Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0055

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA Kolektyvinio investavimo fondų investicinių vienetų ar akcijų platinimas tarpvalstybiniu mastu pridedamas prie pasiūlymo dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl palankesnių sąlygų tarpvalstybiniu mastu platinti kolektyvinio investavimo fondų investicinius vienetus ar akcijas sudarymo, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 345/2013 ir (ES) Nr. 346/2013 pasiūlymo dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/65/EB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/61/ES nuostatos dėl kolektyvinio investavimo fondų investicinių vienetų ar akcijų platinimo tarpvalstybiniu mastu

    SWD/2018/055 final - 2018/045 (COD)

    Briuselis,2018 03 12

    SWD(2018) 55 final

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS

    POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA

    Kolektyvinio investavimo fondų investicinių vienetų ar akcijų platinimas tarpvalstybiniu mastu

    pridedamas prie

    pasiūlymo dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO
    dėl palankesnių sąlygų tarpvalstybiniu mastu platinti kolektyvinio investavimo fondų investicinius vienetus ar akcijas sudarymo, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 345/2013 ir (ES) Nr. 346/2013

    pasiūlymo dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS,
    kuria iš dalies keičiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/65/EB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/61/ES nuostatos dėl kolektyvinio investavimo fondų investicinių vienetų ar akcijų platinimo tarpvalstybiniu mastu

    {COM(2018) 92 final}
    {COM(2018) 110 final}

    {SWD(2018) 54 final}


    Santraukos lentelė

    Iniciatyvos mažinti kliūtis platinti investicinių fondų vienetus tarpvalstybiniu mastu poveikio vertinimas

    A. Būtinybė imtis veiksmų

    Kodėl? Kokia problema sprendžiama?

    Siekiant sukurti bendrą investicinių fondų rinką, Europos teisės aktais turto valdytojams suteikiama teisė savo investicinių fondų vienetus platinti visoje ES. Nors ES investicinių fondų vienetų platinimas tarpvalstybiniu mastu išaugo, ES investicinių fondų rinka tebėra daugiausia organizuota kaip nacionalinė rinka: 70 % viso valdomo turto laikoma investiciniuose fonduose, kurie prekiauja tik savo nacionalinėje rinkoje 1 . Tik 37 % KIPVPS ir maždaug 3 % AIF prekiauja daugiau kaip trijose valstybėse narėse.

    Be to, nors ES rinka yra mažesnė, ES yra gerokai daugiau fondų negu JAV, o tai reiškia, kad vidutinis fondo dydis ES yra daug mažesnis. Tai turi neigiamo poveikio masto ekonomijai, kuria gali pasinaudoti ES turto valdytojai, ir investuotojų mokėtiniems mokesčiams. Vertinimas parodė, kad reguliavimo kliūtys labai atgraso nuo tarpvalstybinio platinimo. Šios kliūtys susijusios su nacionaliniais platinimo reikalavimais, reguliavimo mokesčiais, administraciniais bei pranešimo reikalavimais.

    Ko siekiama šia iniciatyva?

    Iniciatyva siekiama sumažinti reguliavimo kliūtis tarpvalstybiniam platinimui supaprastinant taisykles, atsisakant apsunkinančių reikalavimų ir didinant nacionalinių reikalavimų skaidrumą, o kartu užtikrinant investuotojų apsaugą.

    Pašalinus investicinių fondų bendrosios rinkos veikimo trūkumus turėtų sumažėti tarpvalstybinio platinimo sąnaudos. Tai turėtų paspartinti tarpvalstybinio platinimo augimą ES, taigi taip sumažėtų rinkos susiskaidymas, išaugtų konkurencija ir galiausiai investuotojai turėtų daugiau investavimo galimybių ES.

    Kokia būtų papildoma ES lygmens veiksmų nauda? 

    Nacionaliniu lygmeniu įgyvendinant KIPVS ir AIFV direktyvas skirtingai interpretuojamos pagal šias dvi direktyvas taikomos prekybos pasų naudojimo taisyklės. Nors valstybės narės gali spręsti problemą (savanoriškai) iš dalies pakeisdamos nacionalinius teisės aktus arba praktiką, su paso naudojimu susijusį vienodumą ir teisinį tikrumą galima geriau užtikrinti imantis veiksmų ES lygmeniu. Ankstesnėmis pastangomis suvienodinti nacionalinę šios srities (priežiūros) praktiką per EVPRI nustatytos problemos išspręsti nepavyko. Todėl likusios kliūtys platinti investicinių fondų vienetus visoje ES veiksmingiausiai galėtų būti pašalintos ES lygmeniu.

    B. Sprendimai

    Kokios su teisėkūra susijusios ir nesusijusios politikos alternatyvos apsvarstytos? Ar viena iš politikos alternatyvų pasirinkta kaip tinkamiausia? Kodėl? 

    Apsvarstytomis politikos galimybėmis siekiama mažinti nereikalingą galiojančių fondų vienetų ir akcijų platinimo tarpvalstybiniu mastu taisyklių sudėtingumą ir teisinį netikrumą, didinti šių taisyklių skaidrumą ir užtikrinti investuotojų apsaugą. Turint omenyje reguliavimo sistemos techninį pobūdį ir išsamumą, buvo parengtos konkrečios politikos galimybės kiekvienam probleminiam veiksniui. Buvo apsvarstytos tiek teisėkūros, tiek ne teisėkūros galimybės. Kai kurių probleminių veiksnių atveju tinkamiausia galimybė buvo didinti skaidrumą nacionaliniu ir (arba) Europos lygmeniu, o kitų veiksnių atveju nuspręsta, kad geriausias sprendimas būtų didesnis suderinimas. Pasirinktos tokios politikos galimybės:

    ·sprendžiant nacionalinių reikalavimų skaidrumo trūkumo klausimą nacionaliniu ir ES lygmeniu didinamas nacionalinių platinimo reikalavimų ir reguliavimo mokesčių skaidrumas;

    ·sprendžiant skirtingų nacionalinių platinimo reikalavimų klausimą nustatoma suderinta išankstinio platinimo apibrėžtis 2 ir aiškiau apibrėžiamas rinkodaros medžiagos tikrinimo procesas;

    ·sprendžiant skirtingų reguliavimo mokesčių klausimą nustatomi aukšto lygio principai siekiant užtikrinti didesnį nuoseklumą apskaičiuojant reguliavimo mokesčius;

    ·sprendžiant administracinių reikalavimų klausimą teisė nuspręsti, kaip suteikti priemones vietos investuotojams paremti (vietoje ar elektroniniu būdu) paliekama turto valdytojui, tačiau nustatomos investuotojų apsaugos priemonės 3 .

    ·sprendžiant pranešimo reikalavimų klausimą geriau suderinamos pranešimų apie prekybos paso naudojimą atnaujinimo ir panaikinimo procedūros.

    Kas kuriai galimybei pritaria? 

    Turto valdytojai labai pritaria reguliavimo kliūčių mažinimui. Tačiau jie nesutaria dėl to, ar to geriausia siekti teisėkūros, ar ne teisėkūros veiksmais. Investuotojų asociacijos taip pat palaiko reguliavimo kliūčių šalinimą, kad investuotojai turėtų didesnį pasirinkimą; tačiau tai turi būti daroma su sąlyga, kad bus užtikrinta investuotojų apsauga. Nacionalinės kompetentingos institucijos ir valstybės narės taip pat pritaria minčiai mažinti reguliavimo kliūtis platinti fondų vienetus tarpvalstybiniu mastu. Vis dėlto dauguma kompetentingų institucijų pirmenybę teiktų ne teisėkūros priemonėms. Be to, jos pažymėjo, kad svarbu išlikti pajėgioms užtikrinti investuotojų apsaugą, taip pat ir priimančiosiose šalyse.

    C. Tinkamiausios galimybės poveikis

    Kokie būtų tinkamiausios galimybės (jei jos nėra – pagrindinių galimybių) pranašumai? 

    Tinkamiausių galimybių nauda turto valdytojams ir investuotojams yra apčiuopiama:

    ·pasirinkus šias galimybes pagerės derinimas ir padidės nacionalinių reikalavimų skaidrumas, todėl gerokai sumažės reikalavimų laikymosi išlaidos. Tikimasi, kad pasirinkus tinkamiausias galimybes tarpvalstybiniai fondai sutaupys ne mažiau kaip 306 mln. EUR per metus. Be to, tikimasi, kad daugiau turto valdytojų nuspręs platinti savo fondų vienetus tarpvalstybiniu mastu arba išplėsti savo dabartinę tarpvalstybinę veiklą.

    ·Tinkamiausiomis galimybėmis užtikrinama investuotojų apsauga ir galiausiai turėtų padidėti investuotojų pasirinkimo galimybės. Toks poveikis visų pirma bus naudingas investuotojams iš valstybių narių, kurių rinkose pasirinkimas šiuo metu yra nedidelis ir dominuoja vietos produktai.

    Kokios būtų tinkamiausios galimybės (jei jos nėra – pagrindinių galimybių) įgyvendinimo išlaidos? 

    Tinkamiausios galimybės neturi didelio neigiamo ekonominio, socialinio poveikio ar poveikio aplinkai. Tinkamiausių galimybių vykdymo užtikrinimo sąnaudos bus nedidelės. Šių sąnaudų patirs nacionalinės kompetentingos institucijos ir EVPRI. Pavyzdžiui, EVPRI bus pavesta sukurti tarpvalstybinių pranešimų duomenų bazę ir reguliavimo mokesčių skaičiuoklę. Tačiau pranešimų duomenų bazė bus naudinga ir nacionalinėms kompetentingoms institucijoms bei EVPRI, nes ji suteiks galimybę geriau išanalizuoti investicinių fondų vienetų platinimą tarpvalstybiniu mastu.

    Koks bus poveikis verslui, MVĮ ir labai mažoms įmonėms?

    Sumažinus reguliavimo kliūtis sumažės fondų vienetų platinimo tarptautiniu mastu sąnaudos. Šių sąnaudų sumažinimas būtų visų pirma naudingas mažų fondų valdytojams, nes su reguliavimo kliūtimis susijusios sąnaudos šiems valdytojams daro didelį poveikį.

    Nors siūlomos politikos galimybės neturi tiesioginio poveikio mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), ši iniciatyva joms duos tiesioginės naudos, nes išaugus investicinių fondų vienetų platinimui tarpvalstybiniu mastu padidėtų MVĮ galimybės gauti finansavimą per šiuos investicinius fondus, visų pirma, rizikos kapitalo fondus.

    Ar tai turės didelį poveikį nacionaliniams biudžetams ir administravimo subjektams?

    Vykdymo užtikrinimo sąnaudos nacionaliniu lygmeniu bus nedidelės.

    Ar bus dar koks nors didelis poveikis? 

    Jokio kito reikšmingo poveikio nenumatoma.

    D. Tolesni veiksmai

    Kada politika bus persvarstoma?

    Ne anksčiau kaip po penkerių metų nuo direktyvų, sudarančių šios teisėkūros iniciatyvos dalį (KIPVPS ir AIFV direktyvų), perkėlimo į nacionalinę teisę Komisija atliks direktyvos ir reglamento taikymo vertinimą. Komisija remsis viešosiomis konsultacijomis ir diskusijomis su EVPRI ir kompetentingomis institucijomis. Vertinimas turi būti atliekamas vadovaujantis Komisijos geresnio reglamentavimo gairėmis. 

    (1) Tarp jų yra ir vadinamųjų grįžtančiųjų atgal (angl. round-trip) fondų, kai valdytojas įsteigia fondą kitoje valstybėje narėje ir tuomet jo investicinius vienetus platina tik rinkoje, kurioje yra pats įsisteigęs.
    (2) Tai susiję tik su AIFV direktyva.
    (3) Tai susiję tik su KIPVPS direktyva.
    Top