Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0925(03)

    Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą 2020/C 317/10

    C/2020/6538

    OL C 317, 2020 9 25, p. 31–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.9.2020   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 317/31


    Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    (2020/C 317/10)

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    „ČESKÝ MODRÝ MÁK“

    ES Nr. PGI-CZ-02236 – 2016 11 3

    SKVN ( ) SGN (X)

    1.   Pavadinimas (-ai)

    „Český modrý mák“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

    Čekija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

    3.1.   Produkto rūšis

    1.8 klasė. Kiti Sutarties I priede išvardyti produktai (prieskoniai ir kt.)

    3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

    Saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimos vienmečių daržinių aguonų (Papaver somniferum L.) sėklos, atitinkančios šiame dokumente aptariamus produkto specifikacijoje nustatytus maisto produktui taikomus kokybės reikalavimus.

    Saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimas produktas naudojamas maistui. Galutiniam vartotojui parduodamas produktas turi pasižymėti toliau nurodytomis savybėmis.

    Fizinės ir juslinės savybės

    Išvaizda – maždaug 1 mm ilgio inksto formos sėklos, kurių paviršius padengtas šešiakampiais įdubimais šiek tiek iškiliais kraštais, nepažeistos ligų, sveikos, sunokusios, tinkamos laikyti.

    Spalva – nuo žydros iki melsvai pilkšvos.

    Skonis – saldus, kiek karstelėjęs.

    Aromatas – stiprus, būdingas „Český modrý mák“ aguonoms, subtilus ir malonus.

    Konsistencija – nesulipusios sėklos.

    Cheminių ir maistinių medžiagų vertės

    Vidutinė maistinė 100 g „Český modrý mák“ vertė:

    kalcis –1 402 mg,

    varis – 2,2 mg,

    riebalai – 45,8 g,

    cinkas –10 mg,

    niacinas – 0,99 mg,

    magnis – 333 mg,

    geležis – 9,50 mg,

    vitaminas E – 4 mg,

    natris – 21 mg,

    tiaminas – 0,86 mg,

    manganas – 2 mg,

    fosforas – 854 mg,

    vitaminas B6 – 0,55 mg,

    kalis – 705 mg,

    riboflavinas – 0,17 mg.

    Bendras morfino, tebaino ir kodeino kiekis sėklų paviršiuje turi būti ne didesnis nei 25 mg/kg, o galvučių sausojoje medžiagoje – 0,8 %. Saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimas produktas jokiu būdu negali būti painiojamas su „opiumo aguonomis“, kurios auginamos farmacijos pramonės reikmėms.

    3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

    3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

    Auginimas, derliaus nuėmimas ir džiovinimas

    Produktas auginamas tinkamuose nustatytos geografinės vietovės sklypuose. Sėjama vėliausiai balandžio 20 d.

    Sėklų derlius nuimamas mašinomis (dažniausiai tradicinės žemdirbystės ūkiuose) arba rankomis (paprastai ekologiniuose ūkiuose).

    Aguonų sėklos ir stiebai džiovinami patalpose, kuriose įrengta aktyvi ventiliacija.

    3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

    Produkto negalima maišyti su kitu, specifikacijos reikalavimų neatitinkančiu produktu.

    3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

    Geografinės vietovės ribas nubrėžia:

    pietvakariuose: Chebo baseinas, Čekijos masyvas, Šumavos kalnai, Blanskio masyvas ir Nove Hradų kalnų priekalnės,

    pietuose: Tršebonio baseinas, Čekijos-Moravijos aukštuma, Dijės ir Moravos upės nuo Hodonyno miesto,

    pietryčiuose: Baltųjų Karpatų saugomos vietovės vakarinė ir šiaurinė ribos,

    rytuose: Beskidų kalnų saugomos vietovės vakarinė, šiaurinė ir pietvakarinė ribos,

    vakaruose: Ohržės (Egerio) upės baseinas,

    šiaurės vakaruose: Mosto, Elbės baseinas iki Dečyno,

    šiaurėje: Ploučnicės ir Kamenicės upės, Lužicos kalnai, Libereco baseinas, pietiniai Krkonošės kalnų šlaitai, uolingi Broumovo kalnai ir Orlicės kalnų šlaitai,

    šiaurės rytuose: Kralicky Snežnyko kalno priekalnės, Richlebų kalnų masyvas ir Zlate Horų aukštumos kalvos, Opavicės upė iki santakos su Opava, Opavos upė iki santakos su Odra (Oderiu), Odros upė iki santakos su Olše, Olšės upė iki santakos su Lomna ir Lomnos upė iki Beskidų kalnų saugomos vietovės.

    5.   Ryšys su geografine vietove

    Paraiška registruoti „Český modrý mák“ nuorodą grindžiama aguonų sėklų juslinėmis ir maistinėmis savybėmis, kurios išskiria šias sėklas iš kitų parduodamų aguonų sėklų ir yra susijusios su nustatyta geografine vietove.

    Saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimas produktas pasižymi savitu aromatu ir skoniu. Kitų rūšių daržinių aguonų sėklos, ypač šviesios spalvos, yra blankaus skonio ir aromato ar visai be skonio ir aromato, o dėl labai plonos luobelės tokiose sėklose labai mažai ląstelienos ir lignino, taip pat kitų skonį lemiančių medžiagų. Tad „Český modrý mák“ aguonų sėklos yra savitomis juslinėmis savybėmis iš kitų aguonų sėklų išsiskiriantis produktas. Aguonų sėklose yra 40–60 % labai vertingo aliejaus (daugiausia sudaryto iš linolo rūgšties, taip pat oleino, palmitino, stearino ir linoleno rūgščių).

    Unikalias saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimo produkto savybes lemia savitų regiono dirvožemių ir geografinės vietovės klimato sąlygų derinys, taip pat daugiau nei 150 metų aguonų auginimo šiomis sąlygomis tradicija. Nustatytą saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimo produkto auginimo vietovę sudaro visos šių tipų dirvožemio zonos, esančios ne aukščiau nei 700 m. Į nustatytą saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimo produkto auginimo vietovę patenka visos klimato zonos, esančios ne aukščiau nei 700 m. Aguonoms auginti tinkamiausi dirvožemiai būdingi 300–700 m aukštyje plytinčioms kiek kalvotoms vietovėms ir lygumoms. Jie yra runkelių ir miežių, bulvių ir kviečių ar miežių dirvožemių tipo (Vrbenský, 1960). Beveik visos Čekijos Respublikos klimato zonų žemėlapyje nurodytos klimato zonos atitinka nurodytus dirvožemio tipus.

    a)   Dirvožemio tipai

    kalkingasis išplautžemis, puveningasis kalkžemis, areninis pradžiažemis, salpžemis, smektitas, juodžemis, sąnašinis juodžemis, pilkžemiai, rudžemiai, išplautžemis, tipingas paprastasis rudžemis, daugiarūšis rudžemis, rūgštusis rudžemis, miškų rudžemis, eutrofinis rudžemis, karbonatingasis rudžemis, balkšvažemis, šlynžemis, durpžemis, trąšažemis.

    b)   Klimatas pagal zonas

    šiltas, sausas; šiltas, vidutiniškai sausas; šiltas, vidutiniškai drėgnas; vidutiniškai šiltas, sausas; vidutiniškai šiltas, vidutiniškai drėgnas; vidutiniškai šiltas (šiltas), labai drėgnas; vidutiniškai šiltas, drėgnas.

    „Český modrý mák“ aguonų kokybė yra glaudžiai susijusi su klimato sąlygomis, ypač nuo kitų teritorijų labai besiskiriančiais temperatūros skirtumais ir per ištisus metus iškrentančiais krituliais. Šios klimato sąlygos kartu su nustatytoje vietovėje sutinkamais dirvožemio tipais yra lemiamas veiksnys. Labiausiai jūriniu klimatu laikomos klimato zonos išsiskiria žiemomis (pavasario pradžioje gausu drėgmės, o tai labai tinka sėjai), taip pat tuo, kad vasaros sausros netrukdo aguonoms augti, nes tuo metu, kai nokina sėklas, šie augalai yra jautrūs drėgmei. Vandens stygius yra itin svarbus ribojantysis veiksnys auginant aguonas. „Český modrý mák“ aguonoms reikalingas rupus, tinkamai vandeniu aprūpinamas dirvožemis. Vietovės dirvožemiai joms itin tinka, nes sėti galima į šaltą dirvą, kuri išlieka drėgna dėl likusio nuo žiemos, taip pat susikondensuojančio dirvos paviršiuje vandens ir drėgno oro. Klimato zonų saulėtumas ir šiluma sudaro labai palankias sąlygas aguonoms augti: saulė ir šiluma būtinos augalams žydint ir bręstant galvutėms, be to, paspartina žydėjimą ir brendimo procesą. Šilumos poreikis augalui augant kinta ir tik Čekijos klimato zonos jį tenkina geriausiai. Iš tiesų pernelyg karštas klimatas trukdo formuotis riebalams ir dėl netinkamo riebalų ir baltymų santykio padidėja morfino pirmtakų baltymų kiekis.

    Saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimos aguonos yra aliejinės, išsiskiriančios mažu alkaloidų kiekiu, taip pat gerokai mažesniais morfino ir tebaino kiekiais, kaip patvirtina produkto juslinės savybės (skonis ir kvapas). Jau ilgai Čekijos Respublikoje atliekami laboratoriniai tyrimai leidžia teigti, kad saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimo produkto morfino kiekis yra mažesnis už vietos teisės aktuose nustatytą ribą. Šis produktas taip pat pasižymi labai mažais kitų alkaloidų kiekiais. Kitas aguonų sėklas būtina apdoroti, kad tiktų maistui, nes jose, pavyzdžiui, gali būti daugiau nei 10 kartų daugiau morfino. O apdorojimas (sėklų plovimas, terminis stabilizavimas) keičia tų aguonų veislių sėklų kokybę ir juslines savybes (skonį ir kvapą). Saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimas produktas savo juslines savybes įgyja natūraliai geografinėje vietovėje, iš kurios yra kilęs, ir jo nereikia apdoroti.

    Saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimas produktas pasižymi naudingomis maistinėmis savybėmis, jame daug maistinių medžiagų. Produkte daug kalcio (600 kartų daugiau nei miltuose, 9 kartus daugiau nei graikinių riešutų branduoliuose), vitamino E, pantoteno rūgšties, niacino, tiamino ir mineralų (vario, cinko, magnio, geležies).

    Į šiaurę nutolusi platuma ir idealus aukštis taip pat padeda formuotis didesniam nesočiųjų riebalų rūgščių, kurios yra ne tokios klampios ir linkusios oksiduotis, kiekiui ir geresnėms maistinėms savybėms. Šiuos teiginius patvirtina atlikti riebalų rūgščių ir jų esterių tyrimai ir bandymų rezultatai (Steinbach M., Lazarovici M., Ille C., et al. Rev Tomaine Med Ing1, 451, 1964; Vereschagin A. G., Biochimija 27, 1866, 1962). Aptariamoje klimato zonoje auginamame produkte yra nemažai linolo ir linoleno rūgščių. Šie duomenys dar kartą patvirtina saugoma geografine nuoroda „Český modrý mák“ žymimo produkto savitumą, kurį lemia dėl geografinės kilmės įgytos ypatingos savybės (Zehnálek P., Mák – stále nedoceněný, 4, Výživa a potraviny 5/2016).

    „Český modrý mák“ aguonų sėklos dėl kokybinių savybių labai vertinamos daugelyje šalių. Geriausiai tai įrodo faktas, kad daugiau nei 85 % „Český modrý mák“ produkcijos yra eksportuojama. Tai didelę paklausą turintis maisto produktas, ypač šalyse, kuriose aguonos naudojamos konditerijai.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

    (Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

    https://isdv.upv.cz/webapp/resdb.print_detail.det?pspis=OP/263


    (1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


    Top