   

    Kalbant apie eksperimentavimo nuostatas:

    a)

    SKATINA Komisiją toliau svarstyti taikyti eksperimentavimo nuostatas kiekvienu konkrečiu atveju, kai rengiami ir peržiūrimi teisės aktai, taip pat įvertinti eksperimentavimo nuostatų taikymą atliekant ex post vertinimus ir tinkamumo patikras;

    b)

    PABRĖŽIA, kad eksperimentavimo nuostatos gali būti svarbios keliems esamiems ir būsimiems pasiūlymams dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų;

    c)

    PRITARIA tam, kad Reglamentavimo patikros valdyba toliau tikrintų, ar tinkamai atsižvelgiama į reglamentavimo poveikį inovacijoms, kuris, be kita ko, gali apimti eksperimentavimo nuostatų taikymą, kai nagrinėjami poveikio vertinimai, vertinimai ir tinkamumo patikros.

    d)

    PABRĖŽIA, kad ketina vertinti galimą eksperimentavimo nuostatų įtraukimą, kai bus diskutuojama dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų;

    e)

    RAGINA Komisiją parengti pagrindinių ES teisėje esamų eksperimentavimo nuostatų apžvalgą;

    f)

    RAGINA Komisiją nustatyti politikos sritis ir reglamentus, kuriuose papildomos eksperimentavimo nuostatos galėtų padėti skatinti inovacijas ir tobulinti reglamentavimą; SKATINA Komisiją šiuo klausimu konsultuotis su valstybėmis narėmis ir suinteresuotaisiais subjektais, pavyzdžiui, naudojantis Ateičiai tinkamo reglamentavimo platforma ar vykdant tikslines konsultacijas.

    14.   

    Kalbant apie bandomąją reglamentavimo aplinką: RAGINA Komisiją bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis surengti valstybių narių ir jos pačios keitimąsi informacija ir gerąja praktika, susijusia su bandomąja reglamentavimo aplinka, kad būtų:

    a)

    parengta dabartinės padėties, susijusios su bandomąja reglamentavimo aplinka ES, apžvalga;

    b)

    nustatyta patirtis, susijusi su bandomosios reglamentavimo aplinkos teisiniu pagrindu, įgyvendinimu ir vertinimu;

    c)

    išanalizuota, kaip mokymasis iš nacionalinio lygmens bandomosios aplinkos gali padėti užtikrinti įrodymais grindžiamą politikos formavimo procesą ES lygiu.

    15.   

    RAGINA Komisiją pirmąjį 2021 m. pusmetį pateikti pažangos ataskaitą dėl šio keitimosi informacija ir gerąja patirtimi, susijusia su bandomąja reglamentavimo aplinka, taip pat dėl ES teisėje esamų eksperimentavimo nuostatų, kad būtų sudarytos sąlygos diskusijoms Geresnio reglamentavimo darbo grupėje Portugalijos pirmininkavimo Tarybai laikotarpiu; ir antrąjį 2021 m. pusmetį pateikti galutinius rezultatus ir analizę kartu su praktinėmis rekomendacijomis dėl bandomosios reglamentavimo aplinkos ir eksperimentavimo nuostatų galimo naudojimo Europos Sąjungoje ir ES lygmeniu ateityje, kad būtų sudarytos sąlygos jų diskusijoms ir tolesniam darbui Geresnio reglamentavimo darbo grupėje Slovėnijos pirmininkavimo Tarybai laikotarpiu.


    (1)  Dok. 6232/20.

    (2)  Tarpinstitucinio susitarimo dėl geresnės teisėkūros 47 punktas.

    (3)  Dok. 9580/16.

    (4)  Dok. WK 6474/2017.

    (5)  Attrey, A., Lesher, M. ir Lomax, C., „Bandomosios reglamentavimo aplinkos vaidmuo skatinant lankstumą ir inovacijas skaitmeniniame amžiuje“ (The role of sandboxes in promoting flexibility and innovation in the digital age), Going Digital Toolkit Policy Note 2, 2020.

    (6)  https://ec.europa.eu/info/publications/study-supporting-interim-evaluation-innovation-principle_en.

    (7)  https://ec.europa.eu/info/publications/science-research-and-innovation-performance-eu-2020_en.

    (8)  Dok. 6783/20 (COM (2020)103).

    (9)  Parenti, R. „Bandomoji reglamentavimo aplinka ir FinTech inovacijų centrai“ (Regulatory Sandbox and Innovation Hubs for FinTech), tyrimas Ekonomikos ir pinigų politikos komitetui, Ekonomikos, mokslo politikos ir gyvenimo kokybės teminis skyrius, Europos Parlamentas, Liuksemburgas, 2020 m.

    (10)  Europos Komisija, PRIEMONĖ Nr. 21. Moksliniai tyrimai ir inovacijos, geresnio reglamentavimo priemonių rinkinys, Europos Komisija; dok. 6783/20 (COM (2020)103).

    (11)  Europos Komisija, PRIEMONĖ Nr. 21. Moksliniai tyrimai ir inovacijos, geresnio reglamentavimo priemonių rinkinys, 1 punktas dėl eksperimentavimo nuostatų, p. 151.


    Top